Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-08-15, 00:01
ReaperX Ο χρήστης ReaperX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή Ιδανικό στήσιμο εξωτερικού φίλτρου

Πρόσφατα αγόρασα το jbl 1501και πριν το βάλω σε λειτουργία θα ήθελα να μάθω ποιο είναι το ιδανικό στήσιμο για τη μέγιστη απόδοση όσο αφορά τα υλικά του.

Το συγκεκριμένο έρχεται με 4 καδους και η σειρά των υλικών έχει ως εξής..

Προφιλτρο σφουγγαρι 10ppi > κεραμικό υλικό σε μπαλάκια > σφουγγάρι 20ppi x2 > σφουγγάρι 20 ppi x 2 > σφουγγάρι 20 ppi + σφουγγάρι 10 ppi

Δε θα ήταν καλύτερο να βάλω σφουγγάρι πριν το βιολογικό υλικό καθώς κ να το αυξησω σε ποσότητα αφαιρώντας μερικά σφουγγάρια;

Επίσης έχει νόημα κ θα βοηθήσει σε κάτι να προσθέσω μηχανικό μακαρονι;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-08-15, 07:14
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ReaperX Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρόσφατα αγόρασα το jbl 1501και πριν το βάλω σε λειτουργία θα ήθελα να μάθω ποιο είναι το ιδανικό στήσιμο για τη μέγιστη απόδοση όσο αφορά τα υλικά του.

Δεν υπάρχει το ιδανικό πουθενά, ούτε στην ζωή! Αν έχεις παράδειγμα 5 tetra το αφήνεις έτσι και είσαι οκ, αν έχεις 5 χρυσόψαρα όμως το αλλάζεις.

Το συγκεκριμένο έρχεται με 4 καδους και η σειρά των υλικών έχει ως εξής..

Προφιλτρο σφουγγαρι 10ppi > κεραμικό υλικό σε μπαλάκια > σφουγγάρι 20ppi x2 > σφουγγάρι 20 ppi x 2 > σφουγγάρι 20 ppi + σφουγγάρι 10 ppi

Δε θα ήταν καλύτερο να βάλω σφουγγάρι πριν το βιολογικό υλικό καθώς κ να το αυξησω σε ποσότητα αφαιρώντας μερικά σφουγγάρια;

Ναι, άσε το προφίλτρο, μετά 1 σφουγγάρι ακόμα, μετά μόνο βιολογικό και τέλος μία στρώση ενυδρειακό συνθετικό βαμβάκι.

Επίσης έχει νόημα κ θα βοηθήσει σε κάτι να προσθέσω μηχανικό μακαρονι;

Το μακαρόνι το βάζεις, αν έχεις φυτά και πάνε πολλά κατάλοιπα στον κάδο να γίνεται καλύτερη διάσπαση. Αν το βάλλεις, τοποθέτησέ το μετά το προφίλτρο και πριν το σφουγγάρι.
.....
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-08-15, 12:05
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Επειδη εχω το 900 μπορω να σου πω τι εχω κανει στο δικο μου εχω αφησει το καλαθι με τα προφιλτρα ως εχει οπως επισης και αυτο με τα μπιλακια που ειναι βιολογικο υλικο, απ τα αλλα δυο εχω βγαλει ολα τα σφουγγαρια και το ενα το εχω γεματο με substrat pro και το αλλο με μηχανικο υλικο το οποιο αποδειχτηκε αχρηστο στην ουσια και με την πρωτη ευκαιρια θα αλλαχτει με siporax αν τωρα θελεις λιγο καλυτερη μηχανικη φιλτρανση οσων αφορα στα βιολογικα υλικα σου στο τελευταιο καλαθι ασε το ενα σφουγγαρι κατω και συμπληρωσε το υπολοιπο με βιολογικο υλικο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-08-15, 12:19
ReaperX Ο χρήστης ReaperX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!

Το ενυδρείο θα έχει αρκετα φυτά,ροδοστομους, καρδινάλιους ancistrus και cory.

Η jbl έχω δει έχει μακαρονι απλό μηχανικό αλλά και βιολογικό οπότε μήπως θα ήταν καλό να βάλω τέτοιο μετα τα προφιλτρα ώστε να συνδυασω μηχανική κ βιολογική φιλτρανση;


Το ενυδρειακο βαμβάκι το σκεφτόμουν κ εγώ αλλά έχει νόημα απ τη στιγμή που στο τέλος υπάρχει σφουγγάρι 30ppi;

Τέλος αν προσθέσω τύρφη σε ποιο σημείο θα ήταν καλό να μπει;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-08-15, 12:29
Το avatar του χρήστη MAVROGP
MAVROGP Ο χρήστης MAVROGP δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2014
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Έχω το ίδιο φίλτρο σε 265 λίτρα με κιλχίδες malawi. Έχω αφήσει τη διάταξη ως έχει. Απλά για να ενισχύσω τη βιολογία πάνω από το συρτάρι με τις μπίλιες αντικατέστησα ένα σφουγγάρι με βιλογικό μακαρόνι siporax.
Δηλαδή έχω σφουγγάρι πρόφιλτρο πάνω στην εισαγωγή του κάδου - βιλογικές μπίλιες jbl στο πρώτο καλάθι στον πάτο - μετά βιλογικό μακαρόνι siporax - μετά σφουγγάρι χοντρό - μετά σφουγγάρι combo χοντρό & λεπτό στο τελευταίο πάνω πριν την έξοδο.
Τρέχει από αρχές Ιουνίου και προς το παρόν είμαι ευχαριστημένος από την ποιότητα του νερού. Ενημέρωσε αν δοκίμασες κάποια άλλη διάταξη.
__________________
"Ακολούθησε το ρυθμό της φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή". Ralph W. Emerson.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-08-15, 12:31
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ReaperX Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!

Το ενυδρείο θα έχει αρκετα φυτά,ροδοστομους, καρδινάλιους ancistrus και cory.

Η jbl έχω δει έχει μακαρονι απλό μηχανικό αλλά και βιολογικό οπότε μήπως θα ήταν καλό να βάλω τέτοιο μετα τα προφιλτρα ώστε να συνδυασω μηχανική κ βιολογική φιλτρανση;


Το ενυδρειακο βαμβάκι το σκεφτόμουν κ εγώ αλλά έχει νόημα απ τη στιγμή που στο τέλος υπάρχει σφουγγάρι 30ppi;

Τέλος αν προσθέσω τύρφη σε ποιο σημείο θα ήταν καλό να μπει;
Το μηχανικο ειναι σιγουρα αχρηστο γιατι στην ουσια αυτο το κανουν τα πλαινα προφιλτρα στο πρωτο καλαθι οτι περναει ειναι πολυ μικρο για να συγκρατηθουν απο το μηχανικο

Κανενα δεν χρειαζεται πληρως αχρηστο επισης

Εδω δεν εχω ιδεα δεν εχω ασχοληθει με τετοια πραγματα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-08-15, 12:46
ReaperX Ο χρήστης ReaperX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Ωραια,οπότε θα ακολούθησω τη συμβουλή σας κ θα αυξησω το βιολογικό υλικό.

Ποια ή άποψη σας για το micromec που το έχει ήδη μέσα;Να μην προσθέσω τέτοιο;
Ρωταω γιατι βλέπω ότι έχετε χρησιμοποιήσει υλικά άλλων εταιριών αντί γι αυτό..(siporax,substrat pro)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-08-15, 13:21
Το avatar του χρήστη MAVROGP
MAVROGP Ο χρήστης MAVROGP δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2014
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Μια χαρά είναι το βιλογικό της jbl micro mec απλά είχα παλιό αχρησιμοποίητο βιλογικό μακαρόνι siporax και το έβαλα.
__________________
"Ακολούθησε το ρυθμό της φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή". Ralph W. Emerson.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιλογή εξωτερικού φίλτρου για 130 lt ChocolatePuma Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 31-01-14 23:20
Επιλογή εξωτερικού φίλτρου spirossd Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 06-12-10 09:57
Γνώμες για στήσιμο εξωτερικού φίλτρου με Siporax - Substrat aquaman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 05-01-09 08:23
Τοποθέτηση εξωτερικού φίλτρου. alcol Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 26-04-08 09:31
Επιλογή εξωτερικού φίλτρου thanos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 34 29-08-04 15:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04153 seconds with 15 queries