Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 13-05-18, 10:22
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή Το πρωτο μου ενυδρείο-Μεσογειακο/ Ηλεκτρισμός στο νερο

Γεια σας παιδια, παρακολουθώ το φορουμ αρκετο καιρο, αλλα ειναι το πρωτο μου ποστ εδω.
Επιτέλους εφτιαξα το πρωτο μου ενυδρείο, το οποίο ειναι μεσογειακο, με ολους τους οργανισμούς και βράχους-αμμο/χαλικι συλλεγμενους απο ενα σημειο και καθαρη παραλια εδω στη Κέρκυρα π μενω.
Εφτιαξα φιλτρο και ολα τα υπολοιπα και το άφησα να δουλεύει, το νερο ξεθολωσε και ολα καλα. Εριξα μεσα 3 σαλιγκαρια και εναν αχινο κ ηταν μια χαρα, και υστερα ςριξα μια μικρη μωβ μεδουσα που ειχα πιασει. Κολυμπούσε μια χαρα και τη ταιζα γαρίδα λεπτη αποξηραμενη λιωμενη σε ενα ποτηρακι με νερο απο το ενυδρείο με πιπετα "ψεκαζωντας" τη κατω απο τα πλοκαμια της και ετρωγε (μπορεις να δεις το στομαχι που γεμιζει, με το ζορι ετρωγε 1-2 γαριδουλες).
Απλα σε ενα σημειο οπως πηγα να φτιαξω τον βραχο μεσα στο ενυδρείο με χτυπησε το ρεύμα εντονα και μετα απο 1-2 δευτερολεπτα η μεδουσα πεθανε. Τελικα χανει ρευμα η αντλια του φιλτρου και παρειγγειλα αλλο φιλτρο.
Το περιεργο ειναι οτι οταν δουλευει η αντλια τα 3 σαλιγκαρια και ο Αχινός ειναι μια χαρα. Εχει κανεις καμια ιδέα;
Το φιλτρο-αντλια θα ερθει τη τεταρτη. Μπορει το ενδυρειο να καθίσει χωρις οξυγωνωση μεχρι τοτε η να συνεχισω να τη τρεχω; Κανει κακο στα φυτα π εχω μεσα; (Τα ασπονδυλα μπορω να τα κρατήσω αλλου)
Τουλάχιστον αν μπορω να τη κρατησω την αντλια να οξυγωνωνει το νερο για τα βακτηρια οπου επεξεργαζονται αμμωνια και νιτρικα για να μην χαλασει το νερο και να μην χρειαστει cycling.
Επισης οταν το καταφερω να δουλέψει σωστα λεω να βαλω μια μεδουσα μικρη, 1-2 ερημιτες κατι γαριδουλες και μια περκα μεσα. Ειναι 120lt ενδυρειο
Θα μπορούσα να βαλω και μια δεύτερη αντλια-κυκλοφορητη μεσα για να κανω ελα ελαφρυ ρευμα να κουνιούνται τα φυτα και να φαινεται πιο ζωντανό το ενυδρείο; Κατι ελαφρυ, οχι αντλιες οπως βάζουν στα reef με εντονο κυμματισμο




Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

*Το νερο ειναι καθαρο, απλα τα τζαμια απεξω ηθελαν λιγο πλυσιμο μρ ξυδι και υο φως απο πανω ειναι κιτρινο
-------------------------
Επισης παρατήρησα αυτα τα πρασινα π μοιαζουν με αυγα στα φυκη μ. Ξερετε τι ειναι;

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Και 2 3 τετοια τα οποία μοιαζουν με γυμνοσαλιαγκες. Ειναι επικινδυνα; Να τα πιασω να τα ριξω στη θαλασσα; Αμα βαλω καμια περκα θα τα φαει τουλαχιστον ή να τα ξεφορτωθω εγω;

Συγγνωμη π σας σκοτιζω ετσι απλα ειμαι αρκετα αρχαριος, και οι βραχοι μ φαινεται τα ειχαν μεσα.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicholas_Pachis : 13-05-18 στις 10:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
άνθρακας στο ενυδρείο νεροχελώνας maria p ¶λλα ζώα 11 28-02-13 00:05
το πρωτο μου νερο μπηκε στ αυλακι κ στο ενυδρειο! renuida Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 21-11-10 19:14
Νεο Μεσογειακο sv1gfu Μεσογειακό 3 05-07-08 12:57
Μεσογειακό ενυδρείο ... (ΑΛΜΥΡΟ VS ΓΛΥΚΟ ΝΕΡΟ) saruman Μεσογειακό 60 22-10-07 15:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07315 seconds with 14 queries