Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-08-03, 16:41
michalis Ο χρήστης michalis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Θέλω βοήθεια, για BETTA SPLENDENS

Είμαι νέο μέλος του site, νέος στο χόμπυ (κρίμα που δεν βρήκα το site αυτό πριν πάρω ενυδρείο) και πάνω από όλα τελείως άσχετος.
Θέλω συμβουλές και διορθώσεις για το ότι έχω κάνει μέχρι τώρα.
Από χθές έχω ένα BETTA SPLENDENS (μονομάχο) σε ένα πλαστικό ενυδρείο 10 λίτρων. Έχω τοποθετήσει χαλίκι ειδικό (συνολικού βάρους 1 κιλού), ένα πλαστικό φυτό και ένα βαζάκι από πηλο (χωρίς χρώματα-μπογιές). Τροφή έχω food flakes (for all ornamental fish) της Vitakraft.
Αυτά έκανα σε μια μέρα, σήμερα βρήκα το site και θέλω συμβουλές.
Και κάποιες απορίες μου:
1) Θέλω να βάλω φυτό. Σε ένα topic διάβασα ότι "Φυτα μπορεις να βαλεις hornwort (Ceratophyluum demersum), anubias, java fern και java moss". Για το μέγεθος του ενυδρείου μου, τι μου προτείνετε;
2) Τί αλλο έιδος να βάλω σε τόσο μικρό ενυδρείο (1-2 ψαράκια) που να μην έχουνε πρόβλημα με τον μονομάχο και να μην μεγαλώνουνε πολύ; Σε ένα topic διάβασα ότι :
Αλλα ψαρακια που μπορουν να ειναι μαζι του σε 15 λιτρα, 3-4 corydoras ή 3-4 tetras (το ιδιο ειδος) της αρεσκειας σου.
3) Για φίλτρα και γενικά ότι αλλό χρειάζετε δεν ξέρω τίποτα απολύτως. Περιμένω συστάσεις από έμπειρους.
4) Με την τροφή, τι ποσότητα να του ρίχνω και πόσες φορές την ημέρα; Στο pet-shop είπαν ότι 1 φορά την ημέρα είναι καλά, κάπου σε ένα άλλο site από pet-shop λέγανε ότι τα ψάρια τρώνε κάτι ανα 5 λεπτά (που σημαινει ότι θα ρίχνω 2-3 φορές τη μέρα τροφή).
5) Αλλάγες νερού κάθε πότε και ποσοστό;
Ευχαριστώ για την υπομονή σας και ελπίζω να μην σας ζάλισα με τις απορίες μου και την ασχετοσύνη μου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-08-03, 21:23
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Γειά σου Μιχάλη .Καλωσ'ηρθες στο χόμπυ .Δώσε μας τι διαστάσεις του ενυδρείου σου για να σου πούμε πιο σίγουρα για το φυτό που θα βάλεις μέσα-και μην νομίζεις οτι το ενυδρείο είναι μικρό για μίνι planted .Θα πρέπει να το έχεις κοντά σε παράθυρο όμως!Από corydoras όμως μόνο το aeneus και αυτό οριακά για θερμοκρασία δωματίου!(και ο betta σου θα έχει πρόβλημα κάτω από τους 18 βαθμούς από την εμπειρία μου).Τα ''συννεφάκια''Tanichtys albonubes είναι αρκετά γρήγορα και κατάλληλα για πιο χαμηλές θερμοκρασίες(2-3 το πολύ πάντως-δεν είσαι για παραπάνω )
Φίλτρο μάλλον σφουγγάρι και αεραντλία(για να μην κάνει ανατάραξη του νερου-αν δεν κατάλαβες για τι ακριβώς μιλάω πες μου).
Φαγητό πολύ λίγο,1-2 φορές την ημέρα.πάρε του και λίγα κόκκινα σκουλήκια-θα του αρέσουν σαρκοφάγο είναι!
Πάρε κάποιο τέστ αμμωνιας και έλεγχε κάθε βδομάδα- όσο για αλλαγές νερου θα εξαρτηθούν απο τον αριθμό των ψαριών και των φυτών.δυό φορές την εβδομάδα το μισό νερό για να μην έχεις πρόβλημα και με την άλγη,είναι καλά κατα τη γνώμη μου!
Σιγουρα υπάρχουν και άλλα μοντέλα από αυτό που περιέγραψα και θα λειτουργούν εξίσου καλά!Φαντασία και οξυδέρκεια χρειάζεται!Καλή τύχη .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-08-03, 03:13
michalis Ο χρήστης michalis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Λοιπόν οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι: Μηκος: 32cm , Πλάτος 17cm , Υψος 19cm.
10 λίτρα παίρνει μείον 1 κιλό χαλίκι μειον 1 πήλινο αμφορέα μεγέθους γροθιάς.
Δεν με πολυενδιαφέρουν τα φυτά, αλλά αν κάνουν καλό στα ψάρια θα βάλω. Θα ήθελα πάντως κάτι μικρό.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos
Φίλτρο μάλλον σφουγγάρι και αεραντλία(για να μην κάνει ανατάραξη του νερου-αν δεν κατάλαβες για τι ακριβώς μιλάω πες μου).
Σε pet shop θα τα βρώ έτσι; Τι είδους σφουγγάρι θα ζητήσω;
Όσον αφορά τη θερμοκρασία, δυσκολα να πέσει κάτω από τους 18 βαθμούς ακόμα και το χειμώνα.
Με το πήλινο δεν ξέρω αν κάνω καλά που το έχω μέσα.
Επίσης το ενυδρείο στα τοιχώματα του είναι σχεδόν γεματο από φυσαλλίδες. Τι φταίει;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-08-03, 11:11
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα πρέπει να το έχεις κοντά σε παράθυρο
Δεν καταλαβα γιατι προτείνεις ενυδρείο κοντά σε παράθυρο?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-08-03, 11:38
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Υποθέτω γιατί το ενυδρείο σου δεν έχει φωτισμό.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-08-03, 13:00
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Αν δεν έχει φως καλύτερα να φτιάξεις ενα καπάκι παρά να μπλέξεις με το φως του ήλιου. Ακόμα και με γρήγορα φυτά θα έχεις άλγη κάποια στιγμή.

Είχα φτιάξει αυτό και δούλευει μια χαρά
http://www.malawicichlidhomepage.com...ver_greek.html

Το ενυδρείο είναι κοντά στις διαστάσεις σου λίγα παραπάνω λιτρα 15- 17 και όπως θα δεις στις φωτό έχει πολλά φυτά μέσα.
Δούλευε με αεραντλία, τη μικρότερη του εμπορίου και είχε και θερμοστάτη για τις κρύες νύχτες του χειμώνα.
Το χρησιμοποιώ για αναπαραγωγές Betta και μεγάλωμα μικρών.

Σε τόσο μικρό ενυδρείο και ειδικά με betta Που δεν τους αρέσουν και τα πολλά ρεύματα στο νερό ή θα πας με αεραντλία ή με μικρό γωνιακό φίλτρο με σφουγγάρι, ή με κάποιο μικρό κυκλοφορητή με το στόμιο στραμένο στο τζάμι για να σπάει η ροή.

Τώρα για "παρέα" στο Betta, θες μικρά ψάρια (άλλωστε και τα λίτρα σου είναι λίγα, και όσο πιο ήρεμα γίνεται. Τα συνεφάκια είναι απο τις καλύτερες επιλογές. Εχω κρατήσει betta με πολλά άλλα ψάρια, αλλα σε μεγαλύτερα ενυδρεία χωρίς πρόβλημα π.χ. νεον, αρλεκίνους , zebra danio. Δεν ξέρω όμως πως θα αντιδρούσαν σε τόσο λίγο χώρο.
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-08-03, 17:51
michalis Ο χρήστης michalis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Αγορασα μια αεραντλια της Resun (Model: AC-9800, Power 2.5 W, CAP 1.5 L/min, Pressure >0.010Mpa) και μια πετρα για να βγαινει ο αερας. Δυστυχως βγαζει πολυ αερα, ο μονομαχος ειναι ανησυχος, δεν ανεβαινει στην επιφανεια για να αναπνευσει. Η φωλια με τις φυσσαλιδες του εκτοπιστηκε στην αλλη ακρη του ενυδρειου και σχεδον καταστραφηκε. Ισως να ειναι ανησυχος, γιατι τις πρωτες 2 μερες δεν του ειχα αεραντλια. Αν συνεχισει να ειναι ετσι σκεφτομαι να του τη βγαλω.
-Ρωτησα σε pet shop για συνεφακια (tanichtys albonubes) και δεν ηξεραν τι ειναι. Υπαρχει καποιο link με photo? Κανενα pet shop στη Θεσσαλονικη που θα μπορουσα να τα βρω;
-Περιμενω και απαντησεις του πρωτου post μου, που δεν απαντηθηκαν.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-08-03, 18:48
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

"]Φίλτρο μάλλον σφουγγάρι και αεραντλία(για να μην κάνει ανατάραξη του νερου-αν δεν κατάλαβες για τι ακριβώς μιλάω πες μου).
[/quote]Σε pet shop θα τα βρώ έτσι; Τι είδους σφουγγάρι θα ζητήσω;
Είναι το μόνο φίτρο που αποτελείται από ένα σφουγγάρι και ένα πλαστικό σωλήνα οπου μπαίνει ο πορόλιθος.Η sera έχει ένα σίγουρα-το είδα.Ετσι δεν θα σου κάνει ανατάραξη και η αεραντλία .
Επίσης το ενυδρείο στα τοιχώματα του είναι σχεδόν γεματο από φυσαλλίδες. Τι φταίει;[/quote]Τίποτα! το γέμισες πρόσφατα γιαυτό .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-08-03, 05:04
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ο Τασος στο πρωτο του ποστ εννοουσε μικρο φιλτρο που δουλευει με αεραντλια - ειτε κουτακι με υαλοβαμβακα ειτε το γωνιακο με το σφουγγαρι. Εφόσον πηρες ηδη την αεραντλια, ψαξε βρες ενα απο τα δυο (ζητα στα μαγαζια μικρο φιλτρο που δουλευει με αερα) - και ως τοτε μπορεις να την κλεισεις ΑΝ δεν πηρες άλλα ψαρια - ο μονομαχος σου μπορει μια χαρα χωρις αυτην. Μπορει χωρις τον "αερισμο" μιας σκετης αντλιας δηλαδη - αντιθετως δεν μπορει χωρις βιολογικο φιλτρο, οπως και κανενα αλλο ψαρι - κι ας λενε διαφοροι οτι θελουνε για την "αντοχη" των χρυσόψαρων και των μονομαχων σε γιαλες. Αντεχουν ισως (με πολλα ερωτηματικα γιατι αναφερονται σε αυτα που αντεξαν χωρις να λενε ποσα περισσοτερα ΔΕΝ αντεξαν), αλλά αυτο δεν σημαινει οτι περνανε και καλα. Ενα μικρο φιλτρακι θα του κανει την ζωη πολυ πιο υγιή (και μακροχρονιοτερη) , μαζι με τις αλλαγες 1/3 του νερου του καθε βδομαδα. Για το 10λιτρο σου το παραπανω προτεινομενο φιλτρο ειναι μια χαρα.

Τα φυτα, περα απο την βοηθεια που δινουν αποροφωντας νιτρικα και αμμωνια, θα δωσουν και ενα αισθημα ασφαλειας στο ψαρι (που στο φυσικο του περιβαλλον ζει σε πυκνοφυτεμενες περιοχες). Αισθημα ασφαλειας = λιγοτερο στρες = καλυτερη υγεια, και θα σου βολταρει και πιο συχνα. Συν οτι θα σου φτιαξει και αισθητκα το ενυδρειακι. Αν αποφασισεις να βαλεις φως, περα απο την καλη προταση του fighterfish παραπανω, εναλλακτικα μπορεις να ριξεις απο πανω ενα μικρο φως γραφειου - αν εργονομικα αυτο ειναι δυνατον.
Ευκολα φυτα για το ενυδρειο σου δες εδω: http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=397
και δεν χρειαζεται να τα αγορασεις, βαλε ενα ποστ στα Γενικα Ενυδρειακα και σιγουρα καποια μελη απο τη Θεσ/νικη θα χαρουν να σου δωσουν.

Για παρεα στον μονομαχο, συμφωνω με τα παραπανω - εξαρταται αν θα βαλεις θερμανση ή οχι. Αν οχι, τα συννεφακια ( Tanichthys albonubes - common name White mountain fish - Cloud fish http://aquaworld.netfirms.com/Cyprin..._albonubes.htm ) ειναι ιδανικα. Αν ναι 2-3 μικρα tetras ή 2-3 corydoras.

Ταισμα, οσο λιγοτερο τοσο καλυτερα. 2-3 φλεηκς 2-3 φορες τη μερα, με μια μερα τη βδομαδα νηστεια, αρκουν (για τον μονομαχο σου μονο). Αυτο δεν σημαινει οτι αν παραλειψεις ταισματα θα παθει τιποτα - σπανια θα χασεις ψαρι απο ασιτια - απο υπερβολικο ταισμα ναι...

Τα τοιχωματα του ενυδρειου συνηθως δειχνουν φυσσαλιδες μετα απο αλλαγή νερου - το νερο της βρυσης ειναι υπεροξυγονωμενο - διαλυονται μεχρι την επομενη.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-08-03, 05:44
michalis Ο χρήστης michalis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Τελικα θα παρω ενα 20αρη 'η λιγο μεγαλυτερο (για πιο μεγαλο δεν εχω χωρο). Προλαβα πηρα και κυκλοφοριτη [Fluval Internal power filter/μοντελο: 1plus/για 30cm ενυδρεια 'η <=45lt/φιλτραρει 200λ/ω] (εχει ασπρο σφουγγαρι, δεν τον εχω βαλει σε λειτουργια ακομα) ((Πρεπει να το βαλω με τις βεντουζες οπως λεει το manual 'η να το ριξω χυμα στο βυθο οπως τα εχουνε στο ενυδρειο που πηγα??? )).
Φυτα δεν θα βαλω (τουλαχιστον για αρκετο καιρο).

Πηρα και 3 νεον.
Εχω προβλημα με την τροφη (food flakes). Τα νεον ειναι μαλλον τρομαγμενα λογω πρωτης μερας. Ο μονομαχος που ειναι και στην επιφανεια την περισσοτερη ωρα, την τρωει αυτος σχεδον ολη (παντως τρωει αργα). Φοβαμαι μην ψοφησουν τα νεον απο την πεινα 'η ο μονομαχος απο το πολυ φαι !!!
(πηρα και κατεψυγμενο σκουλικια για τον μονομαχο, για τα νεον??)
__________________
Το ΜΕΓΑΛΟ ψαρι τρωει το μικρο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-08-03, 05:53
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τα κανεις λιγο αναποδα τα πραματα ομως.... αφου σκοπευεις να παρεις μεγαλυτερο, ας το επαιρνες πρωτα και μετα τα νεον....Ευτυχως ειναι καλοκαιρι κι η θερμοκρασια του νερου δεν ειναι επικινδυνη....
Εχεις σκοπο να κρατησεις και το δεκαλιτρο με τον μονομαχο? Η πανε ολα στο 20λιτρο?
Τον κυκλοφορητη (υποθετω φιλτρο-κυκλοφορητης) τον βαζεις με τις βεντουζες. Δες και ποσο ισχυρος ειναι, μηπως χρειαστει να τον βαλεις να βλεπει στο τζαμι να σπαει λιγο η ροη.

Με τις επιλογες ειδων που εχεις καλο θα ηταν να βαλεις φυτα, βλεπε παραπανω.

Τα νεον ειναι στρεσσαρισμενα απο την μεταφορα και αλλαγη περιβαλλοντος. Αστα καμμια δυο μερες χωρις τροφη, κι ας μη φαει κι ο μονομαχος. Απο πεινα δεν προκειται να πεθανουν, εχουν αρκετες ρεζερβες, μην φοβασαι. Το σκουληκι κανει και για τα δυο ειδη. Με πολλη τσιγγουνια ομως.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-08-03, 20:22
michalis Ο χρήστης michalis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Τα κανεις λιγο αναποδα τα πραματα ομως.... αφου σκοπευεις να παρεις μεγαλυτερο, ας το επαιρνες πρωτα και μετα τα νεον....Ευτυχως ειναι καλοκαιρι κι η θερμοκρασια του νερου δεν ειναι επικινδυνη....
Εχεις σκοπο να κρατησεις και το δεκαλιτρο με τον μονομαχο? Η πανε ολα στο 20λιτρο?
Με τη θερμοκρασια δεν θα εχω προβλημα ουτε το χειμωνα.Λατω απο 23 δεν προκειτε να πεσει. Ο μονομαχος δεν ειναι που θελει πιο ζεστο νερο απο τα νεον (απ' οτι διαβασα)???
Ολα θα πανε στο 20 λιτρο + 2-3 ακομα ψαρια (μεγεθους νεον φυσικα οχι μεγαλυτερα, ακουω και προτασεις σας για αυτο). Τον δεκαλιτρο θα τον κρατησω ρεζερβα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Τον κυκλοφορητη (υποθετω φιλτρο-κυκλοφορητης) τον βαζεις με τις βεντουζες. Δες και ποσο ισχυρος ειναι, μηπως χρειαστει να τον βαλεις να βλεπει στο τζαμι να σπαει λιγο η ροη.
Δεν το εβαλα ακομα. Στο καινουργιο κατευθειαν. Ειναι φιλτρο-κυκλοφορητης. Δεν τον δοκιμασα, αλλα με την εμπειρια που ειχα με την αεραντλια, τα 10 λιτρα θα ειναι λιγα, θα κανει αναταραξεις και θα παλαβωσει ο μονομαχος. Το μονο που λειτουργω για λιγη ωρα καθε μερα ειναι η αεραντλια και αυτο για να μεταφερονται τα flakes εκει που ειναι τα νεον, επειδη δεν ανεβαινουν καθολου κοντα στην επιφανεια να φανε .
__________________
Το ΜΕΓΑΛΟ ψαρι τρωει το μικρο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-08-03, 23:48
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

1ον, καλο ειναι να ΜΗΝ μενουν flakes τα οποια θα κανουν βολτες μεσα στο νερο - ριχνε οσα μπορουν να καταναλωσουν τα ψαρια σε 1 λεπτο.

2ον http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=1059
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-09-03, 03:57
michalis Ο χρήστης michalis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Τα νεον υποσιτιζονται, δεν ανεβαινουν στην επιφανεια, και σε οσα flakes βυθιζω δεν τα προλαβαινουν απο τον μονομαχο. Λογικα θα τα χασω (αργα ή γρηγορα). Απο τη μεση και πανω του ενυδρείου δεν εχουν ανέβει ποτέ.
__________________
Το ΜΕΓΑΛΟ ψαρι τρωει το μικρο
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-01-04, 04:45
michalis Ο χρήστης michalis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Λοιπόν, μετά απο αρκετή καθυστερηση, πήρα μεγαλύτερο ενυδρείο. Είναι 54 λίτρα με φίλτρο και φίλτρο βυθού κλπ. Είμαι στη φάση στρωσίματος. Εκτός από τον μονομάχο, μου έχει μείνει 1 νέον (λόγω χαμηλής θερμοκρασίας νερού, δεν είχα στο παλιό ενυδρείο θερμοστατη και έτσι τα άλλα 2 ψόφησαν). Θα αγοράσω άλλα 5 νέον, και ότι άλλο μου προτείνετε εσεις. Τι θα ταίριαζε ? Σε τι θερμοκρασία να βάλω τον θερμοστάτη. 25 C είναι καλά?
__________________
Το ΜΕΓΑΛΟ ψαρι τρωει το μικρο
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-01-04, 16:46
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

θα μπορουσες να βαλεις και 4-5 corydoras ( μικρα γατοψαρα)) και να προσθεσεις αλλα 4 νεον (( συνολο 10)).
ο θερμοστατης στους 25 ειναι καλα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07422 seconds with 14 queries