Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-06-11, 09:53
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή αλλαγη πατου 100χ40

θελω γνωμες για πατο ενυδρειου 100χ40χ40 χρειαζεται να αλλαχτει ο πατος και αφου θα γινει που θα γινει θελω να βαλω και κοντρες στον πατο.τα τζαμια του ενυδρειου ειναι 5.9mm οποτε υποθετω θελω 6αρι τζαμι.σκεφτομαι να παρω το τζαμι και να το κολλησω μονος μου.αξιζει να μπω στη διαδικασια η δε θα γλυτωσω πολλα απτο να το παω σε τζαμα?
εχω βρει αυτον Περάκης Γιώργος.
Τηλ. 2104291213 Fax. 2104291214 Κιν. 6944965080 απο εδω μεσα που μπορει να κανει τη δουλεια αλλα σκεφτομαι αν συμφερει πολυ περισσοτερο να το κανω μονος μου.ξερει κανεις ποσο θα στοιχισει τζαμι σε τετοια διασταση 1χ40?
το θεμα ειναι πως ο υπαρχων πατος ειναι κολλημενος μεσα απο τα περιμετρικα τζαμια οποτε θαναι λιγο δυσκολο το ξεκολλημα νομιζω.αν εχει κανεις εμπειρια με κατι τετοιο να πει καμια γνωμη ειμαι ολος αυτια
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-06-11, 10:10
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

νομίζω ότι καλύτερα είναι να πατάνε τα τζάμια πάνω στον πάτο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-06-11, 10:19
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

θαναι σιγουρα πιο ευκολο ετσι.το θεμα ειναι οτι ο πατος που εχει τωρα ειναι μεσα απτα περιμετρικα τζαμια και δεν ξερω πως θα τον ξεκολλησω αν το κανω μονος μου.οι ραφες/σιλικονης ειναι απτην εσωτερικη πλευρα.αν τα ξεκολλησω φοβαμαι μη μου μεινουν τα περιμετρικα τζαμια στα χερια.βεβαια ειναι κολλημενα κιαυτα αλλα ξερω γω...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-06-11, 10:22
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

λογικά θα πρέπει να ξεκολλήσεις και τα γύρο γύρο τζάμια και να το κολλήσεις απο την αρχη
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-06-11, 10:26
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Την ιδια ερωτηση ειχα κανει και εγω πριν λιγο καιρο.
Τελικα το πηρα αποφαση να το κανω, και ηταν πιο ευκολο απο οτι φαινοταν.
Θελει να κοψεις με ξυραφι (φαλτσετα) την σιλικονη με προσοχη στις ενωσεις, αργα αργα οσο σου επιτρεπει το ξυραφι, αφαιρεις με το χερι οτι κοψεις, και με προσεκτικες κινησεις το βγαζεις.
Βεβαια (χωρις να θελω να σε μειωσω) δεν ξερω ποσο "πιανουν" τα χερια σου, θελει προσεκτικες κινησεις μεθοδικοτητα και υπομονη.
Μην το βιαστεις σε καμια περιπτωση.
Στις ενωσεις με τα καθετα τζαμια, κοβεις λιγο περισσοτερο την σιλικονη (κανενα ποντο), και καθαριζεις πολυ καλα τα υπολλειματα της παλιας, με ασετον.
Μετρας ακριβως τις διαστασεις που θα παραγγειλεις το τζαμι, - εγω θα προτεινα να το κανεις εξωτερικο, δηλαδη να μην μπαινει μεσα στις καθετες πλευρες, αλλα να εφαπτεται πανω τους σαν καπακι) - του βαζεις ενα "κορδονι" σιλικονης εκει που θα πατησει στα καθετα τζαμια, προσεχοντας να ειναι συνεχομενο χωρις κενα σημεια, η να μην δημιουργηθουν φυσσαλιδες, και το τοποθετεις, προσεχοντας να μην πιεσεις πολυ το τζαμι τοπικα και σου κανει κανενα κρακ.
Μετα περνας και εσωτερικα αλλο ενα "κορδονι" με σιλικονη ενωνοντας μεχρι εκει που εκοψες 1 ποντο πιο μεσα στα καθετα τζαμια.
Θα βοηθουσε ενα περασμα τησ σιλικονης με το δαχτυλο, για να καλυφθουν τυχον κενα.
Εμενα ενα κοματι 80Χ40 μου κοστισε 10 ευρω.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-06-11, 10:53
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μπαινω στον πειρασμο να το δοκιμασω νομιζω οτι μπορω να το κανω προσεκτικα αλλα φοβαμαι μη ζορισω τιποτα παραπανω και χαλασω τα υπολοιπα τζαμια.δεν εχω εμπειρια με τζαμια καθολου.θα το παω στο παληκαρι εκει στον πειραια να το δει και θα μαθω ποσο θα παει.λογικα κανα 50αρι σιγουρα.αλλα ενα τζαμι ειναι και κολλημα.ποσο να παει?πανω απο 100 ευρω?αν μου πει κανα 100ευρω θα του πω να μου κοψει το τζαμι που θελω και θα το παρω να το κανω μονος μου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-06-11, 11:30
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

τι 100ε ρε φιλε ειναι παρα πολλα ενυδρειο μπορεις να παρεις με 100ε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-06-11, 19:13
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αυτο λεω κιεγω αλλα εχω δει παρα πολλα.ο περισσοτεροι ζητανε οτι θελουνε.βεβαια δεν ξερω με τα τζαμια τι παιζεται.
-------------------------
λοιπον το πηγα στον ανθρωπο στον πειραια,μου ειπε πως το καλυτερο ειναι να μην βγει ο ραγισμενος πατος,γιατι θα χρειαζεται και αλλα πραγματα μετα και θα βγει ακριβο οποτε θα συμφερει περισσοτερο να παρω καινουριο ενυδρειο.μου ειπε ομως πως το καλυτερο ειναι να κολληθει κιαλλο τζαμι κατω απτον ραγισμενο πατο και καποια κομματια σαν νευρα για περισσοτερη ασφαλεια και δεν θα εχει κανενα προβλημα.εκεινος μου προτεινε 5αρι τζαμι για φτηνα και 10αρι για ναναι¨"αθανατο" επειδη το 10αρι εβγαινε τσιμπημενο τον ρωτησα να υπαρχει κατι ενδιαμεσο και βρηκε κομματι να βαλει τριπλεξ οπως μου τοπε,δυο κομματια γυαλι 4χιλ κολλημενα και μονομενα.8 χιλιιοστα τζαμι δηλαδη.του ειπα να το κανει και θα δουμε τωρα τι να πω.πως σας ακουγεται? το παλικαρι εκει μου ειπε οτι ειναι κιαυτος χομπιστας και ασχολειται με κατασκευες και σιγουρα ξερει απο τζαμια πολυ περισσοτερα απο μενα αφου ειναι και επαγγελματιας.και η αληθεια ειναι πως ητανε πολυ εξυπηρετικος που του μιλησα και μου φανηκε καλο παιδι και σιγουρος γιαυτα που μουλεγε.εσας πως σας ακουγεται ομως?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 02-06-11 στις 19:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-06-11, 20:34
Το avatar του χρήστη redman88
redman88 Ο χρήστης redman88 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 413
Προεπιλογή

αν και δεν εχω ιδεα απο κωληματα εμενα προσωπικα δεν μου ακουγεται και πολυ καλο...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-06-11, 20:41
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μου ειπε ομως πως το καλυτερο ειναι να κολληθει κιαλλο τζαμι κατω απτον ραγισμενο πατο και καποια κομματια σαν νευρα για περισσοτερη ασφαλεια και δεν θα εχει κανενα προβλημα.
Eμενα τωρα γιατι μου φαινεται οτι αντι για το καλυτερο, σου ειπε το πιο ευκολο;
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-06-11, 20:51
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μπορει δεν αποκλειεται.κοιταξε ομως,για μενα δεν εχει διαφορα γιατι κιαυτο το πιο ευκολο εγω προσωπικα δε θα μπορουσα να το κανω.και αν το εκανα θα ειχα αμφιβολιες για την αντοχη του.κιαυτο γιατι δεν εχω ιδεα απο τζαμια.νατανε ηλεκτρονικα η ηλεκτρολογικα δε θα το σκεφτομουνα καθολου να το παω αλλου αυτο που με ενδιαφερει ειναι το αν ακουγεται σαν κατι που θα κρατησει και δεν θαχω προβληματα.απτη στιγμη που εκεινος μου λεει οτι θαναι αθανατο δεν εχω λογο-προς το παρον-να αμφιβαλω.εσενα με τη μεγαλυτερη σιγουρα εμπειρια σου,σου ακουγεται σαν κατι που θα εχει προβλημα σαν κατασκευη η οχι?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-06-11, 20:56
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

απο την στιγμη που αυτος σου εγγυαται, οτι και να πουμε εδω, εχει περιορισμενο ενδιαφερον.
Το μονο που μπορω να σου πω, ειναι οτι εγω δεν θα το εκανα...
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-06-11, 21:02
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

και εγω θα το αλλαζα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-06-11, 21:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν ξερω ρε παιδια θα δειξει.ευχαριστω για τις γνωμες σας,και σορυ που θα το πω αλλα ελπιζω να κανετε λαθος και οι δυοπαντως για να πω την αληθεια εμενα μου φαινεται οτι δεν θα εχει προβλημα.μου ειπε οτι θα μονωσει το ραγισμα και μετα θα βαλει το αλλο απο κατω.και βεβαια το ενυδρειο θα κατσει πανω σε λαστιχο με παχος 1 εκατοστο περιπου ισως και παραπανω.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-06-11, 22:11
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξερω ρε παιδια θα δειξει.ευχαριστω για τις γνωμες σας,και σορυ που θα το πω αλλα ελπιζω να κανετε λαθος και οι δυοπαντως για να πω την αληθεια εμενα μου φαινεται οτι δεν θα εχει προβλημα.μου ειπε οτι θα μονωσει το ραγισμα και μετα θα βαλει το αλλο απο κατω.και βεβαια το ενυδρειο θα κατσει πανω σε λαστιχο με παχος 1 εκατοστο περιπου ισως και παραπανω.
Φιλε μου απο την στιγμη που το πηρες αποφαση να το κανεις ετσι, μην αισθανεσαι ασχημα για την γνωμη την δικη μας.
Η δικη μου ενσταση εγκειται κυριως στο οτι σαν δουλεια, ειναι πασαλειμα, η αν θελεις κουκουλωμα.
Και (μιλωντας για εμενα) αποφευγω σαν το διαολο το λιβανι τετοιες δουλειες, γιατι και μονο οτι θα εχω την ιδεα μετα, αρωσταινω...
Το ενυδρειο ομως ειναι δικο σου, οπως και το ρισκο.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-06-11, 22:18
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

απο μεσα δεν υπαρχει δυνατοτητα να μπει και να κολληθει?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-06-11, 22:37
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μα αν μπει απο μεσα αυτο δε θα αφηνει το ραγισμενο απο εξω που μπορει να προκαλεσει προβλημα αν ραγισει κιαλλο?αποτι καταλαβαινω το τζαμι που θα μπει ειναι αρκετα χοντρο.αυτα που εχει το ενυδρειο απτη μανα του ητανε 6αρια.και τωρα θα μπει 8αρι κατω απτο 6αρι του πατου.αυτο ειναι 14 χιλιοστα πατος ολα μαζι.και μου ειπε οτι το ραγισμα θα μονωθει θα το κλεισει οσο μπορει και θα μπουνε και καποια κομματια σαν νευρα για το φοβο τον ιουδαιων αποτι καταλαβα.και θα κατσει και πανω σε λαστιχο.ε αμα ραγισει κιαυτο τι να πω!θα το πω μαγκαιβερ που λεει και το ανεκδοτο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δικη μου ενσταση εγκειται κυριως στο οτι σαν δουλεια, ειναι πασαλειμα, η αν θελεις κουκουλωμα.
σιγουρα καπως ετσι ειναι.αν λαβεις υποψιν σου ομως και το κοστος και την οποια διαφορα θα υπηρχε σε αυτο αν χρειαζοτανε να το λυσει ολο και να το κολλησει με καινουριο τζαμι πατου δεν ξερω αν θα συμφερε.το κοστος γιαυτα που σας ειπα τωρα εδω μου τοβγαλε στα 55 ευρω.δε μου φαινεται πολυ για τη δουλεια του ανθρωπου και το τζαμι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου απο την στιγμη που το πηρες αποφαση να το κανεις ετσι, μην αισθανεσαι ασχημα για την γνωμη την δικη μας.
δεν αισθανομαι καθολου ασχημα,αλλα και η δικια σας γνωμη μετραει βεβαια,αλλιως δε θα σας ρωταγα καθολου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 02-06-11 στις 22:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-06-11, 22:42
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

γιατι να εχει προβλημα αν μπει απο μεσα??θρυψαλα ειναι το τζαμι?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-06-11, 22:50
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οχι ενα ραγισμα εχει.απλα δε μου φαινεται σωστο να μεινει το σπασμενο εκτεθειμενο απτην εξω πλευρα.εφοσον ειναι ηδη ραγισμενο δε νομιζω οτι θα αντεχε την πιεση του εσωτερικου τζαμιου και του νερου απο πανω του.απο αποψη καθαρα μηχανικης αντοχης δηλαδη του τζαμιου.ενω απο εξω το γερο χοντρο τζαμι μπορει αντιθετα να κρατησει την πιεση των απο πανω και ισως και να ενισχυεται κιολας απτο ραγισμενο που θαναι απο μεσα.
δεν ξερω,απλα λεω οτι μπορω να σκεφτω.αν ειχαμε κανενα πολιτικο μηχανικο εδω μεσα να εχει μελετησει αντοχη των υλικων και πως συμπεριφερονται αναλογα τις συνθηκες θα μπορουσε να με διαφωτισει κιεμενα καλυτερα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-06-11, 22:57
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

το ενυδρειο δεν θα παταει επανω σε τραπεζακι?προσωπικα ετσι θα το εκανα...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-06-11, 23:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεκτο!και ευχαριστω πολυ για τη γνωμη σουθα παταει σε τραπεζακι βεβαια.αυτο δε σημαινει κατι ομως για το ποση πιεση δεχεται το τζαμι εσωτερικα.θα τοχει ετοιμο το σαββατο και θα το παρω και θα το γεμισω να το δοκιμασω.η νεκροψια θα δειξει.θα φουσκωσω και το φουσκωτο μη γινει καμια στραβη 160 λιτρα ειναι αυτα(θεος φυλαξοι)και βλεπουμε
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-06-11, 15:42
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

αν σε πρόλαβα έχει καλός, διαφορετικά δεν πειράζει.

είμαι σίγουρος ότι είσαι σε θέση να βάλεις σιλικόνη με το κατάλληλο πιστολάκι.

όπως είναι το ενυδρείο το γυρνάς ανάποδα και το ακουμπάς πάνω σε μια επίπεδη επιφάνεια στην οποία έχεις στρώσει κάτι μαλακό.

πάνω στο ενυδρείο όπως είναι ανάποδα βάζεις ένα σεντόνι η ότι άλλο ύφασμα θέλεις για προστασία.

παίρνεις ένα σφυρί και αρχίζεις σιγά σιγά να σπας τον πάτο. ΠΡΟΣΟΧΗ!!! δεν ρίχνεις σφυριές πολύ κοντά στην περίμετρο του ενυδρείου γιατί μπορεί να κοπανίσεις κάνα πλαϊνό.

με ένα κοπίδι και με προσοχή αφαιρείς όσα κομμάτια τζάμι είναι ακόμα κολλημένα περιμετρικά.

καθαρίζεις πολύ σχολαστικά όλα τα υπολείμματα σιλικόνης και από το πλάι αλλά κυρίως καθαρίζεις πολύ καλά την ακμή του τζαμιού με ασετον

στρώνεις σιλικόνη περιμετρικά στις ακμές όλων των πλευρών και ακουμπάς πάνω τον καινούριο πάτο που έχεις κόψει στις κατάλληλες διαστάσεις.

μετά από μερικές ώρες γυρνάς το ενυδρείο σε κανονική θέση και με προσοχή κόβεις ότι σιλικόνη έχει ξεχειλίσει εσωτερικά στον πάτο.

κολλάς τις κόντρες εσωτερικά και είσαι έτοιμος μετά από κάποιες μέρες να γεμίσεις το ενυδρείο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-06-11, 17:20
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οχι δυστυχως δε με προλαβες,αλλα ευχαριστω πολυ για τις οδηγιες,θα χρειαστουνε σε περιπτωση που παει κατι στραβα με το ενυδρειο οπως θαναι αυριο που θα το παρωβεβαια τοτε θαχω πεταξει 50 ευρω τσαμπα και θα κοπαναω το κεφαλι μου αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-06-11, 17:37
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι δυστυχως δε με προλαβες,αλλα ευχαριστω πολυ για τις οδηγιες,θα χρειαστουνε σε περιπτωση που παει κατι στραβα με το ενυδρειο οπως θαναι αυριο που θα το παρωβεβαια τοτε θαχω πεταξει 50 ευρω τσαμπα και θα κοπαναω το κεφαλι μου αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια...
Kαλου κακου, γεμισε το καπου σε εξωτερικο χωρο, και αστο για 1-2 ημερες για να εισαι σιγουρος.
Αλλα μεχρι τοτε, ας σκεφτομαστε θετικα, αλλωστε ειπες πως φαινοτανε να ξερει την δουλεια του.
Μπρατσακια εχεις;;; (σε πειραζω)
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-06-11, 18:37
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

και μπρατσακια εχω και βατραχοπεδιλα εχω Κιεχω κρεμασει και σωσιβια στους τοιχους στο δωματιο για παν ενδεχομενο.τη σωστικη λεμβο μενει να κρεμασω στο μπαλκονι και ειμαστε ετοιμοι για ταξιδιναι μολις το φερω σπιτι θα το γεμισω εξω στο μπαλκονι να δω τι παιζει και θα βαλω και καμια φωτο απτη δουλεια του τυπουπηρα σημερα φυλλο λαστιχο 1 εκατοστο παχος και πηρα και ενα κομματι αρμαφλεξ στις διαστασεις του ενυδρειου για ναχω επιλογες.ειναι λιγο πιο χοντρο το αρμαφλεξ και πιο μαλακο και εχω την εντυπωση πως θα καθεται καλυτερα πανω του.θα δειξει αυριο.
βεβαια, θετικα θετικα!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-06-11, 09:29
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

από τη στιγμή που ο πάτος σου ήταν εσωτερικά των πλαϊνών τζαμιών, το να κολλήσεις έναν επιπλέον πάτο από κάτω είναι ότι πιο εύκολο και αποκλείεται να πάει κάτι στραβά.
το δύσκολο θα ήταν ο πάτος να ήταν κάτω από τα πλαϊνά και να θελήσεις να κολλήσεις επιπλέον πάτο
άρα μην αγχώνεσαι
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-06-11, 14:17
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

απτο στομα σου και στου θεου τ'αυτι... το πηρα το ενυδρειο,φαινεται ναχει κανει καλη δουλεια ο τυπος παντως,εκλεισε με σιλικονη ενυδρειακη το ραγισμα,εβαλε σιλικονη και πανω απτις παλιες στις ενωσεις, γιατι ητανε πολυκαιρισμενες με αδειο το ενυδρειο και κολλησε με σιλικονη και το διπλο τζαμι απο κατω.στις ενωσεις δεν εχανε ετσι κιαλλιως αλλα για καλο και για κακο εβαλε κιαπο πανω.θα το αφησω να στεγνωσει καλα και αυριο, και τη δευτερα θα το γεμισω στο μπαλκονι να δω τι παιζεται.παντως προς το παρον οπως το βλεπω μου φαινεται οτι αντεχει.θα δειξει με το νερο ομως σιγουρα.

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-06-11, 14:39
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σευχαριστω πολυ!μακαρι!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΣΠΑΣΜΕΝΟΣ ΠΑΤΟΣ agge DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 08-01-10 12:30
ραγισμα του πατου...βοηθεια! τζιμακος Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 1 06-05-09 22:34
πατος ενυδρειου supermanx Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 04-12-08 12:52
πατος απο μπετοφορμ για ενυδρειο!! johnpalavos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 28 04-11-07 16:01
ραγισμενος πατος ενυδρειου???? prodigy DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 23-05-07 15:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08996 seconds with 13 queries