Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού

Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού Μισό νερό, μισό γη και αέρας, σε όλους τους συνδυασμούς!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 30-01-10, 00:26
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
προσπαθω να τα μεγαλωσω μπας και χαρισω σε κανενα φιλο!!!
μα ποιός είναι αυτός ο τυχερός φίλος...χεχεχε
μήπως το όνομα του αποτελείτε από 7 γράμματα και ξεκινάει από Α και τελειώνει σε Σ...? λέω εγώ μήπως....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 30-01-10, 00:33
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή



και οι τελευταιες για σημερα...
flame moss
willow moss
riccia
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  flamemoss.jpg
Εμφανίσεις:  482
Μέγεθος:  200,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  riccia.jpg
Εμφανίσεις:  503
Μέγεθος:  301,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 30-01-10, 00:37
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

οχι μονο εκανες ωραια δουλεια,και με πολλες φωτογραφιες ,αλλα τα εξηγεις και με τετοιο απλο τροπο που μπορουμε να το καταλαβουμε και εμεις που δεν εχουμε ιδεα απο αυτα,και ετσι θα δοκιμασουμε πολλοι να κανουμε τετοιες καλλιεργειες.ενα απο τα καλυτερα ποστ!!ενα πολυ μεγαλο μπραβο!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 30-01-10, 00:41
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA Εμφάνιση μηνυμάτων
μα ποιός είναι αυτός ο τυχερός φίλος...χεχεχε
μήπως το όνομα του αποτελείτε από 7 γράμματα και ξεκινάει από Α και τελειώνει σε Σ...? λέω εγώ μήπως....


Εκτος απο τυχερος εισαι και μαντης Αντε γιατι το σκισαμε το αρθρο και θα μας δειρουν
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 30-01-10, 01:37
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Για να σας διευκολύνω, ορίστε και μια λίστα από υδρόβια Μoss που μπορούν να γίνουν Εmersed...


Pellia (Monosolenium tenerum)
Mini pellia (Riccardia chamedryfolia)
Star moss (
Tortula ruralis)
Phoenix Moss (US Fissidens) Fissiden fontanus
Phoenix Moss (Fissidens splachnobryoides)
Zipper Moss (Fissidens zippelianus)
Java moss (Vesicularia dubyana)
Flame moss(Taxiphyllum.sp.)
Willow moss (Frontinalis antipyretica)
Taiwan Moss (Taxiphyllum alternans)
Triangle moss (Cratoneuron filicinum)
Spiky moss (Taxiphyllum sp.)
Erect Moss (Vesicularia reticulate)
Weeping Moss (Vesicularia ferriei)
Mini liverwort (Plagiomnium affinis)
Plagiomnium Trichomanes (Plagiomnium sp.)
Pearl Moss (Blepharostoma trichophyllum)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 30-01-10, 01:53
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτος απο τυχερος εισαι και μαντης Αντε γιατι το σκισαμε το αρθρο και θα μας δειρουν
Μη μασατε, αν θελετε τα παιρνω ολα τα ασχετα post και τα κανω νεο θεμα και μενει το αρθρο καθαρο. Αν και νομιζω οτι ολα αυτα ειναι σχετικα και βοηθουν οπτικα αυτους που διαβασαν το αρθρο.

Αντωνη αυτο το Zipper Moss (Fissidens zippelianus) το εχω τσεκαρει εδω και 2 χρονια. Πανεμορφο ειναι, μηπως ειναι ωρα να το αποκτησουμε;
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 30-01-10, 02:02
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisqq Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι μονο εκανες ωραια δουλεια,και με πολλες φωτογραφιες ,αλλα τα εξηγεις και με τετοιο απλο τροπο που μπορουμε να το καταλαβουμε και εμεις που δεν εχουμε ιδεα απο αυτα,και ετσι θα δοκιμασουμε πολλοι να κανουμε τετοιες καλλιεργειες.ενα απο τα καλυτερα ποστ!!ενα πολυ μεγαλο μπραβο!!!!!!!!

φίλε giannisqq , σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια να σαι καλά... ένα μεγάλο μπράβο όμως .. και στα παιδιά που διαβάζουν το άρθρο, συμμετέχουν και ποστάρουν και εκείνοι αυτές τις πολύ όμορφες φωτογραφίες ακόμα να ξεκινήσεις τις καλλιέργειες...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη μασατε, αν θελετε τα παιρνω ολα τα ασχετα post και τα κανω νεο θεμα και μενει το αρθρο καθαρο. Αν και νομιζω οτι ολα αυτα ειναι σχετικα και βοηθουν οπτικα αυτους που διαβασαν το αρθρο.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντωνη αυτο το Zipper Moss (Fissidens zippelianus) το εχω τσεκαρει εδω και 2 χρονια. Πανεμορφο ειναι, μηπως ειναι ωρα να το αποκτησουμε;
Όντως είναι πανέμορφο.. νομίζω πως ήρθε ο καιρός να γίνει δικό μας ..λέω εγώ όχι σε τέτοια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 30-01-10, 18:36
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

Παράθεση:
φίλε giannisqq , σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια να σαι καλά... ένα μεγάλο μπράβο όμως .. και στα παιδιά που διαβάζουν το άρθρο, συμμετέχουν και ποστάρουν και εκείνοι αυτές τις πολύ όμορφες φωτογραφίες ακόμα να ξεκινήσεις τις καλλιέργειες...
το κακο ειναι φιλε οτι στην πολη μας δεν υπαρχουν φυτα πρεπει να παμε αλεξ/πολη να παρουμε!!!με την πρωτη ευκαιρια παντος θα το δοκιμασω... εννοειται οτι και τα παιδια κανουν πολυ καλη δουλεια και τους αξιζει ενα μεγαλο μπραβο!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Raven : 05-02-10 στις 12:55
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 30-01-10, 18:46
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντωνη αυτο το Zipper Moss (Fissidens zippelianus) το εχω τσεκαρει εδω και 2 χρονια. Πανεμορφο ειναι, μηπως ειναι ωρα να το αποκτησουμε;
Όντως είναι πανέμορφη και είχα την τύχη να δώ και ένα ενυδρείο στο Germany με αυτή.Αν προκύψει καμμια παραγγελεία Αλέξανδρε υπολογίστε αν θέλετε και έμενα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 31-01-10, 02:24
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Όντως είναι πανέμορφη και είχα την τύχη να δώ και ένα ενυδρείο στο Germany με αυτή.Αν προκύψει καμμια παραγγελεία Αλέξανδρε υπολογίστε αν θέλετε και έμενα.
Ειναι ομορφη ε Σταυρο; κατι θα κανουμε και για σενα
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 01-02-10, 16:44
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Να και ένα λουλουδάκι…όπως είχα γράψει και στο άρθρο οι emersed καλλιέργειες πέρα των πολλών πλεονεκτημάτων που προσφέρουν... κατά την γνώμη μου ένα είναι που υπερέχει… η ανθοφορία…. Με τις emersed καλλιέργειες μπορούμε να δούμε ένα μεγάλο αριθμό από υδρόβια φυτά να ανθίζουν όπως στο φυσικό τους περιβάλλων όπου στην submersed μορφή τους δεν πρόκειται να το δούμε ποτέ… εντύπωση μου έκανε για το glossostigma… το γεγονός ότι παρόλο που από λάθος μου, ξέχασα την καλλιέργεια το καλοκαίρι μέσα στην ζέστη και στον ήλιο, χωρίς ψεκασμούς για πολλές μέρες…. αυτό άνθισε …(η καλλιέργεια επανήλθε μετά από 2 εβδομάδες τοποθετώντας την σε σκιερό σημείο και ψεκάζοντας συχνά)



¶νθος glossostigma elatinoides





__________________
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 05-02-10, 13:02
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Νεες παραλαβες Τα πηρα για το ενυδρειο και κανοντας μια ερευνα μαθαινω οτι κανεις δεν εχει καταφερει να τα διατηρησει σε ενυδρειο περαν των 2-3 μηνων. Δεν πειραζει ομως, ειναι πανεμορφα,σπανια, και οτι πρεπει για το vivarium !

Plagiomnium trichomanes


Plagiomnium affine
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 05-02-10, 14:04
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Και τα 2 είδη?
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 05-02-10, 14:16
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Nαι Σπυρο, και τα 2 ειδη κανουν μονο για emersed καλλιεργεια.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 10-02-10, 14:48
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Cool

Μετα απο δυο βδομαδες λειτουριγιας:
Δεν εχω τρυπησει την ζελατινα ακομη...
..εχω δυο λαμπες απο επανω...
Και εχω και τεσσερεις φοτο για να δεις...
Η κουμπα και το Himianthus δεν ειναι σε πολυ καλη κατασταση...
Ψεκαζω πανω-κατω καθε 2 με 3 μερες
http://i685.photobucket.com/albums/v...o/DSC_0647.jpg
http://i685.photobucket.com/albums/v...o/DSC_0650.jpg
http://i685.photobucket.com/albums/v...o/DSC_0651.jpg
http://i685.photobucket.com/albums/v...o/DSC_0657.jpg
Περιμενω σχολια και συμβουλες...
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 10-02-10, 15:33
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετα απο δυο βδομαδες λειτουριγιας:
Δεν εχω τρυπησει την ζελατινα ακομη...
..εχω δυο λαμπες απο επανω...
Και εχω και τεσσερεις φοτο για να δεις...
Η κουμπα και το Himianthus δεν ειναι σε πολυ καλη κατασταση...
Ψεκαζω πανω-κατω καθε 2 με 3 μερες
http://i685.photobucket.com/albums/v...o/DSC_0647.jpg
http://i685.photobucket.com/albums/v...o/DSC_0650.jpg
http://i685.photobucket.com/albums/v...o/DSC_0651.jpg
http://i685.photobucket.com/albums/v...o/DSC_0657.jpg
Περιμενω σχολια και συμβουλες...
Καταρχήν την cuba την βλέπω να είναι σε σχετικά καλή κατάσταση μην ξεχνάς ότι πέρασε και μία περίοδο προσαρμογής από το νερό σε emersed. To ίδιο ισχύει για όλα τα φυτά. κρίνοντας απο την πρώτη photo νομίζω ότι ψεκάζεις πολύ...
Τι χώμα χρησιμοποίησες?
Για τον φωτισμό σου είχα πει κάποια πράγματα αλλά δεν τα έκανες… Γενικά τα watt και οι λάμπες δεν μου φαίνονται κατάλληλές . Πόσες ώρες ανάβεις τα φώτα?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά η “Cuba” σε καλλιέργεια εντός σπιτιού θέλει καλό φωτισμό… οπότε τι είδους λάμπα έχει το φωτιστικό? Σε μία μικρή καλλιέργεια που είχα κάνει χρησιμοποίησα κάτι παρόμοιο αλλά η λάμπα ήταν τύπου spot στα 25 watt. Γενικά να χρησιμοποιείς Τ8 ή Τ5 λάμπες για μεγαλύτερα δοχεία ή PL για μικρότερα . (εγώ χρησιμοποιώ Τ8 1x18 Watt ή και 2x κάποιες φορές 1 daylight και 1 grolux πάντα ανάλογα το δοχείο ). Θα περιμένεις λίγες μέρες μέχρι να το φυτό να προσαρμοστεί σε αυτό το περιβάλλον. Για αρχή ψέκαζε κάθε 2-3 μέρες, το χώμα πρέπει να είναι συνέχεια υγρό-νοπώ και το (καπάκι-ζελατίνα) να έχει υγρασία. Μόλις προσαρμοστεί το φυτό και αρχίσει να αναπτύσσετε κάθε 3-4 μέρες... μετά εσύ θα κρίνεις το πότε είναι απαραίτητο συν ότι η καλλιέργεια θα πάρει μόνη της την ανοδική πορεία και θα είναι ακόμα πιο απλά τα πράγματα (προσοχή μην το παρακάνεις με το ψέκασμα).
Για τα άλλα φυτά ισχύουν τα ιδια…
Στην δεύτερη φωτογραφία δεν καταλαβαίνω τι φυτό είναι και ο τρόπος που το έχεις φυτέψει δεν νομίζω να είναι σωστός.

Tο γεγονος ότι μπορεί να μην σου πάνε καλά στην αρχή δεν σημαίνει κάτι… πειραματίσου..και εγώ και όλοι όσοι έχουν δοκιμάσει τέτοιου είδους καλλιέργειες δεν πέτυχαν αυτό που ήθελαν με την πρώτη…η κάθε καλλιέργεια είναι διαφορετική άλλο περιβάλλον άλλες συνθηκες άλλος φωτισμος .Υπομονή... ξαναδιάβασε το άρθρο και ότι άλλο θέλεις μπορείς να ξαναρωτήσεις…
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 10-02-10, 15:50
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

Θα ελατωσω το ψεκασμα..
Με τις λαμπες δεν μπορω να κανω κατι αλλο, μολις φτιαξει ο καιρος θα την βγαλω εξω
Χωμα εχω αυτο για τις γλαστρες...
το δευτερο φυτο ειναι Hemianthus micranthemoides και το αλλο Lilaeopsis και λιγη μοςς

να τρυπησω τη ζελατινα ή να περιμενω?...
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 10-02-10, 17:00
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ελατωσω το ψεκασμα..
Με τις λαμπες δεν μπορω να κανω κατι αλλο, μολις φτιαξει ο καιρος θα την βγαλω εξω
Χωμα εχω αυτο για τις γλαστρες...
το δευτερο φυτο ειναι Hemianthus micranthemoides και το αλλο Lilaeopsis και λιγη μοςς

να τρυπησω τη ζελατινα ή να περιμενω?...


Θα ελατωσω το ψεκασμα..

Οκ με το ψέκασμα καλά θα κάνεις..

Με τις λαμπες δεν μπορω να κανω κατι αλλο, μολις φτιαξει ο καιρος θα την βγαλω εξω

Τι να σου πω…προσωπικά αυτό πιστεύω ότι φταίει, βέβαια σε συνδυασμό με τα άλλα που σου γράφω.

Χωμα εχω αυτο για τις γλαστρες...

Αν μπορούσες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος με την μάρκα του χώματος η το είδος θα βοηθούσε πολύ γιανα δούμε αν είναι κατάλληλο.

το δευτερο φυτο ειναι Hemianthus micranthemoides και το αλλο Lilaeopsis και λιγη μοςς

το lilaeopsis και τα moss δεν τα φοβάμαι είναι “ανθεκτικά” φυτά. Το micranthemum το έχεις φυτέψει λάθος. Θέλει κάθετο φύτεμα όπως είναι στις φωτογραφίες του άρθρου. Σε περίπτωση που είναι μεγάλο το φυτό το αφήνεις να ακουμπήσει στο χώμα. Σκοπός είναι να βάλεις το σημείο όπου είναι κομμένο το φυτό στο χώμα για να βγάλει ρίζες..ακόμα και οριζόντια να το βάλεις ακουμπώντας το έδαφος το σημείο που κλαδεύτηκε πρέπει να είναι θαμμένο.

να τρυπησω τη ζελατινα ή να περιμενω?...

Σε καλλιέργεια cuba όσες φορές και με όσους τρόπους την έχω δοκιμάσει πάντα λειτουργεί καλύτερα όταν είναι κλεισμένο αεροστεγός το δοχείο . Και με το που αναπτυχθεί λίγο τότε ανοίγω τρύπες ή μπορεί και να μην ανοίξω. Το κρίνω από την υγρασία που χρειάζεται το φυτό, μέσα από τον ρυθμό ανάπτυξης του. Να ξέρεις ότι από την στιγμή που ανοίγεις το δοχείο για να ψεκάσεις τα φυτά παίρνουν το οξυγόνου που χρειάζονται.. κάποιοι άλλοι στις καλλιέργειες τους δεν ανοίγουν ποτέ τρύπες απλά μία φορά την βδομάδα ανοίγουν το καπάκι για να οξυγονωθεί η καλλιέργεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 10-02-10, 19:10
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Smile

Το χωμα ειναι το κλασικο με λιπασμα και ιχνοστειχεια, το εχω παρει απο ενα θερμοκηπειο(σακι)
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 06-03-10, 18:13
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν ενδιαφέρει κάποιον, απλά επειδή το είδα είπα να ποστάρω μήπως και ενδιαφέρει κόσμο. Εγώ πάντως αν ασχολιόμουν με αυτό που κάνετε ίσως να το δοκίμαζα.

http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages...0311.p.futorio
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 06-03-10, 20:43
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

hmmm, 30 ευρωπουλα, καθωλου κακο!!! Ετσι τα κραταμε και εξω και δεν εχουμε και γυναικες να κραζουν!!
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 06-03-10, 22:48
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εφτιαξα και γω σημερα με λιγη μοςς ..μια ερωτησουλα...πρεπει να ειναι κατω απο πορτατιφ.?η καπου στο δωματιο/..
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 07-03-10, 05:23
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω αν ενδιαφέρει κάποιον, απλά επειδή το είδα είπα να ποστάρω μήπως και ενδιαφέρει κόσμο. Εγώ πάντως αν ασχολιόμουν με αυτό που κάνετε ίσως να το δοκίμαζα.

http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c.o.20100311.p.futorio


φίλε μου με πρόλαβες… είχα τις πληροφορίες μου από την προηγούμενη εβδομάδα (rottbea...) αλλά θα το πόσταρα την Τετάρτη 10/3 ….καλά έκανες και το ανέφερες νωρίτερα... να πάρουν σειρά όλοι γιατί εγώ προσωπικά θα τα τιμήσω δεόντως ..... αύριο που θα έχω και καθαρό μυαλό...θα κάνω μία αναφόρα για τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα των μίνι θερμοκηπίων. Πάντος είναι δοκιμασμένα……


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 3r4ndo Εμφάνιση μηνυμάτων
hmmm, 30 ευρωπουλα, καθωλου κακο!!! Ετσι τα κραταμε και εξω και δεν εχουμε και γυναικες να κραζουν!!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
εφτιαξα και γω σημερα με λιγη μοςς ..μια ερωτησουλα...πρεπει να ειναι κατω απο πορτατιφ.?η καπου στο δωματιο/..

Τα moss πάντα σε καλλιέργεια εκτός σπιτιού (μπαλκόνι) ….δεν έχουν κανένα πρόβλημα χειμώνα-καλοκαίρι ο χειμώνας είναι ιδανική εποχή για τα moss.Απλά το καλοκαίρι πρέπει να τοποθετούνται σε σκιερό μέρος για να αποφεύγονται οι υψηλές θερμοκρασίες και να γίνονται πιο συχνοί ψεκασμοι...... Εννοείτε ότι θα έχουν κάποια μείων (πιο αργή ανάπτυξη λόγο ζέστης) .

Επίσης δείτε και αυτό το ψεκαστήρι…http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages....p.psekastiras Αυτού του είδους τα ψεκαστήρια κάνουν καλύτερη δουλεία σε σχέση με τα συνηθισμένα. Έχουν την ιδιότητα να ψεκάζουν σε μορφή ομίχλης…. Κατά τον ψεκασμό των emersed φυτών όσο πιο λίγα micron είναι οι σταγόνες, τόσο πιο εύκολα απορροφούνται από τα φυτά και διατηρείτε η υγρασία πάνω τους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 08-03-10, 16:50
Το avatar του χρήστη vaggeliscookman
vaggeliscookman Ο χρήστης vaggeliscookman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ιωάννινα-ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

AQUA PURA εισαι καταπληκτικος οπως και τα αρθρα σου!
η δημιουργικοτητα συνεπαγεται για οποιον διαβασει αυτο το αρθρο.
πολυ καλο!
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 15-03-10, 17:09
Το avatar του χρήστη kalomoiris
kalomoiris Ο χρήστης kalomoiris δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2008
Περιοχή: Ιερισσός Χαλκιδική
Μηνύματα: 528
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kalomoiris
Προεπιλογή

μπορει να μου πει καποιος απο που μπορω να παρω μηχανημα το οποιο να βγαζει υγρονεφωση η οτι αλλο καλυτερο πιστευετε οτι μπορει να κανει ετσι ωστε να καλυψη ενα ενυδρειο 144λιτρα?
__________________
Πείρα ονομάζει ο καθένας τα σφάλματά του...

Αν δεν μπορείς να τους πείσεις, μπέρδεψέ τους.
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 15-03-10, 17:27
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Υπάρχουν παρα πολλά μαγαζιά ...αλλά να έχεις υπόψη σου οτι είναι σχετικά ακριβά τα μηχανήματα υδρονέφωσης …40-200+ ευρώ. θέλεις να ρίξεις την θερμοκρασία ή το θέλεις για πότισμα σε κάποια καλλιέργεια emersed (υγρασία) ? Και για τα δύο περιπτώσεις πάντως είναι ιδανικό…αν θες μόνο για υγρασία (πότισμα) μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα mist maker το οποίo είναι πολύ οικονομικό και μπορείς να το αγοράσεις από ebay. Αποδίδει καλύτερα σε ενυδρεία πάνω από 50-80 λίτρα. Υπόψην αν ενδιαφέρεσαι για το mist maker πάρε και ανταλλακτική μεμβράνη θα χρειαστεί σίγουρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 16-03-10, 10:37
Το avatar του χρήστη kalomoiris
kalomoiris Ο χρήστης kalomoiris δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2008
Περιοχή: Ιερισσός Χαλκιδική
Μηνύματα: 528
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kalomoiris
Προεπιλογή

μπορεις να μου δωσεις κανενα λινκ?απλα θελω να παραμενει συνεχεια η υγρασια στο ενυδρειο και να φτιαξω οσο πιο κοντα μπορω το κλιμα που επικρατει προς αμαζονιο η γενικα ενα δασος
-------------------------
εχω βρει αυτα τα 2 αλλα το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αμα μπορει να καλυψη τον χωρο που χρειαζομαι το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να βρω μια μονο αντλια ηλεκτρικη ξερει κανεις που η αν υπαρχει κανενα σιτε?



http://www.reptilica.gr/product_info...%28gr_12977%29

http://www.reptilica.gr/product_info...%28gr_21565%29
__________________
Πείρα ονομάζει ο καθένας τα σφάλματά του...

Αν δεν μπορείς να τους πείσεις, μπέρδεψέ τους.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kalomoiris : 16-03-10 στις 10:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 16-03-10, 13:45
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Talking

..χαχα ...τo συγκεκριμενo(πρωτο) τα βρισκεις και 5-10 ευρω στο e-bay
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 16-03-10, 13:48
Το avatar του χρήστη kalomoiris
kalomoiris Ο χρήστης kalomoiris δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2008
Περιοχή: Ιερισσός Χαλκιδική
Μηνύματα: 528
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kalomoiris
Προεπιλογή

απο οτι με βλεπω μαλλον σε αυτο το συστημα θα παω

http://www.reptilica.gr/product_info...%28gr_17496%29


θα ηθελα τις γνωμες σας
__________________
Πείρα ονομάζει ο καθένας τα σφάλματά του...

Αν δεν μπορείς να τους πείσεις, μπέρδεψέ τους.
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 17-03-10, 22:18
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Αυτο εδω?!?!

http://cgi.ebay.com/Ultrasonic-Mist-...efdc45f57#shId

Τσαμπα για το πικο!!!!! Καλυπτεις και τα λεντακια και ειναι κομπλε!! Αν παρει καποιος να με υπολογισει για ενα δευτερο!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Tι γίνεται αν παραμείνει το φίλτρο εκτός νερού? kalaxan Αρχάριοι γλυκού νερού 23 08-12-09 22:24
Alternanthera Lilacina εκτός νερού chrisx Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 02-09-08 21:10
Πλάσματα (!) γλυκού νερού (εκτός ψάρια) puravlos Γλυκό νερό - Γενικά 16 25-05-08 11:41
Τι γίνεται με τις ασθένειες εκτός νερού; Έχουν παρατηρηθεί μικρόβια σε ανθρώπους; batman_gardiki Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 22-03-08 20:40
καλλιέργειες σκουληκιών koko Γλυκό νερό - Γενικά 9 02-03-05 22:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10979 seconds with 14 queries