Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-06-07, 08:24
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή Ράβδοι αλουμινίου μέσα σε ενυδρείο

Θα μπορούσαν να τοποθετηθούν μερικές λωρίδες αλουμινένιες μέσα στο ενυδρείο? Είναι ασφαλές για τα ψάρια άραγε? Υπάρχει κάποια σχετική εμπειρία?

Ο λόγος φυσικά που σκέφτομαι κάτι τέτοιο είναι νομίζω εύκολο να τον μαντέψει κανείς.... Στην άκρη κάθε αλουμινένιας λωρίδας που θα εξέχει έξω από το νερό θα κολληθουν συστήματα peltier για την ψύξη τους.

Υπάρχει και η σκέψη να μπουν οι πλακέ ράβδοι αλουμινίου μέσα σε λεπτά φύλλα γυαλιού - λίγο φαρδύτερα από αυτές, έτσι ώστε μετά να μπορούν να κολληθούν με σιλικόνη.

Ακούω γνώμες από τους εμπειρότερους...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-06-07, 11:01
Το avatar του χρήστη spirosta
spirosta Ο χρήστης spirosta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Αθήνα-Καλλιθέα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Κοίταξε να δεις το αλουμίνιο οξειδώνεται... Απλά το προιόν της οξείδωσης ταυτόχρονα το πραστατεύει. Σίγουρα καλό για τα ψάρια δεν είναι αλλά δεν ξέρω και πόσο κακό μπορεί να κάνει. Πάντα μακροχρόνια. Τώρα το να τα ντύσεις με γυαλί ή απλά μόνο σιλικόνη είναι απλά πάρα πολύ καλή ιδέα. Βέβαια το γυαλί δεν μεταφέρει εύκολα θερμότητα αλλά θα κάνεις δουλειά αφιύ θα είναι ένα κλειστό σύστημα.

Τώρα μια απορία. Με ποιον τρόπο θα απαγάγεις την θερμότητα που θα εκλύει το peltier. Πόσα Watt υπολογίζεις και για πόσα λίτρα?Έχεις σχετική εμπειρία στους υπολογισμούς αυτούς?Πάντως μου έδωσες ιδέα γιατί στα 15 λίτρα μου η εξάτμιση είναι τεράστια με το ανεμιστηράκι..
__________________
Μια φορά και έναν καιρό...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-06-07, 11:09
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Ενα απο τα ενυδρεία μου china made εχει αλουμινένιο πλαίσιο κοντρα και καπάκι δεν βλέπω πρόβλημα πουθενά
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-06-07, 11:09
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αλλη ιδεα..
Μια μεγαλη πλακα χαλκου κολλημενη στην πισω πλερυα του ενυδρειου και το πελτιε εκει πανω...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-06-07, 11:35
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Τον τοματοπελτέ τον γνωρίζω....για πελτιέ ... πρώτη φορά ακούω.

Δεν μας λέτε τι είναι για να μαθαίνουμε και εμείς ;;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-06-07, 11:41
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Ορίστε καλέ μου linkman:

http://new-electronics.gr/peltier/peltier.html

να σου ανταποδώσουμε μια φορά τους κόπους σου για μας...

Caverman
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-06-07, 11:42
Το avatar του χρήστη spirosta
spirosta Ο χρήστης spirosta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Αθήνα-Καλλιθέα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Είναι ένα κερατάκι που παίρνοντας ρεύμα η μία του πλευρά παγώνει και η άλλη ζεσταίνεται... Βέβαια το πόσο παγώνει και ζεσταίνεται εξαρτάται από πολλά.
Πληροφορίες αναλυτικά εδώ.

Ο χαλκός είναι καλύτερο υλικό λόγω καλύτερων θερμικών ιδιοτήτων.
__________________
Μια φορά και έναν καιρό...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-06-07, 12:25
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Λοιπόν συνάδελφοι το πήρα απόφαση να πειραματιστώ και θα σας μεταφέρω τα συμπεράσματα μου....

Αγόρασα από το Praktiker μια βέργα αλουμινίου πλάτους 3 εκατοστά και πάχους 2 χιλιοστά. Κόστος (γιατί πήρα πολλά πράγματα μαζί και δεν θυμάμαι ακριβώς) γύρω στ 5 ευρώ. Το ενυδρείο μου 140άρι carrefour έχει δεξιά και αριστερά στις άκρες δύο σχισμές που χωρά να περάσει η αλουμινένια βέργα. Την λυγίζω σε σχήμα Γ έτσι ώστε το μακρύτερο κομμάτινα περάσει μέσα από τις σχισμή του καπακιού και να βυθιστεί στο νερό. Το επάνω μέρος του Γ θα έρθει και θα ακουμπίσει στο πλαστικό καπάκι, έτσι ώστε να στηριχθεί το σύστημα αλλα και να μπορεί να αφαιρεθεί εύκολα όταν θέλουμε να ανοίξουμε το καπάκι. Εκεί λοιπόν βάζουμε τα Peltier.

Υπολογίζω να βάλω 2 αλουμινένιες ράβδους, και για την κάθε μία έχω παραγγείλει 2 Peltier 30X30 mm ισχύος 73 watt το καθένα. Σύνολο δηλαδή 4Χ73 = 292 watt. Σε κάθε Peltier στην θερμή του πλευρά θα βάλω μία ψύκτρα με ανεμιστήρα για επεξεργαστή υπολογιστή (που θα πάρω από το "νεκροταφείο" παλιών υπολογιστών της εταιρείας που δουλεύω). Περισσότερα στοιχεία για τα Peltier που αγόρασα δείτε από την σελίδα της δημοπρασίας στο ebay εδώ http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll...3358&rd=1&rd=1
Τροφοδοσία του συστήματος με ρεύμα θα γίνει με τροφοδοτικό υπολογιστών ισχύος 350 τουλάχιστον watt.


Τώρα για το κομμάτι του αλουμινίου που θα βυθιστεί στο νερό σκέφτομαι να πάω στον τζαμά της γειτονιάς μου και να κόψω λωρίδες τζαμιού πλάτους 4 εκατοστών (λίγο μεγαλύτερα δηλαδή από τα 3 εκατοστά πλάτους που έχει το αλουμίνιο) και πάχους 1-2 χιλιοστά - το ελάχιστο δυνατό δηλαδή. θα κολλήσω με σιλικόνη τα τζάμια μεταξύ τους κάνοντας "σάντουιτς" το αλουμίνιο. Με αυτό το τρόπο το αλουμίνιο θα ντυθεί με γυαλί και σιλικόνη και δεν θα έρθει σε επαφή καθόλου με το νερό.

Τί προσδοκώ τώρα από όλα αυτά.... Ειδικός δεν είμαι στα θέματα ψύξης και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω και πολύ χρόνο να ψάξω για να κάνω ακριβείς υπολογισμούς ισχύος και απόδοσης του συστήματος. Απλά θα πειραματιστώ μιας και το κόστος δεν είναι μεγάλο (ανεμιστήρες, ψύκτρες, τροφοδοτικό είναι... Free...). Δεν περιμένω απόδοση ανάλογη με ένα πανάκριβο cooler - chiller. Θα είμαι ευχαριστημένος αν κρατώ την θερμοκρασία μέχρι 30 βαθμούς στα 140 λίτρα νερού του ενυδρείου μου, έχοντας κλειστό το καπάκι και περιορίζοντας την εξάτμιση που θα υπήρχε αν το άφηνα ανοιχτό και χρησιμοποιώντας απλά ανεμιστήρες όπως κάνουν οι περισσότεροι συνάδελφοι.
Αν τα αποτελέσματα είναι ενθαρρυντικά ίσως το σύστημα συμπληρώσει αργότερα και ένας θερμοστάτης.


Η όλη σκέψη και ιδέα γεννήθηκε με αφορμή τον επερχόμενο καύσωνα και τις επερχόμενες διακοπές, όπου πρέπει κάτι να γίνει για να επιβιώσουν τα κατοικίδια μας. Περιμένω να έρθουν τα peltier και θα σας ενημερώσω για την πορεία του εγχειρήματος.

Υ.Γ Το να κολλήσεις φύλλο χαλκού ή αλουμινίου στην πλάτη του ενυδρείου μεγάλο μέρος της ψύξης θα χάνεται στο περιβάλον αντί να διοχετεύεται στο ενυδρείο. Θα έχεις νομίζω μεγάλες απώλειες, συν τον κίνδυνο να σπάσει το τζάμι λόγω του ότι κάποιο σημείο του θα ακουμπά μια πολύ κρύα επιφάνεια, συν το ότι το γυαλί του ενυδρείου είναι αρκετά χοντρό.
Δεν νομίζω ότι ο χαλκός είναι πιο φτηνό υλικό ούτε βρίσκεται σε μορφή ράβδου-φύλλου τόσο εύκολα όσο το αλουμίνιο. Αν θέλαμε σωλήνα το δύσκολο θα ήταν να βρούμε αλουμινένια και το εύκολο χάλκινη... Επίσης είναι υλικό που οξειδώνεται πανεύκολα ακόμα και στον ατμοσφαιρικό αέρα, πόσο μάλλον όταν βρίσκεται κοντά στο υγρό περιβάλλον του ενυδρείο. Επίσης το προϊόν της οξείδωσης του είναι σκέτο δηλητήριο...

Οσο για το γυαλί σίγουρα δεν έχει την θερμική αγωγιμότητα του αλουμινίου, ωστόσο θυμίζω ότι τα γυάλινα μπουκάλια στο ψυγείο παγώνουν το νερό ταχύτερα από το πλαστικό!!! Υστερα το γυαλί που θέλω να χρησιμοποιήσω είναι πολύ λεπτό γι' αυτό και μόνο το λόγο. Αν υποτεθεί ότι χρησιμοποιούμε μόνο σιλικόνη πρώτον δεν είμαστε σίγουροι ότι καλύψαμε ομοιόμορφα και πλήρως το αλουμίνιο και δεύτερον είναι πιο θερμομονωτικό υλικό από το γυαλί.

Ελπίζω να κάλυψα - σχολίασα όλες τις γνώμες που γράφτηκαν παραπάνω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jstiva : 22-06-07 στις 13:03 Αιτία: ορθογραφικά λάθη
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-06-07, 13:14
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Το μόνο πάντως που ξέρω να σου πω είναι πως υπάρχει συγκέντρωση αλουμινίου στους ποταμούς...
Από μελέτες που έχω διαβάσει, σου παραθέτω κάποιες ενδεικτκές τιμές:
Στον Αμαζόνιο (whitewater) βρίσκεται σε ποσοστό 44 ± 37 mg/l ,
ενώ στον Negro (blackwater) σε ποσοστό 112 ± 29 mg/l ...
...
Τώρα αν χρειάζεται να "ντύσεις" το αλουμίνιο με γυαλί ή σιλικόνη...δεν γνωρίζω να σου πω...
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-06-07, 13:22
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Εχω τις αμφιβολιες μου κατα ποσον θα μπορεσεις να περασεις 73 watt θερμοτητας μεσα απο μια αλουμινενια σωληνα + γιαλι.
Φυσικα το πειραμα παραμενει ενδιαφερον ουτως η αλλως.
Εχω βεβαια τις οικολογικες μου αντιρρησεις γιατι παλι ρευμα καιμε...
Φυλλο χαλκου μπορει να βρεθει σχετικα ευκολα.
Θα βαλεις και την ειδικη σιλικονη που βαζουν στους επεξεργαστες μεταξυ γιαλιου και φυλλου χαλκου, οπως και μεταξυ χαλκου και peltier...
Πιστευω οτι ετσι θα πετυχεις μικροτερη θερμικη αντισταση.
Φυσικα και πρεπει να δοκιμαστει και αυτό.
Εκτος ενυδρειου και πισω απο το γυαλι δεν προκειτα να δημιουργησει κανενα προβλημα στους κατοικους του...

Τωρα αντι να μπλεκεις με αλουμινιο και γιαλι, γιατι δεν χρησιμοποιεις ραβδο απο ανοξειδωτο? Ειναι safe για χρηση σε ενυδρειο.

Οπως και να χει περιμενουμε τα αποτελεσματα του πειραματος.

ΥΓ. Και προφανως δεν θα χρησιμοποιησεις ψυκτρες για υπολογιστες αλλά Ψυκτες..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 22-06-07 στις 13:44
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-06-07, 18:17
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Φίλε jstiva χωρίς να θέλω να προσβάλλω τις γνώσεις σου...αλλά έχεις ιδέα πως δουλεύει ένα σύστημα peltier και πολύ περισσότερο...πόσο σίγουρος είσαι ότι αυτό που έχεις σκοπό να κάνεις δουλεύει;
Είναι κάποια ιδέα που σου ήρθε με διάβασμα ή κάτι που το έχεις δει να δουλεύει; Δε νομίζω ότι είναι τόσο απλό στη σύνδεση και λειτουργία του συστήματος (ειδικά με πλάκες αλουμινίου οι οποίες θα συνδεθούν πάνω στις πλάκες peltier).
Σίγουρα θα δούλευε αν κάτω από το ενυδρείο σου (στη βάση του) έβαζες μια πλάκα που θα κάλυπτε όλη την επιφάνεια (αλλά εκεί έχεις το υπόστρωμα οπότε...) ή αλλιώς στην πλάτη του ενυδρείου πίσω από το φόντο σου. Τα αποτελέσματα θα ήταν άμεσα. Η ενέργεια που καλείσε να ξοδέψεις είναι ασύμφορη σε σχέση με κάποιο θερμαντικό σώμα και ένα ανεμιστηράκι στο καπάκι (εξαρτάται βέβαια από τα λίτρα σου).
Έχω δουλέψει με peltier σε θερμοκυκλοποιητές (PCR) αλλά οι επφάνειες ήταν ελάχιστες σε σχέση με τα μικρά ενυδρεία και ο όγκος π ου θα έπρεπε να ζεσταθεί ή ψυχθεί δεν έχει καμμιά σχέση με τους δικούς μας.
Όλα τα παραπάνω καλοπροαίρετα. Respect στπ εγχείρημα.
-------------------------
Νομίζω ότι η παροχή ρεύματος σε ράβδους αλουμινίου μέσα σε νερό λέγεται ηλεκτρόλυση και δε νομίζω ότι είναι καλό ....από την άλλη δεν ξέρω...respect

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chemical mac : 22-06-07 στις 18:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-06-07, 14:45
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Φίλε netblues ειλικρινά σου μιλάω και εγω δεν ξέρω αν θα μπορούν να περάσουν 73 watt μέσα από μια λεπτή ράβδο αλουμινίου... Γι' αυτό άλλωστε και το πείραμα... Περιμένουμε και βλέπουμε... Και γι' αυτό το συζητάμε και εδω, μην τυχόν υπάρξουν και άλλες καλύτερες ιδέες... Στο κάτω κάτω αν το σύστημα δουλέψει θα μας ωφελήσει όλους.

Το ανοξείδωτο που λες δεν ξέρω αλλα δεν του έχω και πολύ εμπιστοσύνη. Δεν θεωρώ όμως ότι είναι και πολύ φτηνό ούτε τόσο εύκολο να βρεθεί σε σύγκριση με το αλουμίνιο, το οποίο σημειωτέον είναι πολύ καλύτερο υλικό όσο αφορά την θερμική του αγωγιμότητα.

Εχεις πολύ δίκιο σχετικά με τον όρο "ψύκτη" αντί "ψύκτρα"...Δυστυχώς όμως το έχουμε συνηθίσει - λανθασμένα - οι περισσότεροι... Γι' αυτό συγχωρησε με αν μου ξεφεύγει καμμια φορά και μένα. Πάντως το σκέφτομαι και γελάω φανταζόμενος τί μπορεί να συμβεί αν μπεις σε ένα μαγαζί με ηλεκτρονικά και ζητήσεις ένα ψύκτη....

Macblack προς θεού δεν είμαι από τους ανθρώπους που κομπάζουν για τις γνώσεις τους - όσες και αν είναι αυτές σε κάποιο θέμα. Το όλο σενάριο ξεκίνησε συζητώντας με κάποιους συναδέλφους μηχανογράφους στην δουλειά περί overclocking επεξεργαστών, μίλησα και εγω περι ενυδρείων και πως θα ξεπεράσουμε τον καύσωνα...κ.λ.π. Βρέθηκαν και σχετικά φτηνά peltier και είπα να κάνω την δοκιμή.... Οπως σου είπα δεν περιμένω θαύματα ούτε και θέλω να φτιάξω παγάκια... Απλά να κρατηθεί η θερμοκρασία σε ανεκτά επίπεδα με το καπάκι του ενυδρείου κλειστό.... Φοβάμαι πως αν λείψω για 20 μέρες τον Αύγουστο με το καπάκι ανοιχτό και ανεμιστηράκι θα βρω το ενυδρείο μισογεμάτο... Οικολογικά θα συμφωνήσω με τον netblues στο ότι πάλι ρεύμα καίμε αλλα....
Τα περί όγκου του νερού κ.λ.π. που λες τα ξέρω και εγώ αλλα από την άλλη μεριά είμαι περίεργος να δοκιμάσω... Σκέψου ότι υπάρχουν και 12άβολτα ψυγεία αυτοκινήτου που λειτουργούν με peltier...

Σκέφτηκα επίσης και κάτι άλλο που το θέτω προς συζήτηση και κρίση και των υπολοίπων εδω. Αντί του "σάντουιτς" γυαλιού - αλουμίνιου, να φτιάξω μικρά γυάλινα ορθογώνια (ή και μεγάλους δοκιμαστικούς σωλήνες) γεμάτα νερό όπου μέσα θα μπορούμε να βάλουμε πολλές ράβδους αλουμινίου ή και "ψύκτες" ("ψύκτρες" κατά το λανθασμένα κοινώς λεγόμενο) και φυσικά όλο αυτό βυθισμένο στο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-06-07, 15:04
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jstiva Εμφάνιση μηνυμάτων
... Απλά να κρατηθεί η θερμοκρασία σε ανεκτά επίπεδα με το καπάκι του ενυδρείου κλειστό.... Φοβάμαι πως αν λείψω για 20 μέρες τον Αύγουστο με το καπάκι ανοιχτό και ανεμιστηράκι θα βρω το ενυδρείο μισογεμάτο...
Δεν θα ειναι πιο ευκολο να φτιαξεις ενα συστημα αυτοματης αναπληρωσης + ανεμιστηρες ?

Δεν καιει τιποτε και αν πιανουν λιγο τα χερια σου μπορεις να το φτιαξεις πανευκολα ...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-06-07, 15:19
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μια δοκιμη θα σε πεισει.. Σκεψου οτι ειναι το αναλογο να προσπαθεις να βγαλεις 300 αλογα στο δρομο με λαστιχα ποδηλατου...
Για τις 20 μερες που θα λειψεις ενα μεγαλο δοχειο νερου μπροστα στο ενυδρειο και ενας κυκλοφορητης με ενα φλοτερ θα κανει μια χαρα τη δουλεια.
Ιδανικα γεματο με νερο οσμωσης, αλλα δεν ειναι και τοσο τραγικο να βαζεις νερο απο τη βρυση.
Υπαρχει και αλλη λυση, για ακατοικητο σπιτι.
Συνδεεις ενα φιλτρο ανθρακα στην εξοδο της βρυσης του πλυντηριου και βαζεις μια ηλεκτροβανα να ελεγχεται απο το φλοτερ. Περνεις σωληνακι ποτισματος με το μετρο και το φτανεις μεχρι το ενυδρειο, και εχεις μια φτηνη αναπληρωση χαμηλου (σχετικα) κοστους.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-06-07, 15:35
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τις 20 μερες που θα λειψεις ενα μεγαλο δοχειο νερου μπροστα στο ενυδρειο και ενας κυκλοφορητης με ενα φλοτερ θα κανει μια χαρα τη δουλεια.
Ιδανικα γεματο με νερο οσμωσης, αλλα δεν ειναι και τοσο τραγικο να βαζεις νερο απο τη βρυση.
Σωστα ...

Υπαρχουν διαθεσιμα πολλα DIY σχεδια για συστηματα αυτοματης αναπληρωσης.Προσφατα ειχα την τυχη να προμηθευτω το osmolator του φιλου και συνχομπιστα Σταθη ,το οποιο βαζει τα γυαλια σε πολλα συστηματα αναπληρωσης του εμποριου.Θα του ζητησω να ποσταρει και εδω αναλυτικα σχεδια της κατασκευης του που πραγματικα ειναι φοβερη και ''επαγγελματικη''.Αντι για φλοτερ χρησιμοποιει ανοξειδωτες βιδες που κανουν κυκλωμα και ξεκινουν την 12v αντλια.Μια τριτη βιδα τοποθετημενη ψηλα αποτελει την τελευταια δικλιδα ασφαλειας.

Απο εκει και περα , μια αντλια πανω σε ενα φλοτερ ειναι η πιο απλη λυση

Επισης αν εχεις θαρρος , μπορεις να κανεις και το εξης απλο :

1) Υπολογιζεις ποσα λιτρα εξατμιση εχεις καθε μερα
2) Υπολογιζεις ποσα λιτρα νερο ανεβαζει σε ενα λεπτο μια EHEIM compact 1000 απο το βαρελι αναπληρωσης μεχρι το ενυδρειο.
3) Συνδεεις την Eheim σε ενα χρονοδιακοπτη τον οποιο ρυθμιζεις να δινει ρευμα για τοσα λεπτα καθε μερα οσα απαιτουνται για να καλυφθει η εξατμιση (η οποια πανω-κατω ειναι standard καθε μερα)

Εγω αυτο κανω στο μεγαλο ενυδρειο αλλα ειμαι σπιτι ...εκει που βλεπω ΤV το απογευμα , μπαμ ξεκιναει η EHEIM - αναπληρωνει - σταματα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-06-07, 07:58
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Καλά όλα αυτά βρε παιδιά αλλα δυστυχώς α) δεν είναι δυνατόν να βρεθεί βρύση στο καθιστικό ώστε να μπουν ηλεκτροβάνες κ.λ.π. β) Το να τοποθετηθεί δοχείο αναπλήρωσης είναι κάτι που απαιτεί χώρο στο καθιστικό και φυσικά απαραίτητες δοκιμές. Σκέφτεστε να μην πάει κάτι καλά και να πλημμυρίσουμε το σπίτι....? Ούτε να το σκεφτώ δεν θέλω...

Netblues αν είναι να βγουν τα 300 άλογα αλλάζω ζάντες...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-06-07, 12:51
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Αγαπητέ jstiva επειδή με προβλημάτισες ψάχνω το θέμα από την ώρα αποστολής του τελευταίου μου post. Δυστυχώ ς πολύ φοβάμαι ότι άδικα έδωσε τα λεφτά που έσωσες για την αγορά των peltier. Σε καμία περίπτωση μη χρησιμοποιήσεις ράβδους αλουμινίου μέσα στο νερό γιατί α) θα ψηθείς εσύ ή τα ψάρια σου β) θα δημιουργήσεις ηλεκτρόλυση (διάσπαση του νερού στα βασικά του στοιχεία υδρογόνο και οξυγόνο).
Αν επιμένεις για τα peltier προτείνω τη χρήση του σε συνδυασμό με ένα φύλλο χαλκού ή αλουμινίου (σε διαστάσεις 1/3 της πλάτης του ενυδρείου σου), τοποθετημένο προς το μέσο της πλάτης και μαζί με ένα ψηφιακό panel για τη ρύθμιση της θερμοκρασίας. Θα έχεις εκπληκτικά αποτελέσματα (δε γνωρίζω τα αποτελέσματα σε τόσο μεγάλες διαστάσεις) και ακρίβειες της τάξης 0,1°C.
Το πείραμα σου έχει ενδιαφέρον και το παρακολουθώ με μεγάλη αγωνία και να είσαι σίγουρος πως θα χαρώ ιδιαίτερα να όλα πάνε καλά (θα ανοίξεις μια νέα εποχή στο θέμα θερμοκρασιών ενυδρείου).
Αυτό που εγώ προτείνω για πολύ καλά αποτελέσματα είναι η χρήση δυο μικρών κυκλοφορητών μέσα στο νερό σου όπου θα έχεις εξαιρετικά αποτελέσματα και εξαιρετικά μικρό κόστος.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-06-07, 13:59
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

με τοση ισχυ για τα peltier μηπως ειναι λιγο ασυμφορο το εγχειρημα;
αυτο που λεω ειναι οτι ισως σε βαθος χρονου να σε συμφαιρει ενα ψυχτικο μηχανημα εμποριου, και δεν θα ειναι το ενυδρειο γεματο με περιεργα πραγματα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-06-07, 08:55
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

macblack τα περι ηλεκτρόλυσης του νερού πως θα γίνουν; Αφού είπαμε ότι θα ντύσουμε το αλουμίνιο με γυαλί ώστε να μην έρχεται άμεσα σε επαφή με το νερό. Επειτα για να γίνει ηλεκτρόλυση μέσα στο νερό χρειαζόμαστε ένα θετικό και ένα αρνητικό ηλεκτρόδιο τα οποία δεν βλέπω που θα υπάρχουν... Οχι προς θεού δεν διανοήθηκα να βουτήξω τα peltier μέσα στο νερό.... Μάλλον κάποια παρανόηση έχει γίνει... Θα λυθεί όμως μόλις φτιάξω ένα ακριβές σχέδιο του τί σκέφτομαι να φτιάξω.

Orck μπορεί και να έχεις δίκιο και να συμφέρει σε βάθος χρόνου να αγοράσει κανείς ψυκτικό μηχάνημα του εμπορίου, αν είναι να το χρησιμοποιεί συνέχεια. Το σύστημα όμως το θέλω αποκλειστικά και μόνο για τις 2 εβδομάδες των διακοπών ή για τις ελάχιστες μέρες του κάυσωνα.... Π.χ. εχτές που η θερμοκρασία χτύπησε κόκκινο έβαλα το κλιματιστικό στο δωμάτιο του ενυδρείου, έκατσα και εγώ με τα πιτσιρίκια εκεί και τελείωσε η υπόθεση όμορφα και καλά (θερμοκρασία ενυδρείου 28,4). Οταν λείπουμε διακοπές είναι το θέμα... Συνεπώς από να αγοράσω μηχάνημα του εμπορίου ίσως με συμφέρει καλύτερα να αφήσω το κλιματιστικό ανοιχτό για 2 εβδομάδες και να φύγω...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jstiva : 27-06-07 στις 09:03 Αιτία: προσθήκη επεξηγήσεων
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-06-07, 22:01
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jstiva Εμφάνιση μηνυμάτων
macblack τα περι ηλεκτρόλυσης του νερού πως θα γίνουν; Αφού είπαμε ότι θα ντύσουμε το αλουμίνιο με γυαλί ώστε να μην έρχεται άμεσα σε επαφή με το νερό. Επειτα για να γίνει ηλεκτρόλυση μέσα στο νερό χρειαζόμαστε ένα θετικό και ένα αρνητικό ηλεκτρόδιο τα οποία δεν βλέπω που θα υπάρχουν... Οχι προς θεού δεν διανοήθηκα να βουτήξω τα peltier μέσα στο νερό.... Μάλλον κάποια παρανόηση έχει γίνει... Θα λυθεί όμως μόλις φτιάξω ένα ακριβές σχέδιο του τί σκέφτομαι να φτιάξω.
Respect, περιμένω με αγωνία τα αποτελέσματα σου
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-06-07, 07:50
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Συνάδελφοι τα peltier ήρθαν ....σπάζοντας ρεκόρ χρόνου άφιξης!!! Το θέμα είναι πως εγώ τα περίμενα από εβδομάδα γιατί δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ με το θέμα μέχρι το ΣΚ... Πάντως ανυπομονώ να δω τί γίνεται...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-06-07, 13:23
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Το μόνο που μπορώ να θεωρίσω σαν "πρόβλημα προς έλεγχο" είναι οι ανοχές της σιλικόνης απο την διαφορά θερμοκρασίας στα σημεία.
Μήπως σου "σπάσει" ή αλλιωθεί κατα κάποιον τρόπο ...
Δεν ξέρω τι ανοχές έχει ...
Μπορεί να είναι και εντελώς άτοπο αυτό που λέω διότι και τον χειμώνα χρεησημοποιούμε θερμοστάτες ....άρα πιο ζεστό σώμα απο ότι το υπόλοιπο νερό..
απλά δεν τους έχουμε "εγκλωβισμένους" ανάμεσα σε σιλικόνη και τζάμι ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-06-07, 16:00
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το χειμωνα χρησιμοποιουμε θερμαντηρες και οχι θερμοστατες....
Και το νερο το ψυχουμε με ψυκτες και οχι με ψυκτρες...

Ο ΓεροΠαραξενος.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-06-07, 18:59
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

η σιλικονη γενικα με την θερμοκρασια δεν εχει ιδιαιτερα προβληματα ποιο πιθανο θα ταν να σπασει το γυαλι νομιζω αλλα και αυτο πολυ δυσκολο το βλεπω
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-07-07, 00:02
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Το χειμωνα χρησιμοποιουμε θερμαντηρες και οχι θερμοστατες....
Και το νερο το ψυχουμε με ψυκτες και οχι με ψυκτρες...

Ο ΓεροΠαραξενος.
Εγω πάλι περίμενα να αντιδράσεις με την ορθογραφία μου στην λέξη "χρεησημοποιούμε" που εκ παραδρομής έγραψα στο πιο πάνω ποστ και όχι με τον θερμαντήρα που τον ανέφερα θερμοστάτη...

Υ.Γ μα τι θα γίνει με αυτές τις ψύχτρες?
Υ.Γ2 όταν δούλευα σε κομπιουτερομάγαζο : "μπίλιεθ απο ποντίκια έθετε?" χαχαχα
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-07-07, 09:25
Το avatar του χρήστη Μάγγος Θωμάς
Μάγγος Θωμάς Ο χρήστης Μάγγος Θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μάγγος Θωμάς
Προεπιλογή

Να καταθέσω και εγώ την πρόσφατη εμπειρία μου επί του θέματος. Πρόσφατα έθεσα σε λειτουργία αυτό : http://www.nanotuners.com/product_in...roducts_id=309 το σύστημα σε ενυδρείο 85 λίτρων + 15 sump με αρκετά μεγάλη θερμική επιβάρυνση (μινι reef) μαζί του λειτουργούν και δυο ανεμηστηράκια 12*12 & 8*8 όλα ελεγχόμενα απο έναν eliwell. Όλα μαζί καθυστερούν σημαντικά την άνοδο της θερμοκρασίας όταν όλα είναι αναμμένα και με σβηστά τα φώτα κατεβαίνει πολύ αργά στο επιθυμητό για εμένα 26 (θερμοκρασία χώρου max 30).

Η τοποθέτηση του αρχικά έγινε μέσα στο sump και μετά απο λίγο διαπιστώθηκε ότι ήταν λάθος και μετεφέρθηκε στην πίσω πλευρά του επίπλου .............................. μακριά απο τον "κόσμο". Το πρόβλημα ήταν η θερμοκρασία που παράγει το peltier !!!! Φίλε jstiva ότι κάνεις κάντο μακριά απο το καπάκι σου.

Το αποτέλεσμα δεν είναι ιδιαίτερα αποδοτικό με τα 72 watt που έχω εγώ. Βοηθάει αρκετά το σύστημα να μήν ανεβαίνει - κατεβαίνει απότομα η θερμοκρασία.
__________________


Don't Panic (<-----In Big Friendly Letters)
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-07-07, 09:25
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Φίλε Θωμά ευχαριστώ για την παρατήρηση σου, θα την λάβω πολύ σοβαρά υπόψη μου. Με έχει προβληματίσει και μένα το γεγονός αυτό... Ιδιαίτερα όταν έβαλα δοκιμαστικά να δουλέψει ένα peltier και είδα τί θερμότητα βγαίνει...

Προς το παρόν αναμένω ειδική θερμοεπαγωγική κόλλα για να κολλήσω τα Peltier στο αλουμίνιο...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-07-07, 13:16
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jstiva Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Θωμά ευχαριστώ για την παρατήρηση σου, θα την λάβω πολύ σοβαρά υπόψη μου. Με έχει προβληματίσει και μένα το γεγονός αυτό... Ιδιαίτερα όταν έβαλα δοκιμαστικά να δουλέψει ένα peltier και είδα τί θερμότητα βγαίνει...

Προς το παρόν αναμένω ειδική θερμοεπαγωγική κόλλα για να κολλήσω τα Peltier στο αλουμίνιο...
Σε οπουδήποτε κατάστημα ηλεκτρονικών ανταλλακτικών θερμοαγωγιμη σιλικόνη.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-07-07, 02:04
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Έχουμε κάποιο νεότερο απο το θέμα ?
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-07-07, 13:49
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

To project έχει μείνει πίσω λόγω ...οικοδομής (όπου είμαι κάθε απόγευμα μετά την δουλειά εκεί να δω τι φτιάχνουν τα μαστόρια...) αλλα που πρέπει να τελειώσει πριν φύγω διακοπές...

Μια πρώτη προσπάθεια στερέωσης αλουμινένιας ράβδου μέσα από τα ανοίγματα του καπακιου δεν μου άρεσαν και πολύ...

Σκέφτηκα λοιπόν κάτι άλλο...Ένα μεταλλικό σε σχήμα κύβου ή ορθογωνίου όπου μέσα θα μπει νερό και μέσα σε αυτό (κάτι σαν μπεν μαρί δηλ.) θα βουτηχτεί το εξωτερικό φίλτρο της ΕΗΕΙΜ). Εξωτερικά θα κολληθούν με την ειδική θερμοαγώγιμη κόλλα (που έφτασε...) τα peltier και επένδυση με φελιζολ όπου χρειάζεται...

Μήπως έχει κανείς καμμια ιδέα που μπορεί να βρεθεί τέτοιο μεταλλικό δοχείο - κατα προτίμηση αλουμινένιο? Η προφανής λύση είναι ένας τενεκές που θα κοπεί το καπάκι αλλα αυτός σκουριάζει....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι άλλο θα βρω μέσα σε αυτό το ενυδρείο ?? Lsourtzo Γενικά - Αναγνωρίσεις ειδών 57 23-08-09 18:18
Διώξιμο αέρα μέσα από το Eheim TaitO Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 07-05-07 00:03
Τι μπορεί να πάθει ο άνθρωπος μέσα σε 5 μήνες.... Simpethera Γλυκό νερό - Γενικά 6 18-10-03 23:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10531 seconds with 13 queries