Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-08-18, 14:00
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή Κολλανε οι DCT JEBAO

Παιδιά καλημέρα για άλλη μια φορά μου κόλλησε και η δευτερη αντλια στο σαμπ , δεν γυρνάει έυκολα η φτερωτή και δεν περνει μπροστα η αντλια ... Σημέρα κόλησε και η δευτερη και λειτουργει μονο η τρίτη η αναπληρωματική . Το πράσινο το ελικάκι γυρνάει με το δάχτυλο κανονικά στην αναπληρωματική και χωρίς αντίσταση , ενώ στις δύο αλλές που έχουν κολήσει δεν γυρνάει καθολου εύκολα σαν να έχει πιασει πανω γλίτσα από άλατα τί να κανώ ? Συνέχεια αυτό το πρόβλημα έχω,... Υπάρχει τρόπος να ανοίξουν οι αντλίες για να καθαρήσω τη φτερωτή με ξύδι ? ή να βουτήξω όλολκηρη την αντλια στο ξύδι αλλά παλι δεν μπορω να την καθαρίσω καλα ...
-------------------------
To θέμα είναι ότι σύντομα και μαθηματικά σίγουρα θα κολλήσει και η τρίτη και μετά εάν δεν παίρνουν μπροστά θα μείνω χωρίς αντλιά . Λογικά φταίνε τα άλατα καθώς το νερό της Θεσσαλονικής έχει πάρα πολλά άλατα ειδικά μετά την αλλάγη της υδρευσης . Υπάρχει κάποιο απόσκληρηντικό νερού ή κατι που μπορω να κανω για να τις βαλω ξανα μπροστά ???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 13-08-18 στις 14:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-08-18, 14:35
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Λογικά δεν είναι τα άλατα και θλελουν αντικατάσταση αλλά δεν χάνεις τίποτα να τις καθαρίσεις με ξύδι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-08-18, 16:27
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικά δεν είναι τα άλατα και θλελουν αντικατάσταση αλλά δεν χάνεις τίποτα να τις καθαρίσεις με ξύδι.
Τέλεια και τις αγόρασα από Κίνα 54 ευρώ τι μία + 20 ευρώ τελωνειο για καθε αντλία ... υπέροχα έναμισι μήνα μονο λειτούργησαν στο ενυδρειο και χαλασαν ...
-------------------------
¶νοιγουν με καποιο τρόπο για να έχω πρόσβαση στην φτερωτή???
-------------------------
Παιδια τι είχα να δουλευουν στο τέρμα full , και καθε φορα που εκανα αλλαγη τις τραβουσα απο την πρίζα και εκλειναν μηπως εκανα καποιο λαθος εγω???
-------------------------
Μετά από πολύωρη προσπάθεια στον μπάνιο και μόνο που εν την έσπασα από τα νεύρα μου , την άφησα στο ξύδι τρίβοντας όσο μπορούσα με οδοντόβουρτσα την φτερωτή και στο τέλος την άλειψα με ελαιόλαδο και την ξέπλυνα με νεράκι βρυσης έβγαζε πολλά άλλατα και μαύριρες σαν μαυρίλες από μαυρα λάδια αυτοκηνίτου . Ευτυχως δούλεψε και την έβαλα στο ενυδρειο . Αυτη που δούλεψε ήταν αυτη που σταμάτησε σήμερα η άλλη που είχε σταματήσει και στην πολύ αρχη 48 ώρες λειτουργιας και στις 23 Ιουλίου δεν ξανα πήρε μπρος και την άφησα στο ξύδι . Δεν ειναι χαλασμένες αλλα κατι γίνεται με την φτερωτή λογικά από άλλατα αλλά πως αλλοι τις έχουν σε αλμυρου νερου ενυδρεια δεν καταλαβαίνω.... Όλα τα στραβά σε μένα συμβαίνουν ....
. Εάν άνοιγαν θα τις καθάριζα καλύτερα και πιθανον να δούλευε και η τρίτη γιατι δεν ειναι χαλασμένη καμία τους το ξέρω πλέον !!! Μπορεί να φταίει ακόμη και το οτι μένουν εκτός νερού για κανα 2 ώρο μέχρι να αδείασω και να ξαναγεμίσω το ενυδρειο ποιος ξέρει αν και νομιζω είναι θέμα αλάτων και πολύ ύλης που έχει το νερό μας ... ¶θλιο νερό σας λέω :P πιο σκληρό πεθαίνεις !!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 13-08-18 στις 16:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-08-18, 17:06
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Και οι θαλασσινοί τι κάνουν, τις καθαρίζουν κάθε μέρα;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-08-18, 22:00
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Και οι θαλασσινοί τι κάνουν, τις καθαρίζουν κάθε μέρα;
Όλα καλά τις άνοιξε ο πατέρας μου και τις έφτιάξε και τις δυό . Ήθελαν λίγη ρύθμιση στην ένωση της φτερωτης με το μαγνητάκι , είχαν βέβαια και πολλα αλατα τις καθαρισαμε και με ξυδι και ολα καλα . Για ποσο δεν ξερω αλλα θα τις ξανανοιξουμε εαν χρειαστει ευτυχως δεν ειναι χαλασμενες δεν μπορει 2/3 ανλτιες μεσα σε 1 μηνα ΄τετοια γκαντεμια :P
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-08-18, 09:29
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Κοίτα να τις αλλάξεις με κάτι πιο ποιοτικό γιατί θα σε κουράσουν αν θέλουν συνέχεια παρακολούθηση.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-08-18, 14:38
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοίτα να τις αλλάξεις με κάτι πιο ποιοτικό γιατί θα σε κουράσουν αν θέλουν συνέχεια παρακολούθηση.
Έλα μώρε τώρα που έμαθα και πως ανοιγουν και βγαίνουν οι φτερωτές πλάκα έχει . Κώστα έχουμε και μία λίμνη να κάνουμε στον κήπο και να πάρουμε και δύο φίλτρα 1 λίμνης και ένα εξωτερικό για την λίμνη που βρίσκεται εντος σπιτιού δεν ειναι καιρός να κάνουμε περιττά έξοδα σε αντλίες καινοουργιες δεν ηταν και πολύ φτηνές οι συγκεκριμμένες !!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-08-18, 15:02
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Νικολέτα καλησπέρα. Με προβληματίζεις με τις αντλίες σου. Για τις συγκεκριμένες έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και διαβάζω αρκετούς που τις έχουν χρόνια. Αν δεν κάνω λάθος οι δικιές σου είναι η 8000 πράγμα που με παραξενεύει για την τιμή τους. Μήπως όντως τελικά ήταν κινέζικες και αντιγραφή της γνήσιας; Η τιμή της 4000 που έψαχνα εγώ ήταν περίπου στα 85$ στο ebay συν τα μεταφορικά και τελικά την πήρα 87€ προσφορά από Ελλάδα. Και επειδή και οι δύο ήταν αγορασμένες μαζί μάλλον βρωμάει η δουλειά.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-08-18, 21:09
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Λέτε μην με ρίχνετε τώρα και πάνω που τις φτιάξαμε , μια φορά το δίμηνο να τις ανοιγουμε δεν ειναι τιποτα το θεμα ειναι μην γινεται μετά από κάθε αλλα΄γη κάθε 6 μέρες
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-08-18, 22:02
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panioul Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικολέτα καλησπέρα. Με προβληματίζεις με τις αντλίες σου. Για τις συγκεκριμένες έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και διαβάζω αρκετούς που τις έχουν χρόνια. Αν δεν κάνω λάθος οι δικιές σου είναι η 8000 πράγμα που με παραξενεύει για την τιμή τους. Μήπως όντως τελικά ήταν κινέζικες και αντιγραφή της γνήσιας; Η τιμή της 4000 που έψαχνα εγώ ήταν περίπου στα 85$ στο ebay συν τα μεταφορικά και τελικά την πήρα 87¤ προσφορά από Ελλάδα. Και επειδή και οι δύο ήταν αγορασμένες μαζί μάλλον βρωμάει η δουλειά.
Aλλο oι DCT JAECOBO που αναγραφει ο τιτλος και αλλο οι DCT JEBAO που χρησιμοποιουμε ολοι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-08-18, 22:09
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Υπάρχει JAECOBO;

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-08-18, 09:58
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panioul Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει JAECOBO;

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ναι λάθος το έγραψα μαλλον εγω το ονομα ειναι DCT JEBAO . Τουλάχιστον αυτό γράφουν πάνω , αλλα κινέζικες 100% . Μετά από κάθε αλλαγή υπάρχει φόβος μην κολλήσουν στο ξεκίνημα οταν δουλεύουν δεν μου έχουν κολλησει μεχρι τώρα ποτέ . Εκτος απο μια φορά η μια τις πρώτες 48 ώρες λειτουργιας της .
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-08-18, 10:45
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Ο τίτλος του θέματος διορθώθηκε
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-08-18, 12:42
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Πάντως σ 3 διαφορετικές αντλιες,τόσο νωρίς,τόσα κολλήματα παρά είναι περίεργο .
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-08-18, 15:15
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Βάλε μια φωτογραφία να δούμε τις αντλίες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-08-18, 19:58
Το avatar του χρήστη Rayden
Rayden Ο χρήστης Rayden δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Οταν την κλεινεις, για παραπανω απο 10 λεπτα που ειναι το feed time, τραβας το φις απο τον κοντρολερ η' την βγαζεις απο την πριζα?
__________________
Αν τα λάθη διδάσκουν τότε έχω μια καταπληκτική μόρφωση
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-08-18, 06:09
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Rayden Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν την κλεινεις, για παραπανω απο 10 λεπτα που ειναι το feed time, τραβας το φις απο τον κοντρολερ η' την βγαζεις απο την πριζα?
Καλημέρα τις βγάζω από την πρίζα του πολυπριζου για να μην κλεισω απο το κουμπι το πολυπριζο και χασουν τη ρυθμιση ωρας η αυτοματοι χρονοδιακοπτες για τα φώτα . Εκει μένουν εκτός πριζας και εκτος νερου για περιπου 2 ώρες μεχρι να αδειασει και να γεμισει το σαμπ και το ενυδρειο . Κάνω πολύ μεγαλη αλλαγή 80% . Δεν πειράζω τιπτοα στο controller ειναι μονιμα και οι δυο αντλιες full power ρυθμισμένες .
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-08-18, 20:18
Το avatar του χρήστη Rayden
Rayden Ο χρήστης Rayden δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Μπορει να επεσες σε προβληματικη παρτιδα
__________________
Αν τα λάθη διδάσκουν τότε έχω μια καταπληκτική μόρφωση
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-08-18, 23:08
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Νικολέτα στεγνωνουν τελείως οι αντλίες μέχρι να αλλάξεις νερό; Αν ναι προσπάθησε να το αποφύγεις στη χειρότερη βούτα τες σε ένα κουβά. Αν είχε τόσα πολλά άλατα πιθανών γι αυτό να καίγονται.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-08-18, 11:04
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panioul Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικολέτα στεγνωνουν τελείως οι αντλίες μέχρι να αλλάξεις νερό; Αν ναι προσπάθησε να το αποφύγεις στη χειρότερη βούτα τες σε ένα κουβά. Αν είχε τόσα πολλά άλατα πιθανών γι αυτό να καίγονται.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Παιδία καλημέρα όχι καμία δεν κάηκε δουλεύουν και οι 3 τώρα . Η τρίτη η αναπληρωματική δεν έχει σταματήσει ποτέ . Η μία μου είχε σταματησει απο την δεύτερη μερα λειτουργιας χωρις τα ψαρια , την βαλαμε ξυδι δυο μέρες και δουλεψε και τώρα τελευταια πριν 3 βδομάδες ξανα σταματησε η ίδια και την αντικατέστησα με την τρίτη την καλή την αναπληρωματική . Στην προηγουμενη αλλαγη πριν 6 μέρες χάλασε και η αλλη αντλι η δευτερη που ειχα εξαρχης στο ενυδρειο . Με αποτελεσμα το ενυδρειο να δουλευει μονο με μια την αναπληρωματικη μεχρι το απογευμα , που ηρθε ο μπαμπας μου τις ανοιξε και δουλευουν τώρα και οι 3 . Σήμερα αυτη τη στιγμη που μιλάμε κανω αλλαγη νερου και δεν θα αδειασω καθολου το σαμπ με αποτελεσμα να ειναι συνεχεια μεσα στο νερο να δω μηπως υπαρχει καποια διαφορα . Ελπιζω να μην εχω θεμα παλι στην επανεκκιση .

Ελλατωματική παρτίδα και να πέσω 2/3 σε χαλασμένες δεν πιστευω απλώς κατι σκαλώνει η φτερωτη που το έδειξε και ο πατερας μου κ με λίγη βαζελίνη τις ξεκόλησε και ξεσκάλωσε η φτερωτη και γυρνάει τώρα με πολύ μεγάλη ευκολια .
-------------------------
Όλα καλά τελικά δεν άδειασα το πρώτο διαμέρισμα με τις αντλιες του σαμπ αυτη τη φορά γενικώς δεν αδειασα καθόλου νερό από το σαμπ και αδειασα το 70% του βασικου ενυδρειου και πηραν μπορστα και οι 3 αντλιες χωρίς κανένα πρόβλημα .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 19-08-18 στις 11:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-08-18, 23:36
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα τις βγάζω από την πρίζα του πολυπριζου για να μην κλεισω απο το κουμπι το πολυπριζο και χασουν τη ρυθμιση ωρας η αυτοματοι χρονοδιακοπτες για τα φώτα . Εκει μένουν εκτός πριζας και εκτος νερου για περιπου 2 ώρες μεχρι να αδειασει και να γεμισει το σαμπ και το ενυδρειο . Κάνω πολύ μεγαλη αλλαγή 80% . Δεν πειράζω τιπτοα στο controller ειναι μονιμα και οι δυο αντλιες full power ρυθμισμένες .
ΑΝ είναι μηχανικοί (με "ποδαράκια", που πιέζεις για να ρυθμίσεις τον χρόνο) οι χρονοδιακόπτες σου... σκέφτεσαι σωστά... ΑΝ είναι ψηφιακοί (με οθόνη), ΔΕΝ χάνουν την ρύθμιση.-
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-08-18, 07:18
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΝ είναι μηχανικοί (με "ποδαράκια", που πιέζεις για να ρυθμίσεις τον χρόνο) οι χρονοδιακόπτες σου... σκέφτεσαι σωστά... ΑΝ είναι ψηφιακοί (με οθόνη), ΔΕΝ χάνουν την ρύθμιση.-
Με οθόνη ειναι αλλά όλα καλά εδω και 2 αλλαγές δεν αδειάζω καθόλου νερό από το σαμπ και μένουν οι αντλίες μέσα στο νερό και πέρνουν μπρος και οι 3 χωρίς κανένα πρόβλημα !!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06918 seconds with 13 queries