Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-07-18, 09:31
gREGGS Ο χρήστης gREGGS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2017
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Καλημέρα και καλώς σας βρήκα

Καταρχάς να ευχαριστήσω την ομάδα για τις πολύτιμες πληροφορίες που έχω λάβει το τελευταίο εξάμηνο που έχω κάνει την εγγραφή. Εύχομαι να συνεχίσετε την καταπληκτική σας δουλειά!
Ως αρχάριος λοιπόν καταλαβαίνετε έγινε η αγορά 2 χρυσόψαρων σε 20λιτρη γυάλα πριν έξι μήνες. Μάλιστα ο πετσοπας μου έλεγε να πάρω 4 γιατι έχω χώρο!
Τεσπά, άρχισα το διάβασμα μετά την αγορά (κλασική περίπτωση) με αποτέλεσμα να αντιλαμβάνομαι όλα τα λάθη που είχα κάνει. Για να μην φλυαρώ έξι μήνες ταλαιπωρήθηκα και εγώ μαζί με τα ψαράκια με καθημερινές αλλαγές, προσθήκη κρεμαστών φίλτρων (2) πλέον του αρχικού, προσεκτικό τάισμα κλπ. Όλα αυτά βέβαια γιατι δεν υπήρχε η δυνατότητα για μεγαλύτερο ενυδρείο.
Ευτυχως, για τα ψαράκια, βρήκαν την ελευθερία τους πριν μερικές ημέρες που αφέθηκαν στη λίμνη Σελεπίτσαρι στο Κερατσίνι. Χάρηκαν τόσο που εξαφανίστηκαν από μπροστά μου σε δεύτερα.
Και τώρα έρχεται το ερώτημα. Μέσα σε όλα, είχα βάλει στο 20 λίτρο 5 κιλά μαύρη ενυδρειακη άμμο. Δηλαδή 4-5 εκατοστά γέμισμα. Εδώ και 3 ημέρες έχω βάλει στη γυάλα έναν υπεροχο μονομάχο.
Με έχει ήδη συνηθίσει ο τυπάκος κολυμπώντας γρήγορη προς εμενα μόλις με βλέπει. Αναρωτήθηκα λοιπόν αν είναι καλή ιδέα να αφαιρέσω τώρα μέρος της άμμου μιας και διάβασα ότι μόνο κινδύνους ελλοχεύει το μεγάλο πάχος από λεπτοκκοκη άμμο

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-07-18, 09:44
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και να χαίρεσαι τον όμορφο!
Σωστές κινήσεις είδα ότι έκανες.
Από την άμμο αν μπορείς αφαίρεσε μια ποσότητα (εγώ δεν θα έμπαινα στη διαδικασία) αλλά να μείνει αρκετή ώστε να μπορείς να φυτέψεις κι άλλα φυτά
Ρίξε και 1-2 στικάκια κανέλλα Κεϋλάνης για προληπτικούς λόγους γιατί δεν ξέρω τι άφησαν τα χρυσόψαρα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-07-18, 09:48
Το avatar του χρήστη PASXA13
PASXA13 Ο χρήστης PASXA13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-07-2018
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες .

Εγώ δεν θα έμπενα στον κόπο να βγάλω αμμο ειδικά αν θέλεις να φυτέψεις . Επίσης θα γίνει ανατάραξη και δεν είναι και πολύ καλό .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-07-18, 10:03
Το avatar του χρήστη tolis187
tolis187 Ο χρήστης tolis187 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2017
Περιοχή: χαλανδριον
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

εγω παλι θα σου προτεινα να το κανεις, γιατι 5 εκατοστα παχος απο τα 20 λιτρα ειναι πολλα... δε νομιζω οτι υπαρχει λογος, εγω στη θεση σου θα εβγαζα αρκετη και θα την κραταγα για καβατζα. πιστευω οτι και σε 2 εκατοστα φυτεμα γινεται ανετα και με το παραπανω
__________________
κι αμα το θεμα χοντρυνει
εγω δεν φερω ευθυνη
166 παρακαλω μαζεψτε
ο,τι εχει μεινει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-07-18, 12:43
gREGGS Ο χρήστης gREGGS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2017
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Ευχαριστώ όλους για το καλωσόρισμα. Κεϋλάνης βρίσκουμε στην Αθηνάς (κέντρο)? Έχει εντοπίσει κανείς αλλου προς νότια?
Θα ρίξω και catappa μόλις παραλάβω.

Μόλις ολοκληρώσω θα γίνει σχετική παρουσίαση

Edit: έλεγα να αφαιρέσω άμμο για να προστεθεί νεράκι που είναι χρήσιμο σε αυτόν τον όγκο. Έτοιμη και η φωλιά


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-07-18, 14:26
Το avatar του χρήστη NikosKoul
NikosKoul Ο χρήστης NikosKoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-12-2017
Περιοχή: Παραλίμνι
Μηνύματα: 397
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε όλοι κάνουμε λάθη ακόμα και τώρα.Αρκετά οφέλημα βακτήρια βρίσκονται στον πάτο του ενυδρείου σου και στην άμμο επάνω. Με την αφαίρεση έστω και μικρής ποσότητας εκτος από το ότι θα υπ΄ρχει μια θολούρα και θα γίνει μια ανακατωσούρα θα στρεσαριστεί το ψάρι. Γνώμη μου όπως είπαν και τα παιδιά αν έχεις σκοπό να φυτέψεις και άλλα φυτά η καλύτερη λύση είναι να μην την πειράξεις ή αν όντως την πειράξεις να βγάζεις ελάχιστη ποσότητα σιγά σιγά.
__________________
If there is magic on this planet , it is contained in water
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03681 seconds with 13 queries