Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-09-15, 23:07
wendor86 Ο χρήστης wendor86 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Πρώτη προσπάθεια για Malawi - Σχόλια και Απορίες

Χαιρετώ όλη τη παρέα,

Μετά από 1,5 μήνα από την αγορά του ενυδρείου και του φίλτρου και διάβασμα μέσω του φόρουμ, αυτό το Σ/Κ έκανα τη πρώτη μου προσπάθεια να στήσω το ενυδρείο. Το αποτέλεσμα είναι αυτό στα συνημμένα αρχεία.

Το ενυδρείο είναι 300 λίτρα και χρησιμοποιώ ένα eheim 2075. Θα κάνω τη παρουσίαση όταν τελειώσω τη διαμόρφωση με τις πέτρες καθώς σκοπεύω να βάλω μερικές ακόμη, πιο μεγάλες φεγγαρόπετρες.

Ερωτήσεις/Προβληματισμοί/Απορίες

1. Σχετικά με την άμμο, προτίμησα μαύρη, βασάλτη. Θα υπάρχει πρόβλημα για τα ψαράκια μου, καθώς το φυσικό περιβάλλον τους είναι καλύτερη η λευκή/μπεζ?

2. Σχετικά με τις πέτρες, σκοπεύω να προσθέσω μερικές ακόμη, πιο μεγάλες, κυρίως φεγγαρόπετρες ή και καμία ξυλόπετρα. Θα φτάσουν ή να προσθέσω κι άλλες?

3. Το ενυδρείο το έχω 3 μέρες και δουλεύει μόνο με το φίλτρο. Έβαλα για λόγους αισθητικής 3 φυτά, (2 ανούμπιες). Έκανα μια μέτρηση χθες, με 2 εργαλεία που μου έδωσε ένας φίλος ο οποίος μου έδωσε και ένα κουβά με νερό από το ενυδρείο του και είχα PH = 8.1 και TDS, σκληρό στα 270 ppm. Όσο αφορά τη σκληρότητα αλλά και το ph, τι τιμές είναι ιδανικές για να βάλω τα ψάρια?

4. Πόσο καιρό να περιμένω μέχρι να βάλω τα ψαράκια? 2 εβδομάδες?

5. Σχετικά με τη τοποθέτηση του φίλτρου, τα έχω τοποθετήσει από την μία μεριά. Να τα βάλω αντίθετα για καλύτερη κυκλοφορία, ή δε παίζει τόσο ρόλο?

6. Προτάσεις για τι ψάρια να βάλω, (πόσα είδη μπορώ και αριθμό). αφρικάνικα λογικά απλώς πραγματικά δεν γνωρίζω τίποτα σχετικά με τα είδη κτλ και το πώς να τα βάλω. πχ να βάλω αρχικά ένα είδος και μετά από ένα μήνα το άλλο, πως θα γίνει το κοπάδι με ένα αρσενικό, πώς θα τα ξεχωρίσω, πως πως!

Ευχαριστώ!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  12029038_10153664843699516_16657716_n.jpg
Εμφανίσεις:  507
Μέγεθος:  38,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-09-15, 23:24
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ενδιαφερον!!ας αρχισουμε με τα ερωτηματα σου.
1.προβλημα δεν υπαρχει αν και στη φυση εχουν μπεζ αμμο.μπορουσες να μαζεψεις θαλλασινη που ειναι και τσαμπα.
2.οι πετρες πρεπει να ειναι πολλες σχηματιζοντας κατολισθησεις.επισης πρεπει να μην ειναι αιχμηρες γιατι τραυματιζονται πολυ ευκολα αυτα τα ψαρια με το κυνηγι που ριχνουν.θα προτιμουσα απλες πετρες βουνου η ποταμιου http://images.forwallpaper.com/files...the-stones.jpg αυτου του στυλ στο καταλληλο μεγεθος παντα.μερικες μεγαλες και οι μικροτερες τριγυρω.θελει πειραματισμο..καπως ετσιhttp://www.kim-jakobsen.dk/Freshwate...2020130217.jpg
3.ιδανικες τιμες ειναι περιπου πεχα 8 με μηδενικα νιτρωδη και αμμωνια και νιτρικα στο 5 με 10..
4.αν δεν κανεις τις παραπανω μετρησεις κανεις δεν ξερει.
5.κανε πειραμα να δεις αν κυκλοφορει παντου το νερο.οσο λιγοτερες νεκρες ζωνες τοσο καλυτερα.αν χρειαστει συμπληρωνεις εναhttp://www.hinterfeld.com/images/HWM-2000%20-1.jpg και εχεις καλυτερη κυκλοφορια.
6.τα λιτρα σου ειναι καλα για να διαλεξουμε ψαρια.οταν θα ειναι το ενυδρειο σου ετοιμο θα σου κανουμε προτασεις και εσυ θα διαλεξεις..
7.καλως ηρθες στο μαγευτικο κοσμο των αφρικανικων κιχλιδων
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-09-15, 23:33
wendor86 Ο χρήστης wendor86 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Ευχαριστώ, θα κοιτάξω να αλλάξω αρκετά το aquascape αυτό το Σ/Κ με κ άλλες πέτρες, θα κάνω μετά από μια εβδομάδα όλες τις μετρήσεις και θα επανέλθω.

Σχετικά με τα ψάρια και την επιλογή, δεν έχω καταλάβει πως γίνεται ακριβώς, αν πχ δεν πάρω ζευγάρι, αγοράζω μικρά (πχ 5-6) τα πετάω μέσα κ περιμένω να δω αν υπάρχει αρσενικό/θηλυκό? Ή να αγοράσω έτοιμο ζευγάρι?

Επίσης θα το εκτιμούσα αν κάποιος φίλος μπορεί να προτείνει σε PM κάποιο αξιόλογο pet shop στη Θεσσαλονίκη να κοιτάξω για αγορά ψαριών, όταν έρθει η ώρα, ώστε να πάω να ρίξω μια ματιά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-09-15, 23:36
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

δεν μπορω να βοηθησω στο θεμα καταστηματων καθοτι αθηναιος..
τα ψαρια πηγαινουν χαρεμι 1 αρσενικο συν 3-4 θυληκα.αν ειναι μεγαλα ξεχωριζουν αλλιως κανεις αυτο που λες.περνεις 5-6 και κρατας αυτα που θες μετα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-09-15, 07:53
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Διάβασε αυτό και ίσως σε βοηθήσει τώρα στην αρχή http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81725

Για τις ερωτήσεις σου:
1.Η μαύρη άμμος σε ορισμένα είδη (πχ labidochromis sp."yellow") σκουραίνει το χρώμα τους
2.Για τις πέτρες στα είπε ο φίλος μας. Πρόσεξε με το στήσιμο γιατί βλέπω επίφοβες τις αψίδες σου
3-4. Οι σκληρότητες δεν θα σε απασχολήσουν με το νερό του δικτύου της Θεσ/νίκης. Για αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά πρέπει να πάρεις υγρά τεστ για να κάνεις μετρήσεις. Διάβασε τα άρθρα για το στρώσιμο και ζήτα απ' τον φίλο σου να σου δώσει μπόλι για το φίλτρο σου.
5. Καλύτερα η είσοδος του φίλτρου από τη μια και η έξοδος απ' την άλλη + ένας κυκλοφορητής.
6. Για το ενυδρείο σου 2 συμβατά χαρέμια ( από 1αρσ+3/4 θηλ.) mbuna είναι μια χαρά. Αν βρεις από χομπίστα έτοιμα χαρέμια, διαφορετικά βάζεις 5+ μικρά από το κάθε είδος και περιμένεις να ξεχωρίσει το φύλο.
Ωραίοι συνδυασμοί από είδη που βρίσκεις εύκολα είναι πχ
Labidochromis caeruleus sp."yellow" + Pseudotropheus cyaneorhabdos "maingano" ή κάποιο είδος Cynotilapia zebroides ή Metriaclima callainos ή Pseudotropheus flavus ή Pseudotropheus sp. "Acei" ή Iodotropheus sprengerae.
Δες ποιά σ' αρέσουν περισσότερο και πριν πάρεις οτιδήποτε να ρωτάς εδώ.
Μαγαζιά που φέρνουν ψάρια που μας ενδιαφέρουν θα βρεις στην ενότητα των επαγγελματιών. Ρώτησε τους για τα διαθέσιμα είδη.

Καλή αρχή και όχι βιαστικές κινήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-09-15, 15:29
pas4 Ο χρήστης pas4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στην Αφρική! Τα παιδιά σου τα είπανε πολύ σωστά παραπάνω, να τους ακούσεις. Θα επισημάνω και εγώ ότι χρειάζεσαι και άλλες πέτρες, τις οποίες είναι προτιμότερο να τις βάλεις με τυχαίο τρόπο ώστε να είναι πιο φυσικό το τοπίο. Νομίζω πως εκεί αριστερά κινδυνεύουν να πέσουν κάποια στιγμή, γιατί να θυμάσαι πως τα συγκεκριμένα ψάρια σκάβουν πολύ! Νομίζω και εγώ πως μπορείς να βάλεις 2 διαφορετικά, αλλά συμβατά είδη από τη λίμνη Malawi. Καλή αρχή!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-10-15, 18:56
wendor86 Ο χρήστης wendor86 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Καλησπέρα, πιστεύω πως τελείωσα το aquascape και το ενυδρείο θα έχει τη παρακάτω μορφή.

Θα κάνω τις μετρήσεις για ph, αμμωνία κτλ και ευελπιστώ αν όλα πάνε καλά από την άλλη εβδομάδα να αρχίσω να κοιτάω για κιχλίδες!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  12067380_10153701843339516_58905957_n.jpg
Εμφανίσεις:  381
Μέγεθος:  48,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-10-15, 19:07
pas4 Ο χρήστης pas4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Σίγουρα πολύ καλύτερο στήσιμο! Προσωπικά δε μου αρέσουν τα δύο είδη πέτρας, αλλά αυτό είναι δικό σου θέμα! Νομίζω πως έχεις αρκετές κρυψώνες!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-10-15, 19:11
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

το στησιμο ξανασκεψου το πριν βαλεις ψαρια.δειχνει πολυ αφυσικο και δεν εχει να προσφερει τιποτα τρομερο απο σπηλιες-κρυψωνες.
αν φυσικα εσενα σου αρεσει τα σχολια μου περιτευουν...
απλα στο επισημενω γιατι οταν με το καλο βαλεις ψαρακια δεν θα εχεις την ευκολια για πειραματισμους οπως εχεις τωρα

για παραδειγμα θα προτιμουσα ανακατεμενες τις πετρες αφου επελεξες 2 ειδη απο αυτες και θα μου αρεσε να ειναι τυχαια μοιρασμενες.να μην κανει δηλαδη αισθητη την παρουσια του το ανθρωπινο χερι!!φιλικα και στη διαθεση σου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρώτη μου προσπάθεια!! chrisvari Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 33 20-02-14 19:50
DIY 140lt Πρώτη προσπάθεια antricos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 27 22-01-13 22:47
Πρώτη προσπάθεια !!!! sunsity Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 46 16-12-12 21:19
Παρουσίαση Ενυδρείου (Πρώτη προσπάθεια) Aquablue Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 30 03-11-10 16:37
Πρώτη προσπάθεια σε 54lt. Spike Αρχάριοι γλυκού νερού 13 04-05-10 16:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04859 seconds with 14 queries