Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-06-04, 22:06
ALKAR Ο χρήστης ALKAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2004
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή colisa lalia: διαχωρισμός φύλων

παίδες καλησπέρα. Χρειάζομαι επιγόντως τα φώτα σας!
στο pet shop που πήγα για να αγοράσω colisa lalia (ήθελα να πάρω 1 αρσενικό, 2-3 θηλυκά) ο καταστηματάρχης μου είπε πως ο διαχωρισμός των φύλων είναι δύσκολος και μόνο με το χρώμα μπορείς να υποθέσεις (!) τί είναι το καθένα.
Μου πρότεινε να πάρω ένα ζευγαράκι (όπερ και έκανα) διαλέγοντας αυτός ο ίδιος το πιο έντονα χρωματικά για αρσενικό και το λιγότερο έντονο για θηλυκό...
Βάζοντάς τα στο ενυδρείο μου, παρατηρώ ότι οι διαφορές τους δεν είναι και τόσο σημαντικές: Είναι και τα δύο γκρι-μπλε με πορτοκαλί κάθετες ρίγες. Βέβαια, το "Θηλυκό" έχει αμυδρώς πιο φουσκωμένη κοιλιά. Το πτερύγιο της κοιλιάς για το "αρσενικό" είναι ευθύβολο και γίνεται πλατύτερο προς τα πίσω, ενώ στο θηλυκό κάνει στη μέση μια κούρμπα (καμπύλη) και είναι λίγο πιο συμμαζεμένο.
Δυστυχώς δεν έχω ψηφιακή φωτογραφική για να στείλω και φωτό.
Παρακαλώ βοηθείστε με. Υπάρχουν διαφορές (στα πτερύγια, ουρές, κεφάλια, ρύγχη, χρωματισμούς κλπ) που δείχνουν το φύλο? Πρέπει μήπως να περιμένω μερικές μέρες, ώστε να "δείξουν" τα χρώματά τους? (τα ψάρια μόλις χτες παραλήφθησαν από το pet shop και όσο να πεις είναι στρεσαρισμένα). τελικά μήπως την έκανα την πατατιά και πήρα δύο θηλυκά, όπως φοβάμαι?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-06-04, 23:47
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή Re: colisa lalia: διαχωρισμός φύλων

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ALKAR
τελικά μήπως την έκανα την πατατιά και πήρα δύο θηλυκά, όπως φοβάμαι?
Η "πατάτα" σου είναι αρσενική.
Κοινώς και τα 2 ειναι αρσενικά
Τα θυληκά ειναι γκρί σχεδόν μονόχρωμα και πιθανόν να έχουν 4-5 ρίγες μπλέ, αλλά είναι πολύ δύσκολο να τις δεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-06-04, 03:58
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Ειδικα στα collisa lalia οι διαφορές στα χρώματα βγαζουν μάτι.
Αρσενικό
http://www.aquariumfish.net/catalog_...f_gouramis.htm
Θυλυκό
http://www.h-nds.de/fische/colisa_lalia02.jpg
Ζευγάρι
http://aquaworld.netfirms.com/Labyri.../laliapair.jpg
Χαβιαρωμένη
http://www.uni-mainz.de/~otto/Aquari...isa_female.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-06-04, 15:04
ALKAR Ο χρήστης ALKAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2004
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Τελικά είχατε δίκιο. Και τα δύο είναι αρσενικά! Ο καταστηματάρχης που του το είπα, δεν με πίστευε. Τελικά τον έβαλα και πήρε τηλ. τον προμηθευτή του, που τον διαβεβαίωσε πως όλη η φουρνιά που του είχε στείλει ήταν αρσενικά...
Τώρα όμως τί κάνω?
Επιστρέφω τον ένα πίσω? Μέχρι στιγμής, δεν φαίνεται να έχουν πρόβλημα οι δύο αρσενικοί μεταξύ τους. Βέβαια, μόλις χτες τους έβαλα στο ενυδρείο. Αν τελικά κρατήσω και τους δύο αρσενικούς, δύο θηλυκά είναι αρκετά?
Με δεδομένο πως θέλω να πάρω και άλλα colisa lalia (ο καταστηματάρχης μου είπε πως από Τετάρτη θα έχει νέα παραλαβή, με colisa lalia άλλης παραλλαγής, πιο κοκκινωπά), σε ποιά αναλογία male-fem θα πρέπει να κινηθώ?
και τέλος, μήπως η συνύπαρξη διαφορετικών ειδών γκουραμιού στο ίδιο ενυδρείο είναι προβληματική?
σημειώνω πως το ενυδρείο μου είναι 125 lt και έχει ακόμη 1 glypt. gibbiceps, 6 πλάτυ και 6-7 νεογέννητα πλάτυ (2 εβδομάδων), τα οποία δεν αντιμετωπίζουν μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-06-04, 22:47
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Είναι πολύ νωρίς για να αρχίσουν να έχουν σοβαρά προβλήματα οι δύο αρσενικοί μεταξύ τους.
Η σωστή αναλογία είναι 1m - 2f.
Δεν είναι δύο διαφορετικά είδη gouramie αλλά δύο διαφορετικοί χρωματισμοί (από τους πολλούς) του ίδιου είδους... δηλαδή και τα δύο είναι Colisa lalia.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03440 seconds with 14 queries