Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-09-09, 17:26
cypherth Ο χρήστης cypherth δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή ερώτηση για θεραπεία

μηδενικές μετρήσεις νιτρικών, ph = 7,1
60λτ, αντλία eheim 2010, 2 παπαγαλόψαρα, 2 τιγράκια
3 μέρες τώρα παρατηρώ ότι το 1 παπαγαλόψαρο κάνει σαν σπαστικό, σαν να έχει πάρκινσον, όλα του φταίνε κουνάει περίεργα την ουρά του, το κεφάλι του και πηγαίνει με το στόμα του και σκαλίζει συνέχεια το έδαφος και 1 ξύλο που έχω μέσα και κάποιες φορές κάνει και κάτι ανάποδες τούμπες, έκανα αλλαγή 60-70% χτες που επιδεινώθηκε η κατάστασή του και τα άφησα ατάιστα όλα, γενικά τρώει κανονικά απλά έχει αυτή τη συγκεκριμένη συμπεριφορά.
τα ψάρια δεν πάνε στην επιφάνεια, έχω οξυγόνο κανονικά
επίσης τσακώνεται πολύ με το άλλο παπαγαλόψαρο ενώ πρώτα δεν τσακονώταν παρά μόνο αν πήγαινε στη "φωλιά" του. το άλλο παπαγαλόψαρο νομίζω πως σήμερα παρουσιάζει τα ίδια συμπτώματα.
τα τιγράκια δεν μπορώ να καταλάβω αν έχουν κατεβασμένα κεφάλια,πριν 6 μήνες που είχα χάσει ένα είχα τελείως κατεβασμένο το κεφάλι πριν ψοφήσει οπότε μπορώ να καταλάβω πως είναι, και τώρα δεν είναι αυτά όπως τότε, γενικά ενεργητικά τα βλέπω και τρώνε κανονικά.
στίγματα δε βλέπω πουθενά, χρώμα κανονικό σε όλα τα ψάρια...
τι μου προτείνετε να κάνω? το ενυδρείο τρέχει έτσι 8 μήνες (με τα συγκεκριμένα ψάρια μόνα τους κοντά μήνα, πριν είχα κιάλλα) χωρίς να πειράξω κάτι από τον εσωτερικό χώρο δηλαδή να προσθέσω κάτι καινούριο...

επίσης ρε παιδιά υπάρχει κάποιο λινκ να δω αν είναι αρσενικά ή θηλυκά ή κάποιο τρόπο να τα ξεχωρίσω?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-09-09, 18:24
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

απαγορευτικα λιγα λιτρα για παπαγαλοψαρα....(καλο θ αητνα να μη τα ειχες αγορασει καν)
τα τιγρακια θελουν κοπαδι για να νιωθουν καλα...και εδω τα 60 δεν ειναι καταλληλα..
θελουμε και αλλες μετρησεις..στις ασθενειες υπαρχει μια φορμα..συμπληρωσε την σε παρακαλω..και καμια φωτο αν μπορεις...
χρειαζομαστε και αλλες μετρησεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-09-09, 08:47
cypherth Ο χρήστης cypherth δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

το έχω υπόψη μου για τα παπαγαλόψαρα, όμως δε γνώριζα από την αρχή και τώρα δε τα παίρνει κανένας πίσω. όσο για τα τιγράκια έχω 2 μόνο και μόνο γιατί είναι λίγα τα λίτρα για τα άλλα και δε με αφήνουν εκ των άνωθεν να τα δώσω. τώρα για τη φόρμα:

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 60λτ
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 8 μήνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: από την αρχή
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 27
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 2 παπαγαλόψαρα, 2 τιγράκια
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 22
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 20-30%, 1 φορά στις 15 ημέρες
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: μόλις χτες το 70% περίπου
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2 φορές τη μέρα ανά 12 ώρες supervit granulat + spirulina
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 7,1
KH: 15
GH: 5
ΝΗ3 (αμμωνια): 0
ΝΟ2(νιτρώδη): 0
ΝΟ3(νιτρικά): 10mg
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: πιθανόν 2 παπαγαλόψαρα
2. ΔΕΡΜΑ: κανονικό όπως πάντα
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: κάνει σαν να έχει πάρκινσον, μερικές φορές ανάποδες τούμπες, κάνει και σπαστικά με το κεφάλι του και την ουρά του
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): κατά φύσιν
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): κατά φύσιν
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : κατά φύσιν
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: πριν 3 ημέρες
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
-------------------------

αυτό με το πρόβλημα




και το δεύτερο που άρχισε σήμερα


-------------------------
νομίζω πως είναι στα τελευταία του, του δίνω μια μέρα το πολύ ακόμα, σήμερα πάει και κάθεται πίσω από ένα δεντράκι και δεν κουνιέται και πολύ παρά μόνο αν το πλησιάσει το άλλο παπαγαλόψαρο....
δεν ξέρω τι άλλο να κάνω....ρίξτε καμιά ιδέα, είναι κρίμα να το χάσω το ψαράκι..


(επίσης σκάβει συνέχεια κάτω, μήπως πάει να κάνει φωλιά και έχει στρεσσαριστεί για κάποιο λόγο?)



Μπορεί να μου πει κάποιος αν είναι αρσενικά ή θηλυκά, γιατί εγώ δε μπορώ να καταλάβω......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cypherth : 05-09-09 στις 08:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-09-09, 15:27
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεν υπαρχει περιπτωση να επιβιωσει μεσοπροθεσμα κανενα απο τα ψαρια που εχεις σε 60 λιτρα.. Οτι δεν μπορεις να κανεις εσυ, θα το κανει η φυση.
Δεν υπαρχουν αρσενικα και θηλυκα στα παπαγαλοψαρα... Ειναι οπως τα μουλαρια...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-09-09, 15:38
cypherth Ο χρήστης cypherth δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Ο λόγος που συμπεριφέρεται έτσι δηλαδή είναι τα λίγα λίτρα για το συγκεκριμένο είδος? Μπορείτε να καταλάβετε κάτι από τη φόρμα που συμπλήρωσα και από τι φωτογραφίες?
Όσο για το σεξάρισμα, βρήκα αρκετά σαιτ που γράφουν πως μπορεί κάποιος να καταλάβει αν είναι αρσενικά ή θηλυκά, δεν έγραφε πουθενά για στειρότητα λόγω υβριδισμού όπου κοίταξα.
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, γιατί οκ, καλή η κριτική έχω αναγνωρίσει το λάθος για το συγκεκριμένο είδος και την επιλογή που έγινε όμως δε το γνώριζα όταν άρχισα να ασχολούμαι πριν 8 μήνες και όπως είπα και πριν τώρα δε τα παίρνει κανείς πίσω και φυσικά ούτε που το σκέφτομαι να θανατωθούν, αν είναι η φύση να επιλέξει αυτή την οδό ας το κάνει, προς το παρόν δεν υπάρχει ο απαιτούμενος χρόνος για αλλαγή ενυδρείου λόγω εξεταστικής περιόδου, μετά τον οκτώβρη και ανάλογα με τα οικονομικά θα κοιτάξω για κάτι μεγαλύτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-09-09, 15:49
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ο λογος που συμπεριφερεται ετσι ειναι οτι εχει στρεσσαριστει πολυ απο την ελλειψη χωρου και τους συγκατοικους. Και οτι στρεσσαρεται αρρωσταινει.
Δυστυχως δεν υπαρχει καποιο μαγικο φαρμακο που να φτιαχνει τις απαραδεκτες συνθηκες, οποτε η μοιρα του ειναι προκαθορισμενη.
Αν το site δεν εγραφε οτι τα παπαγαλοψαρα ειναι στειρα τοτε μπορει να εγραφε οτι ζουν και σε 60 λιτρα, οποτε δεν υπαρχει καποιο προβλημα.
Μπορεις πραγματικα να βρεις site και forum οπου να διαβασεις στην κυριολεξια οτι ναναι.
Ομως καθορισμος φυλου σε παπαγαλοψαρα δεν μπορει να γινει, ακομα και αν τα παρατηρησουμε οταν γεννανε. Αν θεωρησουμε οτι ειναι κιχλιδες (ειναι?) τοτε αυτο που αποθετει τα αυγα ειναι θηλυκο και αυτό που τα "γονιμοποιει " ειναι το αρσενικό...
Ομως τα αυγα δεν βγαζουν ψαρια, και εχει παρατηρηθει σε κιχλιδες δυο θηλυκα να γενουν και να περνουν και το ρολο του αρσενικου, προσποιουμενα οτι γονιμοποιουν τα αυγα.. (προφανως δεν βγαινουν ψαρια απο τα αυγα)...
Ας πουμε οτι αν ποτε δεις ενα παπαγαλοψαρο να αποθετει αυγα, τοτε μπορεις να το θεωρησεις "θηλυκό"... Ειναι ομως θηλυκό? ή μηοως ειναι γενετικα τροποποιημενο αρσενικό?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-09-09, 15:56
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπαρχει περιπτωση να επιβιωσει μεσοπροθεσμα κανενα απο τα ψαρια που εχεις σε 60 λιτρα.. Οτι δεν μπορεις να κανεις εσυ, θα το κανει η φυση.
Δεν υπαρχουν αρσενικα και θηλυκα στα παπαγαλοψαρα... Ειναι οπως τα μουλαρια...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cypherth Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο λόγος που συμπεριφέρεται έτσι δηλαδή είναι τα λίγα λίτρα για το συγκεκριμένο είδος? Μπορείτε να καταλάβετε κάτι από τη φόρμα που συμπλήρωσα και από τι φωτογραφίες?
Όσο για το σεξάρισμα δεν εχει νοημα αφου ειναι στειρα, βρήκα αρκετά σαιτ που γράφουν πως μπορεί κάποιος να καταλάβει αν είναι αρσενικά ή θηλυκά, δεν έγραφε πουθενά για στειρότητα λόγω υβριδισμού όπου κοίταξα.
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, γιατί οκ, καλή η κριτική έχω αναγνωρίσει το λάθος για το συγκεκριμένο είδος και την επιλογή που έγινε όμως δε το γνώριζα όταν άρχισα να ασχολούμαι πριν 8 μήνες και όπως είπα και πριν τώρα δε τα παίρνει κανείς πίσω και φυσικά ούτε που το σκέφτομαι να θανατωθούν, αν είναι η φύση να επιλέξει αυτή την οδό ας το κάνει, προς το παρόν δεν υπάρχει ο απαιτούμενος χρόνος για αλλαγή ενυδρείου λόγω εξεταστικής περιόδου, μετά τον οκτώβρη και ανάλογα με τα οικονομικά θα κοιτάξω για κάτι μεγαλύτερο.
Ενωσε τα κοκκινα!
Σε 60 λιτρα μπορεις να βαλεις αλλα ψαρακια!
Καταλαβαινω οτι θελεις να το σωσεις αλλα ειναι πολυ δυσκολο να προσδιορισει καποιος τι ακριβως εχει ... Με τετοια συμπεριφορα ... δε νομιζω οτι εχει και πολλες πιθανοτητες επιβιωσης!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-09-09, 15:58
cypherth Ο χρήστης cypherth δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Όχι, τα σαιτ έγραφαν όπου κοίταξα ότι το ελάχιστο που θέλουν είναι τα 70 λίτρα για το συγκεκριμένο είδος, ξαναλέω όμως πως δε το γνώριζα όταν τα αγόραζα μαζί με το ενυδρείο όπου πρώτον ο πετσοπάς μου τα πρότεινε λέγοντας ότι τα ψάρια είναι μια χαρά για το ενυδρείο που έχω και δεύτερον από την πρώτη κριτική που δέχθηκα προσπάθησα να τα δώσω και επαναλαμβάνω πως δε τα παίρνει κανείς.
Επίσης γράφτηκα στο φόρουμ για να ενημερωθώ όσο γίνεται καλύτερα για τον οργανισμό που φιλοξενώ σπίτι μου, δέχθηκα την κριτική, θεωρώ ότι γίνεται καλοπροαίρετα μιας και όλοι θέλουν να βοηθήσουν, όμως τα γεγονότα είναι αυτά που παραθέτω.
Όσο για το σεξάρισμα ναι μεν διάβασα ότι διάβασα, αλλά επειδή ακριβώς στο φόρουμ βλέπω τι γίνεται έκανα και ερώτηση εδώ παρακάμπτοντας το τι μπορεί να έχω δει πολλάκις να γράφεται αλλού.
Σε ευχαριστώ που απάντησες, θα προσπαθήσω με το τέλος της εξεταστικής περιόδου να φιλοξενήσω τους οργανισμούς σε μεγαλύτερο χώρο, αν δεν έχει επέμβει η φύση.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-09-09, 19:51
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες και απο μενα!!!!
εννοειται πως η κριτικη γινεται καλοπροαιρετα..καποια πραγματα απλα πρεπει να λεγονται για το καλο ολων εστω και αν στεναχωρουν ορισμενους...
ευχομαι συντομα να τα μεταφερεις σε μεγαλυτερο ενυδρειο..να τα φροντισεις οσο καλυτερα γινεται για οσο ζησουν...και να εισαι ενας απο αυτους που δε θα ξαναπαρουν παπαγαλοψαρα αλλα και οταν διδεται ευκαιρια να ενημερωνουν για την ακαταληλοτητα τους...ωστε να μη βρεθει αλλως στη δικη σου θεση.
οποτε αργοτερα μπορεις να αξιοποιησεις σωστα και το 60αρι σου!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-09-09, 09:16
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπαρχει περιπτωση να επιβιωσει μεσοπροθεσμα κανενα απο τα ψαρια που εχεις σε 60 λιτρα.. Οτι δεν μπορεις να κανεις εσυ, θα το κανει η φυση.
Δεν υπαρχουν αρσενικα και θηλυκα στα παπαγαλοψαρα... Ειναι οπως τα μουλαρια...

και ποιος ειπε οτι τα μουλαρια δεν ειναι αρσενικα η θυλικα ??? εισαι λαθος σε αυτο που λες ασχετο οτι δε μπορουν να αναπαραχθουν δε σημενει οτι δε ζευγαρονουν(ειχαμε τετεια ζοντανα στο παρελθον ) και απ οτι θυμαμαι και τα παπαγαλοψαρα ειπαρχουν αρσενικα θυλικα απλα δεν μπορουν να γονιμοποιησουν τα αυγα τους
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-09-09, 15:18
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Στα μουλαρια μπορεις απλως να ξεχωρισεις γεννητικα οργανα που μοιαζουν με αυτα που εχουν τα αλογα και τα γαιδουρια, τα παπαγαλοψαρα ΟΧΙ...
Τωρα κατα ποσον ειναι τελικά αρσενικό ή θυληκο κατι που ΔΕΝ αναπαραγεται αυτο σηκωνει κουβεντα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-09-09, 17:18
cypherth Ο χρήστης cypherth δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Τα σημάδια που περιέγραψα εξαφανίστηκαν τελείως. Από χτες το απόγευμα μέχρι και αυτή τη στιγμή τα παπαγαλόψαρα "κολλάνε" τα στόματά τους, δε μου είναι έυκολο να διακρίνω αν γίνεται με επιθετικότητα ή υπάρχει κάποιος άλλος λόγος καθώς δεν έχω την ανάλογη εμπειρία και δε το έχω δει σε άλλα είδη ψαριών. Επίσης αυτό με το πρόβλημα έχει δημιουργήσει μια "τρύπα" βάθους 2 εκατοστών περίπου και διαμέτρου 3 εκατοστών (*σε χαλίκι ύψους 4 εκατοστών σε εκείνο το σημείο) μπροστά από ένα ξύλο που έχω. Δεν ξέρω ούτε αυτό που αποσκοπεί καθώς είναι κάτι που δεν έκανε ποτέ τους 8 μήνες που τα έχω παρά μόνο που έπιαναν πετρούλες με το στόμα τους και τις πετούσαν σε άλλα σημεία.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-09-09, 18:36
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cypherth Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα σημάδια που περιέγραψα εξαφανίστηκαν τελείως. Από χτες το απόγευμα μέχρι και αυτή τη στιγμή τα παπαγαλόψαρα "κολλάνε" τα στόματά τους, δε μου είναι έυκολο να διακρίνω αν γίνεται με επιθετικότητα ή υπάρχει κάποιος άλλος λόγος καθώς δεν έχω την ανάλογη εμπειρία και δε το έχω δει σε άλλα είδη ψαριών. Επίσης αυτό με το πρόβλημα έχει δημιουργήσει μια "τρύπα" βάθους 2 εκατοστών περίπου και διαμέτρου 3 εκατοστών (*σε χαλίκι ύψους 4 εκατοστών σε εκείνο το σημείο) μπροστά από ένα ξύλο που έχω. Δεν ξέρω ούτε αυτό που αποσκοπεί καθώς είναι κάτι που δεν έκανε ποτέ τους 8 μήνες που τα έχω παρά μόνο που έπιαναν πετρούλες με το στόμα τους και τις πετούσαν σε άλλα σημεία.
αυτο που σκαβει θα γεννησει αυγα σε λιγες μερες
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα μουλαρια μπορεις απλως να ξεχωρισεις γεννητικα οργανα που μοιαζουν με αυτα που εχουν τα αλογα και τα γαιδουρια, τα παπαγαλοψαρα ΟΧΙ...
Τωρα κατα ποσον ειναι τελικά αρσενικό ή θυληκο κατι που ΔΕΝ αναπαραγεται αυτο σηκωνει κουβεντα.
κοιτα να δεις για να μη λεμε και χαζομαρες ακομα και αυτα γεννιουντε με κανονικα γεννητικα οργανα και ζευγαρονουν το οτι ειναι στιρα και ποτε δε θα γονιμοποιιθουν τα οαρια ειναι αλλο θεμα οσο για τα παπαγαλοψαρα εχει τα θυλικα που γεννανε αυγα και τα αρσενικα ασχετα αν τα αρσενικα οτι δε μπορουν να τα γονιμοποιισουν ( εχω ακουσει ομως δεν ειμαι σιγουρος γιαυτο ουτε το εχω δει να γινετε οτι αν μεσα στο ενυδρειο με τα παπαγαλοψαρα μπει ενα αρσενικο φαιερ κατι δε θυμαμαι καν το ονομα του ψαριου αλλα αυριο το πρωι θα ξερω) ειπαρχει μια περιπτωση να γονιμοποιησει τα αυγα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 06-09-09 στις 18:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-09-09, 22:20
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο που σκαβει θα γεννησει αυγα σε λιγες μερες οριστε? Τιποτα δεν ειναι σιγουρο!!
-------------------------

κοιτα να δεις για να μη λεμε και χαζομαρες ακομα και αυτα γεννιουντε με κανονικα γεννητικα οργανα και ζευγαρονουν το οτι ειναι στιρα και ποτε δε θα γονιμοποιιθουν τα οαρια ειναι αλλο θεμα οσο για τα παπαγαλοψαρα εχει τα θυλικα που γεννανε αυγα και τα αρσενικα ασχετα αν τα αρσενικα οτι δε μπορουν να τα γονιμοποιισουν ( εχω ακουσει ομως δεν ειμαι σιγουρος γιαυτο ουτε το εχω δει να γινετε οτι αν μεσα στο ενυδρειο με τα παπαγαλοψαρα μπει ενα αρσενικο φαιερ κατι δε θυμαμαι καν το ονομα του ψαριου αλλα αυριο το πρωι θα ξερω) ειπαρχει μια περιπτωση να γονιμοποιησει τα αυγα
Δεν βλεπω να λεει καποιος χαζομαρες ... και ελπιζω να μη το εννοεις!
Αφου δεν γονιμοποιουνται τα αυγα τους ποιο ειναι το νοημα να ξερουμε ποιο ειναι το αρσενικο και πιο το θυλικο? Σε πολλα ψαρια (δισκους κ.α.) δεν μπορει να πει κανεις με 100% σιγουρια αν εχει καποιος ζευγαρι ... (ουτε να ξεχωρισει αρσενικο και θυλικο) ... αν τα δεν τα δει την ωρα που γεννανε και δει ουριτσες! Ποσο μαλλον σε ψαρια που ΔΕΝ μπορουν να εχουν γονιμοποιημενα αυγα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-09-09, 09:18
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν βλεπω να λεει καποιος χαζομαρες ... και ελπιζω να μη το εννοεις!
Αφου δεν γονιμοποιουνται τα αυγα τους ποιο ειναι το νοημα να ξερουμε ποιο ειναι το αρσενικο και πιο το θυλικο? Σε πολλα ψαρια (δισκους κ.α.) δεν μπορει να πει κανεις με 100% σιγουρια αν εχει καποιος ζευγαρι ... (ουτε να ξεχωρισει αρσενικο και θυλικο) ... αν τα δεν τα δει την ωρα που γεννανε και δει ουριτσες! Ποσο μαλλον σε ψαρια που ΔΕΝ μπορουν να εχουν γονιμοποιημενα αυγα!!
ενασ φιλοσ εχει παπαγαλοψαρα 2 για την ακριβια το ενα σκαβει σινεχεια και γενναει αυγα μεσα στην τρυπα βεβαια τα αυγα δεν τα γονιμοποιη αυτο που γεναει τα αυγα δεν ειναι θυλικο ????
κοιτα να δεις για να μη λεμε και χαζομαρες ακομα και αυτα γεννιουντε με κανονικα γεννητικα οργανα και ζευγαρονουν το οτι ειναι στιρα και ποτε δε θα γονιμοποιιθουν τα οαρια ειναι αλλο θεμα αυτο το ειπα για τα μουλαρια ειναι καποιοι που ισως δε τα γνωριζουν ισως να μην εχουν δει μη λεμε ανακριβιες το εσωσα ??
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θεραπεία Ick και τα αποτελέσματα. Lampiris Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 29-09-08 10:15
Θεραπεία ή όχι?? gbikes Αρχάριοι γλυκού νερού 4 17-03-08 20:20
Θεραπεία Fin Rot έως πότε? vassilis23 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 21-04-07 13:33
Θεραπεία με αλάτι klime Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 16-01-07 14:48
Θεραπεία Ick με αλάτι qstavrosq Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 19-03-05 19:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07340 seconds with 13 queries