Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-09-06, 15:46
Το avatar του χρήστη stat
stat Ο χρήστης stat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-11-2005
Περιοχή: Μήλος
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή 11 απώλειες σε guppy, τι πρέπει να κάνω τώρα;

40 λίτρα, χωρίς φυσικά φυτά, χωρίς μετρήσεις, 1 platy παλιά γέννα, 1 ξιφοφόρος θυλ, 10 περίπου guppy γεννημένα, (εκτός από 1),σε αυτό από διαφορετικές γέννες.
3 εναπομείναντα νεον (τα έχω 2 χρόνια περίπου), αλλαγές 2 φορές την εβδομάδα από 25% τη φορά, λίγο αλάτι, τάϊσμα μια φορά την ημέρα.
Θα προσπαθήσω να περιγράψω πολύ σύντομα και να μου προτείνετε τι να κάνω!!

Όλα (ίσως) ξεκίνησαν από ένα guppy που αγόρασα πρόσφατα.
Είχα παρατηρήσει σε 1 αρσενικό την ουρά λίγο ξεφτισμένη, αλλά όταν, από την επόμενη μέρα έφερα το νέο αρσενικό άρχιζαν ένα ένα να παρουσιάζουν φαγωμένα πτερύγια, στο πλάι και την ουρά σε άλλα, άσπρισμα στο σώμα, ασταθής κολύμβηση. Από την αρχή σχεδόν έκανα θεραπεία με αλάτι, όπως αναφέρεται σε άρθρο εδώ.
Τίποτα θα έλεγα.
Απομόνωσα ένα θηλυκό στο 12λιτρο να γεννήσει (δεν εμφάνιζε σημάδια ακόμη αρρώστιας).
Τα guppy ένα ένα αρρώσταιναν. Τέλος είπα να δοκιμάσω bactopur. Μήπως σώσω 4-5 που είχαν μείνει. Τίποτα! Μετά από 2 μέρες πάνε και τα τελευταία guppy ακόμη και αυτό στο μικρό καραντίνα ενυδρείο (bactopur και αυτό), επίσης και έναν neon.

Απολογισμός… να μείνουν 4 ψαράκια…και ΟΛΑ τα guppy να ψοφήσουν.


Τι να έφταιξε;;
Πάντως αυτό που αγόρασα εμφάνισε πρώτο κομμένη-φαγωμένη ουρά αλλά πέθανε από τα τελευταία.

Και τώρα αυτό που με απασχολεί..
Θα ξαναδοκιμάσω με guppy, αλλά όχι ακόμη. Σκέφτομαι να βάλω τα 4 στο μικρό και να πλύνω-απολυμάνω το μεγάλο και να το αρχίσω από την αρχή με στρώσιμο σιγά σιγά!!

Τι λέτε να έγινε, και τι προτείνετε;;
Ευχαριστώ!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-09-06, 15:57
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stat
Σκέφτομαι να βάλω τα 4 στο μικρό και να πλύνω-απολυμάνω το μεγάλο και να το αρχίσω από την αρχή με στρώσιμο σιγά σιγά!!
όπως ήρθαν τα πράγματα ίσος να είναι το καλύτερο δυνατό ...

NH3/NH4, NO2 και ΝΟ3 μέτρησες καθόλου σε όλο αυτό το ιστορικό ???

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stat
Είχα παρατηρήσει σε 1 αρσενικό την ουρά λίγο ξεφτισμένη, αλλά όταν, από την επόμενη μέρα έφερα το νέο αρσενικό άρχιζαν ένα ένα να παρουσιάζουν φαγωμένα πτερύγια, στο πλάι και την ουρά σε άλλα, άσπρισμα στο σώμα, ασταθής κολύμβηση.
όπως περιγράφεις εδώ τα συμπτώματα προϋπήρχαν του νέου ψαριού άρα είναι λίγο δύσκολο να ευθύνεται αυτό ... μάλλον συνέπεσαν τα γεγονότα ...

επιμένω πάντως ... αμμωνία είχες μετρήσει καθόλου ??? το bactopure ποίος σου το πρότεινε ???
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lsourtzo : 30-09-06 στις 16:04
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-09-06, 15:58
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος,πρέπει το ψαράκι που έβαλες μέσα να ήταν ήδη άρρωστο και να κόλλησαν τα υπόλοιπα.Το ότι πέθανε τελευταίο δέ σημαίνει τίποτα,είναι θέμα αντοχής οργανισμού-άσε που δέ ξέρουμε και τί τα ποτίζουν στα πετ σοπ για να είναι ανθεκτικά όσο είναι εκεί σε λίγα λίτρα και πολλά μαζί.Γι'αυτό καλό θα είναι όταν πέρνουμε καινούρια ψαράκια να τα βάζουμε μόνα τους 10 μέρες σε ένα ενυδρείο καραντίνα για να δούμε άν είναι υγιή.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tkagem : 30-09-06 στις 16:01
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-09-06, 23:26
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem
Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος,πρέπει το ψαράκι που έβαλες μέσα να ήταν ήδη άρρωστο και να κόλλησαν τα υπόλοιπα.
Μα νομίζω ότι είπε ότι τα συμπτώματα είχαν ξεκινήσει πριν βάλει το καινούργιο ψάρι μέσα ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stat
Είχα παρατηρήσει σε 1 αρσενικό την ουρά λίγο ξεφτισμένη, αλλά όταν, από την επόμενη μέρα έφερα το νέο αρσενικό άρχιζαν ένα ένα να παρουσιάζουν φαγωμένα πτερύγια,
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-10-06, 00:02
Το avatar του χρήστη stat
stat Ο χρήστης stat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-11-2005
Περιοχή: Μήλος
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Ναι είχα παρατηρήσει μικροαλλοιώσεις της ουράς από αρκετό καιρό, αλλά όχι αυτό που έγινε στο νέο ψάρι που μπήκε, που μόλις το έβαλα, αργότερα την ίδια μέρα άρχισε να τρώγεται η ουρά του.

Από εκείνη τη στιγμή είναι σα να έπεσε βόμβα, όπως γράφει και το κείμενο που έχω παρακάτω.
Τα συμπτώματα ταιριάζουν και το αποτέλεσμα δικαίωσε το κείμενο
http://www.malawicichlidhomepage.com/greek/articlesgreek/diseaseintrogreek.html


Ichthyosporidium
ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΜΥΚΗΤΙΑΣΗ – προκαλείται από μέλη της τάξης των Φυκομυκήτων, γνωστότερων σαν Ichthyophonushoferi (Ichthyosporidium). Θα πρέπει να το σκέφτεστε σαν μια ωρολογιακή βόμβα που περιμένει να εκραγεί, αλλά παραμένουν «κοιμισμένα», εφΆ όσον τα ψάρια δεν εκτίθενται σε stress. ΕφΆ όσον οι συνθήκες του συστήματος του ενυδρείου είναι επιδεινούμενες, ο μύκητας «εκρήγνυται» σε ενεργό παθογόνο που μπορεί να οδηγήσει στο θάνατο τα ψάρια.
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ Ραγδαία μείωση του σωματικού βάρους, παρΆ όλο που μπορεί τα ψάρια να μην έχουν χάσει την όρεξή τους. Αυτό οδηγεί σε ίλιγγο (απώλεια ισορροπίας) και ασυνήθιστο τρόπο κολύμβησης. Κάποια από τα περιγραφέντα συμπτώματα μπορεί να συγχέονται με τα περίπου ίδια συμπτώματα που προέρχονται από φυσικές αιτίες ή βλάβες της νηκτικής κύστης. Τα πρώιμα στάδια καταλήγουν σε εμφάνιση ελκών και καταστροφές των πτερυγίων, σαν αποτέλεσμα δευτερευουσών βακτηριδιακών μολύνσεων, επάνω σε σημεία του σώματος που καταστρέφονται από την απώλεια ισορροπίας. Εάν τελικά δεν χορηγηθούν φάρμακα, ο σπλήνας, το συκώτι, οι νεφροί και ο εγκέφαλος μολύνονται, δημιουργείται “Pop eye” και τις τελευταίες ώρες αυξάνεται δραματικά η συχνότητα της αναπνοής.
ΘΕΡΑΠΕΙΑ Σχολαστική καθαριότητα σε όλο το ενυδρείο. Θεραπεία στο νερό του ενυδρείου με …(?), έως ότου τα συμπτώματα της γρήγορης αναπνοής εξαφανιστούν και τα πάντα γυρίσουν στα κανονικά φυσικά επίπεδα. Διακοπή του ταΐσματος μέχρι την ολοκληρωτική εξαφάνιση των συμπτωμάτων.
ΠΡΟΛΗΨΗ Αυτού του τύπου οι ασθένειες είναι αναμφισβήτητα δύσκολο να θεραπευτούν, λόγω των εξής γεγονότων:
α) Πρόκειται βασικά για ασθένειες των εσωτερικών οργάνων (πχ του σπλήνα, του εγκεφάλου, του ήπατος κλπ) που τα φάρμακα είναι δύσκολο να προσεγγίσουν και
β) εκτός της Saprolegnia, δεν υπάρχουν εύκολα ορατά συμπτώματα, έως ότου η ασθένεια έχει γίνει ισχυρά παθολογική κατάσταση.
Το μυστικό της επιτυχούς αποφυγής τέτοιων ασθενειών πάντως, είναι σαφώς η σχολαστική καθαριότητα που πρέπει να διέπει το σύστημα του ενυδρείου σας. Ποτέ μην ταΐζετε υπερβολικές ποσότητες τροφής. Χρησιμοποιείτε πάντα test kits για τον έλεγχο των Νιτρικών αλάτων, των Νιτρωδών ιόντων, της Αμμωνίας, του pH και των σκληροτήτων του νερού, ώστε να διατηρείτε τη χημεία του νερού σε ιδανικά επίπεδα. Εν ολίγοις, κρατάτε τα επίπεδα του stress όσο πιο χαμηλά γίνεται, ώστε αυτή η ωρολογιακή βόμβα να παραμένει σιωπηλή και τα ψάρια σας να πεθάνουν από βαθιά γεράματα, αποφεύγοντας την προσβολή από τέτοια παθογόνα.



Αλλά γιατί να μην πειράξει και τα άλλα 3 είδη που ήταν μέσα, παρά μόνο τα guppies;;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-10-06, 12:36
Το avatar του χρήστη malawi
malawi Ο χρήστης malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2006
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stat

Αλλά γιατί να μην πειράξει και τα άλλα 3 είδη που ήταν μέσα, παρά μόνο τα guppies;;
το ερωτημα σου με απασχολει και μενα... μου συνεβη καποτε το ιδιο σε ενυδρειο 120 lt που διατηρουσα guppies , neon, cardinals και mollies. εγινε εκρηξη και εφυγαν μονο τα guppies....


ολα.

και κανενα αλλο
__________________
M A L A W I
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-10-06, 22:13
Το avatar του χρήστη stat
stat Ο χρήστης stat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-11-2005
Περιοχή: Μήλος
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Παράθεση:
το bactopure ποίος σου το πρότεινε ???
To bactopur μου το πρότεινε το pet shop σε επιμονή μου ότι τελικά κάτι έπρεπε να ρίξω σε φάρμακο, γιατί το αλάτι δεν έκανε δουλειά.
Είπα μήπως το mycopur ήταν καλύτερο, ή και τα δύο μαζί, αλλά μου είπε ότι το bactopur είναι για πολλά πράγματα, μιας και ανέφερετα συμπτώματα που είχαν τα ψάρια.


Παράθεση:
Θα ξαναδοκιμάσω με guppy, αλλά όχι ακόμη.
Σκέφτομαι να βάλω τα 4 στο μικρό και να πλύνω-απολυμάνω το μεγάλο και να το αρχίσω από την αρχή με στρώσιμο σιγά σιγά!!
Τι προτείνετε; Πρέπει να γίνει αυτό ή δε χρειάζεται;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-10-06, 11:31
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

εξακολουθείς να μην μας έχεις δώσει μετρήσεις σε αμμωνία και νιτρικά ...
έτσι δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανείς ...
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-10-06, 16:21
Το avatar του χρήστη stat
stat Ο χρήστης stat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-11-2005
Περιοχή: Μήλος
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Παράθεση:
εξακολουθείς να μην μας έχεις δώσει μετρήσεις σε αμμωνία και νιτρικά ...
έτσι δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανείς ...
Είχα γράψει πιο πάνω ότι δεν έχω μετρήσεις γιατί δεν έχω test kit.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-10-06, 23:41
Το avatar του χρήστη KOKORAS
KOKORAS Ο χρήστης KOKORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΑΚ. ΠΛΑΤΩΝΑ
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stat
Είχα γράψει πιο πάνω ότι δεν έχω μετρήσεις γιατί δεν έχω test kit.
Και εξακολουθεις να μην προμηθεύεσαι !!!! Υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος για αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-10-06, 23:59
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOKORAS
Και εξακολουθεις να μην προμηθεύεσαι !!!! Υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος για αυτό?
έλα μου ντε !!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-10-06, 09:24
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Κάτι παρόμοιο είχε πάθει και ένας φίλος στο σύλλογο, μόνο που αυτού του πέθαναν περίπου 1000 γκάπυ μέσα σε μία εβδομάδα.

Από ότι θυμάμαι είχαν τα ίδια συμπτώματα με τα δικά σου και όσοι τα είχαμε δει - και είμασταν πολλοί - δεν μπορέσαμε να καταλήξουμε κάπου. Το θέμα είναι ότι του ξεκίνησε από μερικά καινούργια που έβαλε μέσα στα ενυδρεία του, χωρίς να τα περάσει από καραντίνα. Παρότι τα είχε σε διαφορετικά ενυδρεία, είχε όμως κοινό σύστημα φίλτρανσης, στο τέλος μολύνθηκαν και πέθαναν όλα. Και αν θυμάμαι καλά παίθαναν μόνο τα γκάπυ και τίποτε άλλο. Υποθέσαμε ότι μπορεί να ήταν κάποιος ιός. Πάντως είχε δοκιμάσει πολλά φάρμακα και κανένα δεν έκανε τίποτα.
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-10-06, 17:22
Το avatar του χρήστη stat
stat Ο χρήστης stat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-11-2005
Περιοχή: Μήλος
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Παράθεση:
Και εξακολουθεις να μην προμηθεύεσαι !!!! Υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος για αυτό?
Παράθεση:
έλα μου ντε !!
Όταν είχα πάει στο μοναδικό κατάστημα της πόλης μου δεν είχε tests.
Τώρα έχει 2 χρόνια που τρέχει το ενυδρείο και με τις συχνές αλλαγές που έκανα και τη φροντίδα δε πίστεψα ότι χρειαζόταν.

Και να τα είχα, έτσι όπως λένε και άλλοι στο forum ισως να ήταν άχρηστα.

Τώρα που ίσως έρθω Αθήνα και θα το ξεκινήσω από την αρχή να προμηθευτώ.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-10-06, 21:10
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

δεν περνας και την πολη στου στο προφιλ?
αυτό το ελλαδα δεν ειναι και πολυ κατατοπιστικό.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-10-06, 08:40
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stat
Τώρα έχει 2 χρόνια που τρέχει το ενυδρείο και με τις συχνές αλλαγές που έκανα και τη φροντίδα δε πίστεψα ότι χρειαζόταν.

Και να τα είχα, έτσι όπως λένε και άλλοι στο forum ισως να ήταν άχρηστα.
Από την στιγμή που ένα ενυδρείο έχει στρώσει, και ακολουθείς όλους τους κανόνες που κατά καιρούς έχουν ακουστεί εδώ στο φόρουμ –αλλαγές νερού 1 φορά την εβδομάδα – σωστό τάισμα κτλ κτλ … λογικά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας …

παρόλα αυτά επειδή η βιολογία του ενυδρείου είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα … «και πολλοί από εδώ μέσα το έχουμε νιώσει τουλάχιστον μία φορά στο πετσί μας»… καλό είναι να μετράς τις ευαίσθητε τιμές ανά τακτά χρονικά διαστήματα ( πχ. Κάθε 3-4 εβδομάδες ) για να μπορείς να προλαμβάνεις καταστάσεις όπως η ξαφνική απώλεια ψαριών …

στα ενυδρεία η αμμωνία είναι ο μεγαλύτερος εχθρός μας και στην περίπτωση της ισχύει το ενός κακού μηριά έπονται …

τα προβλήματα που προκαλούν οι υψηλές τιμές αμμωνίας στα ψάρια μας είναι σε συνάρτηση με το χρόνο έκθεσης των ψαριών σε αυτήν και πάει αθροιστικά …

το ενυδρείο σου μπορεί να δουλεύει φαινομενικά καλά ακόμα και αν οι τιμές τις αμμωνίας είναι σε οριακά για την αντοχή των ψαριών τιμές … αυτό όμως κάποια στιγμή θα σπάσει … ο οργανισμός τον ψαριών εξασθενεί … τα ψάρια τελικά αρρωσταίνουν … αποκτούν διάφορα κουσούρια … (ξεφτισμένες ουρές … αποχρωματισμούς κτλ κτλ ) … και τελικά όταν το πρώτο ψοφήσει, η αμμωνία εκτινάσσεται στα ύψη και αρχίζει μια αλυσίδα θανάτων μέσα στο ενυδρείο μας που κανείς δεν ξέρει πότε θα σταματήσει …

επειδή το ενυδρείο σου δούλευε φαινομενικά καλά για κάποιο καιρό δεν σημαίνει ότι ήταν και καλά στρωμένο … μπορεί να ήσουν απλά οριακά …

είμαι παθόν και ξέρω … ( πάλι με guppy )
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-10-06, 08:45
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Liolios
Κάτι παρόμοιο είχε πάθει και ένας φίλος στο σύλλογο, μόνο που αυτού του πέθαναν περίπου 1000 γκάπυ μέσα σε μία εβδομάδα.
liolio υπάρχει αντίστοιχο ποστ που να αναφέρετε σε αυτήν την περίπτωση ή το είχατε αντιμετωπίσει κατ-ιδίαν ??? Θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα για το πώς είχε στηθεί ένα σύστημα με 1000 !!! γκάπυ και μόνο ένα σύστημα φίλτρανσης …
Από όταν το διάβασα μου κίνησες την περιέργεια …
Πόσες γυάλες ήταν ? πόσα λίτρα ??? κτλ κτλ
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-10-06, 10:40
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo
liolio υπάρχει αντίστοιχο ποστ που να αναφέρετε σε αυτήν την περίπτωση ή το είχατε αντιμετωπίσει κατ-ιδίαν ??? Θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα για το πώς είχε στηθεί ένα σύστημα με 1000 !!! γκάπυ και μόνο ένα σύστημα φίλτρανσης …
Από όταν το διάβασα μου κίνησες την περιέργεια …
Πόσες γυάλες ήταν ? πόσα λίτρα ??? κτλ κτλ
Δεν υπάρχει ανάλογο ποστ, αλλά ο φίλος έρχεται στο σύλλογο, οπότε από κοντά!
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-10-06, 10:46
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Liolios
Δεν υπάρχει ανάλογο ποστ, αλλά ο φίλος έρχεται στο σύλλογο, οπότε από κοντά!
Ελπίζω να τον πετύχω τότε ...
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-10-06, 18:50
Το avatar του χρήστη stat
stat Ο χρήστης stat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-11-2005
Περιοχή: Μήλος
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Παράθεση:
τα προβλήματα που προκαλούν οι υψηλές τιμές αμμωνίας στα ψάρια μας είναι σε συνάρτηση με το χρόνο έκθεσης των ψαριών σε αυτήν και πάει αθροιστικά …

το ενυδρείο σου μπορεί να δουλεύει φαινομενικά καλά ακόμα και αν οι τιμές τις αμμωνίας είναι σε οριακά για την αντοχή των ψαριών τιμές … αυτό όμως κάποια στιγμή θα σπάσει … ο οργανισμός τον ψαριών εξασθενεί … τα ψάρια τελικά αρρωσταίνουν … αποκτούν διάφορα κουσούρια … (ξεφτισμένες ουρές … αποχρωματισμούς κτλ κτλ ) … και τελικά όταν το πρώτο ψοφήσει, η αμμωνία εκτινάσσεται στα ύψη και αρχίζει μια αλυσίδα θανάτων μέσα στο ενυδρείο μας που κανείς δεν ξέρει πότε θα σταματήσει …

επειδή το ενυδρείο σου δούλευε φαινομενικά καλά για κάποιο καιρό δεν σημαίνει ότι ήταν και καλά στρωμένο … μπορεί να ήσουν απλά οριακά …

είμαι παθόν και ξέρω … ( πάλι με guppy )
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας και αν ανέβω Αθήνα και αν οι ώρες βολεύουν ίσως τα πούμε σε κάποιες συναντήσεις!!


Παράθεση:
εν περνας και την πολη στου στο προφιλ?
αυτό το ελλαδα δεν ειναι και πολυ κατατοπιστικό.
->Σπάρτη
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-10-06, 21:45
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Εχμ.. το προφιλ
http://www.greekaquarist.com/vb/prof...do=editprofile
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-09-11, 16:02
leontios Ο χρήστης leontios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Chalandri
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Καλό είναι να γίνονται μετρήσεις αλλα αν το πάρουμε απο φυσικής πλευράς το θέμα δεν υπάρχει περίπτωση να τσακώνονται τα αρσενικά μεταξυ τους και να κόβει το ένα τις ουρές του άλλου για να την έχει αυτός μεγαλύτερη μιας και είναι το καμάρι του αρσενικού η ουρά του?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γεννητούρια πριν 30 λεπτά! Τι κάνω τώρα? xatzargyros Αναπαραγωγή 4 05-03-05 22:59
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ? newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 13-12-02 23:26
1ο "επίσημο" GAB meeting Tolis Greek Aquarist's Boards 0 11-12-02 23:51
Συλλογή και Διατήρηση ειδών σαν κατοικίδια Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 11-12-02 04:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10659 seconds with 13 queries