Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Ποιά είναι τα ιδανικότερα ψάρια για την δεξαμένη μου και ποιές απαιτήσεις έχουν?

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-05-10, 07:20
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή Φάρμα ΚΟΙ στην Κύπρο!

Πριν λίγες μέρες ενημερώθηκα ότι έχουμε στην Κύπρο φάρμα ΚΟΙ απαλλαγμένη από την ασθένεια KHV. Η ιστοσελίδα της φόρμας βρίσκεται εδώ.
http://www.medkoi.com/frame.html

Λεπτομέρειες για την ασθένεια δεν γνωρίζω ακόμα αλλά από ότι άκουσα έχει κτυπήσει πολλές φάρμες και ότι στα προσεχή χρόνια θα έχουμε ελλείψεις από ΚΟΙ.

Η φάρμα αυτή πάντως είναι υπερσύγχρονη και θα την επισκεφτώ σύντομα.
Όσο για την ποιότητα τον ΚΟΙ θα το διαπιστώσετε όταν επισκεφτείτε την ιστοσελίδα.



Αν γνωρίζει κάποιος λεπτομέρειες για την ασθένεια ας μας ενημερώσει.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-05-10, 07:57
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Θα ήταν ευπροσδεκτες ,αν μπορούσες να μας δείξεις ,φωτογραφίες από τα κόι καθως και από τις εγκαταστάσεις της φάρμας.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-05-10, 08:55
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Smile

Αχχ.. και τωρα το λες?..

..πηραμε πηραμε!

Υ.γ. αλλα κοι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-05-10, 08:58
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν λίγες μέρες ενημερώθηκα ότι έχουμε στην Κύπρο φάρμα ΚΟΙ απαλλαγμένη από την ασθένεια KHV. Η ιστοσελίδα της φόρμας βρίσκεται εδώ.
http://www.medkoi.com/frame.html

Λεπτομέρειες για την ασθένεια δεν γνωρίζω ακόμα αλλά από ότι άκουσα έχει κτυπήσει πολλές φάρμες και ότι στα προσεχή χρόνια θα έχουμε ελλείψεις από ΚΟΙ.

Η φάρμα αυτή πάντως είναι υπερσύγχρονη και θα την επισκεφτώ σύντομα.
Όσο για την ποιότητα τον ΚΟΙ θα το διαπιστώσετε όταν επισκεφτείτε την ιστοσελίδα.

Αν γνωρίζει κάποιος λεπτομέρειες για την ασθένεια ας μας ενημερώσει.
Γιάννο, έχω ήδη επισκεφτεί την φάρμα αυτή πέρσυ το καλοκαίρι. Συνήθως εξάγει τα κοι της στην αγορά της Αγγλίας. Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι η μοναδική φάρμα που είναι virus free στην Κύπρο. Η Κύπρος σαν νησί έχει καταστεί γενικότερα σαν virus free περιοχή. Απαιτούνται πολλές άδειες να εισάξεις δικά σου κοι. Το κακό όμως είναι ότι κάποιοι εισαγωγείς καταφέρνουν και "περνούν" τα κοι σαν χρυσόψαρα με όσους κινδύνους και αν κρύβονται πίσω από αυτό.

Η φάρμα είναι στην βιομηχανική περιοχή Καλού χωριού Λάρνακας.

Γιάννο, να μιλήσεις με την Linda (99237252) είναι πολύ εξυπηρερική. Οι τιμές τους καλές αν σκεφτείς το μέγεθος των ψαριών...
Από ποικιλίες, δεν ενθουσιάστηκα. Τώρα όμως, θα βρεις πολλά μικρά ψαράκια ώστε να μπορείς να επιλέξεις. Κάτι άλλο που πρέπει να δεις, είναι ότι τα διατηρούν σε νερό με εξαιρετικά ψηλές σκληρότητες (νερό διάτρυσης).

Εύχομαι να βοήθησα...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-05-10, 12:00
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Αν μου επιτραπεί με την επίσκεψη μου να βγάλω φωτογραφίες θα κάνω μια παρουσίαση. Δεν ξέρω αν υπάρχουν περισσότερες από 2 τέτοιες φάρμες στην Κύπρο.
Η άλλη που ξέρω είναι στην περιοχή ζύγι….. καμιά σχέση ώμος με αυτήν. Σε αυτήν τα ψάρια αναπαράγονται φυσιολογικά και η πρώτη τους τροφή είναι η άλγη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-05-10, 13:10
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μου επιτραπεί με την επίσκεψη μου να βγάλω φωτογραφίες θα κάνω μια παρουσίαση. Δεν ξέρω αν υπάρχουν περισσότερες από 2 τέτοιες φάρμες στην Κύπρο.
Η άλλη που ξέρω είναι στην περιοχή ζύγι….. καμιά σχέση ώμος με αυτήν. Σε αυτήν τα ψάρια αναπαράγονται φυσιολογικά και η πρώτη τους τροφή είναι η άλγη.
Γιάννο, υπάρχουν τουλάχιστον 4 φάρμες που ασχολούνται επαγγελματικά από ότι τουλάχιστον γνωρίζω...
Στις 2 που αναφέρθηκες πήγα ήδη. Εντάξει, καλύτερα πήγαινε να δεις και τα ξαναλέμε.
Ειναι δύο εντελώς διαφορετικές φάρμες. Ομολογώ ότι στην Medkoi έχουν μοντέρνο εξοπλισμό, νερό εξολοκλήρου από γεώτρυση. Δεν είδα να αναφέρουν σκληρότητες στην σελίδα τους. ρώτησε τους Γιάννο και μετέφερε μας τις σκληρότητες. Ρώτησα πέρυσι, γνωρίζω ότι το ΡΗ τους έιναι ιδιαίτερα ψηλό με αισθητή αλμυρότητα (πολύ κοντά στη θάλασσα), αλλά δεν το συγκράτησα.
Τώρα για τη φάρμα του Τόμη (Ζύγι), έχει σχεδόν 20 χρόνια που υπάρχει εκεί, με άλλους κατόχους πιο πριν. Την έβλεπα από την κατασκευή της λόγω του ότι εκεί είναι χώματα Τόχνης, όπου κατάγομαι. Χρησιμοποιούνται πιο παλιές μεθόδοι και εξοπλισμός...χρήση νερού από υδατοφράκτη (Καλαβασού) με συνεχόμενη ροή φρέσκου στις λασπώδης και πράσινες λίμνες του.

Στη Λεμεσό υπάρχει και ο John, ο ¶γγλος που μας έχει μιλήσει στο παρελθόν ο ¶ντρος...Παράγει και αυτός ΚΟΙ επαγγελματικά.

Αλλά και ο ήδη γνωστός σου Νικόλας, στη Λευκωσία/Γέρι.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-05-10, 14:48
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, υπάρχουν τουλάχιστον 4 φάρμες που ασχολούνται επαγγελματικά από ότι τουλάχιστον γνωρίζω...
Στις 2 που αναφέρθηκες πήγα ήδη. Εντάξει, καλύτερα πήγαινε να δεις και τα ξαναλέμε.
Ειναι δύο εντελώς διαφορετικές φάρμες. Ομολογώ ότι στην Medkoi έχουν μοντέρνο εξοπλισμό, νερό εξολοκλήρου από γεώτρυση. Δεν είδα να αναφέρουν σκληρότητες στην σελίδα τους. ρώτησε τους Γιάννο και μετέφερε μας τις σκληρότητες. Ρώτησα πέρυσι, γνωρίζω ότι το ΡΗ τους έιναι ιδιαίτερα ψηλό με αισθητή αλμυρότητα (πολύ κοντά στη θάλασσα), αλλά δεν το συγκράτησα.
Τώρα για τη φάρμα του Τόμη (Ζύγι), έχει σχεδόν 20 χρόνια που υπάρχει εκεί, με άλλους κατόχους πιο πριν. Την έβλεπα από την κατασκευή της λόγω του ότι εκεί είναι χώματα Τόχνης, όπου κατάγομαι. Χρησιμοποιούνται πιο παλιές μεθόδοι και εξοπλισμός...χρήση νερού από υδατοφράκτη (Καλαβασού) με συνεχόμενη ροή φρέσκου στις λασπώδης και πράσινες λίμνες του.

Στη Λεμεσό υπάρχει και ο John, ο ¶γγλος που μας έχει μιλήσει στο παρελθόν ο ¶ντρος...Παράγει και αυτός ΚΟΙ επαγγελματικά.

Αλλά και ο ήδη γνωστός σου Νικόλας, στη Λευκωσία/Γέρι.

Ο Νικόλας δεν αναπαράγει ΚΟΙ. Κάνει πάχυνση σε διάφορα είδη γλυκού νερού. Τα ΚΟΙ τα εισάγει και τα μεταπουλά. Για την φάρμα του μετ-κοι δεν ξέρω αν θα μου πουν λεπτομέρειες. Είναι ώμος δυνατών να είναι τόσο πολύ αλμυρό το νερό?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-05-10, 15:47
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Νικόλας δεν αναπαράγει ΚΟΙ. Κάνει πάχυνση σε διάφορα είδη γλυκού νερού. Τα ΚΟΙ τα εισάγει και τα μεταπουλά. Για την φάρμα του μετ-κοι δεν ξέρω αν θα μου πουν λεπτομέρειες. Είναι ώμος δυνατών να είναι τόσο πολύ αλμυρό το νερό?
Θα σου πουν λεπτομέρειες. Μιλούν μόνο αγγλικά. Μίλα πρώτα μαζί τους πρώτα, γιατί μόνο με ραντεβού θα μπεις μέσα. Έχει γύρω-γύρω φράκτη με το κλασικό πράσινο πλαστικό για να μην είναι ορατές από το δρόμο οι εγκαταστάσεις τους. Πέρσυ, μόνο οι δύο λίμνες για τα μικρά ήταν σε λειτουργία, ενώ στοκ με ψάρια υπήρχαν μόνο ελάχιστα 50-100 μεγάλα 15>εκ. και 25>εκ. Ντράπηκα να ρωτήσω αν μπορώ να πάρω από τις μεγάλες λίμνες, αν και μιλούσαμε εκεί για αρκετή ώρα.

Όχι Γιάννο, το νερό δεν είναι αλμυρό, απλά λίγη αλατότητα. Οι σκληρότητες τους είναι πολύ ψηλές...ρώτα όμως γιατί είναι σημαντική πληροφορία.

Γιάννο, ρώτησες τον Νικόλα από πού εισάγει τα κοι του?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-05-10, 17:34
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων

Γιάννο, ρώτησες τον Νικόλα από πού εισάγει τα κοι του?
Αίγυπτο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φάρμα πράσινης τριχοειδής άλγης Alex_Salonica Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 10-09-09 21:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04650 seconds with 13 queries