Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-01-16, 11:15
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή Εσωτερική Λιμνούλα για Betta

Καλημέρα φίλοι όπως λέει και ο τίτλος , θα κάνω μια λιμνούλα εσωτερικά για Βetta halfmoon .
Aφού έχω διαβάσει ότι βρήκα έχω τις παρακάτω απορίες :
1. kh και gh πόσο ??? πουθενά δεν βρίσκω αναφορά μόνο σε ένα ξένο άρθρο που έλεγε ότι το kh πρέπει να είναι κοντά στο 6 και πρέπει να μας απασχολεί περισσότερο απο το ph ????
2. ph πόσο για τα Βetta halfmoon ?? διάβασα απο 6 μέχρι 8 ισχύει ??
Καλημέρες και ευχαριστώ για τον χρόνο σας
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-01-16, 11:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Εσυ πήρες φόρα

Οδοστρωτήρας

__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 26-06-16 στις 20:51
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-01-16, 13:05
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα φίλοι όπως λέει και ο τίτλος , θα κάνω μια λιμνούλα εσωτερικά για Βetta halfmoon .
Aφού έχω διαβάσει ότι βρήκα έχω τις παρακάτω απορίες :
1. kh και gh πόσο ??? πουθενά δεν βρίσκω αναφορά μόνο σε ένα ξένο άρθρο που έλεγε ότι το kh πρέπει να είναι κοντά στο 6 και πρέπει να μας απασχολεί περισσότερο απο το ph ????
2. ph πόσο για τα Βetta halfmoon ?? διάβασα απο 6 μέχρι 8 ισχύει ??
Καλημέρες και ευχαριστώ για τον χρόνο σας
Με το καλό να ξεκινήσεις!!!

Καλώς ή κακώς η θεωρία από την πράξη διαφέρουν
Θερμοκρασία 23-30
pH 6-7
Σκληρότητα 5 dH - 20 dH

Φιλος συντηρεί - σε 5λιτρη γυαλα - έναν υπέροχο μονομάχο 3 ετών περίπου (!!!!!!!), ο οποίος ζει και βασιλευει χωρις φιλτρο και με αλλαγές νερού από τη βρυση!

Δεν εννοώ πως η παραπάνω εικόνα πρέπει να γίνει και η βιβλος μας
Τροφή για σκέψη, καταθέτω

Θεωρώ πως το συγκεκριμένο είδος, μπορεί να ζήσει άνετα στο νερό της Αττικής, αρκεί να του προσφέρεις σωστή θερμοκρασία & χαμηλή ροή (νομίζω πως είναι το Α & το Ω τελικά), ποικιλία τροφών και όχι πολλά χέρια μεσα στη γυάλα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-01-16, 13:15
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ Σάκη
Καλώς ή κακώς η θεωρία από την πράξη διαφέρουν (τι εννοείς δεν κατάλαβα )
Δεν μου αρέσει καθόλου να περιορίζουμε τα ζώα σε τόοοσο μικρούς χώρους όσο τυπικοί και να είμαστε με την φροντίδα του περιβάλλοντος τους εσύ θα έδινες 1 απο τα χρυσόψαρα σου να ζήσει σε 40λίτρα ??? φιλικά σου τα γράφω όλα μην τα πάρεις αλλιώς

__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 25-02-16 στις 22:58
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-01-16, 13:18
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

μπράβο Αρτεμις για την απόφαση σου.
μακάρι να είχα χώρο για λίμνη. ...
με το καλό το έργο σου να γίνει πανέμορφο.
Επειδή οι τιμές για ph και σκληρωτιτες ποικίλουν έχω διαβάσει για το συγκεκριμένο είδος υπολόγισε στην μέση από αυτά.
Η θερμοκρασία από 25,5 μέχρι 27,5 είναι το ιδανικό.
φουλ φυτεμένο με κρυψωνες γιατί το κυνηγητό δεν το γλυτώνουν.
βαλε φώτο κατασκευής γιατί με πιάνουν τα διάολια μου που δεν έχω κολησει ακόμα το δικό μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-01-16, 14:12
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Tα γατια δε τα φοβασαι?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-01-16, 14:46
argy1 Ο χρήστης argy1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Απο την μικρη εμπειρια μου με τους μονομαχους συμφωνω με τον πουμα.Οχι υπερβολες στις σκληροτητες και αν γινεται να μην υπαρχει ροη θα ηταν το ιδανικο.Ειδικα οι halfmoon εχουν πολυ ευαισθητη ουρα.Αν τυχει και περασει μπροστα απο καποιο μπαστουνι,σπρει μπαρ ή οτιδηποτε αλλο παει η ουρα του.

Καλη επιτυχια και φυσικα δωσε εικονες οταν το ξεκινησεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-01-16, 14:57
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Μονομαχος μίνιμουμ 30-40 λιτρα εχει συζητηθεί και αναλυθεί κατα κόρον εδω ,μην αρχίζουμε παλι τα περί ξηρασίας λακούβες ποτήρια σαμπάνιας κλπ
Αρτεμισία χαράς το κουράγιο σου εγω με ενα 120αρι παλεύω και εσυ κόντευεις να φτιάξεις το ενυδρείο της Κρήτης ζηλεύω λιγο
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-01-16, 15:55
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo Εμφάνιση μηνυμάτων
μπράβο Αρτεμις για την απόφαση σου.
μακάρι να είχα χώρο για λίμνη. ...
με το καλό το έργο σου να γίνει πανέμορφο.
Επειδή οι τιμές για ph και σκληρωτιτες ποικίλουν έχω διαβάσει για το συγκεκριμένο είδος υπολόγισε στην μέση από αυτά.
Η θερμοκρασία από 25,5 μέχρι 27,5 είναι το ιδανικό.
φουλ φυτεμένο με κρυψωνες γιατί το κυνηγητό δεν το γλυτώνουν.
βαλε φώτο κατασκευής γιατί με πιάνουν τα διάολια μου που δεν έχω κολησει ακόμα το δικό μου
Ευχαριστώ Αλέξη καλέ μου φούλ φυτεμένο και κρυψώνες ότι γουστάρουν μέχρι και ρύζι θα τους σπειρω
Έλα έλα θα το κάνεις και εσύ και εγω αργά και σταθερά απλά να ξεκινήσω να στήσω μια φορά να φτιάξω τις παραμέτρους και μετά η διακοσμηση έχω 4 βδομάδες .....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Tα γατια δε τα φοβασαι?
Ποτέ δεν τα φοβάμαι τα γατιά μου πάντα ήταν με τα ενυδρεία μεσα στο σπίτι το μόνο που κάνουν είναι να κοιμούνται πάνω στο καπάκι του ενυδρείου επειδή οι λάμπες βγάζουν ζέστη
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από argy1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο την μικρη εμπειρια μου με τους μονομαχους συμφωνω με τον πουμα.Οχι υπερβολες στις σκληροτητες και αν γινεται να μην υπαρχει ροη θα ηταν το ιδανικο.Ειδικα οι halfmoon εχουν πολυ ευαισθητη ουρα.Αν τυχει και περασει μπροστα απο καποιο μπαστουνι,σπρει μπαρ ή οτιδηποτε αλλο παει η ουρα του.

Καλη επιτυχια και φυσικα δωσε εικονες οταν το ξεκινησεις!!!
Ευχαριστώ πολύ , το έχω διαβάσει για την ροή και θα το φροντίσω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Μονομαχος μίνιμουμ 30-40 λιτρα εχει συζητηθεί και αναλυθεί κατα κόρον εδω ,μην αρχίζουμε παλι τα περί ξηρασίας λακούβες ποτήρια σαμπάνιας κλπ
Αρτεμισία χαράς το κουράγιο σου εγω με ενα 120αρι παλεύω και εσυ κόντευεις να φτιάξεις το ενυδρείο της Κρήτης ζηλεύω λιγο
Ευχαριστώ καλέ μου , μάλλον φταίει η Κρήτη που έχει την μοναδική Λίμνη με το επίθετο μου...... χαχαχαχαχα . Να σου πώ αποφάσισα να την κάνω μέσα γιατι έχω ένα χώρο αρκετα μεγάλο που δεν τον χρησιμοποιώ , οπότε αργά και σταθερά θα βάλω απο όλα τα είδη
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 24-01-16 στις 15:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-01-16, 16:23
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Θα γίνει κούκλα σίγουρα.
πλάτη θα φτιάξεις η θα αγοράσεις .
σε 4 βδομάδες θα το έχεις έτοιμο χαχαχαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-01-16, 16:28
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Θα το φτιάξω ολομόναχη σαν paludarium , περιμετρικά σκέφτομαι να το ντύσω να βάλω και κάποια αερόφυτα και καμία φτέρη , βρομέλια ίσως και καποια σαρκοφάγα φυτά θα δούμε θα δούμε ..... τι θα καταφέρω
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 25-02-16 στις 22:59
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-01-16, 16:31
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Θα καταφέρεις τα πάντα δεν σε φοβάμαι.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-01-16, 16:33
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Αλέξη , φανταζομαι θα το δούμε μην νομίζεις έχει να πέσει ερώτηση εδω .....
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 25-02-16 στις 22:59
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-01-16, 16:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ακουγεται καλο,ελπιζω να το προχωρησεις και να δουμε και φωτογραφιες
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-01-16, 16:47
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Θα το προχωρήσω Θα βάλω φωτογραφίες όπως πάντα Αύριο θα πάω να δώ για την Λιμνούλα
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 25-02-16 στις 22:59
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-01-16, 18:49
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστώ Σάκη
Καλώς ή κακώς η θεωρία από την πράξη διαφέρουν (τι εννοείς δεν κατάλαβα )
Δεν μου αρέσει καθόλου να περιορίζουμε τα ζώα σε τόοοσο μικρούς χώρους όσο τυπικοί και να είμαστε με την φροντίδα του περιβάλλοντος τους εσύ θα έδινες 1 απο τα χρυσόψαρα σου να ζήσει σε 40λίτρα ??? φιλικά σου τα γράφω όλα μην τα πάρεις αλλιώς

Εννοώ πως εφόσον αποδεδειγμένα υπάρχει ψάρι που ζει σε "μακρινες" συνθηκες απο τις προβλεπόμενες, η θεωρία διαφέρει απο την πραξη

Δεν παίρνω αλλιως τπτ. Δικιο εχεις. Αλλα να λαβουμε υπόψη τις δυνατότητες που εχει η Α δεν της εχει ο Β

Μην το χαλασω αλλο το ποστ! Καλη επιτυχία με τη λίμνη....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-01-16, 18:51
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ Σάκη να είσαι καλά
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 25-02-16 στις 23:00
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-01-16, 19:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

1. Χομπι σημαινει ασχολουμαι με κατι γιατι μου αρεσει και θελω να το κανω και οσο καλυτερα γινεται.
2. Η εξαιρεση δεν ειναι κανονας.
3. Αν βλεπουμε το ενυδρειο και τα ψαρια ως διακοσμητκα στο σπιτι, ειναι διαφορετικο θεμα. Οταν χαλαει κατι ή πεθαινει, παιρνουμε καινουριο και ολα ΟΚ. Μεχρι να βαρεθουμε και να βαλουμε κανενα αλλο επιπλο στη θεση του.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-01-16, 19:29
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Χομπι σημαινει ασχολουμαι με κατι γιατι μου αρεσει και θελω να το κανω και οσο καλυτερα γινεται.
2. Η εξαιρεση δεν ειναι κανονας.
Kαι μένα επειδή μου αρέσει θέλω να το κάνω καλά Σπύρο και όχι επιπόλαια
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-01-16, 15:19
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Δεξαμενή , τσεκ, 150 λίτρα ; ) και τώρα ξεκινάει το κατασκευαστικο μέρος
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-01-16, 10:01
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

¶ρτεμη διατηρώ παρόμοιο πρότζεκτ χρόνια τώρα, έχω σε τέτοια μαύρη λεκάνη 50λτ μονομάχους που μου έχουν δώσει και αναπαραγωγές πολλές φορές.. Αισθάνονται περισσότερη ασφάλεια στο σκοτεινό περιβάλλον. Φουλ φυτεμένο, χωρις μηχανικο φιλτρο, θερμαντήρας το χειμώνα και το αφήνω στην ησυχία του. Μὀνο νερό προσθέτω -απο απορροή όσμωσης- και καμιά αλλαγή αν θυμηθώ ποτε. Μια γλάστρα με πάπυρο σε καθε λεκανη προσφερει πολυ σημαντική φίλτρανση.
Αφού σου αρέσουν τα ψάρια δεν είναι δύσκολο να φτιάξεις έναν χώρο για αυτά.. Εγώ, δεν τα έχεις δει, έχω στο σπίτι μου στη βεράντα "κλείσει" ένα κομμάτι σαν θερμοκήπιο, που έχω τα τροπικά φυτά και ανάμεσά τους τρεις δεξαμενές 50λτ και 75λτ και δυο 20ρες γυάλες για διαχείμανση στα ευαίσθητα φυτά, νούφαρα και ψάρια της λίμνης, αλλά διατηρώ συγχρόνως χωριστά σε αυτά και άλλα μικρά ζωοτόκα (γκάπις, κουνουπόψαρα, εντλερς, μονομάχους) και σαλιγγάρια.. Απλά στις μαύρες δεξαμενές τα ψάρια δεν φαίνονται και δεν προσφερεται ο τροπος αυτος διατηρησης τους για αισθητική αναβάθμιση του χώρου όπως γίνεται με ενα ενυδρειο. Τα έχω κυρίως για πηγή υγρασίας και θερμανσης στο χώρο των φυτων..

Χωρια από αυτά η λίμνη που είδες έξω, καθώς και τα τέσσερα ενυδρεία μου που είναι στο σπίτι με θαλασσινό (μεσογειακό), καραβίδα, μούλτις και το φυτεμένο με τις red cherrries..
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-01-16, 10:29
takolas Ο χρήστης takolas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2015
Περιοχή: Μεσσηνια
Μηνύματα: 235
Προεπιλογή

Καλή αρχή εύχομαι στο νέο σου εγχείρημα!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-01-16, 10:55
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ρτεμη διατηρώ παρόμοιο πρότζεκτ χρόνια τώρα, έχω σε τέτοια μαύρη λεκάνη 50λτ μονομάχους που μου έχουν δώσει και αναπαραγωγές πολλές φορές.. Αισθάνονται περισσότερη ασφάλεια στο σκοτεινό περιβάλλον. Φουλ φυτεμένο, χωρις μηχανικο φιλτρο, θερμαντήρας το χειμώνα και το αφήνω στην ησυχία του. Μα½€νο νερό προσθέτω -απο απορροή όσμωσης- και καμιά αλλαγή αν θυμηθώ ποτε. Μια γλάστρα με πάπυρο σε καθε λεκανη προσφερει πολυ σημαντική φίλτρανση.
Αφού σου αρέσουν τα ψάρια δεν είναι δύσκολο να φτιάξεις έναν χώρο για αυτά.. Εγώ, δεν τα έχεις δει, έχω στο σπίτι μου στη βεράντα "κλείσει" ένα κομμάτι σαν θερμοκήπιο, που έχω τα τροπικά φυτά και ανάμεσά τους τρεις δεξαμενές 50λτ και 75λτ και δυο 20ρες γυάλες για διαχείμανση στα ευαίσθητα φυτά, νούφαρα και ψάρια της λίμνης, αλλά διατηρώ συγχρόνως χωριστά σε αυτά και άλλα μικρά ζωοτόκα (γκάπις, κουνουπόψαρα, εντλερς, μονομάχους) και σαλιγγάρια.. Απλά στις μαύρες δεξαμενές τα ψάρια δεν φαίνονται και δεν προσφερεται ο τροπος αυτος διατηρησης τους για αισθητική αναβάθμιση του χώρου όπως γίνεται με ενα ενυδρειο. Τα έχω κυρίως για πηγή υγρασίας και θερμανσης στο χώρο των φυτων..

Χωρια από αυτά η λίμνη που είδες έξω, καθώς και τα τέσσερα ενυδρεία μου που είναι στο σπίτι με θαλασσινό (μεσογειακό), καραβίδα, μούλτις και το φυτεμένο με τις red cherrries..
Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο για τις συμβουλές Πάπυρο θα τους βάλω και equisetum fluviatile και κάποια άλλα φυτά , φίλτρανση θα κάνω χωρίς μεγάλη ροή και έχω σχέδια να στάζει το νερό απο την πλάτη που θα κατασκεύασω πάνω σε φυτά , ξέρω ότι τους αρέσει λίγο σκοτεινό το περιβάλλον τους, θα τους βάλω και φύλλα μουριάς και μοσυσμουλιάς για τις τανίνες αλλά για να τους βλέπω και λίγο σκέφτομαι να πάρω ανοιχτόχρωμη χαλαζιακή άμμο μπέζ . Με την υγρασία δεν φαντάζομαι να έχω ιδιαίτερο πρόβλημα .... έχω και ορχιδέες στον ίδιο χώρο .
Θέλω να το κάνω μια μικρή όαση μέσα στο σπίτι γιατι το χειμώνα δεν χαίρομαι τις λίμνες μου
Λοιπόν μη χανομαστε, ΚΑΦΕ Να μαθαίνω και για θαλασσινό σιγά σιγά
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takolas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή αρχή εύχομαι στο νέο σου εγχείρημα!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 26-06-16 στις 20:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-01-16, 13:12
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ρτεμη διατηρώ παρόμοιο πρότζεκτ χρόνια τώρα, έχω σε τέτοια μαύρη λεκάνη 50λτ μονομάχους που μου έχουν δώσει και αναπαραγωγές πολλές φορές.. Αισθάνονται περισσότερη ασφάλεια στο σκοτεινό περιβάλλον. Φουλ φυτεμένο, χωρις μηχανικο φιλτρο, θερμαντήρας το χειμώνα και το αφήνω στην ησυχία του. Μὀνο νερό προσθέτω -απο απορροή όσμωσης- και καμιά αλλαγή αν θυμηθώ ποτε. Μια γλάστρα με πάπυρο σε καθε λεκανη προσφερει πολυ σημαντική φίλτρανση.
Αφού σου αρέσουν τα ψάρια δεν είναι δύσκολο να φτιάξεις έναν χώρο για αυτά.. Εγώ, δεν τα έχεις δει, έχω στο σπίτι μου στη βεράντα "κλείσει" ένα κομμάτι σαν θερμοκήπιο, που έχω τα τροπικά φυτά και ανάμεσά τους τρεις δεξαμενές 50λτ και 75λτ και δυο 20ρες γυάλες για διαχείμανση στα ευαίσθητα φυτά, νούφαρα και ψάρια της λίμνης, αλλά διατηρώ συγχρόνως χωριστά σε αυτά και άλλα μικρά ζωοτόκα (γκάπις, κουνουπόψαρα, εντλερς, μονομάχους) και σαλιγγάρια.. Απλά στις μαύρες δεξαμενές τα ψάρια δεν φαίνονται και δεν προσφερεται ο τροπος αυτος διατηρησης τους για αισθητική αναβάθμιση του χώρου όπως γίνεται με ενα ενυδρειο. Τα έχω κυρίως για πηγή υγρασίας και θερμανσης στο χώρο των φυτων..

Χωρια από αυτά η λίμνη που είδες έξω, καθώς και τα τέσσερα ενυδρεία μου που είναι στο σπίτι με θαλασσινό (μεσογειακό), καραβίδα, μούλτις και το φυτεμένο με τις red cherrries..
H λογική λέει πως όταν ένας οργανισμός (πχ ψάρι) αναπαράγεται, τότε σημαίνει πως οι συνθήκες του περιβάλλοντος είναι από καλές εώς ιδανικές

Το αναφέρω, σε σχέση με την απουσία μηχανικής φίλτανσης και την αραιή ανανέωση του νερού

Μπράβο για όλα όσα κάνεις!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-01-16, 14:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η λογικη εμενα μου λεει οτι ολα τα ειδη εχουν στο ενστικτο την επιβιωση του ειδους και προφανως την αναπαραγωγη, περνανε δεν περνανε καλα. Ιδιως ομως οταν δεν περνανε καλα.
Αλλιως δεν θα υπηρχαν περισσοτερες γεννησεις στα φτωχα μερη της Αφρικης και της Κινας, αντι για την Ευρωπη και Β Αμερικη που περνανε καλα.

Επισης η λογικη λεει οτι σε ενα συστημα ανεξελεγκτο, δεν μπορεις να μετρησεις θανατους και γεννησεις.
Απλα βλεπεις να συνεχιζεται η ζωη. Τι ζωη ειναι αυτη, δε ξερεις.

Επισης
Φιλτρανση του νερου δεν σημαινει απαραιτητα και παρουσια φιλτρου.
Ανανεωση των στοιχειων του νερου και αφαιρεση των τοξικων απο αυτο, δεν σημαινει απαραιτητα και αλλαγες νερου.
Δεν ισχυουν τα ιδια για ολα τα ψαρια και ολα τα ενδυρεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-01-16, 15:28
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λογικη εμενα μου λεει οτι ολα τα ειδη εχουν στο ενστικτο την επιβιωση του ειδους και προφανως την αναπαραγωγη, περνανε δεν περνανε καλα. Ιδιως ομως οταν δεν περνανε καλα.
Αλλιως δεν θα υπηρχαν περισσοτερες γεννησεις στα φτωχα μερη της Αφρικης και της Κινας, αντι για την Ευρωπη και Β Αμερικη που περνανε καλα.
Σπύρο συγγνώμη αλλά βρίσκω αυτή την αναλογία εντελώς άστοχη. Τι σχέση έχουν οι λόγοι αναπαραγωγής των ανθρώπων με αυτές των ψαριών ?
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-01-16, 15:40
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Σπυρο δεν νομιζω να ισχυει αυτο αν το λες για τα ψαρια γιατι στην αφρικη ειναι πιο αγνα τα μερη και οι ποταμοι και οι λιμνες απο της ευρωπης και της αμερικης.
Λιγοτερα αποβλητα και καθαροτερη ατμοσφαιρα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-01-16, 16:02
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Διονύση ειναι νόμος ,ολοι οι οργανισμοί εχουν σαν σκοπό την επιβίωση κι αυτο επιτυγχανεται μέσω της αναπαραγωγής κ της εξέλιξης, ζωα άνθρωποι ολοι αποτελουμαστε απο κύτταρα για την βιολογία και εχουμε μονο ενα σκοπό την επιβίωση τωρα αυτό που θελει να πει ο Σπυρος ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ειναι οτι με το να εχουμε αναπαραγωγή σε ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΔΗ δεν σημαινει απαραίτητα οτι αυτο ειναι σημάδι ευζωίας. Οι μονομάχοι αν παρατηρήσετε ακομα και μεσα στα ποτηράκια που τους εχουν στα πετσοπ
φτιάχνουν bubblenest τι σημαινει αυτό οτι καλοπερνάνε; Η αναπαραγωγή- επιβίωση ειναι σκοπός όλων τον οργανισμών,αλλα σημάδι ευζωίας δεν ειναι,ουτε βεβαια σημάδι κακοπερασης
Τα ψαρια δεν ζευγαρώνουν επειδή λενε "πωπω καταπληκτικό aquascape ,φοβερές παράμετροι νερου ας ζευγαρωσουμε" ειναι κάποιες παράμετροι που λειτουργούν σαν σκανδάλη για να ξεκινήσει η αναπαραγωγή-επιβίωση του είδους πχ πιο δροσερό νερό η πιο θερμό ,πιο έντονη ροή ,πιο χαμηλο ph...και εχει να κανει με ξηρασίες ,εποχές ,πλημμύρες και αλλα φυσικά φαινόμενα που δίνουν σήμα στο ψαρι οτι ειναι η καταλληλη στιγμη που ΠΡΕΠΕΙ να αναπαραχθεί.

Κουβεντα να γινεται ετσι;
Έβαλα κι αυτο το tapatalk και με εχει τρελάνει στης ειδοποίησης δεν μου ξεφεύγει τιποτα
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-01-16, 16:08
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Ναι Γιάννη για τα ψάρια συμφωνώ 100% όμως στους ανθρώπους υπάρχουν παράγοντες όπως κουλτούρα, παιδεία, οικονομία, και τόσοι άλλοι.
Γι'αυτό θεωρώ άστοχο τον παραλληλισμό.
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-01-16, 16:53
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λογικη εμενα μου λεει οτι ολα τα ειδη εχουν στο ενστικτο την επιβιωση του ειδους και προφανως την αναπαραγωγη, περνανε δεν περνανε καλα. Ιδιως ομως οταν δεν περνανε καλα.
Αλλιως δεν θα υπηρχαν περισσοτερες γεννησεις στα φτωχα μερη της Αφρικης και της Κινας, αντι για την Ευρωπη και Β Αμερικη που περνανε καλα. Είναι το μοναδικό σημείο με το οποίο διαφωνώ κι αυτό γιατί δεν μου κολλάει η σύγκριση! Όλοι μας ξέρουμε πως και οι παππουδες μας ειχαν 10 αδέλφια ο καθένας, αλλά υπήρχαν συγκεκριμένοι λόγοι γι αυτό! Δεν είναι ανάγκη να φτάσουμε μέχρι την Αφρική για να κατανοήσουμε κάποια πράγματα.Δεν μπορώ όμως να τους θεωρήσω μονομάχους...

Επισης η λογικη λεει οτι σε ενα συστημα ανεξελεγκτο, δεν μπορεις να μετρησεις θανατους και γεννησεις.
Απλα βλεπεις να συνεχιζεται η ζωη. Τι ζωη ειναι αυτη, δε ξερεις.

Επισης
Φιλτρανση του νερου δεν σημαινει απαραιτητα και παρουσια φιλτρου.
Ανανεωση των στοιχειων του νερου και αφαιρεση των τοξικων απο αυτο, δεν σημαινει απαραιτητα και αλλαγες νερου.
Δεν ισχυουν τα ιδια για ολα τα ψαρια και ολα τα ενδυρεια.
Νόμιζα ότι είχα απαντήσει πριν κανενα 2ωρο...τελικά δεν πάτησα το καταχώρηση
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY λιμνούλα στο μπαλκόνι gouts0unin DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 18-06-12 16:14
Η μικρή μου λιμνούλα! lucy Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 90 14-08-10 09:53
Η λιμνούλα μου eon123 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 19-04-08 14:40
Εσωτερική αιμοραγία σε γκάπι Celda Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 02-06-06 22:10
BETTA IMPELLIS vs BETTA SPLENDENS newfish Bettas 0 22-12-02 19:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10212 seconds with 14 queries