Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-01-03, 01:06
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή συνδυασμός για community tank

Ανοίγω νέο topic καθώς το άλλο έχει μεγαλώσει ...
λοιπόν, 112 λίτρα full planted ενυδρείο ... όχι πυκνή βλάστηση φυσικά, 4 sagittaria subulata, 6 ceratophylum demersum, 2 anubias/java fern, τα τελευταία υπό παραγγελία.
pH: 8-8.5, kH11, gH21
σκέφτομαι να βάλω
2 ότο
5-6 νέον
3-4 zebra danios

καλά είναι; έχετε μήπως κάτι καλύτερο να προτείνετε; όχι κιχλίδες φυσικά για την ώρα.

thanks
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-01-03, 02:04
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

full planted ;; χμμμμ...δεν νομιζω...μαλλον λαθος ορο χρησιμοποιεις ή δεν εχεις δει τι ειναι ενα πραγματικο full planted.
Oσο για τα ψαρια ειναι ενταξει αλλα ΠΟΛΥ λιγα...ΙΜΟ
Αν σου αρεσουν τα νεον μπορεις να μεγαλωσεις το κοπαδακι ή να βαλεις και cardinal tetra.
2 ottos δεν θα κανουν και πολυ δουλεια.
1-2 ακομα zebra δεν βλαπτουν.
Γιατι δεν βαζεις μερικα corydoras ;; Ειναι υπεροχα και ησυχα ψαρακια.
Αλλα ψαρακια :
platy...ξιφοφοροι....seprae tetra ή διαφορα της οικογενειας τετρα οπως πχ :.Bleeding Heart Tetra - Hyphessobrycon erythrostigma
Glowlight Tetra - Hemigrammus erythrozonus
Botia lohachata
Botia striata

Ειναι πολλοι οι συνδιασμοι...ριξε μια ματια...και ρωτησε μας πριν αποφασισεις
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-01-03, 02:20
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

και το exodon είναι πολύ ωραίο!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-01-03, 04:02
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

full planted νόμιζα ότι πάει να πει μόνο φυσικά φυτά ... κάνω λάθος;

anyway, για 112 λίτρα, δηλαδή πάνω κάτω 85-90 ωφέλιμα, τα ψάρια που είπα νομίζω ότι είναι και πολλά. Σκεφτόμου να βάλω και 2 corydoras ...

επομένως έως τώρα ...

2 ότο
2 corydoras
6 neon tetra
4 zebra danios

πολλά μου φαίνονται μωρέεεεε 14 ψάρια!!! θα ήθελα και καμμιά ομαδίτσα guppy (τα αγαπημένα μου) ... και γιατί όχι να έχω και γεννητούρια (μακρυά πάει η βαλίτσα) ... όχι τίποτα άλλο αλλά αν έχω γεννητούρια θα αναγκαστώ να πάρω και δεύτερο ενυδρείο - άλλο που δεν θέλω τώρα που άρχισα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-01-03, 12:43
lurking_fear Ο χρήστης lurking_fear δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

για 112 λίτρα δεν είναι καθόλου πολλά.Μην σου πω ότι είναι και λίγα...
__________________
Μιχάλης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-01-03, 12:53
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavloukos
full planted νόμιζα ότι πάει να πει μόνο φυσικά φυτά ... κάνω λάθος;
Kανεις λαθος
Οσο για τα ψαρια επιμενω...ειναι λιγα ΙΜΟ
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-01-03, 14:02
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

δες ωρε συντεκνε τι ειναι το full planted !!
Του adnin ειναι μια και αυτο ειχα προχειρο το λινκ(ταχω παρει για διαφημιση .γκριζα..)
http://www.tolibra.com/fish/plantpics.htm
και βεβαια βρηκα και του τακη...ε ..καλουτσικο :P
http://tsamis.aaquaria.com/5enydreio.htm
ειναι και πολλα αλλα ,σορρυ παιδες αλλα αμα τα εβαζα ολα θαφτανε μια σελιδα !!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-01-03, 14:25
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavloukos
πολλά μου φαίνονται μωρέεεεε 14 ψάρια!!! θα ήθελα και καμμιά ομαδίτσα guppy (τα αγαπημένα μου) ... και γιατί όχι να έχω και γεννητούρια (μακρυά πάει η βαλίτσα) ... όχι τίποτα άλλο αλλά αν έχω γεννητούρια θα αναγκαστώ να πάρω και δεύτερο ενυδρείο - άλλο που δεν θέλω τώρα που άρχισα
Είναι μια χαρά....αλλά Guppies?!?!?!?! πολύ ξεκάρφωτο...άσε που τα guppies θέλουν και αλάτι στο νερό τους..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-01-03, 14:37
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Μια ιδέα παυλούκε.

Στα 112 λίτρα (90 καθαρά) μπορείς να βάλεις ένα μικρό κοπαδάκι (6-7 neon tetras είναι μια χαρά - καλύτερα να μην αναμιγνύεις neon με cardinals), αυτά κολυμπούν κυρίως στο μεσαίο επίπεδο του ενυδρείου και λίγο προς την επιφάνεια. Επίσης και τα 4 zebra danios (τα οποία κολυμπούν στην επιφάνεια) είναι μια χαρά.
Έτσι έχεις καλύψει το πάνω 1/3 του ενυδρείου. Πάμε στην μέση και κάτω.
Μπορείς να βάλεις άνετα 4-5 corydoras και 2-3 ottos. Δεν θα ήταν καλή ιδέα να βάλεις Botia lohachata και Botia striata γιατί πρέπει να είναι σε κοπαδάκι και γίνονται μεγαλύτερα από τα υπόλοιπα ψάρια.

Έτσι έχεις τα ψάρια μοιρασμένα σωστά στα επίπεδα τους και το βιολογικό φορτίο μια χαρά.

Απ'ότι κατάλαβες full-planted ενυδρείο σημαίνει ενυδρείο γεμάτο (full) με ζωντανά φυτά. Αυτό που αναφέρεις εσύ είναι low-maintenance.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-01-03, 14:47
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά. Ωραία, αφού πήρα και το ΟΚ,

6 neon
4 zebra danios
4 corydoras
3 otos


και νομίζω ότι είμαστε κομπλέ για την ώρα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-01-03, 17:36
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Επίσης και τα 4 zebra danios (τα οποία κολυμπούν στην επιφάνεια) είναι μια χαρά.
Exω και εγώ 5 zebra danios με τις tetras μου και όταν ρίχνω flakes αυτα τα δαιμονισμένα δεν αφήνουν σχεδόν τιποτα για τα υπόλοιπα.Μήπως πρεπει να τους δίνω άλλη τροφή
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-01-03, 17:45
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Όχι, απλά ρίχνε περισσότερη
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-01-03, 17:52
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Full planted = ενυδρειο γεματο με φυτα.
Low maintenance μπορει να ειναι κι ενα full planted, απλως με φυτα ευκολα που δεν χρειαζονται ιδιαιτερο φως η διοξ. η συχνη λιπανση.

Chris, ταιζε στις δυο αντιθετες ακρες του ενυδρειου ταυτοχρονα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-01-03, 18:45
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Ή πολύ πιο απλά παίρνεις και μια τροφή που βουλιάζει όπως τις Tetra για δίσκους ή του Dr. Baasler's (σίγουρα δεν το έγραψα σωστά...)
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-01-03, 19:50
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
καλύτερα να μην αναμιγνύεις neon με cardinals), αυτά κολυμπούν κυρίως στο μεσαίο επίπεδο του ενυδρείου και λίγο προς την επιφάνεια.. Δεν θα ήταν καλή ιδέα να βάλεις Botia lohachata και Botia striata γιατί πρέπει να είναι σε κοπαδάκι και γίνονται μεγαλύτερα από τα υπόλοιπα ψάρια.
Θα διαφωνησω Γιωργο...εχω 5 neon και 4 cardinal...κολυμπανε ολα μαζι σε κοπαδακι σε ολα τα επιπεδα του ενυδρειου και συμβιωνουν χωρις προβλημα.

Οσο για τα Βotia...εχω 1+1...ειναι πολυ παιχνιδιαρικα ψαρακια...δεν ενοχλουν κανενα...και δεν γινονται πια και τερατα (10 εκ)
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-01-03, 20:21
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

εν το μεταξύ υπάρχουν πάρα πολλά είδη botia που ποικίλουν σε μεγέθη...από 5εκ-35εκ...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-01-03, 21:16
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Επιτέλους ... τελείωσα!!!
Σήμερα έκανα την μεγάλη αλλαγή καθώς το ενυδρείο έστρωσε.
Βέβαια ελπίζω να μην έκανα καμμιά πατάτα και κατέστρεψα τις αποικίες των βακτηριδίων.
Όλα τα διακοσμητικά, το φίλτρο, το θερμοστάτη, και τα φυτά τα 'έπλυνα' μέσα σε νερό του ενυδρείου. Δυστυχώς τα φυτά (sagittaria subulata) δεν ήταν δυνατό να αφαιρέσω τα μαύρα στίγματα που έχουν πάνω στα φύλλα καθώς και κάτι λεπτές πυκνές τριχούλες που έχουν. Πάντως ένα περιέργο πράγμα, έξω από το νερό φαίνονται τέλεια και μέσα στο νερό στιγματισμένα! Περιέργο...
Δεν φαίνονται να έχουν σαπίσει ή τίποτα πάντως. Τα ξεφύτεψα προσεχτικά σκάβωντας με το χέρι κάτω από τις ρίζες ... εξάλλου δεν είχαν προλάβει να ριζώσουν καλά ... μόνο 2,5 εβδομάδες τα είχα.
Πρόσθεσα και 5 κιλά χοντρό χαλαζιακό (5-6 χιλιοστά διάμετρο) από πάνω και νομίζω ότι έχω πετύχει ένα ωραίο υπόστρωμα.
Άλλαξα και το ντεκόρ καθώς ήθελα να δώσω λίγο ύψος στο ενυδρείο. Έβαλα πίσω από το ξύλο 2 silk plants για να μην φαίνεται άδειο το φόντο. Οι πολλές τανίνες από το ξύλο φαίνεται να έχουν φύγει αλλά είναι ακόμα νωρίς να ξέρω ... πολύ πιθανόν να βγούν και άλλες με το καιρό αλλά μου αρέσει το χρώμα που δίνουν στο νερό και από όσο έχω διαβάσει δεν προκαλούν προβλήματα σε ψάρια και φυτά. Έπρεπε να με βλέπετε από μια μεριά όταν γέμιζα το ενυδρείο με το siphon της tetratec !!! Ήμουν για πολλά γέλια (κλάματα ... πάντως αποστολή εξετελέσθη ... μετρήσεις θα κάνω σε κανένα 5ωρο ... αύριο το απόγευμα τα ψάρια και ίσως κανένα φυτουλάκι αν τα έχουν φέρει. Πάντως το ντεκόρ αποδείχτηκε καλό καθώς έχω στηρίξει το ξύλο πάνω σε 2 πέτρες λάβας και έχει σχηματιστεί από κάτω 2 σπηλιές πολύ άνετες, τουλάχιστον για τα ψάρια που θα βάλω.
Πάντως αυτό το tetratec siphon αποδείχτηκε το χρησιμότερο εργαλείο καθώς έβγαλα πολύ πράγμα από τον βυθό!!!
Σας ζάλισα πάλι ... το ξέρω. Α!!! επί της ευκαιρίας το στρώσιμο κράτησε 18 ημέρες. Πολύ λιγότερο από ότι μου είχαν πει στην αρχή και χωρίς προσθήκη βακτηριδίων ή πέτρας κλπ από ήδη στρωμένο ενυδρείο. Την 2 εβδομάδα από ότι θυμάμαι έριξα απλώς λίγο stress zyme αλλά δεν νομίζω να έκανε δουλειά.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-01-03, 22:13
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Kαλά γιατί έπλυνες τη διακόσμηση μετά απο 18 μέρες!?!? ΙΜΟ δε χρειαζόταν...
Τι να τις κάνουν τις σπηλιές τα νέον και οι ροδόστομοι??? άντε να πάει κάνα γατόψαρο να κάτσει!
καταπιάσου με τις αφρικάνες όσο έχεις καιρό!!! (ή ακόμα καλύτερα με τίποτα σεβέρουμ απο αμερικάνικες ή και τίποτα convicts αν σου αρέσει να ζευγαρώνεις ψάρια) άντε καλή επιτυχία με τους καινούριους σου κάτοικους αύριο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-01-03, 23:57
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Θα διαφωνησω Γιωργο...εχω 5 neon και 4 cardinal...κολυμπανε ολα μαζι σε κοπαδακι σε ολα τα επιπεδα του ενυδρειου και συμβιωνουν χωρις προβλημα.

Οσο για τα Βotia...εχω 1+1...ειναι πολυ παιχνιδιαρικα ψαρακια...δεν ενοχλουν κανενα...και δεν γινονται πια και τερατα (10 εκ)
Δεν είπα ότι τα neon προκαλούν προβλήματα στα cardinals ή το αντίθετο. Απλώς το εννοούσα για λόγους αισθητικής επειδή τα cardinal έχουν πιο έντονο και περισσότερο κόκκινο από τα neon και τα neon έχουν πιο πολύ μπλε και κατά τη γνώμη μου φαίνεται έντονα η διαφορά τους.

Τα Botia καλύτερα να μπαίνουν σε κοπαδάκι τουλάχιστον τριών ατόμων που σημαίνει τρία ψάρια των 10 εκατοστών. Δηλαδή μάνι μάνι έχουν καταλάβει ήδη αρκετό χώρο στα 80-85 καθαρά λίτρα του ενυδρείου. (εγώ φταίω που με παρεξήγησες γιατί δεν τα εξήγησα καλά )

Pavloukos καλή επιτυχία.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-01-03, 01:13
Entreri1221 Ο χρήστης Entreri1221 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

IMO Τα danios ειναι παραφωνια.Αφου το πας για βιοτοπο (εξερωντας τα φυτα βεβαια) γιατι το χαλας.Ο Αμαζονιος εχει πολλα ειδη characins που μπορουν να αντικαταστησουν τα ξεμπαρκα Ασιατικα danios ενα απο αυτα που καλυπτουν και το πανω μερος του ενυδρειου ειναι τα hachetfish.http://www.aquahobby.com/gallery/gcarneg.html
Οσο για νεον- καρντιναλς συμφωνω απολυτα με τον Giorgos
Ωραια ψαρακια τα νεον αλλα ΙΜΟ οχι τοσο ωραια οταν τα δεις διπλα σε καρντιναλ.
ΙΜΟ παντα
4 corydoras
4 ottos
7 cardinals
2 marble hachetfish
stay away from serpae they like neon tails(my experience)
__________________
Dimidiochromis compressiceps is the best compression in this world even from the MP3 - Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-01-03, 02:43
Emmanuela Ο χρήστης Emmanuela δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2003
Περιοχή: Αθήνα (Παπάγου)
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Emmanuela Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Emmanuela
Προεπιλογή

Ρε παιδια τα νεον και οι καρδιναλιοι δεν ζουν σε πολυ χαμηλοτερο ph απο αυτο που εχει το ενυδρειο του pavloukou???????? 8-8,5?
ειναι κριμα τα ψαρακια... οταν παιρνουμε ψαρακια στο ενυδρειο μας προσπαθουμε οσο μπορουμε να τα διατηρουμε σε συνθηκες αντιστοιχες με αυτες στη φυση....

Επισης ειναι ψαρια που ζουν σε ομαδες.... Εγω θα ελεγα 8-10 οτι θα πρεπε να ειναι μαζι και οχι 5-6... στρεσσαρονται...

Τελος παντων ειναι επιλογη σου το τι θα παρεις... αλλα προσπαθησε να ταιριαζουν οι συνθηκες....
__________________
Φιλικα

Emmanuela
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-01-03, 07:34
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Ή πολύ πιο απλά παίρνεις και μια τροφή που βουλιάζει όπως τις Tetra για δίσκους ή του Dr. Baasler's (σίγουρα δεν το έγραψα σωστά...)
Δεν το εγραψες σωστα. Bassleer's.
Δεν ξερω εαν την εχει βρει κανενας εδω στην ελλαδα,γιατι το μονο μαγαζι που ειχα πετυχει την συγκεκριμενη τροφη, ηταν το petweb που εκλεισε.
Για μικρα ψαρια οπως cardinal ktl. απο L/tropic και κατω.
Παρα πολυ καλη τροφη.

εν το μεταξύ υπάρχουν πάρα πολλά είδη botia που ποικίλουν σε μεγέθη...από 5εκ-35εκ...
5cm το καταλαβαινω τα 35cm σε ποιο ενυδρειο τα ειδες?Στη φυση μπορει να φτασουν και τα 30cm,στο ενυδρειο στην καλυτερη περιπτωση 15-18cm.Εκτος πια κι εαν τους εδιναν αναβολικα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-01-03, 12:16
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Emmanuela
Ρε παιδια τα νεον και οι καρδιναλιοι δεν ζουν σε πολυ χαμηλοτερο ph απο αυτο που εχει το ενυδρειο του pavloukou???????? 8-8,5?
ειναι κριμα τα ψαρακια... οταν παιρνουμε ψαρακια στο ενυδρειο μας προσπαθουμε οσο μπορουμε να τα διατηρουμε σε συνθηκες αντιστοιχες με αυτες στη φυση....

Επισης ειναι ψαρια που ζουν σε ομαδες.... Εγω θα ελεγα 8-10 οτι θα πρεπε να ειναι μαζι και οχι 5-6... στρεσσαρονται...

Τελος παντων ειναι επιλογη σου το τι θα παρεις... αλλα προσπαθησε να ταιριαζουν οι συνθηκες....
Εδώ που τα λέμε δεν ζουν και πολλά ψάρια με τέτοιο υψηλό pH εκτός φυσικά αν εξαιρέσουμε κιχλίδες (Moderator: να είμαστε λίγο πιο συγκεκριμένοι. Εννοείς τις Αφρικάνικες κιχλίδες και όχι τις Αμερικάνικες. Υπάρχουν πάρα πολλά είδη κιχλίδων που ζουν σε διαφορετικούς βιότοπους και έχουν διαφορετικές ανάγκες. Οπότε όταν αναφερόμαστε σε "κιχλίδες" να ξεκαθαρίζουμε για ποιες μιλάμε.) και σια. Γενικά το pH της Κρήτης κυμαίνεται από 8-8.5 και είναι πολύ υψηλό. Δεν έχω καμμία όρεξη να μπώ στην διαδικασία μείωσης του pH είτε με φυσικό είτε με χημικό τρόπο. Ας μην είμαστε και παράφρονες ... γνώρισα ένα παιδί στο Ρέθυμνο ο οποίος διατηρεί 3 δίσκους εδώ και 1 χρόνο σε 800 λίτρα με pH 8.0! Λέμε για παράδειγμα. Πάντως αν το πάω με το βιβλίο, με τις συνθήκες του νερού μου δεν θα πρέπει να βάλω κανένα ψάρι
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-01-03, 13:22
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Mην ειμαστε και υπερβολικοι.
το οτι τα ψαρια (( ΔΙΣΚΟΙ)) Αντεξαν σε αυτα τα νερα, αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και παραδειγμα προς μιμηση, μαλλον τα αντιθετο.
εγω πρωσοπικα τα μονα ψαρια που θα εβαζα στον ενυδρειο σου θα ηταν ΖΩΟΤΟΚΑ , που ταιριαζουν με τα νερα που αναφερεις,και για να γινω ποιο συγκεκριμενος τα ιδανικοτερα θα ηταν τα BLACK MOLLIE, απο ολα τα ΖΩΟΤΟΚΑ, και στο κατω -κατω και αλγοφαγα ειναι και πολλαπλασιαζονται ευκολα.
Με λιγα λογια συμφωνω με τα λεγομενα τις ΕΜMANUELA
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-01-03, 13:30
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Στα νερά που ζούνε οι κιχλίδες ζούνε και άλλα ψάρια μαζί τους. Οπότε κυττάς ας πούμε τι ζει στις λίμνες ή τα ποτάμια της Κεντρικής κυρίως Αμερικής ή τις Rift Lakes της Αφρικής τα οποία επίσης θέλουνε αλκαλικό νερό, π.χ. Ξιφοφόροι..
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-01-03, 03:34
Emmanuela Ο χρήστης Emmanuela δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2003
Περιοχή: Αθήνα (Παπάγου)
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Emmanuela Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Emmanuela
Προεπιλογή

Το γεγονος οτι δεν θελεις να μπεις σε μειωση του ph σημαινει οτι δεν σε ενδιαφερει τα ψαρια που θα εχεις να ζουν ομορφα, χωρις προβληματα! Μερος του χομπι ειναι το challenge να πετυχεις τις δυνατον καλυτερες συνθηκες για τα ψαρια που θα φιλοξενεις!

Οπως σου εγραψαν και αλλα παιδια υπαρχουν ψαρια που ζουν σε μεγαλυτερο ph απο οτι τα νεον και οι καρδιναλιοι! Δεν ειπαμε να βρεος καποια που ζουν ακριβως στο ph που εχεις αλλα προφανως και η αποκλιση πρεπει να ναι πολυ μικροτερη!

Αντι λοιπον να τσαντιζεσε σκεψου πιο λογικα...
__________________
Φιλικα

Emmanuela
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-01-03, 07:23
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavloukos
. Ας μην είμαστε και παράφρονες ... γνώρισα ένα παιδί στο Ρέθυμνο ο οποίος διατηρεί 3 δίσκους εδώ και 1 χρόνο σε 800 λίτρα με pH 8.0! Λέμε για παράδειγμα. Πάντως αν το πάω με το βιβλίο, με τις συνθήκες του νερού μου δεν θα πρέπει να βάλω κανένα ψάρι
Και αυτο τι σημαινει?Οτι οσοι εχουμε ph 8 μπορουμε να κραταμε και δισκους? Μην τρελαθουμε!!!Εχω κι εγω τετοιου ειδους παραδειγματα απο ασχετους που δεν θελουν να καταλαβουν μερικα βασικα πραγματα.
Αυτα που ειπαν δεν ηταν για εσενα φιλε pavlouko αλλα ενα ξεσπασμα για το παραδειγμα που εφερες γιατι εχουν ειπωθει και στο παρελθον τετοιου ειδους παραδειγματα.Το θεμα ειναι να το δεχομαστε ως παραδειγμα προς αποφυγην.
Στην περιπτωση σου, επειδη δεν θελεις για καποιον δικο σου λογο να μπεις στην διαδικασια να μειωσεις το ph( πιστεψε με δεν ειναι και κατι το φοβερο),τοτε να ασχοληθεις με αφρικανικες κιχλιδες.
Τους δισκους σε τετοιες συνθηκες ξεχασε τους!!!!Ο φιλος σου ειναι πολυ τυχερος που το ζουν(σιγουρα οχι ευχαριστα) 1 χρονο, αν και δεν τους βλεπω να την βγαζουν 2ο.
Δεν σας εχει κανει εντυπωση οτι πολλοι επαγγελματιες λενε οτι οι δισκοι τους απο γερμανια ζουν και σε υψηλο ph και μετα απο ενα μηνα αδειαζουν τα ενυδρεια τους και ξαναγεμιζουν με αλλα 40-50 κομματια?Που πανε ολοι αυτοι οι δισκοι?Μηπως ερχονται οι ιδιοι και ξαναγοραζουν γιατι δεν ηταν και τοσο τυχεροι?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-01-03, 12:15
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Βρε παιδιά ... νομίζω παρεξηγήθηκαν μερικά πράγματα που έγραψα ... εξηγώ λοιπόν. Εδώ και αρκετό καιρό συλλέγω γνώμες τόσο από εδώ όσο και από το TFC όσον αφορά τι ψαράκια να βάλω στο ενυδρείο μου. Έκανα μια αρχική πρόταση και πάνω σε αυτήν κυμάνθηκαν οι απαντήσεις. Ξεκαθάρισα και παλαιότερα ότι δεν θα ασχοληθώ για την ώρα με κιχλίδες (οποιουδήποτε είδους) καθώς είμαι νέος στο χόμπυ και οι κιχλίδες θέλουν κάποια παραπάνω γνώση και εμπειρία. Σύμφωνοι μέχρι εδώ. Καταλήξαμε λοιπόν στο συμπέρασμα ότι θα ήταν καλό να κάνω για αρχή ένα κοινωνικό ενυδρείο με hardy fish μιας και οι συνθήκες δεν είναι και οι ιδανικές. Συγκεκριμένα, pH 8 (ναι μειώθηκε), kH 10, gH 20 (επίσης μειώθηκαν κατά 1 βαθμό) - ίσως έκανε τελικά δουλειά το driftwood. Τέλοσπάντων, σε κάποια φάση ενώ μου είχαν επιβεβαιώσει κάποιοι την επιλογή

4 otos
4 cories
2 hatchet
7-8 cardinal tetras

ξαφνικά διίστανται οι γνώμες και την ίδια μέρα που θα πήγαινα να αγοράσω ψαράκια. Καταλαβαίνετε την σύγχησή μου λοιπόν. Φέρνω λοιπόν ένα άδοξο παράδειγμα ενός τύπου που γνώρισα ο οποίος κρατά δίσκους σε νερό με υψηλό pH και σκληρότητα. Δεν το έθεσα ως παράδειγμα προς μίμηση φυσικά.

Για να μην πολυλογώ, αγόρασα χθες 8 cardinals και 2 corydoras julii (?). Τα cardinals φαίνονται μια χαρά ... πηγαίνουν παντού μαζί και συνέχεια παίζουν με το ρεύμα που σχηματίζει το νερό από το φίλτρο ... έχουν πολύ γέλιο ... επίσης οι 2 cories έπιασαν δουλειά επιτέλους. Σήμερα θα ψάξω να βρώ otocinclus και 2 ψάρια να καλύψουν την επιφάνεια.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-01-03, 13:23
Devilsnake Ο χρήστης Devilsnake δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Devilsnake
Προεπιλογή

και τα hatchet ειναι ψάρι που ζεί σε ομάδες άρα το λιγότερο 6.

το βλέπω δύσκολο όμως να βρείς.

Αν βρείς! Μια συμβουλή. Πάντα μα πάντα κλειστό το καπάκι γιατί θα τα μαζεύεις συνέχεια από το πάτωμα.

Έχουν τάσης σαν της Αννούλας...αυτοκτονίας.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-01-03, 14:33
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Θα μου έκανες μια χάρη να πάρεις και Κανά δυο Cory ακόμα μιας και αυτά τους αρέσει να είναι σε ομάδες .
Επίσης θα ήθελα να μου κανείς και μια δεύτερη να μην αγοράσεις hatchet μιας και το ιδανικό τους για νερό είναι P.H 5.5 που φιλτράρεται με τύρφη και αντίθετος με τους Δίσκους που εκτρέφονται χρόνια σε ενυδρεία τα Hatchet θα σου έρθουν απείθεια από το ποταμάκι τους στην νότιο Αμερική .
Κάποια στιγμή έλεγες ότι ήθελες Guppies γιατί δεν παίρνεις αυτά και ωραία είναι και σε ότι χρώμα θέλεις και μωράκια να είσαι σίγουρος ότι θα κάνουνε (IMO:δεν χρειάζεται να βάλεις αλάτι μιας και εδώ στην Ελλάδα έχουμε σκληρό νερό. Αλάτι βάζουμε μόνο αν έχουμε ψαριά που προέρχονται από υφάλμυρα νερά ,σαν θεραπεία για κάποιες αρρώστιες ,και όταν θέλεις να κανείς τα ψαριά παστά )
Και για αυτά ισχύει ότι πρέπει να είναι τουλάχιστον 6 αλλά με μια διάφορα για κάθε 1 αρσενικό θέλεις τουλάχιστον δυο θηλυκά.
P.S. και 2 ψάρια να καλύψουν την επιφάνεια
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08959 seconds with 12 queries