Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού

Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού Μισό νερό, μισό γη και αέρας, σε όλους τους συνδυασμούς!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-11-16, 11:00
bardoulas Ο χρήστης bardoulas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2016
Περιοχή: ΑΡΚΑΔΙΑ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Vivarium με καταρράκτη απειρες απορίες!

Καλημέρα φίλοι μου! Θέλω να φτιάξω vivarium από την αρχή και όταν λέω από την αρχή το εννοώ...έφτιαξα εγώ ο ίδιος ενυδρείο! Η βασική μου ιδέα είναι vivarium με καταρράκτη χωρίς κάποιο ζωντανό οργανισμο μέσα για αρχη τουλάχιστον! Ας ξεκινήσουμε από τον πάτο αφού θα έχω νερό και κάπου θα λιμναζει χρειάζεται ο πάτος να έχει leca balls η ότι άλλο σαν φίλτρο? Σαν χώμα γενικά για τη φυτευση τι είναι κατάλληλο να πάρω? Την κατασκευή πλάτης και στησιματος με τον αφρό και την σιλικόνη μετά για να τοποθετησουμε το χώμα την έχω δει ,το έχω! Επίσης θα ήθελα την βοήθεια σας στο τι ξύλο μπορώ να βάλω μέσα. Και από θέμα φυτών τώρα....θέλω πολύ 《 πρασιναδα 》 για την ακρίβεια cuba και ότι άλλο moss σε τέτοιο στυλ και οποίο είδος φτερης έχετε να μου προτείνετε Επίσης χρειάζεται DIY το όλο θέμα? Και τέλος φωτισμοοοοςς! Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 70 επί 40 επί 50! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-11-16, 10:23
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Αφου μεσα θα εχεις μονο φυτα θα σου προτεινα να βαλεις leca balls γιατι ετσι θα αυξησεις το παχος του υποστρωματος και οι ριζες των φυτων θα απλωνουν καλυτερα, lecca θα βρεις σε φυτωρια ή πολυκαταστηματα οπως praktiker κτλ.

Φιλτρο δεν χρειαζεται να βαλεις , θα εχεις ομως μια αντλια σε καποια γωνια προφανως για τον καταρακτη που θες να κανεις οποτε με την αντλια αυτη θα μπορεις να αφαιρεις και το επιπλεον νερο που θα μαζευεται απο τα ψακασματα που θα κανεις.


Για υποστρωμα εχεις πολλες επιλογες , ενα μειγμα που μπορεις να κανεις ειναι το ABG (googlαρε) το οποιο εχει ποσοτητες απο ξερα φυλλα ,μος , τυρφη ,κομματια φλοιου για ορχιδεες κ.α

Ξυλα απο ενυδρειομαγαζο ή καποιο απο πλατανο , ελια , καστανια . Βεβαια επειδη μεσα δεν θα εχεις ζωντανο οργανισμο νομιζω λιγο ρολο παιζει το ειδος του ξυλου αρκει να μην ζαπιζει.


Ξεκινα τις βολτες στα φυτωρια τις περιοχης σου και παρε οτι φτερη βρεις και υδροχαρη φυτα , καμια μοςς απο την φυση και οσο περναει ο καιρος θα καταλαβεις ποια πηγαινουν και οτι σαπιζει το πετας...απλα πραγματα

Για φωτισμο δεν υπαρχουν μεγαλες αναγκες , απλες λαμπες , μια φθοριου των 18watt πιστευω σε καλυπτει. Αν δεν σε καπυπτει πραττεις αναλογα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-11-16, 12:01
bardoulas Ο χρήστης bardoulas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2016
Περιοχή: ΑΡΚΑΔΙΑ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!! Δυστυχώς στην πόλη που ζω δεν έχω την πολυτέλεια να υπάρχουν καταστήματα με τέτοιου είδους πράγματα λίγο ποιο εξεζητημενα....τελικά την cuba μήπως ξέρεις αν μπορώ να την χρησιμοποιήσώ εκτός νερού? Απλά να 《τρέφεται》 με την υγρασία του ενυδρείου? Θέλω όπως είπα να έχω πρασιναδα στυλ cuba η ότι άλλο! Και κάτι ακόμα ο φωτισμός αυτός θα είναι καλός για την ανάπτυξη τους? Μήπως θέλει κάτι ποιο δυνατό σε φως?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-11-16, 15:11
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Cuba μπορεις να βαλεις και να ειναι emersed . Εγω στο δικο μου εχω μια led λαμπα και βλεπω καλη αναπτυξη των φυτων. Οποτε και εσυ αν καταλαβεις οτι δεν αρκει ο φωτισμος το προσαρμοζεις αναλογα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μικρο vivarium daimosth Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 18 21-11-15 23:36
Ερωτήσεις για Vivarium spiros06 Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 10 02-04-11 21:43
Vivarium iliaspanagiotou Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 17 23-10-10 21:39
Vivarium tsilojohn Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 34 31-08-10 17:59
Vivarium gwgw ¶λλα ζώα 38 25-01-07 15:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03621 seconds with 15 queries