Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-06-17, 01:21
Το avatar του χρήστη charalambos costa
charalambos costa Ο χρήστης charalambos costa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2017
Περιοχή: Nicosia
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή Τροφη για betta και ποσοτιτα

Να πω μια καλησπέρα σε όλους.
Όπως γράφω θα ήθελα να σας πω της ανησυχίες μου πανω στο θεμα διατροφή και τροφή των μονομαχων, μιας και ειναι ενα πολυ βασικό κομμάτι για την σωστή διαβίωση του ψαριού...
Διαβάζω στο φορουμ, αλλα και γενικά ρωτάω σε διάφορα μέρη και χομπιστες και εκτροφείς μονομάχων και ψάχνομαι γενικά για την σωστη διατροφη τους. Στο ψάξιμο βρήκα διάφορα πράγματα , απο σκουλήκια , αρακά , αρτεμια , γαριδουλες ( τις οποιες δεν τρωει με τίποτα ) ξιρα τροφη , φιλαράκια , βιταμίνες για μουλιασμα της τροφής και πολλά αλλά ... Στην τελική πηγα και φορτώθηκα 10 διαφορετικές τροφές και μετα απο λίγο καιρό διαβάζω ότι αφού ανοικτού πάνε 3 μήνες μονο. Κατστε ρε παιδια , μια στιγμή να πούμε , πετάω 10 τροφές σε 3 μήνες και περνω αλλες ; Όποτε εδώ είναι που θέλω την άποψη σας και τι κάνετε εσεις , τι πρόγραμμα διατροφής κρατάτε και τι ποσότητα δίνετε ανα μερίδα , για να κάνει και κακά του το ζωντανό Σας ευχαριστώ και αναμένω συμβουλές και προτάσεις

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-06-17, 08:42
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Προεπιλογή

Καλημέρα, μπορώ να σου πω τι ταίζω εγώ και τι πρόγραμμα ακολουθώ. Ως βασική διατροφή χρησιμοποιώ αυτήν της Hikari τα πέλετ. Μετά του δίνω bloodworms, shrimps & krill εναλλάξ και τέλος 1-2 φορές τη βδομάδα σπιρουλινα. Ταΐζω 3 φορές την ημέρα ποσότητα την οποία τρώει συνήθως αμέσως ή μέσα σε 1-2 λεπτά. Αυτή είναι η δική μου ρουτίνα και μοιάζει ευχαριστημένος ο μάγκας μου. Περίμενε όμως και τα άλλα παιδιά με μονομάχους να σου πουν και εκείνα τη γνώμη τους. Να τον χαίρεσαι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-06-17, 12:16
Το avatar του χρήστη charalambos costa
charalambos costa Ο χρήστης charalambos costa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2017
Περιοχή: Nicosia
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosxe Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα, μπορώ να σου πω τι ταίζω εγώ και τι πρόγραμμα ακολουθώ. Ως βασική διατροφή χρησιμοποιώ αυτήν της Hikari τα πέλετ. Μετά του δίνω bloodworms, shrimps & krill εναλλάξ και τέλος 1-2 φορές τη βδομάδα σπιρουλινα. Ταΐζω 3 φορές την ημέρα ποσότητα την οποία τρώει συνήθως αμέσως ή μέσα σε 1-2 λεπτά. Αυτή είναι η δική μου ρουτίνα και μοιάζει ευχαριστημένος ο μάγκας μου. Περίμενε όμως και τα άλλα παιδιά με μονομάχους να σου πουν και εκείνα τη γνώμη τους. Να τον χαίρεσαι
Καλημέρα ευχαριστώ για την ανταπόκριση όταν λες μέσα σε δυο λεπτα; τα ρίχνεις εκεί και των αφήνεις να τρωει; εμένα δεν τρώει έτσι... του Ρίχνω ενα ενα , δηλαδή του Ρίχνω ενα το τρώει κ μετα το αλλο... του Ρίχνω 2 πελετ 3 φορές την μέρα όπως και τα άλλα όλα. Την τροφή την τρώει ολη; δεν χαλάει για πεταμα ;

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-06-17, 12:32
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Προεπιλογή

Πόσο καιρό τον έχεις? Εμένα μετά από 10 - 15 μέρες μόλις ακούσει ότι ανοίγω το συρτάρι να βγάλω έξω τροφή έρχεται αμέσως μπροστά του αφήνω 4-5 πέλετ και τα τρώει αμέσως. Το ίδιο και με τα φλέικς και κριλς. Όταν ταΐζω bloodworms πιάνω ένα ένα με τσιμπιδάκι που βγάζουν οι γυναίκες τα φρύδια τους και έρχεται και τα τρώει ενώ το κρατάω. Πάντως αν τον έχεις λίγο καιρό δωστου χρόνο να προσαρμοστεί και μετά θα τρώει από το χέρι σου.
-------------------------
Και όχι δε μενει τροφή τη τρώει όλη γρήγορα ιδικά τα πέλετ. Στα φλέικς στην αρχή ήθελε παραπάνω χρόνο αλλά τα τρώει και αυτα. Δε μένει τπτ να χαλάσει διότι έχω και πάρα πολλά ramshorn snails τα οποία δεν αφήνουν τπτ στη κυριολεξία. Ακόμα και φύλλα catappa μου τρώνε 😊
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manosxe : 05-06-17 στις 12:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-06-17, 12:33
Το avatar του χρήστη charalambos costa
charalambos costa Ο χρήστης charalambos costa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2017
Περιοχή: Nicosia
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosxe Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσο καιρό τον έχεις? Εμένα μετά από 10 - 15 μέρες μόλις ακούσει ότι ανοίγω το συρτάρι να βγάλω έξω τροφή έρχεται αμέσως μπροστά του αφήνω 4-5 πέλετ και τα τρώει αμέσως. Το ίδιο και με τα φλέικς και κριλς. Όταν ταΐζω bloodworms πιάνω ένα ένα με τσιμπιδάκι που βγάζουν οι γυναίκες τα φρύδια τους και έρχεται και τα τρώει ενώ το κρατάω. Πάντως αν τον έχεις λίγο καιρό δωστου χρόνο να προσαρμοστεί και μετά θα τρώει από το χέρι σου.
Αα έτσι κάνει και μενα. Μόλις με δει βασικά όπου και να είναι έρχεται στο τζαμί και περιμένει φαΐ , απλά εγώ δεν του το πετάω , προτιμώ να τρώει απο το χέρι μου , τελευταία έμαθε και κάνει άλματα να το φαγητό το χέρι μου που το εχω σε ενα μικρο ύψος . Των εχω 1 μήνα , δεν των πήρα απο πετ σοπ , αλλά απο ενα χομπιστα που γέννησαν τα ψαράκια του. Στην αρχή του είχα ενα 200 λίτρο φυτεμένο και μετά απο υπόδειξη των πηγα σε ενα 45 λίτρο . Σπιρουλινια που βρίσκεις ; τα εκτρέφεις εσυ;

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-06-17, 12:41
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Προεπιλογή

Όχι δεν εκτρέφω εγώ τον έχω αγοράσει από πετ σοπ. Χρησιμοποιώ spirulina flakes της ocean nutrition. Αν κάνει και κολπάκια είναι άρχοντας. Μόνο πρόσεξε αν δεν έχεις καπάκι μη πηδηξει έξω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-06-17, 12:49
Το avatar του χρήστη charalambos costa
charalambos costa Ο χρήστης charalambos costa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2017
Περιοχή: Nicosia
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosxe Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι δεν εκτρέφω εγώ τον έχω αγοράσει από πετ σοπ. Χρησιμοποιώ spirulina flakes της ocean nutrition. Αν κάνει και κολπάκια είναι άρχοντας. Μόνο πρόσεξε αν δεν έχεις καπάκι μη πηδηξει έξω.
Ναι αυτο φοβάμαι τώρα που έχει μάθει το άλμα και κατέβασα την στάθμη του νερού. Όμως με 3-4 διαφορετικές τροφές πως γίνετε να της τρώει μέσα σε 3 μηνες; εδώ τα πελετ και το σκουλικακι κοντεύουν 3 μηνες και τιποτα ούτε καν μισοσε το κουτακι , πριν ταϊζα και 2 ψάρια με τα πελετ και με το σκουλήκι που εχω στο θάλαμο και το αποξηραμένο τρώνε 20 ψάρια και δεν λένε να τελειώσουν πάλι , και περνώ της τέρμα μικρές συσκευασίες ... λες να ταιζω λίγο ;

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-06-17, 12:58
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Προεπιλογή

Το λίγο είναι σχετικό. Κοίτα εσύ όπως έγραψες παραπάνω του δίνεις 2-3 πέλετ 3 φορές τη μέρα. Εγώ του δίνω 4-5 πολλές φορές και 6 τη φορά. Αν μου πέσουν παραπάνω στο επόμενο του δίνω λιγότερο και ου το καθεξίς. Δηλαδή πάνω κάτω τη διπλάσια ποσότητα από αυτή που ταΐζεις. Τώρα για τους 3 μήνες όχι δε θα τελειώσει ακόμα και αν ταΐζεις όπως εγώ. Είναι λογικό. Η Hikari έχουν αυτό το τρόπο που κλείνουν πιέζοντας. Αν τα έχεις και σε χώρο χωρίς υγρασίες ή πολύ ζέστη δε θα πάθουν τπτ. Απλά μη το παρακάνεις και τις έχεις παααρα πολύ καιρό. Ίσως υπερέβαλες και εσύ αν όντως έχεις αγοράσει 10 τροφές (και τις έχεις ανοίξει όλες) όπως έγραψες σε προηγούμενο ποστ σου. Όσο για τη στάθμη του νερού καλά εκανες και εγώ έτσι το έχω μαζί με πολλά φυτά επιφάνειας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-06-17, 13:04
Το avatar του χρήστη charalambos costa
charalambos costa Ο χρήστης charalambos costa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2017
Περιοχή: Nicosia
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosxe Εμφάνιση μηνυμάτων
Το λίγο είναι σχετικό. Κοίτα εσύ όπως έγραψες παραπάνω του δίνεις 2-3 πέλετ 3 φορές τη μέρα. Εγώ του δίνω 4-5 πολλές φορές και 6 τη φορά. Αν μου πέσουν παραπάνω στο επόμενο του δίνω λιγότερο και ου το καθεξίς. Δηλαδή πάνω κάτω τη διπλάσια ποσότητα από αυτή που ταΐζεις. Τώρα για τους 3 μήνες όχι δε θα τελειώσει ακόμα και αν ταΐζεις όπως εγώ. Είναι λογικό. Η Hikari έχουν αυτό το τρόπο που κλείνουν πιέζοντας. Αν τα έχεις και σε χώρο χωρίς υγρασίες ή πολύ ζέστη δε θα πάθουν τπτ. Απλά μη το παρακάνεις και τις έχεις παααρα πολύ καιρό. Ίσως υπερέβαλες και εσύ αν όντως έχεις αγοράσει 10 τροφές (και τις έχεις ανοίξει όλες) όπως έγραψες σε προηγούμενο ποστ σου. Όσο για τη στάθμη του νερού καλά εκανες και εγώ έτσι το έχω μαζί με πολλά φυτά επιφάνειας.
Ένταξη 10 δεν είναι αλλά είναι σίγουρες 5 + τα αρτεμια που τα μεγαλώνω εγώ . Το θεμα είναι ότι αν χάνουν τις βιταμίνες τους μέσα σε 3 μήνες αφού ανοικτού , μετα είναι λες και ταΐζεις ποληστερίνη το ψαράκι

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-06-17, 13:16
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Προεπιλογή

Τότε αν κρατήσουν παραπάνω θα πρέπει ή να τις πετάξεις ή να φτιάξεις και άλλο ένα betta tank 😊 αυτό με τις βιταμίνες το έχει γράψει κάπου ο Σπύρος @delta66 αν δε κάνω λάθος που είμαι σίγουρος αν διαβάσει το θέμα σου θα σου απαντήσει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-06-17, 13:23
Το avatar του χρήστη charalambos costa
charalambos costa Ο χρήστης charalambos costa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2017
Περιοχή: Nicosia
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Χαχαχα και μετα οι γονείς μου με σκοτώνουν , με το ζόρι δέχτηκαν τα υπάρχοντα τανκ . Ωραία θα περιμένω να δω τι θα πουν και άλλοι , Πάντος ευχαριστώ πολυ με βοήθησες ιδιαίτερα

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-06-17, 13:24
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Προεπιλογή

😊 Να σαι καλά και να τα χαίρεσαι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-06-17, 19:45
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2015
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Νομίζω 10 τροφές είναι λίγο υπερβολή για ένα μόνο ψάρι αν δεις τα συστατικά από πίσω οι περισσότερες ειναι πάνω κάτω το ίδιο εγώ προτιμώ παλέτες αντί για φλέικς τα φλέικς χάνουν την διατροφική τους αξία μόλις έρθουν σε επαφή με το νερό και αν δεν κάνω λάθος κρατάνε και λιγότερο. Εγώ θα έλεγα να έχεις 3 μια για μονομάχους μια για τροπικά και κάποια αποξηραμένη οπός blood worms μπορείς να δόσεις και λίγο τροφή για δίσκους έχει μερικές πολύ καλής ποιότητας η σπιρουλίνα αν και εμένα δεν την τρώνε πάντα. Εγώ τις κρατάω στο ψυγείο και βάζω λίγο από όλες σε ένα γυάλινο βαζάκι και ταΐζω από αυτό γενικά αποφεύγω να ανοίγω τη αρχική συσκευασία όσο περισσότερο γίνεται έτσι πρέπει να σου κρατήσουν μέχρι την αναγραφόμενη ημερομηνία
__________________
Demetra
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-06-17, 20:20
Το avatar του χρήστη charalambos costa
charalambos costa Ο χρήστης charalambos costa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2017
Περιοχή: Nicosia
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Demetra Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω 10 τροφές είναι λίγο υπερβολή για ένα μόνο ψάρι αν δεις τα συστατικά από πίσω οι περισσότερες ειναι πάνω κάτω το ίδιο εγώ προτιμώ παλέτες αντί για φλέικς τα φλέικς χάνουν την διατροφική τους αξία μόλις έρθουν σε επαφή με το νερό και αν δεν κάνω λάθος κρατάνε και λιγότερο. Εγώ θα έλεγα να έχεις 3 μια για μονομάχους μια για τροπικά και κάποια αποξηραμένη οπός blood worms μπορείς να δόσεις και λίγο τροφή για δίσκους έχει μερικές πολύ καλής ποιότητας η σπιρουλίνα αν και εμένα δεν την τρώνε πάντα. Εγώ τις κρατάω στο ψυγείο και βάζω λίγο από όλες σε ένα γυάλινο βαζάκι και ταΐζω από αυτό γενικά αποφεύγω να ανοίγω τη αρχική συσκευασία όσο περισσότερο γίνεται έτσι πρέπει να σου κρατήσουν μέχρι την αναγραφόμενη ημερομηνία
Εγώ π.χ εχω, φιλλαρακι, πελετ, κατεψυγμένο και αποξηραμένο σκουλήκι , πελετ πάλη διαφορετικής εταιρίας και αρτεμια , τι λες να κρατήσω απο αυτά και τι να πεταξω ;

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-06-17, 00:36
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν χρειαζεται να πεταξεις κατι,ταιζε μεχρι να τελειωσουν.
δεν κανει κακο να εχει αρκετες τροφες,ακομη και αν ειναι ιδιο ειδος τροφης απο διαφορετικες εταιριες,δεν εχουν παντα τα ιδια συστατικα.η μια συμπληρωνει την αλλη σε ελλειψεις που μπορει να εχει η καθε μια.

τα φλεικς διατηρουνται για μικροτερο διαστημα γιατι λογω μορφης τραβανε ευκολοτερα υγρασια.
οποτε αν αγοραζεις τετοια αγοραζε μικρες συσκευασιες.
τα πελετς,καλο θα ειναι να τα μουσκευεις σε λιγο νερο απτο ενυδρειο πρωτα για λιγα λεπτα πριν ταισεις,για να μη φουσκωνουν στην κοιλια του ψαριου αφου τα φαει
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-06-17, 00:51
Το avatar του χρήστη charalambos costa
charalambos costa Ο χρήστης charalambos costa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2017
Περιοχή: Nicosia
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν χρειαζεται να πεταξεις κατι,ταιζε μεχρι να τελειωσουν.
δεν κανει κακο να εχει αρκετες τροφες,ακομη και αν ειναι ιδιο ειδος τροφης απο διαφορετικες εταιριες,δεν εχουν παντα τα ιδια συστατικα.η μια συμπληρωνει την αλλη σε ελλειψεις που μπορει να εχει η καθε μια.

τα φλεικς διατηρουνται για μικροτερο διαστημα γιατι λογω μορφης τραβανε ευκολοτερα υγρασια.
οποτε αν αγοραζεις τετοια αγοραζε μικρες συσκευασιες.
τα πελετς,καλο θα ειναι να τα μουσκευεις σε λιγο νερο απτο ενυδρειο πρωτα για λιγα λεπτα πριν ταισεις,για να μη φουσκωνουν στην κοιλια του ψαριου αφου τα φαει
Να συνεχίσω ακόμα και αν πέρασαν οι 3 μηνες; δηλαδή δεν χάνουν της βιταμίνες τους ; Αν μπορείς, μπορείς να μου πεις τι ταΐζεις και τα δικα σου ψαράκια ; έτσι για να εχω μια γενική ιδέα τι ταΐζει ο περισσότερος κόσμος .

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-06-17, 11:16
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2015
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή



Ιδανικά θα ήθελα να έχω και μερικές ζωντανές όπως ασπροσκούλικα
__________________
Demetra
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-06-17, 12:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

3-4 τροφες φτανουν. (δες τις sera fd bloodworms και ocean nutrition atison's betta pro)
Σε οσο πιο μικρη συσκευασια γινεται.
Σκοτωνε και κανενα κουνουπι τωρα το καλοκαιρι και δινε του.

Οι τροφες ΑΦΟΥ ΑΝΟΙΧΤΟΥΝ, μετα απο 3-4 μηνες χανουν τις βιταμινες τους. (Κλειστες κρατανε μεχρι την ημερομηνια ληξης που αναγραφεται στη συσκευασια. Αν δεν υπαρχει αναγραμμενη ημερομηνια σημαινει οτι εχουν ληξει και σβησανε την ημερομηνια για να τις πουλησουν ληγμενες).
Αυτο διαβαζα απο διαφορους που ειχαν ασχοληθει αλλα το επιβεβαιωσα και απο εταιρεια παρασκευης ψαροτροφων (tetra) στης οποιας το φορουμ, ρωτηθηκε απο πελατη της που το ψαρι του εδειξε συμπτωματα αβιταμινωσης αλλα κυριως απο επιβεβαιωση του ιχθυοπαθολογου Untergusser, συνεργατης της sera, σε σεμιναριο που παρακολουθησα με θεμα "Στησιμο και βιολογια ενυδρειου - Διατροφη και ασθενειες ψαριων".

Οι τροφες βεβαια δεν χαλανε στους 3 μηνες, απλα δε ειναι φρεσκιες και πληρεις βιταμινων.
Αυτο σημαινει οτι πρεπει να συμπληρωνεις στις τροφες μονος σου βιταμινες και να υπολογιζεις ποσο, γιατι θελει προσοχη και η δοσολογηση βιταμινων, αφου η υπερβιταμινωση ειναι το ιδιο επικινδυνη με την αβιταμινωση.
Το αλλο μειονεκτημα ειναι οτι χανουν σταδιακα και τη γευση τους και την μυρωδια, και τα ψαρια δεν δειχνουν το ιδιο ενδιαφερον για αυτες.

Περισσοτερες λεπτομερεις για τις αποριες σου, διαβασε εδω.
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...6&postcount=12
http://www.enydreio.gr/vb/showpost.p...7&postcount=10
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...0&postcount=12



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από charalambos costa Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην αρχή του είχα ενα 200 λίτρο φυτεμένο και μετά απο υπόδειξη των πηγα σε ενα 45 λίτρο .
Αυτο ειναι γραμμενο σωστα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-06-17, 13:01
Το avatar του χρήστη charalambos costa
charalambos costa Ο χρήστης charalambos costa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2017
Περιοχή: Nicosia
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
3-4 τροφες φτανουν.
Σε οσο πιο μικρη συσκευασια γινεται.
Σκοτωσε και κανενα κουνουπι και δωσε του.

Οι τροφες μετα απο 3-4 μηνες χανουν τις βιταμινες τους.
Αυτο διαβαζα απο διαφορους που ειχαν ασχοληθει αλλα το επιβεβαιωσα και απο εταιρεια παρασκυεης ψαροτροφων (tetra) στης οποιας το φορουμ, ρωτηθηκε απο πελατη της που το ψαρι του εδειξε συμπτωματα αβιταμινωσης αλλα κυριως απο επιβεβαιωση τουιχθυοπαθολογου Undergusser συνεργατης της sera, σε σεμιναριο που παρακολουθησα με θεμα "Στησιμο και βιολογια ενυδρειου - Διατροφη και ασθενειες ψαριων".

Οι τροφες βεβαια δεν χαλανε στους 3 μηνες, απλα δε ειναι φρεσκιες και πληρεις βιταμινων.
Αυτο σημαινει οτι πρεπει να συμπληρωνεις στις τροφες μονος σου βιταμινες και να υπολογιζεις οτι θελει προσοχη και η δοσολογηση βιταμινων, αφου η υπερβιταμινωση ειναι το ιδιο επικινδυνη με την αβιταμινωση.
Το αλλο μειονεκτημα ειναι οτι χανουν σταδιακα και τη γευση τους και την μυρωδια, και τα ψαρια δεν δειχνουν το ιδιο ενδιαφερον για αυτες.

Περισσοτερες λεπτομερεις για τις αποριες σου, διαβασε εδω.
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...6&postcount=12
http://www.enydreio.gr/vb/showpost.p...7&postcount=10
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...0&postcount=12



Αυτο ειναι γραμμενο σωστα?
Ωραία σε ευχαριστώ παρα πολυ για τις πληροφορίες . Σας ευχαριστώ γενικά όλους που μου αποδείξετε τι δίνετε και στα δικα σας ψαρακια . Τώρα το τελευταίο ισχύει δέλτα , το εχω το θεμα στης παρουσιάσεις μονομαχοενυδρειων . Το παιδι που μου το υποδείξει φυσικά είχε απόλυτο δίκαιο , γιατί το ενυδρείο που είναι 200 λίτρα έχει μέσα ραμιρεζι και νεον τετρα τα οποία ψάρια δεν ανέχονται τόσο χαμηλή ροι και ζεστά νερά . ¶σε που του Μονομάχου μου δεν του άρεσε τόση πολυκοσμία , κρυβόταν συνέχεια , μαλλονε και με το ραμ.. Τώρα μονο του στο 45 λίτρο την καταβρηκε.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-06-17, 13:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Α ΟΚ, γιατι νομιζα οτι το προβλημα ηταν .... τα πολλα λιτρα
Ξαναριξε μια ματια στο ποστ απο πανω, γιατι συμπληρωσα καποια πραγματα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-06-17, 13:18
Το avatar του χρήστη charalambos costa
charalambos costa Ο χρήστης charalambos costa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2017
Περιοχή: Nicosia
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Ναι το διαβασα , ισχύει αυτο ότι τις πουλάνε ληγμένες , το καλο εδώ βρήκα ενα πετ σοπ που ο τυπος ήταν χομπιστας απο μικρός και ξέρει πολλά πράγματα και για την δουλειά που κάνει και της τροφές μου της δείχνει ότι έχουν ημερομηνίες και όλα πριν της πάρω , το 200 λίτρο με βοήθησε πολυ στο στήσιμο μιας και ήταν το πρώτο μου ενυδρείο , επίσης αυτο που των κανεί επαγγελματία είναι ότι κρατάει τους μονομάχους σε ενυδρεία και όχι ποτηράκια .

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-06-17, 13:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από charalambos costa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι το διαβασα , ισχύει αυτο ότι τις πουλάνε ληγμένες , το καλο εδώ βρήκα ενα πετ σοπ που ο τυπος ήταν χομπιστας απο μικρός και ξέρει πολλά πράγματα και για την δουλειά που κάνει και της τροφές μου της δείχνει ότι έχουν ημερομηνίες και όλα πριν της πάρω , το 200 λίτρο με βοήθησε πολυ στο στήσιμο μιας και ήταν το πρώτο μου ενυδρείο , επίσης αυτο που των κανεί επαγγελματία είναι ότι κρατάει τους μονομάχους σε ενυδρεία και όχι ποτηράκια .

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πολυ ωραια τοτε. Συνεχισε να ψωνιζεις απο αυτον. Ακομα κι αν ειναι λιγο πιο ακριβος απο ebay κλπ. Στηριξε τον.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-06-17, 13:40
Το avatar του χρήστη charalambos costa
charalambos costa Ο χρήστης charalambos costa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2017
Περιοχή: Nicosia
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ωραια τοτε. Συνεχισε να ψωνιζεις απο αυτον. Ακομα κι αν ειναι λιγο πιο ακριβος απο ebay κλπ. Στηριξε τον.
Η αλήθεια ειναι οτι όσο και να ψωνίζω απο αυτον, αυτος με στηρίζει ποιο πολυ . Και απο ebay πολλές φορές είναι ποιο φτηνός , φύλλα καταμπα τα δίνει δωρεάν να καταλάβεις. Και όποτε παω να πάρω κάτι μου δίνει και 2-3 πράματα δωρεάν . Στηρίζει το χόμπι πολυ είναι το μονο σίγουρο . Αυτο το ενυδρείο το έχει στο μαγαζί του .

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-06-17, 20:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ωραίος ο πετ-σοπας
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-06-18, 23:30
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
3-4 τροφες φτανουν. (δες τις sera fd bloodworms και ocean nutrition atison's betta pro)
Σε οσο πιο μικρη συσκευασια γινεται.
Σκοτωνε και κανενα κουνουπι τωρα το καλοκαιρι και δινε του.

Οι τροφες ΑΦΟΥ ΑΝΟΙΧΤΟΥΝ, μετα απο 3-4 μηνες χανουν τις βιταμινες τους. (Κλειστες κρατανε μεχρι την ημερομηνια ληξης που αναγραφεται στη συσκευασια. Αν δεν υπαρχει αναγραμμενη ημερομηνια σημαινει οτι εχουν ληξει και σβησανε την ημερομηνια για να τις πουλησουν ληγμενες).
Αυτο διαβαζα απο διαφορους που ειχαν ασχοληθει αλλα το επιβεβαιωσα και απο εταιρεια παρασκευης ψαροτροφων (tetra) στης οποιας το φορουμ, ρωτηθηκε απο πελατη της που το ψαρι του εδειξε συμπτωματα αβιταμινωσης αλλα κυριως απο επιβεβαιωση του ιχθυοπαθολογου Untergusser, συνεργατης της sera, σε σεμιναριο που παρακολουθησα με θεμα "Στησιμο και βιολογια ενυδρειου - Διατροφη και ασθενειες ψαριων".

Οι τροφες βεβαια δεν χαλανε στους 3 μηνες, απλα δε ειναι φρεσκιες και πληρεις βιταμινων.
Αυτο σημαινει οτι πρεπει να συμπληρωνεις στις τροφες μονος σου βιταμινες και να υπολογιζεις ποσο, γιατι θελει προσοχη και η δοσολογηση βιταμινων, αφου η υπερβιταμινωση ειναι το ιδιο επικινδυνη με την αβιταμινωση.
Το αλλο μειονεκτημα ειναι οτι χανουν σταδιακα και τη γευση τους και την μυρωδια, και τα ψαρια δεν δειχνουν το ιδιο ενδιαφερον για αυτες.

Περισσοτερες λεπτομερεις για τις αποριες σου, διαβασε εδω.
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...6&postcount=12
http://www.enydreio.gr/vb/showpost.p...7&postcount=10
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...0&postcount=12



Αυτο ειναι γραμμενο σωστα?
Καλησπέρα, φλεικς χρυσόψαρων είναι οκ να δώσεις στον μονομάχο/μονομαχινες η θέλει υποχρεωτικά τις δικές τους τροφές; Γιατί μου ξέμειναν για αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-06-18, 00:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα, φλεικς χρυσόψαρων είναι οκ να δώσεις στον μονομάχο/μονομαχινες η θέλει υποχρεωτικά τις δικές τους τροφές; Γιατί μου ξέμειναν για αυτό.
Oχι δεν κανουν. Τα ψαρια αυτα εχουν τελειως διαφορετικες διατροφικες αναγκες.
Σαν να ταιζεις σκυλο με τροφη για προβατα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-06-18, 07:49
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Oχι δεν κανουν. Τα ψαρια αυτα εχουν τελειως διαφορετικες διατροφικες αναγκες.
Σαν να ταιζεις σκυλο με τροφη για προβατα.
Οκ σε ευχαριστώ πολύ καλημέρα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-06-18, 07:31
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Oχι δεν κανουν. Τα ψαρια αυτα εχουν τελειως διαφορετικες διατροφικες αναγκες.
Σαν να ταιζεις σκυλο με τροφη για προβατα.
Σπύρο καλημέρα
Που ακριβώς είναι η διαφορά μεταξύ των δύο τροφών ? (δεν εννοώ του σκύλου και του προβάτου )
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-06-18, 16:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο καλημέρα
Που ακριβώς είναι η διαφορά μεταξύ των δύο τροφών ? (δεν εννοώ του σκύλου και του προβάτου )
Η τροφή των μονομαχων προορίζεται για σαρκοφαγα ψάρια, ενώ η τροφή των χρυσόψαρων προορίζεται κυριως για φυτοφάγα ψάρια αν και ποικίλει ανάλογα την εποχή και την ηλικία του ψαριού, ενώ οι απλές τροφές χρυσοψαρων (αυτο το παρδαλό φυλαρακι αναξαρτητου μαρκας) ειναι συνήθως ... άχυρα, που δεν κάνει ούτε για χρυσόψαρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τροφη yoloris Διατροφή 10 06-11-13 00:49
τροφη... janickrules Χρυσόψαρα 6 08-10-11 10:07
Τροφη petros Γλυκό νερό - Γενικά 1 13-11-07 18:21
τροφη stefapat Malawi 15 01-10-07 01:34
BETTA IMPELLIS vs BETTA SPLENDENS newfish Bettas 0 22-12-02 19:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10217 seconds with 15 queries