Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-12-05, 13:21
Το avatar του χρήστη Captain Kirk
Captain Kirk Ο χρήστης Captain Kirk δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: Χαιδάρι - Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Αλγοφάγα Ψάρια ή Κανίβαλοι

Το θέμα για το ποιό αλγοφάγο ψάρι είναι το αποτελεσματικότερο και συμβατό με κοινωνικά ενυδρεία είναι παλιό και έχει αναλυθεί αρκετά. Εξακολουθώντας να είμαι πολύ συγχισμένος με το θέμα και σε αναζήτηση των εμπειριών σας κυρίως και όχι κάποια ευρήματα από το internet, το επαναφέρω.

Απο ότι γνωρίζω, παρακαλώ διορθώστε εαν νομίζετε, τα πιο γνωστά και εμπορικά αλγοφάγα ψάρια είναι τα:
  1. Crossocheilus Siamensis (Siamese Algae Eater)
  2. Otocinclus Affinis (Golden Otocinclus)
  3. Gyrinocheilus Aymonieri (Chinese Algae Eater ή Indian Algae Eater ή Golden Algae Eater )
Από τα οποία για το 3. συμφωνούν όλοι ότι γίνεται επιθετικό όταν μεγαλώσει και κόβει μπουκίτσες από τους συγκατοίκους του. Επίσης γίνεται και τέρας, οπότε δεν κάνει για μικρά ενυδρεία. Παραθέτω εμπειρία από ψαρο-site:

Although attractive, this is a horrible fish, it was one of my first purchases and seemed to be fine, it grew, and so did it's aggression level. I put it in an aggressive tank with my cichlids...it killed 3 of them (in 2 weeks-smaller venustus and kribensis) and does nothing but terrorize other tank mates. This fish is now gone. If you must get this fish, make sure you have larger and similar type aggressive fish.


Δεν το βάζεις ρε φίλε με τα πιράνχας να βάλουμε και στοιχήματα!! Τις καθάρισε τις κιχλίδες.


Τώρα ο υποψήφιος Νο 1 Αγαπημένο ψαράκι με καλές κριτικές γενικά. Αν ψάξει κανείς λίγο σε sites με ψαροπονεμένες ιστορίες θα βρεί κάτι σαν αυτά

My Siamese Algae Eater is very rude. He's so hardy. Unfortunately, he outranked my Plecostomus and Chinese Algae Eater, so they died. The Chinese Algae Eater even got a bite from the SAE.

Contributed by Milton Tan


Definitely a voracious eater. We USED to have a problem with algae in our tank (about 150 L), that all disappeared after we put him in. He does tend to be a bit agressive at times and has 'scraped' our Bala Shark once or twice, removing a few scales, but nothing long lasting or terribly harmful. He's also grown from about 9 cm to 12 cm in 3 months, and seems to eat everything in his path. We plan to put another in the new tank we set up just recently. I would say he's a good community fish.

Contributed by S. Berkeley


Συμπέρασμα: Τον καθάρισε τον άμοιρο τον CAE o SAE. Και σαν να μην έφτανε αυτό καθάρισε και ένα πλεκόστομο που έκανε παρέα με τον CAE πάνω στον τσαμπουκά!!!!! Μόλις που γλύτωσε το Bala Shark με μώλωπες και δύο σπασμένα πλευρά.


Και περνάμε στον Νο 2. Επίσης πολυαγαπημένος και πολυφορεμένος αλγοφάγος ψάρακας. Πολύ κοινωνικός λένε οι περισσότεροι. Ξαναπαραθέτω όμως:


My aunt and I have both had the Otocinclus affinis in our tanks. In both our cases, this catfish when larger has attached itself to the bodies of its tankmates. That in turn killed them. I don't know if this is a normal trait for these fish or not...
Contributed by Rachel


Δολοφόνος και αυτός κύριοι; Ποιά είναι η αλήθεια; Τι τελικά προτείνεται για ένα μικρομεσαίο κοινωνικό;

Πιστεύοντας ότι το θέμα ενδιαφέρει πολύ και τις περισσότερες φορές το αντιμετωπίζουμε μόνο από την πλευρά της εξάλειψης της άλγης, θα επιθυμούσα την κατάθεση εμπειριών από αυτά ψάρια σχετικά με την επιθετικότητά τους. Πάντα εμπιστεύομαι τους ανθρώπους που έχουν γίνει μάρτυρες και έχουν πειστήρια για το έγκλημα.
__________________
"We're just two lost souls swimming in a fish bowl..."
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-12-05, 13:44
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

CAE δεν ειχα ποτε για τον λογο οτι ειναι ευρεως γνωστο οτι γινονται γαϊδουρια και ειναι παλιοχαρακτηρες.
Ειχα ομως Οτος και Sae.
Tα πρωτα θα τα περιεγραφα περισσοτερο με αβουλα προβατα.Ολη την μερα στο γλιψ πανω σε φυτα και τζαμια Μαλιστα οταν εριχνα τροφη στο ενυδρειο, αυτα απλα συνεχιζαν να κανουν σουλατσο απο φυλλο σε φυλλο.Τωρα αυτο που λες εσυ, δεν το εχω δει εγω...Οι περισσοτεροι ομως θεωρουν οτι τα αφινις ειναι ησυχα ψαρακια.Ρε μπας και τα ειχε πεθανει στην πεινα η κυρια και τα ειδαν ολα τα ψαρακια??

Τωρα οι Sae ειναι μια αλλη ιστορια..Αυτα στην αρχη τρωγανε και τρωγανε αλγη..... Συνεχεια.......
Μετα βεβαια που γαϊδουρεψανε , τρωγανε και τρωγανε flakes ... συνεχεια.....και η αλγη μεγαλωνε και μεγαλωνε.....Ειναι και λιγο υπερκινητικα.εμεαν τα δικα μου κανανε τσαμπουκαδες μεταξυ τους.Τωρα αυτο που λενε οι δυο πονεμενοι, εμενα , δεν μου ειχε συμβει..
Μου ειχε συμβει ομως με ενα πλεκο, που ειχε σβερκωσει ενα κριμπ απο τα καπουλια και το ρουφαγε να το ξεζουμισει.Μολις το ειδα φρικαρα, χτυπησα το τζαμι(το ξερω δεν ειναι σωστο) και επανηλθε η ταξη και ηθικη.

Παντως, πολλες φορες, εχει ακουστει sucker mouth catfish να απομυζούν ψαρια του ιδιου ή του διαφορετικου ειδους.
Προσφατα διαβαζα ενα αρθρο για καποια Hypancistrus zebra που το αρσενικο ειχε ζβερκωσει ενα αλλο αρσενικο μεσα σε μια φωλια και το ξεζουμιζε 2 μερες.Ο ατυχος ενυδρειοφιλος βασικα νομιζε οτι ηταν ζευγαρι και κανανε παχνιδακια .Ειχε φωτογραφια ανεβασει που το ψαρι ηταν φαγωμενο στα πλαγια.Μπάι δε γουέι, το ψαρι αυτο την εβγαλε καθαρη μετα απο διαμονη σε Μοναδα Εντατικης Θεραπειας.

Αυτα ..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-12-05, 13:45
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

1 & 2 .
Δεν υπαρχει προβλημα.Ποιο ησυχο ψαρακι απο τους "οτος" δεν υπαρχει.
Οσο για τους Σιαμεζους...ισως να εχεις προβλημα με το μεγεθος τους αργοτερα που θα ενοχλει τα υπολοιπα ψαρια.
Παντα αναλογα με το τι ενυδρειο εχεις και τι ψαρια φιλοξενεις.
Εγω σε 112 λιτρα εχω 3 SAE και 4 Οtto.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-12-05, 02:08
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Captain Kirk
  1. Crossocheilus Siamensis (Siamese Algae Eater)
  2. Otocinclus Affinis (Golden Otocinclus)
  3. Gyrinocheilus Aymonieri (Chinese Algae Eater ή Indian Algae Eater ή Golden Algae Eater )
Από τα οποία για το 3. συμφωνούν όλοι ότι γίνεται επιθετικό όταν μεγαλώσει και κόβει μπουκίτσες από τους συγκατοίκους του.

Πιστεύοντας ότι το θέμα ενδιαφέρει πολύ και τις περισσότερες φορές το αντιμετωπίζουμε μόνο από την πλευρά της εξάλειψης της άλγης, θα επιθυμούσα την κατάθεση εμπειριών από αυτά ψάρια σχετικά με την επιθετικότητά τους. Πάντα εμπιστεύομαι τους ανθρώπους που έχουν γίνει μάρτυρες και έχουν πειστήρια για το έγκλημα.
SAE Τρωει κατα το πλείστον τριχοειδή και ειναι καλοβουλο
http://www.george-a.com/albums/album...00372_copy.jpg

Otocinclus Affinis αξιαγάπητο ψαράκι τρώει την πράσινη άλγη
http://www.george-a.com/albums/album...2_resample.jpg

CAE
Τρωει την πράσινη άλγη όμως οταν μεγαλώσει γίνεται αρκετά επιθετικό και ενοχλητικό για άλλα ψάρια ειδικά για SAE.
Δεν το εχω τραβήξει ακόμη φωτογραφία

Εξάλειψη της άλγης ειναι απλά μια ουτοπία αν βασιστείς αποκλειστικά στα ψάρια.
Τα ψάρια απλά βοηθάνε.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-12-05, 10:21
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο θεμα, πιασμενο απο αλλη οπτικη γωνια.

Απο την εμπειρια μου, για τα CAE δεν εχω ιδεα, ποτε δεν τα πηρα, μονο που εχω να αναφερω ειναι οτι οταν μεγαλωσουν γινονται κακασχημα!τα υπολοιπα τα ξερω απο αυτα που εχω διαβασει.

Τα SAE μεγαλωνουν αρκετα, απο αυτα παντα ειχα και εχω, τρωνε πολυ αλγη, οταν μεγαλωσουν τρωνε και τροφη που ριχνουμε, αλλα και καμια φορα σπανια και καποια ειδη φυτων (βλεπε περιοδικο ενυδρειο,τευχος 7, shinnersia rivularis).
Kολυμπαν γρηγορα και σπασμωδικα, τα βραδια τα εχω ακουσει να χτυπαν στα καπακια! Αλλα να δερνουν μεχρι θανατου ψαρια δεν το εχω δει και πιστευω ειναι υπερβολες, και οι αναφορες που παραβαλεις ειναι πιθανο να εχουν διαδραματιστει σε ενυδρεια με "τρελους" συνδιασμους ψαριων και διαστασεων, οποτε εσω καχυποπτος. Οι αμερικανοι ειναι large τυποι και υπερβαλουν.

Τωρα τα οττοκυκλα, και απο αυτα εχω μιε εξαδα σε ενα ενυδρειο μου, εχω εμπειρια ησυχης κοινωνικης ζωης, ομως ειναι αληθεια οτι μερικα απο αυτα μπορει να δειξουν βαμπιρικη δραστηριοτητα, ο thediscusman ειχε ενα που ρουφαγε εναν δισκο του.τελικα το πηρα εγω!χαχαχα κατα τα αλλα ειναι πολυ ησυχα ψαρια, ομως και αυτα αμα μεγαλωσουν δεν θα πουν οχι στα υππολειματα της τροφης που θα βρουν στο εδαφος.Ενα σημειο που θα πρεπει να τονιστει για αυτα τα ψαρια ειναι η φημη που τα ακολουθει οτι πολλες φορες μαστιζονται απο ανεξιχνιαστους θανατους.Ευτυχως εγω δεν ειχα τετοια εμπειρια.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-12-05, 11:40
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Σε σενα δεν ειναι ανεξιχνιαστοι οι θανατοι..... ΔΟΛΟΦΟΝΕ!!!!!!

Μακρια απο κινεζους αλγοφαγους.... Εγω αγορασα 4 οταν ξεκινησα γιατι μου τους πουλησαν για ΣΑΕ. Δεν χρειαστηκε να μεγαλωσουν πολυ , απλα να εξικοιωθουν με το περιβαλλον και αρχιζουν να ορμουν σε οτι κολυμπαει..... Μιλαμε οτι την πεφτουν σε ψαρια με τριπλασιο μεγεθος και τα χτυπανε ή τ·α γλυφουν..... Μου πηρε πολυ ωρα για να τα βγαλω απο το ενυδρειο μου και να τα στειλω στον Χορτιατη με τα τερατα, οπου συνεχιζουν να ζουν....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-12-05, 01:38
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Προεπιλογή Ωωωωωωωωωχ...!

ΩΩΩΩΧ...! Μόλις πήρα 3 κινέζους...
Εβαλα ένα - το πιο μικρό - με τη Μονομαχίνα μου (12 λίτρα), ένα στο κοινωνικό (50 λίτρα - γκαππίνες, πλάτυς, κορυντόρας) και ένα στο εκτροφείο των γκάππυς (110 λίτρα με γκαππάκια - από 40 ημερών μέχρι μεγάλα ενήλικα αρσενικά). Αυτό έγινε σήμερα (τους κράταγα 3 μέρες μόνους τους, αλλά "φαγωθήκανε" και σταμάτησα την καραντίνα...
Να περιμένω την καταστροφή ή υπάρχει εναλλακτικός τρόπος?
Πάντως ψάρια πίσω δεν πάω... Το πολύ-πολύ να φτιάξω expres ενυδρείο και να τους βάλω...
Τελικά βρε παιδιά, με τι ψάρια μπορούν να μπουν οι κινέζοι ή σε τι ενυδρεία?
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 23-12-05 στις 01:40
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-12-05, 13:56
Το avatar του χρήστη Captain Kirk
Captain Kirk Ο χρήστης Captain Kirk δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: Χαιδάρι - Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Προς Mikenuke:
  • Σωστός για τους Αμερικάνους. Το σκέφτηκα και εγώ για τους τρελούς συνδυασμούς.
  • Δυστυχώς για τους οττόκυκλους έχω και εγώ ακούσει από φίλο για επίθεση σε μικρό αγγελόψαρο !?!? Πρέπει να πούμε βέβαια εδώ ότι και τα ψάρια όπως και όλα τα άλλα ζωντανά, έχουν τον δικό τους χαρακτήρα ανεξάρτητα από τα γενικά χαρακτηριστικά της φυλής τους. Είναι μην σου τύχει όπως λένε. Έτσι δεν είναι;
Προς filoxenos:
  • Ωχ ωχ ωχ!!! Πες μας τι παίχτηκε στα 12 λίτρα με την μονομαχίνα;;
  • Join the club. Σκέψου ότι και εγώ πήρα ένα μόνο ευτυχώς (την golden έκδοση που νόμιζα ότι ήταν άλλο ψαρι) έχοντας διαβάσει για τον CAE τρομάρα μου! Το έχω δυο μήνες τώρα. Είναι πολύ διαδεδομένα και την έχουν πατήσει πολλοί. Βέβαια πρέπει να σου πώ ότι ίσως το ενυδρείο μου να έχει και άλλους τσαμπουκάδες μια που έχω δει τα corries μου και το botia dario να ρίχνουν κουτουλιές στον CAE για να πάνε στο αγγουράκι που ρίχνω μια φορά την εβδομάδα. Ίσως είναι μικρός ακόμα.
  • Περιμένω και εγώ κάποιον υπερασπιστή του τρελαμένου ψαριού! Κανείς δεν τον έχει με κάποιο επιτυχημένο συνδυασμό. Μόνο τα τέρατα του pritani του πάνε;
Με αυτή την ευκαιρία θέλω να ρωτήσω αν η golden CAE ποικιλία είναι ακριβώς το ίδιο ψάρι.


Χρόνια Πολλά σε σας και τα ψαράκια σας

Μανώλης
__________________
"We're just two lost souls swimming in a fish bowl..."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Captain Kirk : 26-12-05 στις 10:43
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-12-05, 22:24
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Eτσι ακριβως, να μην σου τυχει.
Τωρα για τους CAE του filoxenos εγω θα προτεινα να τους επιστρεψει πισω αμα μπορει γιατι το μελλον το βλεπω δυσοιωνο.Και ειδικα για το 12λιτρο, προκειται για φαουλ ξεκαθαρο, θα πρεπει να το βγαλεις. αν θες αλγοφαγα στο 12λιτρο να προτιμησεις 2-3 οττοκυκλα.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-12-05, 00:27
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Προεπιλογή

Να σας πω λοιπόν απολογισμό 1ης μέρας (συνεχής παρατήρηση από τις 10 το πρωί μέχρι τις 11 το βράδυ!!)...
Στο 12λιτρο ΔΕΝ συμβαίνει απολύτως τίποτα. Ο καθένας κοιτάει τη δουλειά του. Η Κλάρα (μονομαχίνα) κάνει "πρόβες νυφικού" όλη την ημέρα (τεντώνεται, φερμάρει, κάνει κάθετες & κατακόρυφες γρήγορες πτήσεις, κυνηγάει τα φυλαράκια που της ρίχνω λες και είναι ψαράκια, όπως κάνει και με τις φυσαλίδες) και ούτε που γυρνάει να το κοιτάξει το UFO - ρε παιδιά, σαν εξωγήινο είναι αυτό το ψάρι...! Και στην εμφάνιση και στη συμπεριφορά. Οσο για το UFO, βεντουζάρισε στα τζάμια και δεν εννοεί να κατέβει στο χαλίκι. Τρώει συνέχεια (ήδη καθάρισε το μισό ενυδρείο).
Τώρα, στο κοινωνικό, μετά τα πρώτα αναγνωριστικά (φωτό 1) και την αναμενόμενη περιέργεια (-Τι 'ν' τούτ' ρε?! - φωτό 2), μια από τα ίδια. Μόνο σε κάποια φάση που έρριξα ταμπλέτα, έγινε ένας ψιλοτσαμπουκάς (ΟΛΟΙ με ΟΛΟΥΣ...!) και αυτό ήταν... Ο μικρός γλύφει όλη τη μέρα τα τζάμια (μιλάμε έχουν ΠΟΛΥ πράμα! - φωτό 3) και τα υπόλοιπα το συνηθισμένο χαβά τους.
Στο εκτροφείο με τα γκάπυς, λες και δεν μπήκε μέσα! Τα γκάππυς ούτε που γύρισαν να τον κοιτάξουν και το τρίτο UFO, αφού κρύφτηκε λίγο στη αρχή, μετά άρχισε "δουλειά"... Μόνο ο μεγάλος μου ο Σπίθας τον "μύρισε" λίγο και αυτό ήταν.
Ελπίζω να συνεχίσουν έτσι, γιατί με κατααγχώσατε με τους κινέζους! Πάντως θέλω να πω, ότι ίσως να παίζουν και άλλοι λόγοι που γίνονται επιθετικά αυτά τα ψάρια όπως λέτε. Δεν ξέρω δηλαδή, μήπως βοήθησε στην περίπτωσή μου ότι μπήκαν και τα 3 σε διαφορετικά ενυδρεία, που έχουν τα συγκεκριμένα ψάρια, με τη συγκεκριμένη άλγη (!), τις συγκεκριμένες κρυψώνες και γενικότερα διάταξη, κλπ κλπ. Βέβαια ίσως είναι νωρίς ακόμα. ΄Ιδωμεν...
Πρέπει να πω όμως, ότι τους ΚΑΤΑΛΑΤΡΕΨΑ και τους 3! Μ' αρέσει η φάτσα τους τρομερά, γουστάρω απίστευτα την κίνησή τους και τις στάσεις που παίρνουν και έχω μεγάλη περιέργεια να δω τη συνέχεια του έργου...!
-Ερώτηση 1: Αν βάλω ένα και στο ενυδρείο "παιδικό σταθμό" (μόνο με νεογέννητα γκαππάκια εβδομάδας) υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα, δηλαδή να τα φάει? Οποιος ξέρει ας απαντήσει...
-Ερώτηση 2: Γιατί είναι φάουλ το 12άρι mikenuke?
-Ερώτηση 3: Αν τελικά έχετε δίκιο και αποδειχτεί ότι δεν κάνουν, πως πρέπει να ζουν αυτά τα ψάρια σε ενυδρεία? Μόνα τους?
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 21-02-06 στις 00:10
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-12-05, 00:44
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Φοβαμαι οτι οι κινεζοι σου, κανουν απλα τους κινεζους
Κατσε να γνωριστουν λιγο καλυτερα , να δουμε που θα παει το πραμα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-12-05, 11:54
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Ειναι σιγουρο οτι θα εχεις προβληματα οταν μεγαλωσουν. Απλα ακομα ειναι μικροι.
Αν δεις εδω http://www.tsamisaquarium.com/Selide...0aymonieri.htm
Οποιος εχει κρατησει τετοια ψαρια το κανει σε ενυδρεια μονα τους με πετρες.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-12-05, 22:09
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

το 12αρι ειναι φαουλ γιατι ειναι πολυ μικρο ενυδρειο.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-12-05, 22:26
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
το 12αρι ειναι φαουλ γιατι ειναι πολυ μικρο ενυδρειο.
Ο μικρός βγήκε ήδη από εκεί και μπήκε με τα μικρά γκαππάκια στο νηπιαγωγείο (~60 λίτρα).
Μέχρι στιγμής δεν δείχνει πρόβλημα και ελπίζω να συνεχίσουν όλα έτσι.
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-12-05, 12:30
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Γεια σας,
Σχετικα με τα Otocinclus ειναι αληθεια οτι μερικα απο αυτα εχουν την συνηθεια να βεντουζαρουν πανω σε αργοκινητα ψαρια με φαρδυ σωμα (π.χ. δισκοι,αγγελοψαρα) ομως αυτο δεν ειναι ο κανονας,ειναι η εξαιρεση.Οταν βεντουζαρουν σε αλλα ψαρια δεν τα τραυματιζουν,τρωνε ομως ενα μερος της προστατευτικης τους βλεννας αφηνοντας τα ετσι εκτεθειμενα σε μολυνσεις.Επισης τα ψαρια-θυματα στρεσαρονται απο αυτο το πραγμα και η κατασταση γινεται ετσι ακομα χειροτερη.Ετσι τα ψαρια-θυματα αν παθουν κατι θα το παθουν απο καποια ασθενεια και οχι απο αυτην καθαυτην την επιθεση του ψαριου.
Τις περισσοτερες φορες αιτια αυτου του γεγονοτος ειναι η ελλειψη αλγης και υποκαταστατων αυτης(λαχανικα και φρουτα) για να θρεψει την ομαδα Otocinclus που ζει στο ενυδρειο.Ετσι λοιπον με ενα σωστο ταισμα οταν βλεπουμε οτι δεν υπαρχει αλγη στο ενυδρειο ειναι σχεδον απιθανο να συμβει κατι τετοιο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sonia
Παντως, πολλες φορες, εχει ακουστει sucker mouth catfish να απομυζούν ψαρια του ιδιου ή του διαφορετικου ειδους.
Προσφατα διαβαζα ενα αρθρο για καποια Hypancistrus zebra που το αρσενικο ειχε ζβερκωσει ενα αλλο αρσενικο μεσα σε μια φωλια και το ξεζουμιζε 2 μερες.Ο ατυχος ενυδρειοφιλος βασικα νομιζε οτι ηταν ζευγαρι και κανανε παχνιδακια .Ειχε φωτογραφια ανεβασει που το ψαρι ηταν φαγωμενο στα πλαγια.Μπάι δε γουέι, το ψαρι αυτο την εβγαλε καθαρη μετα απο διαμονη σε Μοναδα Εντατικης Θεραπειας.
Αυτο μπορει να συμβει μονο οταν πολλα αρσενικα αναγκαζονται να ζουν σε δεξαμενη μικροτερη απο αυτη που απαιτειται για να εχει το καθενα στην κατοχη του μια αλφα περιοχη.Οταν δεν υπαρχει αρκετος χωρος τα αρσενικα οδηγουνται σε συχνες μαχες μεταξυ τους που σε καποιες περιπτωσεις οδηγουν ακομα και στο θανατο του πιο αδυναμου ψαριου.
Υπαρχουν ομως και περιπτωσεις που αποδιδονται λαθεμενα σε επιθεση απο καποιον pleco.Τετοιες περιπτωσεις ειναι αυτες οπου καποιο ψαρι του ενυδρειου πεθανε για καποιο λογο(π.χ. ηλικια) και ο ιδιοκτητης βλεπει εναν pleco να το τρωει πραγμα πολυ φυσικο μια και πολλοι pleco τρεφονται ευκαιριακα και με νεκρα ψαρια.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Captain Kirk
Τι τελικά προτείνεται για ένα μικρομεσαίο κοινωνικό;
Εγω θα προτεινα καποιο ειδος Rineloricaria αν τα ψαρια δεν ειναι επιθετικα μια και δεν ενοχλει κανενα ψαρι ή φυτο και τρωει αρκετη αλγη.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-12-05, 12:49
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Μου πηρε πολυ ωρα για να τα βγαλω απο το ενυδρειο μου και να τα στειλω στον Χορτιατη με τα τερατα, οπου συνεχιζουν να ζουν....
Θέλεις να πεις οτι έν γνωση σου είσηγαγες στο τοπικό υδατινο περιββάλον ξενο είδος; Σκέφτηκες τις συνέπειες ;;;;;
Ουπςςςςς ... Δεν ειχα δει την παρουσίαση σου του μεγαλου ενυδρείου.... Αρχιζω να κλωτσαω εαυτόν απο έδω ώς και την θεσσαλονικη....
__________________
Το τσιράκι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ahar : 27-12-05 στις 13:06
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-12-05, 13:06
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ahar
Θέλεις να πεις οτι έν γνωση σου είσηγαγες στο τοπικό υδατινο περιββάλον ξενο είδος; Σκέφτηκες τις συνέπειες ;;;;;
Τα εβγαλε απο το ενυδρειο που εχει στο σπιτι του στο κεντρο και τα εβαλε στο ΜΕΓΑΛΟ ενυδρειο (με τα pakou κλπ) που εχει στο αλλο σπιτι του στον Χορτιατη.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-12-05, 14:42
Το avatar του χρήστη Captain Kirk
Captain Kirk Ο χρήστης Captain Kirk δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: Χαιδάρι - Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G.
Εγω θα προτεινα καποιο ειδος Rineloricaria αν τα ψαρια δεν ειναι επιθετικα μια και δεν ενοχλει κανενα ψαρι ή φυτο και τρωει αρκετη αλγη.
Kosta δεν τα ήξερα! Έψαξα για τα rineloricaria lanceolata. Πολύ όμορφα, νοτιοαμερικάνικα που ταιριάζουν στο δικό μου setup, 13 cm τελικό μέγεθος, αλγοφάγα, ήσυχα και πολύ κοινωνικά! Ευχαριστώ πολύ. Βρήκα φωτογραφίες που το δείχνουν ανάμεσα σε πέτρες και ξύλα. Είναι τυχαίο ή θέλει άμμο; Μη μου το χαλάσεις γιατί δεν έχω άμμο!

Τα έχετε δει πουθενά;
__________________
"We're just two lost souls swimming in a fish bowl..."
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-12-05, 11:20
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Τα Rineloricaria προτιμουν την αμμο γιατι απο την φυση τους ειναι ψαρια που ψαχνουν για φαγητο μεσα στην αμμο.Επισης εχουν την ικανοτητα να μισοθαφτουν μεσα της αν το θελουν.Μπορουμε ομως να τα εχουμε και σε ενυδρειο με χαλικι αν αυτο ειναι λειο γιατι σε αλλη περιπτωση τα μικρα μουστακια τους θα τραυματιζονται καθως θα προσπαθουν να σκαψουν.
Rineloricaria lanceolata εχω δει κατα καιρους στον Υδροκοσμο,στο Zoo planet,στον Ωκεανο,στο Greco Vet και στον Βιοτοπο.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ψάρια που βάφονται newfish Γλυκό νερό - Γενικά 6 15-11-05 23:19
ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΧΩΡΙΣ ΨΑΡΙΑ (με αμμωνία) Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 14-12-02 02:55
Αρρώστια ...HELP !!!!!! newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 13-12-02 23:12
Συλλογή και Διατήρηση ειδών σαν κατοικίδια Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 11-12-02 04:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13598 seconds with 13 queries