Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-05-19, 20:15
Το avatar του χρήστη FoX36
FoX36 Ο χρήστης FoX36 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2019
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Βόλος
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Απορία - ερωτηση για συνύπαρξη ειδών.

Δεν έχω 10 μέρες που απέκτησα ένα κοπαδακι με 5 caeruleus labidochromis και το έβαλα να συνυπάρξουν με έναν ενήλικο αρσενικό του ίδιου είδους. Μαζί έβαλα και ένα ζευγαράκι tiger barb. Τα έβαλα γιατί μου άρεσαν αλλά και γιατί έβλεπα τον μεγάλο να είναι πολύ επιθετικός απέναντι σε όλο το κοπάδι και κάπου διάβασα στο διαδίκτυο ότι αν βαλω ψάρια αποπροσανατολισμού θα μειωνόταν αυτή η επιθετικότητα. Η κατάσταση βελτιώθηκε κάπως, τα πράγματα λίγο ηρέμησαν, υπάρχει πάλι κηνυγητο αλλά λιγότερο και τα τιγράκια τα πάνε υπέροχα! Συνυπάρχουν όλα μαζί πολύ καλά μέχρι στιγμής.
Στο μεταξύ πριν 3-4 μέρες παρατήρησα μια θηλυκιά να είναι μπουκωμένη! Μου έκανε μεγάλη εντύπωση το ποσο γρήγορα έγινε το ζευγάρωμα και κατάλαβα ότι το κυνηγητό που έπεφτε ήταν για αυτό τον λόγο.
Έχω σκοπό τη θηλυκια να μην την απομακρύνω σε γεννηστρα και να αφήσω τα πράγματα να εξελιχθούν ως έχουν. Το ενυδρείο έχει αρκετές φωλιές αλλά θα προσθέσω και άλλες τις επόμενες μέρες.

Η απορία είναι εξής: τα τιγράκια είναι παμφαγα και ότι ρίξω μέσα για τροφή αυτά πάνε πρώτα και με τσαμπουκά διεκδικούν αυτό που τους ανήκει.
Αν τελικά η θηλυκια γεννήσει, τα μικρά της δε θα έχουν πρόβλημα με τα τιγράκια;
Ο αρσενικος έχω την εντύπωση ότι κι αυτος θα ορμα με την κάθε ευκαιρία.
Υπάρχει περίπτωση να επιβιώσουν;
Έχω τη εντύπωση ότι θα είναι εντελώς ανυπεράσπιστα.
Τι λέτε;

Επίσης, λίγο ίσως άσχετο με το θέμα: είχα σκοπό πριν δω τη θηλυκιά μπουκωμένη να έδινα τον ενήλικο αρσενικό για να μην έχω πολλά θέματα συμπεριφοράς και μεγάλη ιχθιοφορτιση αλλά τώρα που είναι μπουκωμένη, ο αρσενικός μήπως πρέπει να παραμείνει ή δεν παίζει ρόλο;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-05-19, 21:40
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να μην διαβάζεις την κάθε μακακία που βρίσκεις στο διαδίκτυο
Τι ενυδρείο έχεις (διστάσεις)? τι παραμέτρους έχεις? βάλε μια φωτο.
Το ενήλικο συμπεριφέρεται φυσιολογικά για mbuna (διεκδικεί την περιοχή και τις θηλυκιές με τις οποίες θέλει να ζευγαρώσει). Αν τα υπόλοιπα δεν είναι πολύ μικρά και έχεις αρκετά θηλυκά δεν υπάρχει πρόβλημα.
Αν το ενυδρείο σου είναι σωστά διαμορφωμένο τα μικρά που θα γεννήσει το θηλυκό έχουν πιθανότητες να επιζήσουν, αν όχι όλα, τα περισσότερα.
Τα tiger barb δεν έχουν καμιά σχέση με αυτές τις κιχλίδες και τον βιότοπο τους και θα πρότεινα να απομακρυνθούν σε κατάλληλο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-05-19, 11:25
Το avatar του χρήστη FoX36
FoX36 Ο χρήστης FoX36 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2019
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Βόλος
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να μην διαβάζεις την κάθε μακακία που βρίσκεις στο διαδίκτυο
Τι ενυδρείο έχεις (διστάσεις)? τι παραμέτρους έχεις? βάλε μια φωτο.
Το ενήλικο συμπεριφέρεται φυσιολογικά για mbuna (διεκδικεί την περιοχή και τις θηλυκιές με τις οποίες θέλει να ζευγαρώσει). Αν τα υπόλοιπα δεν είναι πολύ μικρά και έχεις αρκετά θηλυκά δεν υπάρχει πρόβλημα.
Αν το ενυδρείο σου είναι σωστά διαμορφωμένο τα μικρά που θα γεννήσει το θηλυκό έχουν πιθανότητες να επιζήσουν, αν όχι όλα, τα περισσότερα.
Τα tiger barb δεν έχουν καμιά σχέση με αυτές τις κιχλίδες και τον βιότοπο τους και θα πρότεινα να απομακρυνθούν σε κατάλληλο ενυδρείο.

Με συγχωρείς αλλά, όταν κάτι το διαβάζεις για να πληροφορηθείς για συμπεριφορές και το διασταυρώνεις (όπως έκανα εγώ) με πάνω από 7-8 sites, ελληνικά και ξένα και ένα σωρό βιντεάκια στο youtube σχετικά με κιχλίδες, τότε μόνο μακακίες δεν πρέπει να θεωρείται.


Είναι μια "μέθοδος" που άλλους τους βρίσκει σύμφωνους και άλλους όχι.


Η αρχική ερώτηση παραμένει. Τα νεογνά μελλοντικά ψαράκια κινδυνεύουν από τα τιγράκια και από τον ενήλικο αρσενικό?


Και ένα πρόσθετο ερώτημα: Κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγικής διαδικασίας μπαίνει σκούπα βυθού για καθαριότητα? Μήπως στρεσάρεται η θηλυκιά με αυτή η ρουτίνα?


Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-05-19, 12:36
christos efthimiou Ο χρήστης christos efthimiou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2018
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Καλησπερα και απο μενα. Δεν ξερω τι site διαβασες αλλα εγω εμπιστευομαι το seriously fish. Εκει λεει οτι τα τιγρακια θελουν ομαδες οπου απο 10+ θα σταματησουν να εχουν επιθετικες συμπεριφορες. Επισης τα 2 αυταειδη σε θερμοκρασιες και ph εισαι στα ορια τους. Αν θεωρεις οριο για κιχλιδα το ph 7,7.

Σιγουρα καποια μικρα θα φαγωθουν ακομη και απο τις αλλες θηλυκες. Εξαρταται το χωρο και τις κρυψωνες που τους εχεις. Καποια θα επιβιωσουν. Ασε που για να βγαλεις την μπουκωμενη αν εχεις ενα "κλασσικο" μαλαουι ενυδρειο πρεπει να ξηλωσεις τα παντα. Δεν ξερω αν εχεις σκεφτει καποιο τροπο να την πιασεις. Η σκουπα δεν νομιζω οτι θα τις δημιουργησει προβλημα. Γιατι και εγω δεν περιμενω 30 μερες να κανω αλλαγη νερου και δεν εχω θεμα.
Μιας και το θυμηθηκα για τα τιγρακια προτεινουν ξυλα και πυκνοφυτεμενα κατι που δεν ισχυει για τις κιχλιδες αφρικης, τις συγκεκριμενες τουλαχιστον.

https://www.seriouslyfish.com/specie...rus-tetrazona/

Και

https://www.seriouslyfish.com/specie...mis-caeruleus/
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-05-19, 13:38
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από FoX36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με συγχωρείς αλλά, όταν κάτι το διαβάζεις για να πληροφορηθείς για συμπεριφορές και το διασταυρώνεις (όπως έκανα εγώ) με πάνω από 7-8 sites, ελληνικά και ξένα και ένα σωρό βιντεάκια στο youtube σχετικά με κιχλίδες, τότε μόνο μακακίες δεν πρέπει να θεωρείται.Αν αυτά τα 6-7 site που λες, ήταν σωστά προς ενημέρωση του κοινού δεν θα έγραφαν κάτι τέτοιο.


Είναι μια "μέθοδος" που άλλους τους βρίσκει σύμφωνους και άλλους όχι.Για όσους θέλουν κάτι σωστό, το μπέρδεμα δεν τους βρίσκει σύμφωνους!


Η αρχική ερώτηση παραμένει. Τα νεογνά μελλοντικά ψαράκια κινδυνεύουν από τα τιγράκια και από τον ενήλικο αρσενικό?Τα νεογέννητα κινδυνεύουν από όλους, γονείς και μη!


Και ένα πρόσθετο ερώτημα: Κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγικής διαδικασίας μπαίνει σκούπα βυθού για καθαριότητα? Μήπως στρεσάρεται η θηλυκιά με αυτή η ρουτίνα?Όσο διαρκεί η κύηση μην τα πολύ ανακατεύεις.


Ευχαριστώ.

!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-05-19, 13:52
Το avatar του χρήστη FoX36
FoX36 Ο χρήστης FoX36 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2019
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Βόλος
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christos efthimiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα και απο μενα. Δεν ξερω τι site διαβασες αλλα εγω εμπιστευομαι το seriously fish. Εκει λεει οτι τα τιγρακια θελουν ομαδες οπου απο 10+ θα σταματησουν να εχουν επιθετικες συμπεριφορες. Επισης τα 2 αυταειδη σε θερμοκρασιες και ph εισαι στα ορια τους. Αν θεωρεις οριο για κιχλιδα το ph 7,7.

Σιγουρα καποια μικρα θα φαγωθουν ακομη και απο τις αλλες θηλυκες. Εξαρταται το χωρο και τις κρυψωνες που τους εχεις. Καποια θα επιβιωσουν. Ασε που για να βγαλεις την μπουκωμενη αν εχεις ενα "κλασσικο" μαλαουι ενυδρειο πρεπει να ξηλωσεις τα παντα. Δεν ξερω αν εχεις σκεφτει καποιο τροπο να την πιασεις. Η σκουπα δεν νομιζω οτι θα τις δημιουργησει προβλημα. Γιατι και εγω δεν περιμενω 30 μερες να κανω αλλαγη νερου και δεν εχω θεμα.
Μιας και το θυμηθηκα για τα τιγρακια προτεινουν ξυλα και πυκνοφυτεμενα κατι που δεν ισχυει για τις κιχλιδες αφρικης, τις συγκεκριμενες τουλαχιστον.

https://www.seriouslyfish.com/specie...rus-tetrazona/

Και

https://www.seriouslyfish.com/specie...mis-caeruleus/

Το seriously fish δε το γνώριζα. δείχνει καλό με μια πρώτη ματιά που έριξα.

Από ph δε ξέρω που βρίσκεται το ενυδρείο μου, δεν έχω κάνει ποτέ τεστ.
Από Θερμοκρασία είμαι καλά και για τα δυο είδη.

Το στήσιμο του ενυδρείου έχει και πολλές κρυψώνες - πέτρες αλλά και κάμποσα φυτά (οι κιχλιδες δεν τα πειράζουν).
Δεν σκοπεύω να την βγάλω από εκεί. Δεν έχω δεύτερο εφεδρικό λειτουργικό ενυδρείο για να το κάνω αυτό.

Παρατηρώ ότι και τα δυο είδη βολεύονται με τις υπάρχουσες συνθήκες του ενυδρείου.

Βέβαια αυτό δεν θα είναι μια μόνιμη κατάσταση. Επειδή φτιάχνω νέο μεγαλύτερο ενυδρείο για να μεταφέρω τις κιχλιδες, θέλω να πιστεύω πως μέχρι τότε αυτά τα δυο είδη ψαριών θα καταφέρουν να συνυπάρξουν.



-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
!!!!!!!!!!!

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις.


Πάντως, ως προσωπική παρατήρηση και άσχετα αν τα δυο αυτά είδη τελικά ταιριάζουν μαζί ή οχι, η μέθοδος με ψάρια αποπροσανατολισμού για να πέσει λίγο η επιθετικότητα στις κιχλίδες φαίνεται να δουλεύει.




Υπάρχουν άλλα ψάρια που να ταιριάζουν με τις κιχλιδες και να μπορούν να επιτελούν αυτό το έργο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FoX36 : 12-05-19 στις 13:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-05-19, 20:38
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από FoX36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με συγχωρείς αλλά, όταν κάτι το διαβάζεις για να πληροφορηθείς για συμπεριφορές και το διασταυρώνεις (όπως έκανα εγώ) με πάνω από 7-8 sites, ελληνικά και ξένα και ένα σωρό βιντεάκια στο youtube σχετικά με κιχλίδες, τότε μόνο μακακίες δεν πρέπει να θεωρείται.
Φίλε μου κι εμένα να με συγχωρείς αλλά υπάρχουν πολλά μέσα ενημέρωσης και το καθένα με την ποιότητα και την ακρίβεια των πληροφοριών που σου προσφέρει. ¶λλος διαβάζει πχ τον Konings και άλλος την Espresso. Ο καθένας διαλέγει και παίρνει. Στο GAB πιστεύω/πιστεύουμε ότι προέχει η ευζωία των ζωντανών που φιλοξενούμε και αυτό δεν εξυπηρετείται με το να βάζουμε μαζί είδη από διαφορετικούς βιοτόπους και διαφορετικές απαιτήσεις μόνο και μόνο για να μετριάσουμε την "επιθετικότητα" (σε εισαγωγικά η λέξη γιατί δεν πρόκειται για επιθετικότητα αλλά για φυσιολογική συμπεριφορά δηλ. ορισμός περιοχής/διεκδίκηση θυληκών/ζευγάρωμα κλπ που επιζητούμε ως χομπίστες να διευκολύνουμε για να την παρατηρήσουμε) του ενός. Ακόμα κι αν είμασταν οι μοναδικοί που θα διαφωνούσαμε με την συγκατοίκηση ψαριών από την Ασία (οι φίλοι πιο πάνω σε παρέπεμψαν σε προφίλ που περιγράφουν τις ανάγκες τους) με ψάρια από την Malawi και πάλι θα χαρακτήριζα το ίδιο τις πληροφορίες που σε οδήγησαν σ΄αυτή την επιλογή.

Είναι μια "μέθοδος" που άλλους τους βρίσκει σύμφωνους και άλλους όχι.
Γνωρίζω πολλές "μεθόδους" που χρησιμοποιούν άνθρωποι που έχουν ψάρια στην κατοχή τους με τις οποίες διαφωνώ αλλά δεν μου πέφτει και λόγος γιατί δεν έχουμε το ίδιο χόμπι Να σου δώσω παράδειγμα για να καταλάβεις τι εννοώ πχ κάποιος διατηρεί και αναπαράγει ψάρια για να ταΐζει πχ τη γάτα του, άλλος για να διακοσμεί το σαλόνι του, κάποιος για να βλέπει να τρώει το μεγαλύτερο το μικρότερο κλπ Κι αυτοί ψαρο-ιδιοκτήτες είναι αλλά δεν είναι ενυδρειόφιλοι
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από FoX36 Εμφάνιση μηνυμάτων
.......
Υπάρχουν άλλα ψάρια που να ταιριάζουν με τις κιχλιδες και να μπορούν να επιτελούν αυτό το έργο?
Αυτές οι κιχλίδες ταιριάζουν με κιχλίδες από τον ίδιο βιότοπο, σε σωστό αριθμό (χαρέμια), συμβατά είδη (για να αποφεύγονται υβριδισμοί), σε σωστά διαμορφωμένο ενυδρείο (τα προαναφερθέντα είναι πετρόψαρα) και σωστές παραμέτρους νερού. Αν τηρηθούν αυτά δεν χρειάζεται να αναζητάμε "μεθόδους". http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81725
Ελπίζω να βοήθησα και να μη παρεξηγήσεις το ύφος του γραπτού μου λόγου
..........................
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-05-19, 18:25
Το avatar του χρήστη FoX36
FoX36 Ο χρήστης FoX36 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2019
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Βόλος
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτές οι κιχλίδες ταιριάζουν με κιχλίδες από τον ίδιο βιότοπο, σε σωστό αριθμό (χαρέμια), συμβατά είδη (για να αποφεύγονται υβριδισμοί), σε σωστά διαμορφωμένο ενυδρείο (τα προαναφερθέντα είναι πετρόψαρα) και σωστές παραμέτρους νερού. Αν τηρηθούν αυτά δεν χρειάζεται να αναζητάμε "μεθόδους". http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81725
Ελπίζω να βοήθησα και να μη παρεξηγήσεις το ύφος του γραπτού μου λόγου
..........................

Καμία παρεξήγηση.



Ίσα - ίσα, δέχομαι και σέβομαι τις απόψεις όλων σας που σίγουρα γνωρίζετε πολύ περισσότερα από εμένα.



Δοκίμασα κάτι στο ενυδρείο μου που πίστεψα σε πρώτη φάση ότι θα ήταν ανεκτό να το κάνω, μετά (αφού το έκανα ) μου μπήκαν υποψίες ότι ίσως κάτι θα έπρεπε να προσέξω καλύτερα, γι αυτό και άνοιξα το παρόν θέμα.
Τώρα ξέρω τι δεν έκανα καλά.


Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις-υποδείξεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λύστε μου μια απορία ρε παιδιά[συνδυασμός ειδών από διαφορετικούς βιότοπους] Michalis... Γλυκό νερό - Γενικά 43 13-05-14 21:52
αναγνώριση ειδών amangos Αρχάριοι γλυκού νερού 7 15-03-11 13:57
Συνύπαρξη νανοκιχλίδων Αμαζονίου Ulver ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 2 26-05-09 12:58
Αναγνώριση 3 ειδών gregoryn Malawi 13 23-11-08 18:47
Αρμονική συνύπαρξη ή μεζές gemini_str Γλυκό νερό - Γενικά 7 11-11-05 17:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08184 seconds with 15 queries