Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-01-13, 21:44   #1
Νέος με ερωτήσεις!!!
 
Το avatar του χρήστη gallos
gallos
Member
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος 16-01-13, 21:44
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Λοιπόν το ενυδρείο είναι ένα άστρωτο 60αρι Nano Cube! (δεν έχουν ανοιχθεί ακόμα ούτε οι συσκευασίες). Σκέφτομαι για στρώσιμο με "μπόλι", ψάρια είτε Gubi, Tetra ή Cardinal, μερικές γαρίδες και ίσως ένα σαλιγκάρι (δεν ξέρω ταιριάζουν.

Οι ερωτήσεις:
1) Δεν έχω πάρει ακόμα το θερμοστάτη μπορώ να το στρώσω μόνο με "μπόλι" και φυτά;
2) Για να βάλω τα φύτα πρέπει να είναι στρωμένο πρώτα; Οι οδηγίες του ενυδρείου και τα video στο youtube δείχνουν οτι μπορεί να γίνει την ίδια μέρα απλά να έχω ρίξει αντιχλώριο.
3) Αν βάλω μόνο τα φυτά χωρίς "μπόλι" πόσο καιρό λέτε να πάρει να στρώσει;

Ψάρια λέω να μην βάλω μέχρι να σταθεροποιηθούν τα φυτά. Λέω δλδ κάνα μήνα να το έχω να δουλεύει φυτεμένο.

Γενικά πολλά μπράβο έχετε κάνει φοβερή δουλειά και πραγματικά βρήκα πολλές πληροφορίες στο forum που με έκαναν να καταλάβω πολλά πράγματα.
Εμφανίσεις: 6097
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-01-13, 22:46
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gallos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν το ενυδρείο είναι ένα άστρωτο 60αρι Nano Cube! (δεν έχουν ανοιχθεί ακόμα ούτε οι συσκευασίες). Σκέφτομαι για στρώσιμο με "μπόλι", ψάρια είτε Gubi, Tetra ή Cardinal, μερικές γαρίδες και ίσως ένα σαλιγκάρι (δεν ξέρω ταιριάζουν.

Οι ερωτήσεις:
1) Δεν έχω πάρει ακόμα το θερμοστάτη μπορώ να το στρώσω μόνο με "μπόλι" και φυτά;μπολι +ΑΜΜΩΝΙΑ και φυτα(Καποια φυτα δεν αντεχουν την αμμωνια οπως το κερατοφυλλο!!!!)θερμοστατη χρειαζεσαι γιατι τα περισοτερα φυτα αναπτυσονται καλυτερα στους 22-25c απο κει και πανω καποια δεν αντεχουν, το ιδιο συμβαινει και με πιο χαμηλες θερμοκρασιες,επισης τα βακτηρια αν δεν κανω λαθος αναπτυσονται καλυτερα σε ψηλες θερμοκρασιες
2) Για να βάλω τα φύτα πρέπει να είναι στρωμένο πρώτα; Οι οδηγίες του ενυδρείου και τα video στο youtube δείχνουν οτι μπορεί να γίνει την ίδια μέρα απλά να έχω ρίξει αντιχλώριοοι περισοτεροι στρωνουν με φυτα μεσα (προσοχη στην δοση αμμωνιας που θα ριχνεις μην τα καψεις)εγω το επομενο στρωσιμο θα το κανω χωρις φυτα μεσα, να εχω την ανεση να ανεβασω θερμοκρασια ,να ριχνω παραπανω αμμωνια,να αντιμετωπισω αλγες κλπ
3) Αν βάλω μόνο τα φυτά χωρίς "μπόλι" πόσο καιρό λέτε να πάρει να στρώσει;20-25 μερες μπορει και παραπανω,θελει υπομονη αυτο το χομπυ αλλιως τρεχεις

Ψάρια λέω να μην βάλω μέχρι να σταθεροποιηθούν τα φυτά. Λέω δλδ κάνα μήνα να το έχω να δουλεύει φυτεμένο.

Γενικά πολλά μπράβο έχετε κάνει φοβερή δουλειά και πραγματικά βρήκα πολλές πληροφορίες στο forum που με έκαναν να καταλάβω πολλά πράγματα.
διαβασε κι εδω

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52490
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-01-13, 00:48
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Προσφατα εστρωσα το ενυδρειο μου εγω πρωτη συμβουλη μου ειναι ΥΠΟΜΟΝΗ κ ξεκιναμε, ειναι καλυτερα να βαλεις οταν το στρωσεις τα φυτα επειδη μπορει να τα καψεις με την αμμωνια, δευτερον το μπολι που θα παρεις ειναι σιγουρο? Εγω προτινω να το στρωσεις με αμμωνια μου πηρε περιπου ενα μηνα να ολοκληροσω την ολη διαδικασια.. Θερμαντηρα παρε οπως διποτε πρην ξεκινησεις το στρωσιμο θα σε βοηθησει πολυ στην ολη διαδικασια στους 29 βαθμους ειναι τελεια θα τελειωσεις πιο γρηγορα , η θερμοκρασια παιζει ρολο αναπτισοντε πιο γρηγορα τα βακτηρια μην το παρακανεις ομως.. Διαβασε εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656 κ οτι δεν καταλαβεις ρωτα παλι εδω ειμαστε..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-01-13, 09:22
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gallos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν το ενυδρείο είναι ένα άστρωτο 60αρι Nano Cube! (δεν έχουν ανοιχθεί ακόμα ούτε οι συσκευασίες). Σκέφτομαι για στρώσιμο με "μπόλι", ψάρια είτε Gubi, Tetra ή Cardinal, μερικές γαρίδες και ίσως ένα σαλιγκάρι (δεν ξέρω ταιριάζουν.

Οι ερωτήσεις:
1) Δεν έχω πάρει ακόμα το θερμοστάτη μπορώ να το στρώσω μόνο με "μπόλι" και φυτά;

θα βαλεις μπολι θα βαλεις φυτα βαλε και 1-2ψαρακια ή ριχνε τροφη καθε μερα ΟΧΙ αμμωνια δεν υπαρχει λογος

2) Για να βάλω τα φύτα πρέπει να είναι στρωμένο πρώτα; Οι οδηγίες του ενυδρείου και τα video στο youtube δείχνουν οτι μπορεί να γίνει την ίδια μέρα απλά να έχω ρίξει αντιχλώριο.

Σωστα

3) Αν βάλω μόνο τα φυτά χωρίς "μπόλι" πόσο καιρό λέτε να πάρει να στρώσει;


δεν θα στρωσει

Ψάρια λέω να μην βάλω μέχρι να σταθεροποιηθούν τα φυτά. Λέω δλδ κάνα μήνα να το έχω να δουλεύει φυτεμένο.

δεν υπαρχει λογος

Γενικά πολλά μπράβο έχετε κάνει φοβερή δουλειά και πραγματικά βρήκα πολλές πληροφορίες στο forum που με έκαναν να καταλάβω πολλά πράγματα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-01-13, 22:12
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Επειδή ο θερμοστάτης του ενυδρείου ειναι σε έλλειψη και θα έρθει αρχές του επόμενου. Σκεφτόμουν λοιπόν να βάλω τα φυτά και να ξεκινήσω στρώσιμο.

Τα φυτά που έχω επιλέξει είναι τα κάτωθι:
Ceratophylum spp.
Riscardia chamedryfolis
Biospfer Ball
Ludwigia repos
Hygrophila corymbosi

Νομίζω έτσι γράφονται...Απο ότι είδα αναπτύσσονται σε ένα εύρος θεμροκρασιών 15-30 C και όλα έχουν optimum 22-25 C. Το ενυδρείο θα είναι στο σαλόνι (θερμοκρασία δωματίου). Πιστεύω οτι θα μπορέσουν να αναπτυχθούν.

Το στρώσιμο λέω να το κάνω με τροφή.

Εσείς τι γνώμη έχετε;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-01-13, 22:16
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Η θερμοκρασία δε θα σου δημιουργήσει θέμα, εκτός από τη riccardia chamedryfolia, η οποία είναι πολύ δύσκολο φυτό και θέλει και διοξείδιο και πολύ φως.

Το στρώσιμο μπορείς να το ξεκινήσεις, απλά με χαμηλή θερμοκρασία θα αργήσει πολύ. Ίσως να ήταν καλύτερα να βρεις μπόλι και απλά να το συντηρείς με λίγη τροφή.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-01-13, 13:03
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

¶λλη μια ερώτηση.Κατά το στρώσιμο θα πρέπει να αλλάζω μια ποσότητα νερού κάθε εβδομάδα; Ή όχι γιατί επηρεάζει τα βακτήρια που προσπαθούν να αναπτυχθούν ( τους αφαιρεί τροφή...)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-01-13, 15:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν αλλαζεις νερο αν δεν εχεις ψαρια.
Θερμαντηρα
(με θερμοστατη), παραγγελνεις κι απο eshop και τον εχεις αμεσα.
http://www.petsupermarket.gr/5878/%C...r-75-watt.html
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1211
http://aquario.gr/texnologikos-eksop...l#.UPvsm_JyySo
http://zoo-zoo.gr/index.php?option=c...383&Itemid=180

Guppy και cardinal μαζι δεν πανε.
Θελουν διαφορετικο νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-01-13, 18:02
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αλλαζεις νερο αν δεν εχεις ψαρια.
Θερμαντηρα (με θερμοστατη), παραγγελνεις κι απο eshop και τον εχεις αμεσα.
http://www.petsupermarket.gr/5878/%C...r-75-watt.html
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1211
http://aquario.gr/texnologikos-eksop...l#.UPvsm_JyySo
http://zoo-zoo.gr/index.php?option=c...383&Itemid=180

Guppy και cardinal μαζι δεν πανε.
Θελουν διαφορετικο νερο.
Ευχαριστω για την απαντηση και τα links!!!Μαλλον σε μονο Guppy με γαριδες με βλεπω!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-01-13, 22:13
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλησπέρα κι από μένα

Επειδή κι εγώ με 60λιτρο "παιδεύομαι", η προσωπική μου άποψη είναι πως 60 λίτρα είναι πολύ λίγα για να βάλεις γκαπις (χαρέμι), εκτός κι αν βάλεις μόνο αρσενικά

Ο λόγος? Ένας και μοναδικός. Υπέροχα ψαράκια, αλλά γενννάνε χωρίς σταματημό

Η επιλογή φυσικά είναι δική σου
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-01-13, 13:16
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα κι από μένα

Επειδή κι εγώ με 60λιτρο "παιδεύομαι", η προσωπική μου άποψη είναι πως 60 λίτρα είναι πολύ λίγα για να βάλεις γκαπις (χαρέμι), εκτός κι αν βάλεις μόνο αρσενικά

Ο λόγος? Ένας και μοναδικός. Υπέροχα ψαράκια, αλλά γενννάνε χωρίς σταματημό

Η επιλογή φυσικά είναι δική σου
Ευχαριστώ για τη συμβουλή, όντως είναι ένας λόγος που το σκέφτομαι παρότι τα γκάμπις μου αρέσουν...

Λοιπόν ξεκίνησα το στρώσιμο, έχω φυτέψει τα παρακάτω φυτα:
Ceratophylum spp
Hygrophila corymbosi
Ludwigia repos
Τα φυτά έμειναν 4 ώρες περίπου σε ένα κουβά με νερό βρύσης και βγαλμένα απο τα γλαστράκια τους.

Χρησιμοποιώ βακτήρια της Dennerle. Μετρήσεις ΝΗ3/ΝΗ4 βγήκαν 1 mg/l χθές και σήμερα, 0,5 είναι παράδοξο αυτό;Κανονικά δεν έπρεπε να είχαν ανέβει και άλλο; Τρίτη μέρα είναι σήμερα.

Έριξα και λίγες σταγόνες λίπασμα (αυτό που ήταν μαζί με το ενυδρείο, το έγραφε στις οδηγίες...Χαζομάρα?)

Επίσης απο την πρώτη μέρα το νερό έχει μια ελαφρια θολούρα...Πιστεύω ότι θα φύγει με την αλλαγή νερού που θα κάνω αύριο.

Τέλος το αντιχλώριο έχει μπεί κανονικά στην αρχή πριν βάλω το νερό στο ενυδρείο.

Τι λέτε; Να ανησυχώ;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-01-13, 13:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν συνεχιζεις να παρεχεις ρυπους, ειναι οκ.
Νιτρωδη μετρα αυριο μεθαυριο, να δεις αν ανεβηκαν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-01-13, 13:58
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλή αρχή και καλή επιτυχία! αν δεν κάνω λάθος σου είπαν οτι δεν κάνεις αλλαγή μέχρι το στρώσιμο. θα αλλάξεις το νερό πριν βάλεις τα ψάρια. τσεκάρισέ το λίγο αυτό
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-01-13, 14:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
...δεν κάνεις αλλαγή μέχρι το στρώσιμο. θα αλλάξεις το νερό πριν βάλεις τα ψάρια....
+1
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-01-13, 14:26
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν συνεχιζεις να παρεχεις ρυπους, ειναι οκ.
Νιτρωδη μετρα αυριο μεθαυριο, να δεις αν ανεβηκαν.
Ρυπους εννοεις τα βακτηρια και το λιπασμα;Σε οτι αφορα το νερο θα το αλλαζα απλα επειδη το λεει στις οδηγιες για τα βακτηρια και απο περιεργεια να δω αν θα φυγει αυτη η θολουρα...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-01-13, 14:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ρυπους εννοω την τροφη.
Στις οδηγιες θα λεει για αλλαγη, γιατι πιο πριν θα εχει πει να βαλεις ψαρια.
Η θολουρα ειναι φυσιολογικη κι ειναι απο το σκευασμα βακτηριων που εβαλες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-01-13, 14:32
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρυπους εννοω την τροφη.
Στις οδηγιες θα λεει για αλλαγη, γιατι πιο πριν θα εχει πει να βαλεις ψαρια.
Η θολουρα ειναι φυσιολογικη κι ειναι απο το σκευασμα βακτηριων που εβαλες
Σωστός!Όντως αυτό λέει στις οδηγίες και ναι ρύπους θα συνεχίσω να ρίχνω!
Ευχαριστώ για τη βοήθεια!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-01-13, 10:19
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Λοιπόν σήμερα το πρωί έκανα μετρήσεις στο ενυδρείο για να δω πως πάει το στρώσιμο. Έχουμε τα παρακάτω:

NH4/NH3 = 0
pH = 7,5
KH= = 7
GH = 2
NO2 = 0-0,5 mg/l (το τεστ είχε άλλο χρώμα για 0 και άλλο για 0,5 εμένα βγήκε κάπου ενδιάμεσα)
NO3 = 0-20 mg/l (το ίδιο με παραπάνο)

Επίσης το Κερατόφυλλο έχει κάποιες τούφες (1-2) που αρχικά ήταν κίτρινες (θεώρησα νέα βλάστηση) και τώρα καφέτιασαν. Τι μπορεί να φταίει;(ανταγωνισμός για θρεπτικα. Οι υπόλοιπες έχουν πάρει το κανονικό χρώμα ή πάνε προς κανονικό.
Λέω να βάλω για αρχή κανένα σαλιγκάρι μέσα στην εβδομάδα. Τι λέτε;
-------------------------
Κάποια γνώμη;Κάποιος;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gallos : 28-01-13 στις 10:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-01-13, 12:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Χμ, σφαιρα παει το στρωσιμο.
Σχεδον ετοιμο ειναι.
Περιμενε να μηδενισουν και τα νιτρωδη ΝΟ2.
Δουλεψαν τα ψευδοβακτηρια
12 μερες τρεχει?

Τωρα ριξε πειραματικα μπολικη τροφη στην αποχη και τσεκαρε παλι το νερο αυριο.

Η μετρηση της GH δεν φαινεται φυσιοκογικη.
Πολυ μικρη ειναι, αναλογικα με τις αλλες (KH pH)

Το κερατοφυλλο μη σε νοιαζει.
Οτι γινει.
Καλυτερα να μη παει καλα αυτο και να μεινουν τα αλλα φυτα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-01-13, 00:57
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμ, σφαιρα παει το στρωσιμο.
Σχεδον ετοιμο ειναι.
Περιμενε να μηδενισουν και τα νιτρωδη ΝΟ2.
Δουλεψαν τα ψευδοβακτηρια
12 μερες τρεχει?

Τωρα ριξε πειραματικα μπολικη τροφη στην αποχη και τσεκαρε παλι το νερο αυριο.

Η μετρηση της GH δεν φαινεται φυσιοκογικη.
Πολυ μικρη ειναι, αναλογικα με τις αλλες (KH pH)

Το κερατοφυλλο μη σε νοιαζει.
Οτι γινει.
Καλυτερα να μη παει καλα αυτο και να μεινουν τα αλλα φυτα.
Ευχαριστώ...
Μάλλον το Gh θα το ξανατσεκάρω...Το κερατόφυλλο δεν θέλω να το πολυχάσω γιατί βοηθάει το φίλτρο...Βλέπουμε...
¶λλο θέμα, δεν ξέρω αν εχει τύχει σε κανένα. Είχα παρατηρήσει σε ένα φυτό ότι σιγά σιγά άνοιγαν τρύπες στα φύλλα (λές να είνα κάνα σκουλήκι λέω..) ε σήμερα πίσω απο το θερμοστάτη παρατήρησα ένα κομμένο φύλλο διπλωμένο, το έβγαλα με το χέρι...Το άνοιξα και μέσα είχε ένα ωραιότατο πράσινο σκουλήκι...Προνυμφικό στάδιο κάποιου εντόμου και πήγε να κάνει κουκούλι πίσω απο το θερμοστάτη μου... Κοίταξα όσο πιο καλά μπορούσα τα φυτά και δεν βρήκα άλλο...Παίζει να υπάρχει τπτ δεν αποκλείεται...

Το θέμα είναι τι κάνω; Το παρατηρώ και με την παραμικρή ένδειξη ψηλιάζομαι τι παίζει και προσπαθώ να το απομακρύνω; Φάρμακο; (δεν θα ήθελα)

Και για να κλείσουμε σήμερα έβγαλα και ένα μικροσκοπικό σαλιγκάρι...Να χαρώ το μαγαζί που τα αγόρασα...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-01-13, 01:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Νορμαλ ολα αυτα. Συμβαινουν. Ολα τα μαγαζια σχεδον εχουν σαλιγκαρια στα φυτα τους.
Τρυπες στα φυτα γινονται και απο ελλειψη potassium (καλιο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-01-13, 01:37
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τρυπες στα φυτα γινονται και απο ελλειψη potassium (καλιο)
το οποιο ειναι και το πιο πιθανο εγω ειχα χιλιαδες σαλιγκαρια λαθρεπιβατες μεσα γιατι ταιζα πολυ και τα φυτα μου ηταν αψογα,τα σαλιγκαρια γενικα θα στραφουν στα φυτα σαν τελευταια λυση αν δεν βρισκουν υπολειματα τροφης ,αλγη που σχεδον παντα βρισκουν
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-01-13, 10:16
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
το οποιο ειναι και το πιο πιθανο εγω ειχα χιλιαδες σαλιγκαρια λαθρεπιβατες μεσα γιατι ταιζα πολυ και τα φυτα μου ηταν αψογα,τα σαλιγκαρια γενικα θα στραφουν στα φυτα σαν τελευταια λυση αν δεν βρισκουν υπολειματα τροφης ,αλγη που σχεδον παντα βρισκουν
Για τα σαλιγκάρια εντάξει δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος...Αλλά με το σκουλήκι ψηλοξενέρωσα...Μέσα στη φύση είναι και αυτό όμως...¶σχετο γενικά τα φυτά και τα ψάρια των petshop δεν περνάνε απο φυτουγειονομικό και κτηνιατρικό έλγχο αντίστοιχα πριν πάνε στην αγορά;Ή είμαι πολύ αισιόδοξος;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-01-13, 12:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Χαχαχα.
Ακομα κι αν περναγανε, τα ενυδρεια που μπαινουν δεν εχουν ηδη σαλιγκαρια?
Ή τα νεοεισαγωμενα ψαρια μπαινουν σε καινουρια απολυμασμενα ενυδρεια?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-02-13, 19:42
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Μάλλον πρέπει να έχει στρώσει το ενυδρείο μου... Το λέω γιατί εκεί που είχα στηρίξει την απόχη με την ψαροτροφή για να επιζήσουν τα βατήρια, έπεσε μέσα και έμεινε εκεί όλο το βράδυ...Αποτέλεσμα το πρωί καθάρισα όσο μπορούσα αλλά έμεινε μια ποσότητα. Η αμμωνία είχε ανέβει αρκετά αλλά μετά απο 2 μέρες ξαναμηδένησε και τα νιτρώδη (ελπίζω να τα αναφερώ καλά) ήταν πολύ χαμηλά (0,025 mg/l). Έτσι λοιπόν θεωρώ οτι έστρωσε! Σε κάλο μου βγήκε το ατύχημα με την αποχή...

Τώρα είμαι ανάμεσα στα παρακάτω ψάρια:
1) Guppy (6-8 άτομα)
2) White Cloud Mountain Minnow (6-8 άτομα)
3) Tetra Neon (8-10 άτομα)

Στο μέλλον θα έχουν για συγκάτοικους ένα σαλιγκάρι (apple ή zebra) και μερικές γαρίδες Red Cherry (10 περίπου)... Εγώ κλείνω προς τα Tetra, το νερό που θα βάζω θα είναι κλασσικό βρύσης με αντιχλώριο. Νομιζώ θα την παλέψουν, τι λέτε;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-02-13, 21:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ακου τα μειονεκτηματα του καθε ειδους.

Τα guppy γεννοβολανε και θα σου γεμισουν το ενυδρειο, θα αναγκαζεσαι να βαζεις συνεχεια αγγελιες και δεν θα ξερεις πως να ξεφορτωθεις τα περισσευουμενα (δεν πιστευω να στηνεις συνεχως ενυδρεια για να στεγαζεις τα υπολοιπα guppy)

Τα τετρας θελουν επεξεργασμενο νερο (μαλακο και οξινο).

Τα συνεφακια θελουν σχεδον κρυο νερο (κατι που μεν θα σου κανει οικονομια στο ρευμα το χειμωνα αλλα θα χρειαστεις γερη ψυξη για το καλοκαιρι).

Νομιζω η τριτη περιπτωση ειναι καλη, αρκει να βαλεις ψυξη και να μπορεις να αναπληρωνεις συχνα την εξατμιση που θα δημιουργειται. (δεν μπορει να μεινει για μεγαλο χρονικαο διαστημα το ενυδρειο μονο του εκτος κι αν μπει αυτοματη αναπληρωση)

Κοιτα κι εδω Προτάσεις ψαριών για 60 λίτρα και όχι μόνο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-02-13, 12:49
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

και τετρας ειναι καλη λυση με μια μικρη Α/Ο
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-02-13, 22:48
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακου τα μειονεκτηματα του καθε ειδους.



Κοιτα κι εδω Προτάσεις ψαριών για 60 λίτρα και όχι μόνο
Ευχαριστώ για τις απαντησεις!Το έχω λυώσει αυτό το link

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
και τετρας ειναι καλη λυση με μια μικρη Α/Ο
Δεν θέλω να μπω σε έξτρα διαδικασίες και έξοδα σε πρώτη φάση. Μαθαίνω ακόμα!!

Τελικά μάλλον για white cloud θα πάω και σκέφτομαι cherry barbs με Gourami! Βλέπουμε!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-02-13, 22:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για συννεφακια θα χρειαστεις δυνατη ψυξη και controller θεροκρασιας.
Επισης θα πρεπει να υπαρχει η δυνατοτητα για καθημερινη αναπληρωση της εξατμισης απο καποιον (που θα μενει στο σπιτι παντα ή θα μπει αυτοματη αναπληρωση).
Αυτο ειναι το μονο μειονεκτημα των ενυδρειου κρυου νερου. Κατα τα αλλα ειναι απο τα πιο οικονομικα ενυδρεια (η θερμανση ειναι το μεγαλυτερο εξοδο).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-02-13, 12:53
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Τελικά κατέληξα σε αρσενικά guppies! Πήρα 4 για αρχή και βλέπουμε πως θα πάνε...Έκανα κάποιες μετρήσεις το πρωί ΝΗ3 και ΝΗ4 ήταν 0 αλλά τα ΝΟ2 ήταν 0,05 mg/l ένω χθές χωρίς ψάρια ήταν 0. Είχα αλλάξει και νερό πριν. Θα σκέφτομαι να ρίξω λίγα βακτήρια και αν δεν πέσουν να αλλάξω νερό. Θα τα ταϊζω 2 φορές τη μέρα απο λίγο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτήσεις... krispie Αρχάριοι γλυκού νερού 12 05-04-11 21:55
Ερωτήσεις ενός νέου χομπίστα harilaos Αρχάριοι γλυκού νερού 28 16-11-06 09:51
Ερωτήσεις CO2 koko DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 02-06-05 09:50
Νέος Στο Χόμπυ! Υπομονή Και Καλή Διάθεση! Πολλές Ερωτήσεις! DUKEMNUKEMgr Γλυκό νερό - Γενικά 29 14-01-05 12:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09412 seconds with 13 queries