Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-12-14, 16:43
bpel86 Ο χρήστης bpel86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή Νέο ενυδρείο με δίσκους

Καλησπέρα παιδιά. Όπως έχω γράψει και σε άλλο θέμα ήρθε η ώρα να αλλάξω ενυδρείο. Από τα 120 λίτρα φουλ φυτεμένο με ροδόστομους, καρδινάλιους και buenos aires, θα πάω σε ένα Αnubias A1200 270 λίτρα καθαρά και σκέφτομαι να φιλοξενήσω ένα κοπαδάκι (5-6) δίσκους και καμιά 10ρια καρδινάλιους. Έτσι όπως το σκέφτομαι κάποια φυτά από το παλιό ενυδρείο θα γεμίσουν την πλάτη ενώ θα μπουν και δύο ρίζες για να βρίσκουν σκιά όποτε χρειάζονται οι δίσκοι. Ξέρω ότι χρειάζονται χαμηλό ph το οποίο θα μπορώ να το έχω χαμηλά με το σύστημα co2 που χρησιμοποιώ για τα φυτά μου. Σωστά? Για υπόστρομα σκέφτομαι λευκή η μπεζ άμμο. Τι λέτε?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-12-14, 21:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

6 δισκοι ειναι λιγοι
8-10 και πανω
Αυτο συνεπαγεται πολλες συχνες αλλαγες νερου, με τα λιγα λιτρα του ενυδρειου.
Το μηκος του ειναι οριακο.
Προτεινω να παρεις το Α1500, μη το μετανοιωσεις (για πολλους λογους) για ενα κατοσταρικο παραπανω.
100ε φευγουν για πλακα με τους δισκους σε αλλα πραγματα.
Μη κανεις τσιγγουνιες στο βασικο που ειναι το ενυδρειο και το φιλτρο.
Σε αυτο θα μπορεις να βαλεις και μια δεκαδα που ειναι ακομα καλυτερα για τα ψαρια αλλα και το θεαμα.

Βασικο ειναι και η επιλογη καλων ψαριων. Καλο ειναι να εχεις καποιον εμπειρο μαζι σου.

Καρδιναλιους κλπ μικροψαρα ξεχνα τα.
Δεν ειναι συμβατα για διαφορους λογους. Μη λεμε τα ιδια και τα ιδια. Οπου βλεπεις δισκαδικο και εχει καρδιναλιους κλπ μεσα, ειναι "προσωρινα" εκει.
Γενικοτερα μη βαλεις αλλα ψαρια γιατι θα ταλαιπωρηθουν και θα ταλαιπωρηθουν με τη σειρα τους και τους δισκους και θα μειωσουν και τα λιτρα που αναλογουν σε καθε δισκο. (δλδ θα εχεις και μεγαλυτερη ρυπανση = περισσοτερη συντηρηση)

Δεν κερδιζεις τιποτα με την πτωση pH μεσω CO2
α) γιατι το διοξειδιο δεν ειναι αρεστο στους δισκους.
Οξυγονωση καλη θελεις. Με τις μεγαλες θερμοκρασιες που θελουν τα ψαρια λιγοστευει το οξυγονο.
β) γιατι εκτος απο pH θελεις πτωση και σε GH KH κατι που γινεται μεσω τυρφης ή ΑΟ.
Mε χαμηλη ΚΗ ειναι επικινδυνο το swinging στo pH και αν εχεις και διοξειδιο ειναι ωρολογιακη βομβα.
Ασε που δεν μπορεις να ριξεις οσο θελεις το pH, με το CO2.
Δλδ αν εχεις 7,5 και θελεις να το πας 6 (μια ωραια κατα την αποψη μου τιμη pH για δισκους εκτροφης), και η KH σου ειναι 6 (συνηθισμενες τιμες νερου Αθηνας) το διοξειδιο θα ειναι τοσο πολυ (180ppm) που τα ψαρια θα αποδημησουν εις Κυριον.
Καλυτερα δλδ να μη βαλεις τιποτα και να τους εχεις σε νερο βρυσης και να ειναι σταθερες οι συνθηκες, παρα διοξειδια κλπ.

Φυτα υπο αυτες τις συνθηκες, μονο ευκολα πχ εχινοδωροι, pistia, κανενα φυλλοδεντρο (μονο οι ριζες του στο νερο) και οτι ζησει.

Οι ριζες δεν τοποθετουνται μονο για σκια, αλλα και για κρυψωνες.
Τοποθετησετες καταλληλα λοιπον στις γωνιες, με γνώμονα οτι τα κλαδια πρεπει να ειναι κυριως καθετα, οπως και οι μπαρες των ψαριων.

Μπεζ αμμο κατα την αποψη μου.
Εχω δοκιμασει και λευκη και το μετανοιωσα.
Αφυσικη και βρωμιζει ευκολα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-12-14, 22:51
bpel86 Ο χρήστης bpel86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Το Α1200 το πήρα μεταχειρισμένο από τον artsi28 επομένως δε μπορώ να πάρω άλλο. Σκέφτομαι μήπως δώσω το σύστημα co2 και μείνω με εχυνόδορους, βαλισνέριες και ανούμπιες. Όταν λες πολλές και μικρές αλλαγές τι ακριβώς εννοείς? πχ 20-30% εβδομαδιαίως είναι καλα?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-12-14, 23:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ειπα "μικρες"
Πρεπει να εχεις και τα ψαρια καλοταισμενα και το νερο συνεχως πεντακαθαρο.
Οσο πιο λιγο το νερο, τοσο πιο πολυ και πιο γρηγορα λερωνεται.
Αλλαγες λοιπον αναλογα το νερο.

Βαλε μια 8αδα δισκους, καλη φιλτρανση, καλο ταισμα, καλες αλλαγες νερου, και να εχεις την τυχη με το μερος σου να μη σου κατσουν τιποτα τσαμπουκαλοψαρα.
Αν μπορεις σιγα σιγα να παρεις και μια ΑΟ να κανεις μιξη με προφιλτραρισμενο βρυσης 50-50 θα ειναι σουπερ.
Και στησε το καλα πριν βαλεις ψαρια μεσα.
Αφου τα βαλεις αστα να ησυχασουν και μη ανακατευεσαι και πειραζεις μεσα το ενυδρειο. Μονο αλλαγες και ταισμα
-------------------------
Τα ψαρια στην αρχη θα τα βαλεις με νερο που εχουν μαθει.
Πχ αν ειναι σε βρυσης, θα τα βαλεις σε βρυσης.
Μετα θα το μαλακωσεις σταδιακα και οχι στα ακρα, αντε βρηκαμε παπα (ΑΟ δλδ) να θαψουμε πεντε-εξη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 07-12-14 στις 23:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-12-14, 23:09
bpel86 Ο χρήστης bpel86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

To φίλτρο που έχω είναι ενα fluval 306 το οποίο θεωρητικά είναι έως 300λίτρα. Αν αφαιρέσουμε τον όγκο χαλικιού και ριζών πέφτω κάτω από 240 λίτρα καθαρού νερού επομένως με καλύπτει έστω και οριακά. Για ΑΟ δεν το σκέφτομαι, ίσως για προετοιμασία νερού με τύρφη μόνο. Εννοείται ότι πριν μπουν οι δίσκοι θα ανεβάσω φωτογραφίες για να μου πείτε τη γνώμη σας για αλλαγές
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-12-14, 23:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το πεχα μη σε απασχολει στην αρχη, παρα μονο να ειναι σταθερο.
Αν μαλακωσεις το νερο και πεσει η ΚΗ λιγο, θα κατεβει και το πεχα.
-------------------------
Και η τυρφη μια χαρα ειναι, μονο που σκουραινει λιγο το νερο.
Το φιλτρο αυτο, ουτε για ζητω, μονο του με 8 ενηλικα ψαρια.
Αλλο ενα για σιγουρια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 07-12-14 στις 23:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-12-14, 16:52
bpel86 Ο χρήστης bpel86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Ναι δεν έχεις άδικο για το φίλτρο. Σκέφτομαι για ένα 206 ή 306 ακόμα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-12-14, 17:26
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή Νέο ενυδρείο με δίσκους

Καλησπέρα και απο εμενα, ειμαι οπαδός της σχολής delta66, και αυτα που λέει ο Σπύρος να τα εχεις σε πολυ μεγάλη υπόληψη , εχω να σου πρώτα εξης απο την εμπειρία μου στους δισκους εδω και 6 μήνες, ξεκίνησα και εγω με το Α1200 (μεγάλο λάθος) είχα 5 δισκους μέσα και 40 νιτρικά καθημερινώς , απο τάισμα τα και τα σχετικά , καθημερινές αλλαγες νερου και οι δίσκοι παντα κρυμμένοι σε μια γωνία, είχα την όρεξη να κανω αλλαγες νερου αλλα οχι για πολυ , αναγκαστικά και πηρα το Α1500 και πραγματικά το χαίρομαι ακομα 2 φίλτρα εξωτερικά eheim 2180 k 2080 , αυτοματη αναπληρωση για αυτόματες αλλαγες βασικά εχω κάνει ενυδρειο Mercedes, και ακομα εχω προβληματα...σκέψου τι θελεις να κανείς με τους δισκους γιατι μετα θα το μετανιώσεις πίκρα , ειναι όντως ο βασιλιάς του ενυδρειου αλλα και η δυσκολία του ωστε να διατηρηθεί στο ενυδρειο πολυ απαιτητική
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-12-14, 18:17
bpel86 Ο χρήστης bpel86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Προφανώς και όσο μεγαλύτερο το ενυδρείο τόσο καλύτερα για τα ψάρια. Παρόλαυτα ξέρω και άτομα με μικρότερα ενυδρεία από το δικό μου που φιλοξενούν κοπάδι 6-8 ατόμων χωρίς προβλήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-12-14, 18:28
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bpel86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς και όσο μεγαλύτερο το ενυδρείο τόσο καλύτερα για τα ψάρια. Παρόλαυτα ξέρω και άτομα με μικρότερα ενυδρεία από το δικό μου που φιλοξενούν κοπάδι 6-8 ατόμων χωρίς προβλήματα.
Το χωρις προβληματα ειναι σχετικο!!!!
τα παιδια σου ειπαν μερικα πραγματακια πιο πανω για καλο δικο σου και των ψαριων σου...
οσο πιο πολλα ακους απο τα παλλια εδω ατομα τοσο κερδισμενος θα βγεις...!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-12-14, 18:33
bpel86 Ο χρήστης bpel86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Δε διαφωνώ παιδιά. Το ενυδρείο έχει όμως αγοραστεί μιας και ήταν πολύ καλή ευκαιρία..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-12-14, 18:42
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bpel86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε διαφωνώ παιδιά. Το ενυδρείο έχει όμως αγοραστεί μιας και ήταν πολύ καλή ευκαιρία..
οποτε τωρα απλα συχνες αλλαγες νερου... και ευχομαι να μην σε κουρασουν...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-12-14, 21:50
Το avatar του χρήστη nikkoin
nikkoin Ο χρήστης nikkoin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2012
Περιοχή: ¶γιοι Ανάργυροι
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Γείτονα άμα τελικά το αποφασίσεις και θες μπεζ χαλαζιακή άμμο έλα να σου δώσω,έχω ενα τσουβάλι από ερμή που μου έχει περισσέψει.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-12-14, 23:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bpel86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς και όσο μεγαλύτερο το ενυδρείο τόσο καλύτερα για τα ψάρια. Παρόλαυτα ξέρω και άτομα με μικρότερα ενυδρεία από το δικό μου που φιλοξενούν κοπάδι 6-8 ατόμων χωρίς προβλήματα.
Ευκαιρια να σχηματισεις προσωπικη αποψη και να μη ξεχασεις να την αναφερεις εν καιρω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-12-14, 18:06
bpel86 Ο χρήστης bpel86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Παιδιά σχετικά με το φίλτρο σκέφτομαι να δώσω το 306 και να πάρω ένα aquanova ncf 1500. Διαβάζω καλά λόγια και είναι και ψιλοτέρας. Τι λέτε? Θα την παλέψει μόνο του?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-12-14, 18:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα "ψιλοτερατα" ψαρια (τουλαχιστον ως προς τους ρυπους τους) θελουν και "ψιλοτερατα" φιλτρα.
Μαλλον δεν εχεις καταλαβει που μπλεκεις

ΥΓ Μαζι και το Fluval στο ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-12-14, 18:52
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

εγω νομιζω οτι το φιλτρο ειναι μια χαρα και μονο του. χωραει αρκετο βιολογικο υλικο και εχει και αρκετη κυκλοφορια...
πιστευω ειναι αρκετο!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-12-14, 23:54
bpel86 Ο χρήστης bpel86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Να ευχαριστήσω το φίλο nikkoin για την αμμο που μου παραχώρησε. Αύριο ξεκινάει το πλύσιμο και η εισαγωγή της στο ενυδρείο!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-12-14, 01:03
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Αφού... ΔΕΝ φτάνει ένα forum για τα λέμε... ας το πάμε κι εδώ.
Το πόσοι δίσκοι μπαίνουν σε ένα χώρο (αδιάφορο το μέγεθος του)... εξαρτάται από το μέγεθος των ψαριών.
Όσο μικρότεροι είναι... τόσο μεγαλύτερη είναι και η ανάγκη τους για ασφάλεια... κατ' επέκταση απαιτούν μεγαλύτερη ομάδα.
Όσο μεγαλώνουν... τόσο γίνονται εντονότερες οι διαμάχες για επικράτηση της θέσης στην ιεραρχία (δίσκοι 20 ημερών... και "σφάζονται" άσχημα την ώρα του φαγητού... πόσο δε μάλλον 20 μηνών).
Γι' αυτό και απαιτείται να έχουν εξ'αρχής μεγάλο ενυδρείο... όπου εκτός των άλλων οι ρύποι λόγω πολλών ταισμάτων (8-10 φορές την μέρα) είναι αυξημένοι αλλά και οι παράμετροι ΔΕΝ μεταβάλλονται... τόσο απότομα.
Πόσο δύσκολο... είναι αυτό να γίνει κατανοητό;
Έχεις διαβάσει (όπως έγραψες) και το κείμενο... όπου τα περιγράφω (αλλά... έμεινες στα λίτρα).-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιοτοπικό ενυδρείο με δίσκους Giorgos Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 86 14-05-12 15:10
νέοι λαμπτηρες σε ενυδρείο με δίσκους dimitrios Δίσκοι 6 25-09-10 15:55
Ενυδρείο με δίσκους - Να το τολμήσω? giannisg Δίσκοι 19 14-01-09 13:15
Ενυδρείο με Δίσκους ilios Δίσκοι 11 03-01-07 09:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17337 seconds with 15 queries