Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Nano Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-12-06, 16:09
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή Με αφορμη ενα reef σε άλλο ποστ...


Παράθεση:
για δείτε έναν χομπίστα από την Ιταλία:
Ελπίζω να μην σας χαλάσω τον εντυπωσιασμο, αλλά εμενα δεν με εντυπωσιάζει καθόλου αυτο το ενυδρείο.
Ισως να με εντυπωσιάσει καθε κοράλλι ή αλλο ασπονδυλο που εχει μεσα αν το δω μονο του. Αλλά το συνολο μου θυμιζει εκθεματα τακτοποιημενα διπλα διπλα στη σειρα σαν βιτρινα καταστηματος ή συλλογη.
Δεν συζητω για τις ικανοτητες και τις γνωσεις που πρεπει να εχει κανεις για να διατηρει ζωντανα και σε καλη κατασταση ολα αυτα τα εμβια οντα, εκει βγαζω το καπελο σε οσους το καταφερνουν.
Συζητω για το ενυδρειο, που σαν συνολο πρεπει να δειχνει σαν ενα κομματι της φυσης. Τα περισσοτερα reef που εχω δει, μετα τον (οποιο) εντυπωσιασμο που μπορει να σου προξενησει ενα ωραιο κοραλλι ή ενα ωραιο ψάρι, μου μοιάζουν απελπιστικά μεταξυ τους, και δεν μου αρεσουν σαν ενυδρεια. Ειναι συνηθως μια μαζα βραχων με κοράλλια τακτοποιημενα επανω τους.
Ισως γιαυτο δεν με συγκινησαν ποτε...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-12-06, 17:29
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Απόψεις είναι αυτές, τι να κάνουμε…
Οπωσδήποτε στην φύση δεν θα συναντήσεις ποτέ κάτι τέτοιο. Δεν είναι βέβαια αναπαράσταση υφάλου. Για να το κάνεις αυτό, θα πρέπει να έχεις λιγότερα και αραιότερα κοράλλια. Βέβαια σε ορισμένες περιπτώσεις είναι το ένα πάνω στο άλλο…
Όμως το ίδιο δεν συμβαίνει και με τα περισσότερα ενυδρεία? Οι υπερβολές είναι παντού. Π.χ. ένα φυτεμένο. Υπάρχει ποτέ περίπτωση στην φύση να υπάρχουν τόσα πολλά φυτά τακτοποιημένα μαζί και μάλιστα από διαφορετικές περιοχές?
Ή ακόμα και σε ενυδρεία μόνο με ψάρια βάζοντας από διαφορετικές τοποθεσίες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισως γιαυτο δεν με συγκινησαν ποτε...

Πάντως εμένα μου αρέσουν πολύ τα φυτεμένα….
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-12-06, 17:32
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

χεχεχεχε...τελικα ΠΑΝΤΑ καπου στη μεση ειναι η αληθεια......!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-12-06, 18:15
Το avatar του χρήστη gwgw
gwgw Ο χρήστης gwgw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κέρκυρα....
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

ενταξει ειναι λιγο τεραστιοοοοοοοοοοοοο και γενικα γεμαατο...

αλλα ειναι απιστευτο ενυδρειο....

το μισο να ειχα θα ημουν πανευτυχης...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-12-06, 18:54
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν μιλαω για ακριβη αναπαρασταση ενος κομματιου της φυσης (αυτο θα ηταν το ιδανικο). Η δυσκολια εγκειται οτι σε ενα φυτεμενο πχ μπορεις ευκολα ( να δημιουργησεις κατι ωραιο, που μοιαζει φυσικο (κι ας εχει μεσα φυτα και ψαρια απο τις 5 ηπειρους), ενω στο ρηφ εχεις να παιξεις συνηθως με κομματια πετρας-βραχου λιγο πολυ ισομεγεθη, και τακτοποιημενα ετσι ωστε να μην "πατανε" πολυ κατω, πραγμα που δυσκολευει τον διακοσμητη... Ισως γιαυτο μου δινεται η εντυπωση οτι αναγκαστικα τα βαζουν τον πανω στ'αλλο διπλα διπλα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-12-06, 19:37
Το avatar του χρήστη jojo
jojo Ο χρήστης jojo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή

Και εγω την ιδια εντυπωση εχω.... φωναζει πολυ αυτο το ενυδρειο ....μονο τα ταμπελακια με τις τιμες απουσιαζουν.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-12-06, 20:56
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gwgw Εμφάνιση μηνυμάτων
ενταξει ειναι λιγο τεραστιοοοοοοοοοοοοο

το μισο να ειχα θα ημουν πανευτυχης...

εγω με το μισο του μισου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-12-06, 21:35
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
ενω στο ρηφ εχεις να παιξεις συνηθως με κομματια πετρας-βραχου λιγο πολυ ισομεγεθη, και τακτοποιημενα ετσι ωστε να μην "πατανε" πολυ κατω, πραγμα που δυσκολευει τον διακοσμητη... Ισως γιαυτο μου δινεται η εντυπωση οτι αναγκαστικα τα βαζουν τον πανω στ'αλλο διπλα διπλα...
Θα τείνω να συμφωνήσω με τον Τόλη στο θέμα του aquascaping των περισσοτέρων reef που βλέπουμε. Είναι και το σημείο που θα ήθελα να διαφοροποιηθώ όσο μπορώ όταν θα έρθει η ώρα μου... (ευσεβείς πόθοι!)

Τόλη υπόσχομαι οτι θα προσπαθήσω να σου αλλάξω γνώμη τουλάχιστον, και έτσι ίσως να αλλάξεις ακόμα και εσύ γνώμη για τα reef...
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-12-06, 21:40
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Δεν μπορει να συγκριθει κατα την ταπεινη μου γνωμη αυτη η πανδαισια χρωματων του θαλασσινου,η μονιμη εκγρηγορση(συγνωμη για την ορθογραφια )στο να διατηρεις τον μικρο σου υφαλο σε καλη κατασταση,τα φανταστικα ψαρια .Εχω περασει απο το γλυκο και δεν ξερω η συγκινηση που νιωθω με το reef δεν συγκρινεται.
__________________
4-8-2006
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-12-06, 23:59
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Έτσι λοιπόν αφού είμαστε και στην ενότητα aquascaping πως θα προτιμούσατε το εν λόγω ενυδρείο?
Η γνώμη μου είναι η εξής.
Λιγότερα κοράλλια (αν τείνουν να μεγαλώνουν φραγκάρισμα και χάρισμα στους Έλληνες χομπίστες… ), περισσότερο «παιχνίδι» με τον βράχο, δηλαδή τίποτα νησάκια ή κολπίσκους, μπροστά περίπου 20 με 10 πόντους άμμο για κανένα clam και τέλος κάνα ψαράκι ακόμα (αν δεν έχει και απλά έχουν κρυφτεί….).
Αυτά.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-12-06, 00:07
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Εγω στο εν λογω και σε πολλα άλλα, θαθελα (προυποθετει αρκετο πλατος ομως αυτο) το πισω μερος να σηκωθει με βραχο μεχρι απανω, και ισως και τα πλαινα. Εχοντας ενα φοντο φυσικο ετσι, μετα μπορεις πολυ πιο ανετα να παιξεις μετα οπως σου κανει κεφι.
Ξερω τη δυσκολια, βαρυς ο βραχος, δεν θελει νεκρες ζωνες κλπ...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-12-06, 11:01
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπίζω να μην σας χαλάσω τον εντυπωσιασμο, αλλά εμενα δεν με εντυπωσιάζει καθόλου αυτο το ενυδρείο.
Ισως να με εντυπωσιάσει καθε κοράλλι ή αλλο ασπονδυλο που εχει μεσα αν το δω μονο του. Αλλά το συνολο μου θυμιζει εκθεματα τακτοποιημενα διπλα διπλα στη σειρα σαν βιτρινα καταστηματος ή συλλογη.
Δεν συζητω για τις ικανοτητες και τις γνωσεις που πρεπει να εχει κανεις για να διατηρει ζωντανα και σε καλη κατασταση ολα αυτα τα εμβια οντα, εκει βγαζω το καπελο σε οσους το καταφερνουν.
Συζητω για το ενυδρειο, που σαν συνολο πρεπει να δειχνει σαν ενα κομματι της φυσης. Τα περισσοτερα reef που εχω δει, μετα τον (οποιο) εντυπωσιασμο που μπορει να σου προξενησει ενα ωραιο κοραλλι ή ενα ωραιο ψάρι, μου μοιάζουν απελπιστικά μεταξυ τους, και δεν μου αρεσουν σαν ενυδρεια. Ειναι συνηθως μια μαζα βραχων με κοράλλια τακτοποιημενα επανω τους.
Ισως γιαυτο δεν με συγκινησαν ποτε...
Μην ανησυχείς Πρόεδρα... με τόσες λάμπες, μάλλον για φυτεμένο ΥΨΗΛΟΤΑΤΩΝ ΑΠΑΙΤΗΣΕΩΝ το πάει ο τύπος... έ ρε πεταμένα λεφτάααααααα! Όσα και αν έδωσε, έχω δεί ΚΛΑΣΗΣ ανώτερα reef...

Τώρα στο αισθητικό μέρος, άλλη η ομορφιά ενός reef και άλλη η ομορφιά ενός "φυτεμένου", αν και προσωπικά με "χαλαρώνει" πολύ περισσότερο το πράσινο των φυτών και η ήπια και ομαδική κίνηση των καρδινάλιων...

Για μένα, το φυτεμένο είναι πιο "απλό" απο άποψη τεχνικού εξοπλισμού μεν, είναι όμως πολύ πιο δύσκολο να το "κουμαντάρεις" αισθητικά και να δημιουργήσεις ένα όσο πιο ΤΕΛΕΙΟ αποτέλεσμα... επίσης θα έλεγα οτι ΚΑΝΕΝΑ φυτεμένο ενυδρείο δεν είναι ίδιο με το άλλο, ενώ σχεδόν όλα τα reef στηρίζονται σε 5-10 απαναλαμβανόμενα μοτίβα... έτσι καταλήγει το φυτεμένο να αποτελεί περσσότερο "έκφραση δημιουργικότητας" και το reef εφαρμογή επιστήμης και τεχνολογίας με πιο "μέτρια" αισθητική κατά την άποψή μου...

Σίγουρα πάντως σε κάποια φάση αξίζει ΟΛΟΙ να "περάσουμε" απο το στάδιο του reef το οποίο αποτελεί έναν εντελώς διαφορετικό και συναρπαστικό κόσμο! (...αρκεί να έχουμε στο μυαλό μας ΠΟΤΕ θα φτιάξουμε το επόμενο ΤΕΛΕΙΟ φυτεμένο! )
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-12-06, 13:32
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Αν και δεν ξερω λεπτομερειες για τον εξοπλισμο και τη χρηση του ενυδρειου της φωτογραφιας θα πρεπει να κανω κανα δυο επισημανσεις για τα reef ενυδρεια γενικα.

Οι λαμπες καινε , ο reactor δουλευει , το ψυκτικο καιει τα κερατα του κλπ κλπ.Ειναι καπως λογικο ο καθε ιδιοκτητης ενος reef να επιδιωκει το στοκαρισμα στα ακρα αφου ετσι, ειτε 5 κοραλια κρατησει ή 15 , το κοστος και ο κοπος θα ειναι σχεδον ιδιος.Το ιδανικο aquascaping περναει σε δευτερη μοιρα ή μετατιθεται για το μελλον ή απλα ειναι αδιαφορο.Εμφαση δινεται στην συλλογη διαφορετικων κοραλιων και στην διατηρηση/αναπτυξη τους που δεν ειναι τοσο ευκολη ή προβλεψιμη οσο των φυτων.
Επισης , παρα την αναπτυξη των τελευταιων ετων, το reef ενυδρειο ειναι σε νηπιακη ηλικια μπρστα στα ενυδρεια γλυκου νερου οποτε πιστευω πως στο μελλον θα δουμε πιο ηπιες αισθητικα παρουσιασεις.

Τελος να πω οτι γενικα η φωτογραφιες ευνοουν το φυτεμμενο ενυδρειο του γλυκου νερου...αν δεν δεις ενα reef ενυδρειο σε κινηση δεν μπορεις ακριβως να καταλαβεις ποσο ομορφο ειναι .
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-12-06, 13:40
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

και για να βαλω μια αλλη νοτα η παραμετρο να πω το εξης...

το ομορφοτερο ψαρι του γλυκου,
απεχει χιλιομετρα απο ενα μετριο σε ομορφια του αλμυρου!!!

τι εχουμε να πουμε εδω οεο???
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 06-12-06 στις 23:57
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-12-06, 14:46
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων


Ισως να με εντυπωσιάσει καθε κοράλλι ή αλλο ασπονδυλο που εχει μεσα αν το δω μονο του. Αλλά το συνολο μου θυμιζει εκθεματα τακτοποιημενα διπλα διπλα στη σειρα σαν βιτρινα καταστηματος ή συλλογη.
Eτσι για να υπάρξει ένας αντίλογος. Είναι σωστό αυτό αλλά συνάμα δεν είναι και απολύτως αλήθεια. Εχω στο ενυδρείο μου κοράλια που εμφανώς μάχονται για την επιβίωσή τους απέναντι στο άλλο. Είναι χαρακτηριστικό το παράδειγμα μιας monti που "υποχωρεί" απέναντι στη γειτονική acropora με παράλληλη νέκρωση του κομματιού αυτού. Αλλά παράλληλα όταν ένα κοράλι έχει σκεπάσει κατά 50% ένα άλλο το οποίο δεν μπορεί να ανταπεξέλθει τότε θα επέμβω δυναμικά και θα σπάσω το κοράλι που "δεσπόζει". Δεν θέλω καν να αναφερθώ σε σπασμένα "κλαδιά" που βλέπω σε τακτά διαστήματα από το κυνήγι των ψαριών.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-12-06, 00:10
Το avatar του χρήστη antesco
antesco Ο χρήστης antesco δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2006
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 46
Send a message via Skype™ to antesco
Προεπιλογή

Τόλη, αν και εγώ έβαλα την φωτό σαν παράδειγμα του ονειρικού μου ενυδρείου, ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ απόλυτα μαζί σου.
Αν προσέξεις, αυτό που προτείνεις σαν πιο φυσικό, μια πλαγιά δηλαδή, είναι ακριβώς αυτό που προσπαθώ να πετύχω στο δικό μου.
(γι'αυτό και του έδωσα 100 πόντους βάθος)

Και σε καταλαβαίνω από την σκοπιά σου, αλλά προσπάθησε να σκεφτείς ότι όσοι ασχολούμαστε με το συγκεκριμένο είδος, δεν προσπαθούμε απαραίτητα να πετύχουμε ένα αισθητικά εντυπωσιακό αποτέλεσμα για κάποιον που δεν ασχολείται με το reef. Προσπαθούμε μάλλον

α) να κρατήσουμε ζωντανό έναν από τους πιο δύσκολους οργανισμούς στη φύση, που πεθαίνει πανεύκολα στη φύση από μία μικρή μόλυνση ή μία μικρή μεταβολή της θερμοκρασίας.
β) να το αναπτύξουμε - να πάρει μπρος και να αρχίσει να μεγαλώνει
γ) να επιταχύνουμε την ανάπτυξή του
δ) να το αναπαραγάγουμε

Εκεί είναι ΙΜΗΟ η ομορφιά αυτής της προσπάθειας. Πολλές παράμετροι υπό πολλή αυστηρή παρακολούθηση (pH, Ca, Alk, Mg, Sr, I, αλατότητα, θερμοκρασία, etc.) και μία προοδευτική ανάπτυξη στα κλαδιά μας... Συμβατότητα στα είδη, συνεχή παρατήρηση...

Από αυτήν και μόνο την άποψη, ο Ιταλός, στα μάτια ενός ρηφά και μόνο, ε - είναι Θεός !

ΙΜΗΟ....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-12-06, 08:32
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Είναι όντως τρομερά δύσκολο να επιτευχθεί αυτό το αποτέλεσμα. Οι reefάδες το κατανοούν ευκολότερα.
Όμως το περί aquascaping έχει να κάνει και με την προσωπική άποψη του καθενός. Σε αυτό το σημείο λοιπόν ο Ιταλιάνος έχει επιλέξει ένα φοβερό στοκάρισμα με αποτέλεσμα το ενυδρείο του να φαίνεται εξωπραγματικό. Αν κρατούσε αραιότερα τα κοράλλια του και είχε και μπροστά λίγο περιθώριο με άμμο, πάντα κατά την προσωπική μου γνώμη θα ήταν πολύ καλύτερο.
Επαναλαμβάνω και συμφωνώ με τον Θάνο ότι αυτό που έχει καταφέρει είναι πολύ δύσκολο!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-12-06, 15:55
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Γιάννη τότε όμως θα απείχε ακόμη περισσότερο από τη φύση.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-12-06, 16:02
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

τολη εγω δεν καταλαβαινω πως ειναι δυνατον να εισαι φαν του "πολυ " ολλανδικου φυτεμενου και οχι ενος reef οπως της φωτογραφιας

και τα δυο με την ψυχρη λογικη ειναι και τα δυο ειναι μια "τακτοποιηση"
παρουσιαση δυο διαφορετικων πραγματων
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-12-06, 16:12
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sps4ever(niktso) Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη τότε όμως θα απείχε ακόμη περισσότερο από τη φύση.
Ναι αλλά δεν θα ήταν πιο "πραγματικό"?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-12-06, 16:25
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αν εννοεις το "παλιο" ολλανδικο στυλ, οχι, δεν ειμαι φαν του.
Του τι ειμαι φαν φαινεται απο το φυτεμενο που ειχα για μερικα χρονια (πριν τα κατοπινα ψαρια που εβαλα να το θεωρησουν απλως σαλατα του σεφ και να πραξουν αναλογως...) εδω: http://www.tolibra.com/fish/60gl.htm
κι εδω
http://www.tolibra.com/fish/60glb.htm
Παρ' ολο που δεν "φαινονται" τακτοποιημενα, τοτε αναγνωριζω οτι ημουν κι εγω στην "παγιδα" του να διατηρω οσο πιο πολλα διαφορετικα ειδη μπορουσα, και ξαναβλεποντας το, σημερα θα εβαζα πολυ λιγοτερα ειδη φυτων σε μεγαλυτερες ποσοτητες.

Να διευκρινησω ξανα οτι μιλαω καθαρα για το πως "δειχνει" ενα ενυδρειο σαν συνολο, και προς θεου δεν αναφερομαι στα skills που πρεπει να εχει ενας ενυδρειοφιλος για να διατηρησει ολα αυτα τα εμβια οντα. Πολλοι φαν του φυτεμενου διεθνως, ειχαν πεσει στη παγιδα αυτη που νομιζω οτι ειναι και οι ρηφαδες τωρα (ως πιο "νεοι") - του να διατηρω δλδ μαζι οσο πιο πολλα και διαφορετικα ειδη μπορω σε αψογη κατασταση χωρις να με ενδιαφερει το συνολικο αισθητικο αποτελεσμα. Η νοοτροπια αυτη εχει τελειωσει πια στους "φυτεμενους", (σε αυτο συνετελεσε πολυ και ο αμανο με τα μεγαλα ενυδρεια με δυο η τρια ειδη φυτων μονο μεσα) και νομιζω οτι σιγα σιγα θα τελειωσει και στα reef (το ρηφ οντας πολυ "νεοτερο" μερος του χομπι απο αυτο του φυτεμενου).
Ειναι σαν να εχεις μικρα μικρα καδρακια, που το καθενα μονο του ειναι υπεροχο, αλλά αν τα βαλεις ολα μαζι για να φτιαξεις εναν μεγαλο πινακα...δεν...

Οσο για τα "ομορφοτερα" ψαρια, εξαρταται τι αποζητα κανεις. Το πιο πολυχρωμο ψαρι που απλως κολυμπαει περα δωθε ολη μερα, για μενα δεν συγκρινεται με καποιο "γκρι" ψαρι της tanganyika που εχει ομως μια καταπληκτικη συμεριφορα και αναπαραγεται με περιεργο τροπο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-12-06, 17:35
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων

Οσο για τα "ομορφοτερα" ψαρια, εξαρταται τι αποζητα κανεις. Το πιο πολυχρωμο ψαρι που απλως κολυμπαει περα δωθε ολη μερα, για μενα δεν συγκρινεται με καποιο "γκρι" ψαρι της tanganyika που εχει ομως μια καταπληκτικη συμεριφορα και αναπαραγεται με περιεργο τροπο.
δλδ τα της ταγκανικα-ς κολυμπανε πανω κατω και οχι περα δωθε οεο?
η αν ειναι ομορφο ενα ψαρι εξαρταται απο το πως φικι φικι?

κανεις ντιστραξιον νομιζω, τοιουτοτροπως θα μπορουσα να σου αντιπαραθεσω
7 εκατομυρια ρηφατες συμπεριφορες που τα ραδικια που φυτευετε δεν εχουν

τα οποια ραδικια παρεπιπτωντος δεν τα σπερνετε- τα αγοραζετε.
το τελ παει στο οτι καποιος τοχε πει και αυτο, οτι σιγα μωρε, λεφτα ναχεις στο ρηφ,
αγοραζεις και βαζεις...
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-12-06, 00:49
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Τωρα, αν μπουμε στην κουβεντα «τα δικα μου ειναι πιο ομορφα απο τα δικα σου» γινεται παιδικο το παρτυ.
Δεν την αφηνετε την κουβεντα καλυτερα?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-12-06, 17:28
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γαυρος Εμφάνιση μηνυμάτων
το τελ παει στο οτι καποιος τοχε πει και αυτο, οτι σιγα μωρε, λεφτα ναχεις στο ρηφ,
αγοραζεις και βαζεις...
Αυτό δυστυχώς μπορεί να ισχύει στην Αμερική αλλά όχι και εδώ. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει τίποτα στην αγορά που να με ενδιαφέρει.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-12-06, 18:32
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sps4ever(niktso) Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό δυστυχώς μπορεί να ισχύει στην Αμερική αλλά όχι και εδώ. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει τίποτα στην αγορά που να με ενδιαφέρει.
Κρίμα όμως που συμβαίνει και το αντίθετο: οτι δηλ, και όσα λεφτά να θες να δώσεις, πάντα είναι λίγα...!
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-12-06, 11:24
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κρίμα όμως που συμβαίνει και το αντίθετο: οτι δηλ, και όσα λεφτά να θες να δώσεις, πάντα είναι λίγα...!
Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι στο reef οι τιμές πέφτουν (ειδικά το τελευταίο χρόνο). Πριν από 8 χρόνια έδινες για LR 7000 δραχμές το κιλό (περίπου 20€) ενώ τώρα βρίσκεις καλύτερη ποιότητα στα 15 με 17 (διορθώσεις στα νούμερα δέχομαι). Επίσης μιλάμε πια για μια εποχή που υπάρχουν ανταλλαγές κοραλιών και μοίρασμα frags που μια 2ετία πριν ήταν όνειρο.

Πάντως σε γενικές γραμμές το κόστος πέφτει και ένα άψογο reefακι είναι στα όρια των περισσότερων.

ΥΓ Συγνώμη για το κανιβαλισμό.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φτιαχνοντας ενα nano reef (log) Tricky Nano Reef 73 19-05-09 23:16
φωτοφοβία ή κάτι άλλο; manoussos Malawi 6 23-11-06 18:19
Μουχλα ή κατι άλλο ; george Γλυκό νερό - Γενικά 4 28-10-05 02:37
Κι άλλο ενα ελληνικο site.. Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 10-12-02 19:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08782 seconds with 13 queries