Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-09-06, 19:51
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή Απαντήσεις από ανθρώπους που δεν γνωριζουν!!!

Χαιρετώ και καλησπερίζω άπαντες τους φίλους του ενυδρείου που συμμετέχουν σε αυτό το forum, αλλά και τους όποιους επισκέπτες...

Αρχικά θα ήθελα να πώ πως με αυτό μου το post δεν έχω σκοπό να προσβάλλω κανέναν και για κανένα λόγο....
Είναι απλά μια διαπίστωση την οποία κατά πάσα πιθανότητα θα την συζητήσω και από κοντά (στο σύλλογο πρώτα ο θεός) με όποιον ενδιαφερόμενο!!!

Αρχίζω λοιπόν ώς εξής:

Αποφάσισα να ασχοληθώ με το hobby του ενυδρείου πρίν από έναν ακριβώς χρόνο...(σχετικό ιστορικό εδώ ).

Ανακαλύπτοντας το GAB οφείλω να ομολογήσω πως τα είδα σκούρα τα πράγματα στην αρχή μιας και όλα όσα απαντούσαν τα μέλη στις όποιες ερωτήσεις μου φαίνονταν βουνο...
Σιγά σιγά όμως κατάλαβα πως τα πάντα θα έρθουν μόνα τους, και με την βοήθεια των πιο έμπειρων θα έπαιρνα και εγώ με την σειρά μου τον δρόμο που χάραξαν (εύχομαι δηλαδή) οι πιό έμπειροι (tolis,Lasal,Γαύρος και όλοι οι άλλοι).

Πρίν όμως φτάσω σε αυτό το επίπεδο (εάν είμαι ικανός η όχι ο χρόνος θα δείξει!!! ) στο να μπορώ δηλαδη να συμβουλέψω κάποιον φίλο ο οποίος αναζητά λύση σε όποιο πρόβλημα τον απασχολεί, σιωπηλά παρακολουθώ τα post κρατώντας σημειώσεις για μελλοντική και ιδία χρήση εάν και εφ όσον χρειαστεί.
Δεν απαντώ σε φίλους για να τους προσφέρω λύση και ας νομίζω πως την ξέρω..

Δεν φταίει σε τίποτα ο κάθε ενυδρειόφιλος να θέσει σε κίνδυνο το ενυδρείο που με κόπο (κακά τα ψέμματα) δημιούργησε από τη βιασύνη μου στο να αποκτήσω πολλά μηνύματα για να ξεφύγω (αυτό είναι αλήθεια πιστέψτε με) από τον τίτλο του "JUNIOR MEMBER,MEMBER κτλ" μόνο και μόνο για να γίνω ο "His Master Voice Of The Aquarium" ή όπως αλλιώς λέγεται αυτός που θα φτάσει τα 10.000 post σε αυτό το forum...

Με λίγα λόγια θα ήθελα να πω σε όλους εσάς που δεν γνωρίζετε, δεν είστε σίγουροι, δεν το κάνατε αλλά το έκαναν, κτλ....κτλ πρίν απαντήσετε σκεφτείτε το πρώτα......

Επίσης να πώ σε όλους τους αρχάριους πως δεν είναι ντροπή να ρωτάς όσο χαζή και να είναι η ερώτηση....
Να είστε σίγουροι πως η ερώτησή σας θα εκτιμηθεί από τα έμπειρα μέλη και θα σας δοθεί η σωστή απάντηση και κατεύθυνση...

Η μια ακόμη καλύτερη λύση είναι από τα γραφεία του συλλόγου ώστε να πάρετε τις απαντήσεις από ανθρώπους που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αγαπάνε αυτό που κάνουν...

Τέλος αφορμή για τις παραπάνω παρατηρήσεις μου είναι μέλη τα οποία απαντάνε μονολεκτικά σε όποιες απορίες (ας σου απαντήσει κάποιος πιό έμπειρος,το έχω δεί,το είχε πάθει και ένας φίλος μου, και άλλα τέτοια) χωρίς ουσιαστικά να δίνουν λύση στο πρόβλημα.

Ελπίζω να μην αποκτήσω αντιπάθειες μετά από αυτό μου το μήνυμα και εύχομαι το ότι καλύτερο για το σύλλογο,τους ανθρώπους του,τα μέλη και μη, αλλά και τα ενυδρεία σας στο δύσκολο χειμώνα που έρχεται...


Φιλικά πάντα

Tsikis
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsikis : 04-10-06 στις 21:35
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-09-06, 21:47
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

το να το πει καποιος απο τους <λεγομενους> παλιους,
ευκολα θα μπορουσε να παρεξηγηθει...(δεν ειμαστε στρατος εδω με παλιους και νεους).

το να το λεει ενα μελος του συλλογου που το αντιμετωπισε ειναι - για μενα-
ισως κατι που χρηζει προσοχης !!!

ενα μπραβο στον tsikis για την προσεγγιση !!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-09-06, 23:45
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsikis
.
Σιγά σιγά όμως κατάλαβα πως τα πάντα θα έρθουν μόνα τους, και με την βοήθεια των πιο έμπειρων θα έπαιρνα και εγώ με την σειρά μου τον δρόμο που χάραξαν (εύχομαι δηλαδή) οι πιό έμπειροι (tolis,Lasal,Γαύρος και όλοι οι άλλοι).

Πρίν όμως φτάσω σε αυτό το επίπεδο (εάν είμαι ικανός η όχι ο χρόνος θα δείξει!!! ) στο να μπορώ δηλαδη να συμβουλέψω κάποιον φίλο ο οποίος αναζητά λύση σε όποιο πρόβλημα τον απασχολεί, σιωπηλά παρακολουθώ τα post κρατώντας σημειώσεις για μελλοντική και ιδία χρήση εάν και εφ όσον χρειαστεί.
Δεν απαντώ σε φίλους για να τους προσφέρω λύση και ας νομίζω πως την ξέρω..

Δεν φταίει σε τίποτα ο κάθε ενυδρειόφιλος να θέσει σε κίνδυνο το ενυδρείο που με κόπο (κακά τα ψέμματα) δημιούργησε από τη βιασύνη μου στο να αποκτήσω πολλά μηνύματα για να ξεφύγω (αυτό είναι αλήθεια πιστέψτε με) από τον τίτλο του "JUNIOR MEMBER,MEMBER κτλ" μόνο και μόνο για να γίνω ο "His Master Voice Of The Aquarium" ή όπως αλλιώς λέγεται αυτός που θα φτάσει τα 10.000 post σε αυτό το forum...

Με λίγα λόγια θα ήθελα να πω σε όλους εσάς που δεν γνωρίζετε, δεν είστε σίγουροι, δεν το κάνατε αλλά το έκαναν, κτλ....κτλ πρίν απαντήσετε σκεφτείτε το πρώτα...
Tsikis
Αυτά...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-09-06, 11:38
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Χαιρομαι που ενα νεο μελος κανει αυτες τις επισημανσεις...μπραβο.

Για την ιστορια... http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=9177
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-09-06, 11:44
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το μόνο σίγουρο είναι οτι εφόσον το φόρουμ είναι ανοιχτό και καλά κάνει και είναι, οι νέοι χρήστες θα πρέπει να είναι περισσότερο προσεκτικοί! Δεν μπορεί κάποιος να τους αστυνομεύει συνέχεια και φυσικά δεν υπάρχει αστυνομία σε ένα φόρουμ, τουλάχιστον δεν έχει θέση (πιστεύω εγώ) σε αυτό εδώ το φόρουμ. Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που "σπάνε πλάκα" κατα κάποιον τρόπο με το να δίνουν συμβουλές χωρίς να είναι σίγουροι γι'αυτό που λένε.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-09-06, 11:44
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Για τους λόγους αυτούς, καλό θα ήταν ο καθένας από εμάς να ερευνά το ιστορικό αυτού που του απαντάει, βλέποντας παλαίοτερα ποστς του.
Πολλή καλή προσέγγιση tsikis, αλλά δυστυχώς νομίζω πως δεν είναι εύκολο να πειστούν όλα τα μέλη του φόρουμ για του λόγου το αληθές. Όπως και σε όλα τα πράγματα κάποιοι θα απαντούν με σύνεση και κάποιοι όχι. Το μόνο που μπορεί να γίνει - και ως επί το πλείστον νομίζω πως γίνεται - είναι να διορθώνονται οι λάθος απαντήσεις χωρίς να σβήνονται αλλά με απαντήσεις-αντιπαραθέσεις από τους εμπειρότερους.
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-09-06, 11:53
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Και μια που το πιάσαμε το θέμα :
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=5870
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-09-06, 16:51
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM
Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που "σπάνε πλάκα" κατα κάποιον τρόπο με το να δίνουν συμβουλές χωρίς να είναι σίγουροι γι'αυτό που λένε.
Θέλω να πιστεύω πως αυτό δεν το κάνει κανένας γιατί πραγματικά είναι χοντρό...
¶βυσσος η ψυχή του ανθρώπου ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-09-06, 20:38
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Από τη μια, καλό είναι να ακούγονται οι απαντήσεις των νεότερων (ακόμα κι αν δεν είναι η σωστή) γιατί μας δείχνουν πόσα έχουν μάθει μέσα από το GAB ή γενικότερα από τη στιγμή που ξεκίνησαν το χόμπι. Είναι σίγουρο ότι θα διορθωθεί μέσα σε ελάχιστο χρόνο από κάποιον εμπειρότερο.
Από την άλλη, μια λάθος συμβουλή μπορεί να δημιουργήσει σειρά προβλημάτων.

Γι' αυτό, η καλύτερη λύση είναι αυτό που είπε παραπάνω ο Liolios.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-09-06, 08:46
safi Ο χρήστης safi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τον tsikis.
Καλό θα ήταν επίσης όποιος απαντά σε ένα θέμα να διαβάζει προσεκτικά και όλες τις προηγούμενες απαντήσεις για να γίνεται συζήτηση με συνοχή και συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-09-06, 09:38
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Καλο θα ηταν παντως να μην επικεντρωνομαστε μονο στις απαντησεις των νεοτερων (οσο λανθασμενες και αν ειναι) αλλα και στις ερωτησεις τους .

Οταν ενα νεο μελος ρωταει κατι και η απαντηση βρισκεται τεκμηριωμενη μερικες γραμμες πιο κατω σε αλλο ποστ , τοτε κατα τη γνωμη μου παει γυρευοντας.

Πιστευω πως και οι πιο εμπειροι χρηστες θα εχουν βαρεθει να λενε τα ιδια και τα ιδια ...

Θα ηταν καλο πλεον να μην βλεπουμε συνεχεια ερωτησεις του στυλ ''Πως θα στρωσω το ενυδρειο μου'' ή '' τι ψαρια να βαλω στα 60 λιτρα μου'' ή ''τι κανει η αντιστροφη οσμωση''. Αν ειναι απαραιτητο ,ας ανεβουν καμμια 10 υπομνηματα και να παμε λιγο παρακατω.

Λιγο διαβασμα δεν βλαπτει ...

Ειμαι υπερ των ανουσιων ερωτησεων αρκει ο σκοπος τους να ειναι διερευνητικος.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-09-06, 11:17
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Tsikis εχεις απολυτο δικιο!!!

Σιγουρα ο καθενας ειναι διαφορετικος και το βλεπει απο την δικη του πλευρα αλλα σε γενικες γραμμες ολοι πρεπει να σκεφτομαστε τα παραπανω και να μην κανουμε υπερβολες που αποσυντονιζουν το συνολο....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-10-06, 15:12
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Όμορφα...
Οι απόψεις όλων σωστές και σεβαστές....

Ερώτηση τώρα για να μου φύγει και η απορία....


Τι να σκεφτώ όταν βλέπω χρήστη με εγγραφή εδώ και ένα χρόνο (μην πω παραπάνω και καρφώσω κάποιον!!!) ο οποίος έχει 750 μηνύματα...στην κατοχή του 2-3 ενυδρεία και ρωτάει.....

"Τι να βάλω στο τάδε ενυδρείο?"
"Τι σιλικόνη να βάλω για να κολλήσω το τζάμι?"
"Ο μονομάχος μου βγάζει μπουρμπουλήθρες"
"Toli τα φώτα σου"

και άλλα τέτοια...???

Σε τί έχει αναλλώσει 750 μηνύματα δηλαδη βρε παιδια???

Είμαι νέότατο μέλος (καρακατανεότατο) και κάνει ΜΠΑΜ πως δεν.......


Είμαι μέλος από το Μάιο και έχω 70 μηνύματα 90% σε ερωτήσεις για αυτό που με ενδιαφέρει....(καλό ποσοστό πιστεύω).

Υπάρχει χρήστης με εγγραφή Σεπτέμβριο και έχει ήδη 80-85 μηνύματα.....
Και μάλιστα δηλωμένος αρχάριος......

Που είναι όλα αυτά τα μηνύματα δηλαδή?

Εάν εμένα μου απαντήσει κάποιος με εγγραφή 1 χρόνο πρίν και 1500 μηνύματα εννοείται πως θα πράξω σύμφωνα με την άποψη του και ας είναι λάθος (αφού δεν θα γνωρίζω τη λύση).
Ασχετα εάν σε κόντρα απάντηση ο Liolios π.χ πεί πως είναι λάθος και δεν γίνεται.....

Εμμμ ετσι θα την έχω κάνει την πατάτα....

Μετά τι κάνουμε?????

Παιδιά έκοψα 6 φορές τα χέρια μου για να φτιάξω αυτό που δεν πίστευα ποτέ πως θα κατάφερνα....

Ένα ενυδρείο

Σε λίγο καιρό έχω σκοπό να φτιάξω ακόμη ένα μεγαλύτερο...

Αν είναι να σκοτώνω κάθε φορά τους κατοίκους του επειδή κάποιος βιάζεται να απαντήσει "το άκουσα, ή το διάβασα, ή, ή ,ή" μόνο και μόνο για να ξεφύγει από τους τίτλους "Member, Senior Member" κτλ τότε έτσι σίγουρα δεν θα μάθω..

Και να σας πώ και κάτι????

Επειδή είμαι νέο μέλος και αρχάριος με το τροπικό ψάρι δεν σημαίνει ότι άν χάσω ένα από αυτά δεν θα στεναχωρηθώ...

Θα σκάσω όπως έγινε με τον πρώτο μου μονομάχο πρίν λίγο καιρό....
Από μια βλακεία τον έχασα και δεν πλησίασα το ενυδρείο για 3 ημέρες από την στεναχώρια....

Έχω ενυδρείο?
Έχω και την υποχρέωση να το συντηρώ....
Έχω ψάρια?
Έχω και την υποχρέωση να τα ταίζω...
Έχω και τα 2 πιό πάνω?
Έχω την υποχρέωση να φροντίζω για την σωστή διατήρηση της ζωής με όσο μπορώ ιδανικότερες συνθήκες, και όχι να λέω "αχ ψόφησε...δεν βαριέσαι...θα πάρω άλλο...."

Δεν είναι έτσι παιδιά.....
Δική μου άποψη....

Εγώ εδώ που μένω δεν έχω κάποιον να δεί π.χ από κοντά το ενυδρείο μου και να με συμβουλέψει...(Μακάρι να υπήρχε κάποιος)
Οπότε???? Διάβασμα στο GAB...

Γι'αυτό ξαναλέω....σε όλους εσάς που δεν γνωρίζετε, δεν είστε σίγουροι, δεν το κάνατε αλλά το έκαναν, κτλ....κτλ πρίν απαντήσετε σκεφτείτε το πρώτα.....

Φιλικά για άλλη μια φορά.

Γιώργος-Σαλαμίνα

Tsikis

__________________

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-10-06, 15:52
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ολοι μας εχουμε και πραγματικες ζωές, υπάρχουν φορές που είμαστε κουρασμένοι, τσαντιζμένοι, λυπημενοι, χαρουμενοι κλπ κλπ... και αυτό μπορει να εχει επιδραση στην κριση μας και στην απάντησή μας.
Γιαυτό καλό για κρίσιμα θέματα να το ψαχνουμε και λιγάκι μόνοι μας, και να μην μενουμε στην όποια μοναδική απάντηση.
Πάρα πολλά θεματα εχουν ήδη συζητηθεί σε βάθος, και βρισκονται σχετικά εύκολα με ενα search. Ακόμα και αν χρειαζόμαστε διευκρινήσεις, έχωντας μελετησει λιγο προηγουμενα post βοηθαμε να μην γινει λάθος. Και αν παρουμε μια απάντηση που αντιβαινει στη λογική μας, είναι καλυτερο να ζητήσουμε διευκρινησεις για το πως και το γιατί, παρά να την εφαρμόσουμε και οποιον παρει ο χαρος..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-10-06, 16:01
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Παραμενει ομως το θεμα, οτι οποιος δεν ξερει, καλυτερα να μην απαντησει.
Ευκολο ειναι αυτο....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-10-06, 19:49
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Συμφωνώ και εγώ.
Προτείνω να ζητάμε τα πραγματικά στοιχεία του νέου μέλους - να τσεκάρουμε ότι ισχύουν και σε περίπτωση που κάνει-γράψει κάτι λάθος να του σπάμε τα πόδια !
Αν θέλει, ας ξανακάνει λάθος . . . . .
Αν τα καταφέρουμε, θα φτιάξουμε και την ορθογαφία και μετά . . . .
Οι απαντήσεις θα είναι σωστότερες και οι Έλληνες χομπίστες η πρώτη δύναμη στο κόσμο !

Βάζω στοίχημα ότι όποιος καταφέρει να απαντήσει Απολύτως Σωστά σε 10 ερωτήσεις θα του χαρίσω οτιδήποτε ενυδρειακό έχω.
Παίζει κανείς ;

Αν θέλουμε να είμαστε σοβαροί, πρέπει να τσεκάρουμε 'οτι μας λένε και όχι να αποδίδουμε ευθύνες για το τραγικό λάθος ότι η ανούμπια είναι φυτό γρήγορης ανάπτυξης. Μου έχουν απαντήσει λάθος, έχω απαντήσει εγώ λάθος και υπάρχουν θέματα που έχουν διαφορετικές γνώμες ας είναι από super μέλη. Εκεί τι θα κάνουμε ;
Τα στατιστικά στοιχεία είναι αριθμοί και όχι ουσία

Υ.Γ. Συμφωνώ με αρκετές απόψεις που ειπώθηκαν εδώ.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-10-06, 20:01
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Εγω ασχολουμαι χρονια με το χομπι, αλλα πολλες φορες ειναι ερωτησεις που δυσκολευομαι να απαντησω γιατι δεν ειμαι σιγουρος οτι μπορω να πω κατι που στεκει.
Σε αυτη την περιπτωση, απλα δεν απανταω.
Ειναι τοσο δυσκολο αυτο?
Ειμαι μελος του φορουμ 4-5 χρονια και εχω πολυ λιγοτερα μηνυματα απο πολλους κατα πολυ νεωτερους.
Πρεπει να ντρεπομαι γι αυτο ή να αρχισω να γραφω μετα μανιας?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-10-06, 20:14
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Εγω ασχολουμαι χρονια με το χομπι, αλλα πολλες φορες ειναι ερωτησεις που δυσκολευομαι να απαντησω γιατι δεν ειμαι σιγουρος οτι μπορω να πω κατι που στεκει.
Σε αυτη την περιπτωση, απλα δεν απανταω.
Ειναι τοσο δυσκολο αυτο?
Ειμαι μελος του φορουμ 4-5 χρονια και εχω πολυ λιγοτερα μηνυματα απο πολλους κατα πολυ νεωτερους.
Πρεπει να ντρεπομαι γι αυτο ή να αρχισω να γραφω μετα μανιας?
Φίλε Takis εγώ τώρα τι να πώ!!!
Απλά χωρίς λόγια
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-10-06, 21:44
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Tο να πεις οτι η ανουμπια ειναι φυτο γρηγορης αναπτυξης δεν ειναι τραγικο λαθος. Το να το πεις ομως μετα απο συνεχη άλλα δικα σου μηνυματα ιδιου "μη" τραγικου λαθους, μπορει να με κανει να αντιδρασω σαν να ηταν τραγικο.

Προφανως κανεις δεν ξερει τις απαντησεις σε ολα. Μιλαμε ομως για καποια φαινόμενα που λιγο πολυ ολοι οι παλιοι στο φορουμ βλεπουμε κατα καιρους, του συνδρομου "απανταω σε ολα"...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-10-06, 09:19
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Άντε να βάλω και εγώ ένα λίνκ:
Κανόνες Χρήσης!!!! - Καινούριοι στο φόρουμ και στο χόμπυ, δείτε αυτό πριν απ'ολα!
Δεν είναι δυνατόν να διαφωνίσω μαζί σας αλλά δεν είμαι υπέρ του να ρίχνουν φάπες μεταξύ τους οι χρήστες. Όταν έρθει η ώρα να αναμετρηθούν υπολογίζουν τον αριθμό μηνυμάτων και τον τίτλο !! που έχουν . .
Στο σημείο αυτό μπορούμε να αφήσουμε στους mods να επαναφέρουν την τάξη ή να διορθώσουν τυχόν λάθη.
Όταν κάναμε εγγραφή εδώ, διαβάσαμε και συμφωνίσαμε σε κάποιου όρους, από εκεί λοιπόν ..
Παράθεση:
  • Το Greek Aquarist Board και ο ιδιοκτήτης του δεν ευθύνονται σε καμία περίπτωση για την εγκυρότητα και ορθότητα των πληροφοριών, κρίσεων, σχολίων που περιέχονται σε μηνύματα μελών & για ενέργειες που θα είναι αποτέλεσμα μηνυμάτων ή και συμβουλών που παρέχονται από μηνύματα μελών στο forum του.
  • Συνεπώς, οι επισκέπτες / χρήστες του Greek Aquarist Board, χρησιμοποιώντας τις υπηρεσίες του με δική τους πρωτοβουλία, αναλαμβάνουν και τη σχετική ευθύνη διασταύρωσης των παρεχομένων πληροφοριών με τις πηγές.
Επειδή το κουράζω όπως συνήθως καλύτερα να στέλνουμε ένα πμ στον ανάλογο mod για κάτι που δεν είναι σωστό παρά να θέλουμε να συνετίσουμε εμείς τον νέο χρήστη αλλά και τον παλιό.

Καλό θα ήταν να γίνει και ένα ποστ που να περιγράφει τον σωστό τρόπο απάντησης....όπως.... να μην απαντάμε μονολεκτικά, να αιτιολογούμε την αποψή μας . . .κ.τ.λ.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-10-06, 10:06
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Διαβάζοντας τα παραπάνω αρχίζω να προβληματίζομαι για το αν πρέπει να μιλήσω και εγώ - νεότατο μέλος βλέπετε - αλλά δεν κρατήθηκα γιατί σε όλα αυτά υπάρχει και η άλλη πλευρά στην οποία δεν είδα κάποιον να εστιάζει.

Επιπλέον σαν παλιό μέλος σε άλλα forum (όπου έχω υπάρξει και moderator) είναι αυτό που λένε "το έχω κάνει" οπότε μπόρώ να έχω μία δική μου άποψη.

Διαφωνώ λοιπόν με την όλη προσέγγιση στο θέμα και θα εξηγήσω το γιατί.

1ον) Σαν αρχάριος λοιπον έκανα και εγω κάποιες ερωτήσεις στο φόρουμ και κάποιοι άνθρωποι βγήκαν και μου απάντησαν. Τους ευχαριστώ λοιπόν και τους είμαι ευγνώμων που έκατσαν και διάβασαν όσα έγραψα, και πολύ περισσότερο που αφιέρωσαν λίγο από τον χρόνο τους για να απαντήσουν έστω και μονολεκτικά. Δεν έκατσα να κοιτάζω την ημερομηνία εγγραφής αυτού που μου απάντησε, η οποία επιπλέον δεν αποτελεί απόδειξη της εμπειρίας του. Θα μπορούσε δηλαδή να ασχολείτε χρόνια με ενυδρεία αλλα μόλις πρόσφατα να άρχισε να γράφει εδώ μέσα...

2ον) Το να βγαίνουν νεότεροι - χωρίς μεγάλη εμπειρία - να απαντούν σε απορίες για μένα είναι πολύ σημαντικό. Καταρχήν απαλλάσουν τους πιο έμπειρους από το να απαντούν σε τετριμένες ερωτήσεις, επιτρέποντας τους να αναλώνουν το χρόνο τους για απαντήσεις σε πιο εξεζητημένα θέματα που απαιτούν εμπειρία.

3ον) Ακόμα το να απαντήσει ένας "νέος" σημαίνει ότι είδε την ερώτηση νωρίτερα από κάποιον "παλιό" , δίνοντας έτσι το πολύ σημαντικό χαρακτηριστικό της "γρήγορης απάντησης" και της ζωντάνιας στο φόρουμ.

4ον) Οι απαντήσεις που δίνει ο οποιοσδήποτε εδω πέρα - και γενικά ότι λέει - είναι εκτεθειμένα στην κριτική των υπολοίπων. Αν λοιπόν λέει "αρλούμπες" λόγω άγνοιας και απειρίας τότε η επέμβαση των εμπειρότερων θα βοηθησει και αυτόν! Εξάλλου είναι αποδεδειγμένο ότι ο καλύτερος τρόπος για να εμβθύνεις στην γνώση, εείναι να προσπαθήσεις να την μεταφέρεις σε άλλους!

5ον) ¶λλο πράγμα είναι να βγει κάποιος και να ποστάρει κάτι το οποίο μπορεί να είναι λανθασμένο και άλλο να ποστάρει απλώς για να αποκτήσει μεγαλύτερο αριθμό δημοσιεύσεων. Ο πρώτος είναι απλώς άπειρος, ενώ ο δεύτερος έχει πρόβλημα προσωπικότητας... Φαντάζομαι ότι σε αυτούς εστιάζεται η όλη συζήτηση ας γίνει όμως ξεκάθαρα ένας διαχωρισμός αυτής της κατηγορίας ατόμων. Το φόρουμ είναι μια ανοιχτή κοινωνική ομάδα όπου φυσιολογικά περιέχει ανθρώπους διαφορετικού χαρακτήρα και στυλ. Όπως κάθε κοινωνική ομάδα.... Και σιγά το τι είναι ο καθένας το γνωρίζουν και οι υπόλοιποι και ο καθένας αποκτά την φήμη του και το ειδικό βάρος του...

Για μένα είναι δείγμα "υγείας" το να απαντούν νεότεροι και πιο άπειροι, αρκεί σε αυτά που λένε να υπάρχει υπευθυνότητα. Το λάθος συγχωρείτε η ανευθυνότητα όχι. Ακόμα για πείτε μου πως χαρακτηρίζεται κάποιος έμπειρος και κάποιος άπειρος? Από το χρόνο που ασχολείται με ενυδρεία? Από το πόσα ενυδρεία έχει στην κατοχή του? Από το πόσα ενυδρεία έχει στήσει? Από το πόσο "δύσκολα" ψάρια έχει στο ενυδρείο του? ΄
Σίγουρα πάντως όχι από τον αριθμό posts. Ο αριθμός τους δεν έχει καμμία σημασία. Θα μπορούσε να εκφράζει posts στις ενότητες γενικού ενδιαφέροντος που υπάρχουν στο φόρουμ αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-10-06, 11:12
safi Ο χρήστης safi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jstiva
....Ακόμα για πείτε μου πως χαρακτηρίζεται κάποιος έμπειρος και κάποιος άπειρος? Από το χρόνο που ασχολείται με ενυδρεία? Από το πόσα ενυδρεία έχει στην κατοχή του? Από το πόσα ενυδρεία έχει στήσει? Από το πόσο "δύσκολα" ψάρια έχει στο ενυδρείο του? ΄
Σίγουρα πάντως όχι από τον αριθμό posts. Ο αριθμός τους δεν έχει καμμία σημασία. Θα μπορούσε να εκφράζει posts στις ενότητες γενικού ενδιαφέροντος που υπάρχουν στο φόρουμ αυτό....
Έμπειρο θεωρώ όποιον έχει κάνει ο ίδιος μια ενέργεια στο ενυδρείο του
και πληροφορεί για τα αποτελέσματα αυτής της ενέργειας κάποιον που
ρωτά για το συγκεκριμένο.
Αυτό και μόνο θεωρώ εμπειρία. Τίποτε άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-10-06, 12:57
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Φίλε jstiva καλώς ήρθες στην παρέα.

Απαντώ λοιπόν στα ερωτήματά σου τα οποία ειναι σεβαστά και άξια προσοχής.

1) Αναφέρεις πως κάποιος μπορεί να ασχολείται χρόνια άσχετα με τον αριθμό των post..
Και εσύ είσαι σε θέση να γνωρίζεις με το ποιόν μιλάς ?
Λές ότι "Το λάθος συγχωρείτε η ανευθυνότητα όχι"..
ΚΑι σου απαντώ.....
Εγώ είμαι ανεύθυνος απέναντι σου...Τι κάνεις?
Πράτεις σύμφωνα με την ανεύθυνη απάντηση μου...Και καλά κάνεις μια και δεν γνωρίζεις...Γι'αυτό άλλωστε ρωτάς.
Και άν όλα πάνε στράφι?
Πολλά τα παραδείγματα ανευθυνότητας φίλε μου γύρω μας.
Και δόξα το θεό τα ποσοστά στο GAB είναι υπό εξαφάνιση..

2) Θα ήθελα να σε πληροφορήσω πως τα πιο έμπειρα μέλη κάνουν άριστη δουλεια...
Ακόμα και ένας νέος να απαντήσει και είναι λάθος αυτοί όχι μόνο θα διορθώσουν αυτόν που απάντησε αλλά θα συμβουλέψουν με μεγάλη χαρά και αυτόν που ρώτησε...
Οπότε το καλύτερο για εμένα "Δεν ξέρεις?, Δεν είσαι σίγουρος?" καλύτερα σιώπα και ανέμεινε απάντηση από κάποιον που είναι παθών..Πως θα είσαι σίγουρος για την σωστή απάντηση? Δεν είσαι... Αλλά θα διορθωθει σίγουρα από τον πιό έμπειρο εάν είναι λάθος..και θα επιβραβευθει στο σωστό..
Ρίξε λίγο ψάξιμο και θα δείς αρκετά παραδείγματα.

3) Λές ότι "Ακόμα το να απαντήσει ένας "νέος" σημαίνει ότι είδε την ερώτηση νωρίτερα από κάποιον "παλιό" , δίνοντας έτσι το πολύ σημαντικό χαρακτηριστικό της "γρήγορης απάντησης" και της ζωντάνιας στο φόρουμ."
Πρίν ρωτήσεις λοιπόν καλύτερα να ψάξεις γι'αυτό που σε ενδιαφέρει και όχι ρωτώντας να πάρεις απάντηση από κάποιον που απλά είδε την απάντηση από κάποιον παλιό χωρίς να ξέρει εάν ειναι όντως το σωστό χωρίς να είναι παθών ή έστω λιγάκι σίγουρος.
Εδώ κολλάει το "Το λάθος συγχωρείτε η ανευθυνότητα όχι"????

4) Παραπομπή στην απάντηση 2...

5) Σαφώς και αναφέρομαι(μαστε) στα άτομα τα οποία χωρίς λόγο ποστάρουν εδώ και εκεί χωρίς να είναι σίγουροι για την ορθή απάντηση αλλά και το γιατί ποστάρουν!!!


Φιλικά
tsikis

Καλώς ήρθες και πάλι.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-10-06, 12:57
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Κανενας δεν ειπε να μην απαντουν οι νεοι, και φυσικα κατι τετοιο θα ηταν μεγαλο λαθος.
Απλα λεμε, αν καποιος δεν ξερει να απαντησει, δεν ειναι πιο λογικο να αφησει καποιον αλλο που ισως εχει αντιμετωπισει το συγκεκριμενο προβλημα και εχει αποψη?
Αυτα ολα, σε ποστ που ρωταει καποιος για καποιο προβλημα και οχι σε ερωτησεις του τυπου &#171;Ποιο φιλτρο ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερο&#187;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-10-06, 12:59
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Κανενας δεν ειπε να μην απαντουν οι νεοι, και φυσικα κατι τετοιο θα ηταν μεγαλο λαθος.
Απλα λεμε, αν καποιος δεν ξερει να απαντησει, δεν ειναι πιο λογικο να αφησει καποιον αλλο που ισως εχει αντιμετωπισει το συγκεκριμενο προβλημα και εχει αποψη?
Αυτα ολα σε ποστ που ρωταει καποιος για καποιο προβλημα και οχι σε ερωτησεις του τυπου «Ποιο φιλτρο ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερο»
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-10-06, 22:25
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

επιοικως απαραδεκτο το ποστ!προσβαλει πολους απο εμας και παρολο που καταργει το δικαιωμα του λογου βρισκει συμφωνα πολλα και απο τα παλαιοτερα μελη! τοτε ποιος ο λογος της δημιουργιας αυτου του σαιτ? συμφωνω με το μελος jstiva σε οσα λεει...αν δεν ρωταμε πως θα μαθουμε και αν δεν πουμε την κοτσανα μας πως θα διορθωθουμε? εγω προσωπικα χαιρομαι οταν απαντανε στα ποστ μου γιατι δειχνει πως καποιος το διαβασε και ενδιαφερθηκε και λεγοντας την κοτσανα του θα μαθει και αυτος αργοτερα απο την σωστη απαντηση καποιου αλλου. τελος παντων ειχα πολλα να πω αλλα με υπερκαλυψε το μελος jstiva που μιλησε αρχιτερα. ολα αυτα που σπευδετε να μαζεψεται με τις τελευταιες απαντησεις σας συγνωμη αλλα μου φαινονται με επιχρυσωμενο χαπι......
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-10-06, 22:38
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Μαλλον θα πρεπει να ξαναδιαβασεις το ποστ απο την αρχη λιγο πιο προσεκτικα.
Για να μην επαναλαμβανομαστε...να πω το ζουμι:
Εχει παρατηρηθει συχνοτατα, καποια νεα μελη να απαντανε οπου βρισκουν και σε μεγαλο βαθμο να απαντανε λαθος.
Λυπαμαι, αλλά αν μια λαθος απαντηση πριν προλαβει καποιος να την διορθωσει, οδηγησει σε καταστροφη (κι εχει γινει αυτο, θες παραδειγματα? πλυνε με νερο της βρυσης το φιλτρο σου κι απολυμανε το, βαλε λαθος φαρμακο κλπ κλπ) μετα εμεις φταιμε.
Οχι, σε τετοιου ειδους φορουμ, οπου παιζονται ζωες ψαριων, το "αν δεν πουμε μια κοτσανα πως θα μαθουμε" δεν παιζει.
Και ξαναλεω, ειπε κανεις παραπανω να μην ρωτησετε? Δεν ειπε κανεις να μην ρωτανε τα νεα μελη, και δεν ειπε κανεις να μην απαντανε τα νεα μελη. Και δεν καταργει το συγκεκριμενο θεμα κανενα δικαιωμα λογου, και ξαναλεω, ξαναδιαβασε το ποστ, γιατι εσυ γινεσαι προσβλητικος...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-10-06, 22:41
Το avatar του χρήστη tzimakos
tzimakos Ο χρήστης tzimakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 141
Προεπιλογή

Παντως σε ενα αλλο φορουμ-ποδοσφαιρικο-που ειμαι μελος, τα πρωτα ποστ των νεων πρεπει πρωτα να εγκριθουν απο καποιον μοδερατορα, πριν κοινοποιηθουν, οποτε τα εντελως ασχετα-στην περιπτωση μας "επικινδυνα"- ποστ κοβονται και περνουν μονο τα γενικου ή τουλαχιστον λογικου περιεχομενου.
Αυτο ισχυει μεχρι να πειστει ο admin ή ο εκαστοτε mod οτι το μελος κατεχει το αντικειμενο ή τουλαχιστον δεν προσπαθει σωνει και καλα να κανει επιδειξη γνωσεων (υπαρκτων ή μη), οποτε και γινεται unmoderated member.
Αν αυτο θεωρειται λογοκρισια, ας ειναι !

Όσον αφορά την ελευθερια εκφρασης και τα δικαιωματα μου, αυτα εχω μαθει να τα απαιτω απο το κρατος και τις δημοσιες υπηρεσιες, απο την οικογενεια μου, αλλα όχι σε οποιδήποτε ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ φορουμ
__________________
-------------------------------------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzimakos : 02-10-06 στις 22:45
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-10-06, 22:42
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikitasp
επιοικως απαραδεκτο το ποστ!προσβαλει πολους απο εμας και παρολο που καταργει το δικαιωμα του λογου βρισκει συμφωνα πολλα και απο τα παλαιοτερα μελη! τοτε ποιος ο λογος της δημιουργιας αυτου του σαιτ? συμφωνω με το μελος jstiva σε οσα λεει...αν δεν ρωταμε πως θα μαθουμε και αν δεν πουμε την κοτσανα μας πως θα διορθωθουμε? εγω προσωπικα χαιρομαι οταν απαντανε στα ποστ μου γιατι δειχνει πως καποιος το διαβασε και ενδιαφερθηκε και λεγοντας την κοτσανα του θα μαθει και αυτος αργοτερα απο την σωστη απαντηση καποιου αλλου. τελος παντων ειχα πολλα να πω αλλα με υπερκαλυψε το μελος jstiva που μιλησε αρχιτερα. ολα αυτα που σπευδετε να μαζεψεται με τις τελευταιες απαντησεις σας συγνωμη αλλα μου φαινονται με επιχρυσωμενο χαπι......
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Κανενας δεν ειπε να μην απαντουν οι νεοι, και φυσικα κατι τετοιο θα ηταν μεγαλο λαθος.
Μηνύματα από τους Μoderator για αυτο το θέμα υπάρχουν από το 2004...
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=9177
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=5870

Φίλε nikitasp αφού σε καλοσωρίσω να σου πώ πως εγώ προσωπικά μπορεί και να έκανα πράξη το "πλυνε με νερο της βρυσης το φιλτρο σου κι απολυμανε το" μέσα στον πανικό μου εάν είχα πρόβλημα.
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsikis : 02-10-06 στις 22:53
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-10-06, 22:49
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Να συμπληρώσω ότι είναι απαραίτητο να απαντάνε τα νεότερα μέλη ακριβώς για τους λόγους που ανέφερε ο jstiva πιο πάνω. Όχι μόνο διευκολύνουν το έργο των εμπειρότερων, αλλά με τις απαντήσεις τους, δείχουν κατά πόσο έχουν διορθωθεί και πόσα έχουν μάθει από την ημέρα που πρωτο-έγραψαν στο φόρουμ.

Tzimako, το να ελέγχονται οι απαντήσεις νεότερων μελών στο φόρουμ αυτό είναι πολύ δύσκολο (για να μην πω αδύνατο) και πολλές φορές καθόλου βολικό.
Σκέψου κάποιος να αντιμετωπίζει ένα σοβαρό πρόβλημα με το ενυδρείο του και να μην ξέρει τι να κάνει. Απευθύνεται λοιπόν στο GAB. Είναι προφανές ότι θα χρειάζεται γρήγορη απάντηση ώστε να βρεθεί η λύση. Αν πρέπει να εγκριθεί πρώτα από τους mods, καταλαβαίνεις ότι όπως και να γίνει, θα χρειαστεί αρκετός χρόνος μέχρι να διαβαστεί-εγκριθεί-αναρτηθεί σε κοινή θέα η δημοσίευση.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενημέρωση για νέα μηνύματα και απαντήσεις pani Greek Aquarist's Boards 36 13-07-05 12:54
Ερώτηση! RO (χωρίς υπονοούμενα οι απαντήσεις παρακαλώ) BILAS Malawi 7 10-02-04 18:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14528 seconds with 13 queries