Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-03-16, 11:03
Elena Petrou Ο χρήστης Elena Petrou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2016
Περιοχή: Περιστέρι, Αθήνα
Μηνύματα: 69
Question Ολοκλήρωση ενυδρείου για μονομάχο

Έχω ένα ενυδρειάκι 30 Lt, εδώ και κάποιες εβδομάδες με έναν αρσενικό μονομάχο. Το ενυδρείο έχει φίλτρο και θερμοστάτη και ως υπόστρωμα έχει χαλαζιακή άμμο.

Θέλω να φτιάξω μερικές κρυψώνες για το ψαράκι μου, αλλά ως αρχάρια δεν ξέρω τι φυτά να επιλέξω. Ιδανικά θα ήθελα κάποια ευκολά αλλά και κατάλληλα φυτα γιατι προς το παρόν ο κακόμοιρος κρύβεται κοντά στο φίλτρο.

Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιο έιδος απο σαλιγκαράκια που να είναι συμβατά για να έχει λίγο παρεούλα. Θα προτιμούσα κάποια που να μην αναπαράγονται ανεξέλεκτα ή που να προσπαθουν να βγουν απο το ενυδρείο.

Σας ευχαριστώ ακόμα μια φορά....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-03-16, 11:08
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elena Petrou Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ένα ενυδρειάκι 30 Lt, εδώ και κάποιες εβδομάδες με έναν αρσενικό μονομάχο. Το ενυδρείο έχει φίλτρο και θερμοστάτη και ως υπόστρωμα έχει χαλαζιακή άμμο.

Θέλω να φτιάξω μερικές κρυψώνες για το ψαράκι μου, αλλά ως αρχάρια δεν ξέρω τι φυτά να επιλέξω. Ιδανικά θα ήθελα κάποια ευκολά αλλά και κατάλληλα φυτα γιατι προς το παρόν ο κακόμοιρος κρύβεται κοντά στο φίλτρο.

Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιο έιδος απο σαλιγκαράκια που να είναι συμβατά για να έχει λίγο παρεούλα. Θα προτιμούσα κάποια που να μην αναπαράγονται ανεξέλεκτα ή που να προσπαθουν να βγουν απο το ενυδρείο.

Σας ευχαριστώ ακόμα μια φορά....
Καλημέρα
Εφόσον το ψάρι, μετά από κάποιες βδομάδες συνεχίζει να κρύβεται, σημαίνει πως κάτι τον ενοχλεί
Θεωρώ δεδομένο πως το φίλτρο είναι στρωμένο (είναι???), οπότε αυτά που ίσως να μην του αρέσουν ειναι 1. Δυνατός φωτισμός - Πόσα watt έχεις και τι φωτοπερίοδο? 2. Δυνατή ροή στο φίλτρο - Ποιο φίλτρο έχεις? 3. Χαμηλή θερμοκρασία - Πόση μετράς?

Για φυτα, μπορεί να επιλέξεις κάθε είδος από τα παρακάτω εύκολα φυτάκια
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76809

Επίσης κάποια φυτά επιφάνειας, όπως πιστια, φακή, κερατόφυλλο θα τα εκτιμήσει

Στο ενυδρείο μπορείς να προσθέσεις πλατανόφυλλα ή alder cones τα οποία θα μαλακώσουν ελαφρώς το νερό και θα δώσουν κι ένα σκούρο χρώμα που θα του αρέσει

Για σαλιγκάρια προσωπικά θα επέλεγα ένα zebra nerite - με την ευχή να σου βγει αρσενικό. Υπαρχει όμως ενδεχόμενο ο μονομάχος να το χτυπαει συνεχώς μέχρι να βαρεθείς (εσύ να βαρεθείς και να το βγάλεις!!)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-03-16, 11:42
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν το φιλτρο σου ειναι στρωμενο , η θερμοκρασια ειναι απο 26 και πανω και η ροη του φιλτρου ειναι πολυ χαμηλη,τοτε ειναι πολυ πιθανο να κρυβεται μονο και μονο γιατι νοιωθει εκτεθειμενος στο υπολοιπο ενυδρειο.
αν αυτα που σου εγραψα κιεγω και ο choco πιο πανω δεν ειναι ετσι,φτιαξε αυτα πρωτα.
μετα θελει φυτα κλπ στην επιφανεια.
η φακη θα παει καλα σε κλειστο ενυδρειο,αλλα ισως και τα πιστια να πανε καλα.γενικως τα περισσοτερα φυτα επιφανειας πλην καποιων εξαιρεσεων οπως το κερατοφυλλο που δεν το νοιαζει και πολυ,δεν θελουν κινηση και θελουν αρκετο φως.(γιαυτο αναπτυσονται στην επιφανεια)

αν ειναι σχεδον στασιμο το νερο και υπαρχει αρκετο φως,τοτε εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να πανε καλα.
παιζουν κιαλλοι παραγοντες ρολο αλλα για αρχη ασχολησου με αυτα.
στο κατω κατω φυτα ειναι,οτι χαλασει το αντικαθιστας.
το ψαρι εχει σημασια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-03-16, 11:52
Elena Petrou Ο χρήστης Elena Petrou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2016
Περιοχή: Περιστέρι, Αθήνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα
Εφόσον το ψάρι, μετά από κάποιες βδομάδες συνεχίζει να κρύβεται, σημαίνει πως κάτι τον ενοχλεί
Θεωρώ δεδομένο πως το φίλτρο είναι στρωμένο (είναι???), οπότε αυτά που ίσως να μην του αρέσουν ειναι 1. Δυνατός φωτισμός - Πόσα watt έχεις και τι φωτοπερίοδο? 2. Δυνατή ροή στο φίλτρο - Ποιο φίλτρο έχεις? 3. Χαμηλή θερμοκρασία - Πόση μετράς?

Για φυτα, μπορεί να επιλέξεις κάθε είδος από τα παρακάτω εύκολα φυτάκια
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76809

Επίσης κάποια φυτά επιφάνειας, όπως πιστια, φακή, κερατόφυλλο θα τα εκτιμήσει

Στο ενυδρείο μπορείς να προσθέσεις πλατανόφυλλα ή alder cones τα οποία θα μαλακώσουν ελαφρώς το νερό και θα δώσουν κι ένα σκούρο χρώμα που θα του αρέσει

Για σαλιγκάρια προσωπικά θα επέλεγα ένα zebra nerite - με την ευχή να σου βγει αρσενικό. Υπαρχει όμως ενδεχόμενο ο μονομάχος να το χτυπαει συνεχώς μέχρι να βαρεθείς (εσύ να βαρεθείς και να το βγάλεις!!)
Καλημέρα και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση. Το φίλτρο είναι στρωμένο. Φωτισμό δεν έχω καθόλου, δεν είχε το ενυδρείο και θεωρούσα ότι δεν θέλει πολύ φώς.

Δεν θυμάμαι το μοντέλο του φίλτρου, είναι ένα μικρούλι. Θα το δώ το απόγευμα και θα σου πώ, αλλά δεν είναι δυνατή η ροή.

Να πάρω Anubias που έβαλα στο άλλο ενυδρείο και μου αρεσαν πολύ; Μήπως είναι σκληρές και τον πληγώσουν;

Υπάρχει περίπτωση να σκοτώσει το σαλιγκαράκι;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν το φιλτρο σου ειναι στρωμενο , η θερμοκρασια ειναι απο 26 και πανω και η ροη του φιλτρου ειναι πολυ χαμηλη,τοτε ειναι πολυ πιθανο να κρυβεται μονο και μονο γιατι νοιωθει εκτεθειμενος στο υπολοιπο ενυδρειο.
αν αυτα που σου εγραψα κιεγω και ο choco πιο πανω δεν ειναι ετσι,φτιαξε αυτα πρωτα.
μετα θελει φυτα κλπ στην επιφανεια.
η φακη θα παει καλα σε κλειστο ενυδρειο,αλλα ισως και τα πιστια να πανε καλα.γενικως τα περισσοτερα φυτα επιφανειας πλην καποιων εξαιρεσεων οπως το κερατοφυλλο που δεν το νοιαζει και πολυ,δεν θελουν κινηση και θελουν αρκετο φως.(γιαυτο αναπτυσονται στην επιφανεια)

αν ειναι σχεδον στασιμο το νερο και υπαρχει αρκετο φως,τοτε εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να πανε καλα.
παιζουν κιαλλοι παραγοντες ρολο αλλα για αρχη ασχολησου με αυτα.
στο κατω κατω φυτα ειναι,οτι χαλασει το αντικαθιστας.
το ψαρι εχει σημασια
Η θερμοκρασία του είναι σταθερά 27 οπότε αν δεν έχω κάνει λάθος στον φωτισμό, νοιωθει εκτεθειμενος όπως είπες...

Μήπως έχεις να μου κάνεις καμία προτασούλα για σαλιγκαράκι όπως ο ChocolatePuma, να δώ τι επιλογές έχω;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Elena Petrou : 22-03-16 στις 11:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-03-16, 11:53
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elena Petrou Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση. Το φίλτρο είναι στρωμένο. Φωτισμό δεν έχω καθόλου, δεν είχε το ενυδρείο και θεωρούσα ότι δεν θέλει πολύ φώς. Εφόσον θέλεις να βάλεις φυτά, πρέπει να προσθέσεις ένα μικρό φωτιστικό. Με μια 11αρα λάμπα θα είσαι οκ. Ρυθμισε την να ανοιγοκλείνει αυόματα για ένα 8ωρο κάθε μέρα πχ 13:00 - 21:00

Δεν θυμάμαι το μοντέλο του φίλτρου, είναι ένα μικρούλι. Θα το δώ το απόγευμα και θα σου πώ, αλλά δεν είναι δυνατή η ροή. οκ

Να πάρω Anubias που έβαλα στο άλλο ενυδρείο και μου αρεσαν πολύ; Μήπως είναι σκληρές και τον πληγώσουν; Από τα φυτά δεν θα πληγωθεί. Αυτό που πρέπει να προσέχεις είναι να μην βάλεις ρίζες με αιχμηρές άκρες. Αυτές μπορεί να τον πληγώσουν

Υπάρχει περίπτωση να σκοτώσει το σαλιγκαράκι; Οχι. Αλλά αν το χτυπάει συνέχεια, δεν ειναι κι ότι καλύτερο. Δοκιμάζεις και τις πρώτες μέρες τα παρατηρείς
Καλή συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-03-16, 11:57
Elena Petrou Ο χρήστης Elena Petrou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2016
Περιοχή: Περιστέρι, Αθήνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή συνέχεια
Σε ευχαριστώ για ακόμα μια φορά...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-03-16, 12:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μπορεις επισης να βαλεις κανα δυο anentome Helena.
καλο ειναι να υπαρχουν στο βυθο και θα ελεγξουν και τυχων λαθρεπιβατες που μπορει να υπαρξουν με κανα φυτο.γιατι σιγουρα καποια στιγμη θα υπαρξουν...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσίαση μονομάχο-ενυδρείου almost Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 22 23-09-10 12:01
Επιλογή ενυδρείου μονομάχου stelios_ant Bettas 14 23-04-10 08:57
Παρουσίαση Ενυδρείου 25 Λίτρων για Μονομάχο aggelospgr2010 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 12 19-01-10 07:42
Παρουσίαση Ενυδρείου με Μονομάχο tsikis Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 13 02-03-07 15:24
Νέος ιδιοκτήτης ενυδρείου με μονομάχο. hellenicsun Bettas 37 29-01-06 01:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05182 seconds with 13 queries