Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-11-15, 11:21
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή νεό στήσιμο πολλοί προβληματισμοί...

Καλημέρα σε όλους,
πρόσφατα έγινα κάτοχος ενός μεταχειρισμένου ενυδρειου juwel rio 400.
Το ενυδρείο έχει τρύπα Φ40 στην πλάτη και sump 200 λιτρα.

Επειδή θέλω να κάνω μια "μόνιμη" κατασκευή χωρίς προβλήματα θα ήθελα τις συμβουλές σας.
Να επισημάνω οτι υπάρχει σιδερένια βάση η οποία θα ξυθεί και θα βαφτεί και κατόπιν θα ντυθεί με ξύλο. Επειδή θα μπεί πάνω σε ξυλινο πάτωμα σκέφτομαι να βαλω και κάτω απο τα πόδια ξύλο ώστε να κατανεμηθεί ομοιόμορφα όλο το βάρος στο πάτωμα (για να μην πέφτει όλο το βάρος σε 6 ξυλάκια του πατώματος.

Ο κυριότερος προβληματισμός μου ειναι για τις κόντρες του juwel που έχω διαβάσει διάφορα προβλήματα τα οποία θα ήθελα να αποφύγω.
Να τονίσω οτι το ενυδρείο δεν έχει κάποιο πρόβλημα ή διαροή.

Η ερώτηση μου είναι αξίζει να βγάλω τις πάνω κόντρες και να βάλω νέες απο γυαλί περιμέτρικά?
Τον πάτο εφόσον η σιλικόνη ειναι καλή αξίζει να την ξύσω για να βάλω κόντρες? (θα μπρούσα ίσως να τις βάλω περιμετρικά και στον πάτο 3-4mm πάνω απο την βάση για να μην πειράξω την υπάρχουσα σιλικόνη)
Θα μπορόυσα στον πάτο να φτιάξω ένα σιδερένιο πλαίσιο που να είναι είναι 1-2mm μεγαλύτερο και να το γεμίσω σιλικόνη? ή δεν θα προσφέρει τίποτα? (ίσως και κάτι αντίστοιχο για το πάνω μέρος?) Υπάρχει φίλος σιδεράς που μπορεί εύκολα να με εξυπηρετήσει (όλα τα υπόλοιπα θα τα κάνω μόνος μου)

Ο επόμενος προβληματισμός μου ειναι σχετικά με το sump. Δεδομένου οτι υπάρχουν δύο eheim 2080 αξίζει να ασχοληθώ μαζί του ή απλά να χρησιμοποιήσω τα 2080?
Επειδη έχω περάσει διάφορα με διαροές απο φίλτρα και σκεπτόμενος τα επιπλέον λίτρα και τις ευκολίες του sump, το οτι κρύβω όλο τον εξολπισμό είμαι υπερ (πάντα ζήλευα αυτούς που έχουν)
Απο την άλλη αμφιβάλω αν θα προσφέρει κάτι παραπάνω απο τα 2080 και ενδεχομένως η κατανάλωση κτλ να ειναι μεγαλύτερη.
Τέλος δεν έχω καταλήξει αν θα με κιχλίδες αφρικής (μάλλον Tanganyika) ή φυτεμένο με δίσκους που στην δεύτερη περίπτωση απο οτι έχω διαβάσει φυτα και sump δεν πολυπάνε...

Ευχαριστώ εκ των προταίρων για τις συμβουλές σας
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-11-15, 15:27
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Γενικά τα Juwel είναι αξιόπιστα ενυδρεία και δεν νομίζω πως αξίζει να ασχοληθείς με επιπλέον κόντρες αυτήν την στιγμή. Γνώμη μου, γέμισέ το πρώτα και δες την παραμόρφωση που έχουν τα γυαλιά και αν οι κόντρες είναι γερά κολλημένες. Αν είναι, μην ασχοληθείς περαιτέρω με κόντρες κτλ, μια χαρά θα είναι το ενυδρείο για καμια 20ετία+.
Πάνω από την μεταλική βάση, βάλε ένα χοντρό, εννιαίο plywood για να πατήσει το ενυδρείο. Κάτω από την μεταλική βάση, το ίδιο για κατανομή βάρους.

Το sump αξίζει, αν και το ενυδρείο είναι μικρό. Η συντήρηση που απαιτεί είναι λιγότερη και πιο εύκολη από τα εξωτερικά φίλτρα, ενώ δεν είναι μεγαλύτερο έξοδο. Πέρα από λίγη φασαρία λόγω της υπερχείλισης(πολύ λιγότερη απότι ένα spraybar), μόνο θετικά έχει. Η κατανάλωση είναι σίγουρα μικρότερη απότι τα εξωτερικά φίλτρα αλλά η εξάτμιση του νερού σαφώς μεγαλύτερη και σημαντική. Φυσικά και η οξυγόνωση είναι σαφώς καλύτερη.
Το sump δεν έχει κανένα θέμα με τα φυτά. Να χάνεις το διοξείδιο; Ναι, ίσως. Αλλά έχεις τέλεια οξυγόνωση και τα φυτά πάνε καλά. Ξέρω πολύ όμορφα φυτεμμένα ενυδρεία με sump. Στις αφρικάνες, σου δίνει και επιπλέον λίτρα για να μπορείς να βάλεις περισσότερες και θα μπορούσες να φυτέψεις και κάποιο διαμέρισμα του sump με πολύ γρήγορης ανάπτυξης φυτά για βοήθεια με τα νιτρικά ή να το κάνεις refugium και να έχεις και κάτι άλλο μέσα. To sump είναι πολύ μεγάλο για τα λίτρα του ενυδρείου, οπότε έχεις τον χώρο και για κάτι τέτοιο
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-11-15, 17:56
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Ευχαριστώ! Η απάντηση με έκανε να αισθανθώ αρκετά καλύτερα
Τώρα το μοναδικό πρόβλημα που έχω να λύσω είναι πώς θα φτιάξω το custom καπάκι ενυδρείου πάνω απο το υπάρχον (ειναι κολλημενο και αύτο μαζί με τις κόντρες με σιλικόνη στις γωνίες) αλλά δεν νομίζω να έχω θέμα απλά το καινούριο θα πατήσει πάνω σε αυτό...

Για τις βάσεις σκεπτόμουνα 2cm κόντρα πλακέ θαλάσσης. Πιστεύω με αυτό ειμαι καλυμένος...

Για το sump επειδή όντως ειναι μεγάλο έλεγα μήπως απομονώσω κάποια λίτρα και το χρησιμοποιώ για αναπλήρωση νερού ή για "νοσοκομείο" σε περίπτωση ανάγκης με ένα μικρό φίλτρο...
δεν είχα σκεφτεί καθόλου το refugium αλλά μου αρέσει σαν ιδέα και θα το ψαξω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-11-15, 00:04
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Αν φτιάξεις το καπάκι από την αρχή, θα σου σύστεινα ξύλινο σκελετό και να το σηκώσεις ~50εκ με διάφανές τμήμα μπροστά(λεπτό γυαλί ή polycarbonate) ώστε να απολαμβάνεις και τμήμα εκτός νερού με φυτά να βγαίνουν μέσα από το ενυδρείο, πάνω σε ξύλα κτλ, δίνει επιπλέον χάρη και ενδιαφέρον. Υπολόγισε και μια ξύλινη φάσα να καλύπτει τα φώτα μπροστά για μη στραβώνουν.

Αν ο μεταλλικός σκελετός είναι άψογος, τα 2εκ είναι ok. Αν όχι, θα πήγαινα σε πιο παχύ. Στο πάτωμα, αν θες να βάλεις τόσο λεπτό plywood, βάλε φαρδιά πόδια στη βάση.

Μην χαραμίζεις τμήμα του sump για την αναπλήρωση, τα πλαστικά δοχεία για τέτοια χρήση είναι πάμφθηνα. Επίσης το νοσοκομείο δεν είναι καλό να είναι τόσο κοντά στο κύριο ενυδρείο γιατί άνετα υπάρχει επιμόλυνση με παθογόνα. Οπότε καλύτερα χωριστό ενυδρειάκι για κάτι τέτοιο κάπου που να χρησιμοποιείται στην ανάγκη μόνο ή ως μόνιμο φυτεμμένο ενυδρείο.
Νομίζω το refugium θα σου αρέσει και θα επιτρέψει να έχεις οργανισμούς που δεν μπορείς να έχεις στο κύριο ενυδρείο. Π.χ. γαρίδες, που θα ήταν μεζές για τα περισσότερα ψάρια, αλλά εκεί θα μπορούν να ζήσουν και να αναπαραχθούν
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-11-15, 11:09
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Καλημέρα μήπως έχεις κάποια φωτογραφία για αυτό που περιγράφεις για το καπάκι... κάπου το χάνω...

Ο σιδερένιος σκελετός της βάσης επειδή έχει κάποιες σκουριές τον ξύνω για να τον βάψω πάλι...
Ευτυχώς σε αυτά τα σημεία με λίγο ξύσιμο βλέπω καθαρό μέταλλο αμέσως οπότε πιστεύω πως είναι ΟΚ.
Έχει νόημα στην βαση του ενυδρείου να βάλω κάτι ποιο παχύ απο 2cm αφού οτι και να βάλω στην ουσία πατάει πάνω στην πλαστική βάση του juwel?
μήπως να την βγάλω και να το βάλω να πατήσει πάνω σε φελιζόλ? Αν καταλαβαίνω σωστά στον πάτο δεν υπάρχει κάποια κόντρα ενσωματομένη στην βάση οπότε μπορεί να αφαιρεθεί.

Για το refugium ήδη ξεκίνησα διάβασμα (αυτό με τις γαρίδες μου άρεσε πολύ)
-------------------------
Η βάση:


Και η τρύπα στο ενυδρείο...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mitsos : 24-11-15 στις 11:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-11-15, 11:21
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Φαντάσου πως επεκτείνεις το ενυδρείο προς τα πάνω για να έχεις και ζώνη εκτός νερού που μπορείς να την βλέπεις. Τα περισσότερα υδρόβια φυτά θέλουν να βγούν εκτός νερού και μόνο τότε ανθίζουν, οπότε έχεις ωραίο θέαμα και μπορείς να έχεις και άλλα εντυπωσιακά φυτά να αναπτύσσονται σε τμήματα ξύλων π.χ. λίγο έξω από το νερό με τις ρίζες να μπαίνουν σε αυτό.
Σχετικά με την κατασκευή που σου είπα, φαντάσου ένα καπάκι ενυδρείου με ψηλά πόδια στις 4 άκρες και τζάμια μεταξύ αυτών

Βεβαιώσου οτι ο σκελετός είναι γερός και όχι σαθρός. Μετά θέλει καλό βάψιμο με χρώμα με αντισκωριακό και μπογιά με βάση το νίτρο για να αντέξει την υγρασία.
Αφού πατάει πάνω σε δικό του πλαστικό περίβλημα το ενυδρείο, ακόμα και πιο λεπτό ξύλο κάνει. Με 2 εκ είσαι μια χαρά.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-11-15, 12:33
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Καλημέρα,
γνωρίζει κάποιος αν η βάση στο Juwel rio 400 παιζει κάποιο ρόλο στην συνοχή του ενυδρείου και κρατάει τα τζάμια?

Το πάνω πλαστικό έχει τις κόντρες αλλά φαινομενικά το κάτω δεν έχει κάτι.
Θα προτιμούσα να το βγάλω και να πατήσει το ενυδρείο πάνω σε φελιζόλ αλλά μην κάνω καμιά βλακεία...

ευχαριστώ!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-12-15, 16:43
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Καλησπερα, εχει δοκιμασει κανεισ χωρισ την πλαστικη βαση του rio?

Tελικα δεν αντεξα και πηρα κοντρες (δεν μου καθοτανε να φτιαξω το καπακι ετσι οπως το σκεφτομαι και τα το βαλω πανω απο το πλαστικο)

Διπλεσ για πανω παρακαλω! 1cm παχος και 5cm πλατος...

To ερωτημα ειναι για να μην ξυσω τισ κατω σιλικονεσ πειραζει αν τις βαλω λιγα χιλιοστα ποιο πανω? Το κενο να το αφησω η να το γεμισω με σιλικονη?

(κωστα τελικα το τζαμι στο καπακι δεν θα το κανω.... φοβαμαι το αποτελεσμα σαν υλοποιηση απο εμενα, δεν ηταν και πολυ υπερ η συζηγος οποτε το εγκατελειψα)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-12-15, 12:12
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

καμιά ιδέα κανείς για να μην κάνω καμία "πατάτα"?

επίσης βλπέπω στο ξεωτερικό πολλοίβαζουν τις κόντρες "πάνω" απο το τζάμι και όχι "μέσα" υπάρχει κάποια διαφορά?
https://www.youtube.com/watch?v=oPM8iq2roSU
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-12-15, 12:49
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Χρόνια πολλά σε όλους...
Επειδή το project προχωράει (με ρυθμούς χελώνας) θα ήθελα να ρωτήσω τους έμπειρους για το sump
Μπορώ να βάλω Φ40 ή Φ50 σωλήνα για το κατέβασμα.
Για επιστροφή θα χρησιμοποιήσω μία jeboo DCT 4000

Υπάρχει κάποια λογική για το κατέβασμα πόσα λίτρα να κατεβάζει ή να βάλω το μεγαλύτερο που μπορώ?

Το sump επειδή θα βάλω έγω τα χωρίσματα σκέφτομαι να το κάνω όπως στην εικόνα:

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-01-16, 00:00
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Δυστυχως την πατησα εκει που δεν το περιμενα....
Το σαμπ εχει μικρη διαροη χαμηλα σε πλαινη κοληση (φαινοταν γιατι ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε βαλει ενα κομματι κοντρα αλλα προφανως δεν ειχε κανει καλη επιδιορθωση)
Επειδη η κοντρα εχει 3cm πλατοσ και 1παχος μου φαινεται αδυνατο να βγαλω την σιλικονη απο τα 3cm.
Θα ηθελα την εμπειρια καποιου να μου πει αν εχει λογικη η παρακατω σκεψη:
Εφοσον μιλαμε για το sump που δεν φαινεται να παρω ενα κομματι γυαλι και να το κολλησω 5-6m μεσα απο την αλλη πλατη.
Ετσι το μηκος θα μειωθει κατα 4-5cm αλλα θα ειναι σαν να εχω κολησει νεο πλαινο τζαμι (θα βαλω και φελιζολ αναμεσα τους που θα λειτουργει σαν κοντρα αλλα και μονωση....

Θα εκτιμουσα την απαντηση καποιου γιατι δεν εχω πρακτικη εμπειρια απο κολληματα ενυδρειων
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-01-16, 00:29
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mitsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχως την πατησα εκει που δεν το περιμενα....
Το σαμπ εχει μικρη διαροη χαμηλα σε πλαινη κοληση (φαινοταν γιατι ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε βαλει ενα κομματι κοντρα αλλα προφανως δεν ειχε κανει καλη επιδιορθωση)
Επειδη η κοντρα εχει 3cm πλατοσ και 1παχος μου φαινεται αδυνατο να βγαλω την σιλικονη απο τα 3cm.
Θα ηθελα την εμπειρια καποιου να μου πει αν εχει λογικη η παρακατω σκεψη:
Εφοσον μιλαμε για το sump που δεν φαινεται να παρω ενα κομματι γυαλι και να το κολλησω 5-6m μεσα απο την αλλη πλατη.
Ετσι το μηκος θα μειωθει κατα 4-5cm αλλα θα ειναι σαν να εχω κολησει νεο πλαινο τζαμι (θα βαλω και φελιζολ αναμεσα τους που θα λειτουργει σαν κοντρα αλλα και μονωση....

Θα εκτιμουσα την απαντηση καποιου γιατι δεν εχω πρακτικη εμπειρια απο κολληματα ενυδρειων
Λογικη εχει αυτο με τα τζαμια αλλα δεν μπορω να σου πω κατι εγω προσωπικα...γτ δεν εχω καταλαβει ακομα που ειναι η διαρροη και πως εχει βαλει την κοντρα ο προηγουμενος...αν μπορουσες μια φωτο για το τι θελεις να κανεις και την κοντρα,θα βοηθησεις αρκετα
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-01-16, 00:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μπορεις να βάλεις αλλο τζαμι εξωτερικά ;
-------------------------
Μπορεις επισης πολυ ευκολα να βαλεις εξωτερικα αλουμινογωνιες και καθαρισες για παντα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 09-01-16 στις 00:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-01-16, 13:23
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Καλημέρα,
Για τζάμι απεξω μου φαίνεται ποιο δύσκολο


βαζω καποιες φωτογραφίες να μου πείτε την γνώμη σας...




__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-01-16, 13:41
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Αρχικα καλημερα





Αυτα θα σου ελεγε και ο Κ.Τακης θελω να φανταζομαι...
Το ιδιο εχω κανει και εγω με το δικο μου σαμπ με τρυπες μεγαλυτερες απο 2-3 δακτυλα πλατος μηκος...και τωρα δουλευει μια χαρα..

Ελπιζω να βοηθησα

Υ.Γ σε περιπου 24 ωρες θα εισαι ετοιμος
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-01-16, 14:07
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Ναι εκει το προβλημα!

Το πιασα, πιστευω πως το εχω


Δεν πηγε το μυαλο μου να το φταξω ετσι.... Παω να βρω τζαμι και επανερχομαι

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-01-16, 14:55
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mitsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι εκει το προβλημα!

Το πιασα, πιστευω πως το εχω


Δεν πηγε το μυαλο μου να το φταξω ετσι.... Παω να βρω τζαμι και επανερχομαι

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!
Τπτ...
Απλα οπως σου ειπα μην λυπηθεις την σιλικονη...
Βαλε μπολικη,μια η αλλη δεν θα φαινεται
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-01-16, 20:48
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Νομίζω είμαι σε καλό δρόμο





Όπως όμως τα κοίταζα σκέφτηκα μήπως να βάλω το ένα διαγώνια απο μέσα και να το γεμίσω σιλικόνη είναι ποιο ασφαλές για κάποιον σαν εμένα που δεν έχει ξανακολήσει?

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-01-16, 21:19
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Στο σημείο που ειναι τσαμπα παιδευεσαι, βαζεις απο εξω μια αλουμινογωνια με μπολικη σιλικονη και το ξεχνας για πάντα, ταυτοχρονα θα το δεσει, γιατι βλέπω ενα χτυπημα.
Το διαγωνια θα προτεινα να μη το κόνεις, μια τριχοειδή να μεινει θα τρεχει και δεν θα μπορεις μετα να τη κλεισεις, η πολύ σιλικονη δεν κάνει πάντα καλό, ασε που θα κανει κανα μηνα να στεγνωσει, και ειδικα αυτη την εποχή
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-01-16, 10:37
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Καλημέρα,
η εγχείρηση έγινε ελπίζω ο ασθενής να αναρώσει (γιατί αλλιώς θα πέσει παντόφλα)
Απο οτι βλέπει το μάτι μου κάποιες φουσκάλες που φαίνονται ειναι στην παλιά σιλικόνη εσωτερικά. Πιστεύω σε αυτή που έβαλα κατάφερα να μην έχει φουσκάλες...

Πάντως να προτείνω σε όσους πάνε να κάνουν ιδιοκατασκευή μεγάλο ενυδρείο να "πάιξουν" με κάποιο μικρό ή έστω να πάρουν κάποια τζάμια ρετάλια και να προσπαθήσουν να τα κολλήσουν...
Με μηδενική εμπειρία απο κολήματα αλλά αρκετές κατασκευές με άλλα υλικά και έχωντας δεί άπειρα βιντεο και διαβάσει πολλά ποστ δεν φαντάζεστε πόσα πράγματα ειδα στην πράξη που δεν τα σκεφτόμουνα (απο το πώς "συμπεριφέρεται" το τζαμι με την σιλικόνη, πώς την απλώνεις σωστά, πώς κόβεις την μύτη στο σωληνάριο και και και...)
Προφανώς αυτο που έκανα ήταν πολύ απλό οπότε φαντάζομαι τι θα συναντούσα αν πήγαινα να κολλήσω κανονικό μεγάλο ενυδρείο με μηδενική εμπειρία...

Το καθάρισα καλά και απομέσα και έβαλα μπόλικη σιλικόνη (έβαλα σε όλο για καλό και για κακό)
Ακολουθούν και αλουμινογωνίες....







__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-01-16, 11:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Οι φωτογραφίες δεν φαινονται
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-01-16, 11:25
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι φωτογραφίες δεν φαινονται
fixed
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-01-16, 12:10
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Γωνια τελικα?!Γτ δεν μπορω να δω καλα τις φωτο απο κινητο...τσεκαριστηκε??
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-01-16, 12:15
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μη βάλεις γωνιες τώρα, δεν χρειάζεται, αστο ετσι, γιατι αν εχεις πάλι διαρροή και εχεις βάλει γωνιές δεν θα μπορεις να το διορθώσεις γιατι δεν θα δεις απο που ειναι η διαρροή, καλα ειναι και ετσι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-01-16, 13:06
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

100% επιτυχία
Μετά απο δοκιμή δεν υπάρχει καμία διαροή...
Οι εργασίες προχωράνε.

Ετοιμη η νέα βάση (την έκανε δώρο φίλος σιδεράς) γιατί η παλία είχε κάποιες σκουριές (θα την βγάλω στις αγγελίες να την χαρίσω την παλιά)
Ετοιμάζονται και τα ξύλα για το ντύσιμο...

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-01-16, 14:51
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Με τα τζαμακια 100% στεγανοτητα?!Ωραια η βαση
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-01-16, 15:12
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

ΜΠΟΜΠΑ Η βαση φιλε μπραβο!στην δευτερη φωτο τι ειναι αυτο πανω απο την βαση?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-01-16, 16:36
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Είναι το πλαίσιο για το έπιπλο που θα μπει στο εμπρός της βάσης
Θα έχει τρία πορτάκια

Η βάση έχει ένα σχεδιαστικό λάθος.
Ξέχασα να πώ στον σιδερά να μου φτιάξει αυτάκια για να βιδώσω εύκολα τα ξύλα.
Τώρα επειδή την έχω βάψει 6 χέρια και την έχω περάσει και βερνίκι δεν θέλω να τρυπήσω το σίδερο ούτε εχω όρεξη να την μεταφέρω στο σιδερά για να κολήσω αυτάκια να χαναβάφω κτλ...

Ο λόγος που πήγα σε τέτοια λύση είναι για να είναι ενιαίο όλο το πλαίσιο οπότε θα το κολήσω πάνω στην βάση και θα το βιδώσω στα ξύλα που θα πατάει το sump και το κυρίως ενυδρείο (αν το έκανα με λωρίδες ξύλου πιστεύω μετά απο λίγο καιρό δεν θα άντεχε και θα ξεκολούσαν αν δεν τα βίδωνα)

Τα ξύλα που χρησιμοποιώ ειναι μελαμίνη περασμένη με δύο χέρια αστάρι μετάλλου και εξωτερικά έχει χρώμα ενώ εσωτερικά βερνίκι νερού.

Επιπλέον σκέφτομαι τα ντουλάπια να μην είναι με πορτάκι αλλά να πιάνουν σε 4 σημεία με κλίπ και να βγαίνουν ολόκληρα για ευκολία οταν θέλω να κάνω καθαριότητα του sump κτλ...

Στο πίσω μερος (προς τον τόιχο) θα μπεί ξύλο 20cm στις δύο άκρες για να μην φαίνετε εντελώς ανοιχτό και το υπόλοιπο θα μείνει ανοιχτό για να μην έχω θέματα με υγρασίες κτλ (εκει θα ειναι και οι ανεμηστήρες για ψύξη)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-01-16, 19:10
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mitsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι το πλαίσιο για το έπιπλο που θα μπει στο εμπρός της βάσης
Θα έχει τρία πορτάκια

Η βάση έχει ένα σχεδιαστικό λάθος.
Ξέχασα να πώ στον σιδερά να μου φτιάξει αυτάκια για να βιδώσω εύκολα τα ξύλα.
Τώρα επειδή την έχω βάψει 6 χέρια και την έχω περάσει και βερνίκι δεν θέλω να τρυπήσω το σίδερο ούτε εχω όρεξη να την μεταφέρω στο σιδερά για να κολήσω αυτάκια να χαναβάφω κτλ... να πας να παρεις μια σιλικονουχα κολλα mamut glue 6ευρω εχει καπου εκει και να την κολλησεις πανω στην βαση και καλο είναι η προσοψη να μην ακουμπαει στο εδαφος (λογο μελαμινης)

Ο λόγος που πήγα σε τέτοια λύση είναι για να είναι ενιαίο όλο το πλαίσιο οπότε θα το κολήσω πάνω στην βάση και θα το βιδώσω στα ξυλα που δεν χρειαζεται να κανεις τρυπες.. θα πατάει το sump και το κυρίως ενυδρείο (αν το έκανα με λωρίδες ξύλου πιστεύω μετά απο λίγο καιρό δεν θα άντεχε και θα ξεκολούσαν αν δεν τα βίδωνα)

Τα ξύλα που χρησιμοποιώ ειναι μελαμίνη αυτο είναι λαθος φιλε,επρεπε να βαλεις κοντρα πλακε θαλ. περασμένη με δύο χέρια αστάρι μετάλλου και εξωτερικά έχει χρώμα ενώ εσωτερικά βερνίκι νερού.

Επιπλέον σκέφτομαι τα ντουλάπια να μην είναι με πορτάκι αλλά να πιάνουν σε 4 σημεία με κλίπ και να βγαίνουν ολόκληρα για ευκολία οταν θέλω να κάνω καθαριότητα του sump κτλ...μπορεις να κανεις ότι εκανα και εγω....>να βαλεις μεντεσέδες με κλιπ.....σε 1δευτ. βγαινει το πορτακι και σε 1 δευτ μπαινει και δεν φαινεται και τιποτα αισθητικα.με τα κλιπ που λες εάν βαλεις σε κάθε πορτακι επι ποσα θα βαλεις?σκεψου πως θα δειχνει

Στο πίσω μερος (προς τον τόιχο) θα μπεί ξύλο 20cm στις δύο άκρες για να μην φαίνετε εντελώς ανοιχτό και το υπόλοιπο θα μείνει ανοιχτό για να μην έχω θέματα με υγρασίες κτλ (εκει θα ειναι και οι ανεμηστήρες για ψύξη)
καλυτερα για εμενα δημητρη θα ηταν να κλεισεις τις δυο πλαινες ακρες και να αφησεις το πισω ανοιχτο(που ετσι και αλλιως δεν φαινεται αλλα όμως θα σου χρειαστεί μιας και θα βαλεις σαμπ)εάν κλεισεις πισω οι σωληνες από που θα κατεβουν?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-01-16, 15:20
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
ευχαριστώ για τις ιδέες/απαντήσεις

ΞΕΧΝΑ το μελαμίνη και γράψε MDF (λάθος στο παραπάνω ποστ)
Επίσης η τρύπα του ενυδρείου ειναι Φ60 και όχι 40 που αναφέρω
(έχω πάρει τους σχετικούς αντάπτορες Φ60 αλλά θα να κατεβάζω το νερό με Φ40 σωλήνα)

Και το MDF πάντως ήταν λάθος επιλογή αλλά επλίζω με τόσα χέρια αστάρι και χρώμα να αντέξει...

Το διάλεξα επειδή πίστευα οτι θα ήταν ποιο εύκολο να το δουλέψω με φρέζα αλλά τελικά τα σχέδια άλλαξαν και πάω σε κάτι ποιο απλό οπότε μου εμείνε...
Το κομμάτι που θα πατήσει το ενυδρείο ειναι 3cm αυτό που θα πατήσει το sump και όλη η βάση απο 2.5cm
Επειδή έχω ξύλυνο πάτωμα το πλατύ σιδερένιο μέρος της βάσης θα πάει κάτω και θα πατήσει πάνω στην μελαμίνη (2,5cm) για καλύτερη κατανομή του βάρους (γιατί το πάτωμα ειναι σχετικά παλιό και έχει τα μικρα ξυλάκια...)
Εκείνο που μου μένει ειναι να βάλω κάτι (τι???) ανάμεσα σε αυτό και το πάτωμα ώστε να αναπνέει σε περίπτωση που πέσουν νερά...
Σε όλα τα ξύλα που θα πατανε τα τζάμια θα υπάρχει περιμετρικά πιχάκι ώστε και να πέφτουν νερά να μένουν και να μην πηγαίνουν στο πάτωμα)

Για τα ντουλάπια θα είναι εξωτερικά οπότε θα προεξέχουν απο την πρόσοψη και θα μπορώ να τα στηρίξω με όποιο τρόπο θέλω
Πάντως ωραίος ο μεντεσές με το κλιπ που αναφέρεις δεν το ήξερα οτι υπάρχει... (αν δεν μου αρέσει όπως το σκέφτομαι μάλλον σε κάτι τέτοιο θα πάω...)
Κάτι τέτοιο σκέφτομαι για την βάση (ή μάλλον ονειρεύομαι)
http://www.monsterfishkeepers.com/fo...niture.214279/
Το πίσω θα το κάνω ακριβώς όπως περιγράφεις (ανοιχτό να αναπνέει)

Επίσης να πώ οτι κατέληξα σε setup Tanganyika με tropheus (ελπίζω να βρώ)

Για πλάτη έχω πάρει αφρολέξ που ειναι για ηχομόνοση και σκέφτομαι να το βάψω χαμηλά μπλε σκούρο και ανεβαίνωντας ποιο ανοιχτόχρωμο, οπότε θα έχει και σχετική μόνωση στην πλάτη εξωτερικά...
Ακόμη επειδή ήταν αρκετά καλά κολημένες οι κόντρες του ενυδρείου αποφάσισα να μην το πειράξω καθόλου (το φοβήθηκα μην το σπάσω) και προσανατολίζομαι το ίδιο και για την βάση αν και λόγο πέτρας θα προτιμούσα να πατάει πάνω σε φελιζόλ όλο το τζάμι.

Εννοείτε ντάου στον πάτο εσψτερικά
Εχει μαζευτεί άμμος απο καθαρη παραλία.
Εχουν αγοραστεί παγόπετρες. Θέλω να βρώ και ξυλόπετρες και να κάνω κάτι σαν χαμηλά να ειναι οι ξυλόπετρες και όσο δίνω ύψος οι παγόπετρες.
Ελπίζω να μην ακούγεται ή είναι εντελώς χάλια... θα το δώ και στην πράξη...

Πάντως οι παγόπετρες δεν αλλάζουν γιατί ειναι η μοναδική προϋπόθεση να με αφήσει η σύζυγος να το κάνω με πέτρες (οτι άλλη πέτρα είδε ηταν αρνητική)
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγή βυθού - προβληματισμοί Immortal Αρχάριοι γλυκού νερού 1 14-10-12 21:26
Προβληματισμοί.... Immortal Γλυκό νερό - Γενικά 4 08-06-12 14:36
πολλοί θάνατοι στο ενυδρείο mikrosaquaristas Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 19 27-06-11 19:16
2η Γέννα και έντονοι προβληματισμοί ioannis_79 ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 7 03-06-11 21:55
Πολλοί αρσενικοί betta σε 1 ενυδρείο? joker Bettas 7 25-09-05 17:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11701 seconds with 13 queries