Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-02-15, 10:16
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή ο δικος μου, αλλα και δικος σας μονομαχος

οπως λεει και ο τιτλος, αυτο το μικρουλι μπλε ψαρακι, δεν ειναι μονο δικο μου αλλα και δικο σας. γιατι χωρις τη δικη σας πολυτιμη συμβολη και βοηθεια, θα ηταν αλλος ενας μονομαχος σε γυαλα. απο καρδιας, θελω να ευχαριστησω τα μελη του φορουμ stanisalus18, kgf12345 και ChocolatePuma για την πολυτιμη συνεισφορα τους στην πραγματοποιηση ενος ονειρου. και φυσικα ολους οσους απαρτιζουν αυτην την παρεα για τη διαδοση γνωσεων και εμπειριων.

πληροφοριες

Διαστάσεις: 30χ30χ40
Όγκος: 30 λιτ. καθαρα
Κατηγορία: betta
Φυτά: Heteranthera zosterifolia, Ludwigia Repens Rubin, Bacopa caroliniana, micranthemum micranthemoides, Proserpinaca palustris "Cuba", hygrophila corymbosa siamensis, hygrophila difformis
Ψάρια / ¶λλα είδη: 1 betta splendens
Διακοσμητικά υλικά: μαυρο χαλαζιακο χαλικι, γρανιτικα πετρωματα, αμπελι, μοπανι, καταπα, κωνοι alder
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: μαυρο
Φωτισμός:
Διάρκεια φωτισμού: 8-9 ωρες
Φιλτράρισμα: aquael turbo500
Θερμοστάτης: aquael 75
Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Αλλαγές νερού: 30 % καθε εβδομαδα
Θερμοκρασία: 26
¶λλες πληροφορίες: τα φυτακια ταλαιπωρηθηκαν λιγο μεχρι να τα φυτεψω, αλλα μαλλον θα επανελθουν. στο προγραμμα ειναι βεβαια να συμπληρωσω και με αλλα φυτα, αλλα σιγα-σιγα. επισης θα πρεπει να προμηθευτω και μετρησεις για τις αλλες παραμετρους (pH, GH, KH). η θολουρα ειναι απο το χαλικι που οσο και αν το επλενα, εβγαλε μεσα στο ενυδρειο.
Φωτογραφία:






ελπιζω να τα πηγα καλα, ωστοσο η γνωμη σας μετραει πολυ και οποιαδηποτε παρατηρηση για αλλαγη θα ειναι ευπροσδεκτη
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-02-15, 10:54
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλημέρα kiriaki
Παρακολουθώ το θέμα σου από την αρχή, και κατάλαβα την αγωνία σου και είδα τη προσπάθεια σου για να καταφέρεις να φέρεις σε αυτή την υπέροχη κατάσταση το ενυδρείο σου αλλά προπαντός το ζωντανό σου, σου αξίζουν συγχαρητήρια.
Όπως αξίζουν συγχαρητήρια και στα παιδιά που βοήθησαν και συμμετείχαν σε όλη αυτή τη προσπάθεια.
Μπράβο παιδιά, μπράβο σε όλους σας.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-02-15, 14:35
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Βρε ανεβασε 5 6 φωτογραφιες να χορτασει το ματι!


Πολυ ωραιο!

Μερικα φυτακια ακομα ( ψηλα θα ελεγα ) και λιγη μος πανω στο ξυλο και θα γινει σουπερ!

Το micranthemum micranthemoides αν καταλαβα καλα και ειναι το pearlweed, μολις ψηλωσει λιγο, το ψαρι σου θα το αγαπησει. Ο δικος μου ειναι συνεχεια εκει μεσα και κοβει βολτες.

Το αμπελι σε κανα τριμηνο που θα εχει μαλακωσει αρκετα, βγαλτο και γδαρτο ( θα καταλαβεις τι εννοω με τον καιρο ) για να μην μενει μεσα και σαπιζει.

Αν εκανα κατι, το μονο που θα πειραζα θα ηταν να δωσω λιγο ογκο στις πετρες. Να μην ειναι τοσο φλατ το σημειο εκει. Ομως νομιζω πως δεν ειναι κατι που εχει να κανει τοσο με την λειτουργικοτητα και την ορθοτητα του ενυδρειου οσο με προσωπικο γουστο, οποτε..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-02-15, 15:19
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Μπραβο Κυριακη, χαιρομαι που ολα πηγαν καλα!
Πολλα μπραβο στα παιδια που βοηθησαν! αυτοι ειναι συνχομπιστες!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-02-15, 15:22
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Ωραίο το ενυδρείο. Μπράβο σε σένα και στα παιδιά για την βοήθεια τους.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-02-15, 15:37
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Τι λές τώρα ρε?
....τι λες τώρα?????
Τι έκανες εκεί?

Μπράβο κοπέλα μου!!!!!....Μπράβο!

Συγχαρητήρια και μονο συγχαρητήρια σε εσένα και στα παιδιά!

Δεν έχω λόγια...και πάλι μπράβο
Ειναι αψογο!

Και τώρα μπορω να γίνω λίγο κακός;οι πέτρες Κάλο είναι να αντικατασταθούν απο αλλες πιο σκουρόχρωμες. Κουράζουν με το φώς που πέφτει επάνω.... Αυτό
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-02-15, 15:57
Το avatar του χρήστη Βασίλης Κ
Βασίλης Κ Ο χρήστης Βασίλης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Κουκλάκι το ψάρι όπως και όλο το ενυδρείο!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-02-15, 21:23
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

χαιρομαι πολυ που σας αρεσει. οσον αφορα τις πετρες μαλλον θα μειωσω τον αριθμο, ισως το εχω παραφορτωσει και γι' αυτο φαινεται εντονο. αν στην πορεια βρω καποια πετρα σκουροχρωμη, ισως τις αντικαταστησω. θα παρακοουθω και το αμπελακι να μη μου δημιουργησει προβληματα, το καθαρισα οσο μπορουσα καλυτερα. τα σημαδια επανω δεν ειναι φλοιος, ειναι απο τα γδαρσιματα απο το μαχαιρι.
για τις φωτο, περιμενα λιγο να ξεθολωσει το τοπιο, οποτε συμπληρωνω λιγες ακομα. ξοδεψα πααααααρα πολυ ωρα ωστε να μπορεσω να βγαλω και το ψαρακι, αλλα δε γινεται με τιποτα. δε σταματαει δευτερολεπτο να κουνιεται. οσο για το micranthemum που αναφερεις μιχαλη, ειναι συνεχεια εκει και τριβεται αναμεσα στα φυλλα του









Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-02-15, 21:31
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Να τον χαιρόμαστε τον ψαρή!!!

Edit : Τον θερμαντήρα τον έχεις οριζόντια?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-02-15, 21:32
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Πανεμορφα..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-02-15, 21:33
Το avatar του χρήστη piranhas2
piranhas2 Ο χρήστης piranhas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: θεσ/νικη Ευοσμος
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

τελειο 10000 μπραβο!!!!!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-02-15, 22:17
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Να τον χαιρόμαστε τον ψαρή!!!

Edit : Τον θερμαντήρα τον έχεις οριζόντια?
Και εγω οριζοντια τον εχω. Λαθος?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-02-15, 02:37
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μπραβο βρε κυριακη! ΜΠΡΑΒΟ!πολυ ομορφο και το ψαρι και το ενυδρειο!(φτου φτου)
μιλαμε οτι για πρωτο ενυδρειο,εχεις ζωγραφισει!
απο μενα,respect

η πρωτη φωτο,ειναι ολα τα λεφτα!
μπραβο!

τωρα οσο ωριμαζει το ενυδρειο θα δεις οτι θα ομορφαινει κιαλλο.
θα παθεις πλακα

λιγο αργοτερα (σε κανα μηνα)για να μην το επιβαρυνεις ακομα χωρις λογο,μπορεις να προσθεσεις και κανα σαλιγκαρι λαθρεπιβατη και κανα helena,να συμπληρωθει λιγο το "οικοσυστημα".

παντως τα πας πραγματικα πολυ καλα.
ειδες,το αποτελεσμα αξιζε τον κοπο τελικα
συνεχισε ετσι και οτι αποριες εχεις,ρωτας
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-02-15, 10:43
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

kgf12345, η επιβραβευση σου ειναι για μενα πολυ σημαντικη. περα απο το ψαρι και εμενα, ηθελα πραγματικα αυτο το ενυδρειο να αρεσει και σε εσας.
εχω στο προγραμμα να συμπληρωσω και αλλα φυτα, κυριως για ταπητα αλλα και καποια που θα δεσω στο ξυλο. σκεφτομουν σιγουρα για καποιο σαλιγκαρι, αλλα σκεφτομουν και για καποιο ψαρακι ισως otocinclus. γινεται;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-02-15, 12:05
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μια χαρα
δε θαχεις προβλημα με τους οτοκυκλους,ειναι πολυ ηρεμα ψαρια και το πιθανοτερο ειναι πως δεν θα τον πειραζει ο μονομαχος.βεβαια αν δεις προβληματα,ενεργεις αναλογα.

θελει λιγο προσοχη αν παρεις οτοκυκλο στην αρχη,γιατι ειναι ολοι σχεδον "αγριοπιασμενοι" και συχνα δεν ταιζονται σωστα μεχρι να φτασουν σε ενυδρεια.

κατα τα αλλα,προσοχη γενικως οπως αν εβαζες οτιδηποτε αλλο μεσα.
εξαρταται παντα απτο ψαρι που εχεις ηδη μεσα,κλπ.συμπεριφορα κλπ δηλαδη.
αλλα γιαυτο,βλεπεις και πρατεις.
παντως τους οτοκυκλους τους θεωρω απτις καλες επιλογες για συγκατικοιση με μονομαχο.δοκιμαζεις και αν δεν δεις προβληματα,τοτε συνεχιζεις.

περιμενε να ακουσεις και καμια αλλη γνωμη αν θες,παντως εγω θα το δοκιμαζα

κατα τη γνωμη μου,προεχει να δουμε λιγο το νερο σου,και με ποιους τροπους μπορεις να το μαλακωσεις λιγο,ευκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-02-15, 14:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

kiriaki χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, θεωρώ πως δεν μπορείς να βάλεις Οtocinclus γιατί πρέπει να βάλεις τουλάχιστον 6 και είναι μικρό το ενυδρείο σου

http://www.seriouslyfish.com/species...s-macrospilus/

Behaviour and Compatibility
Very shy and retiring, to the point that it will be out-competed for food by more vigorous species. ItΆs best kept with small, peaceful characins, dwarf cichlids such as Apistogramma and smaller Corydoras. Like others in the genus, it prefers the company of conspecifics and you should aim for a group of at least 6.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-02-15, 22:28
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

συμφωνω με τον τακη που δεν το εγραψα πριν και με προλαβε.οσο περισσοτερα τοσο καλυτερα.βεβαια εσυ κυριακη στο ενυδρειο σου καλο θα ειναι να μη βαλεις 6,γιατι θα ζοριστει αρκετα το πραγμα.κυριως λογω περιορισμενου χωρου και λιτρων.

θα ελεγα οτι 2-3 μπορεις να βαλεις.θελει ομως προσοχη σε διαφορους τομεις.
ικανη βιολογια,ταισμα,συμπεριφορα του μονομαχου,κλπ.
υπαρχει ενα ρισκο δηλαδη.
οπως ειπα και πιο πριν,προσωπικα θα το δοκιμαζα,αλλα θα σου προτεινα να περιμενεις.

θα δεις οτι σε κανα δυο μηνες που θα αρχισει να παιρνει τα πανω του το ενυδρειο,ο μονομαχος μονος του θα το γεμιζει το ενυδρειο.
αν βαλεις και λιγα σαλιγκαρια,θα δεις αρκετη ζωη στο ενυδρειο και θα ειναι και ασφαλες και για τα ζωντανα και για την τσεπη σου.(σε περιπτωση προβληματων κλπ)

ετσι κιαλλιως χρειαζεται να σιγουρευτεις πως εστρωσε πρωτα,μετα να φτιαξεις το νερο στις τιμες που χρειαζεται,και μετα να δεις αν θα προσθεσεις κατι.(σε ψαρι)

δεν υπαρχει λογος να βιαστεις δηλαδη.ασε το μονομαχο να το χαρει μονος του προς το παρον,γιατι σιγουρα εχει παθει πολιτισμικο σοκ
και αργοτερα αποφασιζεις
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-02-15, 22:34
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Με σκανδαλισατε ειχατε δεν ειχατε!
Τωρα θελω και εγω να βαλω οτο.


Εκτος απο τους macrospilus οι οποιοι θελουν 21 με 26 βαθμους, υπαρχει καποιο αλλο ειδος με μεγαλυτερο θερμοκρασιακο ευρος? Γιατι την μονομαχιερα το καλοκαιρι την αφηνω να ανεβει μεχρι 27 28.

Edit: Τα αλλα ειδη τα εχω βρει, ομως πληροφοριες για το περιβαλλον τους δεν βρισκω.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-02-15, 22:48
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σε τι ενυδρειο θες να τα βαλεις?
αν θες πραγματικα να τα χαρεις,φτιαξε ενα ενυδρειο μονο με οτοκυκλους,και βαλε κοπαδι.

για μενα,εκει θα καταλαβεις τα ψαρια που εχεις.
δεν ειμαι πολυ του κοινωνικου.
αντικοινωνικος θα ελεγα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-02-15, 22:54
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Σε μονομαχιερα 54λιτρα. Αυτη την στιγμη εχει μεσα μονο τον μονομαχο ο οποιος τον τελευταιο μηνα κανει παρεα (!?) με ενα mts. Και επειδη το καλοκαιρι την αφηνω να πιασει τους 27 28 βαθμους απερριψα τα macrospilus.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-02-15, 22:58
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι οκ.σε λιτρα εισαι σχετικα καλα για μια ομαδουλα.αλλα αν βρεις κατι αλλο εκτος απο μακροσπιλους στην εγχωρια αγορα,να μου τηλεγραφησεις
πολυ δυσκολα...(η γνωμη μου)
αλλα ανοιξε δικο σου θεμα και τα λεμε.για να μην το σκισουμε εδω το θεμα της κυριακης.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-02-15, 23:00
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Ναι οκ, το φανταστηκα. Ακυρη η ιδεα λοιπον.

Κυριακη σορρυ για το tj.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-02-15, 12:13
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

στο πετ σοπ, προσεξα πως εχει zebra snails. μπορουν να κανουν παρεα με το μονομαχο; εχει και διαφορα μικρα ψαρακια αλλα δεν ξερω τι ειναι, μολις παω θα ρωτησω.
ακομα και μεσα στο καλυτερο ενυδρειο, ενα ψαρι δεν παυει να ειναι ενας οργανισμος σε αιχμαλωσια. ποσο μαλλον οταν ειναι τελειως μονος του. γι΄αυτο σκεφτομαι και για καποιο αλλο ψαρακι, να δημιουργηθει μια αλληλοεπιδραση μεταξυ τους που θα τους κραταει τονωμενο το ενδιαφερον (κοινως, να κανουν παρεουλα). για κοπαδακι ψαριων το βλεπω λιγο δυσκολο, νομιζω πως ο χωρος ειναι περιορισμενος. αν υπαρχει ενα που μπορω να βαλω μονο του, εχει καλως. αλλιως θα αρκεστω σε σαλιγκαρακι....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-02-15, 16:34
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiriaki Εμφάνιση μηνυμάτων
στο πετ σοπ, προσεξα πως εχει zebra snails. μπορουν να κανουν παρεα με το μονομαχο; ναι.αλλα θα πρεπει να προσεξεις να ειναι αρσενικα,γιατι αν ειναι θηλυκα,θα κανουν μονο αυγα παντου τα οποια δεν εκκολαπτονται και πολυ δυσκολα θα τα βγαλεις απο οπου μεινουν.τζαμια κλπ.
για να δεις αν ειναι θηλυκα,μονο με δοκιμη.τα βαζεις,και οποιο δεις να γενναει το αφαιρεις.

ακομα και μεσα στο καλυτερο ενυδρειο, ενα ψαρι δεν παυει να ειναι ενας οργανισμος σε αιχμαλωσια. ποσο μαλλον οταν ειναι τελειως μονος του. γι΄αυτο σκεφτομαι και για καποιο αλλο ψαρακι, να δημιουργηθει μια αλληλοεπιδραση μεταξυ τους που θα τους κραταει τονωμενο το ενδιαφερον (κοινως, να κανουν παρεουλα).
ναι,αλλα εξαρταται και απτο ψαρι.με τον μονομαχο ειναι πολυ δυσκολο,λογω συμπεριφορας.συνηθως,η "παρεουλα" καταληγει με το ενα ειδος να ζει σε καθεστως τρομοκρατιας,στρεσσαρισμενο,η /και τραυματισμενο.χρειαζεται πολυ προσοχη στο τι θα διαλεξεις να βαλεις μεσα μαζι του.οι οτοκυκλοι ειναι μια καλη επιλογη,γιατι για μορφολογικους λογους δεν θα απειλει το ενα το αλλο,αλλα και λογω συμπεριφορας και συνηθειαων,τα δυο ειδη,δεν θα συναντιωνται συχνα.
ο μονομαχος δεν εχει προβλημα να ειναι μονος του,ζει μια χαρα.αρκει να ζει σε ενυδρειο στημενο σωστα γιαυτον.το ενυδρειο το εχεις,οποτε γιατι να ρισκαρεις?

δεν ειναι αδυνατη η συγκατοικηση,αλλα ειναι δυσκολη.αν το ενυδρειο ητανε μεγαλυτερο σε μηκος κλπ θα ειχες περισσοτερες επιλογες ισως,αλλα παλι,εφοσον προκειται για διαφορετικα ειδη,δεν θα κανανε "παρεα".
αντιθετα σε πολλες περιπτωσεις,θα ητανε ενοχληση και για τα δυο ειδη.

πιστεψε με,πιο πολυ η ιδεα σου ειναι και οχι η αναγκη του ψαριου.

αν θες καποια στιγμη να ασχοληθεις,μπορεις να παρεις μια θηλυκια και να δοκιμασεις για αναπαραγωγη.με προυποθεσεις βεβαια,και θα πρεπει να εισαι προετοιμασμενη αναλογως...
οταν φτασεις εκει και εχεις αποριες,τα συζηταμε.
με τα σαλιγκαρια δεν θα εχεις προβλημα.βαζεις αφοβα.αργοτερα που θα μαλακωσει το νερο,ισως χρειαστει να προσεξεις λιγο τη διατροφη τους.
-------------------------
για να μη με παρεξηγησεις,δεν προσπαθω να σε αποθαρρυνω,προσπαθω να σε γλυτωσω απτο να κανεις λαθη που τα εχω κανει κιεγω,και να γλυτωσεις εξοδα και τρεχαματα...

ο μονομαχος γινεται πραγματικο πετ.θα δεις οτι σε δυο μηνες,το ενυδρειο θα σου φαινεται μικρο και αργοτερα θα θες να τον βαλεις σε μεγαλυτερο


μπορεις να το κανεις,αρκει να μην παρασυρθεις απτο μεγεθος του ενυδρειου και το φορτωσεις με ψαρια ασυμβατα μεταξυ τους.(ψαροσουπα δλδ)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 22-02-15 στις 16:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-02-15, 17:32
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
-------------------------
για να μη με παρεξηγησεις,δεν προσπαθω να σε αποθαρρυνω,προσπαθω να σε γλυτωσω απτο να κανεις λαθη που τα εχω κανει κιεγω,και να γλυτωσεις εξοδα και τρεχαματα...

μην ανησυχεις, λαμβανω τις συμβουλες σας πολυ σοβαρα υποψην μου. ουτε χρονος, ουτε χρημα περισσευει για παρορμητικες κινησεις. θα κανω μια αρχη με σαλιγκαρι και βλεπουμε στην πορεια.
δεν ξερω για μεγαλυτερο ενυδρειο, αν και συλλαμβανω τον εαυτο μου να σκεφτεται διαφορα.... εχω πορωθει λιγο με το aquascaping, εχω αγιατρευτη τρελα με τα φυτα και ο συνδυασμος νερου, φυτων και υδροβιας ζωης με εχει συνεπαρει.
αυτο που θα κανω σιγουρα στο αμεσο μελλον εινα μια λιμνη για χρυσοψαρα, με υδροβια και υδροφιλα φυτα και φυσικα βατραχακια. εκει θα χρειαστω σιγουρα τη βοηθεια σας....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-02-15, 22:07
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω οριζοντια τον εχω. Λαθος?
Έχω διαβάσει σε αρκετά θέματα το ερώτημα : "έχεις δει αν σε οριζόντια θέση, θερμαίνει σωστα" κι όλοι απαντούσαν θετικά

Δεν έχω άποψη και δεν σκοπευω να αποκτησω

Θεωρώ όπως πως εφόσον χωράει κάθετα, καλύτερα να μπαίνει κάθετα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiriaki Εμφάνιση μηνυμάτων
θα κανω μια αρχη με σαλιγκαρι και βλεπουμε στην πορεια.
Ακόμη και με το σαλιγκάρι δεν ξέρεις τι καταληξη θα έχει!

Ο πρώτος μου μονομάχος δεν άντεχε να το βλέπει το καημένο το nerite...ώσπου το εβγαλα και το εβαλα σε αλλο ενυδρειο!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 27-02-15 στις 22:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-02-15, 22:19
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σακη αν δε γουσταρε ουτε το σαλιγκαρι δεν ειχες μονομαχο,ειχες τη μετενσαρκωση του γιαγκουλα

πραγματι δεν ξερεις ποτε τι θα σου τυχει βεβαια.
προσωπικα δεν ειχα ποτε τοσο μεγαλο θεμα.
οσοι μονομαχοι ειχα,τα αγνοουσαν εντελως τα σαλιγκαρια.
αντε καμια φορα να πηγαινανε κοντα για να τα δουνε και φευγανε.
ο τελευταιος που ειχα,πηγαινε και εσπρωχνε μερικες φορες τα Physa απτο τζαμι να πεσουνε.
πρεπει να'ριχνε πολυ γελιο το ψαρι
και απτη φωλια τα εδιωχνε,αλλα κατα τα αλλα δεν τα πειραζε.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-03-15, 09:31
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Καλημέρα!!! Πάμε για μια ενημέρωση. Πριν λίγες μέρες πήρα ένα zebra snail και μου έδωσαν δώρο και δυο ramshorn. Ο μονομάχος δε τα ενοχλεί καθόλου, έδειξε λίγο περιέργεια στην αρχή και μετά σαν να μην υπάρχουν.... Τα ramshorn είναι συνεχώς σε κίνηση, εχει σχηματιστεί καφέ άλγη πάνω σε ξύλο και πέτρες και υποθέτω πως τρώνε αυτή. Το Zebra δεν έχω καταλάβει ακόμα τι κάνει. Την ημέρα και όταν ειναι αναμμένη η λάμπα ειναι άφαντο. Δεν το βρίσκω πουθενά. Μόλις σβήσουν τα φώτα εμφανίζεται. Δεν καταλαβαίνω αν τρώει κάτι, μήπως πρέπει να το ταισω εγώ; Επίσης κάποια στιγμή πήρε το μάτι μου ένα μικρουλι, νεογέννητο σαλιγκαρακι πάνω στο ξύλο, ίσως ήρθε μαζί με τα φυτά.
Κάποια απο τα φυτά μου έχουν χαλάσει και τα αφαίρεσα, περιμένω καμία αγγελία για να παραγγειλω. Επίσης οι μετρήσεις μου ειναι σταθερές, και αυτή την εβδομάδα θα πάρω το τεστ για τη σκληρότητα.
Τον θερμοστάτη τον έχω οριζόντια, γιατί κάθετα ακουμπαει στο χαλίκι. Αν δημιουργεί πρόβλημα έτσι, θα μπορούσα να τον γυρίσω έστω λίγο διαγώνια.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-03-15, 09:51
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μια χαρα
η συμπεριφορα του σαλιγκαριου που λες ειναι κανονικη.
καποια στιγμη θα το δεις και με φως να κανει βολτες.
περισσοτερο ομως κινουνται τη νυχτα.και τα δικα μου το ιδιο κανανε.

το θερμαντηρα,αστον οπως σε βολευει καλυτερα,δεν εχει θεμα.αρκει οπως ειπες να μην ακουμπαει στο χαλικι για να εχει ροη γυρω του,μην καει.

τροφη μπορεις να τους ριξεις αν θες,αν και βρισκουν αυτα και τρωνε.
προσεχε μονο αν τους ριξεις τροφη,να μην τους ριξεις πολυ και να μην αφησεις μεσα υπολειματα ωστε να μη σαπισουν και σου ανεβασει αμμωνια.

μπορεις να δοκιμασεις με λαχανικα αν θες.σπανακι,καροτο,και αγγουρι.αφου τα ζεματισεις ελαφρα για να βουλιαξουνε.
για μικρα κομματια μιλαω,δε θα κανεις σουπα

τωρα για τα φυτα,θα δεις τι θα γινει.καποια θα σου πηγαινουν καλυτερα απο αλλα.
εχω την εντυπωση πως παιζει ρολο και το κλιμα εξωτερικα του ενυδρειου και οχι μονο ο φωτισμος και οι συνθηκες στο ενυδρειο.
και θελουνε και χρονο για να προσαρμοστουνε.
καποια στιγμη,ισως χρειστει να παρεις και ταμπλετες λιπασματος για τις ριζες για καποια φυτα.
συνεχιζεις,μια χαρα τα πας
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-03-15, 12:33
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiriaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα!!! Πάμε για μια ενημέρωση..
Χαίρομαι γιατί σου αρέσει αυτό που κάνεις!
Κι όσο σου αρέσει, τόσο καλύτερα θα το κάνεις!

Και χαίρομαι που βοήθησα, έστω και λιγο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ο δικος μου κοπος aquahobby Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 21 01-04-11 12:11
Παρουσιαση και του δικου μου ενυδρειου... achisael Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 31 31-03-10 16:33
ΖΙΚΟΣ Ο ΜΠΑΓΚΑΛΟΓΑΤΟΣ chris129 Bettas 27 20-02-09 00:20
ΝΑ ΚΑΙ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ ΦΥΤΕΜΕΝΟΥ CHRIS4204 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 13 26-07-07 11:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09536 seconds with 13 queries