Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-12-02, 02:25
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή Καθε αρχη και δυσκολη Νο.2 !

Επειδη το topic που ανοιξα στο αλλο board δεν μεταφερθηκε ακομα εδω συνεχιζω σε νεο topic για να σας ενημερωνω για την πορεια του νεου μου ενυδρειου.
Το fishless cycling συνεχιζεται (ευχαριστω Giorgos) και πιστευω οτι παει καλα αλλα ΑΡΓΕΙ (ξερω ξερω....υπομονη).
Για τα ψαρια ειμαι ακομα στο ψαξιμο (βλ.σχετικο topic) αλλα πιστευω οτι συντομα θα βγαλω ακρη.
Το νερο μου απο οτι ειπατε ειναι καλο για κιχλιδες...θυμιζω ΡΗ 8 ΚΗ 14 GΗ 22 ...τωρα για το αν θα προσθεσω κατι για να το κανω καλυτερο (οπως ειπε ο Μανθος) θα το δω αργοτερα.
Σχετικα με τις εισαγωγες των δυο φιλτρων...φαινονται πολυ ασχημα...απορω γιατι η ΕΗΕΙΜ επιμενει στο πρασινο χρωμα !
Αγορασα αλφαδολαστιχο διαφανο για να τους αλλαξω αλλα δεν βρηκα σε διαμετρο 22 και αν βαλω το 16αρι που πηρα δεν θα μπορω να χρησιμοποιησω τα "φιλτρακια" που μπαινουν στο τελειωμα.Καμια ιδεα για το πως να τις κρυψω ;;;
Η μια εισαγωγη ειναι αρκετα μακρια απο την αμμο.Μηπως θα επρεπε να την βαλω πιο χαμηλα ;;
Δειτε και μερικες φωτογραφιες :
http://photos.yahoo.com/bc/kg_3100/l...ntakes&.view=t

Ευχαριστω ολους για την βοηθεια...και συνεχιζουμε
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-12-02, 10:10
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Χρησιμοποίησε κάποιο φυτό ή καλύτερα δοκίμασε μία μεγάλη πέτρα μπροστά από το φίλτρο, απ’ ότι βλέπω έχεις ήδη κάποιες πέτρες, δεν είναι άσχημη η λύση της σπηλιάς, πάντα μπροστά από το φίλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-12-02, 17:21
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Στην πρώτη φωτογραφία (ΕΗΕΙΜ 2217) δεν μπορώ να διακρίνω πόσο πάνω από την επιφάνεια της άμμου είναι η εισαγωγή. Μέτρησε το και πες μας (με ακρίβεια χιλιοστού παρακαλώ ). Έτσι πως το είδα πάντως μου φαίνεται ότι μπορείς να την βάλεις λίγο πιο κοντά στην άμμο.

Στην δεύτερη φωτογραφία (ΕΗΕΙΜ 2227) έχω την εντύπωση ότι το παράκανες! Το σφουγγάρη της εισαγωγής ακουμπάει κυριολεκτικά στην άμμο! Πήγαινέ την 6-7 cm πιο πάνω.

Διακρίνω τα πρώτα ίχνη άλγης;
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-12-02, 21:35
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Από όσο μπορώ να δω, το υπόστρωμα είναι άμμος λεπτή. Να ξέρεις ότι όταν θα βάλεις τα ψάρια μέσα θα γίνει το εξής:
Τα ψάρια θα αρχίσουν να σκάβουν μεταφέροντας την άμμο. Επίσης με τις απότομες κινήσεις τους, όταν είναι λεπτή η άμμος την ανασηκώνουν. Αυτό θα έχει σαν συνέπεια να βρίσκεις ένα μέρος της μέσα στο φίλτρο σου. Εγώ το έχω πάθει αυτό πολλές φορές. Πιο έντονο θα είναι το πρόβλημα στην είσοδο του νερού που είναι χωρίς το σφουγγάρι. Η λύση θα είναι ή να βάλεις στην είσοδο σφουγγάρι, που περιορίζει πολύ την είσοδο της άμμου στο φίλτρο, ή να έχεις την είσοδο αρκετά πιο πάνω από τον βυθό. Φυσικά πρέπει να βρεις τρόπο με πέτρες να κρύψεις όσο γίνεται το σφουγγάρι.
Το σφουγγάρι θα λειτουργήσει και σαν προφίλτρο αρκεί να το πλένεις κάπου κάπου, γιατί με τον καιρό θα γεμίζει με βακτηρίδια, που θα περιορίζουν την είσοδο του νερού. Αυτό βέβαια για να γίνει θα πρέπει να αφήνεις το σφουγγάρι χωρίς πλύσιμο για 3-4 μήνες...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-12-02, 21:54
pokou Ο χρήστης pokou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 83
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pokou
Προεπιλογή Re: Καθε αρχη και δυσκολη Νο.2 !

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Αγορασα αλφαδολαστιχο διαφανο για να τους αλλαξω αλλα δεν βρηκα σε διαμετρο 22 και αν βαλω το 16αρι που πηρα δεν θα μπορω να χρησιμοποιησω τα "φιλτρακια" που μπαινουν στο τελειωμα.Καμια ιδεα για το πως να τις κρυψω ;;;
Μην βαλεις αλφαδολαστιχο μετα απο λιγο καιρο θα σκληρηνει και θα γεμισει αλγη και θα ειναι μια αηδια.
Γιαυτο τα κανουν σκουρα πρασινα.
__________________
μαχαιρι και στον εγκεφαλο...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-12-02, 22:04
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Μέτρησε το και πες μας (με ακρίβεια χιλιοστού παρακαλώ ).
Στην δεύτερη φωτογραφία (ΕΗΕΙΜ 2227) έχω την εντύπωση ότι το παράκανες! Το σφουγγάρη της εισαγωγής ακουμπάει κυριολεκτικά στην άμμο! Πήγαινέ την 6-7 cm πιο πάνω.

Διακρίνω τα πρώτα ίχνη άλγης;
Στο 2217 η εισαγωγη ειναι 14,6 εκ (ειδες ακριβεια ;; ) απο την αμμο.
Για να το κατεβασω πιο κατω...πρεπει να αγορασω αλλο ενα "μπαστουνακι" διαμ.22....να κοψω ενα κομματι και να το ενωσω με το υπολοιπο με ενα κομματι ευκαμπτο σωληνα διμ.22 της ΕΗΕΙΜ.
Οσο για το 2227 οκ...μπορει να ανεβει λιγο πιο πανω.
Αλγη δεν υπαρχει...που την ειδες ;;

Την αμμο την μαζεψα απο παραλια και εβαλα και λιγα κιλα ετοιμο αγορασμενο ψιλο χαλικι.Την ανακατεψα πολλες φορες και δεν "σηκωνεται" πολυ.
Καλη η ιδεα με το σφουγγαρακι σαν προ-φιλτρο....και φυσικα Τολη δεν προκειται να το αφησω βρωμικο για 4 μηνες !!!

Σχετικα με το στρωσιμο ... μετρησεις πριν λιγο :
Αμμωνια 0 (προσθετω καθε μερα τοση ωστε μετα απο μια ωρα να ειναι 3 mg)
NO2 στο full ... τελευταιο χρωμα στην κλιμακα της ΤΕΤRA 3.3-33
NO3 50 mg (xθες και προχθες ηταν ψηλοτερα ! )
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-12-02, 22:16
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Και εγώ από την θάλασσα έχω βάλει Γιώργο, αλλά πίστεψε με, τα ψαράκια αυτά την σηκώνουν και την μεταφέρουν!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-12-02, 22:27
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σχετικα με το στρωσιμο ... μετρησεις πριν λιγο :
Αμμωνια 0 (προσθετω καθε μερα τοση ωστε μετα απο μια ωρα να ειναι 3 mg)
NO2 στο full ... τελευταιο χρωμα στην κλιμακα της ΤΕΤRA 3.3-33
NO3 50 mg (xθες και προχθες ηταν ψηλοτερα ! )
Αυτό είναι ευχάριστο.
Σε λίγες μέρες θα πέσουν τα ΝΟ2 στο 0 και θα είσαι έτοιμος.
ΥΠΟΜΟΝΗ


ΥΓ. Στα ενυδρεία που φιλοξενούν κιχλίδες συνηθίζετε (για να μην πω επιβάλλεται αφού δεν έχω ιδία εμπειρία) στο πάτο – κάτω απ’ όλα – να τοποθετείτε ένα φύλο φενιζόλ ώστε τυχόν πέτρες που θα μετατοπισθούν να μην χτυπήσουν στο τζάμι και το σπάσει ή το ραγίσει. Ελπίζω να το έχεις κάνει αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-12-02, 00:23
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

[quote="newfish"]
Παράθεση:

ΥΓ. Στα ενυδρεία που φιλοξενούν κιχλίδες συνηθίζετε (για να μην πω επιβάλλεται αφού δεν έχω ιδία εμπειρία) στο πάτο – κάτω απ’ όλα – να τοποθετείτε ένα φύλο φενιζόλ ώστε τυχόν πέτρες που θα μετατοπισθούν να μην χτυπήσουν στο τζάμι και το σπάσει ή το ραγίσει. Ελπίζω να το έχεις κάνει αυτό.
ΦΥΣΙΚΑ και το εχω κανει...3 χιλ φελιζολ στον πατο και οι πετρες κολλημενες με σιλικονη !
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-12-02, 00:32
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

και καποιος αλλος ειχε κολλησει τις πετρες με σιλικονη
και οταν χρειαστει να ποιασει ενα ψαρι τραβηξε τα πανδεινα,
εγω βρε παιδια δεν τις εχω κολλησει!!!
αν στηριχθουν καλα οι πετρες δεν χρειαζεται να κολληθουν( ΙΜΟ)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-12-02, 00:38
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Δηστυχως τις κολλησα γιατι εκανα διαφορα πειραματα με το στησιμο εκτος ενυδρειου και ειδα οτι δεν στεκονταν καλα απο μονες τους.

Τωρα αν δεν μπορω στο μελλον να πιασω καποιο ψαρι....θα παρω την "ψαροπαγιδα" του Στεφανου !
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-12-02, 02:39
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Επειδή μου φαίνεται λίγο ανακριβής η μέτρηση για τα νιτρώδη (ΝΟ2 = 3,3-33 mg/l), ο κύριος οδηγός σου για το κατά πόσο καλά και γρήγορα πάει το στρώσιμο θα είναι τα νιτρικά σου (ΝΟ3). Αν τα βλέπεις να αυξάνουν μέρα με τη μέρα θα είσαι σε καλό δρόμο και μόλις έχεις τα νιτρώδη στο μηδέν, είσαι έτοιμος.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-12-02, 10:15
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Επειδή μου φαίνεται λίγο ανακριβής η μέτρηση για τα νιτρώδη (ΝΟ2 = 3,3-33 mg/l),.
Eχω το τεστ της TETRA...το νερο γινεται κατακοκκινο !
Η τελευταια ενδειξη στο τεστ που δινει αυτο το χρωμα λεει 3,3-33 mg/l
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-12-02, 14:29
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Δεν πειράζει. Δεν είναι πρόβλημα αυτό. Απλώς θα πρέπει να μετράς και τα νιτρικά μαζί με τα νιτρώδη για να δεις κατά πόσο καλά αναπτύσσονται τα βακτηρίδια (δεύτερης γενιάς ).

Δηλαδή όταν μετράς ΝΟ2 = 3,3-33 mg/l θα πρέπει αυτομάτως να μετρήσεις και τα νιτρικά. Αν δεις ότι ανεβαίνουν τα ΝΟ3 μέρα με τη μέρα, τότε είσαι σε πολύ καλό δρόμο.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-12-02, 18:56
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Nεες μετρησεις :
Αμμωνια : 0
ΝΟ2 : 0,3 (επιτελους επεσε ! :P )
ΝΟ3 : 25
Συνεχιζω να προσθετω αμμωνια καθε 24 ωρες.

Η "μεγαλη" αλλαγη νερου γινεται οταν μηδενιστουν ΝΗ3 + ΝΟ2 ;;
Τον ανθρακα στο φιλτρο ποτε να τον βαλω ;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-12-02, 19:31
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Τον άνθρακα καλό θα ήταν να τον έβαζες τώρα και να τον βγάλεις την ημέρα πριν μπουν τα ψάρια... δηλαδή όταν σταματήσεις να ρίχνεις αμμωνία.

Μου φαίνεται περίεργο που τα ΝΟ2 έπεσαν τόσο γρήγορα. Για θύμησέ μου. Έχεις βάλει υλικά φίλτρου από παλιό/στρωμένο ενυδρείο; Αν θυμάμαι καλά είσαι στην 11-12η μέρα στρωσίματος;

Επίσης περίεργο είναι ότι τα ΝΟ3 σου έχουν μειωθεί. Δεν έχεις φυτά ετσι; Ούτε αλλαγές νερού κάνεις...

Όταν μηδενιστούν και τα νιτρώδη, να συνεχίσεις να προσθέτεις κανονικά αμμωνία μερικές μέρες για να σιγουρευτείς ότι το ενυδρείο έκανε τον κύκλο του.

Την μεγάλη αλλαγή νερού θα την κάνεις όταν μηδενιστούν ΝΗ3 και ΝΟ2 που σημαίνει ότι τα ΝΟ3 είναι σε ψηλές τιμές.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-12-02, 23:34
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

ποιος ηταν που κολλησε τις πετρες και μετα τις εβγαλε??μα φυσικα εγω !! εξαρταται ομως απο το τι πετρες εχει μεσα...ο μανθος εχει βαλει τις πετρες με ωραιο κολπο και εχουν δεσει η μια πανω στην αλλη,μια και ειναι ολες απο το ιδιο σχεδιακι...μεγαλες και λειες..αν ομως εχεις διαφορετικα ειδη πετρας νομιζω θελει και λιγο κολλημα..οσο για την αμμο αυτο που λεει ο τακης ειναι guarandeed !!η αμμος που εχω στο δικο μου μετακινειται καθημερινα λες και ειναι κινουμενη ! και φαντασοθυ οτι εχω 3-4 ψαρια μεσα...
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-12-02, 02:32
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

11η-12η...εχασα τον λογαριασμο
Εβαλα περιπου 60 λιτρα νερο απο το αλλο μου ενυδρειο και καθε "εστιψα" δυο φορες μεσα το σφουγγαρι (λασπη να δεις που εβγαλε).
Προσθεσα και stess zyme και filter-starter aqua vital.
Οντως τα ΝΟ2 επεσαν αποτομα και τα ΝΟ3.Αλλαγες δεν εκανα αλλα εξατμιζεται πολυ νερο (θερμοκρασια στους 32) και προσθετο περιπου 20 λιτρα καθαρο νερο καθε δυο μερες.
Φυτα δεν εχω !

Κατα ενα περιεργο τροπο σημερα Κυριακη :
Αμμωνια 0
ΝΟ2 <0,3
ΝΟ3 12,5

Ο ανθρακας στο φιλτρο μπηκε....προσθετω λιγη αμμωνια για να "τρωνε" τα βακτηριδιακια
Αν και αυριο ειναι ολα οκ ... θα κανω μια αλλαγη νερου . Ποσο ;; 50% ;;;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-12-02, 20:00
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Έχω την εντύπωση ότι δεν έχει στρώσει το ενυδρείο σου.
Και κάτι άλλο, (ΙΜΟ) όταν εξατμίζεται το νερό του ενυδρείου, μην προσθέτεις άλλο φρέσκο. Άστο όπως είναι. Γι'αυτό μάλλον πέφτουν τα νιτρικά σου και πιθανόν να έχεις διαταράξει τον όλο κύκλο.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-12-02, 21:28
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Εγώ νομίζω ότι το ενυδρείο με 0 Αμμωνία και νιτρώδη τόσο χαμηλά δεν έχει πρόβλημα. Πρέπει να αρχίσεις να κατεβάζεις την θερμοκρασία, και εγώ στην θέση σου θα έβαζα μέσα στο ενυδρείο κάποια ψάρια.
Με αυτό που έκανες George, να στύψεις το σφουγγάρι μέσα στο νέο ενυδρείο, ουσιαστικά έχεις λύσει το πρόβλημα του εμβολιασμού του ενυδρείου, με αρκετά βακτηρίδια για να λειτουργήσει με μερικά ψάρια. Εγώ το έχω κάνει πολλές φορές και έχει λειτουργήσει άψογα!!!
Γιώργο δεν νομίζω ότι δημιουργεί πρόβλημα το γεγονός ότι προσθέτει το νερό που εξατμίζεται. Το μόνο που αλλάζει είναι ότι θα έχει κάποια άνοδο στην σκληρότητα, αλλά όχι τέτοια που να θεωρείται πρόβλημα. Φυσικά δεν εννοούμε να κάνει κάτι τέτοιο για τους επόμενους 5-6 μήνες!!!! Δεν χρειάζεται να έχει για καιρό την θερμοκρασία τόσο ψηλά.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-12-02, 00:37
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

H θερμοκρασια κατεβηκε στο 27 ... το ενυδρειο εστρωσε και αυριο ή μεθαυριο θα βαλω ψαρια

Στο νερο του ενυδρειου...χρησιμοποιει κανενας σας καποιο "προσθετο" , οπως βιταμινες κλπ (πχ. κατι σαν το TETRA VITAL).
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-12-02, 01:52
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

ΙΜΟ, ΙΜΕ οι βιταμίνες είναι καλύτερα να "ταϊζονται" στα ψάρια διότι οι έτοιμες (όπως η TetraVital που αναφέρεις), που είναι φτιαγμένες για να τις ρίχνεις απευθείας στο νερό, δεν απορροφόνται τόσο καλά μέσα από το νερό απλά, δηλαδή από τα βράγχια, το δέρμα κλπ του ψαριού.

27 C είναι μάλλον λίγο προς την πάνω κλίμακα. Καλύτερα να μειώσεις στους 25-26 C πριν βάλεις τα ψάρια.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-12-02, 03:00
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Exω δυο αντιστασεις μια 200W και μια 250W την μια διπλα στην αλλη κοντα στην εισοδο του ενος φιλτρου.
Η εισοδος του αλλου φιλτρου ειναι ακριβως απεναντι.
Εχω δυο θερμομετρα...το ενα κοντα στις αντιστασεις δειχνει 26 και το απεναντι 27.
Οι αντιστασεις ειναι ρυθμισμενες στους 26.
Προσεξα οτι δουλευει ΜΟΝΟ η μια ενω η αλλη δεν αναβει σχεδον ποτε !
Τις αλλαξα θεση ... παντα δουλευει μονο αυτη που ειναι διπλα στην εισοδο του φιλτρου !
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-12-02, 12:18
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Re: Καθε αρχη και δυσκολη Νο.2 !

Το ίδιο παρατήρησα και εγώ στο δικό μου.
Η αντίσταση που είναι κοντά στην εισαγωγή του φίλτρου άναβε πάντα μόνη.
Έτσι την ρύθμισα σε ένα βαθμό πιο πάνω από την άλλη και τώρα ανάβουν και οι δύο μαζί.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-12-02, 13:49
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Το ότι ανάβει μόνο η αντίσταση που είναι κοντά στην εισαγωγή του φίλτρου είναι λογικό διότι εκεί υπάρχει πιο έντονη κινητικότητα του νερού με αποτέλεσμα το θερμό νερό να διαχέεται από το φίλτρο σε άλλα σημεία του ενυδρείου (πιο μακριά από τις αντιστάσεις) και νέο, ψυχρότερο νερό να έρχεται πάλι στην ίδια θέση.

Οι θερμοστάτες λειτουργούν αναλόγως τη θερμοκρασία του νερού κοντά τους. Γι'αυτό πρέπει να τους βάζουμε σε σημεία που έχει καλή κινητικότητα το νερό. Στην δική σας περίπτωση, ό ένας λειτουργεί συνέχεια γιατί υπάρχει πάρα πολύ καλή κινητικότητα νερού ενώ ο άλλος που είναι παραδίπλα, δεν υπάρχει λόγος να λειτουργεί αφού ο πρώτος ζεσταίνει τα νερά του.

Γιατί δεν βάζεται έναν θερμοστάτη σε κάθε άκρο του ενυδρείου μιας που έχετε και δύο φίλτρα σε κάθε άκρη; Ο κάθε θερμοστάτης να είναι δίπλα στην εισαγωγή του φίλτρου που είναι δίπλα του.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-12-02, 13:58
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

εχω σταματησει εδω και μερικες μερες ναα προσθετω αμμωνια γιατι το ενυδρειο εχει στρωσει και περιμενα χθες τα ψαρακια μου.
Δυστηχως δεν ηρθαν και μαλλον θα ερθουν Τριτη ή Τεταρτη.
Τι κανω μεχρι τοτε ;;
Αν τα βακτηριδια δεν εχουν αμμωνια να "φανε" τι θα γινει ;;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-12-02, 14:16
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Σταμάτησες να βάζεις αμμωνία εδώ και μέρες???!!!???!!!
Γιατί; Μα το γράφω ξεκάθαρα στο άρθρο. Σταματάμε να βάζουμε αμμωνία μια μέρα πριν βάλουμε τα ψάρια! Αν είναι έτσι, σίγουρα έχεις χάσει βακτηρίδια!

Τώρα πρέπει να συνεχίσεις να προσθέτεις αμμωνία (την ίδια ποσότητα... μέχρι 3-3,5 mg/l) μέχρι την προηγούμενη μέρα που θα μπουν τα ψάρια... σα να μην έγινε τίποτα. Και να κάνεις μετρήσεις κάθε μέρα ώστε να δεις τι γίνεται με το βιολογικό σου φίλτρο. Λίγες ώρες πριν μπουν τα ψάρια, να ξανακάνεις την μεγάλη αλλαγή νερού.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-12-02, 16:26
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Re: Καθε αρχη και δυσκολη Νο.2 !

Ελπίζω μέχρι να σου έρθουν τα ψαράκια σου, να έχει διορθωθεί η τυχόν ζημιά που προκλήθηκε στα βακτηρίδια σου από την νηστεία.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-12-02, 23:00
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Αν αφησες τα βακτηριδια σου ''νηστικα'' για πανω απο μια εβδομαδα (και εφοσον το ενυδρειο σου ειχε στρωσει) τοτε θα αποκαταστησεις μονο εν μερει την ζημια που προκαλεσες μεχρι την Τριτη που γραφεις οτι θα σου ερθουν τα ψαρια που περιμενεις! Αν ομως εμειναν για μικροτερη διαρκεια νηστικα, τοτε μεχρι την Τριτη ολα θα ειναι μια χαρα!

Υ.Γ Α και προσεξε γιατι κινδυνευεις αμεσα απο την ασθενεια Σ.Ε.Σ.Ε, η πολυ γνωστη σε ολους Στερηση Εγκερου Στησιματος Ενυδρειου απο την οποια κινδυνευουν και οσοι γαι παρατεταμενη χρονικη διαρκεια περιμενουν να τους ερθουν τα πολυποθητα ψαρακια τους! ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κινδυνευουν διπλα οσοι περιμενουν ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΚΙΧΛΙΔΕΣ!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09162 seconds with 14 queries