Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-12-02, 04:55
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή CO2 και εσωτερικό φίλτρο

--------------------------------------------------------------------------------
Title: Φυτά και εσωτερικό φίλτρο
Post by: Takis on 02/04/02 at 13:13:41
--------------------------------------------------------------------------------
Αν θεωρήσουμε υποχρεωτικό ότι πρέπει να μπει σε ένα ενυδρείο που προορίζεται για φυτά, μόνο εσωτερικό φίλτρο, για λόγους έλλειψης χώρου, τι πιθανότητες υπάρχουν να πάνε όλα καλά; Και τι λύση έχουμε για την παροχή CO2, αφού δεν υπάρχει σωλήνας στην διαδρομή του νερού;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυτά και εσωτερικό φίλτρο
Post by: fighterfish on 02/04/02 at 15:39:09
--------------------------------------------------------------------------------
υποθετω οτι δεν εννοείς under gravel filter (φίλτρο βυθού),
οπότε δεν γραφω τα παθήματά μου γιατί θα είμαι εκτός θέματος....
:-X :-/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυτά και εσωτερικό φίλτρο
Post by: zincfree on 02/04/02 at 15:40:20
--------------------------------------------------------------------------------
Για ποιό λόγο να μην πάνε όλα καλά;
Όσο για CO2 θα πρέπει να εισάγεται στο tank μέσω ενός διαχειτήρα διοξειδίου κάπου κοντά στην είσοδο του εν λόγω φίλτρου ώστε να επιτευχθεί μία minimum μείξη του με το νερό που βρίσκεται σε κίνηση.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυτά και εσωτερικό φίλτρο
Post by: Takis on 02/04/02 at 15:49:50
--------------------------------------------------------------------------------
Πρέπει να θεωρηθεί ότι μιλάμε για CO2 με την μέθοδο της ζάχαρης και της μαγιάς, και βέβαια για ένα εσωτερικό φίλτρο, μάλλον Fluval.
Δεν συζητάμε για φίλτρο βυθού για πολλούς λόγους και ο σπουδαιότερος είναι ότι δεν το εμπιστεύομαι για μακροχρόνια χρήση, και ειδικά για ενυδρείο με πολλά φυτά..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυτά και εσωτερικό φίλτρο
Post by: Tolis on 02/04/02 at 16:19:52
--------------------------------------------------------------------------------
Για τι διαστασεων ενυδρειο μιλαμε?
Αν ειναι πολυ μικρο, μπορεις να στρεψεις την εξοδο της αντλιας διαγωνια (σχεδον καθετα) στο πλαϊνο ή πισω τζαμι, κοβει κατα πολυ την ενταση της ροης.
Για το CO2, αναγκαστικα θα χρειαστει ενα diffuser, ειναι απλο στη κατασκευη αλλά θα πρεπει να ζησεις με ακομα ενα "πραμα" μες στο ενυδρειο...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυτά και εσωτερικό φίλτρο
Post by: Takis on 02/04/02 at 16:23:10
--------------------------------------------------------------------------------
Το ενυδρείο θα είναι 63 Χ 35(ή 40) Χ 55.
Δεν είμαι σίγουρος για το τι ακριβώς εννοείς.....(για το CO2)
Κάντο λίγο ποιο λιανά...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυτά και εσωτερικό φίλτρο
Post by: Tolis on 02/04/02 at 18:05:47
--------------------------------------------------------------------------------
Το ζητουμενο ειναι απ' τη μια να κρατηθει το διοξειδιο οσο περισσοτερο χρονο γινεται σε επαφη με το νερο, και απο την αλλη, στην επιφανεια επαφης το νερο να ανανεωνεται οσο πιο πολυ και πιο γρηγορα γινεται. (Η αρχη ειναι η ιδια με την οξυγονωση του νερου, μονο που αλλαζουμε αεριο).
Ενας απλος τροπος ειναι ενας διαφανης σωληνας ανοιχτος κι απ' τις δυο ακρες, με την μεγαλυτερη δυνατη διαμετρο. Στο πανω μερος τον κλεινουμε με ενα τουλι (αποχη, γυναικειο καλσον) το οποιο συγκρατουμε με ενα λαστιχο. Απο κατω χωνουμε το σωληνακι που βγαζει το διοξειδιο, το οποιο μαζευεται στο πανω μερος (μια μεγαλη φυσαλιδα). Τοποθετωντας το ολο συστημα πολυ κοντα σε εξοδο αντλιας, το ρευμα του νερου περναει πανω απ' το τουλι και το διοξειδιο διαχεεται απ' τις τρυπες του. Αναλογα με το τι χρησιμοποιουμε , ισως χρειαστει να βαλουμε διπλο τουλι - με τρυπες τοσο μικρες ωστε να συγκρατουν την φυσαλιδα μεσα στον σωληνα.

http://users.otenet.gr/~tolibra/CO2diff.jpg


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυτά και εσωτερικό φίλτρο
Post by: ASCCO1 on 02/05/02 at 11:09:03
--------------------------------------------------------------------------------
Αν κανουμε μια μικρη τρυπα στο κατω μερος της fluval και βαλουμε εκει το σωληνακι δεν θα γινοταν δουλεια ετσι????????


Και μια αλλη ερωτηση ΤΟΛΗ εχω βαλει στο DIY to diffuser τις tetra και δουλευει ,χρειαζεται και τωρα να το γυρναω αναποδα κατα καιρους ,οπως τοτε που δουλευε με την φιαλη τις tetra για να φευγουν τα διαφορα αλλα αερια που μαζευονταν τοτε εκει???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυτά και εσωτερικό φίλτρο
Post by: Tolis on 02/05/02 at 11:28:13
--------------------------------------------------------------------------------
To diffuser της Tetra ειναι πολυ ομοιο με το παραπανω σχεδιαγραμμα - ναι, και στα δυο χρειαζεται που και που να τα αδειαζουμε...
Το κολπο με το σωληνακι στά εσωτερικα φιλτρα απ'οτι μου εχουν πει δουλευει - δεν εχω πολλα παρε δωσε με εσωτερικα φιλτρα δυστυχως και δεν μπορω να πω απο πρωτο χερι...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυτά και εσωτερικό φίλτρο
Post by: Takis on 02/05/02 at 17:33:42
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτή ακούγεται καλή ιδέα, (σωληνάκι στο εσ. φίλτρο). Μπορούμε να το κάνουμε ποιο συγκεκριμένο; Θα σας πω βέβαια για τι φίλτρο μιλάω τις επόμενες μέρες, γιατί υποθέτω ότι δεν γίνεται με ολα....

Κοίτα να δεις που έμπλεξα και ασχολούμαι με λάχανα!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυτά και εσωτερικό φίλτρο
Post by: polleni on 02/05/02 at 17:41:41
--------------------------------------------------------------------------------
Ολα τα φίλτρα είναι έτσι φτιαγμένα ώστε το νερό να ακολουθεί την μέγιστη διαδρομή μέσα τους (δηλαδή να περνάει από το κάτω μέρος του σφουγγαριού και να το διατρέχει ολόκληρο). Αυτό θα εκμεταλλευθείς και εσύ. Θα κανονίσεις οι φυσαλλίδες του αερίου να ελευθερώνονται ακριβώς στο σημείο που μπαίνει το νερό στο φίλτρο και έτσι το αέριο θα βρίσκεται για αρκετή ώρα σε υποχρεωτική παραμονή με το νερό και θα διαλύεται όσο είναι να διαλυθεί. Είναι σημαντικό αυτό που είπε ο Τόλης, θα πρέπει δηλαδή με κάποιο τρόπο (τσακίζοντας π.χ. το σωληνάκι) να μειώσεις αρκετά την παροχή του διοξειδίου τόσο ώστε από την έξοδο του φίλτρου να μη βγαίνουν παρά ελάχιστες και πολύ μικρές φυσαλίδες. Αυτό δουλεύει ακόμη καλύτερα με εξωτερικά φίλτρα γιατί δουλεύουν υπό πίεση οπότε το αέριο πιέζεται προς διάλυση ακόμη περισσότερο. Το σωληνάκι κρατιέται στη θέση του είτε με λάστιχο είτε ανοίγοντας με τρυπάνι μία τρύπα που να το χωράει ίσα ίσα. Αν θες βάλε και σιλικόνη για στεγανοποίηση εφόσον επιλέξεις την μέθοδο της τρύπας.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυτά και εσωτερικό φίλτρο
Post by: zincfree on 02/05/02 at 23:22:00
--------------------------------------------------------------------------------
Βάλε ένα μετρητή φυσαλλίδας (bubble counter) Τάκη.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυτά και εσωτερικό φίλτρο
Post by: Takis on 02/06/02 at 06:16:14
--------------------------------------------------------------------------------
Χωρίς να είμαι βέβαιος, νομίζω ότι για να χρησιμοποιήσω μετρητή φυσαλλίδας, χρειάζεται CO2 από φιάλη υπό πίεση. Δεν ξέρω πόσο μπορεί να δουλέψει με μαγιά, με το δεδομένο της όχι σταθερής παροχής αεριού.
Όσο για το εσ. φίλτρο, είναι αυτό που γράφω στο προηγούμενο μήνυμα μου, ότι πρέπει να δω το συγκεκριμένο φίλτρο τι δρόμο ανοίγει στο νερό. Κάποια φίλτρα έχουν είσοδο νερού από πολλές μεριές και αυτό κάνει την εφαρμογή ακόμα ποιο δύσκολη. Εκείνο που νομίζω ότι είναι απαραίτητο, είναι να μην βγάζει αέρα το φίλτρο, γιατί έτσι θα χάνεται το CO2 πολύ πιο γρήγορα, και να είναι η ροή του μειωμένη, για πολλούς λόγους.
Αρχίζει να μου κινεί το ενδιαφέρον αυτή η ιστορία, και πιο πολύ αφού και ο Τόλης ετοιμάζεται να μπει (πάλι στον χορό των αφρικάνων.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυτά και εσωτερικό φίλτρο
Post by: polleni on 02/06/02 at 06:31:39
--------------------------------------------------------------------------------
Το ιδανικό είναι μέγιστη ροή νερού / λίγη ροή αερίου και φυσικά όπως είπες, όχι και τόσο αέρας. Το να γυρίσεις το ακροφύσιο του φίλτρου (έξοδος) προς τα κάτω βοηθάει επίσης. Χωρίς φιάλη βέβαια η πίεση θα παίζει αρκετά. Αύξηση της πίεσης μπορείς να κάνεις με την χρήση βελόνας από σύριγγα στην έξοδο του αερίου (καρφώνεις την σύριγγα σε κάποιο σημείο της εισόδου του φίλτρου - κατά προτίμηση το σφουγγάρι αν το φτάνεις απέξω). Ψηλό ΚΗ (14+) οπωσδήποτε για να μην θρηνήσεις θύματα..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυτά και εσωτερικό φίλτρο
Post by: Tolis on 02/06/02 at 06:45:39
--------------------------------------------------------------------------------
Απο 4ΚΗ και πανω δεν υπαρχει προβλημα, το buffering ειναι αρκετο, και ειδικα με DIY δεν υπαρχει πολυς κινδυνος....
Ενα bubble counter δεν ειναι απαραιτητο, ειδικα παλι με DIY, αν και στη περιπτωση του εσωτερικου φιλτρου καλο θα ηταν με καποιο τροπο να βλεπαμε ποτε αρχιζει να μειωνεται η παραγωγη CO2 για να αλλαξουμε μπουκαλι.....


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυτά και εσωτερικό φίλτρο
Post by: Takis on 02/06/02 at 16:08:33
--------------------------------------------------------------------------------
Το θέμα του ΚΗ θα το δούμε στην συνέχεια, αλλά αυτή την στιγμή με προβληματίζει η πίεση του CO2. Δεν ξέρω και δεν θα μπορώ να το διαπιστώσω με την μέθοδο της βελόνας, πόσο και αν, θα περνά αέριο μέσα στο φίλτρο. Το να κατέβει το αέριο 35-40 εκ. μέσα στο νερό απαιτείται αρκετή πίεση....
Με την ευκαιρία Τολη θα ήθελα να μου γράψεις την συνταγή και την διαδικασία για να φτιάξω το όλο σύστημα. Μέχρι κάποια στιγμή το είχα κάπου, από ένα site γερμανικό, αλλά δεν μπορώ να το βρω τώρα. Θα είναι μια ευκαιρία για πληροφόρηση και κάποιων άλλων που μπορεί να ενδιαφέρονται.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυτά και εσωτερικό φίλτρο
Post by: polleni on 02/06/02 at 17:41:33
--------------------------------------------------------------------------------
Τάκη το αέριο αν διαλυθεί θα πάει οπουδήποτε. Φαντάσου το σαν να ρίχνεις ένα από τα έγχρωμα φάρμακα στο νερό - βλέπεις ότι τελικά πάει παντού. Το πόσο ρίχνει είναι θέμα που μάλλον θα χρειαστεί ένα bubble counter. Δεν βλέπω άλλο τρόπο, εκτός αν εμπειρικά ξέρεις πότε περίπου ξεθυμαίνει και το αλλάζεις πιό πριν - όπως ο Τόλης !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυτά και εσωτερικό φίλτρο
Post by: halvas69 on 02/06/02 at 17:52:31
--------------------------------------------------------------------------------
Dear Taki

Λάβε... http://www.thekrib.com/Plants/CO2/
και...... http://www.nfis.com/~hartland/aqua/co2.htm


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυτά και εσωτερικό φίλτρο
Post by: ASCCO1 on 02/07/02 at 12:13:32
--------------------------------------------------------------------------------
Tακη με το DIY δεν υπαρχει προβλημα να παει πολυ CO2 στο ενυδρειο εγω το χρησιμοποιω εδω και ενα χρονο και δεν ειχα ποτε τετοιο προβλημα( το kh που εχω ειναι 6 Dkh)?
Το ανεπιστροφο που πρεπει να μπει στο σωλινακι αναμεσα στην διαδρομη μπουκαλι και αντλιας μειωνει καπως την πιεση οποτε δεν θα εχεις προβλημα
Αν θυμαμαι καλα η fluval τραβαει το νερο απο κατω και μπροστα οποτε αν γινει η τρυπα στην πισω πλευρα και χαμηλα(ενοηται οτι το σωληνακι δεν πρεπει να παιζει, αλλα να ειναι <<σφικτα>>) θα ειναι Ο.Κ
Το σωληνακι νομιζω οτι θα ειναι καλυτερα οταν μπει μεσα στην αντλια να το γυρισεις προς τα πανω για να πηγαινει ποιο ευκολα το co2 ????
Οι αλλαγες που κανω εγω ειναι καθε 2 εβδομαδες ( τα ενυδρεια μου τα ξερεις μην τα ξαναλεω), για να εχω σταθερη παροχη CO2


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυτά και εσωτερικό φίλτρο
Post by: Takis on 02/07/02 at 14:53:52
--------------------------------------------------------------------------------
Έχω την αίσθηση ότι χρειάζεται μια πίεση για να φτάσει το αέριο στην άκρη του σωλήνα και να διοχετευτεί στο εσωτερικό φίλτρο. Δεν ξέρω αν έχω κολλήσει κάπου ή πραγματικά συμβαίνει αυτό!!!
Μάλλον θα χρειαστεί να το δοκιμάσω και να επανέλθω με την εμπειρία μου.
Όσο για το bubble counter, πρέπει να δω αν θα το βρω εδώ ή θα χρειαστεί να τον παραγγείλω.
Το θέμα με έχει βάλει σε διαδικασία ψαξίματος και δεν μπορώ να πω ακόμα αν, μετά το στήσιμο του ενυδρείου, θα εξακολουθώ να έχω το ίδιο ενδιαφέρον, ή θα το αφήσω αποκλειστικά στα χέρια της Μαρίας (αν και αυτό το θεωρώ σαν το πιο πιθανό!)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυτά και εσωτερικό φίλτρο
Post by: Tolis on 02/07/02 at 15:34:25
--------------------------------------------------------------------------------
Η πιεση ειναι αρκετη, μην φοβασαι....στο δικο μου μεγαλο ενυδρειο το σωληνακι εφευγε απο το πατωμα, ανεβαινε, εμπαινε στο ενυδρειο και κατεβαινε 50 εκ. χωρις κανενα προβλημα.
Bubble counter δεν χρειαζεται να αγορασεις, μπορεις να φτιαξεις ευκολα και να το εχεις ξω απο το ενυδρειο. (σχεδιο αυριο)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυτά και εσωτερικό φίλτρο
Post by: Takis on 02/07/02 at 16:04:20
--------------------------------------------------------------------------------
Αφού το έχεις δοκιμάσει πρέπει να απαλλαγώ από το κόλλημα!!!! ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυτά και εσωτερικό φίλτρο
Post by: zincfree on 02/07/02 at 23:57:24
--------------------------------------------------------------------------------
Άμα έχει ο Τόλης πρόχειρο σχέδιο για D.I.Y. bubble counter να μην ψάχνω και εγώ.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυτά και εσωτερικό φίλτρο
Post by: Tolis on 02/08/02 at 11:21:03
--------------------------------------------------------------------------------
http://users.otenet.gr/~tolibra/Bubblecounter.jpg


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυτά και εσωτερικό φίλτρο
Post by: Takis on 02/08/02 at 13:16:26
--------------------------------------------------------------------------------
Αλλο ενα δοχειο εξω απο το ενυδρειο
Καλη λυση ομως
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05418 seconds with 12 queries