Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-06-10, 19:19
Το avatar του χρήστη giotiss
giotiss Ο χρήστης giotiss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Veroia
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή πολλά άλατα σε χελωνιέρα

Πριν λιγες μέρες το φίλτρο μου, eheim aquaball 2208 σταμάτησε να λειτουργεί ! Τρομαγμενος πήρα στο κατάστημα που το αγόρασα και μου είπαν να το πάω για αντικατάσταση. Το άνοιξε λοιπόν το παλικάρι στο μαγαζί και διαπίστωσε οτι είχε φρακάρει απο τα άλατα! Εγώ δε γνώριζα μέχρι τότε οτι και η αντλία του ανοίγει για να καθαριστεί. Το θέμα είναι οτι και τα τζάμια του ενυδρείου έχουν γεμίσει με άλατα τα οποία μέχρι να γίνει το περιστατικό με το φίλτρο δεν ήξερα τι ήταν. Αυτό που πρέπει να γίνει τώρα είναι να καθαριστεί καλά το ενυδρείο εσωτερικά με απορυπαντικό για τα άλατα, να ξεπλιθεί καλά καλά αλλά δε ξέρω μετά τι νερό να βάλω. Το ενυδρείο έχει περίπου 45 λίτρα νερό και μέσα ζεί ένα μόνο χελωνάκι, στην αρχή σκέφτηκα να βάλω 45 λίτρα εμφιαλομένο αλλά τώρα πιστεύω πως είναι καλύτερα να βάλω και μερικά λίτρα απο το νερό της βρύσης. Κοίταξα και για φίλτρο βρύσης αλλα πρέπει να πάω σε κάτι πολύ ακριβό για να κρατάει και τα άλατα και το πρόβλημα είναι πως τόσο καιρό πίνουμε απο εκεί νερο. Άντε απο εδώ και πέρα εμείς θα πίνουμε εμφιαλομένο αλλα στο ενυδρείο της χελώνας τι νερό να βάλω? Ξέχασα να πω πως ακόμη και το καβούκι της κρατάει επάνω άλατα, γενικά πολλά άλατα τα οποία τόσο καιρό έβλεπα αλλά δεν ήξερα τι γίνετε, πίστευα οτι ήταν βρωμιά απο το χελωνάκι! Τι μου προτείνετε λοιπόν να κάνω?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-06-10, 19:55
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

Πάρε ένα δύο μπετονάκια με απιονισμένο νερό και ρίξε μαζί με της βρύσης. Επίσης καλύτερα μη πλύνεις το φίλτρο με απορρυπαντικό, μπορεί να είναι τοξικό, καλύτερα χρησιμοποίησε ξύδι που διαλύει τα άλατα
__________________
Γιώργος


https://www.youtube.com/watch?v=u-nUTj7Ldgg
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-06-10, 20:16
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Οι χελώνες δεν έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα με τις σκληρότητες και το Ph του νερού στο οποίο ζουν. Μερικοί προτείνουν να κρατιούνται σε ελάχιστα όξινο νερό, ώστε να καταπολεμούνται κάποιοι από τους μύκητες που μπορούν να τις προσβάλλουν, αλλά με καθαρό νερό (αν δεν είσαι γκαντέμης σαν εμένα) δε θα έχεις πρόβλημα.

Καλό είναι τα άλατα να τα καθαρίσεις όπως λέει ο frits παραπάνω, αν και με καλό τρίψιμο με το πράσινο μέρος από ένα καθαρό σφουγγάρι είναι υπέρ αρκετό. Εμένα φεύγουν απλά με τρίψιμο με το χέρι και νερό από το ενυδρείο.

Όσο για τα άλατα πάνω στο καβούκι και εφόσον είσαι σίγουρος ότι δεν είναι κάποιος μύκητας (π.χ. shell rot) μπορείς να το καθαρίσεις είτε με ένα πανάκι είτε με μία οδοντόβουρτσα, αλλά ΠΟΛΥ απαλά. Η χελώνα νιώθει κανονικά τι γίνεται πάνω στο καβούκι της. Αν δε φύγουν όλα με την πρώτη κάθε μέρα από λίγο και θα γίνει η δουλειά. Αν έχει πιάσει τόσο πολύ που δε φεύγει με τίποτα με τρίψιμο βάλε στο πανάκι μαγειρική σόδα και ελάχιστο ξύδι και πάλι λίγο απαλό τρίψιμο και ξέπλυμα με καθαρό νερό.

Αν πρόσφατα είχε shedding η χελώνα είναι πιθανό να είναι απλά θαμπό το κέλυφος, οπότε δε χρειάζεται το παραπάνω.

Πάντως δεν είναι κάτι που πρέπει να σε ανησυχεί για την υγεία της η εναπόθεση αυτών των αλάτων, αλλά καλό είναι να αντιμετωπισθεί. Δοκίμασε να μη συμπληρώνεις το νερό της εξάτμισης από τη βρύση, αλλά με απιονισμένο ή νερό όσμωσης, ώστε να μην αυξάνονται συνεχώς οι σκληρότητες. Εγώ με αυτό τον τρόπο δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερα προβλήματα με τα άλατα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-06-10, 13:33
Το avatar του χρήστη giotiss
giotiss Ο χρήστης giotiss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Veroia
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! Το φίλτρο το καθαρίσαμε ήδη, το ενυδρείο έχει πρόβλημα και κυρίως ο πάτος του ενυδρείου. Εκεί φαίνεται πως τα άλατα έχουν κολλήσει για τα καλά! Θα προσπαθήσω με ξύδι στην αρχή και θα φανεί στην πορεία τι θα γίνει.... Το απιονισμένο νερό σκέφτηκα μήπως είναι πολυ "καθαρό" και το έβγαλα απο το μυαλό μου απο την αρχή. Αυτή τη στιγμή εγώ όμως έχω 45 λίτρα νερό. Πόσα λίτρα απιονισμένο να ρίξω για να μειώσω όσο γίνετε τα άλατα? Να πάρω 5-6 μπουκάλια? έχω την εντύπωση ότι αυτά είναι 4λιτρα.... Τι λέτε?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-06-10, 13:42
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Βασικά το καταλαβαίνεις, απλά εγώ να το πω (έχω δει πολλά!) ότι το καθάρισμα θα γίνει με άδειο ενυδρείο και μετά πολύ καλό ξέπλυμα.

Αν έχεις τεστ για σκληρότητες μπορείς να το υπολογίσεις μόνος σου το πόσο χρειάζεται να βάλεις. Αν δεν έχεις και δε σκοπεύεις να πάρεις ρώτα να σου πουν τις σκληρότητες στην περιοχή σου κάποιοι εδώ μέσα που έχουν το ίδιο νερό με σένα. Πάντως δεν καταλαβαίνω πώς γέμισαν τον πάτο σου... αλήθεια! Λογικά θα έπρεπε να έχεις μόνο γύρω γύρω εκεί που εξατμίζεται. Μήπως απλά γέμιζες όλο από βρύσης την εξάτμιση και έγινε νταμάρι;! Όπως και να έχει το ζήτημα, άμα έχεις ΤΟΣΟ (!) σκληρό νερό θα υποφέρεις με το απιονισμένο και ίσως να είναι καλύτερα να πάρεις μια φθηνή μονάδα αντίστροφης όσμωσης (περίπου 60 ευρώ). Αλλιώς και θα γεμίσεις μπουκάλια και τελικά θα πληρώσεις περισσότερα με τις αλλαγές νερού!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-06-10, 14:27
Το avatar του χρήστη giotiss
giotiss Ο χρήστης giotiss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Veroia
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Μέχρι τώρα βάζω συνέχεια μόνο νερό βρύσης, και οταν συμπληρώνω. Γύρω γύρω έχει γεμίσει αλλα και στον πάτο είναι κάτι πολύ περίεργο. Είναι σαν άλατα κολλημένα και απλά θωλώνει λίγο ο πάτος. Αν και δεν είμαι σε φάση να δώσω λεφτά αυτή την εποχή θα ήθελα να μου στείλεις ενα δυο λινκ για να καταλάβω τι είναι αυτο το μηχάνημα και τι κάνει. Χάλασε και η λάμπα uv που αγάρασα πριν 3 μήνες και ακόμη δε πήγα στο κατάστημα να δώ αν θα μου την αλλάξουν. Αν δε μου την αλλάξουν πάντως το σκέφτομαι πολυ για καινούρια τώρα.......χαχαχαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-06-10, 14:36
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τώρα που καλοκαίριασε, όταν πίνεις το καφεδάκι σου στο μπαλκόνι βάζε τα μέσα σε μια λεκανίτσα (για να μην το σκάσουν) με λίγο νερό δίπλα σου και να είναι στον ήλιο, αλλά να έχει και σκιά, άμα σκάνε να κρυφτούν. Με καμιά ώρα την ημέρα θα είσαι καλά, καμία λάμπα δεν μπορεί να αντικαταστήσει τον ήλιο και έτσι θα κερδίσεις λίγο χρόνο μέχρι να πάρεις καινούργια (αυτή τη στιγμή ούτε που το σκέφτομαι να μου χαλάσει κάτι... δε βγαίνω!).

Στο πολύ περίπου η αντίστροφη όσμωση βγάζει όλα τα άλατα από το νερό. Δες εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35633
και νομίζω ότι αυτή είναι η πιο φθηνή που υπάρχει στην Ελλάδα και αξιόπιστη, σύμφωνα με όσα λένε όσοι την έχουν εδώ μέσα:
http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29858

Η μεμβράνη που στην προεπιλογή είναι 50 GPD σημαίνει ότι βγάζει 50 γαλόνια την ημέρα (24 ώρες), οπότε υπολογίζεις πόση ώρα χρειάζεται για να βγάλεις την ποσότητα καθαρού νερού που χρειάζεσαι. Και απλά για να το ξέρεις νερό από Α/Ο ή απιονισμένο δε χρειάζεται αντιχλώριο, βάζεις μόνο για την ποσότητα νερού από τη βρύση.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-06-10, 18:36
Το avatar του χρήστη giotiss
giotiss Ο χρήστης giotiss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Veroia
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Να σαι καλά! ευχαριστώ για την βοήθεια..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-06-10, 12:16
Το avatar του χρήστη giotiss
giotiss Ο χρήστης giotiss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Veroia
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Την κυριακή άδιασα όλο το ενυδρείο, το καθάρισα πάρα πάρα πολύ καλά απο τα άλατα τα οποία μπορώ να πώ οτι με δυσκόλεψαν αρκετά και το γέμισα ξανά. Έβαλα λίγο λιγότερο νερό απο πρίν. Έτσι υπολογίζω να έχει τώρα μέσα περίπου 40 λίτρα. Έβαλα 9 λίτρα εμφιαλομένο, 24 λίτρα απιονισμένο και άλλα 10 λίτρα νερό βρύσης περίπου. Τι λέτε? θέλω να είμαι σίγουρος πως όλα αυτά ήταν άλατα και πως προέρχονταν από το νερό βρύσης. Σίγουρα δε συμφέρει να αγοράζω κάθε φορά νερό μιας και έδωσα 7,5 ευρώ για νερά αλλά ποιό πολύ είναι οτι θέλω να δώ τι θα γίνει τώρα που σίγουρα υπάρχουν πολύ λιγότερα άλατα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-06-10, 17:53
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δεν είμαι και τόσο καλός γνώστης αυτών των λεπτομερειών, αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι τα εμφιαλωμένα έχουν λιγότερα άλατα από τη βρύση. Για παράδειγμα (ελπίζω όποιος το διαβάσει να βοηθήσει λίγο στην μετάφραση της σκληρότητας γιατί δεν το κατέχω τόσο το άθλημα) έχω αυτή τη στιγμή σπίτι μου δύο διαφορετικές μάρκες νερού και έχουμε:

Eviva (από Lidl)
pH=7.5
GH=161mg/l
TDS=324μS/cm

Κορπή
pH=7.42
GH=240,98mg/l

Τα παραπάνω δε δείχνουν και ιδιαίτερα μαλακό νερό, Βέβαια, εάν της βρύσης σου είναι νταμάρι είναι καλύτερα, αλλά όπως σου είπα και παραπάνω θα ξεπαραδιαστείς! Ήδη έδωσες για ένα γέμισμα και μόνο πάνω από το 10% του κόστους μιας φθηνής όσμωσης. Αν και δε νομίζω να φταίει μόνο το νερό σου, όσο η συνεχής προσθήκη από τη βρύση στην εξάτμιση. Εγώ μια τετράδα απιονισμένα από τα Lidl παίρνω κάθε μήνα και είμαι μια χαρά.

Δες το πώς θα πάει το πράγμα και κρίνε ανάλογα, γιατί δεν αξίζει τόση ταλαιπωρία και κόστος! Α, μέτρα που και που (δε μιλάμε κάθε μέρα, αργεί αρκετά να αλλάξει) το pH και αν μπορείς και τις σκληρότητές σου μη σε πιάσει καμιά τρέλα με τα απιονισμένα και καταφέρεις να το κάνεις Αμαζόνιο!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-06-10, 12:16
Το avatar του χρήστη giotiss
giotiss Ο χρήστης giotiss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Veroia
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

πολύ ωραία! ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κατασκευή καπακιού για χελωνιέρα giotiss DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 11-04-10 13:10
λάθος επιλογή uvb σε νέα χελωνιέρα giotiss Άλλα ζώα 7 08-03-10 17:45
Μήπως χάλασα το υπόστρωμα? gfdimopo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 29-10-07 20:53
Βγαίνουν τα άλατα με κεζάπ; KIRKMAN Αρχάριοι γλυκού νερού 5 01-04-06 01:08
Φωσφορικά άλατα mitas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 21-01-03 13:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05533 seconds with 13 queries