Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-10-06, 20:37
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή ετοιμασιες για δισκους

Μετα απο 7-8 μηνες χωρις δισκους δεν αντεξα και επιστρεφω αλλα πιστευω υπο καλυτερες προϋποθέσεις και ποιο κεφατος...

Πριν λιγες μερες απεκτησα νεο ενυδρειο 400+ λιτρα για δισκους.
Προκειτε για το ενυδρειο του Θεοφιλου για οσους γνωριζουν απο παλιοτερα ποστ.
Το οφελιμο ειναι καπου 380λιτ.
Απο φιλτρανση εχει 2x2217 με μπλε σφουγγαρι, siporax και αστερακια και 1x2215 με μακαρονι, μπλε σφουγγαρι, και υαλλοβαμβακα.
Νομιζω οτι το θεμα φιλτρανσης το εχω καλυψει αρκετα ικανοποιήτικα.

Απο φωτισμο 2 gro-lux και 2 daylight αναμενες απο 11ωρες την ημερα.
Λιπασμα μονο flourish
CO2 φιαλη 5kgr: 1 φυσαλιδα/sec χωρις PH controller.
Το νερο που χρησιμοποιω ειναι βρυσης το οποιο σε συνδιασμο με το CO2 μου δινει
PH: 7.0+
GH & KH: 8-9
αν και αρχικα ελεγα να μην μπλεξω παλι με RO τελικα το αποφασισα, κυριως γιατι το καλοκαιρι με την εξατμηση ειναι απαραιτητο οποτε αφου θα γινοταν η αγορα ειπα να το κανω μια ωρα αρχιτερα αφου και οι δισκοι μου θα το εκτιμησουν ιδιαιτερα...
παντως στις αλλαγες σκοπευω να χρησιμοποιο καπου το 1/3 του νερου που θα προσθετω απο την RO αφου λογο ελειψης PΗ controller στο CO2 το φοβαμαι και επιπλεον αν φερω τις συνθηκες στο
PH: 6.5 - 7
GH & KH < 8.0
πιστευω οτι οι δισκοι μου θα ειναι αρκετα χαρουμενοι...

Μεχρι στιγμης το ενυδρειο εχει 10 ροδοστομους, 6 corydoras, 1 jordanela floridae (θα της βρω συζυγο συντομα), 1 SAE, 4 γαριδουλες, 2 ancistrus και ενα ζευγαρι kribensis.
Σκεφτομαι σε κανα μηνα, για να σταθεροποιηθουν λιγο οι συνθηκες του ενυδρειου(τα φιλτρα ειναι στρωμενα και ταϊζω αρκετα για να ειναι ετοιμα αλλα θεωρω πως πρεπει να δουλεψει εστω και ετσι λιγο καιρο πριν μπουνε οι δισκοι και να μεγαλωσουν λιγο τα φυτα) να προσθεσω 6 δισκους ολους μαζι.

Προτασεις και παρατηρησεις ειναι ευπροσδεκτες και αυτος ειναι ο λογος που κανω την παρουσιαση απο τωρα ωστε οταν μπουνε τα δισκακια να ειναι ετοιμα ολα






Mητσος.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-10-06, 20:57
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

γεια σου Μητσο μου δερβιση....... Εισαι σε πολυ σωστο δρομο και δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι κατι παραπανω.... Ισως το στησιμο του ενυδρειου σου να θελει λιγο δουλεια........
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-10-06, 21:06
panousojet Ο χρήστης panousojet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2006
Περιοχή: AΘΗΝΑ
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Εμενα μου αρεσει πολυ το ενυδρειο σου απλα αν το ειχα εγω θα προσθετα και κανα ξυλο επιππλεον για κρυψωνα για καλυτερο περιβαλλον για τους δισκους και για ομορφια βεβαια ολα αυτα ειναι αντικειμενικα επισης θα εβαζα σε ενα απο τα φιλτρα σου και μια ευκαταφρονητη ποσοτητα τυρφης.Βεβαια χωρις να ειναι κατι απαραιτητο απο ολα αυτα.Καλη συνεχεια και περιμενουμε φωτο με τα δισκακια σου(Σε κανα μηνα θα χαλασω το 600λ ενυδρειο μου με δισκους (με μεγαλη μου λυπη γιατι με καλει η μαμα πατριδα) αν δεν εχεις ακομα παρει δισκους ελα απο εδω να ριξεις μια ματια γιατι θελω να τους δωσω σε ανθρωπους με μερακι και φαινεσαι ενας απο αυτους.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-10-06, 22:19
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Για το στησιμο εχετε απολυτο δικιο και αυτος ειναι ενας λογος που το καθυστερω και εκανα και το ποστ για να καταληξω σε κατι οριστικο (απο οτι μπουνε οι δισκοι δεν θελω να το πολυπειραζω)
Τα ξυλα πολυ πιθανο να μπουνε διαφορετικα απλα επειδη ειχαν στεγνωσει ανεβαιναν στην επιφανεια και τα εχω στηριξει προς το παρον.
για σκια θελω να βαλω στην μια πλευρα ψηλα φυτα (εχω βαλει πισω αλλα ειναι ακομα μικρα) και ελπιζω να δημιουργησουν μια ωραια και σκιερη μερια για τους δισκους αλλα αυτο για να γινει οπωσ το φανταζομαι (αν τα καταφερω τελικα) θα παρει καμποσο καιρο....
παντως με τελικα με το διοξειδιο και καλο φωτισμο εχω εντυπωσιαστει πως αλλαζει ο ρυθμος που μεγαλωνουν και τα χρωματα τους σε σχεση με το πως τα ειχα πριν...

PS: panousojet ευχαριστω πολυ για την προταση σου, και σου εχω στειλει ηδη PM
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-10-06, 12:20
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Δημήτρη καλή αρχή.

Από ότι βλέπω ΟΚ με την παροχή CO2.

Νομίζω ότι η δεξιά ρίζα θα πρέπει να ξαπλώσει. Επίσης τον κορμό θα το έβαζα μάλλον στην αριστερά γωνία μπροστά από την σκάλα. Θα προσέθετε άλλη μία.

Ως προς τα φυτά, την άποψη μου στην έχω πει. Μερικές βαλισνέριες πίσω τοποθετημένες πολύ κοντά μεταξύ τους και μερικοί ωραίοι εχινόδοροι.

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-10-06, 13:24
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

καλη αρχη,και καλη συνεχεια και απο μενα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-10-06, 13:11
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

η δεξια ριζα πηγε λιγο ποιο αριστερα αλλα δυσκολο να κρυψει την σκαλα γιατι ειναι περιεργη στο σχημα και ειναι και η εισοδος του φιλτρου.... επισης δεν θελω να την στριψω αναποδα γιατι θα φαινετε που ειναι κομμενη και δειχνει εντελως αφυσικο....
η αλλη επεσε και πιστευω πως αν αναπτυχθουν τα φυτα και δεσω και λιγες ανουμπιες θα δειχει πολυ ομορφη

μια απορια που ειχα και ηθελα την γνωμη σας ειναι επειδη εχω συρταροτα τζαμια για το πανω του ενυδρειου αν αξιζει να τα βαλω!
απο την μια θα περιοριστει η εξατμηση (+ δεν θα εχω προβλημα με το ξυλο του καπακιου κτλ) και απο την αλλη φοβαμαι οτι θα κοβουν αρκετα απο το φως και δεν ξερω οταν θα ειναι ολα κλειστα αν το εξυγονο θα ειναι αρκετο για τα ψαρια μιας και θα περναει μονο απο 2 γωνιτσες στις ακρες που περνανε τα καλωδια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-10-06, 19:22
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Μπηκαν επιτελουσ οι δισκοι πριν 4 ημερες αλλα καποιος με εχει ματιασει...
Πηρα τους δισκους απο τον Χρηστο (panousojet) μεσα σε ενα μεγαλο δοχειο για να μεταφερθουνε ποιο ανετα και μετα απο 2 ωρες προσαρμοφη βουρ στο μεγαλο.
Η μεταφορα εγινε στις 12 τη νυχτα και ηδη το πρωι ο ενας μικρος και αδυνατος μου ειχε αφησει γεια Θεωρησα πως ηταν λογο μεταφορας αφου ηταν υπερβολικα αδυναμος (φαινοταν σχεδον η σπονδυλικη στηλη) και ουτε καν αντδεδρασε οταν τον επιασα ενω οι υπολοιποι χτυπιοντουσταν στην αποχη...
Οι μετρησεις μου παραπλησιες με του Χρηστου
PH <7 (ο Χρηστος τους ειχε σε 6.7)
KH = 7
GH = 8

Μετα απο δυο μερες ενω τρωγανε κανονικα, αναψα ποια και ολες τις λαμπες (4χ38w) και δειχνουνε ποια να εχουν αρχισει να προσαρμοζονται.
Να ομως που αρχισαν οι τσακωμοι και μαλιστα εκει που δεν το περιμενα.
Να πω πως ολοι εχουν διαφορετικα μεγεθη με τον ποιο μεγαλο στα +10cm
Ο δευτετερος ο τριτος και ο τεταρτος σε μεγεθος τρωγονται διαρκως.

Και αν στην αρχη ο τεταρτος νικαγε τον τριτο μια μερα μετα ο τριτος τον εχει στριμωξει στην γωνια και επιτιθετε διαρκως ακομα και οταν αυτος απλα ειναι κρυμενος εκει πισω απο κατι φυτα. Επισης πηγαινει διαρκως διπλα στον μεγαλο και κολιμπαει παραληλα και κανει σαν να τρεμουλιαζει και να χορευει. Επισης ο τεταρτος αν και ποιο μικρος του επιτιθετε (στο τριτο) και αν και στο τελος κανει πισω δεν ειναι σαν τον μεγαλυτερο που καθετε στην γωνια μονιμα ποια, αλλα καθε τοσο ξαναγυρναει και παλι απο την αρχη.
Εντομεταξυ εχουν αρχισει ολοι και μαζευονται στην γωνια που πηγαινει για να κρυφτει ο δευτερος και ακομα και εκει απο πισω του ορμαει ο τριτος και τον πειραζει. Ακομη βεβαια την ωρα του φαγητου τρωνε ολοι αλλα υπαρχουν και τα κυνηγητα.
Το περιεργο ειναι πως τον μικροτερο απο ολους δεν τον ενοχλει κανεις αν και αυτος προσεχει να ειναι παντα σε αποσταση απο τους μεγαλους.

Ο μεγαλος μεγαλος εντομεταξυ εχει εχει και κυνηγαει τον δευτερο ποιο μικρο που και που, ενω μου κανει εντυπωση που δεν τον ενοχλει ο τριτος που συνεχεια <κορδονετε> διπλα του...

Ηταν ολοι αγαπημενοι στον Χρηστο και μολις τους εβαλα στο ενυδρειο μου αρχισαν οι τσακωμοι. Κρυψωνες αρκετες δεν υπαρχουν αλλα και να υπηρχαν δεν ξερω αν θα χρησιμευαν αφου ολοι μαζευονται στο ιδιο σημειο συνηθως.

Να πω πως σκεφτομαι να τον βγαλω τον τριτο (τον τσαμπουκαλη) και να τον βαλω μονο του σε αλλο ενυδρειο για λιγες μερες αλλα δεν ξερω αν οταν επιστρεψει δεν θα εχω παλι προβλημα.

Παρακαλω τα φωτα σας γιατι ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω......
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-10-06, 19:32
panousojet Ο χρήστης panousojet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2006
Περιοχή: AΘΗΝΑ
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Τα λιτρα σου για αυτα τα ψαρια δεν ειναι λιγα ξυλα εχεις για να κρυφτουν? εμενα παντος δεν τους ειχα δει ποτε να τσακωνονται.Μπας και δεν εχουν προσαρμοστει ακομα στο καινουργιο τους χωρο ή μπηκαν σε καινουργιο χωρο και διεκδικει ο καθενας την κυριαρχια και τον χωρο του.Δεν ξερω τι να πω?? α και αν καταλαβα καλα απο την περιγραφη σου.Ο τριτος και τεταρτος ειναι θυλυκοι εχουν γεννησει μπας και θελουν να γεννησουν παλι και τσακονονται γιατι ο καθενας διεκδικει τον χωρο του για να γεννησει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panousojet : 28-10-06 στις 19:36
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-10-06, 19:49
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Απο Δευτερα θα προστεθει κι αλλη μεγαλη ριζα και φυτα!!!

και photos:








__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-10-06, 20:00
Το avatar του χρήστη didymos
didymos Ο χρήστης didymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Και μια ψιλο off-topic απορία:
Ποιο είναι αυτό το φανταστικό κόκκινο φυτό που μοιάζει να έχει άνθη;
__________________
La vita e bella...άμα υπάρχει το χρήμα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-10-06, 20:14
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από didymos
Ποιο είναι αυτό το φανταστικό κόκκινο φυτό που μοιάζει να έχει άνθη;
Δεν ειναι ανθη, το φυτο ειναι απλα στο παλιο ενυδρειο χωρις CO2 και λιπασματα δεν ηταν στα πανω του, και τωρα που το περιποιουμαι περισσοτερο εχει παρει τα πανω του... συντομα θα το κλαδεψω απο χαμηλα για να γινει ολο ετσι...

Ονομα δεν γνωριζω αλλα το κουβαλαω 4 χρονια απο ενυδρειο σε ενυδρειο


PS: αν ενδιαφερεσαι για κλαδεμα στειλε PM να κανονισουμε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-10-06, 22:12
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Φίλε μου εύλογες οι απορίες σου.
Έχω την εντύπωση ότι με το που άλλαξαν ενυδρείο (περιβάλλον) «χάλασε» η υπάρχουσα ιεραρχία που υπήρχε και είχε διαμορφωθεί εκεί. Πολλές φορές μάλιστα πολλοί χομπίστες για να αποπροσανατολίσουν κάποιον επιθετικό δίσκο αλλάζουν λίγο την διαρρύθμιση του ενυδρείου. Μάλλον λοιπόν στην δική περίπτωση έχουμε τέτοιο περιστατικό.

Όσο για τον άλλον που κορδώνεται, μάλλον παίζει ερωτικό παιχνίδι. Ο Χρήστος δεν είχε παρατηρήσει τέτοια φαινόμενα προσπάθειας δημιουργίας ζευγαριού?

Θα σου συνιστούσα λοιπόν λίγο υπομονή για να καθοριστεί εκ νέου η ιεραρχία και να ηρεμήσουν τα πράγματα.

Επίσης το ότι μαζεύονται όλοι στο ίδιο σημείο υποδηλώνει ότι ακόμα δεν έχουν συνηθίσει το νέο τους σπίτι ή κάτι τα ενοχλεί και δεν πάνε και στα άλλα σημεία του ενυδρείου.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-10-06, 22:37
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

αλλαξαν περιβαλλον και χαλασε η ιεραρχια τους .....και η κυριαρχια του ενος πανω στον αλλο ....φτιαξε καλα το εσωτερικο και κανε υπομονη θα ηρεμησουν.....ποσα ψαρια εχεις εκει μεσα?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-10-06, 09:52
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Ωραίο το setup σου. Όταν κάνεις χρήση RO πρεπει να επαναπροσδιορίσεις την χρήση του Co2. Το λέω αυτό διότι με μικρό ΚΗ ειναι δυνατόν η χρήση cO2 να σου ρίξει επικινδυνα το PH. Για τους τσaκουμους συμφωνω με τον acct. Aλλαξες το setup και άλλαξε η ιεραρχία(τουλάχιστον προσωρινά).
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-10-06, 11:10
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Τα ψαρια που εχω ειναι:
12 ροδοστομοι
8 καρδιναλιοι
4 γαριδες
6 corydoras
1 SAE,
1 ζευγαρι kribensis
2 ancistrus

Χρησιμοποιω νερο 50%RO 50% βρυσης και εχω παροχη CO2 απο μπουκαλα κανοντας διαχυση με σκαλα. Παροχη περιπου 1 φουσκαλα / δευτερολεπτο.

Οποτε προς το παρον δεν τους πειραζω και θα τους αφησω λιγες μερες να τα βρουνε για να δω πως θα πανε τα πραγματα. Αυριο θα προσθεσω κι αλλο ξυλο οποτε ελπιζω σιγα σιγα να ηρεμησουν τα πραγματα .......
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-10-06, 14:14
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

κανε υπομονη και εγω εχω παρομοιο προβλημα με τους δισκους μου απο τοτε που εδωσα τον μικρο μπλε που ειχα........οι τρεις απομειναντες εχουν τρελαθει μαλωνουν συνεχεια χωρις τραυματισμους (στομα στομα και κυνηγι εως να στιψει ο ενας και να γυρησει)....εγινε αλλαγη και γινεται χαμος ....ποσους δισκους εχεις μαζι με τα υπολοιπα??
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-10-06, 17:05
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

5 διαφορετικου μεγεθους ο καθενας...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-10-06, 17:19
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Αυτό που περιγράφεις είναι πολύ τυπική συμπεριφορά κιχλίδων.
Από τη στιγμή που τα λίτρα σου είναι πολύ ικανοποιητικά για αυτά τα ψάρια μπορείς να περιμένεις μέχρι να προσαρμοστούν στο καινούργιο τους περιβάλλον και να δημιουργήσουν ξανά ιεραρχία. Αν έχεις καλές συνθήκες και αρκετές κρυψώνες για να μπορούν να κυφτούν έυκολα οι κυνηγημένοι σύντομα θα έρθει ξανά η ισορροπία στο ενυδρείο.
Τρώνε κανονικά όλοι οι δίσκοι, ακόμη και αυτοί που δέχονται το περισσότερο κυνηγητό;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-10-06, 19:31
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Φαγητο τρωνε κανονικοτατα ολοι (ακομη μονο φυλαρακια για δισκους βαζω καθολου κατεψυγμενη αλλα την κατασπαραζουν κανονικοτατα)
βεβαια αν τυχει και ειναι κοντα κοντα πεφτει λιγο κυνηγητο αλλα μετα συνεχιζουν...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-10-06, 16:23
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

εισαι σε καλο δρομο κανε υπομονη φτιαξε την διακοσμηση και τα πραματα θα ομαλοποιηθουν.....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-10-06, 19:27
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

παντα βεβαια,υπαρχει η πιθανοτητα να υπαρχουν for ever,τα καυβγαδακια.....ας μην ξεχναμε οτι οι αγαπουλες μας ειναι.. κιχλιδες.!!!.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-10-06, 19:53
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

οπως επισης να υπαρχουν αψιμαχιες αναμεσα στα τρεια η τεσσερα ψαρια που βρισκονται τελευταια στην ιεραρχια με συνεχη διαιτησια απο τον αρχηγο και τον υπαρχηγο......αναλογα ποσα ψαρια εχεις στο συνολο και το χαρακτηρα τους...εχει συμβει αυτη η περιπτωση στο δικο μου περιβαλλον...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 31-10-06, 01:01
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

εχετε απολυτο δικιο απλα επειδη εξαιτιας αυτων των τσακωμων ειχα χασει δισκο παλιοτερα (οχι βεβαια σε τοσο καλες συνθηκες, μεγεθος ενυδρειου, ποιοτητα νερου) τρομαξα και λεω οχ παλι τα ιδια....

παντως η κατασταση εχει βελτιωθει καπως.
Εκτος απο τον δευτερο που σας ανεφερα πως καθετε την περισσοτερη ωρα στην γωνια οι υπολοιποι ηδη κοβουν βολτες με λιγες αψιμαχιες και χωρις προβληματα. Ηδη μαζευονται ολοι μπροστα μολις με δουνε και περιμενουνε το γευμα τους!!

Παραλληλα γεννησαν και τα κριβενσις και ειναι μια πολυ ωραια οικογενεια!!!
Τωρα ομως σκεφτηκα μολις αρχισουν αυτα να μεγαλωνουν ελπιζω να μην δημιουργησουν προβληματα στους δισκους. Σκεφτομαι οτι σε 3-4 μηνες που θα θελω να τα πιασω για να τα δωσω θα κανω ανω κατω το ενυδειο και θα εχω παλι τα ιδια με τους τσακωμους. Ασε που αυτα απο οτι διαβασα μπορει να γεννανε καθε μηνα!
Λετε να τα δωσω ολα μολις μεγαλωσουν? Τα εχει κανεις μαζι με δισκους πως το αντιμετωπιζετε?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-10-06, 07:57
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Καλό είναι να αποφεύγεις τις συχνές επεμβάσεις στο ενυδρείο με τους δίσκους, ειδικά στην αρχή που οι δίσκοι δεν έχουν προσαρμοστεί πλήρως. Χρειάζονται να ηρεμήσουν και αυτό δεν τα βοηθά.
Τα Kribensis δε θα ενοχλήσουν άμεσα τους δίσκους αλλά στην περίδο ζευγαρώματος (που αν έχεις αρκετά kribensis μονίμως κάποια θα είναι σε φάση ζευγαρώματος) δεν θα αφήνουν τίποτε να πλησιάσει τα αυγά τους και την περιοχή που θα έχουν οριοθετήσει και πολύ πιθανόν να στρεσσάρουν τους δίσκους ειδικά τώρα που ακόμη δεν έχουν προσαρμοστεί πλήρως.
Αν θες να τα κρατήσεις παντως θα πρότεινα όχι πάνω από ένα ζευγάρι ή ακόμη καλύτερα θα ήταν να τα αντικαταστήσρις με ένα ζευγαράκι ραμιρέζι που είναι πολύ πιο ήρεμα.
Τι ταίζεις τους δίσκους;
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thediscusman : 31-10-06 στις 08:31
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-10-06, 08:44
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Θα προσπαθησω μολις μεγαλωσουν τα μικρα να τα δωσω.
Δεν το σκεφτηκα καλα οτι με τις συχνες γεννες οτι θα πειραζω το ενυδρειο οταν τα πηρα... και τωρα που δεν εχουν φουντωσει ακομη τα φυτα ειναι καλα, αμα μεγαλωσουν και απλωθουνε θα γινετε μαχη καθε φορα.

Προς το παρον ταϊζω με tropical D-allio plus, D-vital, Tetra Prima.
Εχω κατεψυγμενη καρδια (σακουλακι αγοραστο) και bloodworms. Τα σκουληκια με τοσα αντιφατικα που εχω διαβασει και ακουσει δεν νομιζω να τους τα ταϊσω. Η καρδια ειναι απο περσυ αλλα φανταζομαι δεν θα εχει χαλασει μεσα στην καταψυξη....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-10-06, 09:12
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Τα σκουλήκι καλύτερα μην τα δίνεις.
Αλλα καρδιά καλό θα ήταν να τους δίνεις. Με μέτρο βέβαια, γιατί και για την καρδία υπάρχουν θετικές γνώμες και αρνητικές.
Το καλύτερο είναι μια ισορροπημένη διατροφή που θα περιλαμβάνει και φυτικές πρωτείνες και ζωικές. Μπορείς να ταίζεις τις τροφές που αναφέρεις και κάποια γεύματα την εβδομάδα (4-5) να είναι καρδιά.
Ωστόσο για την αρχή μέχρι να στρώσουν τα ψάρια σου θα σου πρότεινα να τους δίνεις περισσότερο καρδιά που μάλλον θα την προτιμούν και θα φάει και πιο εύκολα και ο δίσκος που είναι ο πιο τρομαγμένος. Αυτο θα τα βοηθήσει να πάρουν τα πάνω τους και μετά τους βάζεις στο πρόγραμμα δίαιτας. Λίγη κατάχρηση δε θα κάνει κακό.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thediscusman : 31-10-06 στις 09:14
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-10-06, 19:03
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

κάποια γεύματα την εβδομάδα (4-5) να είναι καρδιά


εγω θα ελεγα λιγοτερα γευματα με καρδια 2 με 3 την βδομαδα.......και οταν τελειωσει κανε μονος σου το μιγμα να ξερεις τι εχει μεσα και να εισαι σιγουρος ...συνταγες θα βρεις πολλες εδω μεσα......
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 31-10-06, 19:57
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Παράθεση:
και οταν τελειωσει κανε μονος σου το μιγμα να ξερεις τι εχει μεσα και να εισαι σιγουρος ...συνταγες θα βρεις πολλες εδω μεσα.....
εχει ηδη ενημερωθει ο χασαπης της γειτονιας
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-11-06, 19:02
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

σωστος ο παιχτης....να του πεις να την καθαρισει καλα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
150 λιτρα για δισκους? dracula7 Δίσκοι 12 22-11-05 00:57
Νεο τανκ με δισκους inser Δίσκοι 23 22-03-05 20:53
φυτα για δισκους! nhreas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 10-01-04 18:53
ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 23-12-02 16:15
φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 11-12-02 04:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11525 seconds with 13 queries