Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-12-21, 13:29
Sasa_25 Ο χρήστης Sasa_25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2021
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Help!Βοηθήστε την άσχετη με κατασκευή ενυδρείου!

Καλησπέρα σε όλους! Όπως ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμά μου, είμαι από Χίο και αποφάσισα να φτιάξω ένα ενυδρείο σε τζαμά. Δεν θα πω όλη την ιστορία πάλι, για να μην σας κουράσω. Μιλώντας λοιπόν με τον συγκεκριμένο κύριο, μου είπε ότι έχει ξανακατασκευάσει πολλές φορές ενυδρεία και του ζήτησα να μου φτιάξει ένα ενυδρείο 60 μήκος χ 30 πλάτος χ 40 ύψος με 6mm τζάμι. Μου είπε να του πάω σιλικόνη της επιλογής μου και την πήγε σήμερα ο άντρας μου (ο οποίος είναι τελείως άσχετος από κατασκευές και ενυδρεία) και του είπε ο τζαμάς ότι όταν κατασκευάσει την κυρίως γυάλα, να πάω κι εγώ από εκεί, για να του πω πού πρέπει να βάλει τις ενισχύσεις! Υποθέτω ότι εννοεί αυτό που έχω διαβάσει πολλές φορές εδώ μέσα, που λέτε εσείς, πού να βάλει τις κόντρες! Μιλώντας μαζί του κατευθείαν στο τηλ. μου είπε ότι ναι μεν έχει φτιάξει και ενυδρεία μεγαλύτερα από το δικό μου, αλλά φτιάχνει μόνο την κυρίως γυάλα και τις "ενισχύσεις" τις φτιάχνουν οι πελάτες! Εγώ πρώτη φορά το ακούω αυτό ρε παιδιά...Σας παρακαλώ, βοηθήστε με την άσχετη. Σκόπευα να βάλω και κρεμαστό φίλτρο με μπόλικο βιολογικό υλικό και μάλλον γυάλινο καπάκι ή πλέξι γκλας, αλλά τώρα σκέφτομαι ότι ίσως οι άνθρωποι είναι άσχετοι και δεν το κατασκευάσουν σωστά (αφού περιμένουν από μένα να τους πω, πού να βάλουν τις κόντρες!) και δεν αντέξει το βάρος το ενυδρείο; ; ;Τι να κάνω τώρα; Πού πρέπει να μπουν κόντρες σε αυτό το 72λιτρο ενυδρείο; Αν χαμηλώσω το ύψος, σε ποιο ύψος θα είναι ασφαλές χωρίς κόντρες το ενυδρείο, για να μην χυθεί ξαφνικά όλο το νερό στο σαλόνι μου; Είμαι σε πλήρη πανικό! Όποιος μπορεί, ας με καθοδηγήσει στη σωστή κατεύθυνση, γιατί νιώθω χαμένη...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-12-21, 13:39
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Είναι μικρο το ενυδρείο ... Δε χρειάζονται κόντρες ...

Από σιλικόνη μη πάρεις αντιμουχλικη η οτιδήποτε με πρόσθετα ...

Χαλάρωσε ... Δεν υπάρχει λόγος για πανικό
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-12-21, 00:59
Sasa_25 Ο χρήστης Sasa_25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2021
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Να'σαι καλά που μου απάντησες, γιατί κάνω σβούρες μέσα στο σπίτι! Σιλικόνη του πήγα την διάφανη, την Bison που είναι για ενυδρεία και τζάμια. Διάβασα ότι είναι καλή. Επίσης διάβασα ότι ένα ενυδρείο 60 χ 30 με ύψος 40, είναι ψηλό και θέλει κόντρες, για να είναι καλός ο συντελεστής ασφάλειας, που υποθέτω ότι σημαίνει ότι δεν θα χρειαστεί να σφουγγαρίζω 72 λίτρα νερό από το πάτωμά μου...Το είδα σε ένα πινακάκι που είχε διαστάσεις ενυδρείων και πότε κάποιος πρέπει να βάζει κόντρες για να είναι ασφαλής. Επίσης έλεγε ότι στον συντελεστή ασφαλείας, παίζει κυρίως ρόλο το ύψος...Περιμένω να μου δώσετε τα φώτα σας, γιατί βλέπω να πληρώνω για 2η φορά ενυδρείο και πάλι ενυδρείο να μην έχω!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sasa_25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να'σαι καλά που μου απάντησες, γιατί κάνω σβούρες μέσα στο σπίτι! Σιλικόνη του πήγα την διάφανη, την Bison που είναι για ενυδρεία και τζάμια. Διάβασα ότι είναι καλή. Επίσης διάβασα ότι ένα ενυδρείο 60 χ 30 με ύψος 40, είναι ψηλό και θέλει κόντρες, για να είναι καλός ο συντελεστής ασφάλειας, που υποθέτω ότι σημαίνει ότι δεν θα χρειαστεί να σφουγγαρίζω 72 λίτρα νερό από το πάτωμά μου...Το είδα σε ένα πινακάκι που είχε διαστάσεις ενυδρείων και πότε κάποιος πρέπει να βάζει κόντρες για να είναι ασφαλής. Επίσης έλεγε ότι στον συντελεστή ασφαλείας, παίζει κυρίως ρόλο το ύψος...Περιμένω να μου δώσετε τα φώτα σας, γιατί βλέπω να πληρώνω για 2η φορά ενυδρείο και πάλι ενυδρείο να μην έχω!
Update: Τελικά, για να είμαι πιο σίγουρη, του είπα να κατεβάσει το ύψος του ενυδρείου από 40 εκατοστά, στα 35 και να μη βάλουμε κόντρες. Ελπίζω να αντέξει το βάρος από το κρεμαστό φίλτρο, το οποίο είναι και μεγαλούτσικο και το βάρος του φωτιστικού, των σωληνώσεων κλπ. Αν ξέρει κάποιος, ας μου απαντήσει σε αυτό, σας παρακαλώ! Συγνώμη αν έγινα κουραστική...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sasa_25 : 10-12-21 στις 00:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-12-21, 01:07
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Χαλλλαράααα (που λέμε και στη Σαλονίκη ).
Στο έγραψε κι ο Γιώργος ότι δεν χρειάζονται κόντρες και κακώς χαμήλωσες το ύψος. Όλα θα μπουν χωρίς πρόβλημα. Αν πάλι έχεις ακόμη ανασφάλεια πες στον μάστορα να σου κολλήσει περιμετρικά στον πάτο (εσωτερικά) μια φέτα γυαλί.
Μια χαρά είναι και η σιλικόνη που πήρες.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-12-21, 07:47
Sasa_25 Ο χρήστης Sasa_25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2021
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Καλημέρα! Εσείς καλά τα λέτε στην Θεσσαλονίκη (πανέμορφη πόλη, αν και έχω να έρθω χρόνια!) αλλά εγώ που είμαι και τελειομανής και αγχώδης σαν άνθρωπος, δεν μπορώ να αντιμετωπίσω χαλαρά το γεγονός ότι ρωτούσε εμένα ο μάστορας για το πού πρέπει να βάλει τις κόντρες...¶σε που σε μία φάση μου λέει: "Τις ενισχύσεις πού να τις βάλω; Πάνω; Κάτω; Ή στη μέση;" και πανικοβλήθηκα, γιατί θυμήθηκα ότι σε όλες τις σχετικές φωτο που έχω δει γύρω-γύρω, οι κόντρες ήταν ή πάνω-πάνω ή στον πάτο και καμία δεν ήταν στη μέση και δεν ήξερα τι να πω! Τέλος πάντων, τουλάχιστον ελπίζω να μου το κολλήσει σωστά και ας είναι χαμηλότερο από ό,τι σκόπευα να το φτιάξω. Τώρα που μου είπες κι εσύ βρε Κλεόβουλε ότι θα είναι ασφαλές με το κρεμαστό φίλτρο και όλα πάνω, ησύχασα κάπως. Καπάκι σκοπεύω να φτιάξω από διάφανο πολυκαρμπονικό, κυψελωτό, αλλά σε τι πάχος να το φτιάξω, να είναι κάπως σταθερό; Εννοώ, επειδή είμαι άσχετη, μην το αγοράσω σε λάθος πάχος και είναι σαν χαρτί! Θα χρειαστεί να κόψω κι ένα τετραγωνάκι, για να μπει το κρεμαστό φίλτρο, αλλά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό στην ερώτησή μου σχετικά με το πάχος. Υποθέτω πως ναι. Διάβασα ότι είναι καλύτερο από το πλέξι γκλας, γιατί δεν λυγίζει από το φως που θα είναι από πάνω του, αλλά "χάνει" λίγο σε par για τα φυτά, το οποίο δε με πειράζει. Ισχύει; Ευχαριστώ όλους σας για τη βοήθεια, αλλά θα πρέπει να σας προειδοποιήσω ότι με την τύχη που έχω σαν άνθρωπος, μάλλον δεν θα ξεμπερδέψετε από μένα και τις ερωτήσεις μου, σύντομα! :P
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-12-21, 14:04
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

παρακολουθώ το θέμα σου και ομολογώ ότι έχεις καταφέρει να με αγχώσεις λίγο .

Γενικότερο σχόλιο αν μου επιτρέπεις: άσε τις ντροπές και ακύρωσε αν προλαβαίνεις την παραγγελία σου στον τζαμά. Δεν θεωρώ σωστό να σε ρωτάει αν και που πρέπει να βάλει τις κόντρες. Ξέρεις αν θα κολλήσει τα τζάμια σωστά και καθαρά? Σε κάθε περίπτωση πριν βάλεις το ενυδρείο μέσα στο σπίτι κάνε μια δοκιμή σε κάποια βεράντα!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-12-21, 14:47
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,

παρακολουθώ το θέμα σου και ομολογώ ότι έχεις καταφέρει να με αγχώσεις λίγο .

Γενικότερο σχόλιο αν μου επιτρέπεις: άσε τις ντροπές και ακύρωσε αν προλαβαίνεις την παραγγελία σου στον τζαμά. Δεν θεωρώ σωστό να σε ρωτάει αν και που πρέπει να βάλει τις κόντρες. Ξέρεις αν θα κολλήσει τα τζάμια σωστά και καθαρά? Σε κάθε περίπτωση πριν βάλεις το ενυδρείο μέσα στο σπίτι κάνε μια δοκιμή σε κάποια βεράντα!!

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-12-21, 01:12
Sasa_25 Ο χρήστης Sasa_25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2021
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,

παρακολουθώ το θέμα σου και ομολογώ ότι έχεις καταφέρει να με αγχώσεις λίγο .

Γενικότερο σχόλιο αν μου επιτρέπεις: άσε τις ντροπές και ακύρωσε αν προλαβαίνεις την παραγγελία σου στον τζαμά. Δεν θεωρώ σωστό να σε ρωτάει αν και που πρέπει να βάλει τις κόντρες. Ξέρεις αν θα κολλήσει τα τζάμια σωστά και καθαρά? Σε κάθε περίπτωση πριν βάλεις το ενυδρείο μέσα στο σπίτι κάνε μια δοκιμή σε κάποια βεράντα!!
Καλησπέρα! Αν έχεις αγχωθεί εσύ, εγώ να δεις πώς είμαι από το άγχος! Μου έχει σηκωθεί το μαλλί όρθιο, σαν να με έχει χτενίσει αγουροξυπνημένος ο Τρύφωνας Σαμαράς, με κριθαράκι στο μάτι. Παρόλα αυτά, προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη. Δε με "παίρνει" να ακυρώσω την παραγγελία, γιατί πρώτον οι άνθρωποι ήταν πολύ ευγενικοί μαζί μου και είχαν παραγγείλει κατευθείαν τα τζάμια για μένα και δεύτερον ξεκίνησαν αμέσως μετά το τελευταίο μας τηλεφώνημα να το κολλάνε. Ό,τι είναι να γίνει, θα γίνει...Παρόλα αυτά, θα ακούσω την πολύ καλή συμβουλή σου και θα το γεμίσω στην αυλή, όταν το πάρω, για να αποφύγω την υποβρύχια κατάδυση σπίτι μου! Αν περάσει το πρώτο crush test στην αυλή και δεν έχει διαρροές, σημαίνει ότι είναι ασφαλές μετά να το βάλω στο σπίτι, να το γεμίσω και να ξεκινήσει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το στρώσιμο;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-12-21, 20:32
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dearangelo Εμφάνιση μηνυμάτων
??

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sasa_25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα! Αν έχεις αγχωθεί εσύ, εγώ να δεις πώς είμαι από το άγχος! Μου έχει σηκωθεί το μαλλί όρθιο, σαν να με έχει χτενίσει αγουροξυπνημένος ο Τρύφωνας Σαμαράς, με κριθαράκι στο μάτι. Παρόλα αυτά, προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη. Δε με "παίρνει" να ακυρώσω την παραγγελία, γιατί πρώτον οι άνθρωποι ήταν πολύ ευγενικοί μαζί μου και είχαν παραγγείλει κατευθείαν τα τζάμια για μένα και δεύτερον ξεκίνησαν αμέσως μετά το τελευταίο μας τηλεφώνημα να το κολλάνε. Ό,τι είναι να γίνει, θα γίνει...Παρόλα αυτά, θα ακούσω την πολύ καλή συμβουλή σου και θα το γεμίσω στην αυλή, όταν το πάρω, για να αποφύγω την υποβρύχια κατάδυση σπίτι μου! Αν περάσει το πρώτο crush test στην αυλή και δεν έχει διαρροές, σημαίνει ότι είναι ασφαλές μετά να το βάλω στο σπίτι, να το γεμίσω και να ξεκινήσει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το στρώσιμο;
Δεν θα σχολιάσω άλλο τον τζαμά, εσύ σίγουρα ξέρεις καλύτερα!!

Γέμισε το ενυδρείο με νερό κάπου έξω, άφησέ το μια ολόκληρη ημέρα και τσέκαρε τις κολλήσεις μην τυχόν δακρύσει κάπου. Αν όλα είναι καλά μπορείς να το βάλεις στην θέση του και να αρχίσεις το στρώσιμο!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-12-21, 03:26
Sasa_25 Ο χρήστης Sasa_25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2021
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Update: Με πήρε τηλέφωνο ο άνθρωπος σήμερα και μου είπε ότι το έχει κολλήσει εδώ και δύο μέρες, αλλά η σιλικόνη δεν συμπεριφέρεται όπως περίμενε και ήθελε να το διαλύσει και να το φτιάξει από την αρχή, με 8mm τζάμι, γιατί όταν το τρόχισε η ωφέλιμη επιφάνεια έμεινε 4mm από 6mm που ήταν αρχικά το τζάμι και έτσι δεν μπορούσε να μου εγγυηθεί ότι δεν θα χάνει νερό...Για να μην πολυλογώ και σας κουράζω, το ακύρωσα. Δε νομίζω ότι με αυτά που ειπώθηκαν πάλι, είχα άλλη επιλογή. Του είπα πολύ ευγενικά ότι δεν αισθανόμουν ασφαλής και μόνος του μου είπε ο άνθρωπος να μην στεναχωριέμαι και να πάρω ένα έτοιμο και ότι δεν θα πάει χαμένο, γιατί κόβει συνέχεια τζάμια για γυάλες, για ένα πετ σοπ που έχουμε εδώ, που δεν τους πολυνοιάζει η εμφάνιση και το ενισχύουν εκείνοι από μέσα με ένα κιλό σιλικόνη και θα το δώσει σε αυτούς. Προσφέρθηκα φυσικά να πληρώσω τα τζάμια και κάτι για τον κόπο του, αλλά δε δέχτηκε και ήταν ανένδοτος. Οπότε...back to the start. Θα περιμένω μέχρι να έχω τα χρήματα, να αγοράσω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ένα ΕΤΟΙΜΟΠΑΡΑΔΟΤΟ Juwel Primo 70. Αν μου τύχει τίποτα πάλι και με αυτό, θα το πάρω απόφαση ότι δεν με θέλει η τύχη και θα τα παρατήσω! Χαχαχαχαχχα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευή ενυδρείου 118 λτρ. nt7561 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 53 04-06-15 16:41
Κατασκευή ενυδρείου........ aristomenis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 21-07-12 13:31
κατασκευή ενυδρείου adams DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 09-04-12 19:08
Κατασκευή ενυδρείου Τσιόνογλου Σταύρος DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 03-06-10 20:11
Κατασκευή ενυδρείου python DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 04-06-07 20:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05770 seconds with 13 queries