Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 17-03-08, 20:52
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Κανένα σχόλιο για τα περι ρομαντισμου..

Επι του θέματος, δες τις παρακάτω φώτο και πες μας αν θα θελες κάτι σαν αυτά τα ενυδρεία ή προτιμάς αυτό που έχεις.

http://showcase.aquatic-gardeners.or...tegory=0&vol=3
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

  #32  
Παλιά 17-03-08, 21:50
cichlidakias Ο χρήστης cichlidakias δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-03-2008
Περιοχή: peiraeus
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cydox Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανένα σχόλιο για τα περι ρομαντισμου..

Επι του θέματος, δες τις παρακάτω φώτο και πες μας αν θα θελες κάτι σαν αυτά τα ενυδρεία ή προτιμάς αυτό που έχεις.

http://showcase.aquatic-gardeners.or...tegory=0&vol=3
προτιμω το δικό μου!!!
δεν είμαι γεωπόνος!!!
ενυδρειόφιλος είμαι!!!
το ενυδρείο το συνδιάζεις με ψάρια και όχι με φυτά!!!
ας βάλουμε γλάστρες μέσα στα ενυδρεία να γουστάρουμε όλοι!!!
  #33  
Παλιά 17-03-08, 22:37
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Bρε παιδιά (Συγγνώμη για το Βρε) αλλά ό φίλος του αρέσει αυτό που έχει ,γιατί προσπαθείτε να τον πείσετε για το σωστο ,αφου ο άνθρωπος 'ετσι γουστάρει και έτσι θέλει να το έχει ,μπα σώνει και καλά πρέπει να τον μεταπείσουμε (εδώ δεν του άρεσαν ούτε τα ενυδρεία του AGA xe xe.
__________________
  #34  
Παλιά 18-03-08, 00:33
Το avatar του χρήστη Aramis
Aramis Ο χρήστης Aramis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cichlidakias Εμφάνιση μηνυμάτων
προτιμω το δικό μου!!!
δεν είμαι γεωπόνος!!!
ενυδρειόφιλος είμαι!!!
το ενυδρείο το συνδιάζεις με ψάρια και όχι με φυτά!!!
ας βάλουμε γλάστρες μέσα στα ενυδρεία να γουστάρουμε όλοι!!!
Φίλε μου τα ψάρια συνδιάζονται με φυτά για αυτό τα βάζουμε.
Με σκάφανδρα όμως δεν συνδυάζονται για σε αντίθεση με τα φυτά, αυτά δεν υπάρχουν στο φυσικό τους περιβάλλον!
  #35  
Παλιά 18-03-08, 00:35
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aramis Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου τα ψάρια συνδιάζονται με φυτά για αυτό τα βάζουμε.
Με σκάφανδρα όμως δεν συνδυάζονται για σε αντίθεση με τα φυτά, αυτά δεν υπάρχουν στο φυσικό τους περιβάλλον!

ΣΩΣΤΟΟΟΣ.
__________________


  #36  
Παλιά 18-03-08, 01:29
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cichlidakias Εμφάνιση μηνυμάτων
δε ξέρω ρε παιδιά αλλά εμένα τα ψάρια μου έτσι ΄΄οπως τα έχω¨ και καλά τρώνε και καλά συμβιώνουνε και όλα καλά είναι. γνωρίζω ότι δεν είναι σωστό να έχω διαφορετικά είδη κιχλίδας μέσα αλλά από την ώρα που δεν έχω κανένα πρόβλημα στο ενυδρείο δεν νομίζω ότι πρέπει να αλλάξω κάτι σ' αυτό.( εκτός τα λίτρα που θα γίνει άμεσα).
κ μας αν μας έκλειναν σε ενα ασανσέρ 5 ατομα, τον πρωτο καιρό, κ θα τρώγαμε κ θα τραγουδάγαμε, κ ανέκδοτα θα λέγαμε...
δεν θα αργούσε όμως να έρθει ο καιρός που θα ασφυκτιούμε, και θα χτυπάμε το κεφάλι μας στον τοίχο (βλέπε ψάρια να αυτοκτονούν στο τζάμι)...

φιλικά...
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
  #37  
Παλιά 18-03-08, 01:37
Stelios_Rjk Ο χρήστης Stelios_Rjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aramis Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου τα ψάρια συνδιάζονται με φυτά για αυτό τα βάζουμε.
Με σκάφανδρα όμως δεν συνδυάζονται για σε αντίθεση με τα φυτά, αυτά δεν υπάρχουν στο φυσικό τους περιβάλλον!
Δεν καταλαβατε τι εγινε... Ξεμεινε απο το δυτη βρε παιδια! Λιγο φαντασια θελει!


Παντως φιλε μου εισαι περιπτωση που τοσος κοσμος σου δειχνει το φως κι εσυ επιμενεις στο δικο σου.

Για εμενα δεν εχει κανενα νοημα πια. Ειπα δυο λογια και παραπανω και πολλα ειναι αυτα που γραφω. Το καθε ενυδρειο χαρακτηριζει τον ιδιοκτητη του ευτυχως ή δυστυχως.
  #38  
Παλιά 18-03-08, 02:44
Το avatar του χρήστη Z_X
Z_X Ο χρήστης Z_X δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-11-2006
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 950
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Z_X
Προεπιλογή

Παιδια δουλεια του καθενος να κανει οτι του γουσταρει...
Απο κει και περα κρινετε κατα ποσο ειναι σοβαρη η οχι ειναι η προσπάθεια του καθενος.

Αρκετα τον πρήξαμε...
  #39  
Παλιά 18-03-08, 09:01
Το avatar του χρήστη maniac
maniac Ο χρήστης maniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2007
Περιοχή: Πεντέλη Αθηνα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Οσο φυσιολογικο ειναι ενα σκαφανδρο μεσα στο ενυδρειο τοσο φυσιολογικο ειναι και τα ψαρια στο ενυδρειο, οσο και ενα πουλι στο κλουβι. Γιατι μην μου πειτε οτι ειναι φυσιολογικο για ενα ψαρι να ζει σε ενα ενυδρειο. Λεμε τοσα λιτρα για τοσα ψαρια για να μπορει να ζει στοιχειωδως και νομιζουμε πως ολα ειναι καλα και ομορφα και η ματαιοδοξια μας καλα κρατει.
Οι περισσοτεροι απο εμας εχουν κανει λαθη και στις επιλογες τους στα ψαρια και στην διακοσμηση αλλα μαθαμε. Κανεις δεν γεννηθηκε με την γνωση ετοιμη, θελει τον χρονο του για να καταλαβεις καποια πραγματα και ο κιχλιδακιας θα δει που ειναι λαθος αργα η γρηγορα. Ο μουστος δεν γινεται κρασι την επομενη μερα πως να το κανουμε. Γι'αυτο δεν καταλαβαινω γιατι καθε φορα που βλεπετε εναν δυτη σε ενα ενυδρειο καποιοι γραφουν με σχεδον απαξιωτικο υφος και καποιες φορες ειρωνικα. Ας πουμε την αποψη μας κοσμια και ας αφησουμε την ευθυνη της επιλογης στον αποδεκτη της
Φιλικα παντα
  #40  
Παλιά 18-03-08, 09:34
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Z_X Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια δουλεια του καθενος να κανει οτι του γουσταρει...
Απο κει και περα κρινετε κατα ποσο ειναι σοβαρη η οχι ειναι η προσπάθεια του καθενος.

Αρκετα τον πρήξαμε...
ΣΩΣΤΟΣ ..

Και οπως λεμε και εμεις εδω πανω ΧΑΛΑΡΑΑΑΑΑ!!!
  #41  
Παλιά 18-03-08, 13:30
cichlidakias Ο χρήστης cichlidakias δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-03-2008
Περιοχή: peiraeus
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο φυσιολογικο ειναι ενα σκαφανδρο μεσα στο ενυδρειο τοσο φυσιολογικο ειναι και τα ψαρια στο ενυδρειο, οσο και ενα πουλι στο κλουβι. Γιατι μην μου πειτε οτι ειναι φυσιολογικο για ενα ψαρι να ζει σε ενα ενυδρειο. Λεμε τοσα λιτρα για τοσα ψαρια για να μπορει να ζει στοιχειωδως και νομιζουμε πως ολα ειναι καλα και ομορφα και η ματαιοδοξια μας καλα κρατει.
Οι περισσοτεροι απο εμας εχουν κανει λαθη και στις επιλογες τους στα ψαρια και στην διακοσμηση αλλα μαθαμε. Κανεις δεν γεννηθηκε με την γνωση ετοιμη, θελει τον χρονο του για να καταλαβεις καποια πραγματα και ο κιχλιδακιας θα δει που ειναι λαθος αργα η γρηγορα. Ο μουστος δεν γινεται κρασι την επομενη μερα πως να το κανουμε. Γι'αυτο δεν καταλαβαινω γιατι καθε φορα που βλεπετε εναν δυτη σε ενα ενυδρειο καποιοι γραφουν με σχεδον απαξιωτικο υφος και καποιες φορες ειρωνικα. Ας πουμε την αποψη μας κοσμια και ας αφησουμε την ευθυνη της επιλογης στον αποδεκτη της
Φιλικα παντα
ευχαριστώ φίλε μου,
σε προηγουμενα μυνήματα τους εξήγησα ότι το ενυδρειο θα αλλάξει μέσα στο μήνα. το ξέρω ότι τώρα έτσι όπως είναι είναι χάλια, αλλά συνεχίζουνε και μου τι λένε. εγώ προσωπικά γουστάρω τα ψάρια που έχω μέσα τώρα και όχι τα σκάφανδρα. εξηγώ ότι μου αρέσει πολυ περισσότερο το ενυδρείο με πέτρες και διακοσμητικά παρά με φυτά.
τι να κάνουμε ρε παιδιά δουλεύουμε κιολας και δε μπορουμε να ειμαστε όλη μέρα πάνω από ένα ενυδρείο!!
βλέπω και μυνήματα που στέλνουν μερικοί σε νέους χρήστες και είναι ακρίβως όπως τα λες φίλε μου, με απαξιωτικό ύφος.
το forum πιστεύω ότι το δημιουργήσατε για να ακούγοντε γνωμες και απόψεις όλων και όχι από 4-5 άτομα που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα.
ο καθένας με την εμπέιρία του και με αυτά που έχει δει στα ενυδρεία του μπορεί να δίνει συμβουλές και αν θέλει αυτός που ρωταει κάτι το λαμβάνει υπόψη του.
φιλικά
Χρήστος
  #42  
Παλιά 18-03-08, 13:50
Το avatar του χρήστη asourtzo
asourtzo Ο χρήστης asourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 392
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην asourtzo
Προεπιλογή

Φιλε κυχλιδακια κανεις δεν ειπε οτι τα ξερει ολα , ολοι μιλανε συμφωνα με τις εμπειριες τους και με τεκμηριωμενες παντα αποψεις. Κανεις δεν λεει "βαλε αυτα τα ψαρια γιατι τα ειχα βαλει και εγω και απλα δεν συνεβει τιποτα" . Κανεις επισης δεν μπορει να σου πει το τι να βαλεις στο ενυδρειο σου απο διακοσμο, απλα σου λεμε οτι τα συγκεκριμενα ειδη που φιλοξενεις θα εκτιμουσαν μερικα φυτα καλυτερα απο το σκαφανδρο. Αμα δεν σου αρεσουν τα φυτα μπορεις καλιστα να το γυρισεις σε αφρικανες και να βαλεις μονο πετρες μεσα.
Στο φορουμ πολυ σωστα λες οτι πρεπει να ακουγονται οι αποψεις ολων , χωρις αυτο να σημαινει οτι αμα καποιος πει κατι που ειναι αποδεδειγμενα λαθος δεν μπορουμε να σχολιασουμε για προστατευσουμε τα καινουργια μελη απο καταστροφικα τυχον λαθοι.ΔΕΞΟΥ την κριτικη που γινετε για το ενυδρειο σου αμα σου αρεσει κατι απο αυτα που ακους το κρατας αν οχι το πετας.
φιλικα παντα Αναστασης
__________________
  #43  
Παλιά 18-03-08, 13:54
cichlidakias Ο χρήστης cichlidakias δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-03-2008
Περιοχή: peiraeus
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asourtzo Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε κυχλιδακια κανεις δεν ειπε οτι τα ξερει ολα , ολοι μιλανε συμφωνα με τις εμπειριες τους και με τεκμηριωμενες παντα αποψεις. Κανεις δεν λεει "βαλε αυτα τα ψαρια γιατι τα ειχα βαλει και εγω και απλα δεν συνεβει τιποτα" . Κανεις επισης δεν μπορει να σου πει το τι να βαλεις στο ενυδρειο σου απο διακοσμο, απλα σου λεμε οτι τα συγκεκριμενα ειδη που φιλοξενεις θα εκτιμουσαν μερικα φυτα καλυτερα απο το σκαφανδρο. Αμα δεν σου αρεσουν τα φυτα μπορεις καλιστα να το γυρισεις σε αφρικανες και να βαλεις μονο πετρες μεσα.
Στο φορουμ πολυ σωστα λες οτι πρεπει να ακουγονται οι αποψεις ολων , χωρις αυτο να σημαινει οτι αμα καποιος πει κατι που ειναι αποδεδειγμενα λαθος δεν μπορουμε να σχολιασουμε για προστατευσουμε τα καινουργια μελη απο καταστροφικα τυχον λαθοι.ΔΕΞΟΥ την κριτικη που γινετε για το ενυδρειο σου αμα σου αρεσει κατι απο αυτα που ακους το κρατας αν οχι το πετας.
φιλικα παντα Αναστασης
τα συγκεκριμένα είδη που φιλοξενώ έχουν φάει και τα πλαστικά φυτα!!
φαντάσου τα κανονικά τι θα τα κανουνε!!
  #44  
Παλιά 18-03-08, 14:49
Το avatar του χρήστη amerikanos
amerikanos Ο χρήστης amerikanos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cichlidakias Εμφάνιση μηνυμάτων
1o ενυδρείο 200lt 2o ενυδρείο 100lt

1.channa pulchra 1. Flowerhorn (killer)
1.crenicichla xingu orange
1.revulatus
1.heickelli
1.texas
1.firemouth
1.severus
1.frontosa
2.lepurinus
1.pleco leopard

περιμένω σχόλια.
ωραία ψάρια αλλά πολυ λίγα τα λίτρα σου.
  #45  
Παλιά 18-03-08, 19:57
Το avatar του χρήστη πλυμμήρας
πλυμμήρας Ο χρήστης πλυμμήρας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2007
Περιοχή: Χα'ι'δάρι-Μεγάλο Πεύκο
Μηνύματα: 281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην πλυμμήρας
Προεπιλογή

Φίλε αμερικάνε καλό είναι πρίν ποστάρουμε κάτι να διαβάζουμε και τις προηγούμενες απαντήσεις.
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗΣ
  #46  
Παλιά 18-03-08, 21:43
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

¶σε το παιδί να απαντήσει στον εαυτό του
__________________




  #47  
Παλιά 18-03-08, 21:45
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

ουτε και εμενα μου αρεσουν τα ενυδρεια-ζουγκλα
η τα εξωπραγματικα (με καταραχτες και δεντρακια, μιας και αναφερθηκες στον διαγωνισμο ada)
τι να κανω; πως να θεραπευτω;


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cydox Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανένα σχόλιο για τα περι ρομαντισμου..

Επι του θέματος, δες τις παρακάτω φώτο και πες μας αν θα θελες κάτι σαν αυτά τα ενυδρεία ή προτιμάς αυτό που έχεις.

http://showcase.aquatic-gardeners.or...tegory=0&vol=3
  #48  
Παλιά 18-03-08, 21:48
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
ουτε και εμενα μου αρεσουν τα ενυδρεια-ζουγκλα
η τα εξωπραγματικα (με καταραχτες και δεντρακια, μιας και αναφερθηκες στον διαγωνισμο ada)
τι να κανω; πως να θεραπευτω;

De gustibus non est disputandum ή στα Ελληνικά...περί ορέξεως κολοκυθόπιτα
__________________




  #49  
Παλιά 18-03-08, 22:14
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Προεπιλογή

Αγαπητοι συνχομπιστες επειδη το θεμα εχει καταντηση μυθος με το συγκεκριμενο ενυδρειο του φιλου δεν υπαρχει λογος να ασχολουμαστε αλλο. Τις συμβουλες τις δωσαμε την κριτικη την καναμε τα συμπερασματα βγηκαν οποτε τελος.Επειδη μαλλον δεν θελει να καταλαβει τι του λεμε ειναι ανωφελο να γινομαστε γραφικοι απλα αφου δεν θελει να ακουσει εμας ας παρει κανενα βιβλιο να ανοιξει μπας και τα καταλαβει απο εκει.Συγνωμη φιλε Κιχλιδακια αλλα στην τελικη δεν μας νοιαζει και πολλη για το ενυδρειο σου αφου δεν νοιαζεσαι εσυ
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
  #50  
Παλιά 19-03-08, 00:09
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris129 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητοι συνχομπιστες επειδη το θεμα εχει καταντηση μυθος με το συγκεκριμενο ενυδρειο του φιλου δεν υπαρχει λογος να ασχολουμαστε αλλο. Τις συμβουλες τις δωσαμε την κριτικη την καναμε τα συμπερασματα βγηκαν οποτε τελος.Επειδη μαλλον δεν θελει να καταλαβει τι του λεμε ειναι ανωφελο να γινομαστε γραφικοι απλα αφου δεν θελει να ακουσει εμας ας παρει κανενα βιβλιο να ανοιξει μπας και τα καταλαβει απο εκει.Συγνωμη φιλε Κιχλιδακια αλλα στην τελικη δεν μας νοιαζει και πολλη για το ενυδρειο σου αφου δεν νοιαζεσαι εσυ
E βρε πια αυτή η τάση που έχετε να θέλετε να σταματήσουν οι συζητήσεις που έχει ανέβει λίγο ο τόνος . Εγώ μια ερώτηση έκανα για να δω το γούστο του φίλου, δεν είπα ότι είναι πρότυπο ένα τέτοιο ενυδρείο. Το συμπέρασμα είναι οτι η μανία να φαίνονται όλα σαν κομμάτι ενός βυθού έρχεται αργότερα..στην αρχή και εγω αγόρασα τις πήλινες σπηλιές μου τα πλαστικά φυτά μου τα ναυάγια και όλα τα συναφή κλαπατσίμπαλα.. από εδω μέσα ξεκίνησα να διαμορφώνω άποψη όπως είπε κάποιος..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο φυσιολογικο ειναι ενα σκαφανδρο μεσα στο ενυδρειο τοσο φυσιολογικο ειναι και τα ψαρια στο ενυδρειο, οσο και ενα πουλι στο κλουβι. Γιατι μην μου πειτε οτι ειναι φυσιολογικο για ενα ψαρι να ζει σε ενα ενυδρειο. Λεμε τοσα λιτρα για τοσα ψαρια για να μπορει να ζει στοιχειωδως και νομιζουμε πως ολα ειναι καλα και ομορφα και η ματαιοδοξια μας καλα κρατει.
Οι περισσοτεροι απο εμας εχουν κανει λαθη και στις επιλογες τους στα ψαρια και στην διακοσμηση αλλα μαθαμε. Κανεις δεν γεννηθηκε με την γνωση ετοιμη, θελει τον χρονο του για να καταλαβεις καποια πραγματα και ο κιχλιδακιας θα δει που ειναι λαθος αργα η γρηγορα. Ο μουστος δεν γινεται κρασι την επομενη μερα πως να το κανουμε. Γι'αυτο δεν καταλαβαινω γιατι καθε φορα που βλεπετε εναν δυτη σε ενα ενυδρειο καποιοι γραφουν με σχεδον απαξιωτικο υφος και καποιες φορες ειρωνικα. Ας πουμε την αποψη μας κοσμια και ας αφησουμε την ευθυνη της επιλογης στον αποδεκτή της
Φιλικα παντα
Η πλειοψηφία των ψαριών που διατηρούμε σε ενυδρεία, είτε παρουσιάζει περιοχική συμπεριφορά στην φύση είτε ζει σε ελάχιστο νερό στο φυσικό περιβάλλον του εκάστοτε είδους (βλέπε killies) πράγμα που μας επιτρέπει να τα διατηρούμε ικανοποιητικά σε ενυδρείο. Συμφωνώ οτι δεν είναι φυσιολογικό να ζουν ψάρια σε ενυδρεία..αλλά αυτό που εννοούμε λέγοντας οτι το σκάφανδρο δεν έχει δουλειά στο ενυδρείο είναι επειδή οι περισσότεροι εδω προσπαθούν να επιτύχουν ένα φυσικό οπτικό αποτέλεσμα.


Τέλος, οι παγιωμένες απόψεις υπάρχουν για να αλλάζουν..(κανόνας της προόδου!)
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

  #51  
Παλιά 19-03-08, 09:01
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Το πρόβλημα με τετοια άτομα δεν είναι ότι έχουν κανει μπαχαλο το ενυδρείο τους (δικαιωμά τους είναι άλλωστε) αλλά ότι επιμενουν ότι δεν υπάρχει κανενα προβλημα να στριμωξεις 500 διαφορετικά ψαρια απο ολόκληρο τον κοσμο μιας και οι ίδιοι το έχουν κάνει...

Ο αρχαριος που το διαβαζει, πολυ ευκολα μπαινει στον πειρασμο να το δοκιμάσει μιας και κατα πασα πιθανοτητα εχει και τη διαβεβαιωση απο καποιον πετσοπα οτι γινεται...
  #52  
Παλιά 19-03-08, 09:06
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Συμφωνώ με την παραπάνω άποψη . Ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει πλέον τι έχει μέσα στο ενυδρείο του από την στιγμή μάλιστα που δεν δέχεται τις απόψεις (γνώμες) άλλων . Στο κάτω κάτω δικό του είναι και μπορεί να βάλει μέσα και γοργόνα .

Αυτό όμως που θεωρώ απαράδεκτο και όπου βλεπω post του θα τον κράζω και θα πιέζω τους mod για ban είναι όταν κάνει προτάσεις σε άλλους νέους χρήστες
  #53  
Παλιά 19-03-08, 12:47
Stelios_Rjk Ο χρήστης Stelios_Rjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό όμως που θεωρώ απαράδεκτο και όπου βλεπω post του θα τον κράζω και θα πιέζω τους mod για ban είναι όταν κάνει προτάσεις σε άλλους νέους χρήστες
Για ονομα του Θεου! Αυτο που εγινε? Θεωρω οτι περα απο ευθυνη του καθενος να προειδοποιησει τον νεο ειναι και ευθυνη των mod να αποτρεπουν τετοιες καταστασεις εφοσον σκοπος αυτου του φορουμ ειναι η σωστη πληροφοριση ολων.
  #54  
Παλιά 19-03-08, 12:51
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Στέλιο κάνε αναζήτηση στα μυνήματα του φίλου και θα δεις
  #55  
Παλιά 20-03-08, 18:08
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Στα οποία μηνύματά του υπήρξαν και οι διορθώσεις από τους μοντ.

Το θέμα αυτό είναι πλέον ανούσιο και κλειδώνετε.
__________________
Πέταλο
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
kribs και dither fishes Πάνος Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 10 19-02-08 02:40
Marine fishes by Scott Michael manosdr Βιβλιογραφία θαλασσινού νερού 0 26-06-05 22:46
Anemone fishes and their host sea anemones by Fautin & A manosdr Βιβλιογραφία θαλασσινού νερού 0 26-06-05 22:05
Sound-Producing Fishes mikenuke Γλυκό νερό - Γενικά 11 03-03-04 02:01
number of fishes newfish Malawi 0 23-12-02 17:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08512 seconds with 16 queries