Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-05-21, 02:04
Το avatar του χρήστη Giannhs_29
Giannhs_29 Ο χρήστης Giannhs_29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2017
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή Dropsy

Καλησπέρα ! Προέκυψε πρόβλημα κατά πάσα πιθανότητα dropsy στο ενυδρείο μου.ειχα για 3 χρόνια περίπου σε ενυδρείο 600 λίτρων τρία χαρέμια .. ένα labidochromis cauraleus(2 άρα +5 θυληκα ) ένα χαρέμι msobo maingano ( 2 άρα 6 θυληκα ) και ένα socolofi ( ενα άρα +3 θυληκα). Με αρκετές γέννες όλα αυτά τα χρόνια πολύ υγειη ψάρια ώσπου αποφάσισα πρόσφατα να προσθέσετε να ακόμη χαρέμι στο ενυδρείο μου .έκανα λοιπόν εισαγωγή από ένα πετ από της Γερμανίας 5metriaclima calainos pearl white ένα χαρέμι . Από τη πρώτη βδομάδα έχασα ένα από αυτά τα ψάρια της συγκεκριμένης εισαγωγής που έκανα!θεώρησα πως ήταν ταλαιπωρία από το ταξίδι μέχρι να το φέρουν στην Ελλάδα .. την επόμενη βδομάδα ένα ακόμη ψάρι εμφάνισε διόγκωση όχι στην κοιλιακή του χώρα αλλά κάτω από το λαιμό..απώλεια όρεξης νοχελικοτητα και αυτό το έχασα ..πήγε το μυαλό μου στο malawibloat alla ήταν κάπως διαφορετική συμπτωματολογία μου μοιάζει από τη μικρή εμπειρία μου για dropsy. Και μόλις χθες παρατήρησα ένα ακόμη ψάρι Μ διόγκωση στην περιοχή κάτω από το λαιμό του ( πάλι ένα από τα ψάρια της εισαγωγής που έκανα).δε ξέρω αν αξίζει να αναφέρω πως ήταν άγρια πιασμένα σύμφωνα με το pet shop που τα αγόρασα! Θα ήθελα τη βοήθεια σας και ς βλέπω συμπτώματα στα ψάρια τα καινούρια Μ αλλά πλέον το ενδιαφέρον Μ είναι να Μ υποδειξεται τρόπους να προστατέψω με κάποια καθολική προληπτική θεραπεία τα παλιά μου ψάρια ώστε να μη μεταδοθεί η ασθένεια..έχω εφαρμόσει bactopur δε βλέπω αποτελεσματα :/
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-05-21, 14:30
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Μήπως είναι εύκολο να μας βάλεις μια φωτο?
Αν είναι άγρια ίσως είναι κάποιο εσωτερικό παράσιτο (αλλά υπόθεση κάνω) που δεν πιάνει το Bactopur.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-05-21, 16:45
Το avatar του χρήστη Giannhs_29
Giannhs_29 Ο χρήστης Giannhs_29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2017
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Screenshot_2021-05-20-17-01-04-246_com.miui.videoplayer.jpg
Εμφανίσεις:  151
Μέγεθος:  46,4 KB
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως είναι εύκολο να μας βάλεις μια φωτο?
Αν είναι άγρια ίσως είναι κάποιο εσωτερικό παράσιτο (αλλά υπόθεση κάνω) που δεν πιάνει το Bactopur.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-05-21, 21:12
christos efthimiou Ο χρήστης christos efthimiou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2018
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Καλησπέρα γιάννη. Εγω δεν βλέπω κάτι για dropsy. Τα λέπια μια χαρά οι ουρίτσες κομπλέ..ούτε ίχνος στρεςς. Αν θες τράβα βίντεο από το ενυδρείο σου μήπως δουμε συμπεριφορές απο κίνηση ή κάτι. Πιο πολύ για παρατάισμα ίσως και bloat που λες...ταίζεις με πολύ ζωντανή ή καταψυγμένη τροφή? Επίσης απο ποιό κατάστημα της γερμανάις παρήγγειλες? Απευθείας ή μεσω κάποιου πετ σοπ? Τέλος λάρισα και ασχολείσαι με κιχλίδες και δεν έχουμε μιλήσει ακόμη?!!!!χεχε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-05-21, 22:52
Το avatar του χρήστη Giannhs_29
Giannhs_29 Ο χρήστης Giannhs_29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2017
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Καλησπέρα Χρήστο !ναι Λάρισα συγκεκριμένα Τύρναβο! Το μαγαζί λέγεται cichlidenstandel! Δεν το αναφέρω σαν αποφύγη το εν λόγω κατάστημα γιατι μόνο με την συγκεκριμένη παρτίδα είχα πρόβλημα ότι άλλο ψαράκι έχω αγοράσει από το συγκεκριμένο μαγαζί ήταν πολύ κομπλέ. Αυτό Μ έκανε πολύ εντύπωση ..δεν είχε κάποια εμφανη σημαδια εξασθενήσης. Ήταν κινητικότητα και τα δύο ψάρια που έχασα αυτός στη φότο είναι ο αρσενικός.μεσα σε τρεις μέρες παρουσίασε ανορεξία νοχελικοτητα και τέλος πλήρη απάθεια.προτου τα βάλω στο ενυδρείο τους έκανα σε ενυδρείο καραντίνα έναν σύντομο προληπτικό κύκλο μετροδιναζολης οπότε αποκελιω τα flageletes.. επικεντρονομουν σε κάποιο εσωτερικό βακτήριο ίσως αερομοναδα που να Μ τα προκαλεί αυτά αλλά σκοπός Μ είναι πάση θυσία να προστατέψω τα υπόλοιπα ψάρια όχι να θεραπεύσω κάποιοι γιατί ούτως η άλλως πεθανανε πολύ σύντομα τα δύο που ανέφερα δεν Μ δώσανε χρονικά περιθώρια αντίδρασης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ICK + Dropsy??? mouloktos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 29-10-14 06:37
Dropsy panagiotis265 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 07-06-08 00:08
dropsy!! Marios-cy Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 07-02-08 09:58
Ίσως dropsy Genirous Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 02-03-07 12:53
dropsy; bakogiannisd Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 10-01-06 10:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12029 seconds with 16 queries