Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-06-12, 13:02
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή Ψύξη με ανεμιστήρες στο καπάκι...

ΟΚ με βάση το άκρως κατατοπιστικό manual του Master Delta66 έχω πάρει:

Τα υλικα
που διαλεξα ειναι:
- 4 ανεμιστηρες 80mm ΟΚ
- 1 σταθεροποιημενο τροφοδοτικο πολλαπλης τασης (1,5-12V) και 1Α ΟΚ
- 1 temperature controller Eliwell IC915LX 220V (με τον πλαστικο αισθητηρα Eliwell NTC PVC καταλληλο για νερο)απο ΕΨΕΜ ΟΚ
- 4 Αντικραδασμικες βασεις για τους ανεμιστηρες και ροδελες για τις βιδες απο σιλικονη. ΟΚ τις περιμένω αύριο
- 4 Φιλτρα σκονης. ΟΚ
- 16 Ανοξειδωτες βιδες και παξιμαδια που θα αντικαταστησουν τις απλες βιδες του ανεμιστηρα που σκουριαζουν. Αυτές δεν τις έχω βρει ακόμα... Ξέρει κανένας που να ψάξω??


- 1 αρσενικο διπολικο φις 220V (για την τροφοδοτηση του Eliwell) ΟΚ
- 2 θηλυκα διπολικα φις 220V (για την τροφοδοτηση του θερμαντηρα και του τροφοδοτικου των ανεμιστηρων) ΟΚ
- 1 αρσενικο μικρο βισμα για 12V (για την ενωση τροφοδοτικου και καλωδιου που παει στα ανεμιστηρακια) ΟΚ
- 1 θηλυκο μικρο βισμα για 12V (το αντιστοιχο).ΟΚ
- 1 δικλωνο καλωδιο 220V (μηκος να φτανει απο το eliwell μεχρι την παροχη ρευματος) Όχι αλλα έχω μια ιδέα για το που να το βρω
- 2 δικλωνα καλωδια 220V (μηκος να φτανουν απο το eliwell μεχρι τα θηλυκα διπολικα φις που θα δινουν ρευμα στα θερμαντηρα και στο τροφοδοτικο) Όχι αλλα έχω μια ιδέα για το που να το βρω
- 1 δικλωνο καλωδιο για 12V (μηκος να φτανουν απο το τροφοδοτικο μεχρι το τελευταιο ανεμιστηρακι κανωντας τη διαδρομη πισω απο το ενυδρειο και μεσα στο καπακι. Θα χρειαστει λιγο παραπανω - πχ 0,5 μετρο - για τις διακλαδωσεις) Όχι αλλα έχω μια ιδέα για το που να το βρω

Είναι διαφορετικό το δίκλωνο για 12V και για 220V??

- 1 καναλι καλωδιων (καταλληλου παχους για να χωραει το καλωδιο 12V των ανεμιστηρων.) ΟΚ
- Μονωτικη ταινια ή θερμοσυστελομενο μακαρονι για τις ενωσεις των καλωδιων. ΟΚ
- Λαστιχακια στηριξης καλωδιων σε σασι. Δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό και που πρέπει να μπει


Κατά τα άλλα είμαι έτοιμος.
Καμιά βοήθεια ρε παιδιά???


Τέλος αυτό δε θα το χρειαστώ. Όποιος το θέλει το δινω 40¤ , είναι αχρησιμοποίητο αφού το παρέλαβα χθες και δε μου κάνει. Η μόνη βλακεία είναι ότι πέταξα το κουτί του...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-06-12, 13:21
vptheo Ο χρήστης vptheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

ανεμιστήρες 80mm κάνουν θόρυβο καλύτερα 120.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-06-12, 13:52
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Έδωσα κάτι παραπάνω και πήρα μοντέλο με αντικραδασμικές βίδες και χαμηλό επίπεδο θορύβου (Θόρυβος: 17,8 dB(A)) οπότε δε θα έχω θέμα από αυτό. Επίσης τα δωδεκάρια δε θα χωράνε στο flap μαζί με το κανάλι οπότε δε μπορώ να κάνω κάτι για αυτό....
Για τα υλικά που μου λείπουν , καμία πρόταση????
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-06-12, 14:08
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τα καλώδια σε οποιοδήποτε μαγαζί με ηλεκτρολογικά. Τις βίδες σε μαγαζιά με εργαλεία κλπ ή και σε είδη για σκάφη!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-06-12, 14:22
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Και σε πρατήρια καυσίμων μπορείς να ρωτήσεις αν έχουν βίδες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-06-12, 14:24
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Ευχαριστώ! Από ότι είδα, τελικά δε θα χρειαστώ τις βάσεις σιλικόνης μια που οι ανεμιστήρες μου έχουν αντικραδασμικές βίδες (καουτσούκ) οι οποίες θα αποροφούν τους κραδασμούς από το καπάκι... ¶σχετη ερώτηση: Η φάτσα των ανεμιστήρων που θα "κοιτάζει" το νερό δε θέλει φίλτρο επιπλέον?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-06-12, 14:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα "λαστιχακια στηριξης καλωδιων σε σασι" για το κουτι που τοποθετειται ο κοντρολερ αν ειναι diy οπως το κουτι που ειχα φτιαξει εγω.
Αστο.

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο ειπαμε? (γιατι τα ανεμιστηρακια μπορει να του πεσουν λιγα.
Το "silent" ανεμιστηρακι ειναι συνηθως και "ψοφιο" ανεμιστηρακι.
Ακριβα τα πηρες,
30 ευρω για τα 4 και υπαρχουν με 10 και τα 4
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-06-12, 14:57
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Το ενυδρείο είναι 250 καθαρά... Λές είναι λίγα? Το ξέρω ότι τα πήρα ακριβά αλλά τα είχα σε ένα παλιότερο case και είναι καλά. Βγάζουν καλό αεράκι (Ροή αέρα: 38,5 m³/h.). Τώρα για το αν είναι αρκετά δεν το ξερω... Δε νομίζω ότι μπορώ να βάλω περισσότερα πάνω στο φλαπ , είναι αρκετά μικρό στο πλάτος και έχει και ένα χερουλάκι στη μέση του μήκους του, το οποίο δεν είναι στην άκρη... Αν κάνω περισσότερες τρύπες και κρεμάσω κι άλλους ανεμιστήρες από πάνω του μπορεί να έχω πρόβλημα... Θέλω οι αποστάσεις να είναι κάπως μεγάλες. Μην κάνω τη μία τρύπα δίπλα στην άλλη και μου κάνουνε όλα μαζί μπλουμ!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-06-12, 15:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μακαρι να φτασουν
Αν δεν εχει πολυ ζεστη στο σπιτι
Στο 180αρι που ειναι στο θεμα με την παρουσιαση ειχα 3 να βαζουν και 1 να βγαζει, και γυρυσα και το 4ο μεσα γιατι δεν εφταναν τα 3 και δουλευαν πολυ ωρα.
Ανοιξα την ταιστρα να βγαινει ο αερας εκτος απο τα ανοιγματα για τις σωληνωσεις
Και ηταν και zalman θερια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-06-12, 16:50
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Με πολλή ζέστη? Γιατί αυτή τη στιγμή εμένα χωρίς ανεμιστηρες έχει φτάσει στις μεγάλες ζέστες των προηγούμενων ημερών στους 28.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-06-12, 23:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα ειναι.
Να δουμε και μετα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Βγάζουν καλό αεράκι (Ροή αέρα: 38,5 m³/h.).
Aυτο σε cfm ειναι κατω απο 28 βαση αυτου
Ροή Αέρα: 28.0 CFM / 47.6 m3/h.
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650106
Καπως αδυναμα θα ειναι.
Σε περιπτωση που δεν κανουν δουλεια, αυτα εχουν cfm 37 και ειναι φτηνα
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809151
Τα konig ειναι λιγο πιο αδυναμα απο τα zalman που ειχα στο 180αρι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 20-06-12 στις 23:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-06-12, 09:21
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Tο πρόβλημα είναι ότι το e-shop είναι στα τελευταία του και δεν έχει διαθέσιμα προϊόντα λόγω έλλειψης χρημάτων. Για να πάρεις κάτι από εκεί πλέον πρέπει να το παραγγείλεις και να περιμένεις πάρα πολύ καιρό (το έμαθα από πολύ έγκυρη πηγή ότι έχουν θέμα προμηθευτών)... Ψάχνω για κάτι δυνατό αλλά να μην ξυπνάει και τη γειτονιά όπως αυτό για παράδειγμα... Δεν ξέρω...
-------------------------
Επίσης από σήμερα το πρωί η ιστοσελίδα του e-shop είναι κάτω... Μάλλον πρόκειται για το τέλος του μαγαζιού...
-------------------------
Λοιπόν, θα τους πάω πίσω στο κατάστημα και σκέφτομαι να πάρω αυτό ή αυτό... Το πρώτο θα χαλάει τον κόσμο βέβαια αλλά τι να κάνω, αν είναι να τρυπήσω το καπάκι για να ψύξω το ενυδρείο καλύτερα να το κάνω αποτελεσματικά παρά να παλεύω χωρίς λόγο.
Το δεύτερο θα είναι και όμορφο με λίγο χαμηλότερη απόδοση και λιγότερο θόρυβο αλλά μήπως έχω θέμα με τα led?
Προτάσεις???
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Immortal : 21-06-12 στις 09:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-06-12, 11:12
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εγω δε θα εβαζα ανεμιστηρα με λεντ που δεν μπορω να ρυθμισω.εκτος αν κανεις καμια μοντα και βαλεις διακοπτη στα λεντ,αλλα πολυ καψιμο για το τιποτα.παρε τα φτηνα που προτινε ο delta παραπανω(νομιζω) η σε αλλο θεμα.μια χαρα ειναι,και φτηνα και δεν κανουν πολυ θορυβο.(τα ακουσαμε δηλαδη να δουλευουν)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-06-12, 12:31
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω δε θα εβαζα ανεμιστηρα με λεντ που δεν μπορω να ρυθμισω.εκτος αν κανεις καμια μοντα και βαλεις διακοπτη στα λεντ,αλλα πολυ καψιμο για το τιποτα.παρε τα φτηνα που προτινε ο delta παραπανω(νομιζω) η σε αλλο θεμα.μια χαρα ειναι,και φτηνα και δεν κανουν πολυ θορυβο.(τα ακουσαμε δηλαδη να δουλευουν)
τα λεντ μπορεις να τα κοψεις με μια ταναλια, εγω ετσι το εκανα,(εκοψα τα καλωδιακια)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-06-12, 12:55
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Παράθεση:
τα λεντ μπορεις να τα κοψεις με μια ταναλια, εγω ετσι το εκανα,(εκοψα τα καλωδιακια)
Το θέμα είναι να μην τα κόψεις... Να δίνει και ένα ελαφρύ μπλε χρωματάκι...


Παράθεση:
εγω δε θα εβαζα ανεμιστηρα με λεντ που δεν μπορω να ρυθμισω.εκτος αν κανεις καμια μοντα και βαλεις διακοπτη στα λεντ,αλλα πολυ καψιμο για το τιποτα.παρε τα φτηνα που προτινε ο delta παραπανω(νομιζω) η σε αλλο θεμα.μια χαρα ειναι,και φτηνα και δεν κανουν πολυ θορυβο.(τα ακουσαμε δηλαδη να δουλευουν)

Δυστυχώς δεν εμπιστεύομαι το e-shop...

Κατασκευαστής:KONIG Κατηγορία:ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ΚΟΥΤΙΟΥ / KONIG στην κατηγορία ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ΚΟΥΤΙΟΥ Τιμή: 1.95 ¤ + 0.45 ¤ 23% ΦΠΑ = 2.40 ¤Διαθεσιμότητα: Αμεσα διαθέσιμο για online παραγγελία / Διαθεσιμότητα καταστημάτων Αθήνας - Θεσσαλονίκης
KατάστημαΔιαθεσιμότητα Αθήνα - ΓαλάτσιΚατόπιν παραγγελίας σε 1-2 εργάσιμες ημέρες Αθήνα - ΕλληνικόΚατόπιν παραγγελίας σε 1-2 εργάσιμες ημέρες Αθήνα - ΖωγράφουΚατόπιν παραγγελίας σε 1-2 εργάσιμες ημέρες Αθήνα - ΚαλλιθέαΚατόπιν παραγγελίας σε 1-2 εργάσιμες ημέρες Αθήνα - ΜαρκόπουλοΚατόπιν παραγγελίας σε 1-2 εργάσιμες ημέρες Αθήνα - ΜενίδιΑμεσα διαθέσιμο Αθήνα - ΝίκαιαΚατόπιν παραγγελίας σε 1-2 εργάσιμες ημέρες Αθήνα - ΠειραιάςΚατόπιν παραγγελίας σε 1-2 εργάσιμες ημέρες Αθήνα - ΠεριστέριΚατόπιν παραγγελίας σε 1-2 εργάσιμες ημέρες Αθήνα - ΧαλάνδριΚατόπιν παραγγελίας σε 1-2 εργάσιμες ημέρες Θεσσαλονίκη - Νέα ΕλβετίαΚατόπιν παραγγελίας σε 1-2 εργάσιμες ημέρες Θεσσαλονίκη - ΣταυρούποληΚατόπιν παραγγελίας σε 1-2 εργάσιμες ημέρες

Το παραγγέλεις. Περιμένεις... Έρχεται όμως όταν το θέλεις??
Το μαγαζί είναι για κλείσιμο...

Συν τοις άλλοις έχω ηδη πληρώσει 4 ανεμιστήρες από το μαγαζί που έχω υποδείξει στα link οπότε αν τους πάω πίσω μπορώ να χρησιμοποιήσω την πίστωση για να πάρω 6 από αυτούς... Που από ότι βλέπω είναι :
α) Πιο δυνατοί και
β) Ετοιμοπαράδοτοι

Σκέφτηκα να του βάλω 6 τελικά με τροφοδοτικό 2Ah ώστε να εχει περιθώριο... Θα ανεβάσω σχέδιο του flap για να μου πείτε γνώμες


Υ.Γ.: Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Το ξέρω ότι θέλετε να βοηθήσετε αλλά με το συγκεκριμένο μαγαζί έχω θέμα... αξιπιστίας...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-06-12, 13:24
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα είναι να μην τα κόψεις... Να δίνει και ένα ελαφρύ μπλε χρωματάκι.....
και αμα ανοιγει 3 η ωρα το βραδυ τι γινεται/?? ντισκο??
αποψη μου ειναι να μην εχει ...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-06-12, 13:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Συμφωνω για τα led.

Oσο για το θορυβο.
Το πρωτο ζητουμενο ειναι να φτανει και να περισσευει η δυναμη των ανεμιστηρων στο Peak της ζεστης κατα τον καυσωνα, που μπορει να πιασει το σπιτι μας.
Ο θορυβος μπορει να μειωθει τις πιο δροσερες εποχες, χρησιμοποιωντας απλα, τροφοδοτικο πολλαπλης τασης.
Τα ανεμιστηρια για PC μπορουν και λειτουργουν και σε λιγοτερα Volt (τουλαχιστον 6V μινιμουμ).
Tα konig τα τσεκαρα και λειτουργουν και σε 1.5. (ισα που γυριζουν και φυσικα δεν ακουγεται τιποτα)
Ακομα και η μειωση απο 12 σε 9V εχει μεγαλη διαφορα θορυβου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-06-12, 14:12
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

χαχαχα! Disco!!!

Λοιπόν πέραν της πλάκας θα πάω για τα δυνατά... Υπολογίζω ότι 6Χ67,6 m³/h=405,6m³/h φτάνουν και περισσεύουν για ψύξη... Ακόμα και αν το ένα το γυρίσω προς τα έξω θα έχω 338 κυβικά μέτρα αέρα την ώρα να μπαίνουν μέσα στο ενυδρείο... Πιστεύω ότι θα είμαι εντάξει.... Τώρα για τη διάταξη σκέφτομαι κάπως έτσι:

τα κενά ανάμεσα στους ανεμιστήρες είναι επίσης 5 cm αλλά δεν τα έβαλα γιατί το πρόγραμμα που χρησιμοποίησα για να το φτιάξω είναι της πλάκας και οι διαστάσεις δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα... Τα νούμερα πάντως βγαίνουν :
3Χ5cm κενά ανάμεσα στους ανεμιστήρες σε κάθε πλευρά, σύνολο 30
6χ8cm οι ανεμιστήρες, σύνολο 48
διάκενο ,21
Γενικό σύνολο:21+48+30=99
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-06-12, 14:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πιστευω οτι το φλαπ δεν θα αντεξει τοσο βαρος.
Βαλε 4 και ασε χωρο σε περιπτωση που δεν... για να προσπαθησεις παλι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-06-12, 14:24
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Όντως, από προσωπική εμπειρία το φλαπ αποδυναμώνεται πολύ μετά το άνοιγμα των τρυπών και λυγίζει πολύ εύκολα...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-06-12, 14:54
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

άυτός ήταν και ο δικός μου φόβος όμως τα φλαπς του συγκεκριμένου ενυδρείου έχουν 1 πόντο πάχος με πλαστικό από κάτω και μελαμίνη από πάνω και πατάνε και στην κόντρα αλλά και στο κεντρικό φλαπ που είναι το φωτιστικό. Δε νομίζω να το δυσκολέψουν έξι ανεμιστήρες... Στη χειρότερη, καπάκια πουλάνε...
Πάντως θα κάνω αυτό που λέει ο delta και θα βάλω αρχικά τα τέσσερα και θα το δοκιμάσω για καμιά εβδομάδα... Θα βάλω τα ακριανά για να αφήσω το κενό στη μέση...
Ποτηροτρύπανο κανένας?
χαχαχα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-06-12, 15:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχει σετ στα πολυκαταστηματα (απο πρακτικερ ειχα παρει bosch με 7-8 ευρω)

Θελει μεγαλη προσοχη το τρυπημα σε τοσο μεγαλο παχος φλαπ που αναφερεις.
Αν φυγει το ποτηροτρυπανο απο το τρυπανι με την αντισταση, θα γινει ιπταμενος δισκος το φλαπ.
Πρεπει το τρυπανι να εχει σκανδαλη με ρυθμιση πιεσης και να το τρυπησεις παρα πολυ αργα και χωρις να ριχνεις πολυ βαρος στο τρυπανι.

Θα ελεγα να πας σε ξυλουργειο να στο τρυπησουν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-06-12, 15:15
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

στο δικο μου επειδη δεν ηθελα να χαλασω το καπακι, εκοψα κοντρα πλακε θαλασσης και τις τρυπες τις ανοιξα με σεγα. υπαρχουν τροποι!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-06-12, 15:15
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

υπάρχει και αυτή η εναλλακτική με αλουμινογωνιά, για "καλοκαιρινό" καπάκι, χωρίς να πειραχτεί το κανονικό.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62925

κάνω κάτι αντίστοιχο σε rio240 και το έχω σχεδόν τελειώσει (τρεξίματα), με δύο ανεμιστηράκια 12άρια
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-06-12, 15:23
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα ελεγα να πας σε ξυλουργειο να στο τρυπησουν.
Δεν είναι καθόλου κακή ιδέα δεδομένου ότι το τρυπάνι μου πέθανε προχθές και το μόνο που έχω αυτή τη στιγμή είναι ένα ηλεκτρικό κατσαβιδάκι B&D το οποίο έχει μεν δύναμη αλλά ποτηροτρύπανο δεν παίρνει σε καμία περίπτωση...

Παράθεση:
στο δικο μου επειδη δεν ηθελα να χαλασω το καπακι, εκοψα κοντρα πλακε θαλασσης και τις τρυπες τις ανοιξα με σεγα. υπαρχουν τροποι!!!!
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (εγώ είμαι αυτός)+ ΣΕΓΑ=ΣΙΓΟΥΡΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ+ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΕΝΟ ΚΑΠΑΚΙ+ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΕΝΗ Η ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΩ+........
Δεν παίζει...

Παράθεση:
Πλιζ Γκοντ, το επομενο θεμα που θα διαβασω να μην εχει τιτλο "Το ψαρι μου παιζει τρομπετα και χορευει μπρεικ ντανς"
Δεν ξέρω για τρομπέτα αλλά τα δικά μου φτιάχνονται απίστευτα με BATHORY
-------------------------
Παράθεση:
υπάρχει και αυτή η εναλλακτική με αλουμινογωνιά, για "καλοκαιρινό" καπάκι
It's a NO-NO
έχω reedfish μέσα και δε θέλω να τα μαζεύω από κάτω... Και τις τρύπες που μπαίνει μέσα το φίλτρο και τα καλώδια τις έχω κλείσει με σίτα...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Immortal : 21-06-12 στις 15:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-06-12, 15:28
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων

It's a NO-NO
έχω reedfish μέσα και δε θέλω να τα μαζεύω από κάτω... Και τις τρύπες που μπαίνει μέσα το φίλτρο και τα καλώδια τις έχω κλείσει με σίτα...
υπάρχει λύση, κι εγώ λόγω κιχλίδων θα βάλω σίτα όπου δεν υπάρχει ανεμιστήρας..
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-06-12, 22:51
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Μόλις το τελείωσα και το έβαλα πάνω... Κάνει λίγο θόρυβο (σαν πολύ σιγανό air condition) αλλά δεν είναι ενοχλητικό. Έβαλα τελικά τέσσερις δυνατούς Sharkoon και 2 με τα μπλε λεντάκια. Μη με κράξετε, ήθελα να βάλω έξι δυνατούς αλλά το μαγαζί είχε μόνο 4 που έβγαζαν 67 κυβικά και οι αμέσως πιο αδύναμοι με 50κάτι ήταν αυτοί. Σκέφτηκα να του παραγγείλω αλλά μου είπε ότι η επόμενη παραλαβή θα είναι μετά από 3 εβδομάδες και δεν ήθελα να περιμένω. Πάντως το μπλε από τα λεντάκια είναι ανεπαίσθητο και δε φτάνει στο νερό του ενυδρείου. Λίγο την επιφάνεια χρωματίζει και στους 5 πόντους βάθος είναι σκοτάδι... Πάρτε και μια γεύση. Δεν έβγαλα καλές λόγω νύχτας αλλά δίνουν μια ιδέα.



Παρεμπιπτόντως το φλαπ άντεξε, και με έξι τρύπες. Είχε μεταλλική ενίσχυση ανάμεσα σε πλαστικό και μελαμίνη η οποία μου φαίνεται για αλουμίνιο αλλά δεν είμαι και 100%...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-06-12, 22:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα αντι για ντισκοτεκ θα ειναι κ@λομπαρο
Το κακο ειναι οτι αναβοσβηνουν
αν θες moonlight βαλε μονιμο και λευκο χρωμα (να σβηνει μετα απο καποια ωρα τελειως, χρειαζεται και το απολυτο σκοταδι)

Οι σιτες στα fun filters που ειναι?
Βγαινει ο αερας καλα εξω? ή μηπως πρεπει να γυρισεις 1-2 απο τα .... 6, προς τα εξω?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-06-12, 23:20
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Ένα έχω γυρίσει, το ακριανό. Τις σίτες τις ξήλωσα γιατί μου φάνηκαν πόλυ πυκνές σαν υλικό και φοβόμουν μήπως μου κόβουν ροή αέρα. Λες να τις ξαναβάλω?

Δεν το έχω συνδέσει ακόμα το controller. Δεν πρόλαβα με τα μικρά και με τα καπάκια, έφυγε όλο το Σάββατο. Πήρα όμως ένα ηλεκτρολογικό κουτί για να τον βάλω μέσα. Βέβαια έτσι κι αλλιώς θα μπει σε σημείο που δε θα φαίνεται καθώς το έπιπλο αποτελείται μόνο από δύο ντουλάπια με πόρτες οπότε θα τον βάλω μέσα. Τον σύνδεσα όμως και έκανα δοκιμές την Πέμπτη, χωρίς όμως να έχω βάλει πάνω του συσκευές. Πάντως το τακ το κάνει όταν υπερβει άνω και κάτω όρια οπότε δε νομίζω να έχω πρόβλημα. Τον έχω ρυθμίσει κιόλας. Απλά επειδή δεν είχα κουτί να τον βάλω τον ξανάχωσα στη σακούλα...

Μόλις μπορέσω θα το ολοκληρώσω... ¶σχετο παιδιά. Στο Pet city βρήκα ένα φυτάκι που δεν το είχα ξαναδει και είναι απίστευτα όμορφο. Λέγεται "Lilaeopsis carolinensis"
και είναι μετρίων απαιτήσεων. Επίσης ήταν πολύ φτηνό. Αυτά για σήμερα... Καληνύχτα παιδιά! Για μια ακόμα φορά , ευχαριστώ Σπύρο για το αναλυτικότατο manual και την καθοδήγηση!
IOU1!
-------------------------
Υ.Γ.: Τα κωλόμπαρα είναι ωραία μαγαζιά!!!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Immortal : 23-06-12 στις 23:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-06-12, 23:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και με τη σκονη τι θα γινει?

Αν βαλεις τον κοντρολερ κλεισμενο στο ντουλαπι, πως θα βλεπεις τη θερμοκρασια?

Αφου ειναι ετοιμος γιατι δεν βαζεις πανω του τα ανεμιστηρια?
Πως θα κλεινουν?
Θα σηκωνεσαι το βραδι και θα τα κοιτας?

----------------------------------

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ο eliwell του φτωχού (θερμοστάτης για ανεμιστήρες) kingrim DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 13-08-10 14:47
Ερωτηση για ψύξη... AXEL DIY . Φτιάχτο μόνος σου 20 20-09-07 17:53
Ψύξη vs T5 leonm Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 01-07-07 07:37
Ψύξη spookie Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 27-06-07 14:21
Ψύξη Η/Υ...!!! Apostolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 26-05-05 14:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09938 seconds with 13 queries