Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-11-06, 09:16
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή Μεσογειακό 250 λίτρων!

Μετά από πολλές ταλαιπωρίες το 200 άρι μου diy ενυδρείο κατέληξε πάλι σε μένα. Δυστυχώς με μερικές γρατσουνιές και ταλαιπωρίες αλλά ετοιμοπόλεμο.
Αφαίρεσα το πλαϊνό sump (γιατί ήταν μέσα στην μπίχλα από τις ξεραμένες άλγες) το καθάρισα καλά καλά και είναι έτοιμο να τοποθετηθεί στην βάση του.
Οι διαστάσεις του είναι 100Χ50Χ50 ήτοι 250 λίτρα.
Ο skimmer είναι το red sea prizm pro delux το οποίο είναι υπέρ-αρκετό για τα συγκεκριμένα λίτρα.
Από φωτισμό προσανατολίζομαι σε Τ5 αλλά παίζει και ΜΗ!
Για την βιολογία (δεν εμπιστεύομαι τον εγχώριο βράχο και άμμο για να την αναλάβουν εξ΄ολοκλήρου) έχω ένα 2215, ένα 2217 και ένα 2028 και ένα φίλτρο άμμου! Θα δω τι συνδυασμό θα βάλω. Το σίγουρο είναι ότι θα μπει bypass το φίλτρο άμμου.
Για κυκλοφορία έχω μερικές maxijet.
Σκέφτομαι και για ένα νέο sump πλαϊνό εξωτερικό που θα τροφοδοτείται με αντλία και θα έχει επιστροφή με την βαρύτητα, για την εγκατάσταση εκεί των μηχανημάτων και για μακροάλγη. Αλλά δεν ξέρω αν θα το προχωρήσω.
Αυτά προς το παρόν. Πολλά σχέδια τα οποία θα ξεκαθαρίσουν σιγά σιγά!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-11-06, 11:19
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

να δούμε τί άλλο θα δούμε απο 'σενα βρε παλλικάρι... ¶ντε! με το καλό και σύντομα ΦΩΤΟ!!!
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-11-06, 16:49
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Εύχομαι καλή συνέχεια στη Μεσογειακή σου προσπάθεια.

Κατά τη γνώμη μου η κατηγορία αυτή είναι αρκετά απαξιωμένη από την ενυδρειακή οικογένεια της χώρας μας.
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, τη στιγμή που η θάλασσά μας, μας προσφέρει τον πλούτο της απλόχερα.

Ίσως είναι λίγο άσχημη περίοδος για βουτιές, αλλά όταν υπάρχει θέληση, όλα αντιμετωπίζονται.

Για το Μεσογειακό βράχο και την αντίστοιχη άμμο, δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ανησυχείς, όσον αφορά την βιολογική τους ικανότητα.
Η διαφορά με τον αντίστοιχο τροπικό, εστιάζεται στο βάρος και την ποσότητα, που απαιτείται για να έχεις το ίδιο βιολογικό αποτέλεσμα.
Είναι λίγο δύσκολο να επιλέξεις καλά κομμάτια πορώδους βράχου, λόγω του ότι δεν υπάρχει αφθονία και απαιτείται πολύς καιρός, κόπος και κάποια χιλιόμετρα, για να συλλέξεις την ποσότητα, που απαιτεί ένα τέτοιο σύστημα.

Τι οργανισμούς σκέφτεσαι να φιλοξενήσεις?
Σκέφτεσαι κάτι σε fish only ή κάτι σαν ύφαλος με αντίστοιχα ψάρια, μικρού μεγέθους, ασπόνδυλα, κοράλλια, σπόγγους κλπ

Θα περιμένω με πολύ ενδιαφέρον την εξέλιξη και πιστεύω οι όποιες δυσκολίες, να μην σε αναγκάσουν να αλλάξεις γνώμη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-12-06, 00:38
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Συμφωνώ σχετικά με την απαξίωση που έχει το Μεσογειακό στην χώρα μας. Αλλά έτσι και αλλιώς γενικότερα οι θαλασσινοί είμαστε λίγοι….
Τώρα με τα κρύα ε??? Δεν πρόλαβα τόσο καιρό στο καλοκαίρι! Αλλά δεν θα μασήσω, θα βάλω τη στολή (δεν έχω ξεχάσει την τέχνη) και βουρ!

Με φοβίζουν τα ντουβάρια που έχουμε εδώ. Και παρότι τα χρόνια που βουτάω, δεν μπορώ να θυμηθώ κάποιο μέρος με πορώδης βυθό, από όπου θα ήθελα να επιλέξω τον βράχο. Έχω βρει κάποια κομμάτια τραγάνας που ίσως θα τα χρησιμοποιήσω σαν βάση. Έχω την εντύπωση ότι με τον καιρό θα γίνουν καλή ποιότητας ζωντανός βράχος (όπως με τον βράχο που ζωντανεύει σε reef ενυδρεία). Αλλά επειδή δεν έχω και το τεράστιο ενυδρείο δεν ξέρω αν και σε πόση ποσότητα να βάλω. Επίσης προσανατολίζομαι ο βράχος να είναι το πολύ από βάθος 8-10 μέτρων, έτσι για να μην χρειάζεται υπερβολικό φωτισμό αλλά και να διατηρείται σε θερμοκρασία max 28 Cτο καλοκαίρι.
Με φαντάζομαι να βουτάω με κοπίδι και βαριοπούλα, για να σπάσω κάνα καλό κομμάτι βράχου με μπόλικη ζωή και με πιάνουν τα γέλια. Ευτυχώς από την άλλη που δεν είναι καλοκαίρι να γίνω και ρεζίλι….

Τώρα σχετικά με την άμμο… Σκέφτομαι να ψάξω να βρω σχετικά μεγάλης διαμέτρου (όσο μπορώ) γιατί φοβάμαι ότι η τελείως ψιλή θα μου πετρώσει σιγά σιγά. Θα μου πεις να βάλω κάνα φαραώ να την ανακατεύει αλλά ξέρω γω….

Ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι θα γίνει. Και δεν έχουμε και όμορφα κοράλλια. Δεν έχω δει τουλάχιστον.

Ξέρεις όταν το 99,9 % που το πέρναγα στην θάλασσα έκανα ψαροντούφεκο, δεν είχα την πολυτέλεια να «χαζεύω» δεξιά και αριστερά. Τον τελευταίο χρόνο όμως που μου μπήκε η ιδέα τα έχω παίξει με τα είδη ζωής που υπάρχουν. Και έτσι πήρα τελικά την απόφαση. Και βέβαια δεν θα τα παρατήσω έτσι εύκολα….
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-12-06, 07:37
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Η επιλογή της τραγάνας σαν βάση είναι μια πολύ καλή λύση, αρκεί να τοποθετηθεί σωστά, με αρκετά κενά, ώστε να επιτρέπεται η καλή κυκλοφορία του νερού.
Ζωντανή τραγάνα, μπορείς να προμηθευτείς από επαγγελματίες ψαράδες, που ανασύρεται με τα δίχτυα τους. Αρκεί βέβαια να έχεις κάποιον γνωστό, που να σε εξυπηρετήσει και να βάλει κάποια κομμάτια σε ένα κουβά, για να διατηρηθούν και να μην ξεραθούν.
Και εγώ προσωπικά, δεν έχω βρει κάποια περιοχή με μεγάλη ποσότητα πορώδους βράχου. Πάντως με προσεκτική εξερεύνηση, όλο και κάποιο κομμάτι βρίσκεται.
Πολύ καλά κομμάτια είναι αυτά που σχηματίζονται από οστρακόδερμα, τα οποία κατόπιν πεθαίνουν και εγκαταλείπουν έναν ασβεστιακό σχηματισμό, πανάλαφρο. Στην περίπτωση αυτή ανήκουν οι πετροσωλήνες.
Επίσης νεκρά σκληρά κοράλλια, που έχουν παραμείνει μεγάλο διάστημα στο βυθό, είναι μια πολύ καλή περίπτωση.
Αλλά ψάχνοντας, όλο και κάτι καλό μπορείς να βρεις.
Κατά τη γνώμη μου, εφόσον το ενυδρείο σου είναι μικρό, καλό θα ήταν να προτιμήσεις, σχετικά μικρά κομμάτια. Έτσι θα αυξήσεις σημαντικά την ενεργή επιφάνεια του βράχου , θα δημιουργήσεις περισσότερες αναερόβιες ζώνες, ενώ ταυτόχρονα θα υπάρχει και καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα, λόγω της σωστής κλίμακας.

Όσον αφορά την άμμο, προσωπικά θα προτιμούσα λεπτόκοκκη, για να έχει όσο το δυνατό καλύτερα βιολογικά αποτελέσματα.
Καλό είναι ο βράχος να μην έρχεται σε επαφή με την άμμο, ώστε να αποφεύγεται η συλλογή οργανικών υπολειμμάτων, αλλά και η αποφυγή συσσωμάτωσης.
Πολύ καλοί αναδευτές της άμμου, είναι τα ολοθούρια. Ένας τέτοιος οργανισμός, μετρίου μεγέθους ή δυο μικροί, θα έχουν άριστα αποτελέσματα στην αεροβική ζώνη. Το ίδιο και ένας αστερίας άμμου και μερικοί ερημίτες, επίσης άμμου.

Ο έντονος φωτισμός, δεν είναι απαραίτητος για τα Μεσογειακά συστήματα, αφού όλου οι οργανισμοί είναι ετερότροφοι.
Η γνώμη μου είναι να καταφύγεις στη εύκολη και οικονομική λύση των Τ8. Έτσι και καλό αποτέλεσμα θα έχεις και θα αποφύγεις την υπερβολική έξαρση μικροάλγης.
Εκτός αν σκέφτεσαι να διατηρήσεις, κάποιο είδος μακροάλγης.

Μεσογειακά κοράλλια υπάρχουν, άφθονα, αλλά οι ποικιλίες που συναντάμε στα αβαθή δεν έχουν τα εντυπωσιακά χρώματα των αντίστοιχων, που προέρχονται από τα βαθιά.
Ο ψαροντουφεκάς ποτέ δεν παρατηρεί τις λεπτομέρειες του βυθού, γιατί αυτό που αναζητεί είναι εντελώς διαφορετικό. Αν βουτήξεις, όμως χωρίς ψαροντούφεκο, μόνο με τον φακό σου, θα παρατηρήσεις απίθανα πράγματα, που δεν τα φανταζόσουν ποτέ. Ειδικά σε εσοχές-σπηλιές και κάτω από τα βράχια.

Θα προτιμούσα, βέβαια, ένα τέτοιο σύστημα χωρητικότητας 400 λίτρων, το λιγότερο. Αλλά καταλαβαίνω, ίσως είναι πολυτέλεια. Από τίποτα όμως, καλό να βολευόμαστε, με ότι διαθέτουμε.
Αν και εκτός θέματος, σου αναφέρω, ότι διατήρησα Μεσογειακό φυσικό σύστημα, για περισσότερο από τρία χρόνια, με άριστα αποτελέσματα.
Το ενυδρείο είχε σχήμα κύβου με χωρητικότητα περίπου 120 λίτρα. Δεν το κατασκεύασα για αυτό το σκοπό, αλλά αυτό είχα σε στοκ.
Τον βράχο τον είχα τοποθετήσει με διάταξη πλάτης-τοίχου, με κλήση προς την μπροστινή πλευρά, όπου και έσβηνε στην άμμο. Με τον τρόπο αυτό, είχα αφήσει ελεύθερο χώρο, μόνο στην μπροστινή περιοχή, γύρω στα 15-20cm. Μία, κατά το δυνατόν προσέγγιση Μεσογειακής αποχής σε μικρογραφία.

Περιμένω νεότερα.
Καλή συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-12-06, 10:28
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Επίσης, accnt, η άμμος που θα προσθέσεις να είναι από ένα βάθος μεγαλύτερο των 2 μέτρων και όχι από παραλία.

Ο λόγος είναι ότι η άμμος από τα βαθιά έχει ήδη έτοιμη βιολογική ικανότητα και αν την χειριστείς κατάλληλα θα έχεις άμεσα αποτελέσματα. Εκτός αυτού είναι και πιο καθαρή.

Είναι βέβαια μεγάλος μπελάς να βγάζεις άμμο από τα βαθιά….
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-12-06, 15:20
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Επειδή θα αγγαρέψω σίγουρα τον φίλο Μαρίνο (enzo), θα τα καταφέρουμε.
Αυτό που με ανησυχεί ακόμα είναι που δεν έχω εντοπίσει το καταλληλότερο μέρος για την «εξόρυξη»….
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-12-06, 15:49
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Πήγα σήμερα μέχρι το Σούνιο μια βόλτα. Πήρα και μερικά τεστάκια μαζί μου… Έχουμε και λέμε από επιφάνεια νερού.

Θερμοκρασία: 19 C
Ph: 8,16
Kh:7

…Ξέχασα το refractometer….
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-12-06, 10:17
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Βρίσκομαι στην φάση της κατασκευής του φωτιστικού.
Πήρα την απόφαση τελικά να βάλω 3 Τ5 των 39 Wattστα 14000K (δεν έβρισκα σε 10000Κ). Δεν θεώρησα αναγκαία την χρησιμοποίηση ακτινικής λάμπας. Θα υπάρχει και Moonlight (φωτάκι μπλε υπολογιστή). Θα ανάβουν οι δυο Τ5 και το μεσημεράκι για 3-4 ωρίτσες θα ανάβει και η Τρίτη.

Το πρώτο (τουλάχιστον) γέμισμα με νερό θα γίνει από την θάλασσα. Μετά βλέπουμε.
Έχω φτιάξει ήδη μια μικρή κερκίδα και σκέφτομαι σε ορισμένα σημεία να την «επενδύσω» με γύψο (δεν θα έχω πρόβλημα έτσι?) ώστε να μην φαίνεται καθόλου. Πάνω της θα βάλω τραγάνα που έχω και από πάνω κομμάτια ζωντανού βράχου με μακροάλγες και γενικότερα ότι μπορώ να βρω καλύτερο.

Και έρχομαι στο θέμα της άμμου. Επειδή μου αρέσει η λευκή, αλλά δεν θέλω να βάλω αραγωνίτη (εύκολη λύση –ίσως και καλύτερη- αλλά όχι Μεσογειακή), έχω πρόβλημα στο που θα την βρω. Να συμπληρώσω εδώ ότι παλαιότερα είχα πάρει σχεδόν «χρυσή» άμμο από το χωριό μου (εκτός θαλάσσης), αλλά όταν την έβαλα στο ενυδρείο φαινόταν γκρι.
Λευκή άμμο ξέρω ότι έχει στην Ελλαφόνησο (κοντά στο χωριό μου). Μου μπαίνουν ιδέες λοιπόν να την φέρω από εκεί. Θα έχει βέβαια ένα ταξιδάκι 5-6 ωρών και αν θα γίνει θα γίνει τώρα στις Χριστουγεννιάτικες διακοπές που θα πάω κάτω. Η γυναίκα μου δεν ξέρει ακόμα τπτ....

Για αρχή τουλάχιστον, θα βάλω ένα βιολογικό φίλτρο με siporax και τον skimmer βέβαια. Για κυκλοφορία κάνα δυο maxi jet.

Πως τα… βλέπεται?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-12-06, 11:20
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Θα έλεγα να αποφύγεις τη γύψο. Η αντίρρησή μου δεν οφείλεται στην πιθανή τοξικότητά του, την οποία δεν γνωρίζω αν υπάρχει, αλλά στο ότι είναι υλικό τεχνητό, με λίγα λόγια "παραφύση".
Προσωπικά θα προτιμούσα 100% φυσικά υλικά.

Ασβεστιογενής άμμος, υπάρχει σε πολλά σημεία των νησιών του Ιονίου, ορυκτής προέλευσης.
Αν αποφασίσεις να μαζέψεις από εκεί, θα πρέπει να εξασφαλίσεις και τη ζωή της μέχρι να τη μεταφέρεις στο σπίτι σου. Νομίζω ότι αρκετοί κουβάδες, ώστε να μην έχει μεγάλο ύψος η στήλη της άμμου, και κάποιες αερόπετρες με φορητές αντλίες μπαταρίας, είναι ότι πρέπει.

Το σωστό στήσιμο του βράχου και η εξασφάλιση σωστής κυκλοφορίας νερού, κατά τη γνώμη μου είναι το 99% της επιτυχίας ενός τέτοιου εγχειρήματος.

Για το εξωτερικό βιολογικό φίλτρο, έχω πολλές ενστάσεις. Σαν φανατικός οπαδός των Natural Systems, βλέπεις δεν μπορώ να αποδεχτώ κάτι τέτοιο.
Κατά τη γνώμη μου, ισχύει η λαϊκή ρήση:
"Ή παπάς ή ζευγάς" συνδυασμός των δύο, είναι ότι το χειρότερο.
Αυτό το τελευταίο θα μπορούσα να το αναπτύξω με πολλά επιχειρήματα, αλλά νομίζω ότι θα ξεφύγουμε από το όλο θέμα.
Τέλος πάντων, εσύ αποφασίζεις.

Καλή συνέχεια και περιμένω με πραγματικό ενδιαφέρον τις εξελίξεις σου.
Φιλικά
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-12-06, 17:48
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NPS Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το εξωτερικό βιολογικό φίλτρο, έχω πολλές ενστάσεις. Σαν φανατικός οπαδός των Natural Systems, βλέπεις δεν μπορώ να αποδεχτώ κάτι τέτοιο.
Και εγώ στο reefέτσι το έχω.

Αλλά εδώ δεν έχω και μεγάλη εμπιστοσύνη στον «ντόπιο» βράχο μας…
Λες να το ξεκινήσω χωρίς και μετά βλέπουμε? Ανάλογα με την ποιότητα και την δυναμική του βράχου?

Το χωριό μου είναι η ¶νω Καστανιά Βοιών Λακωνίας και η άμμος που λέω να μαζέψω από ένα καταπληκτικό νησί, το Ελαφονήσι με την ξακουστή παραλία του Σίμου. Βέβαια εγώ έχω εντοπίσει άλλη παραλία στο εν λόγω νησί….
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-12-06, 20:00
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Η προσωπική μου άποψη είναι να εμπιστευθείς 100% την βιολογική ικανότητα του Μεσογειακού βράχου. Στο λέω εκ πείρας.
Θα πρέπει, όμως να βάλεις "διαλεχτά" κομμάτια και ίσως λίγο περισσότερο βάρος ανά όγκο νερού, σε σύγκριση με τον αντίστοιχο τροπικό.

Βασικές προϋποθέσεις, για την σωστή λειτουργία του βράχου και τη μέγιστη βιολογική του ικανότητα, είναι το σωστό στήσιμο και η σωστή κυκλοφορία νερού. Ισχύουν οι ίδιοι κανόνες με ένα αντίστοιχο τροπικό σύστημα.

Πιστεύω, ότι με λίγη προσπάθεια θα βρεις αυτό που χρειάζεσαι στις παραλίες του χωριού σου ( το οποίο, μάλιστα, θαύμασα στο site σου και ιδιαίτερα σαν λάτρης της περιοχής).

Έχεις σκεφτεί κάποιον τρόπο για να τα μεταφέρεις ζωντανά (βράχια και άμμο) στην Αθήνα? Αν τα καταφέρεις, το σύστημά σου θα λειτουργήσει βιολογικά, άμεσα ή έστω σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα.
Σε διαφορετική περίπτωση, αν νεκρωθούν, θα πρέπει να μπεις στην διαδικασία κουραρίσματος.
Καλή συνέχεια
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-12-06, 22:56
spykan2 Ο χρήστης spykan2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2006
Περιοχή: Κάλυμνος-Λεωνιδιο-Κόρινθος-¶λιμος
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην spykan2
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από μενα για άλλη μια φορά.

Παρατηρόντας τις φωτογραφίες που υπάρχουν πιο πάνω και σκεφτόμενος εναν τυπικό ελληνικό βυθό δεν θυμάμαι και δεν είδα πουθενά σχεδον την ύπαρξη άμμου.
Μήπως (δική μου ταπινή άποψη) η χρήση άμμου σε ένα ενυδρείο μεσογειακό δεν το κάνει και τόσο μεσογειακό, αλλά ένα ενυδρείο σαν τα τροπικά με μεσογειακό πληθυσμό;
Ξέρω πως το aquascape ενός ενυδρείου αποτελεί καθαρά γούστο του καθενός.

¶σχετο
Εδώ και μέρες έχω σκεφτεί μια πατέντα για τη συλλογή άγριων θαλλάσιων οργανισμών.Έχω παρατηρήσει στη μονάδα μου πως τα συνθετικά σκοινιά (κοινά πλαστικά σχοινία πολλαπλών πλεξεων) που χρησιμοποιούμε για διάφορες δουλίες, όταν παραμενουν στη θάλασσα για αρκετό καιρο,γεμίζουν απο διάφορους θαλάσσιους οργανισμούς όπως ανεμώνες,κοπίποδα και άλλα που δεν γνωρίζω.Μέχρι και κοράλια προσκολούνται.Σήμερα παρατήρισα ότι σε διάστημα ενός μηνός και σε βάθος μικρότερο των 3 μέτρων κάποια σχοινιά που είχαν ξεχαστεί μέσα στη θάλασσα ήταν γεμάτα.
Πατέντα:Σε ένα κλουβί (ιχθυοκαλλιέργειας)κρεμάμε 2 με 3 σχοινιά 2-3 μέτρων.Περιμένουμε για κανα μήνα (αφού τόσο καιρό περιμέναμε ένας μήνας ισον κανένας) και στη συνέχεια σε έναν κουβά με νερό και αεραντλία μπαταρίας μεταφέρουμε τον πληθυσμό μας στο ενυδρείο.Χωρίς βουτιές στα 25 και 30 μέτρα και κυριώτερα χωρίς μετακινήσεις βιοτόπου από την φύση (σημείωση για τους καλούς αυτοδύτες).

Γιάννη αν ενδιαφέρεσαι για την παραπάνω πρόταση, ευχαρίστως να δοκιμάσω.Αλλά αποτελεί καθαρά παρατήριση.Η δοκιμή θα μας πήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-12-06, 23:56
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παντού υπάρχει άμμος.
Στην παραλία, στην αποχή, ακόμα και στα ενδιάμεσα σημεία υπάρχει άμμος (ο παππούς μου τα έλεγε μαύρα - άσπρα). Απλά οι φωτογραφίες είναι από σημεία που δεν έχει.
Ενδιαφέρον ακούγεται το πείραμά σου, αλλά έτσι και αλλιώς όλοι αυτοί οι οργανισμοί θα έρθουν στο ενυδρείο με την άμμο και τον βράχο. Οπότε είναι τσάμπα κόπος.

Σήμερα τελείωσα με το φωτιστικό (θέλει μόνο να το κρεμάσω με τπτ γωνίες).
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-01-07, 13:40
spykan2 Ο χρήστης spykan2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2006
Περιοχή: Κάλυμνος-Λεωνιδιο-Κόρινθος-¶λιμος
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην spykan2
Προεπιλογή

Τελικά τιποτα νεότερο από το μέτοπο?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-01-07, 15:55
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δυστυχώς οι καιρικές συνθήκες ήταν άσχημες για βουτιές και μια το τζάκι μια τα ψητά…. καταλαβαίνεις…..
Με την πρώτη ευκαιρία θα πάω για μια βουτιά, όχι όμως στο χωριό….
Κατά τα άλλα όλα είναι έτοιμα, φώτα, skimmer, θερμαντήρες, κυκλοφορητές.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-01-07, 11:45
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς οι καιρικές συνθήκες ήταν άσχημες για βουτιές και μια το τζάκι μια τα ψητά…. καταλαβαίνεις…..
Με την πρώτη ευκαιρία θα πάω για μια βουτιά, όχι όμως στο χωριό….
Κατά τα άλλα όλα είναι έτοιμα, φώτα, skimmer, θερμαντήρες, κυκλοφορητές.
Τους χαιρετισμούς και τις ευχές για καλή χρονιά και από μένα τον νέο στο χώρο και στο χόμπυ...

Να ρωτήσω κάτι αγαπητέ accnt? Μόνο στο Σίμο και στην Ελαφονησο έχει ενδιαφέροντα πράγματα για το ενυδρείο ο βυθός? Σε καμμια άλλη παραλία της περιοχής πιο κοντά στην Καστανιά δεν υπάρχει τίποτα? Στην Παναγιά? Στο Βαρκό? Δεν έχεις κάνει καμμιά εξόρμηση εκεί?

Φιλικά Γιάννης

ΥΓ. Το site σου είναι εξαιρετικό! Μπράβο! Εχω να σου πω σύντομα και μερικές προτάσεις που έχω...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-01-07, 13:12
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Πολλά ξέρεις εσύ..........
Αλλά αυτά να τα πούμε σε pm.
Καλοδεχούμενες οι προτάσεις.
...και αφού ξέρεις, μόνο στο Σίμο (και μάλιστα σε μια παραλία πριν) έχει κατάλευκη άμμο. Αλλά τώρα πλέον αναγκαστικά θα προμηθευτώ από αλλού.
Εξορμήσεις έχω κάνει σε όλη την περιοχή από Αγ.Φωκά μέχρι και κάβο Μαλλιά, αλλά για ψαροντούφεκο....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-01-07, 13:28
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Αccnt έχεις ΠΜ
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-01-07, 00:23
stratos111 Ο χρήστης stratos111 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2006
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Να κάνω μια ερώτηση και 'γω. Αν μαζέψεις π.χ. 50 κιλά άμμο ή βράχο, και σε δει το λιμεναρχείο, τί γίνετε; Δεν απαγορεύετε;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-01-07, 01:22
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν απαγορεύεται, αλλά αν τύχει θα πω οτι το παω για επιστημονική μελέτη....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-01-07, 11:53
ΠΟΠΟ Ο χρήστης ΠΟΠΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: παγκρατι
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

για την αμμο ειναι λιγο περιεργο να σου πουνε
και για το βραχο και παλι
αλλα δε νομιζω
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-01-07, 14:42
stratos111 Ο χρήστης stratos111 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2006
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠΟΠΟ Εμφάνιση μηνυμάτων
για την αμμο ειναι λιγο περιεργο να σου πουνε
και για το βραχο και παλι
αλλα δε νομιζω
Η άμμο σίγουρα απαγορεύετε.Αλλά αν παίρνεις λίγο λίγο δεν μιλάνε. Για τον βράχο δεν ξέρω.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-01-07, 15:54
ΠΟΠΟ Ο χρήστης ΠΟΠΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: παγκρατι
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

ναι σωστα μη περνετε την αμμο θα μας τελειωση
δε μπορο για ποιο λογο αν παω εγβ και γεμησω ενα κυβιοτακη αμμο θα υπαρξει προβλημα αλλον αν παρο ενα τονο αμμο........
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-01-07, 18:51
stratos111 Ο χρήστης stratos111 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2006
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Εδώ (Κρήτη), ξέρεις πόσα σπίτια έχουν χτιστεί από άμμο παραλίας;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-01-07, 20:10
ΠΟΠΟ Ο χρήστης ΠΟΠΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: παγκρατι
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή


παιδι
της πολης που να το σκεφτω
πατνος πολυ εξυπνο...........
καλα ομως για να χτησεις σπιτι θες τεραστιες ποσοτητες
αν πας με ενα μικρο δοχειο δε θα υπαρχει προβλημα
ετσι και αλλιος εδω τους ρηχνουν ρουκετα μεσα στα ματια
ή αμμος τους πηραξε
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-01-07, 16:44
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratos111 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κάνω μια ερώτηση και 'γω. Αν μαζέψεις π.χ. 50 κιλά άμμο ή βράχο, και σε δει το λιμεναρχείο, τί γίνετε; Δεν απαγορεύετε;
Η αμμοληψία απαγορεύεται γενικώς, τόσο θαλασσινής όσο και ποταμίσιας άμμου. Επιτρέπεται μόνο από ορισμένες περιοχές και με σχετική άδεια.
Η βραχοληψία δεν αναφέρεται, πουθενά.
Η συλογή ζωντανών οργανισμών, επίσης, θεωρείται αλίευση και χρειάζεται άδεια αλιείας.
Ειδικά η συλλογή οστράκων, απαιτεί ειδική επαγγελματική άδεια και σε ορισμένες ελεγχόμενες (και καλά) περιοχές.
Πάντως, όταν πρόκειται για μικροποσότητες, δεν νομίζω να δημιουργηθεί ποτέ πρόβλημα, εκτός αν πέσεις στο....στραβόξυλο λιμενικό.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-01-07, 17:12
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Γιάννη καλή επιτυχία. Δεν σε έχω ξεχάσει απλά ακόμα περιμένω για την καθέλκυση .

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-02-07, 13:16
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

στο μεσογειακό ενυδρείο τι αλάτι θα ρίχνεις ...
ρωτάω γιατί είχα την εντύπωση ότι τα αλάτια που πουλάνε στα μαγαζιά έχουν και τα κατάλληλα πρόσθετα προκειμένου να φέρνουν το νερό σε παραμέτρους παρόμοιες με αυτέ στις τροπικές θάλασσες ... όχι ?
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-02-07, 16:40
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Mπα δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.
Την αλατότητα θα φτιάχνω μόνο.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
JBL 250 Pan Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 29-12-07 12:28
Σύνθεση ενυδρείου Malawi 250 lt Xotikouli Malawi 1 16-10-06 17:45
προταση για 230-250 λτ Giwrgos23 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 21-03-06 13:26
Μεσογειακό?? theofilos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 24-11-04 22:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10762 seconds with 13 queries