Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 17-12-08, 19:52
Το avatar του χρήστη paraskevi_gr
paraskevi_gr Ο χρήστης paraskevi_gr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 111
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην paraskevi_gr
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GC Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι κάπιοι που λένε ότι τα ψάρια στο σπίτι είναι γκαντεμια.....
Τι έχετε να πείτε γιαυτό?

Πως σύμφωνα με το φενγ σουι αν δεν απατώμαι το νερό είναι πηγή ενέργειας και χαλάρωσης.
__________________
When you get trapped in day to day concerns, its easy to lose sight of the things that really matter in life.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 17-12-08, 19:59
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Smile

περι ορεξεως κολοκυθοτιπα
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 17-12-08, 23:59
Το avatar του χρήστη supermanx
supermanx Ο χρήστης supermanx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: Καματερό
Μηνύματα: 272
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην supermanx Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην supermanx
Προεπιλογή

Η δική μου άποψη στο θέμα είναι ότι από τότε που πήγα για ψαροντούφεκο με 2 κολλητούς μου(ασχέτως ότι δν μπορούσα να χτυπήσω τπτ) και μπήκα και είδα τη όμορφος και τι ήρεμος χωρίς φασαρίες είναι ο βυθός της θάλασσας ήταν και στιγμή που ερωτεύτηκα τα ψάρια και αποφάσισα να έχω ένα ενυδρείο που θ μου προσφέρει την ίδια ηρεμία...από την άλλη βάζεις τον εαυτό σου σε μια διαδικασία (χωρίς να πιέζεις τον εαυτό σου) να φροντίσεις και να κρατήσεις στη ζωή κάποια ζώα που χρειάζονται ιδιαίτερη φροντίδα και αυτό σε κάνει ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΦΑΝΩ που τα καταφέρνεις και νιώθεις οτι μπορείς να προσφέρεις....
Τα ψαράκια είναι οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολα τα λεφτά!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 19-12-08, 11:46
Το avatar του χρήστη Iann_is
Iann_is Ο χρήστης Iann_is δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: Ν.Κόσμος
Μηνύματα: 453
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Iann_is
Προεπιλογή

χόμπι το [x&#243;bi] O (άκλ.) : ερασιτεχνική απασχόληση για να περνούμε τις ελεύθερες ώρες μας: H κηπουρική / το ψάρεμα / τα μαστορέματα / τα γραμματόσημα είναι το ~ του. Έχω πολλά ~. [λόγ. < αγγλ. hobby]

βέβαια κάποιες φορές ξεπερνάει τις ελεύθερες ώρες και τρέχεις σπίτι λίγο νωρίτερα να κρατάς το χέρι της ετοιμόγεννης.

Επίσης είναι ωραίο να έχεις σπίτι πάντα φρέσκο ψάρι...
__________________

www.ertunited.gr
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 14-07-10, 01:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχετε ενα, στο σαλονι διακοσμητικο? οχι...εχω 3 στο σαλονι.
Ενα και αντε ακομα ενα μικρο για καμμια αναπαραγωγη?βλεπετε προηγουμενη απαντηση
Πολλά διασκορπισμενα στο σπιτι η σε fishroom?σε fishroom αλλα και διασκορπισμενα στο σπιτι...
Σας αρκει ενα διακοσμητικο με μερικα ομορφα κοινα ψαρια? οχι...
Η ψαχνετε για σπανια ή περιεργα ειδη, και γιατι?
ψαχνω να μαθαινω κατι καινουριο...κατεμε...το ημισυ τουλαχιστον της γοητειας των ενυδρειων ειναι η γνωση που σου προσφερουν.

υ.γ. Τολη ειπαμε να μην κανουμε συνεχως up...αλλα οχι και ενα στα 6 χρονια....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 14-07-10, 09:04
Το avatar του χρήστη 6981giwrgos
6981giwrgos Ο χρήστης 6981giwrgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 487
Post

καλημερα μια και ειμαι και εγω νεος σε αυτο το χομπι θελ ωνα πω γιατι ασχολουμαι με αυτο. η προτη μου επαφη στο χομπι ηταν με 2 χρισοψαρα τα αποια τα ειχε κερδισει ο πατερας σε ενα λουνα παρκ αυτα ηταν σε μια γυαλα και μετα απο λιφουσ μηνεσ πεθαναν.περασαν και αλλα ψαρια απο τα χερια μου επιδι μου τα κανανε δωρο αλλδεν ζουσαν για πολυ επιδι δεν ηταν για την γυαλα.αλλα επιδη νομιζω οτι ξεφιγα λιγο.. επανερχομαι.το ενυδρειο που εχω τωρα το εχω για τι μου αρεσει η φυση και ποιο ιδικα τα ιδοι που ζουν στο νερο. προσπαθω να προσφερω στα ψαρια που εχω οσο το δινατων ποιο καταλιλες συνθικεσ ζωης. δεν ειδα ποτε το ενυδρειο μου σαν διακοσμιτικο και ουτε προκιτε.αν μπορουσα θα γεμιζα ολο το σπιτι αλλα δεν με αφινουν οι γωνεις μου.θα ειθελα να ασχολιθω με ποιο σπανεια ιδοι αλλα δεν ειμαι ετοιμος ακομα. ελπιζω καποια στηγμη παντος να τα καταφερω.

αυτο απο εναν νεο ακοθαριστα...ευχαριστω για τον χρονο σας.

υ.γ αν δεν ειχατε φτιαξει αυτον τον ιστοτοπο δεν ξερω αν θα ηχα ασχολιθει ξανα με το χομπι συνεχιστε τι καλη δουλεια που κανετε....
__________________
φιλικα Γιωργος...



ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΝ ΑΡΕΣΕΙ..
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 14-07-10, 09:50
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Εχετε ενα, στο σαλονι διακοσμητικο?Δυστυχώς μόνο ένα αλλά δεν το έχω για διακόσμηση.

Ενα και αντε ακομα ενα μικρο για καμμια αναπαραγωγη? Ναι ένα μικρό ακόμα όχι για αναπαραγωγή αλλά για ευχαρίστηση!

Πολλά διασκορπισμενα στο σπιτι η σε fishroom? Όνειρα ... πουλιά μου ταξιδιάρικα!

Σας αρκει ενα διακοσμητικο με μερικα ομορφα κοινα ψαρια? Όχι βέβαια!!! Ένα ποτέ δεν είναι αρκετό!!!

Η ψαχνετε για σπανια ή περιεργα ειδη, και γιατι? Ψάχνω για ψάρια Μαδαγασκάρης γιατί λατρεύω αυτόν τον τόπο! Θάλω να έχω ένα "κομμάτι" του κοντά μου! Δυστυχώς δεν έχω χώρο να στήσω μεγάλο ενυδρείο! Θα μπορούσα να ασχολιθώ με άλλα φυτά ή αντικείμενα από την Μαδαγασκάρη, αλλά λατρεύω το νερό! Γι' αυτό επειδή δεν έχω χώρο μέσα στο σπίτι τό 'ριξα στις γλαστρολίμνες!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 14-07-10, 14:50
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Ενα κομματι της φυσης ειναι στο σπιτι σου! Η και πολλα

Προσωπικα με ηρεμει ..... οσο τιποτα αλλο! Τιποτα δε συγκρινεται με ενα καφεδακι και να χαζευεις ωρες ατελειωτες τον μαγικο αυτο κοσμο! Η καθημερινοτητα μοιαζει φτηνη μπροστα στη πλουσια φυση που ειδικα οσοι ειμαστε στις πολεις εχουμε απομακρυνθει τοσο πολυ!

Οταν ηταν στο χωλακι το ενυδρειο επαιρνα το λαπτοπ εβαζα μουσικη ... και καθομουν μπροστα στο ενυδρειο .. ολοι αναρωτιοντουσαν το γιατι! Ακομα αναρωτιουνται!

Εγωιστικοι λογοι ... αλλα με εχουν γλυτωσει απο τον ψυχιατρο! Ακομα και η ρουτινα συντηρησης δεν ειναι κουραστικη οσο δυσκολη μερα και να ηταν! Ειναι ευχαριστηση που μπορω και βοηθαω το μικρο αυτο συστημα να μεινει σταθερο και να λειτουργει σωστα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 14-07-10, 15:03
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

εχω μονο ενα στο σαλονι παρολο που θα ηθελα περισσοτερα και στο δωματιο μου αλλα δεν μπορω γιατι ειμαι 14 και δεν μπορω να κανω οτι θελω στο σπιτι.ελπιζω συντομα να αποκτησω το επομενο μια και δε χωρταινω να το χαζευω και να φροντιζω!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 14-07-10, 15:09
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Έχω πλέον 5, 3 στο γραφείο μου στο σπίτι, και 2 στο γραφείο μου στη δουλειά.
Ο λόγος που τα έχω και θα συνεχίσω να βάζω ενυδρεία είναι απλά γιατι τρελαίνομαι μαζί τους. Τα χαζεύω και δεν σταματώ να τα καμαρώνω. Η αγάπη μου είναι οι αναπαραγωγές και η δημιουργία.

Θα με αποθάρρυνε σε σημείο να το εγκαταλέιψω μόνο ένας μαζικός θάνατος και ένας υπερβολικά φουσκωμένος λογαριασμός ΔΕΗ..
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 14-07-10, 15:15
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Εγω μεγαλωσα μεσα στην φυση και κοντα στην θαλασσα. Ακολουθουσα τον πατερα μου στο κυνηγι και στο ψαροντουφεκο απο τοτε που ημουν πιτσιρικι.
Τωρα μεσα στο διαμερισμα στην Αθηνα νοιωθω σαν το λιονταρι στο κλουβι. Τα ενυδρεια, οι καρδερινες μου και τα λουλουδια στο μπαλκονι αναπληρωνουν αυτο το κενο και ειναι και ο λογος που προτιμω να μενω σπιτι , κοντα τους, ακομα και στον ελευθερο χρονο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 14-07-10, 15:31
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Eχω τρια ενιδρυα ενα στο σπιτι και δυο στο γραφειο. Ο λογος που τα εχω ειναι γιατι το μονο που δεν σε ζαλιζει με την φλυαρια του ειναι το ψαρι αντιθετως σε μαλακωνη οταν το παρακολουθης και σε ηρεμη.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 14-07-10, 16:20
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Εχετε ενα, στο σαλονι διακοσμητικο? Εχω 6,το 1 στο σαλονι διακοσμητικο-φυτεμενο,αλλο ενα στο δωματιο του μπεμπη με μονομαχο,ενα στο γραφειο μου στο σπιτι φουλ φυτεμενο,ενα στο δωματιο του "τζακιου" βιοτοπο Αμαζονιου,αλλο ενα εκει αναπαραγωγων και ενα στο....σπιτι του αδερφου μου σαλονατο με Εντλερ.
Ενα και αντε ακομα ενα μικρο για καμμια αναπαραγωγη? 1 ακομα
Πολλά διασκορπισμενα στο σπιτι η σε fishroom? βλεπε ανωθεν...
Σας αρκει ενα διακοσμητικο με μερικα ομορφα κοινα ψαρια? Αρκει στην γυναικα μου κατι τετοιο...
Η ψαχνετε για σπανια ή περιεργα ειδη, και γιατι? Εγω ψαχνω για σπανια ψαρια και βιοτοπικα φυτα και στησιματα διοτι θελω να προσεγγισω την φυση οσο μπορω (φυσικα αδυνατον) και να ακαλυπτω σενεχως νεα πραγματα και να τα μελετω διοτι ως ανθρωπος χανω τον ενδιαφερον μου ευκολα...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 14-07-10, 23:14
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

δεννν .. ξερω..
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 14-07-10, 23:30
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

γιατι εχω χμ

γιατι αμα ξαπλωνο στο κρεβατι μου και χαζευω τους δισκους που ειναι στο προσκεφαλι μου νομιζω οτι ειμαι σε αλλη διασταση και βλεπω ψαρακια να πετανε
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 14-07-10, 23:31
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
και βλεπω ψαρακια να πετανε
Tι ειναι ... ιπταμενοι δισκοι??
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 14-07-10, 23:46
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Tι ειναι ... ιπταμενοι δισκοι??
αυτο ακριβος
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 15-07-10, 00:01
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Εχετε ενα, στο σαλονι διακοσμητικο?
Έχω ένα στο μπαλκόνι που θα γίνει γλάστρα

Ενα και αντε ακομα ενα μικρο για καμμια αναπαραγωγη?

Έχω 2 μικρά που ήδη χρησιμοποιούνται ως γλάστρες για υδρόφιλα φυτά

Πολλά διασκορπισμενα στο σπιτι η σε fishroom?

Αν είχα και αλλά, θα είχα περισσότερες γλάστρες.

Σας αρκει ενα διακοσμητικο με μερικα ομορφα κοινα ψαρια?

Ένα ενυδρείο μικρό η μεσαίο είναι μια φυλακή για τα ψαριά οπότε δεν έχω.

Η ψαχνετε για σπανια ή περιεργα ειδη, και γιατι?

Δεν ψάχνω πλέων ψαριά για ενυδρείο. Γιατί απλά ενώ παλιότερα πίστευα ότι έχω ένα κομμάτι από την φύση μέσα στο σπίτι. Κάποια στιγμή είδα ότι στην ουσία στέρησα ένα κομμάτι που θα έπρεπε να είναι στην φύση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 15-07-10, 01:07
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Απ΄όσο θυμάμαι τον εαυτό μου πάντα μου άρεσαν τα ζώα και γενικότερα η φύση, επειδή όμως μεγάλωσα στη πόλη και σε διαμέρισμα δεν είχα την δυνατότητα να τα απολαύσω παρά μόνο κάποια μικρά ζώα π.χ. καναρίνια, περιστέρια, χαμστερ κ.λ.π.
Το πρώτο μου ενυδρείο το έφτιαξα(ιδιοκατασκευή μάλιστα γιατί δεν υπήρχαν αρκετά χρήματα για έτοιμο-'αρχισε να στάζει μετά από κανα χρόνο)) όταν ήμουν 14 χρονών με χρυσόψαρα φυσικά. Μετά έμαθα τα "τροπικά" Με θυμάμαι με τις ώρες στο υπόγειο του Ιππόκαμπου στη Ναυαρίνου. Τα χρόνια πέρασαν και με διάφορα μικρά διαλείμματα στο ενδιάμεσο σχεδόν πάντα είχα ένα ενυδρείο.
Τα ψάρια πάντως που πραγματικά μου ανέβασαν το ενδιαφέρον γι αυτό που λέγεται ενυδρείο, ήταν οι κιχλίδες, αφού δεν επρόκειτο απλά για ένα όμορφο ψαράκι που κολυμπάει πάνω κάτω κολλημένο στο τζάμι αλλά για ένα ψάρι με χαρακτήρα, αξιοπρόσεκτη συμπεριφορά που αγνοεί παντελώς το τζάμι και επικεντρώνεται στη στάμνα που του έβαλες και το θεωρεί πλέον σπίτι του!
Από αυτή τη στιγμή και μετά 'εψαχνα απεγνωσμένα να βρω πληροφορίες παραγγελνοντας βιβλία από εξωτερικό(μιλάμε για προ ιντερνετ εποχή) για να καταλάβω τι άλλο προτιμούν αυτά τα ψαράκια εκτός από μία στάμνα.

Το τελευταίο καιρό κόλλησα και μια γαριδοίωση όταν ήθελα ένα ενυδρειάκι στο γραφείο μου και θεώρησα ότι ένα γαριδάδικο ήταν κάτι εύκολο. Δεν υπολόγισα βέβαια αυτόν τον όμορφο μικρόκοσμο που μπορείς να έχεις πάνω στο γραφείο σου σε μόλις 30 λίτρα νερό. Ενθουσιαστικά και ούτε λίγο ούτε πολύ αυτή τη στιγμή έχω 10 ενυδρεία με γαρίδες και άλλα 14 έτοιμα να δεχθούν τη νέα γενιά σε ένα υπόγειο που λειτουργούσε σαν αποθήκη και φυσικά κοιτώντας να βρω κάποια σπάνια είδη να εισαγάγω.

Φυσικά έχω και στο σαλόνι μου ένα με τανγκανίκες άλλα και στο γραφείο μου ένα με γαρίδες και ένα με ωοτόκα.

Αν τελικά καταφέρω να ψήσω τη γυναίκα μου(τη ψήνω αρκετό καιρό τώρα που θα πάει..!) θα ήθελα να βάλω ακόμα ένα ενυδρείο στο σαλόνι θαλασσινό αυτή τη φορά, ένα όμορφο ριφάκι να εκεί στη γωνιά δίπλα στη πολυθρόνα!
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 15-07-10, 09:21
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

Εγώ πάλι θυμάμαι μικρός, στο πατρικό μου στη Πεντέλη, να βγαίνω στα χωράφια και να ψάχνω ακρίδες, αράχνες και άλλα έντομα. Τα έβαζα σε χαρτόκουτες ΝΟΥΝΟΥ με χώμα και φυτάκια και έτσι έφτιαχνα τους πρώτους μου βιότοπους. Μετά, τα καλοκαίρια στην Αιδηψό πιτσιρικάς, πήγαινα για ψάρεμα με τους ψαράδες που έριχναν δίχτυα και μου έδιναν σφουγγάρια που έπιαναν. Εκεί γεννούσαν καβουρομάνες, αστακομάνες κλπ κι εγώ έριχνα τα σφουγγάρια σε λεκάνη με θαλασσινό νερό (που άλλαζα κάθε μέρα) και περίμενα να βγουν τα μικρά. Θυμάμαι τον ενθουσιασμό μου όταν τα έβλεπα να σκάνε μύτη. Όταν τέλιωναν οι διακοπές τα έριχνα στη θάλασσα βέβαια. Τέλος το πρώτο μου ψαράκι ήταν ένα χρυσόψαρο ο Φριτς, που το είχα σε γυάλα.
Μετά την εισαγωγή να σας πω ότι τώρα έχω 1 ενυδρείο κι ένα paludarium και πως πάντα μου άρεσε να φτιάχνω αλλά και να χαζεύω με τις ώρες μικρούς βιότοπους. Αυτό είναι που κάνει κατά τη γνώμη μου τα ενυδρεία να ξεχωρίζουν από άλλα ζωάκια, δηλαδή πως δεν έχεις απλά ένα πετ αλλά ένα κομμάτι της φύσης στο σπίτι σου
__________________
Γιώργος


https://www.youtube.com/watch?v=u-nUTj7Ldgg
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 15-07-10, 09:30
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή

Απλά για το υπέροχο υγρό στοιχείο !!!
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 15-07-10, 10:09
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Γιατί αν δεν έχεις ενυδρείο είσαι αδελφή…..

Πέρα από την πλακά το ενυδρείο μου προκαλεί ηρεμία
(έκτος από τις Κυριακές που μου προκαλεί αηδία)
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 15-07-10, 10:18
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Εφτιαξα το πρώτο μου ενυδρείο πριν 30 χρόνια, σε ηλικία 15 χρονών, το κόλλησα 3 φορές πριν σταματήσει να στάζει και από τότε δεν έμεινα ποτέ χωρίς ψαράκια.
Τώρα έχω 7, όλα στο σαλόνι-φισρουμ, άλλα 2 για την κακιά την ώρα κι άλλο 1 έχει η γυναίκα μου στο γραφείο της, ενώ φροντίζω και τα 3 των κουμπάρων μας.
Δεν μπορώ να διανοηθώ τη ζωή μου χωρίς ψάρια και φυτά, δεν καίγομαι για σπάνια ζωντανά, μου αρκεί να τα χαζεύω, να τα φροντίζω και να τα βλέπω ν' αναπαράγονται.
Κόλλημα? σίγουρα ναι, αλλά μου προσφέρει τόσα πολλά που λέω χαλάλι οι θυσίες, ο χρόνος και το χρήμα, είναι η καλύτερη ψυχοθεραπεία.
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 15-07-10, 11:08
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
........ χαλάλι οι θυσίες, ο χρόνος και το χρήμα, είναι η καλύτερη ψυχοθεραπεία.
Αφού βρε τζαμπατζή όλα κούτρα τα τσιμπας!
.................................................. .......................

Έχετε ένα, στο σαλόνι διακοσμητικό?

- Η κουζίνα, η τραπεζαρία, το καθηστικό και το γραφείο/βιβλιοθήκη είναι ενιαίος χώρος οπότε ναι ήταν χοροταξικά μονόδρομος να τοποθετηθεί εκεί!

Ένα και άντε ακόμα ένα μικρό για καμμιά αναπαραγωγή?
Έχω 1 ακόμα σε μια γωνία του ίδιου "πολυχώρου" και ναι ένα μικρό (εκεί γύρω) για τα κλαδέματα που δε θέλω τελικά να χρησιμοποιήσω, για γαρίδες και αναπαραγωγή endler (ότι νά ναι)

Πολλά διασκορπισμενα στο σπιτι η σε fishroom?

Όλα στον "πολυχώρο"

Σας αρκει ενα διακοσμητικο με μερικα ομορφα κοινα ψαρια?

Αρκεί μέχρι να βάλω το επόμενο στο μυαλό μου. Και επειδή "δένομαι" με τα φυτά και τα ψάρια δεν τα αποχωρίζομαι και κάνω καινούριο. Εκτός κι αν μας χωρίσει ο θάνατος....

Η ψαχνετε για σπανια ή περιεργα ειδη, και γιατι?
Δεν τα ξεχωρίζω! Αρκεί να μου κάνουν κλίκ!

Γιατί έχετε ενυδρείο
Γιατί περνάω δημιουργικά το λιγοστό ελεύθερο χρόνο μου και δε σαπίζω σε έναν καναπέ.
Γιατί το ενυδρείο και η ενασχόληση με αυτό μου δίνει μια ανεξήγητη, όσο και ηλίθια χαρά, που όμως είναι καλοδεχούμενη!
Γιατί το ενυδρείο είναι σχολείο, τέχνη, πηγή ηρεμίας, ομορφιάς.
Γιατί μοιράζομαι πλέον στιγμές με τα παιδιά μου μπροστά σε αυτό.
Γιατί δίνει μια άλλη "ζεστασιά" και συμβάλει στο να μετατραπει το "διαμέρισμα" σε "σπίτι".
Γιατί τελικά τα ψάρια σε μαθαίνουν κι όταν φτάνουν στο σημείο να τρώνε από το χέρι σου, η σε αφήνουν σχεδόν να τα πιάνεις, η αίσθηση της εμπιστοσύνης που σου δείχνουν είναι καταπληκτική και σε γεμίζει επιπλέον ευθύνη για να ανταποκριθείς ακόμα πιο πιστά στις ανάγκες τους.

(Όταν θα πάψω να είμαι σε θέση να παρέχω ικανοποιητικές συνθήκες διαβίωσης στα ψάρια μου, θα σταματήσω να διατηρώ ενυδρεία.
Όπως ήδη έκανα άλλωστε με τους σκύλους, παρά το μεγάλο βαθμό εμπλοκής μου!

Πάλι με χρόνια με καιρούς.... )
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απΆαλλού φερμένο
Δέν τΆαντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 03-09-10, 00:54
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Εχετε ενα, στο σαλονι διακοσμητικο? Ένα ίσον κανένα, γι αυτό έχω δύο.

Ενα και αντε ακομα ενα μικρο για καμμια αναπαραγωγη? Ψήνεται.. υπάρχει σχέδιο για 3ο ενυδρείο άμεσα, οπότε το ένα από τα ήδη υπάρχοντα θα γίνει ...μαιευτήριο!!

Πολλά διασκορπισμενα στο σπιτι η σε fishroom? Όσες φορές είδα αυτό το όνειρο, στην τελευταία πράξη του η γυναίκα μου έπαιρνε τον γιό μου και φεύγανε από το σπίτι!

Σας αρκει ενα διακοσμητικο με μερικα ομορφα κοινα ψαρια? ΟΧΙΙΙΙ! Τα ψάρια δεν είναι μπιμπελό.

Η ψαχνετε για σπανια ή περιεργα ειδη, και γιατι? ΝΑΙ (αλλά δεν βρίσκω). Μου αρέσει να μπαίνω σε δύσκολα project. Σαν αυτό που έχω τώρα στο μυαλό μου: Ένα βιοτοπικό απομίμηση peat swamp με chocolate gourami.

Γιατί μου αρέσουν τα ενυδρεία? Χμμ.. Μία λογική εξήγηση είναι οτι είμαι φυσιολάτρης.
Μία άλλη είναι γιατί μου αρέσει να παρατηρώ διάφορους μικρόκοσμους
έως και το σύμπαν
...και μία τρίτη είναι γιατί έχω στον 1ο οίκο τον Ποσειδώνα, αυτό που λέμε "Ποσειδώνιος" τύπος, άρα το νερό είναι το πλέον βασικό στοιχείο.
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 03-09-10, 04:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γιατί έχετε ενυδρείο(α); Γιατι μεσα σε ελαχιστο χρονο μεταφερομαι στον Αμαζωνιο. Χρονος oσος χρειαζεται μεχρι να γυρισω το βλεμμα μου στο ενυδρειο.
Και δεν μεταφερομαι μονο οπτικα. Τον, μυριζω, τον ακουμπαω, τον ακουω, τον γευομαι.
Εχετε ενα, στο σαλονι διακοσμητικο? Ειχα. Καταργηθηκε. Τωρα πια δεν τα εχω για διακοσμηση.
Ενα και αντε ακομα ενα μικρο για καμμια αναπαραγωγη? Δεν φτανουν.
Πολλά διασκορπισμενα στο σπιτι η σε fishroom? Ολα στο προσωπικο μου δωματιο εκτος ενος κρυου νερου σε φιλικο χωρο.
Σας αρκει ενα διακοσμητικο με μερικα ομορφα κοινα ψαρια? Αλλη ερωτηση.
Η ψαχνετε για σπανια ή περιεργα ειδη, και γιατι? Για ολα. Γιατι ολα με ενδιαφερουν, ασχετα αν δεν θα μπορεσω να τα εχω ολα. Οσα περισσοτερα γνωρισω και διατηρησω τοσο καλυτερα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 03-09-10, 05:34
Το avatar του χρήστη ipertatos
ipertatos Ο χρήστης ipertatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Γιατί στην καφετέρια που βγαίναμε με τους γονείς μου όταν ήμουν μικρός είχε ένα τεράστιο αλλά τα ψάρια μέσα δε φαίνονταν ευτυχισμένα... Οπότε από το σχολείο κιόλας πάντα είχα ενυδρειάκι, έστω μια γυάλα!! Η μάνα μου ποτέ δεν τα ήθελε βέβαια και ψάχνοντας το καλοκαίρι ανακάλυψα πως μου έχει πετάξει κάτι γυαλίτσες τετράγωνες που είχα...
Τώρα έχω στο σπίτι μου δύο, ένα με platy κι ένα με έναν μονομάχο. Του μονομάχου μάλιστα του τραγουδάω και χορεύει!!
Βασικά, αντί να κάθομαι και να κάνω διαλόγους μέσα στο κεφάλι μου μόνος μου, κάθομαι και κοιτάω τα ψάρια, φαντάζομαι τον εαυτό μου σε ένα τόσο ήρεμο περιβάλλον και ξεχνιέμαι, απλά!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 03-09-10, 06:57
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Εχετε ενα, στο σαλονι διακοσμητικο? ναι!!! με χρυσόψαρα

Ενα και αντε ακομα ενα μικρο για καμμια αναπαραγωγη? ναί! στην κουζίνα!
Πολλά διασκορπισμενα στο σπιτι η σε fishroom? σαλόνι και κουζίνα
Σας αρκει ενα διακοσμητικο με μερικα ομορφα κοινα ψαρια? υγιή και χαρούμενα νά ναι... αλλά θέλω όμορφο aquascaping. καταβάλλω προσπάθειες να τα διακοσμήσω
Η ψαχνετε για σπανια ή περιεργα ειδη, και γιατι? αν πρόκειται για χρυσόψαρα, γιατί όχι;
Έχω ενυδρεία για 3 λόγους.
1ος και κυριότερος: Για να παρέχω φροντίδα στα πανέμορφα χρυσόψαρα
2ος: Για να με ηρεμεί
3ος: Να διακοσμεί το σαλόνι
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 03-09-10, 10:51
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Ασχολουμαι και με πουλια και ποτε δεν εχω αναρωτηθει τον λογο.Γενικα μου αρεσει η φυση.Στα πουλια για παραδειγμα μ αρεσει το πεταγμα τους κι αυτη η ελευθερια που βγαζουν.Στα ψαρια μου αρεσουν οι κινησεις τους και καθομαι και τα παρατηρω με τις ωρες.Ειχα σταματησει για σχεδον 2 χρονια με τα ψαρια και τωρα ο Raven μαλλον με κολλησε και μενα γαριδοιωση και στηνω ενα γαριδαδικο.Ισως ειναι κι αυτο που λεει ο supermanx.Οτι φροντιζεις καποιους οργανισμους που εξαρτωνται απο σενα κι οταν βλεπεις οτι τα καταφερνεις σε κανει περηφανο.
__________________
Φιλικα Φώτης!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09695 seconds with 12 queries