Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Ποιά είναι τα ιδανικότερα ψάρια για την δεξαμένη μου και ποιές απαιτήσεις έχουν?

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-09-10, 22:52
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή KOI 15 κιλων πιαστηκε σε λιμνη της Γαλλιας

Λινκ στα Αγγλικα
http://www.dailymail.co.uk/news/worl...-goldfish.html
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-09-10, 22:57
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Μωρο ηταν
http://www.carpandcatbussters.com/gallery/carp
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-09-10, 23:02
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων

Αυτα ειναι ομως αγριοι κυπρινοι οχι ΚΟΙ.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-09-10, 23:06
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα ειναι ομως αγριοι κυπρινοι οχι ΚΟΙ.
The orange koi carp weighs 30lb
massive 30lb 'goldfish'

Ουτε που ξερουνε τι πιασανε!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-09-10, 23:10
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Το goldfish το χρησιμοποιει η εφημεριδα μεσα σε quotations '.......' εντος εισαγωγικων δλδ. Δεν λεει οτι επιασε χρυσοψαρο αλλα KOI.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-09-10, 23:19
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Το goldfish το χρησιμοποιει η εφημεριδα μεσα σε quotations '.......' εντος εισαγωγικων δλδ. Δεν λεει οτι επιασε χρυσοψαρο αλλα KOI.
Σορρυ, δεν μου ειχε φορτωσει την εικονα και νομιζα ηταν μονο το κειμενο.Εχεις δικιο!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-09-10, 23:46
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

Εντυπωσιακό!!!

Απίστευτα όμορφο και έντονο χρώμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-09-10, 03:09
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Κι ευτυχώς το επέστρεψε στη λίμνη.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-09-10, 06:56
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γι΄αυτό λέμε πάντα: Νishikigoi = πολύ μεγάλα (και βαθιά) συστήματα.

Όπως και να έχει πάλι το πράγμα, η εφημερίδα κάνει λάθος στην αναφορά και δε μιλάω μόνο στο κομμάτι που το αποκαλεί χρυσόψαρο, έστω και στα εισαγωγικά. Αφού το αποκαλούν κοι, θα έπρεπε να γνωρίζουν ότι κοι στην Ιαπωνική γλώσσα σημαίνει απλά κυπρίνος, όπως αυτούς που παρουσιάζουν τα λινκς του Κώστα. Οι χρωματιστοί κυπρίνοι, όπως και αυτός της φωτογραφίας ονομάζονται nishikigoi.

Βλέποντας την φωτογραφία ξανά και ξανά, είναι να σκέφτομαι αν πράττουμε σωστά να δημιουργούμε αβαθή κλειστά συστήματα γι' αυτά τα τεράστια και πολύ σβέλτα ζώα.

Ευχαριστούμε φίλε που μοιράστηκες μαζί μας το εύρημα σου. Είναι ομολογουμένως εκπληκτικό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι ευτυχώς το επέστρεψε στη λίμνη.
Κώστα, δεν υπάρχει στην αγορά κάτι το πρόχειρο για να κρατήσεις ένα τέτοιο ψάρι, έστω και για λίγες μέρες. Ούτε μπορώ να διανοηθώ ότι θα μπορούσαν να φάνε ένα τόσο υπέροχο πλάσμα. Οπότε ναι, πολύ ορθά έπραξαν. Από την άλλη βέβαια είμαι ενάντια να τοποθετούνται σε μικρά κλειστά κυκλώματα τόσο μεγάλα ψάρια που έχουν προσαρμωστεί και μεγαλώσει σε πολύ διαφορετικές συνθήκες για τόσα χρόνια.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-09-10, 07:01
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

¶χου το!
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-09-10, 07:59
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

ηηηηηηηηηηηηηη !!! τι όμορφος μπουλούκος!!!!!!!!! Μπράβο τους που το άφησαν ελεύθερο! Αξίζει αυτό το σεβασμό!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-09-10, 08:38
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...παντως δειχνει να καλοπερναει "ο μαγκας"....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-09-10, 13:28
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γι΄αυτό λέμε πάντα: Νishikigoi = πολύ μεγάλα (και βαθιά) συστήματα.

Όπως και να έχει πάλι το πράγμα, η εφημερίδα κάνει λάθος στην αναφορά και δε μιλάω μόνο στο κομμάτι που το αποκαλεί χρυσόψαρο, έστω και στα εισαγωγικά. Αφού το αποκαλούν κοι, θα έπρεπε να γνωρίζουν ότι κοι στην Ιαπωνική γλώσσα σημαίνει απλά κυπρίνος, όπως αυτούς που παρουσιάζουν τα λινκς του Κώστα. Οι χρωματιστοί κυπρίνοι, όπως και αυτός της φωτογραφίας ονομάζονται nishikigoi.

Βλέποντας την φωτογραφία ξανά και ξανά, είναι να σκέφτομαι αν πράττουμε σωστά να δημιουργούμε αβαθή κλειστά συστήματα γι' αυτά τα τεράστια και πολύ σβέλτα ζώα.

Ευχαριστούμε φίλε που μοιράστηκες μαζί μας το εύρημα σου. Είναι ομολογουμένως εκπληκτικό.



Κώστα, δεν υπάρχει στην αγορά κάτι το πρόχειρο για να κρατήσεις ένα τέτοιο ψάρι, έστω και για λίγες μέρες. Ούτε μπορώ να διανοηθώ ότι θα μπορούσαν να φάνε ένα τόσο υπέροχο πλάσμα. Οπότε ναι, πολύ ορθά έπραξαν. Από την άλλη βέβαια είμαι ενάντια να τοποθετούνται σε μικρά κλειστά κυκλώματα τόσο μεγάλα ψάρια που έχουν προσαρμωστεί και μεγαλώσει σε πολύ διαφορετικές συνθήκες για τόσα χρόνια.
Μιας και το θηγεις μηπως μπορεις να με ενημερωσεις για να κατανοησω λιγο ακομα αυτο το ψαρι?

Λες χρωματιστος κυπρινος.Απο που χρωματιστηκε?Απο τον ανθρωπο η απο τη φυση?
Η γνησια μορφη του κυπρινου ειναι τα ψαρια που εδωσα εγω στο λινκ?
Δηλαδη το διασημο ''carp'' που ψαρευεται και ειναι απο τα γνωστα ''τροπαια'' οσων ψαρευουν σε γλυκο νερο, ειναι το αχρωμο ΚΟΙ?

Απο την αλλη αν ειναι ετσι, γιατι το ''αχρωμο'' ΚΟΙ δεν εχει την απηχηση του χρωματιστου και δεν το βλεπουμε ποτε σε λιμνες ιδιωτικες?

Επισης μια αλλη ερωτηση λιγο πιο ασχετη.

Τα μεγαλητερα ΚΟΙ που εχω δει ειναι μονοχρωμα.Παιζει καποιο ρολο αυτο?
Δεν εχω δει ΚΟΙ με χρωματα αγελαδας ( ) σε μεγεθος που εχω δει πορτοκαλι και κιτρινα ΚΟΙ.Εχει καποια εξηγηση αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-09-10, 14:05
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και το θηγεις μηπως μπορεις να με ενημερωσεις για να κατανοησω λιγο ακομα αυτο το ψαρι?

Λες χρωματιστος κυπρινος.Απο που χρωματιστηκε?Απο τον ανθρωπο η απο τη φυση?
Η γνησια μορφη του κυπρινου ειναι τα ψαρια που εδωσα εγω στο λινκ?
Δηλαδη το διασημο ''carp'' που ψαρευεται και ειναι απο τα γνωστα ''τροπαια'' οσων ψαρευουν σε γλυκο νερο, ειναι το αχρωμο ΚΟΙ?

Απο την αλλη αν ειναι ετσι, γιατι το ''αχρωμο'' ΚΟΙ δεν εχει την απηχηση του χρωματιστου και δεν το βλεπουμε ποτε σε λιμνες ιδιωτικες?

Επισης μια αλλη ερωτηση λιγο πιο ασχετη.

Τα μεγαλητερα ΚΟΙ που εχω δει ειναι μονοχρωμα.Παιζει καποιο ρολο αυτο?
Δεν εχω δει ΚΟΙ με χρωματα αγελαδας ( ) σε μεγεθος που εχω δει πορτοκαλι και κιτρινα ΚΟΙ.Εχει καποια εξηγηση αυτο?
Κώστα είναι ένα πολύ μεγάλο θέμα αυτό που δεν μπορεί να καταγραφεί με μια δυο προτάσεις.
Cyprinus Carpio, ναι, γι' αυτό το συγκεκριμένο ψάρι μιλάμε. Δεν χρωματίστηκε από τον άνθρωπο.

Ο χρωματισμός του ψαριού προέκυψε εντελώς τυχαία στην Ιαπωνία και συγκεκριμένα στην περιοχή Νιγκάτα μόλις την δεκαετία 1820. Τα πρώτα ψάρια που προέκυψαν ήταν λευκά ή κόκκινα ή και τα δύο μαζί. Ιδιαίτερη εκτίμηση είχαν και τότε, αλλά και σήμερα ο συνδυασμός των δύο πρώτων χρωμάτων (κόκκινου και λευκού) με τις γνωστές μας ποικιλίες kohaku. Tα λασπόνερα της περιοχής αυτής ήταν πολύ πλούσια σε διάφορα ιχνοστοιχεία και σε συνδιασμό με τους αιώνες που γινόταν η συστηματική τους αναπαραγωγή κυρίως για το πιάτο τους, ήρθε και η πρώτη φυσική μετάλλαξη.

Τώρα θα μου πείτε ότι οι χρωματισμοί με λέπια ή χωρίς με αυτόν τον τρόπο προέκυψαν? Για να ακριβολογούμε και να μην μακρηγορούμε, ακόμα και στο είδος cyprinus Carpio υπάρχουν διαφορετικές ποικιλίες, με κάποιες μικρές διαφορές όπως π.χ. στο γένος των ανθρώπων. Cyprinus Carpio υπάρχουν γνωστές ποικιλίες όπως τα mirror carp, τα common, τα leather carp. Aν λοιπόν αναλύσετε τις ποικιλίες των nishikigoi, θα καταλάβετε αμέσως ότι ανάλογες ποικιλίες υπάρχουν και εκεί, όπως τα doitsu κ.α.

Τελικά, η μελέτη των nishikigoi είναι επιστήμη και πραγματικά δεν καλύπτεται με απλό διάβασμα...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα μεγαλητερα ΚΟΙ που εχω δει ειναι μονοχρωμα.Παιζει καποιο ρολο αυτο?
Δεν εχω δει ΚΟΙ με χρωματα αγελαδας ( ) σε μεγεθος που εχω δει πορτοκαλι και κιτρινα ΚΟΙ.Εχει καποια εξηγηση αυτο?
Όχι, το ίδιο μεγαλώνουν όλα, αν τους δωθούν οι συνθήκες και ο χώρος που θέλουν. Η μόνη εξαίρεση είναι τα butterfly koi, που βασικά λογαριάζονται ως υβρίδια και κατά την άποψη μου είναι! To ασπρόμαυρο nishikigoi ονομάζεται shiro utsuri και είναι η επόμενη μου κίνηση.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-09-10, 14:46
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Βασιλη οποιοδηποτε ψαρι εβαλα στη λιμνη και ειχε μαυρο χρωμα σιγα σιγα εξαφανιστηκε τελειως . Ακομα και το showa οπως ειχα αναφερει σε αλλο ποστ εχασε το μαυρο χρωμα του και ποτε δεν επανηλθε .Δεν εχω καθολου νιτρικα στη λιμνη και νομιζω οι συνθηκες ειναι αρκετα καλες . Μονο 2 κοι εχω και χρυσοψαρα . Ειπες οτι παιζει ρολο και το πεχα . Στη Κυπρο πανω κατω το ιδιο πεχα εχουμε .Θα κανεις κατι διαφορετικο με αυτον τον παραγοντα ?

Γνωμη μου ειναι αν δεν εχεις ηδη καποιο χρυσοψαρο με μαυρο χρωμα αγορασε ενα ετσι ωστε να δεις αν θα αποχωρησει ή οχι .Στο λεω για να μην κανεις καποια ακριβη αγορα ( shiro utsuri) και στο τελος να σου εξαφανιστει το μαυρο χρωμα απο το ψαρι σου. Διαβασα οτι ειναι ασταθες χρωμα αλλα ειναι απιστευτο αυτο που συμβαινει !Στο συνολο ενα κοι και 4 χρυσοψαρα εχασαν καθε κουκιδα μαυρου που ειχαν λιγες μερες μετα που μπηκαν στην λιμνη ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-09-10, 14:59
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη οποιοδηποτε ψαρι εβαλα στη λιμνη και ειχε μαυρο χρωμα σιγα σιγα εξαφανιστηκε τελειως . Ακομα και το showa οπως ειχα αναφερει σε αλλο ποστ εχασε το μαυρο χρωμα του και ποτε δεν επανηλθε .Δεν εχω καθολου νιτρικα στη λιμνη και νομιζω οι συνθηκες ειναι αρκετα καλες . Μονο 2 κοι εχω και χρυσοψαρα . Ειπες οτι παιζει ρολο και το πεχα . Στη Κυπρο πανω κατω το ιδιο πεχα εχουμε .Θα κανεις κατι διαφορετικο με αυτον τον παραγοντα ?

Γνωμη μου ειναι αν δεν εχεις ηδη καποιο χρυσοψαρο με μαυρο χρωμα αγορασε ενα ετσι ωστε να δεις αν θα αποχωρησει ή οχι .Στο λεω για να μην κανεις καποια ακριβη αγορα ( shiro utsuri) και στο τελος να σου εξαφανιστει το μαυρο χρωμα απο το ψαρι σου. Διαβασα οτι ειναι ασταθες χρωμα αλλα ειναι απιστευτο αυτο που συμβαινει !Στο συνολο ενα κοι και 4 χρυσοψαρα εχασαν καθε κουκιδα μαυρου που ειχαν λιγες μερες μετα που μπηκαν στην λιμνη ...
Μιχάλη, το shiro utsuri δεν χάνει το χρώμα του, από την στιγμή που είναι αναπτυγμένο ψάρι 2 ετών. Στα showa μπορεί όντως να παρατηρηθούν μετατοπισμοί ή αυξομειώσεις των χρωμάτων ενώσω είναι ακόμα νεαρά. Έχουν αναφερθεί ακόμα και περιπτώσεις πολύ ακριβών ψαριών. Υπάρχουν όντως ποικιλίες με υψηλές πιθανότητες αλλαγών, όπως τα showa που έχεις αναφέρει και τα asagi. Μιχάλη, αν θέλεις να ελαττώσεις τις πιθανότητες σε τέτοιες ποικιλίες, απλά αγοράζεις μεγαλύτερα 2 χρονα, τρίχρονα ή και μεγαλύτερα σε ηλικία ψάρια.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-09-10, 15:06
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιχάλη, το shiro utsuri δεν χάνει το χρώμα του, από την στιγμή που είναι αναπτυγμένο ψάρι 2 ετών. Στα showa μπορεί όντως να παρατηρηθούν μετατοπισμοί ή αυξομειώσεις των χρωμάτων ενώσω είναι ακόμα νεαρά. Έχουν αναφερθεί ακόμα και περιπτώσεις πολύ ακριβών ψαριών. Υπάρχουν όντως ποικιλίες με υψηλές πιθανότητες αλλαγών, όπως τα showa που έχεις αναφέρει και τα asagi. Μιχάλη, αν θέλεις να ελαττώσεις τις πιθανότητες σε τέτοιες ποικιλίες, απλά αγοράζεις μεγαλύτερα 2 χρονα, τρίχρονα ή και μεγαλύτερα σε ηλικία ψάρια.
Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω τι ηλικια ηταν το showa μου(πλεον kohaku ) αλλα ηταν 30 cm περιπου .Δεν ειναι και μικρο .Το θεμα ειναι πως ο,τι βαλω μεσα πλην των blackmoor χανει το μαυρο χρωμα .

Αν εισαι σιγουρος οτι θα ειναι οκ χτυπα το !(με την καλη εννοια )
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεα λιμνη nikolaras Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 15 26-08-10 13:46
λιμνη με κοι katamagias Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 07-08-09 17:51
Λιμνη jimfytakis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 45 28-11-07 00:08
Λιμνη Θεοδωρος Γλυκό νερό - Γενικά 4 16-09-07 13:13
Η λιμνη μου.. kingelvis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 06-06-07 12:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06646 seconds with 15 queries