Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Caridina

Γαρίδες του γένους Caridina Amano, Sulawesi, CRS, Tiger, Bee, Green, Red nose κλπ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-01-11, 00:08
Το avatar του χρήστη pavlos1988
pavlos1988 Ο χρήστης pavlos1988 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: ¶νω Πατήσια-Γαλάτσι
Μηνύματα: 301
Exclamation Θέματα σχετικά με C.R.S.: Συγκάτοικοι / Υβριδισμός

Σημείωση συντονιστικής ομάδας:
Το νήμα αυτό έχει επεξεργαστεί και είναι αποτέλεσμα συνένωσης παλαιότερων θεμάτων με παρόμοιο περιεχόμενο.

Για την δημιουργία νέας συζήτησης μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα. Ευχαριστούμε.

Στο 30L ενυδρειο μου,εχω 2 tiger kai 2 crs.Ειδα ομως τωρα στον πινακα,πως υπαρχει περιπτωση υβριδισμου.Ισχυει?Εχει τυχει σε καποιον?

Ευχαριστω πολυ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 23-03-16 στις 00:40
  #2  
Παλιά 03-01-11, 00:12
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ναι διασταυρωνωνται μεταξυ τους. Θα χασεις και τις 2 μορφες και θα καταληξεις μονο με υβριδια των 2 μορφων που ονομαζονται Tibee 9κανε αναζητηση).
  #3  
Παλιά 03-01-11, 00:17
Το avatar του χρήστη pavlos1988
pavlos1988 Ο χρήστης pavlos1988 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: ¶νω Πατήσια-Γαλάτσι
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

Οποτε καλο θα ειναι,να βγαλω ενα απο τα 2?
  #4  
Παλιά 03-01-11, 02:04
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

2 ειδη (tibeeblack & tibeered) ειναι στις φοτο πιο κατω, αλλα αυτα ειναι απο επιλεκτικη αναπαραγωγη εαν δεν κανω λαθος και ειναι ομορφα! Σε εσενα μπορει να μην βγουν καλα και απλα να χασουν τα χρωματα τους (Raven αν τα λεω λαθος διορθωσε με)!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  tibeeblack.jpg
Εμφανίσεις:  324
Μέγεθος:  44,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  tibeered.jpg
Εμφανίσεις:  317
Μέγεθος:  35,7 KB  
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

  #5  
Παλιά 03-01-11, 02:53
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Μιλαμε για το ιδιο ειδος αλλα 2 διαφορετικες μορφες (τα υπο-ειδη εχουν καταργηθει πλεον).
Η CRS ειναι χρωματικη ποικιλια εκτροφης απο την bee: Caridina cf. cantonensis sp."crystal red"
H Tiger ειναι γνησια αγρια μορφη Caridina cf. cantonensis sp. "tiger"

Προκειται λοιπον για το ιδιο ειδος αρα δεν υπαρχει προβλημα και δεν τιθεται θεμα υβριδισμου...
Μμμμ... ομως, οι γαριδες αυτες, δεν εχουν ταξινομηθει ακομα απο τους επιστημονες και το cf. (confer) στο ονομα τους σημαινει σε ελευθερη μεταφραση: "μοιαζει, αλλα μπορει και να μην ειναι το ιδιο ειδος"
Παράθεση:
In biology, the abbreviation has one additional use: it denotes specimens or populations that resemble a known taxon, but differ in details;
Χαιρομαι λοιπον που μου δινεται η ευκαιρια να πω καποια πραγματα μιας και το θεμα με εχει απασχολησει πολυ τον τελευταιο καιρο και εχω κανει μεγαλες συζητησεις πανω σε αυτο το ζητημα αν ειναι σωστο να γινεται διασταυρωση μεταξυ ομοιων γενετικα γαριδων.
Αυτη τη στιγμη ειναι πολυ της μοδας στους κυκλους των χομπιστων και κυριως των εκτροφεων να αναμειγνυουν συγγενικα και συμβατα ειδη για την δημιουργια νεων χρωματικων μορφων. Ειναι μια κουρσα για το ποιος θα καταφερει βαζοντας τα γονιδια στο μπλεντερ να φτιαξει μια γαριδα που να μην την εχει καποιος αλλος, ελπιζοντας οτι αν σταθεροποιησει την μορφη θα πουλησει. Αρα μπαινει και το οικονομικο ωφελος στη μεση.
Τελικα ολες οι συζητησεις που συμμετειχα στους διεθνεις κυκλους των γαριδαδων, κατεληξαν οτι ειναι θεμα προσφορας και ζητησης. Αν ο κοσμος θελει μια νεα χρωματικη μορφη και ειναι διατεθειμενος να πληρωσει αδρα γι αυτην, τοτε οι breeders θα την φτιαξουν.

Επειδη στη χωρα μας προσφατα εφτασαν διαφορετικα ειδη γαριδων και αρχισαμε καποιοι να ασχολουμαστε με την αναπαραγωγη τους, θα παρακαλουσα ολους τους γαριδαδες μας να κανουμε μια σωστη αρχη διατηρωντας καθαρες τις μορφες και τα ειδη.

Οσο μεγαλος πειρασμος και να ειναι για καποιους να πειραματιστουν με συμβατες ( ή ασυμβατες διασταυρωσεις) καλυτερα να μην το κανετε ουτε σε ξεχωριστο ενυδρειο , ακομα και υπο ελεγχομενες συνθηκες, γιατι αν δεν εχετε γνωσεις γενετικης , δεν κρατατε σημειωσεις και δεν εχετε καποιο στοχο, θα καταληξετε με ενα αχταρμα απο πολυχρωμες γαριδες που κανεις δεν θα θελει (ουτε εσεις) και θα εχετε χασει δια παντος και τις γνησιες μορφες.Ακομα χειροτερο θα ειναι αν το κανετε συνειδητα αλλα απο αδιαφορια για τις συνεπειες.

Αυτη τη στιγμη ανηκω σε μια διεθνη κοινοτητα ,στην οποια εισερχεσαι μονο κατοπιν προσκλησης, απο λιγους (τους πιο γνωστους και σωστους )γαριδαδες και εκτροφεις απο καθε ηπειρο και απο διαφορες χωρες , που θα αποτελεσουν τον πυρηνα για την δημιουργια ενος διεθνους φορεα (επισημη διεθνης ομοσπονδια) και συζηταμε ακριβως τετοια θεματα και το πως θα διασφαλιστουν τα αγρια ειδη, οι βιοτοποι τους και αυθεντικες μορφες στα ενυδρεια μας.
Για πολλες χωρες το παιχνιδι εχει ηδη χαθει και τα πολυχρωμα αδιευκρινιστης ταυτοτητας γαριδακια ειναι ηδη μοδα και ταση των καιρων. Ας μην βαλουμε και την χωρα μας σε αυτη τη λιστα !

Οποτε η απαντηση μου και η προσωπικη μου γνωμη, μιας και ζητηθηκε, προς τον φιλο Παυλο, ειναι να μην το κανεις. Κρατα τις 2 μορφες καθαρες σε ξεχωριστα ενυδρεια και δεν θα το μετανιωσεις...
  #6  
Παλιά 03-01-11, 03:38
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Συμφωνω φιλε Raven εχεις δικιο σε ολα αυτα που εγραψες και ειπες τους λογους τους οποιους δεν πρεπει να κανουμε τετοιες μιξεις στα ενυδρια μας. Το θεμα ομως ειναι κατα ποσο τα αρκετα διαδεδομενα ειδη γαριδων ειναι σωστα γενετικα μεταλαγμενα για να βγαζουν τα χρωματα που βλεπουμε οπως και οι CRS στην προκειμενη περιπτωση και αρκετα αλλα ειδη ή εαν ειναι απλα επιλεκτικη αναπαραγωγη ενος συγκεκριμενου ειδους για να βγουν αυτα τα χρωματα δεν εχουν γενετικα προβληματα!?
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

  #7  
Παλιά 03-01-11, 03:55
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Φιλε Αρη, η συζητηση επικεντρωθηκε στην διασταυρωση (crossbreeding) μεταξυ ομοιων μορφων ή ειδων.
Οι γενετικες μεταλλαξεις και η επιλεκτικη εκτροφη ειναι διαφορετικα κεφαλαια.

Αν θες να το συζητησουμε ομως και αυτο θα σου πω οτι η μεταλλαξη ειναι ενα φυσικο φαινομενο που απανταται και στην φυση και μαλιστα καποιες φορες ειναι και ενας απο τους τροπους που η φυση διαχωριζει και δημιουργει νεα ειδη.
Τις περισσοτερες φορες ομως τα ατομα που υποκεινται σε χρωματικη μεταλλαξη και αποκλινουν, χανονται στο φυσικο τους βιοτοπο και σπανια επιβιωνουν ωστε να περασουν το γονιδιο στον υπολοιπο πληθυσμο. Στα ενυδρεια ομως που δεν υπαρχουν φυσικοι εχθροι, μια μεταλλαξη μπορει να βρει γονιμο εδαφος να επιβιωσει και να σταθεροποιηθει , δημιουργωντας μια νεα χρωματικη μορφη.
Αυτο συνεβη και με τις CRS. Καπου εχω διαβασει οτι η κοκκινη αυτη μεταλλαξη βρεθηκε και στη φυση σε μεμονωμενα ατομα αλλα προφανως δεν καταφερνουν να επιβιωσουν και γι αυτο ειναι σπανιο φαινομενο.
Στο ενυδρειο ενος Ιαπωνα ομως πριν απο μια 10ετια, αναμεσα στις ασπρομαυρες bee εμφανιστηκε μια μεταλλαξη με ασπρο-κοκκινο χρωματισμο η οποια με την βοηθεια του εκτροφεα σταθεροποιηθηκε επειτα απο επιλογη και κλειστη εκτροφη. Ετσι δημιουργηθηκε μια νεα χρωματικη μορφη που ονομαστικε red bee ή Crystal red bee.
Δεν προκειται για κατι μεμπτο ή ανηθικο απο την στιγμη που η νεα χρωματικη μορφη δεν παρουσιαζει δυσμορφιες, στειροτητα ή αλλα κουσουρια γενετικα ή μορφολογικα.

Οσο για το 2ο σκελος της ερωτησης σου.
Οι επιλεκτικες εκτροφες οχι μονο δεν ειναι κακο να γινονται στις γαριδες, αλλα διασφαλιζουν το περασμα των καλυτερων γονιδιων απο γενια σε γενια και αυξανουν την ποιοτητα μιας αποικιας.
Το μονο μειονεκτημα των κλειστων επιλεκτικων εκτροφων ειναι οτι μειωνουν το γονιδιακο αποθεμα και κανουν την αποικια πιο ευαισθητη και αρα πιο δυσκολη στην διατηρηση της με το περασμα των χρονων.
  #8  
Παλιά 15-03-11, 22:16
Το avatar του χρήστη pavlos1988
pavlos1988 Ο χρήστης pavlos1988 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: ¶νω Πατήσια-Γαλάτσι
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή Caridina cartonensis μαυρη-ασπρη και Crystal κοκκινη..

Η ερωτηση μου,μαλλον χαζη ειναι,αλλα επειδη βρηκα αυτα τα 2 ειδη στο διαδικτυο,θα ηθελα να ρωτησω αν το: caridina cartonensis black & white,υβριδιζει με την κλασσικη CRS?Η μονη διαφορα που εντοπιζω ειναι το χρωμα..Απλα για να μην κανω καμια βλακια και εχουμε μπερδεματα αιματων,ειπα να ρωτησω..

ΕΥχαριστω πολυ!!
  #9  
Παλιά 16-03-11, 01:14
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Έτσι κι αλλιώς οι CRS προέρχονται από "μπερδέματα αιμάτων".
Μπορείς να τις έχεις μαζί και μπορεί black να σου βγάλει red ή και το αντίστροφο ανάλογα με το κυρίαρχο γονίδιο όταν με το καλό γεννήσουν.

Αχ αυτά τα μπερδέματα
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
  #10  
Παλιά 13-01-12, 11:16
mixalis p Ο χρήστης mixalis p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 473
Προεπιλογή red crystal με Black Bee

Καλημερα, σκεφτομαι στα 80 λιτρα που εχω καποιες red crystal να βαλω και μερικες black bee. θα υβριδιζουν? εχω δει πολλα βιντεακια στο you-tube που υπαρχουν μαζι στα ιδια ενυδρεια! αν ειναι να υβριδισουν να τις βαλω μεσα στις red cherry που δεν υβριδιζουν σιγουρα!
  #11  
Παλιά 13-01-12, 12:54
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Στα High Grade για να "εμπλουτίσουν" τις red crystal τοποθετούν μαζί και High Grade ΒΕΕ... αλλά τώρα εμείς εδώ τι να πρωτοβρούμε από High Grade

Βασικά ακολουθούν τους νόμους του Μεντελ... και νομίζω πως με το καιρό θα έχει πολύ περισσότερες BEE από red crystal.

Δες και εδώ

http://www.crustaforum.com/board/sho...lack-amp-White
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
  #12  
Παλιά 13-01-12, 14:01
mixalis p Ο χρήστης mixalis p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 473
Προεπιλογή

εσεις τι θα λεγατε να βαλω και μερικες bee η να αφησω μονο τις crystal?
  #13  
Παλιά 13-01-12, 18:53
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Γούστα είναι αυτά...

εγώ θα περίμενα να δω πως θα πάνε οι red crystal μόνες τους κάποιους μήνες και μετά αξιολογόντας την προοδο τους ίσως να έβαζα και μερικές bee.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
  #14  
Παλιά 10-01-13, 19:37
MALAWI CICHLID BREED Ο χρήστης MALAWI CICHLID BREED δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή CRS και RED CHERRY και OTTO'S....

Καλή χρονιά σε όλους.Θα ήθελα τα φώτα σας...Είμαι στο στρώσιμο ενος 175 λιτρου όπου σκέφτομαι να γίνει ένα full φυτεμένο γαριδάδικο με crs
(αν βρω ποτε :P) και red cherry...Και έχω πολλές απορίες...
1)Από ότι διάβασα αυτες οι 2 δεν υβριδίζουν...Σωστά?
2)Θέλω να βάλω επίσεις και Οtto's....Είναι "κοινές" οι παραμέτροι νερου ανάμεσα στίς γαρίδες και τους Otto's? Μπορούν να συνυπάρξουν?
3)ΑΝ υπάρξει αναπαραγωγή των γαρίδων ή των Otto's (Οσο δύσκολη και αν είναι), υπάρχει κίνδυνος να φάνε οι γαρίδες τα αυγά των Otto's και αντιστροφά οι Otto's τα "γαριδάκια"?
Περιμένω τις γνώσεις-απόψεις και εμπειρίες σας για το θέμα...
Ευχαριστώ
  #15  
Παλιά 11-01-13, 01:49
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Καλη αρχή

1. Δεν υβριδίζουν
2&3. Θεωρούνται τα πιο ασφαλή ψάρια για γαρίδες... αλλά εγώ θα είχα τις γαρίδες Red Crystal μόνες τους χωρίς ψάρια σε περίπτωση που αρχίσουν να γενάνε. Γούστα είναι αυτά
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
  #16  
Παλιά 11-01-13, 08:04
MALAWI CICHLID BREED Ο χρήστης MALAWI CICHLID BREED δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση!Οκ το δεχομαι απο θέμα εμφάνισης θα είναι πιο ωραίο χωρίς τα Otto's...Θέλω όμως να τα βάλω και για καθαρισμό της ενδεχόμενης άλγης που θα έχω...Αυτό που δεν μου είπες είναι αν οι γαρίδες θα τρώγανε σε περίπτωση ωοτοκίας των Otto's τα αυγά των τελευταίων....
  #17  
Παλιά 11-01-13, 12:11
stydio Ο χρήστης stydio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2003
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παντα υπάρχει η περίπτωση τα ψαρια (οσο ακινδυνα και αν ειναι) να φανε γαριδες ή κυρίως τον γόνο αυτών.
Παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο
Απο τις τροφές που ρίχνεις μέχρι το πως είναι στημένο το ενυδρείο.
Εχουν αναφερθεί περιπτώσεις που ποτέ ψάρια δεν πείραξαν γαρίδες αλλά και το αντίστροφο.
Σχεδόν σίγουρα όμως, ολα τα ψάρια θα φάνε τον γόνο της γαρίδας κάποια στιγμή.
Και εγω ειμαι της αποψης οτι οι γαρίδες πρέπει να μπαίνουν μόνες.
Ετσι εξάλλου εχω το δικό μου γαριδάδικο.
Και να μην τις τρώνε τις γαρίδες τα ψάρια, αυτές θα είναι πιο περιορισμένες εξαιτίας τις ύπαρξης ψαριών και δεν θα αισθάνονται άνετα.
Για εμένα βάλε μόνο γαρίδες διαφόρων ποικιλιών που θα σου αρέσουν και θα βρεις φυσικά.
Εξάλλου για την άλγη καλύτεροι καθαριστές απο τις γαρίδες δεν υπάρχουν.
Για το αν τρώνε οι γαρίδες τα αυγά των otto's δεν ξέρω αλλά μαλλον οχι
  #18  
Παλιά 16-01-13, 12:57
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MALAWI CICHLID BREED Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή χρονιά σε όλους.Θα ήθελα τα φώτα σας...Είμαι στο στρώσιμο ενος 175 λιτρου όπου σκέφτομαι να γίνει ένα full φυτεμένο γαριδάδικο με crs
(αν βρω ποτε :P) και red cherry...Και έχω πολλές απορίες...
1)Από ότι διάβασα αυτες οι 2 δεν υβριδίζουν...Σωστά?
2)Θέλω να βάλω επίσεις και Οtto's....Είναι "κοινές" οι παραμέτροι νερου ανάμεσα στίς γαρίδες και τους Otto's? Μπορούν να συνυπάρξουν?
3)ΑΝ υπάρξει αναπαραγωγή των γαρίδων ή των Otto's (Οσο δύσκολη και αν είναι), υπάρχει κίνδυνος να φάνε οι γαρίδες τα αυγά των Otto's και αντιστροφά οι Otto's τα "γαριδάκια"?
Περιμένω τις γνώσεις-απόψεις και εμπειρίες σας για το θέμα...
Ευχαριστώ
Οι CRS καλό θα ήταν να μπουν μόνες τους και όχι σε συνδυασμό με άλλες γαρίδες ειδικά με red cherry γιατί πρόκειται για ιδιαίτερα ευαίσθητες γαρίδες(τα μεγάλα grades) με διαφορετικούς ρυθμούς ανάπτυξης και συμπεριφοράς και θα υπάρξει ισχυρός ανταγωνισμός.

Εξάλλου οι CRS από μόνες τους αν αρχίσουν να γεννάνε θα βγάλουν διάφορους τύπους Grades και πίστεψε με είναι υπεραρκετές για να σε καλύψουν στο "μάτι".

Τα otto's(μαζί με αρκετά ακόμα είδη ψαριών) είναι από τους ιδανικούς συγκατοίκους για γαριδάδικα.

Οι γαρίδες δεν πειράζουν υγιή αβγά.

Αν τελικά αποφασίσεις για CRS με χαμηλό grade θα μπορέσεις να τις συνδυάσεις με otto's με ένα PH γύρω στο 7, που σημαίνει οπωσδήποτε χρήση Α/Ο-τύρφης ή κάποιο mineral.

Το βασικότερο όμως πρόβλημα που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι η θερμοκρασία αφού τόσο οι CRS όσο και οι όττο δεν θέλουν θερμοκρασίες πάνω από 25C για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Ιδανική θερμοκρασία είναι οι 22-24C ανάλογα το grade.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
  #19  
Παλιά 16-01-13, 21:08
MALAWI CICHLID BREED Ο χρήστης MALAWI CICHLID BREED δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ειναι στα σχεδια ενα chiller...Το εχω διαβασει παντου οτι το καλοκαιρι ολοι τις χανουν ή σταματάει η αναπαραγωγη τους....Απο γαριδς μονο για crystal red σκεφτομαι.Τα otto's μπηκαν ήδη και ψαχνω να βρω crystal red αλλα πουθενα .Ξερεις κανεναν που να εχει? Αλήθεια ισχυει οτι οι αραιες αλλαγες νερου τις βοηθανε(30% το μηνα και παντα με προσοχη να ειναι ίδια η θερμοκρασια....)?Παντα μιλαω για full φυτεμενο.Κατι διαβασα σχετικα στο net οτι μετα απο αλλαγες νερου συχνες και μεγαλυτερες απο 20% εχουν απωλειες...
  #20  
Παλιά 16-01-13, 21:44
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MALAWI CICHLID BREED Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι στα σχεδια ενα chiller...Το εχω διαβασει παντου οτι το καλοκαιρι ολοι τις χανουν ή σταματάει η αναπαραγωγη τους....Απο γαριδς μονο για crystal red σκεφτομαι.Τα otto's μπηκαν ήδη και ψαχνω να βρω crystal red αλλα πουθενα .Ξερεις κανεναν που να εχει? Αλήθεια ισχυει οτι οι αραιες αλλαγες νερου τις βοηθανε(30% το μηνα και παντα με προσοχη να ειναι ίδια η θερμοκρασια....)?Παντα μιλαω για full φυτεμενο.Κατι διαβασα σχετικα στο net οτι μετα απο αλλαγες νερου συχνες και μεγαλυτερες απο 20% εχουν απωλειες...
To chiller είναι η μόνη σωστή λύση δυστυχώς για διατήρηση τέτοιων θερμοκρασιών και αφού θα το προμηθευτείς τότε μπορούμε να μιλήσουμε για τα υπόλοιπα

Α/Ο υπάρχει; αν όχι θα πρέπει να σκεφτείς την απόκτηση της σοβαρά.

Οι συχνές και μικρές αλλαγές(10% ανά 2-3 μέρες) σε ευαίσθητες γαρίδες όπως τα υψηλά grade των CRS είναι προτιμότερο.

Αν δεν βρεις CRS από κάποιο κατάστημα(φέρνουν όμως κατά καιρούς) δες για εισαγωγή από Γερμανία
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
  #21  
Παλιά 16-01-13, 21:50
MALAWI CICHLID BREED Ο χρήστης MALAWI CICHLID BREED δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ξεχασα να πω και για την r/o.Εχω μια.Σε τι αναλογια βαζεις νερο r/o με βρυσης?50/50 ή 30 ro/ 70 βρυσης?θα πετυχω τις συνθηκες νερου που θελω μονο με r/o ; ή θελω και τυρφη...(χαλαζιακο χαλικι εχω και μονο φυτα οχι πετρες)
  #22  
Παλιά 16-01-13, 22:33
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MALAWI CICHLID BREED Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεχασα να πω και για την r/o.Εχω μια.Σε τι αναλογια βαζεις νερο r/o με βρυσης?50/50 ή 30 ro/ 70 βρυσης?θα πετυχω τις συνθηκες νερου που θελω μονο με r/o ; ή θελω και τυρφη...(χαλαζιακο χαλικι εχω και μονο φυτα οχι πετρες)
Θα το δείξει η πράξη, ξεκινάς με 100% Α/Ο και βλέπεις(χωρίς ζωντανά μέσα εννοείται)
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
  #23  
Παλιά 16-01-13, 22:48
MALAWI CICHLID BREED Ο χρήστης MALAWI CICHLID BREED δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

ph και tds ποσο ειναι για σενα το ιδανικο?
  #24  
Παλιά 20-01-13, 17:11
MALAWI CICHLID BREED Ο χρήστης MALAWI CICHLID BREED δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ακόμα μια ερώτηση παιδιά!Τα σαλιγκάρια anentome helena θα μπορούσαν να φάνε γόνους ή αυγά γαρίδας?Είναι επικίνδυνα?
  #25  
Παλιά 20-01-13, 17:31
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MALAWI CICHLID BREED Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακόμα μια ερώτηση παιδιά!Τα σαλιγκάρια anentome helena θα μπορούσαν να φάνε γόνους ή αυγά γαρίδας?Είναι επικίνδυνα?
Νομίζω πως στο συγκεκριμένο θέμα, θα διαβάσεις πολλές διαφορετικές απόψεις

Πχ στο δικό μου ενυδρείο, έχω δει σαλιγκάρι anentome helena να χτυπάει ενήλικη γαρίδα (ενδεχομένως η γαρίδα να είχε κάποιο πρόβλημα) και μάλιστα δυο φορές (διαφορετικές ενήλικες γαρίδες).
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
  #26  
Παλιά 20-01-13, 17:33
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MALAWI CICHLID BREED Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακόμα μια ερώτηση παιδιά!Τα σαλιγκάρια anentome helena θα μπορούσαν να φάνε γόνους ή αυγά γαρίδας?Είναι επικίνδυνα?
όχι δεν είναι επικίνδυνα... για να φαγωθεί γαρίδα από helena θα πρέπει να είναι πολύ χαζή γαρίδα

Για μένα ιδανικές συνθήκες για CRS είναι:

pH 6.5-7.2
dKH 1-3
GH 4-6
T.D.S. 150-220
Θ 23C
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
  #27  
Παλιά 21-01-13, 12:40
MALAWI CICHLID BREED Ο χρήστης MALAWI CICHLID BREED δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Αρα μαλλον μακρια και τα anentome helena.....
  #28  
Παλιά 21-01-13, 20:04
stydio Ο χρήστης stydio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2003
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Εγω εχω γαρίδες (ρεντ τσερυ ) και helena
Κανένα πρόβλημα απολύτως
  #29  
Παλιά 21-01-13, 21:02
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MALAWI CICHLID BREED Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρα μαλλον μακρια και τα anentome helena.....
Γιατί μακρυά αφού σου λέμε ότι δεν υπάρχει πρόβλημμα
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
  #30  
Παλιά 23-01-13, 17:28
MALAWI CICHLID BREED Ο χρήστης MALAWI CICHLID BREED δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ο φιλος παραπανω λεει....

Νομίζω πως στο συγκεκριμένο θέμα, θα διαβάσεις πολλές διαφορετικές απόψεις

Πχ στο δικό μου ενυδρείο, έχω δει σαλιγκάρι anentome helena να χτυπάει ενήλικη γαρίδα (ενδεχομένως η γαρίδα να είχε κάποιο πρόβλημα) και μάλιστα δυο φορές (διαφορετικές ενήλικες γαρίδες).


Ας περιμενουμε και αλλες αποψεις....
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θέματα σχετικά με αναπαραγωγή red cherry Dimi Γαρίδες του γένους Neocaridina 222 11-01-15 19:41
Θέματα σχετικά με στήσιμο ΅΅γαριδάδικου΅΅ Chris82 Γαρίδες του γένους Neocaridina 64 30-11-14 12:58
Θέματα σχετικά με τη θερμοκρασία Apollwnas Γαρίδες του γένους Neocaridina 78 19-01-13 18:54
Θέματα συνύπαρξης: γαρίδες με γαρίδες / υβριδισμός panos1972 Γαρίδες του γένους Neocaridina 65 10-01-13 00:24
Θέματα σχετικά με τροφές για γαρίδες lucy Γαρίδες του γένους Neocaridina 72 26-10-12 08:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09704 seconds with 14 queries