Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Ν. Αμερικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-05-07, 13:14
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή Κατασκευή και στήσιμο 2μετρου Orinoco river tank...

Γειά σας,
Πριν 2 βδομάδες παρήγγειλα επιτέλους την 2μετρη δεξαμενή που ήθελα Δεν θα γίνει δυστυχώς τόσο μεγάλη όσο σκόπευα αρχικά προς το παρόν αλλά μόλις πάρω καινούργιο σπίτι θα στήσω μια 3μετρη ακριβώς όπως την ήθελα...Και αυτή πάντως μου κάνει προς το παρόν,δεν παραπονιέμαι

Να τι ακριβώς παρήγγειλα:
200-60-70cm tank
220-60-100cm μεταλική βάση επενδεδυμένη με ξύλο και ξύλινη προέκταση προς τα επάνω στα 20 εκ. που θα εξέχει η δεξιά μεριά της από το ενυδρείο έτσι ώστε να καλύπτονται πλήρως οι σωλήνες καθώς και το εξωτερικό κουτί υπερχέιλησης που θα υπάρχει.Το εξωτερικό αυτό κουτί υπερχείλησης στην ουσία θα είναι ένα γυάλινο κουτί κολλημένο στο εξωτερικό της δεξιάς πλαινής μεριάς του ενυδρείου και θα συνδέεται με την κύρια δεξαμενή με μια επημήκη τρύπα εκεί που θα είναι η επιφάνεια του νερού...
90-55-60cm sump
60-55-80cm δεξαμενή προετοιμασίας νερού
Το ενυδρείο θα έχει διπλά καπάκια,εσωτερικά και εξωτερικά.Και τα δύο θα είναι πλήρως αφαιρούμενα και φτιαγμένα από διαφανές polycarbonate για να είναι ελαφρά(δική μου ιδέα,το γυαλί μου πέφτει κομματάκι βαρύ και είναι εύθραυστο).Τα εξωτερικά καπάκια θα είναι μάλιστα επενδεδυμμένα με μελαμίνη και έτσι δεν θα φαίνεται το υλικό κατασκευής τους.
Η δεξαμενή και η βάση θα συναρμολογηθούν στο υπόγειο μια και δεν χωράνε να κατέβουν... Οπότε ευελπιστώ να έχω και φωτό κατασκευής να σας παρουσιάσω
όπως καταλαβαίνεται είμαι πολύ ενθουσιασμένος και δεν αντέχω την αναμονή!!! Απότι μου είπαν όμως τα γυαλιά θα έρθουν σπίτι μου μέσα στη βδομάδα και επίσης ευελπιστούν να τελειώσουν και την συναρμολόγηση μέχρι το τέλος της εβδομάδας αυτής

Ώς αντλείες για το sump,θα χρησιμοποιήσω την Tunze Master electronic 1073.090 με 9000l/h καθώς και μια άλλη μικρότερη αντλεία(γύρω στα 1000l/h) για ασφάλεια...Και οι δύο θα τοποθετηθούν εξωτερικά από το sump για περιορισμό της θέρμανσης του νερού από τις αντλείες.

Ανυπομονώ να στηθεί!!!
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-05-07, 13:58
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Φοβερο!!!Και εις ανωτερα τανκ!!Τι θα βαλεις μεσα?Εννοειται πως μολις το στησεις αναμενουμε φωτο!!
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-05-07, 14:03
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Κωστάκηηηηηη, τι θα βάλεις μέσα φίλε μου ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-05-07, 14:17
smoof Ο χρήστης smoof δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-08-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Μπραβο!! Πολυ καλη μελετη!
Για φωτισμο τι σκεφτεσαι?
Τι ψαρια σκοπευεις να βαλεις?
Οτι και να βαλεις σε αυτα τα λιτρα θα ειναι σουουουπερ!!
__________________
Το στυλ οφείλει να πεθάνει για να γεννηθεί η προσωπικότητα..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-05-07, 14:33
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Kostas G. ΓΕΡΑ, ΜΕ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ...!!!

Ζηλεύωωωωωωωωωωωωωω...
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-05-07, 14:44
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Μπράβο..καλή συνέχειαα..!! Βάλε και φωτό όταν μπορέσεις..!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-05-07, 16:36
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σας
Θα γίνει Rio Orinoco river tank,στυλ ποταμού δηλαδή με ροή προς μια μεριά μόνο...Από ψάρια, φυσικά θα είναι pleco tank Γιωργάκη μουΣυγκεκριμένα σκοπεύω να βάλω τα εξής ψάρια:3 Panaque L190,3 Leporacanthicus L240, 4 Hemiancistrus subviridis και 15-20 Copella compta.Θα προσπαθήσω κυρίως για αναπαραγωγή των Leporacanthicus και Hemiancistrus σε αυτήν αλλά αργότερα και των Panaque ελπίζοντας πως ο extra χώρος θα βοηθήσει...
Για φωτισμό θα πάω σε Iks aquastar που έχει την δυνατότητα να κάνει dimming στις λάμπες...Από λάμπες τώρα,μάλλον θα πάω σε 4 του ενός μέτρου και 2-3 μιας διάστασεις μικρότερης των 60 πόντων.Οι 4 1 μέτρου στο ένα μισό που θα βρίσκονται τα επιπλέοντα φυτά και οι 2-3 άλλες στο άλλο κατάλληλα τοποθετημένες στις άκρες ωστε να είναι σκοτεινό το μπροστινό μέρος του ενυδρείου.Επίσης θα μπουν και 2 spot για να φωτίζουν τοπικά και ελαφρά το σκοτεινό μπροστινό μέρος...Και αυτά θα γίνονται dimming Περισσότερα για τον φωτισμό όταν έρθει η ώρα του στο στήσιμο γιατί τώρα ασχολούμε με πολλά και θα μπερδευτώ στο τέλος
Φυσικά και θα μπούν φωτό Μόλις έρθουν τα γυαλιά θα σας πρίξω στις φωτό...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-05-07, 16:39
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

[quote=Kostas G.;174540]Από ψάρια φυσικά θα είναι pleco tank..quote]


Τ Ε Λ ΕΙ Ο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-05-07, 17:11
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

αντε κωστα καλοριζικο και αποτι ειδα με το σωτηρη στην τεχνολογια ετοιμαζεσαι να αναπαραστησεις την μαμα φυση πληρως!δεν μπορω να φανταστω τι θα λειπει στα ψαρια αυτα!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-05-07, 19:26
Το avatar του χρήστη msigouros
msigouros Ο χρήστης msigouros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
Μηνύματα: 510
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην msigouros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
αντε κωστα καλοριζικο και αποτι ειδα με το σωτηρη στην τεχνολογια ετοιμαζεσαι να αναπαραστησεις την μαμα φυση πληρως!δεν μπορω να φανταστω τι θα λειπει στα ψαρια αυτα!
Η ελευθερία τους
Αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο στο χόμπυ μας.

Μπράβο Κώστα και μακάρι να πετύχουν οι αναπαραγωγές.Αυτό είναι το σημαντικότερο κατά την γνώμη μου.
__________________
ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-05-07, 20:03
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

ειναι πολυ σχετικο αν διεσθανονται το οτι δεν ειναι ελευθερα σε ενα τετοιο περιβαλλον με αφθονη τροφη και αψογες συνθηκες νομιζω οτι η ελευθερια ειναι συναισθημα που κατω απο καποιες συνθηκες δε νομιζω οτι τα ψαρια νοιωθουν!αλλωστε εχω δει σε ντοκιμαντερ ψαρια να εγκλωβιζονται σε μεγαλες λακουβες με νερο σε περιοδους ξηρασιας και να ζουν εκει για ορισμενο χρονο!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-05-07, 23:59
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή εγω να σου ευχηθω μεσα απο την ψυχη μου....

με το καλο να γινει η μινιατουρα του βιοτοπικου που ετοιμαζεις φιλε κωστα.....
ειμαι σιγουρος οτι θα γινει τελειο,κατω απο τις οδηγιες σου..!!!!
καλη συνεχεια καλε μου φιλε.......
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-05-07, 07:45
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ και εσάς για τα σχόλια και τις ευχές σας

Προσπαθώ να κάνω μια όσο πιο πλήρη αναπαράσταση γίνεται...και να μην τους λείπει τίποτα άλλο από την ελευθερία τους που πιστεύω και αυτή δεν τα πολυ ενδιαφέρει μια και π.χ. το ένα έρχεται να το χαιδέψω,το άλλο έρχεται κοντά και με βλέπει όπου και αν είμαι και έτσι υπάρχει μια καλή σχέση μεταξύ μας θα έλεγα Αυτό πιστεύω την αναπληρώνει κάπως...
Σε ευχαριστώ για την ευχή σου msigouros Και εγώ το εύχομαι και θα το προσπαθήσω πολύ όταν έρθει η ώρα τους
Είναι αλήθεια αυτό που λέει ο steady και εκεί οι συνθήκες είναι πολύ χειρότερες από των ενυδρείων μια και τα ψάρια παστώνονται εκει μέσα κάποια στιγμη όπως πέφτει η στάθμη και επίσης οι συνθήκες νερού είναι άθλιες...Γιαυτό και λίγα επιβιώνουν μέχρι να επανενωθούν οι λιμνούλες αυτές με το ποτάμι...
klaz,
Σε ευχαριστώ πολύ για την ευχή σου
Μου αρέσει η σιγουριά σου...
Σε ευχαριστώ

jim,
Χαίρομαι που μοιραζόμαστε την ίδια αγάπη...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-05-07, 12:42
Το avatar του χρήστη Access
Access Ο χρήστης Access δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2005
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

¶ντε Κώστα με το καλό. Να δούμε και καμιά φωτογραφία να……… κλέψουμε ιδέες
__________________
-----------------------------------------
DO NOT PANIC inscribed in large friendly letters
-----------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-05-07, 10:11
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Θα έρθουν και αυτές...πολύ σύντομα
Την Τρίτη πήγα στο εργαστήριο της Aquatech που θα κατασκευάσει το ενυδρείο να φτιάξουμε τα ακριβή σχέδια του ενυδρείου και να δούμε που θα γίνουν οι τρύπες...Τα γυαλιά ήταν ήδη έτοιμα και ρονταρισμένα και περίμεναν τις τρύπες Τελικά μετά από πολύ συζήτηση και πολλές διαφορετικές ιδέες για την υπερχείληση(που συζητούσαμε πάνω από μισή ώρα για αυτήν και μόνο) καταλήξαμε σε εσωτερικό αφαιρούμενο κουτί υπερχείλησης που θα πιάνει το μεγαλύτερο μήκος του ενυδρείου και θα έχεις τις εξής διαστάσεις:50-5-15εκ(Μ-Π-Υ).Το κουτί αυτό θα έχει 2 σειρές τρύπες στο συμπαγές μπροστινό μέρος του,μια στο πάνω πριν αρχίσουν οι γρίλιες και μια στο κάτω μπροστινό μέρος του...Από το κουτί, το νερό θα φεύγει μέσω δύο 80αρηδων τρυπών και από εκεί θα κατεβαίνει με εύκαμπτο στο sump.Κατέληξα σε αυτή τη λύση επειδή θέλω να κινώ πάρα πολλές χιλιάδες λίτρα μέσα από αυτήν(θα έχει δυνατότητα πάνω από 12000l/h) αλλά και κυρίως επειδή χρειάζομαι μια υπερχείληση που να μη μπορεί να βουλώσει καθώς θα βάλω επιπλέοντα φυτά που βουλώνουν τις περισσότερες υπερχειλήσεις με τις ρίζες και τα φύλλα τους...
Τώρα όσον αφορά το sump,τα 2 ακριανά χωρίσματα(αυτό της εισόδου και αυτό της εξόδου του νερού)θα είναι 15εκατοστών ενώ τα 2 μεσαία θα είναι 30εκατοστών...Στη μέση των μεσαίων χωρισμάτων θα υπάρχουν δυο γυάλινες φάσες πάνω στις οποίες θα μπορεί να στηριχτεί πλαστική γρίλια για να χωρίζει τα υλικά μεταξύ τους.Για το sump θα υπάρξει αργότερα πιο λεπτομερής περιγραφή μαζί με φωτό,όταν κατασκευαστεί...
Επίσης θα τοποθετηθούν 2 ανεμιστηράκια στις 2 γωνίες της δεξιάς πλευρά ανάμεσα στα διπλά καπάκια(στο χώρο των λαμπών,για να διώχνουν την θερμοκρασία από εκεί) και επίσης θα γίνουν και 2 αντίστοιχες τρύπες στην άλλη πλευρα ως πρόβλεψη για ανεμιστηράκια αν χρειαστούν και άλλα...
Το κενό ανάμεσα στα καπάκια θα είναι 8εκ τελικά και η στάθμη του νερού προβέπεται ανάμεσα στα 53-56εκ με 53εκ σε ηρεμία...
Τα γυαλιά προβλέπεται να έρθουν σπίτι μου αύριο και καταπάσα πιθανότητα θα φτιαχτεί και η βάση την ήδια μέρα(ούτε και αυτή χωράει ...Αλλιώς αν τους τύχει κάτι όλα αυτά θα μεταφερθούν την Δευτέρα...Οπότε οι πρώτες φωτό θα έρθουν πολύ σύντομα....
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-05-07, 10:43
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

αντε κωστα με το καλο και βαλε κανα ματι μη στο ματιασουμε!η φαση της κατασκευης παντως και του σχεδιασμου ειναι η καλυτερη μου προσωπικα σε ενα τανκ
παντως ακουγεται πολυ εντυπωσιακο ποσα λιτρα βγαινει?αποτι καταλαβα θα εχεις τρελλη ροη μεσα κατι σαν γρηγορο ρυακι θες να αναπαραστησεις ετσι?
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-05-07, 10:51
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Αν μου το ματιάσεται χαθήκατε!!! Μάτι πάντως υπάρχει σε κάθε μου post...στο avatar μου...My Panaque is WATCΗING you!
Ναι θα έχει αρκετή ροή....κάτι σαν γρήγορο έως πολύ γρήγορο ρυάκι...
Βγαίνει 932λίτρα μαζί με το sump,υπολογίζοντας μόνο το νερό...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-05-07, 11:54
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Επειδή νομίζω ότι οι περισσότεροι έχουμε στο βάθος του μυαλού μας και ονειρευόμαστε κάθε βράδυ ένα ανάλογο ενυδρείο, περιμένουμε με αγωνεία τις φωτογραφίες και τις περιγραφές σου για το όλο project και φυσικά για το κόστος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-05-07, 12:08
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Θα προσπαθήσω να ενημερώνω το θέμα εδώ με περιγραφές και φωτό κάθε φορά που γίνεται κάτι-φτιάχνεται κάτι...Τώρα για το κόστος...Μάλλον στο τελος θα το πώ που θα το ξέρω κιόλας πιο σίγουρα εκτός και αν κάποιος ζητήσει την τιμή κάποιου συγκεκριμμένου κομματιού του εξοπλισμού...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-05-07, 17:40
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Σε ποιον θα το φτιάξεις το ενυδρείο σου ;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-05-07, 17:55
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Την Τρίτη πήγα στο εργαστήριο της Aquatech που θα κατασκευάσει το ενυδρείο
........
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-05-07, 13:26
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Δυστυχώς δεν έχω καμμιά φωτό ακόμα να σας παρουσιάσω
Τελικά αποφάσισε ο Αντωνακάκης να το μισοφτιάξει στο μαγαζί του με δική του ευθύνη αν δεν περνάει μετά ή αν πάθει το οτιδήποτε στη μεταφορά...Οπότε μάλλον δεν θα υπάρξουν και πολλές φωτό κατασκευής δυστυχώς...Πάντως είπε πως θα το φέρει μέσα στη βδομάδα σπίτι μου οπότε και μάλλον η αναμονή φτάνει στο τέλος της
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-05-07, 18:46
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

βρε συ Κώστα τόσο μεγάλη ροή σε συγκεκριμένο μέγεθος, που συνεπάγεται πως η ροή θα είναι συνεχόμενη και δεν θα υπάρχει στιγμή/στιγμές ηρεμίας της ροής, δεν θα είναι κουραστικό για τα ψάρια ?
Γιατί έντάξει και στην φύση τα ρυάκια έχουν συνεχόμενη ροή και ίσως μερικές φορές και πολύ έντονη, αλλά τα ψάρια έχουν χώρο για να κρυφτούν ή να πάνε σε ποιο ήρεμα μέρη .....
Το έχεις μελετήσει αυτό το θέμα ?
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-05-07, 18:58
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ναι το έχω μελετήσει...
Οι αντλείες που θα χρησιμοποιήσω έχουν ρυθμιζόμενη ροή και επομένως τις ρυθμίζω ανάλλογα με τις ανάγκες και το τι προσωμοιώνω...Επίσης τα ψάρια που θα μπούν έρχονται όλα από το κύριο ποτάμι που έχει δυνατή ροή παντού σχεδόν...Και επιπλέον θα υπάρχουν πολλά και πολύ μεγάλα ξύλα τα οποία θα κόβουν δραματικά τη ροή και θα δημιουργού και πιο ήσυχες περιοχές,όπως και στη φύση...Επιπλέον οι σπηλιές που θα υπάρχουν θα προσφέρουν και αυτές ένα ήσυχο μέρος για ξεκούραση αν κάποιο ψάρι την θέλει...Γενικά πάντως πάω στοίχημα οτι όλοι οι pleco θα συγκεντρώνονται και θα κάθονται στα μέρη με τη μεγαλύτερη ροή Μόνο στα Copella ίσως να μην πολυαρέσει η ροή αυτή αλλά θα φροντίσω να υπάρχουν μέρη με φυτά και για αυτά...¶σε που οι ρίζες από τα επιπλέοντα θα δημιουργούν πιστεύω αυτά τα πιο ήσυχα μέρη που θέλουν τα ψάρια αυτά για να ξεκουράζονται...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-05-07, 19:10
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Ωραίος !
Εν αναμονή λοιπόν ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-05-07, 19:31
Το avatar του χρήστη mios
mios Ο χρήστης mios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Κώστα επειδή σκέφτομαι να κάνω ένα παρόμοιο μήπως μπορείς να αναφέρεις το οικονομικό (έστω και σε πμ) γιατί ακόμα περιμένω απάντηση σε mail που τους είχα στείλει πριν μήνες.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-05-07, 15:07
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ναι...

mios,
Ο λόγος που δεν αναφέρω το κόστος ακόμα είναι οτι απλά δεν το ξέρω ακόμα με σιγουρια...Στην προσφορά την αρχική έκανα πολλές αλλαγές,οι οποίες άλλες προβλέπεται να ανεβάσουν λίγο την τιμή,και άλλες να την κατεβάσουν αρκετά την τιμή,οπότε και δεν ξέρω τελικά πόσο θα μου βγει...
Θα σου στείλω με pm μια εκτίμηση και την αρχική προσφορά...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-05-07, 14:55
oldfriend
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Πράγματι πολύ ενδιαφέρουσα η προσπάθεια "προσομείωσης" ενός βιότοπου κι απ' οτι φαίνεται φίλε "Kostas G." ξεκινάς πολύ δυνατά.

Απο τις μέχρι τώρα περιγραφές σου μοιάζει αρκετά περίπλοκη και απαιτητική η όλη κατασκευή.

Επειδή δεν έγινε αρκετά σαφές μέχρι τώρα, ο λειτουργικός και τεχνικός σχεδιασμός του ενυδρείου σου έχει γίνει απο σένα τον ίδιο ή απο τον κο Αντωνακάκη;
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 25-05-07, 10:01
Το avatar του χρήστη ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ
ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ Ο χρήστης ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2007
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ
Προεπιλογή

καλημερα φιλε μου και απο μενα.Το ενυδρειο που κανεισ το φανταζομαι και γω καποια στιγμη στο σπιτι μου αλλα οχι τωρα στα κοντα τουλαχιστον διοτι εχω πολλεσ μεταθεσεισ ακομα στην καριερα μου...
Περιπου ιδιο ενυδρειο εχω κανει και γω για εναν φιλο μου και ειναι αν θελεισ να το δεισ στην παρουσιαση των ενυδρειων μου το τριτο στη σειρα.
κατασκευαστηκα το εκανα και ουτε ξερω τι απογινε διοτι επειτα εφυγα στο εξωτερικο.σημερα φανταζομαι θα εχει αξιοποιηθει σωστα....δεν εχω βρεθει ακομα με το παιδι διοτι εχω περιπου 20 μερεσ περιπου που επεστρεψα (ΑΦΓΑΝΙΣΤΑΝ) και δεν εχω καν αποψη για το πωσ ειναι τωρα πλεον..
οταν τελειωσε η κατασκευη την ζηλεψα τοσο που δεν ηθελα να του την δωσω.
ηταν τοσο μεγαλο που (200χ50χ70) φανταζοσουν διαφορα για την αξιοποιηση του.
η δουλεια μου δεν επιτρεπει τετοια γουστα δυστηχοσ και ετσι δεν θα χαρω φανταζομαι ποτε ενα τοσο μεγαλο ενυδρειο,τουλαχιστον τωρα στα κοντα.
περιμενω με το καλο να το κανεισ οπωσ το φανταζομαστε τελειο ολοι μασ και περιμενουμε φωτο σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-05-07, 15:27
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ο κυρίως σχεδιασμός έγινε από εμένα,ρωτώντας φυσικά και λαμβάνοντας υπόψη τη γνώμη και τις προτάσεις του κ. Αντωνακάκη και κ. Καμαρινού για πράγματα που δεν ήξερα(π.χ. υπερχείληση που δεν ήξερα πόσο μεγάλη πρέπει να γίνει για να κατεβάζει τα λίτρα που ήθελα αλλά και στο φάρδος των χωρισμάτων του sump οπου συζύτησα με τον κ. Ανδρεα Καμαρινό τα υπερ και κατά των διάφορων μεγεθών στις θήκες υλικών...).Επίσης ο σχεδιασμός της διάταξης και της αξιοποίησης του χώρου της βάσης του ενυδρείου έγινε με τη βοήθεια τους κ. Καμαρινού επίσης και τον ευχαριστώ πολύ

Μάριε,
Σου εύχομαι να αποκτήσεις και εσύ ένα τέτοιο ή και μεγαλύτερο σύντομα

Τρίτη σήμερα και ελπίζω να έρθει το ενυδρείο...Θα φανεί...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
διευθύνσεις και τηλ. κατασκευαστών? βοήθεια στο στήσιμο! mios Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 29 23-03-07 20:41
Kostas G.(River tank βιότοπος Rio Orinoco) Kostas G. Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 4 11-02-07 14:51
Νέο στήσιμο ενυδρείου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 32 23-03-06 17:19
DIY All Glass Tank 875 Λίτρα - Sump Tank silveraro DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 13-07-05 10:39
Στήσιμο Νεου Ενδρείου Filippos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 20-03-04 01:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10094 seconds with 13 queries