Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-02-15, 23:06
babis100nx Ο χρήστης babis100nx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή ψαροσύνθεση στα 182λ και αλλα..

Καλησπέρα παιδια μου εδωσαν ενα ενυδριο περιπου στα 185λιτρα.η κατασκευή ειναι diy και σκεύτομαι να το στήσω και να αδειάσω το 100λ που εχω ζωοτοκα γαρίδες και εναν πλεκο...οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης και θα τις αριθμισω για να μπορειτε να μου απαντατε καλύτερα γιατι είναι μπολικες.
1)Πως θα τσεκαρω σωστα οτι το ενυδρειο δεν χανει απο πουθενα..δηλαδη να το γεμισω μια φορα και να τ αφησω 2-3 μερες να δω αν ειναι οκ?επειδη ειναι diy εχω καποια ερωτηματικα επειδη μου το χαρισε γνωστος μου ο οποιος μου ειπε οτι το ετρεχε κανονικα για αρκετα χρονια...Απλα θελω να κανω ελενχο πριν βαλω ψαρακια.
2)Το ενυδρείο δεν εχει καπακι και οι διαστασεις του μηκους του ειναι περιεργεσ ειναι 90cm και απο οτι βλεπω στο εμποριο οτι κυκλοφορει ειναι στα 80cm να φτίαξω μονος μου?ή να παω σε κατι ετοιμο και αν ειναι να παω σε κατι ετοιμο παρακαλω να μου δωσετε λινκ..
3)Σκεύτομαι να βαλω μεσα σκαλαρια.το μονο ψαρι που θα κρατησω ειναι ο πλεκο ο οποιος ειναι σχεδον 3μιση χρονων και λογω τον λιγο λιτρων που είχα δεν εχει παρει το σωστο μεγεθος λοιπον τωρα ωρα να απολαυσει τα διπλασια λιτρα σχεδον.
4)Απο φυτα σκεύτομαι να κρατήσω μονο κερατόφυλο και ανουμπίες τι αλλα φυτα να βάλω*δεν εχω co2 μονο diy χρησιμοποιω καποιες φορες οχι συστηματικα.
5)Χαλίκι ή αμμο?
6)Υποστρωμα ή οχι?
και αν ναι ποσο θα χρειαστω για ενα ενυδρειο 90*45*45?
7)700lt/h για 150 λιτρα της eihem φιλραρισμα εσωτερικο φιλτρο αν κρατησω χαμηλη ψαροσυνθεση θα μου καλυπτει αυτα τα 30 λιτρα διαφορα?
Θα μπορεσω να γλυτωσω να μην μπουν λαθροεπιβατες απο το παλιο στο νεο ενυδρειο μεσων των φυτων?και αν ναι πως.
Ευχαριστω πολυ τωρα αν μου ερθει κατι αλλο θα σας ρωτησω!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-02-15, 23:33
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
1)Πως θα τσεκαρω σωστα οτι το ενυδρειο δεν χανει απο πουθενα..δηλαδη να το γεμισω μια φορα και να τ αφησω 2-3 μερες να δω αν ειναι οκ?επειδη ειναι diy εχω καποια ερωτηματικα επειδη μου το χαρισε γνωστος μου ο οποιος μου ειπε οτι το ετρεχε κανονικα για αρκετα χρονια...Απλα θελω να κανω ελενχο πριν βαλω ψαρακια.

Αν δε δεις να "δακριζει" καπου, μετα απο καλο ελεγχο, δε χανει. Καλο ειναι να ξερεις, ομως, ποσα χρονια πριν εγινε το ενυδρειο, οπως και επισης αν εμεινε καιρο χωρις νερο και σε τι συνθηκες αποθηκευσης.

2)Το ενυδρείο δεν εχει καπακι και οι διαστασεις του μηκους του ειναι περιεργεσ ειναι 90cm και απο οτι βλεπω στο εμποριο οτι κυκλοφορει ειναι στα 80cm να φτίαξω μονος μου?ή να παω σε κατι ετοιμο και αν ειναι να παω σε κατι ετοιμο παρακαλω να μου δωσετε λινκ..

Κατι τετοιο ισως σε βοηθησει. Υπαρχουν και με 2 λαμπες, αν ψαξεις λιγο.


3)Σκεύτομαι να βαλω μεσα σκαλαρια.το μονο ψαρι που θα κρατησω ειναι ο πλεκο ο οποιος ειναι σχεδον 3μιση χρονων και λογω τον λιγο λιτρων που είχα δεν εχει παρει το σωστο μεγεθος λοιπον τωρα ωρα να απολαυσει τα διπλασια λιτρα σχεδον.

Για σκαλαρια ειναι μικρο το ενυδρειο, μαλλον. Θελεις περισσοτερο υψος καλυτερα.

4)Απο φυτα σκεύτομαι να κρατήσω μονο κερατόφυλο και ανουμπίες τι αλλα φυτα να βάλω*δεν εχω co2 μονο diy χρησιμοποιω καποιες φορες οχι συστηματικα.

Φυτα βαζεις οσα θελεις. Για ευκολα φυτα, δεν θελεις CO2. Το DIY CO2 ειναι καλο αν το βαλεις, να ειναι σταθερο. Αν δεν ειναι, θα προκαλεσεις ανισορροπια και αλγες.

5)Χαλίκι ή αμμο?

Αναλογα τα ψαρια σου. Αν δεν προκειται να βαλεις ψαρια βυθου, οτι σου αρεσει.

6)Υποστρωμα ή οχι?

Για ευκολα φυτα δε χρειαζεσαι.

και αν ναι ποσο θα χρειαστω για ενα ενυδρειο 90*45*45?
7)700lt/h για 150 λιτρα της eihem φιλραρισμα εσωτερικο φιλτρο αν κρατησω χαμηλη ψαροσυνθεση θα μου καλυπτει αυτα τα 30 λιτρα διαφορα?
Θα μπορεσω να γλυτωσω να μην μπουν λαθροεπιβατες απο το παλιο στο νεο ενυδρειο μεσων των φυτων?και αν ναι πως.

Η επιλογη του φιλτρου δεν εχει να κανει με τα λιτρα του ενυδρειου και μονο. Αυτο ειναι που προτεινουν οι εταιριες, αλλα δεν εχει βαση. Οι βασικοτεροι παραγοντες εχουν να κανουν με τους κατοικους του ενυδρειου, τον αριθμο τους, τις διατροφικες τους συνηθειες και τους ρυπους που προκαλλουν. Σκεψου να εχεις σε ενα ενυδρειο ενα κοπαδακι μικρων φυτοφαγων ψαριων ενω σε ενα ιδιο μερικους πεινασμενους μινι θυρευτες, που θελουν κατεψυγμενη τροφη. Δεν μπορει να εχουν τις ιδιες αναγκες σε φιλτρανση, οπως και να το δεις.

Ριξε μια ματια και σε αυτο, αν θελεις. Ποιο φιλτρο εχεις, αληθεια? Νομιζω οτι ηρθε η ωρα να δεις για ενα καλο εξωτερικο φιλτρο, ωστε να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Ευχαριστω πολυ τωρα αν μου ερθει κατι αλλο θα σας ρωτησω!
Αυτα για αρχη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-02-15, 23:56
Το avatar του χρήστη Hobbit
Hobbit Ο χρήστης Hobbit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2015
Περιοχή: ¶γιος Ελευθέριος-Αθήνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

Μπορεις να βαλεις:
1)ενα κοπαδι τετρα
2)gourami με γαριδες και αφθονα φυτα
3)κιχλιδες tanganikas(κοχυλοψαρα)
4)rainbowfish
5)fancy(μικρα)χρυσοψαρα

Αυτα απο εμενα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-02-15, 00:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Σκαλάρια δεν μπορείς να βάλεις, ειναι κοντο το ενυδρείο, και θα χρειαστείς κοπάδι από 8 ατομα και πάνω.
Τώρα για το ενυδρείο, και να μη δακρύζει , θα πρέπει να παρατηρήσεις τις σιλικόνες σε τι κατασταση είναι, αν είναι ξεραμένες μπορει να κάνει μπαμ και να ανοίξει, τίποτα δεν είναι σίγουρο. Στη θέση σου , αν δεν ήμουν σίγουρος για τη κατάσταση του ενυδρείου, θα κόλλαγα με ενυδρειακή σιλικόνη εξωτερικά γωνιές αλουμινίου και εσωτερικά θα πέρναγα και ενα κορδονι ενυδρειακή σιλικόνη.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-02-15, 14:49
babis100nx Ο χρήστης babis100nx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή

σας ευχαριστω πολυ παιδια!!!!Αν περασω ενυδρειακη σιλικονη πανω στην σιλικονη θα ειμαι καλυμενος?για να μην μπλεκο τωρα και με αλουμινια κτλ...Κιχλιδες?χμμ ενδιαφερον ψαρακια αλλα δνε θα μπορεσω να βαλω τις ανουμπιες μου σωστα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-02-15, 15:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από babis100nx Εμφάνιση μηνυμάτων
!Αν περασω ενυδρειακη σιλικονη πανω στην σιλικονη θα ειμαι καλυμενος?για να μην μπλεκο τωρα και με αλουμινια κτλ..
Ετσι μόνο τυχον μικροδιαρροές θα γλυτώσεις,
αν υπάρξει προβλημα στατικότητας δεν θα σε σώσει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-02-15, 16:39
Το avatar του χρήστη Hobbit
Hobbit Ο χρήστης Hobbit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2015
Περιοχή: ¶γιος Ελευθέριος-Αθήνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

Τις ανουμπες μπορεις να τις βαλεις με τις κιλχιδες δεν θα εχουν προβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-02-15, 11:42
babis100nx Ο χρήστης babis100nx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή

Εαν κοψω 8 γωνιες τζαμι 2 για καθε πλευρα και βαλω 4 στισ γωνιες του πυθμενα και αλλες 4 λιγο πιο πανω η ακριβως στο μεσον του ενυδρειου θα κερδισω στατικοτητα?ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!!Επισης σκευτομαι να παω σε φωτισμο λεντ απλα σκευτομαι με ποιον τροπο θα παω οικονομικα!Eπισης θα ηθελα να μου πειτε με τι λεντ μπορω να πετυχω τον φωτισμο στο 3:30 παραπεμπω βιντεο για να δειτε.
https://www.youtube.com/watch?v=IaJUf2vyQl8
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-02-15, 22:31
babis100nx Ο χρήστης babis100nx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή

Καποια απαντηση?H καποιο site να διαβασω καθως επειδη το ενυδρειο θα μπει στο υπνοδωματιο θελω να επιτυχω το βραδυ χαμηλο φωτισμο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-02-15, 23:36
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

καλησπερα , αν το ενυδρείο εχει μονο το γυαλινο πατο κ τα τεσσερα τζαμια γυρω γυρω κ τις κοντρες επανω , αν βαλεις αναλογες κοντρες κατω, καλο κανεις , κακο δεν κανεις...


αντι για αλουμινιο , μπορεις να παρεις κ πλαστικες γωνίες κ υπαρχουν σε διαφορα χρώματα , ασπρο μαυρο μεχρι κ κοκκινο που σου αρεσει!!!

το θεμα ειναι οτι με γεμισμα νεας σιλικονης πανω απο την παλια , κανεις σχεδων τιποτα... με ενα ξυραφακι κοβεις το παλιο αρμο που ειναι στο εσωτερικο κ παιρνας νεο...

οσο για την γωνια όπως είπε κ ο Τακης, θα το δεσει το ενυδρειο σου στο μεγιστο βαθμο! θα γινει ντουρο!!!

οσο για το φωτισμό δες πρωτα τι θα κανεις με το καπακι

αν δεν κανεις καπακι μπορεις να βαλεις κρεμαστό αλλά να σκεφτείς κ την εξάτμιση νερού στον χώρο.

αν φτιάξεις καπάκι , μπορείς να την φτιάξεις με πλέξυγκλας όπου ο Τάκης ειναι έξπερτ σε αυτό , θα μπορέσει να σε βοηθήσει στο μέγιστο..

για τα λεντ , παρε κοντρολερ κ να ειναι ολα ρυθμιζόμενα (dimmable ή dimerable)

για το δυση ανατολη που λες , ή το κάνεις εσυ χειροκίνητα ή υπάρχουν πάλι διάφορα μηχανάκια που το κάνουν


για φυτά κ η βαλισνέρια ειναι καλό φυτό , δεν θέλει πολλά πράγματα , μεγαλώνει εύκολα , τραβάει πολλά νιτρικά (σαν βολβός που είναι) κ απλώνει άνετα...

σε σκαλάρια ειναι σούπερ γιατί κάνουν τα αυγά άνετα πάνω στα φύλλα.. βολεύει το σχήμα τους...

καπου διαβασα για το φιλτρο σου οτι η διαφορα ειναι 35 λιτρα περιπου το ενα με το αλλο... αν ειδα σωστα να κανω μια ερωτηση... το παλιο θα το τρεχεις ?

αν ναι ασε το παλιο φιλτρο στο παλιο κ παρε ενα νεο για το νεο...

τρέξε το νεο μεσα στο παλιο ενυδρείο για να παρεις βιολογία κ είσαι σουπερ.

καλες επιτυχιες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέα ψαροσύνθεση. Michalis... Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 6 12-02-14 19:16
Ψαροσύνθεση 120 λτ nireas Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 4 03-10-13 16:56
Νέο 60χ35χ40 - Ψαροσύνθεση Stergios90 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 5 09-05-13 09:46
ψαροσύνθεση ανδρεα Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 14 16-04-13 20:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04916 seconds with 15 queries