Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-06-13, 21:20
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή βοηθεια για σιντριβανακι...

καλησπερα.η θεια μου εχει πετ σοπ και μεταφερθηκε στη πανορμου.στο καινουριο της μαγαζι εχει απ εξω εναν χωρο στον οποιο θελει να φτιαξει (βασικα μου ειπε να της το φτιαξω εγω) ενα σιντριβανακι ή κατι τετοιο.λεω να φτιαξω μια τετραγωνη λιμνη (χωρις να σκαψω.απ το υψος του εδαφους και πανω) και μεσα να μπει μηχανισμος που να πεταει το νερο πανω ή οτι αλλο.αρχικα ας φτιαχτει αυτο και το παμε σιγα σιγα.ουτως η αλλιως δεν ξερω ποτε θα αρχισει η κατασκευη λογω λεφτων.θελω συμβουλες για το πως να το φτιαξω αυτο λοιπον?τσιμεντολιθους,τσιμεντο και durostick d1?ακουω γνωμες για κατι καλο και οικονομικο.ευχαριστω
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-06-13, 21:45
ANEMOS Ο χρήστης ANEMOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2004
Περιοχή: ATHINA
Μηνύματα: 302
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ANEMOS
Προεπιλογή

Aν δεν μιλαμε για πολλα λιτρα μια οικονομικη λυση ειναι να παρεις μερικα χοντρα ξυλα (ειδη κηπου,φυτωρια,πρακτικερ) να τα καρφωσεις σχηματιζοντας ενα τετραγωνο, Liner μεσα και εισαι ετοιμος
__________________
live the moment
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-06-13, 22:00
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

Liner ειναι αυτο το μαυρο πλαστικιο που μπαινει κατω στις λιμνες?που μπορω να το βρω και ποσο κοστιζει?
αν και με αυτη τη λυση εχω δυο ενδιασμους.
1.πως θα μπουν οι μηχανισμοι που θα πετανε το νερο πανω κτλ?απλα θα μπουν πανω απ το λινερ?
2.στο σημειο που θα ειναι φοβαμαι πως μπορει οποιοσδηποτε να το πειραξει και να το χαλασει και να γεμισει και νερα γι αυτο θελω κατι καπως πιο γερο.

ευχαριστω για την απαντηση.δεν το αποκλειω.βλεπουμε.περιμενω κι αλλες απαντησεις για κατι πιο σταθερο και γερο...
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-06-13, 22:10
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλό είναι να μην πετάει το νερό προς τα πάνω γιατί όταν φυσάει θα πιτσιλάει τους περαστικούς και αντί για διαφήμιση θα έχει θέματα. εκτός αν το πεζοδρόμιο έχει τεράστιο φάρδος.
καλύτερα να κυλάει το νερό από βράχο, κιούπι κτλ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-06-13, 22:16
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

να σου πω την αληθεια Μαρια κι εγω αυτο σκεφτομαι.και της ειπα για στυλ καταρρακτη αλλα εκεινη ειπε για συντριβανι.τελος παντων.θα δω μηπως της πω να φτιαξω αυτη την τετραγωνη λιμνη και στη μεση να εχει ειτε βραχους ειτε κατι αλλο και να τρεχει το νερο εκει με μια αντλια.

το αρχικο θεμα ειναι το πως να χτισω αυτη τη λιμνη...πραγματικα χρειαζομαι πολυ βοηθεια παιδια...βοηθεια
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-06-13, 22:31
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

το πιο εύκολο είναι να βρεις ένα πλαστικό δοχείο, διακοσμητικά τουβλάκια από μάντρα οικοδομικών υλικών, λάσπη χαρμάνι με τσιμέντο κτλ για εξωτερικό, ένα κυκλοφορητή , ένα σποτάκι και μία έξοδο που θα πετάει το νερό
https://www.google.gr/search?hl=el&s...+συντριβανιων&
φυσικά πρέπει να τραβήξεις γραμμή ρεύματος από το μαγαζί στο σημείο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-06-13, 23:39
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
το πιο εύκολο είναι να βρεις ένα πλαστικό δοχείο, διακοσμητικά τουβλάκια από μάντρα οικοδομικών υλικών, λάσπη χαρμάνι με τσιμέντο κτλ για εξωτερικό, ένα κυκλοφορητή , ένα σποτάκι και μία έξοδο που θα πετάει το νερό
https://www.google.gr/search?hl=el&s...+συντριβανιων&
φυσικά πρέπει να τραβήξεις γραμμή ρεύματος από το μαγαζί στο σημείο
τι πλαστικο δοχειο?εχεις κατι στο μυαλο σου?στειλε αν εχεις κατι νατο δω.
επισης το τσιμεντο κι αυτα πως να τα φτιαξω?
-------------------------
ισως αν εμπαινε κατι τετοιο http://www.toolplanet.gr/prod/419/16...%CE%A5%20235LT και καμια βαση κατω απ τα πιο ψηλα σημεια ωστε να μην σπασει και μετα ντηθει να ειναι η πιο ευκολη λυση.θελω γνωμες
__________________
Life is too short to cry
long enough to try

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Billy T : 04-06-13 στις 23:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-06-13, 01:05
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καταρχην πρεπει να μας πεις ποσο μεγαλο θα ειναι.
αναλογα το μεγεθος,καποια πραγματα θα συμφερουν καποια οχι.

προσωπικα,για εξω απο μαγαζι με τοσο κοσμο να περναει,θα διαλεγα ειτε το ξυλο με το Liner (και σκεπαστρο)ειτε ακομα καλυτερα κατι μικροτερο που θα μπορει να μαζευεται μεσα οταν κλεινει το μαγαζι.

το Liner εχει το κακο οτι μπορει να τρυπησει ευκολα αν παει καποιος και την κανει τη μ...
απτην αλλη,οτι και να βαλει,αν μενει εξω,καποια στιγμη κατι θα συμβει...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-06-13, 06:57
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα,
εφ όσον πρόκειται για πεζοδρόμιο, πρέπει να ληφθούν υπ όψιν πολλοί παράγοντες που αφορούν τις διαστάσεις, την ροή κυκλοφορίας των πεζών, στάθμευσης των αυτοκινήτων και των μηχανών (για πιθανές φθορές στην εγκατάσταση), η συνήθης φορά του ανέμου, γιατί θα ενοχλεί τους περαστικούς και πιθανατότα θα διώχνει έξω το νερό με αποτέλεσμα ν αδειάζει η δεξαμενή και με κίνδυνο να καεί το μοτέρ, και αυτά που είπε ο kgf12345 πιο πάνω, οτι θα περνάνε νεαροι και πιτσιρίκια και θα παίζουν έως και θα βανδαλίζουν.
έπειτα σε κάθε τι που φτιάχνουμε βασικό και κύριο λόγο παίζει η προσωπική μας αισθητική και η διάθεσή μας να το υποστηρίξουμε στην καθημερινότητά του.
πρέπει πρώτα να κάνετε μια αναζήτηση και στο ιντερνετ και επι τόπου σε καταστήματα, για ιδέες και για το οικονομικό και μετά σε λεπτομέρειες τα συζητάμε.
εγώ σου βάζω ένα λινκ από ένα κατάστημα που έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν και είμαι πολύ ευχαριστημένη.
δες τους τρόπους που μπορεί να βγαίνει το νερό, μην εστιάζεις στις υπερπαραγωγές είναι απαγορευτικού κόστους και μπες στα εξαρτήματα να δεις τα ακροφύσια και τους δακτύλιους γιατί αυτά δίνουν το σχήμα .
στο νερό.
για λεκάνη θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και μια μεγάλη στρογγυλή γλάστρα στο χρώμα του αμίαντου απ αυτές που βάζουν στα πάρκα και είναι βαρειές και χωρίς τρύπα.
αν αποφαίσεις να πάρεις την λεκάνη που έδειξες θα χρειαστεί χτίσιμο περιμετρικά προφανώς με κάποια πέτρα και αυτό απαιτεί να πάρεις άτομο γνώστη δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου αφού δεν ξέρεις
http://www.fountains.gr/index.php?op...mid=65&lang=el
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-06-13, 07:53
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

Καλημερα.γυρω απ το μαγαζι εχει σκαλια που ανεβαινουν στο πεζοδρομιο,δηλαδη το μαγαζι ειναι πιο κατω και εχει σαν αυλη μπροστα απλα που κατω δεν εχει χωμα.παλια ηταν ανθοπωλειο.αυτος που το ειχε ειχε βαλει γλαστρες με φυτα,απο πανω χωμα και γυρω γυρω πετρες.λεμε λοιπον μηπως βγει ολο αυτο και εκει φτιαχτει οτι φτιαχτει.δειτε φωτο και μου λετε.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0366.jpg
Εμφανίσεις:  738
Μέγεθος:  77,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0367.jpg
Εμφανίσεις:  749
Μέγεθος:  111,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0368.jpg
Εμφανίσεις:  611
Μέγεθος:  112,0 KB  
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-06-13, 08:03
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

Μαρια τιμες στο σαιτ που μου εστειλες δεν εχει?
επισης κατι τετοιο δεν κανει?http://www.drivastools.gr/%CE%B5%CF%...w--p-6599.html
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-06-13, 08:37
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

εμένα αυτό που εχει ο προηγούμενος μου αρέσει.
θα μπορούσες απλά να προσθέσεις ένα μικρό υδάτινο στοχείο και φως.
όταν βάζεις φωτογραφίες, καλό είναι να τις βάζεις με πλήρη τον χώρο για να δούμε την πορεία των πελατών σε σχέση με την είσοδο του καταστήματος και το διακοσμητικό στοιχείο. μας παιδεύεις
ναι τα ίδια εξαρτήματα είναι.
αυτό το κατάστημα εγώ το βρήκα πριν πολλά χρόνια όχι από το ίντερνετ αλλά ψάχνοντας ένα ένα όλα τα παρόμοια μαγαζιά στην περιοχή της Λ.Μαραθώνος και ήταν το πιο εξυπηρετικό και που με βοήθησε στην πιο φθηνή λύση. δεν έχω επαφή με τις τιμές τώρα και νομίζω στο σάιτ δεν έχει τιμές. απ όπου ψωνίσεις πρέπει να πας επι τόπου για να μπεις και στο πνεύμα της λειτουργίας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-06-13, 08:41
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Εγώ θα έλεγα να μη μπλέξεις με liner, μονώσεις κλπ
Βρες μια πολυεστερική δεξαμενή στο μέγεθος που σε βολεύει
και μετά με απλή τοιχοποιία κλπ φτιάχνεις κάτι όμορφο.
πχ http://www.hydro-tech.gr/defaultca06.html?req=XKAD
http://www.aquaticeco.com/subcategor...9-0274C0CC5521
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-06-13, 09:00
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

σχετικα με τις φωτο σορρυ.οταν ξαναπαω θα βγαλω τον χωρο.επισης θελω να πω οτι κι εμενα μου αρεσει αυτο με τα φυτα.
να τονισω οτι δεν ειναι κατι που θα φτιαξω για μενα.εγω εχω ενσταση και με το να χαλασουμε αυτο που ηδη υπαρχει και με το να μπει συντριβανι αλλα θα το συζητησω μαζι της ξανα και βλεπουμε.ειναι κανενας που εχει εμπειρια απο τετοια και επισης εχει χρονο και μερακι και θα μπορουσε οταν με το καλο παρθει η αποφαση να φτιαχτει αυτο να βοηθησει?γιατι αλλιως ειναι να το φτιαχνω με εναν εμπειρο και αλλιως μονος.ειναι ωραιο να καταπιαστω με αυτο αλλα ειμαι τελειως απειρος με τη συγκεκριμενη κατασκευη.
κι εγω για λινερ θα ελεγα καλυτερα οχι.τωρα τι να πω?θα δειξει.
τιποτα δεν ειναι σιγουρο ακομα για το πως ακριβως θα φτιαχτει κτλ.το μονο σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστω πολυ βοηθεια
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-06-13, 09:58
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν και δεν φαινεται ολος ο χωρος και τι περιθωριο υπαρχει στις φωτο,εφοσον υπαρχει αυτη η συνθεση που υπαρχει ηδη με τι πετρες και τα φυτα,εγω θα το χρησιμοποιουσα.

δηλαδη,θα μπορουσες να κανεις ενα "ανοιγμα" στα φυτα και χωρις να αφαιρεσεις τις γυρω γυρω πετρες,να το μεγαλωσεις λιγο στο ιδιο στυλ ομως(με πετρα) και να κανεις ενα επιπεδο πιο χαμηλα στο εδαφος.

στο πανω μερος οπου θα κανεις το ανοιγμα στα φυτα, θα μπορουσες να βαλεις καποιο (πυλινο ισως?) δοχειο με μια τρυπα στο πισω μερος και με μια αντλια να στελνεις το νερο απο χαμηλα,στο δοχειο. το δοχειο με ελαφρια κλιση ωστε να μαζευεται το νερο μεσα του πριν ξεχειλισει και τρεξει στο χαμηλοτερο επιπεδο.αν εχει "κοιλια" το δοχειο ακομα καλυτερα.σαν αυτα τα "κιουπια" με το μεγαλο ανοιγμα που βαζουν σε κηπους κλπ.

βεβαια δεν ξερω αν θα τις αρεσει της θειας σου σαν ιδεα,αλλα εγω θα κοιταζα να το χρησιμοποιησω αυτο που υπαρχει με κατι αναλογο.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-06-13, 10:13
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

αν καταλαβα καλα λες να σκαψουμε λιγο το εδαφος?αν ναι δεν νομιζω να υπαρχει τετοια δυνατοτητα.παντως κι εγω σκεφτομουν να της πω οχι για συντριβανι και να φτιαξουμε με κανενα κιουπι σαν καταρρακτη.και θελω να αξιοποιησουμε και τα φυτα.
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-06-13, 10:31
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν χρειαζεται να σκαφτει τιποτα στο εδαφος.οπως ειναι, απλα θα γινει αλλο ενα επιπεδο σαν "λεκανη" πιο χαμηλα.μπορεις να ψηλωσεις το θεμα με τα φυτα αν χρειαζεται για να υπαρξει υψομετρικη διαφορα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-06-13, 10:36
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

δεν ξερω αν εννοεις αυτο αλλα εγω ειχα σκεφτει μηπως εμπαινε μαι πλαστικη στρογγυλη δεξαμενη στη μεση και γυρο γυρω τα φυτα.αυτο λες απλα λες τα φυτα να ειναι πιο ψηλα?
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-06-13, 10:38
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

το πιο ευκολο ειναι.
περνεις μια πλαστικι δεξαμενη. υπολογισε την γυρο στα 100 ευρω.
την στολιζεις περιμετρικα με πετρες - ξυλα και φυτα.
περνεις ενα κουβα και τον βαζεις μεσα στην δεξαμενη.
μεσα στον κουβα βαζεις την αντλια σου.
γεμιζεις τον κουβα βιολογικο υλικο, και στο τελος σουγγαρι.
την σωλινα απο την αντλια μετα την περνας σε πισω απο το κιουπι που εχεις στιριξει σε μια ακρη της δεξαμενης και εισαι ετοιμος!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-06-13, 10:44
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

ναι ειναι ωραια ιδεα αυτη.για δεξαμενη λεω να παρω αυτη με τα 230 λιτρα με 52 ευρωhttp://www.bakoplast.gr/kad.htm.γιατι οπως θα στολιστει γυρω γυρω με τα φυτα κτλ μετα νομιζω θα γινει πολυ μεγαλο.αλλα και για θεμα λεφτων.το κιουπι πως θα στερεωθει?
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-06-13, 10:54
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Billy T Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξερω αν εννοεις αυτο αλλα εγω ειχα σκεφτει μηπως εμπαινε μαι πλαστικη στρογγυλη δεξαμενη στη μεση και γυρο γυρω τα φυτα.αυτο λες απλα λες τα φυτα να ειναι πιο ψηλα?
ναι.απλα θα χρησιμοποιησεις τη διαφορα σε υψομετρο που δινει το "παρτερι" με τα φυτα και ετσι τα κανεις κεντρικο θεμα,αφου απο εκει θα πεφτει το νερο.μπορεις να το συνεχισεις και με μια ρηχη καπως λεκανιτσα αν θες.απλα να γινει ετσι που να δενει με το υπολοιπο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-06-13, 11:03
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Billy T Εμφάνιση μηνυμάτων
το κιουπι πως θα στερεωθει?
το κιουπι με σιλικονη η λιγη λασπη. για δεξαμενη θα ελεγα να παρεις την λιγο πιο μεγαλη... σκεψου το γιατι μετα και να θες δεν θα γινετε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-06-13, 12:38
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν και δεν φαινεται ολος ο χωρος και τι περιθωριο υπαρχει στις φωτο,εφοσον υπαρχει αυτη η συνθεση που υπαρχει ηδη με τι πετρες και τα φυτα,εγω θα το χρησιμοποιουσα.

δηλαδη,θα μπορουσες να κανεις ενα "ανοιγμα" στα φυτα και χωρις να αφαιρεσεις τις γυρω γυρω πετρες,να το μεγαλωσεις λιγο στο ιδιο στυλ ομως(με πετρα) και να κανεις ενα επιπεδο πιο χαμηλα στο εδαφος.

στο πανω μερος οπου θα κανεις το ανοιγμα στα φυτα, θα μπορουσες να βαλεις καποιο (πηλινο ισως?) κιούπι με μια τρυπα στο πισω μερος και με μια αντλια να στελνεις το νερο απο χαμηλα,στο δοχειο. το δοχειο με ελαφρια κλιση ωστε να μαζευεται το νερο μεσα του πριν ξεχειλισει και τρεξει στο χαμηλοτερο επιπεδο.αν εχει "κοιλια" το δοχειο ακομα καλυτερα.σαν αυτα τα "κιουπια" με το μεγαλο ανοιγμα που βαζουν σε κηπους κλπ.

βεβαια δεν ξερω αν θα τις αρεσει της θειας σου σαν ιδεα,αλλα εγω θα κοιταζα να το χρησιμοποιησω αυτο που υπαρχει με κατι αναλογο.
συμφωνώ
στην μέση του "λοφακίου" θα ακουμπήσεις ένα κιούπι όπου θα περνάει το νερό και θα πεφτει προς τα κάτω. εργασία στο λοφάκι καμμία.
που θα πέφτει το νερό;
2 περιπτώσεις
1.η πιο εύκολη σε μια πέτρινη γούρνα που βρίσκεις σε παλιατζίδικα
2. κάνεις ένα περιμετρικό αυλάκι στο υπάρχον λοφάκι το οποίο το κάνει να μοιάζει τελικά σαν νησίδα.

πρέπει να σκάψεις με κοφτάκι τα πλακάκια του πεζοδρομίου και να περάσεις τα ηλεκτρικά καλώδια με πλαστικό κάλλυμα και να ξανατσιμεντάρεις.

στην γούρνα θα μπορούν να πίνουν νερό και οι σκύλοι, γάτες

επίσης άσχετο αλλά σχετικό αφού είναι πετ σοπ ένας λόγος περισσότερο να βάλει κολωνάκια να δένει ο κόσμος τα σκυλιά του.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  πέτρινη γούρναa_288.jpg
Εμφανίσεις:  1694
Μέγεθος:  102,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  κιουπιcf80ceb9ceb8ceb1cf81ceb9.jpg
Εμφανίσεις:  467
Μέγεθος:  43,1 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-06-13, 12:48
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

φιλε θαναση θα δουμε αλλα ειναι και το οικονομικο και ο χωρος.θα δουμε.δεν θα ναι και δικο μου.μαλλον 230

μαρια ειναι μεγαλη διαδικασια ολη αυτη αν και πολυ ωραια.τις πετρινες γουρνες σε τι τιμες μπορω να τις βρω και τι λιτρα ειναι?
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-06-13, 12:50
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Billy T Εμφάνιση μηνυμάτων
μαρια ειναι μεγαλη διαδικασια ολη αυτη αν και πολυ ωραια.τις πετρινες γουρνες σε τι τιμες μπορω να τις βρω και τι λιτρα ειναι?
ποια είναι η μεγάλη διαδικασία?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-06-13, 12:54
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

παντως οτι κ να κανεις θαχει καποιο κοστος.εκτος αν εχεις ολα τα υλικα που θα χρειαστεις ηδη.
η μονη αλλη λυση που μπορω να σκεφτω ειναι κατι ετοιμο σε πετρινο look(αλλα προφανως πλαστικο,πολυεστερικο κλπ).βαλε μια στο γκουγκλ "συντριβανια ετοιμα" κ δες τιμες.με κανα 200αρι βρισκεις.αν το ψαξεις αρκετα μπορει να βρεις κ πιο φτηνα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-06-13, 12:56
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

το να κοψω τα πλακακια κτλ.
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-06-13, 13:00
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν δεν σε νοιαζει να μη φαινονται τα καλωδια,μπορεις να τα περασεις μεσα σε πλαστικη η μεταλικη σωληνα(υπαρχουνε γιαυτη τη δουλεια)και να βιδωθει στο πλακακι με πιαστρακια(δε θυμαμαι πως λεγονται,εχουν σχημα υψιλον)η με μεταλικο τσερκι.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-06-13, 13:03
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

ναι.τι αντλια θα χρειατω?
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-06-13, 13:07
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κοιταξε τους κινεζους, resun η sun sun.εγω τετοια θα εβαζα.κανα 20ευρω υπολογισε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΒΟΗΘΕΙΑ giota Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 31-08-11 20:58
ΒΟΗΘΕΙΑ .. platy Ζωοτόκα 26 13-12-09 15:20
Μια βοηθεια !!! gmavro Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 11-12-09 13:32
ΒΟΗΘΕΙΑ KARAGIANNISV Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 24-02-07 19:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09117 seconds with 14 queries