Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-06-13, 18:33
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή μπορει να μπει χρυσοψαρο?

Kαλησπερα.εφτιαξα σημερα μια μικρη ''λιμνουλα'' και την εχω στο μπαλκονι.η απορια μου ειναι αν μπορω να βαλω μεσα ενα χρυσοψαρο.ειναι 40κατι λιτρα καθαρα.
και κατι ακομη.αν μπορει να μπει τελικα υπαρχει φοβος να τρωει τις ριζες των λουλουδιων(νουφαρων-υακινθων του νερου)?
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0315.jpg
Εμφανίσεις:  843
Μέγεθος:  38,4 KB
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-06-13, 21:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Mονο 1-2 μικρα ψαρια fancy ειδους (πχ funtail) και με την προοπτικη να δωθουν σε λιγο καιρο σε μεγαλυτερο ενυδρειο (100+).
Αλλαγη καθε 3-7 μερες το μισο τουλαχιστον νερο με νερο προετοιμασμενο στην ιδια θερμοκρασια.
Θελεις ψυξη (και αναπληρωση εξατμισης). Θα πιανει 35-40αρες το νερο.
Φυσικα θελει μπολιασμα το φιλτρο του για να μπουν αμεσα ψαρια.

Με τα χρυσοψαρα γενικα ειναι ενα ρισκο τα φυτα, αλλα δεν πιστευω αν εχουν φαι να αφνε οτι θα τα πειραξουμ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-06-13, 21:29
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Φίλτρο υπάρχει?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-06-13, 21:43
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλτρο υπάρχει?
κι εγώ αυτό δεν είδα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-06-13, 23:39
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

κοιτάχτε το έφτιαξα σήμερα αυτό.είναι ακόμη αρχή.φίλτρο όχι δεν υπάρχει.αλλά σκέφτομαι να μπει.εννοείται πως αν τελικά μπει ψάρι μέσα θα υπάρχει φίλτρο και μάλιστα στρωμένο.μες στο φόρουμ είχα δει κάτι με ζαρντινιέρες νομίζω.σκέφτομαι να έχω μια από πάνω και να έχει μέσα βιολογικό υλικό κτλ και το νερό μετά να ξανακαταλήγει στη "λιμνουλα"...
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-06-13, 23:43
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Το τελευταίο που πρέπει να σ απασχολεί είναι η τύχη των φυτών αν βάλεις χρυσόψαρα
Ισχύουν όλα όπως τα έγραψε πιο πάνω ο Σπύρος
Εγώ θα ανησυχούσα κυρίως για την ψύξη. Πρέπει να την κρατάς περίπου στους 25 ενώ έξω θα έχει 40!!!
Θέλει καλό σχεδιασμό...

Και φυσικά να έχεις στο μυαλό σου πως κάποια στιγμή θα ξανάρθει χειμώνας
Είτε βάζεις θερμαντηρα είτε βάζεις τη λίμνη μέσα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-06-13, 00:11
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

τα κουνουποψαρα θα έχουν θέμα με την θερμοκρασία;νομίζω αυτά αντέχουν στις αλλαγές.τι λέτε;ώστε να έχω μόνο την φίλτρανση στο νου μου.
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-06-13, 00:15
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

ναι βάλε καλύτερα κουνουπόψαρα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-06-13, 00:22
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

μπήκε και το καλοκαίρι σήμερα (καλό μήνα και καλό καλοκαίρι να έχουμε) οπότε ίσως είναι και πιο πρακτικά.αυτά αντέχουν και χωρίς ψύξεις,θερμοστατες κτλ ε;

και δεν υπάρχει περίπτωση να πειράξουν τα φυτά όπως τα χρυσόψαρα.ή κάνω λάθος;
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-06-13, 00:25
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

αντέχουν έξω και τον χειμώνα, θα βάλεις βέβαια φιλτράκι.
το έχεις στο εξωτερικό σημείο το μπαλκονιού? γιατί δεν φαίνεται η συνολική προοπτική του χώρου.
σκοπεύεις να καλύψεις κάπως το δοχείο?
ναι καλό μήνα και καλή επιτυχία στην λιμνούλα σου!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-06-13, 00:38
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

σε ευχαριστώ πολύ αν και ο θεός να την κάνει λίμνη (μόνο 40κάτι λίτρα καθαρά).το μπαλκόνι είναι απελπιστικά μικρό.εγώ τραβάω μέσα απ το σπίτι να φανταστείς.το άσπρο που φαίνεται αριστερά είναι ο τοίχος.αλλιώς αν ήταν πιο μεγάλο το μπαλκόνι θα πήγαινα σε άλλα λίτρα και γενικώς θα έκανα πολλά.για φίλτρο εννοείται.σκέφτομαι να κάνω κάτι με καμία ζαρντινιέρα.θα δούμε.πάντως φίλτρο αν μπουν ψάρια θα έχει.κουνουποψαρα που μπορώ να βρω πέρα από ποτάμια κτλ;έχει κάνεις που μπορεί να μου χαρίσει μερικά ή να μου πουλήσει σε καλή τιμή;που μπορώ να βρω;και πόσα να βάλω;
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-06-13, 01:14
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

τα κουνουπόψαρα είναι μικρά ψαράκια, δεν ξέρω πολλά γι αυτά, αλλά έχω ακούσει οτι γεννούν εύκολα, οπότε δεν θα πρέπει να βάλεις πολλά. δεν ξέρω αν υπάρχουν στα καταστήματα, κάποιοι παίρνουν από το πάρκο τρίτση.
στα λίτρα σου κι ένα μικρό φιλτράκι θα σε καλύπτει φαντάζομαι αφού έχεις και τα φυτά. παροχή ρεύματος έχεις έξω?
μπορείς στο μπροστινό μέρος να βάλεις το φυτό τηλέγραφος που κάνει ρίζες μόνο με νερό, υπάρχει σε μωβ και πράσινο χρώμα, μπορείς να τον βρείς και στο δρόμο σε γλάστρες σε μονοκατοικίες. κι ένα κλωνάρι να κόψεις, κάνει ρίζες στο νερό.
αν δεν καλύψεις το πλαστικό, μπορείς να κολλήσεις βότσαλα με σιλικόνη ή να βάλεις κομμάτι πλαστικού πλέγματος και να ακουμπήσεις ένα αναρριχώμενο πάνω του και το ίδιο να πλεχτεί και στα κάγκελα του μπαλκονιού να δώσει μια εικόνα εννιαίου τοπίου
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  τηλέγραφος μωβDSCN7669.jpg
Εμφανίσεις:  761
Μέγεθος:  88,8 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-06-13, 06:37
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

λοιπόν.για τα ψάρια δεν ξέρω.ντρέπομαι λίγο να πάω εκεί να τα μαζέψω.είναι και κεντρικά η λίμνη και θα με βλέπουν όλοι.ή τα μαζεύουν πουθενά πιο απόμερα;ξέρεις;

για το φυτό τηλεγραφος ωραίο το ξέρω σαν φυτό και έχει ένας απέναντυ σε κάτι γλάστρες στον δρόμο μπορώ μάλλον να πάρω ένα κλάδεμα.αλλά πως το βάζω;απλά το αφήνεις κι επιπλέει ή θέλει φυτεμα;γιατί δεν έχω χώμα κάτω.όχι ακόμα τουλάχιστον.και θέλει πολύ ήλιο;γιατί εκεί που είναι η λίμνη δεν θα έχει πολύ ήλιο.

και τέλος εκεί με τα πλαστικά,τα πλέγματα κτλ δεν κατάλαβα τι εννοείς.σε έχασα λίγο.ποιο πλαστικό να καλύψω;
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-06-13, 09:16
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλημέρα
Ξεκίνα διαβάζοντας αυτα

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ia_affinis.htm
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....FC%F8%E1%F1%E1
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....FC%F8%E1%F1%E1
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....FC%F8%E1%F1%E1
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-06-13, 09:20
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα,
ευτυχώς που το γνωρίζεις το φυτό γιατί στο ιντερνετ δεν βρίσκω φωτογραφίες του πράσινου.
το μωβ έχει πιο αργή ανάπτυξη, το πράσινο ταχύτατη.
βάλε και από τα δύο αν βρεις.
δεν το αφήνεις να επιπλέει σαν το κερατόφυλλο γιατί θα σαπίσει.
πρέπει να βρεις ένα τρόπο με ενα μικρό βαρύδι, βοτσαλάκι κτλ. να δέσεις το κάτω μέρος να είναι μέσα στο νερό και ο κύριος βλαστός να είναι έξω.
μπορείς πριν το βάλεις στην λιμνούλα να το βάλεις σε ποτήρι να πετάξει ρίζες.

το πλέγμα χρειάζεται να το χρησιμοποιήσεις αν αποφασίσεις να ακουμπήσεις κάποιο αναρριχώμενο επειδή το δοχείο σου είναι πλαστικό και δεν μπορεί να βεντουζάρει το φυτό πάνω του.
το πλαστικό πλέγμα υπάρχει απ όσο ξέρω σε μαύρο, άσπρο και πράσινο χρώμα και το βρίσκεις και σε καταστήματα με είδη κιγκαλερίας (μπογιές, βίδες κτλ) και σε φυτώρεια.
θα έλεγα μαύρο για σένα και θα πρέπει να το κολλήσεις με σιλικόνη σε κάποια σημεία και στην ραφή της ένωσης μπορείς να το δέσεις με πλαστικό νήμα λουλουδιών ή καλωδίων (το πλαστικό με συρματάκι μέσα).
αν πάνω του κολλήσεις κάποια ωραία πλακέ πέτρα, τίποτα βότσαλα και φυσικά το φυτό θα δώσει ωραίο αποτέλεσμα.
δεν ξέρω αν βοηθάει η περιγραφή μου.
το υλικό που χρησιμοποίησε για περιμετρική κάλυψη ο kgf12345 είναι πανέμορφο αλλά δεν ξέρω τι πάχος έχει και αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί στην περίπτωσή σου.
και πάλι θα σου έλεγα να χρησιμοποιήσεις αναρριχώμενο φυσικά (είμαι "κολλημένη")
αν είχες πιο πολύ χώρο μπροστά θα σου έλεγα άλλα πράγματα. αυτή είναι μια ιδέα που δεν απαιτεί όγκο. το αναρριχώμενο θα πρέπει να το διαλέξεις αρκετά μεγαλωμένο για να φτάσει αρκετά κατ αρχήν και την γλαστρούλα του την βάζεις δεξιά ή αριστερά να έχει πρόσβαση και στο κάγκελο.

ιδέες λέμε για ενεργοποίηση της σκέψης, μέσω της ιδέας ενός άλλου, έρχεται και στο δικό μας μυαλό μια σκέψη που δεν είχαμε πιο πριν.

για τα κουνουπόψαρα δεν ξέρω περίμενε να σου πει κάποιος άλλος.
αν θες να τα αγοράσεις να βρούμε το όνομα (υπάρχει μέσα στο φόρουμ και στο "γη και ύδωρ) να κάνεις μερικά τηλεφωνήματα σε καταστήματα.
το πλέγμα είναι αυτό της φωτό
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  πλεγμα πλαστικόpl218382-low_carbon_steel_wire_or_stainless_steel_wire_pvc_coated_welded_wire_gri.jpg
Εμφανίσεις:  709
Μέγεθος:  39,6 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-06-13, 09:36
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

βρήκα και μια άλλη ιδέα για κάλυψη του δοχείου. μπορείς να κολλήσεις τάβλες ανά διαστήματα, όχι ενωμένες μεταξύ τους, να τις βάψεις στο χρώμα της αρεσκείας σου (εγώ θα έλεγα σε τόνο του γκρι).
επίσης αφού είναι μικρό το μπαλκόνι μπορεί να είναι όλο περιβάλλον λίμνης με βότσαλα και πέτρες στο πάτωμα. σου βάζω δύο φωτογραφίες
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ξύλινη επένδυση λιμνούλαςUB1362300_-20326989.jpg
Εμφανίσεις:  386
Μέγεθος:  35,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  βοτσαλο περιμετρικό644744_524913840898634_477844678_n.jpg
Εμφανίσεις:  559
Μέγεθος:  51,3 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-06-13, 09:47
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

ειναι πολυ ομορφα ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και την βοηθεια.και η ιδεα για το πλεγμα πολυ ωραια με το αναριχομενο αλλα υπαρχει ενα θεματακι.στο μπαλκονι δεν υπαρχει χωρος και για αλλη γλαστρα και επισης φωναζει και η μαμα μου.και την λιμνουλα με τα χιλια ζορια και με λιγο τσαμπουκα την εφτιαξα.(ευχομαι οταν τα κουνουποψαρα θα μειωσουν τα κουνουπια να εκτιμησει την λιμνουλα μου)...τα λιτρα με απογοητευουν γιατι ειναι λιγα.ειχε και ενα τετοιο πλαστικο κουτι ιδιες διαστασεις αλλα πιο ψηλο οποτε θα χωρουσε στο μπαλκονι και θα ειχα και περισοτερα λιτρα(περιπου τα διπλασια νομιζω) και θα ηταν ολα αλλιως.αλλα θα με εσφαζε...οποτε για αρχη το αφηνω ετσι και βλεπουμε...

οσο για το φυτο το πρασινο παιζει να το εχω δει αλλα δεν το θυμαμαι καλα.σιγουρα ξερω το μωβ.αλλα απο ηλιο θελει πολυ?????(γιατι δεν εχει πολυ ηλιο εκει που ειναι η λιμνουλα)
και επισης αν απλα κραταω το κατω μερος του κλαδεματος μες στο νερο θα ειναι οκ?

ειναι με ζουμ αλλα για δες αν καταλαβεις.τετοιο δεν ειναι κι αυτο το μωβ κατω απ την πρασιναδα?
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0333.jpg
Εμφανίσεις:  262
Μέγεθος:  33,7 KB
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-06-13, 09:54
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου...
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-06-13, 10:07
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

ναι αυτός είναι ο μωβ
δεν θέλει ήλιο, φτάνει το φως της ημέρας. ναι, κάνε ένα ματσάκι τα κλαδέματα και βάλτα να ακουμπάνε στο νερό αφήνοντας το μεγαλύτερο μέρος απ έξω. κόψ του αρκετά δεν παθαίνει κάτι κακό το μητρικό φυτό με το κόψιμο, αντίθετα αναννεώνεται.
ξέπλυνέ τα πριν τα βάλεις στο νερό σου.
γλάστρα ή ζαρντινιερούλα με το αναρριχώμνεο μπορείς να κρεμάσεις στο κάγκελο του μπαλκονιού πάνω από την λιμνούλα σου, οπότε θα εκμεταλευτείς τον ίδιο χώρο. αν δεν ενοχλεί περαστικούς το νερό του ποτίσματος μπορείς να την κρεμάσεις και από την εξωτερική πλευρά.
αν το φτιάξεις όμορφα και βάλεις κι ένα σποτάκι να φωτίζει το βράδυ, θα δώσει βάθος στο δωμάτιο και θα φαίνεται όμορφα και τον χειμώνα οπότε η μητέρα σου θα είναι ικανοποιημένη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-06-13, 10:07
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
ευτυχώς που το γνωρίζεις το φυτό γιατί στο ιντερνετ δεν βρίσκω φωτογραφίες του πράσινου.
http://users.sch.gr/gpantakis/?p=6700
αυτο δεν ειναι το πρασινο?
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-06-13, 10:10
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

υπάρχει κι αυτός ο δίχρωμος τηλέγραφος
http://www.fytokomia.gr/permalink/6189.html
-------------------------
όχι δεν τον βλέπω τον πράσινο. έχει παρόμοιο φύλλο αλλά είναι πιο λεπτούλης στην υφή και αναπτύσσεται πολύ γρήγορα
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 02-06-13 στις 10:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-06-13, 10:13
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

έλα "γίναμε" αυτός είναι
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  πράσινος τηλέγραφος21062011092.jpg
Εμφανίσεις:  1010
Μέγεθος:  163,1 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-06-13, 10:16
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι αυτός είναι ο μωβ
δεν θέλει ήλιο, φτάνει το φως της ημέρας. ναι, κάνε ένα ματσάκι τα κλαδέματα και βάλτα να ακουμπάνε στο νερό αφήνοντας το μεγαλύτερο μέρος απ έξω. κόψ του αρκετά δεν παθαίνει κάτι κακό το μητρικό φυτό με το κόψιμο, αντίθετα αναννεώνεται.
ξέπλυνέ τα πριν τα βάλεις στο νερό σου.
γλάστρα ή ζαρντινιερούλα με το αναρριχώμνεο μπορείς να κρεμάσεις στο κάγκελο του μπαλκονιού πάνω από την λιμνούλα σου, οπότε θα εκμεταλευτείς τον ίδιο χώρο. αν δεν ενοχλεί περαστικούς το νερό του ποτίσματος μπορείς να την κρεμάσεις και από την εξωτερική πλευρά.
αν το φτιάξεις όμορφα και βάλεις κι ένα σποτάκι να φωτίζει το βράδυ, θα δώσει βάθος στο δωμάτιο και θα φαίνεται όμορφα και τον χειμώνα οπότε η μητέρα σου θα είναι ικανοποιημένη
θα παω να του τα κοψω.αλλα το βραδυ(ειναι απενατυ.ευχομαι μην μου πει τιποτα αν τα δει στο μπαλκονι μου)
αν το δεσω με κλωστη και την κλωστη σε μια πετρα θα επιπλεει και θα ειναι οκ?επισης τα κλαδεματα τι μεγεθος να ειναι?(ισως ειναι χαζη ερωτηση αλλα οκ)
και για δες κι αυτοhttp://www.valentine.gr/tradescantia...da_gr.php.λεει οτι ειναι τοξικο και διαφορα τετοια.σιγουρα μπαινει σε νερο και θα ειναι οκ?και σιγουρα τα ψαρια θα ειναι καλα?
(δεν σε αμφισβητω απλα προσπαθω να ενημερωθω οσο το δυνατον καλυτερα)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
έλα "γίναμε" αυτός είναι
ωραιος ειναι αλλα μου αρεσει πιο πολυ ο μωβ.να μην ειναι και ολα πρασινα μεσα στην τεραστια λιμνη μου
__________________
Life is too short to cry
long enough to try

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Billy T : 02-06-13 στις 10:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-06-13, 10:17
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

που είναι το "αυτό" να το διαβάσω? καλά κάνεις να με αμφισβητείς και να ψάχνεις. δεν έχω υπ όψιν μου, να το δω. αν υπάρχει θέμα θα τον φυτέψεις κάπου εξωτερικά. για βάλε το λινκ, το δικό μου ήταν?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-06-13, 10:18
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

το ειχα ξεχασει.το προσθεσα.για δες...ειναι στο πανω ποστ.
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-06-13, 10:23
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

ναι το βρήκα, καλύτερα μην τον βάλεις στο νερό της λίμνης. φύτεψέ τον κάπου περιμετρικά. κόψ τον σήμερα, αρκετά μακρυά κομμάτια και βάλ τον σε νερό να ριζώσει και όταν αποφασίσεις οριστικά για το περιβάλλον, βλέπουμε πως θα τον βάλεις
βέβαια θα ψάξω για τον πράσινο γιατί έχει διαφορετική υφή ο βλαστός του και θα σου πω
-------------------------
τι να σου πει ο γείτονας? σιγά.... δεν του κάνεις κακό κόβοντάς τον
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 02-06-13 στις 10:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-06-13, 10:23
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

αρα δηλαδη ακυρος ο τηλεγραφος ο μωβ για την λιμνουλα?
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-06-13, 10:35
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

δεν μπορώ να σου απαντήσω 100%. αυτό βέβαια αφορά τα ψάρια.
μπορείς να τον βάλεις σε ξεχωριστό μικρό πλαστικό δοχείο χωρίς τρύπες και να το στερεώσεις σε μία γωνία της λίμνης καλού κακού.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-06-13, 10:58
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

πφφφ...και χαρηκα.μηπως υπερβαλει αυτος στο λινκ που σου εστειλα αν ηταν τοσο τοξικο και τοσο κακο δεν θα το ειχαν τα 3/4 του ελληνικου πληθυσμου στα μπαλκονια τους κτλ.γενικως τι αλλα φυτα μπορω να βαλω?
-------------------------
να ανοιξω ενα θεμα και στις λιμνες να ακουσω γνωμες?γιατι εκει που το φτασαμε το θεμα μονο με χρυσοψαρα δεν εχει να κανει.ε?
__________________
Life is too short to cry
long enough to try

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Billy T : 02-06-13 στις 10:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-06-13, 11:00
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

βάλτον παιδί μου, απλά να μην κινούνται οι ρίζες στο νερό όπου θα τσιμπολογάνε τα ψάρια. γι αυτό σου είπα βάλε ένα πλαστικό δοχείο χωρίς τρύπες.
μπορείς να βάλεις και πόθο που σίγουρα κάνει καλό στο νερό είναι πρασινοκίτρινος με μεγάλα φύλλα αλλά το χειμώνα μπορεί να μην αντέξει έξω
-------------------------
ναι άνοιξε θέμα για μικρή λίμνη στο μπαλκόνι
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 02-06-13 στις 11:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μπορει να μπει τιποτα??? manos_samos Αρχάριοι γλυκού νερού 5 16-10-10 15:03
με endlers τι αλλο μπορει να μπει? sefis Γλυκό νερό - Γενικά 22 24-02-10 16:52
με τι ψαρια μπορει να μπει? nikos mennis Γλυκό νερό - Γενικά 7 15-02-10 23:50
Μπορεί να μπει χελωνάκι μέσα σε ενυδρείο? JENI Γλυκό νερό - Γενικά 2 21-03-08 12:45
Εκτός από ψάρια, τι άλλο μπορεί να μπει; maria-paok Γλυκό νερό - Γενικά 12 11-08-04 18:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10718 seconds with 14 queries