Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-12-02, 21:59
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Algae eaters

Title: Βρεθηκε η λυση στην Αλγη
Post by: ReBeLoS on 04/22/02 at 16:22:35
--------------------------------------------------------------------------------
http://www.aquahobby.com/gallery/goto.html

δειτε και πιστεψτε το γιατι σε μένα κανουν πολυ καλη δουλεια


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Βρεθηκε η λυση στην Αλγη
Post by: annivas2000 on 04/22/02 at 17:38:47
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν τρωνε ολα τα ειδη αλγης Rebele...........
Αλλα προσωπικα (και οχι μονο) το θεωρω απο τα απολυτως απαραιτητα ψαρια.....
Ειδικα σε planted ενυδρειο...........


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Βρεθηκε η λυση στην Αλγη?
Post by: Tolis on 04/22/02 at 20:37:36
--------------------------------------------------------------------------------
Ηρεμα με τις βαρυγδουπες ανακοινωσεις παιδια....
Οι otos τρωνε "αρκετα", μονο ενα συγκεκριμενο ειδος αλγης, την brown algae που εχει ως κυριο συστατικο της σιλικατες, και που ειναι και αυτη που απανταται λιγοτερο συχνα. Ως "παραπλευρη απωλεια", ασχολειται και λιγο με διαφορες αλγες αλλων ειδων (εκτος της hair) , αλλά οχι σε βαθμο που να κανει διαφορά , εκτος αν κρατας μεγαλο κοπαδακι -τουλαχιστον 10 και πανω ανα 50 λιτρα - ενας ancistrus ή ακομα κι ενας νεαρος chinese algae eater (ο τελευταιος προς αποφυγην για τους γνωστους λογους) κανει την ιδια δουλια που θα εκαναν 10 οτος στον ιδιο χρονο.
Απο την άλλη ειναι ενα πολυ χαριτωμενο και ακακο ψαρακι


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Βρεθηκε η λυση στην Αλγη
Post by: ReBeLoS on 04/23/02 at 02:46:45
--------------------------------------------------------------------------------
Την δική μου άλγη πάντως πάνω στα φυτά την έχουν εξαφανίσει. Από κει και πέρα τα συμπεράσματα δικά σας


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Βρεθηκε η λυση στην Αλγη
Post by: annivas2000 on 04/26/02 at 16:57:38
--------------------------------------------------------------------------------
κατι να συμπληρωσω στον andministrator...αν μου επιτρεπει βεβαια...
Οι ancistrus σαφως ειναι πιο αποδοτικοι αλλα ειναι λιγο ατσαλοι καποιες φορες...
Ειδικα οι otos δεν αφηνουν ακομη και τα πολυ μικρα φυλαρακια χωρις να τα καθαρισουν..
Γι'αυτο πιστευω οτι προβλεπεται να υπαρχουν.......


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Βρεθηκε η λυση στην Αλγη
Post by: Tolis on 04/26/02 at 17:17:13
--------------------------------------------------------------------------------
Οχι λιγο, ΠΟΛΥ ατσαλοι!! > >


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Βρεθηκε η λυση στην Αλγη
Post by: annivas2000 on 04/27/02 at 16:42:07
--------------------------------------------------------------------------------
Ενα χρησιμο πιστευω site που περιεχει ολα τα algae eaters οντα για οσους ενδιαφερονται.
http://www.aquatic-plants.org/algae/...e_eaters1.html


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Βρεθηκε η λυση στην Αλγη
Post by: bonny+clyde on 05/12/02 at 17:21:06
--------------------------------------------------------------------------------
Αχ μακαρι να ηταν τοσο απλο!! Ειχα ενα Oto (called Arni because he is Otocinclus arnoldii and everyone calls their oto's "Otto"!) στο μικρο μου ενυδρειο. Οταν πηρα το μεγαλυτερο ενυδρειο τον μετεφερα εκει και προσθεσα δυο ακομη του ιδιου - τοτε καταλαβα ποσο ειχε μεγαλοσει ο Αrni!! Αλλα ειναι τοσο ησυχοι, εργατικοι και τοσο γλυκουλια μαζι θα μπορουσα να εχω ενα ενυδρειο μονο με αυτα μεσα ;D
Αλλα τα short hair algae που εχω δεν τους πολυ αρεσει unless they get totally desperate! Αλλα για τα αλλα αλγη ειναι terminators! Οσο για αν κολλανε στα αλλα περαστικα ειχε κανει ο Αrni οταν ειχα τρομοκρατηθει μια φορα που καθαρισα μεσα αλλα ηταν κατι τυχη, οχι οτι επελεξε να κατσε εκει.
Τρομερα ψαρια!!!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Βρεθηκε η λυση στην Αλγη
Post by: PERCULA on 09/04/02 at 05:48:50
--------------------------------------------------------------------------------
μια ακομη λυση ειναι το nitrate minus της tetra. καταβαζει και το νιτρατ αλλα και την αλγη. στην αρχη τα φυτα θα σταματησουν να αναπτυσονται αλλα μετα συνιθυζουν και επανερχωνται στα κανονικα τους. το δικο μου το ενυδρειο ειχε αρκετη hair algae και σε μια εβδομαδα εξαφανιστηκε εντελως. τωρα οι δισκοι χαιρονται πιο πολυ το κολυμπι αφου και η τροφη μπλεκοταν μεσα στην αλγη πολλες φορες.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Βρεθηκε η λυση στην Αλγη
Post by: kroud on 09/04/02 at 08:59:56
--------------------------------------------------------------------------------
Φιλε percula παρασκευασματα υπαρχουν πολλα που και καλα εξουδετερωνουν την αλγη.Το θεμα ειναι να μην γεμιζουμε το ενυδρειο με ενα κανταρι χημικα(τα οποια βλαπτουν και την τσεπη μας αλλα και τα ψαρια πολλες φορες),εφοσον υπαρχουν λυσεις με φυσικο τροπο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Βρεθηκε η λυση στην Αλγη
Post by: Giorgos on 09/04/02 at 12:45:50
--------------------------------------------------------------------------------


on 09/04/02 at 08:59:56, kroud wrote:
Παράθεση:
Φιλε percula παρασκευασματα υπαρχουν πολλα που και καλα εξουδετερωνουν την αλγη.Το θεμα ειναι να μην γεμιζουμε το ενυδρειο με ενα κανταρι χημικα(τα οποια βλαπτουν και την τσεπη μας αλλα και τα ψαρια πολλες φορες),εφοσον υπαρχουν λυσεις με φυσικο τροπο.


Very well said kroud.
Και όχι μόνο βλαβερά για την τσέπη και τα ψάρια μας, αλλά στερούν από τα καλά μας βακτηρίδια την τροφή τους...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Βρεθηκε η λυση στην Αλγη
Post by: ASCCO1 on 09/05/02 at 10:22:27
--------------------------------------------------------------------------------
Σε ενα full plant ενυδρειο οπου χρειαζομαστε νιτρικα<< ασχετα αν εμφανιστει αλγη η οχι>> ενα τετοιο προιον ειναι ακαταληλο!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Βρεθηκε η λυση στην Αλγη
Post by: BILAS on 09/05/02 at 10:34:30
--------------------------------------------------------------------------------
Με φαρμακα στο παρελθον προσπαθησε να ξεφορτωθει την αλγη και ο Sharky.Εφυγε η αλγη (δεν μπορω να πω)αλλα πηρε και μερικα φυτα μαζι τις.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Βρεθηκε η λυση στην Αλγη
Post by: george on 09/05/02 at 15:42:24
--------------------------------------------------------------------------------
Εγω παντως απο την ωρα που εβαλα ενα flying fox στο ενυδρειο μου ...καθαρισε τα παντα..."λαμπικος" εγινε !
http://www.aquahobby.com/gallery/gfox.html


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Βρεθηκε η λυση στην Αλγη
Post by: fighterfish on 09/05/02 at 15:54:51
--------------------------------------------------------------------------------
και πως πάει ο ψάρης τώρα, είδες υποθετω τα λεγόμενα των άλλων στο Link που έβαλες...

είναι επιθετικός ή όχι ?



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Βρεθηκε η λυση στην Αλγη
Post by: george on 09/05/02 at 16:14:50
--------------------------------------------------------------------------------
Ο ψαρης δεν "ξεψαρωσε" ακομα. :P
Ειναι μεσα στο ενυδρειο εδω και μια εβδομαδα αλλα δεν εχει προβληματα με τα αλλα.
Αν δεις σε αλλο post μου εκει εχω λιστα με τα ψαρια που εχω στο ενυδρειο μου.
Ειναι λιγο ντροπαλος και τοθ αρεσει να κρυβεται αλλα ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
Ολη την αλγη απο τις πετρες,τα ξυλα,το χαλικι....μεχρι και την αντισταση εγλυψε.
Μεχρι τωρα δεν εχω προβλημα επιθετηκοτητας.
Και αν αποφασισει να κολυμπησει...ΠΕΤΑΕΙ.
Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο γρηγορα.
Απο οτι μου ειπαν στο μαγαζι που τον πηρα ειναι ο καλυτερος και δεν ειναι "τεμπελης" σαν τα Πλακοστομα που αμα καλομαθουν στο κανονικο φαγητο δεν τρωνε πια αλγη !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Βρεθηκε η λυση στην Αλγη
Post by: george on 09/12/02 at 15:27:13
--------------------------------------------------------------------------------

on 09/05/02 at 15:54:51, fighterfish wrote:
Παράθεση:
και πως πάει ο ψάρης τώρα, είδες υποθετω τα λεγόμενα των άλλων στο Link που έβαλες...

είναι επιθετικός ή όχι ?

Tελικα ο ψαρης δεν ηταν flying fox (Epalzeorhynchus kallopterus) αλλα (Chinese Algae Eater - Gyrinocheilus aymonieri).
Αλλο μου πουλησαν και αλλο ηταν (τοσο ηξερε αυτος στο μαγαζι !).
Παντως δουλεια κανει καλη...το κακο ειναι οτι μεγαλωνει πολυ οπως διαβασα και αν φτασει σε απογορευτικο μεγεθος και αρχισει να γινεται επιθετικος θα τον επιστρεψω.
Διαβασα οτι οι Otto's κανουν καλη δουλεια αλλα δεν μπορεσα να βρω εδω και 2 μηνες που ψαχνω (στην Θεσσαλονικη).
Εσυ Τολη που εισαι και "μποστανας" τι προτεινεις ;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Βρεθηκε η λυση στην Αλγη
Post by: fighterfish on 09/12/02 at 16:10:24
--------------------------------------------------------------------------------
Πολύ καλό αυτό, είσαι τυχερός, αν δεν κάνω λάθος δεν είναι εύκολο να βρεθεί ο κανονικός chinese στα μαγαζιά...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Βρεθηκε η λυση στην Αλγη
Post by: george on 09/12/02 at 16:53:47
--------------------------------------------------------------------------------
Mπορει να ειμαι αλλα μεγαλωνει ΠΟΛΥ....εχω δει εναν σε ενα ενυδρειο και ειναι ΤΕΡΑΣ.

http://www.fishprofiles.com/profiles...ers/sucker.asp

Παντως εδω εχει σε κανενα δυο μαγαζια.
Δεν ηξερα οτι ηταν τοσο σπανιος !!
Οtto's δεν εχει πουθενα !


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Βρεθηκε η λυση στην Αλγη
Post by: sijohn on 09/12/02 at 18:27:36
--------------------------------------------------------------------------------
george γιά ottos πάρε το 5223121 νά ρωτήσεις, εγώ απο εκεί ψώνισα μερικούς, είναι τό aqua planet στήν Αθηνάς.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05474 seconds with 12 queries