Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 13-12-10, 14:58   #1
Απορίες για στήσιμο ενυδρείου
 
Το avatar του χρήστη Chief
Chief
Junior Member
Εγγραφή: 13-12-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 25

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Chief Ο χρήστης Chief δεν είναι συνδεδεμένος 13-12-10, 14:58
Αξιολόγηση: (1 votes - 5,00 average)

Γεια σας παιδια....ειμαι καινουριος σε αυτο το φορουμ και ουσιαστικα τωρα εχω ξεκινησει να στηνω το πρωτο μου ενυδρειο.....το προβλημα ειναι οτι ειμαι εντελως αρχαριος και θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις.Μεχρι στιγμης εχω το ενυδρειο μου(112 λιτρα),εχω παρει εναν θερμοστατη 100 βατ, εξωτερικο φιλτρο(EHEIM 2213),πετραδακια και διακοσμιτικα.....
1.Τι πρεπει να ριξω στο νερο πριν το βαλω μεσα?
2.Εχω δει σε βιντεο να βαζουν στο φιλτρο ενα υγρο στα σφουγγαρια του πριν δουλεψει...τι ακριβως ειναι αυτο?
3.ποσο καιρο πρεπει να αφησω το ενυδρειο να δουλεψει αδειο?
4.τι πρεπει να ριχνω στο νερο ωστε να διατηρουνται σταθερα τα διαφορα χαρακτηριστικα του?
5.πριν στησω αυτο το ενυδρειο ειχα ενα πολυ μικρο στο οποιο συχνα μου πεθαιναν τα ψαρια (ξεφτουσανε και επειτα πεθαιναν).τι πρεπει να κανω ωστε να μην συμβενει αφτο?
6.τι πρεπει να κανω ωστε να το συντηρισω?

Θεωρω ολες τις αποψεις που θα δωθουν πολυτιμες καθως δεν γνωριζω και πολλα οπως βλεπετε......ευχαριστω.....
Εμφανίσεις: 7868
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-12-10, 15:11
Το avatar του χρήστη Coolnick
Coolnick Ο χρήστης Coolnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 113
Send a message via Skype™ to Coolnick
Προεπιλογή

Καλως ήρθες. Λοιπόν υπομονή και όρεξη... Πληροφορίες:
http://www.istellas.gr/aquarium/index.html
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides.../aquastart.htm

Καλό διάβασμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-12-10, 15:32
Το avatar του χρήστη Chief
Chief Ο χρήστης Chief δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 25
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Chief
Προεπιλογή

Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες,με εβγαλαν καπως απτην δυσκολη θεση που βρισκομαι,παρολα αυτα νομιζω οτι δεν βρικα συγκεκριμενες απαντησεις στα ερωτήματα 2,4,5 και θα ηθελα να μου απαντησετε σε αυτα αν γινετε.
κατι ακομα:στο προηγουμενο ενυφρειο που ειχα(πολυ πιο μικρο)μερικες φορες τα ψαρια π εβαζα μετα απο 2-3 μερες πεθαιναν(στην αρχη ξεφτουσαν,εβγαζαν ενα ημιδιαφανες πραγμα σαν ναϋλον στο σωμα τους,δεν κινουνταν πολυ μονο για φαει, μετα απο 2-3 μερες πεθαιναν)γιατι συμβενει αυτο????
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-12-10, 15:40
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chief Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες,με εβγαλαν καπως απτην δυσκολη θεση που βρισκομαι,παρολα αυτα νομιζω οτι δεν βρικα συγκεκριμενες απαντησεις στα ερωτήματα 2,4,5 και θα ηθελα να μου απαντησετε σε αυτα αν γινετε.
κατι ακομα:στο προηγουμενο ενυφρειο που ειχα(πολυ πιο μικρο)μερικες φορες τα ψαρια π εβαζα μετα απο 2-3 μερες πεθαιναν(στην αρχη ξεφτουσαν,εβγαζαν ενα ημιδιαφανες πραγμα σαν ναϋλον στο σωμα τους,δεν κινουνταν πολυ μονο για φαει, μετα απο 2-3 μερες πεθαιναν)γιατι συμβενει αυτο????
Τα εβαζες σε ενυδρειο με αστρωτο φιλτρο.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-12-10, 15:55
Το avatar του χρήστη Coolnick
Coolnick Ο χρήστης Coolnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 113
Send a message via Skype™ to Coolnick
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chief Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες,με εβγαλαν καπως απτην δυσκολη θεση που βρισκομαι,παρολα αυτα νομιζω οτι δεν βρικα συγκεκριμενες απαντησεις στα ερωτήματα 2,4,5 και θα ηθελα να μου απαντησετε σε αυτα αν γινετε.
κατι ακομα:στο προηγουμενο ενυφρειο που ειχα(πολυ πιο μικρο)μερικες φορες τα ψαρια π εβαζα μετα απο 2-3 μερες πεθαιναν(στην αρχη ξεφτουσαν,εβγαζαν ενα ημιδιαφανες πραγμα σαν ναϋλον στο σωμα τους,δεν κινουνταν πολυ μονο για φαει, μετα απο 2-3 μερες πεθαιναν)γιατι συμβενει αυτο????
Για το 2: Πρόκειται για υγρό το οποίο πουλιέται στα μαγαζιά...βασικά βακτήρια είναι τα οποία τα τοποθετείς στο φίλτρο για να ξεκινήσει το "στρώσιμο"... Να διαβάσεις για αυτό, είναι πολύ σημαντική διαδικασιά... Αν παει στραβα θα έχεις απώλειες και θα πρέπει να το ξανα ξεκινήσεις απο την αρχή...Πολλά παιδιά (εμπειρότεροι), προτιμούν ποιο φυσικό τροπο όπως μπόλι.
4: Δεν ρίχνουμε κάτι συγκεκριμένο στο νερό... Απλά κάνουμε τεστς για να βλέπουμε τις παραμέτρους του... Συνήθως αλλάζουμε νερό με φρέσκο έχοντας προσθέσει όμως το ειδικό υγρό για το χλώριο (μπορεί να προκαλέσει ζημιά στα ψάρια μας)...
5:.. Προφανώς λόγω κάποιων συνθηκών δημιουργήθηκε πρόβλημα... Ίσως να χες πολλά ψάρια μεσα σε μικρό ενυδρείο, ίσως να ήταν αγχωμένα, ίσως, ίσως,ίσως... Υπάρχουν πάρα πολλά ίσως,
ίσως να ήρθε άρρωστο απο το μαγαζί που αγόρασες.... και άλλα πολλά
και ακόμη και γω να αντιμετώπισα την ίδια ασθένεια μπορεί να οφείλεται σε λόγο διαφορετικό απο τον δικό σου....
Προσπαθούμε να διατηρήσουμε σωστές συνθήκες μέσα στο ενυδρείο..
Φαντάζομαι θα πρέπει να ξεκινήσεις με το στρώσιμο.. μετά τι πως πόσα θα βαλεις (ανάλογα τα λίτρα)...
Το cite αυτό δίνει πληροφορίες για μερικές ασθένειες.... και γενικότερα για τα ενυδρεία...
http://aquariums23.com/category/%CE%...9%CF%8E%CE%BD/
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-12-10, 15:59
Το avatar του χρήστη Chief
Chief Ο χρήστης Chief δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 25
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Chief
Προεπιλογή

οκ σε ευχαριστω πολυ θα ξεκινησω το στησιμο απο αυριο....αα ξεχασα....ποσο καιρο να αφεισω το ενυφρειο να στρωθει κατα την γνωμη σου???
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-12-10, 16:32
Το avatar του χρήστη Coolnick
Coolnick Ο χρήστης Coolnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 113
Send a message via Skype™ to Coolnick
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chief Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ σε ευχαριστω πολυ θα ξεκινησω το στησιμο απο αυριο....αα ξεχασα....ποσο καιρο να αφεισω το ενυφρειο να στρωθει κατα την γνωμη σου???
Δεν μπορώ να σ απαντήσω έτσι ξερά με ένα νούμερο....
Ξεκινάς το στρώσιμο και ταυτόχρονα διαβαζεις αρθα και απο το forum, έχει (απίστευτα πολλά)... και απο άλλα cite, όπως
http://www.istellas.gr/aquarium/aq_w...gen_cycle.html
http://www.istellas.gr/aquarium/aq_w...c_ammonia.html
http://www.istellas.gr/aquarium/aq_w...ater_chem.html
...ξικινώντας το στρώσιμο, θα ξεκινήσες και τις μετρήσεις ... αυτές θα σου δείξουν σε τι κατάσταση είναι το νερό σου....
-------------------------
και πριν απο ολα αυτά, ξεκινάς με το να διαλέξεις το μέρος που θα μπει το ενυδρείο (προτιμότερο όχι κοντα σε καλοριφέρ,τηλεόραση, παράθυρο). Διαλέγεις σταθερή βάση. Όλα τα υλικά που θα μπουν μέσα καλό είναι να ξεπλυθούν πρώτα με νεράκι βρύσης. Το ίδιο ισχύει και για το ενυδρείο... ΟΧΙ ΣΑΠΟΥΝΑΔΕΣ Η ΥΓΡΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ.
Μετά θα ξεκινήσεις το στρώσιμο....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Coolnick : 13-12-10 στις 16:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-12-10, 16:51
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chief Εμφάνιση μηνυμάτων
....ποσο καιρο να αφεισω το ενυφρειο να στρωθει κατα την γνωμη σου???
Μπόλιασε, μέτρα και βάλε τα πρώτα (λίγα) ψάρια:
"... πρεπει αμεσως να βαλουμε ψαρια στο νεο ενυδρειο για να γινεται ο κυκλος του αζωτου ή να ριχνουμε τροφη...διαφορετικα
το μπολι χωρις τροφη, πεθαινει. ΟΜΩΣ προσοχη! το μπολι ειναι αποικιες βακτηριων σχετικα μικρες συνηθως,γιαυτο πρεπει να βαλουμε
λιγα ψαρακια στην αρχη,ωστε να μπορει το μπολι να τα "υποστηριξει". Επειτα κανοντας παντα μετρησεις προσθετουμε και αλλα
ψαρακια σταδιακα καθως μεγαλωνουν οι αποικιες." Από εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934


http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
Aν διαβάσεις τα πρώτα 10 θέματα-υπομνήματα, θα σου λυθούν οι περισσότερες απορίες, για τις υπόλοιπες, εδώ είμαστε.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-12-10, 22:51
Το avatar του χρήστη Chief
Chief Ο χρήστης Chief δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 25
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Chief
Προεπιλογή

Ωραία...απ'οτι καταλαβα μαλλον δεν διαχειριζομε καλα τα ποσοστα αμμωνιας και τον παραπλησιων του....να ρωτησω κατι ακομα(ελπιζω να μην κουραζω)στο παλιο μ ενυδρειο πριν ξεκινησω αυτο εδω το νερο δεν ηταν τελειως διαφανο...δεν ηταν και τελειως θολο αλλα μπορουσες να διακρινεις αν πιγενες κοντα οτι υπηρχε μια ελαχιστη θολουρα....απο τι διαβασα σε ενα απο αυτα τα site που μου δωσατε οτι αυτο οφειλετε στην υπερβολικη αμωνια...ισχυει αυτο???
Επισης το pet shop απο το οποιο αγωραζωεχει προιοντα πιο πολυ απο την tetra.Θα ηθελα να μου πειτε αν γινετε ποια βασικα προιοντα θα χρειαστω...
(πχ ειδα σε ενα βιντεο το aquasafe ή το aquabalance κτλπ)εαν εχετε σχετικη εμπειρια με αυτα πειτε μου την γνωμη σας.
και παλι ελπιζω να μην γινομαι φορτικος....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-12-10, 23:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ξεπλυνε ή και απολυμανε* το ενυδρειο, ξεπλυνε ή/και απολυμανε το χαλικι ή αμμο που θα επιλεξεις και βαλτο στο βυθο (καλο ειναι να ειναι ουδετερα υλικα και να μην επηρεαζουν τις σκληροτητες του νερου, πχ αν ριξεις ακουαφορτε σε μια πετρα ή στο χαλικι και αφρισει δεν ειναι ουδετερο υλικο), γεμισε με λιγο νερο το ενυδρειο, βαλε τα φυτα και τα διακοσμητικα ξυλα ή/και πετρες (που θα εχεις ξεπλυνει καλα), γεμισε με το υπολοιπο νερο και αντιχλωριο στην καταλληλη δοσολογια, βαλε και το θερμαντηρα να φτασει η θερμοκρασια (βαση του θερμομετρου και οχι της ρυθμισης του θερμαντηρικου σωματος) στους 25-26C και βαλε το φιλτρο να δουλευει (αν εχεις και ενεργο ανθρακα στο φιλτρο, αστον μεσα στο φιλτρο για μια εβδομαδα και μετα πετα τον).

*Μακρυα απο απορρυντικα στο ενυδρειο και σε ολα τα διακοσμητικα και σκευη που θα χρησιμοποιεις στο ενυδρειο.
Μονο διαλυμα χλωρινης με νερο επιτρεπεται για απολυμανση και αυτο μετα θελει πολυ καλο ξεβγαλμα και αντιχλωριο

Οσο γινονται αυτα διαβαζεις διαφορα αρθρα αρχαριων και ρωτας οτι απορια εχεις.

Τα ψαρια ειναι τα τελευταια που θα βαλεις και αφου εχεις καταλαβει καποια πραγματακια με το διαβασμα σιγα σιγα.

Καλως ηρθες στο χομπι του ενυδρειου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-12-10, 23:03
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Αν θέλεις κρυστάλλινη όψη στο νερό σου, χωρίς να φαίνονται αιωρούμενα σωματίδια σαν σκόνη, βάλε στο φίλτρο σου ψιλότρυπο σφουγγάρι.

Αντιχλώριο (με διαφορά το πιο οικονομικό γιατί είναι πολύ συμπυκνωμένο): http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=551

Βιολογικό υλικό για το φίλτρο σου: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1847

Λίπασμα για τα φυτά σου (το χρησιμοποιούμε τουλάχιστον οι μισοί): http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=658

Σούπερ τροφή, πολλά χρόνια δοκιμασμένη: http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=881

Απαραίτητο φάρμακο ευρείας χρήσης: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2033
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-12-10, 19:29
Το avatar του χρήστη Chief
Chief Ο χρήστης Chief δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 25
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Chief
Προεπιλογή

Ωραια....ευχαριστω παρα πολυ ολους για την βοηθεια που μου προσφερατε....περιμενω να μου ερθει το φιλτρο και ξεκιναω δουλεια....(αντε και ο θεος βοηθος)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-12-10, 20:25
Το avatar του χρήστη Coolnick
Coolnick Ο χρήστης Coolnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 113
Send a message via Skype™ to Coolnick
Προεπιλογή

Όλα θα πάνε καλά... Σιγά-σιγά και οτι απορία έχεις ρώτα. Τα παιδιά εδώ μέσα έχουν μεγάλη εμπειρία.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-12-10, 23:18
Το avatar του χρήστη mitsos1975
mitsos1975 Ο χρήστης mitsos1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2010
Περιοχή: Larissa
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Χαλαρά τους εμπιστεύεσαι, και εμένα με βοηθήσαν! Εννοώ τα παιδιά του GAB φυσικά.
Να μην βιαστείς σε οποιοδήποτε βήμα, αν θες να χαίρεσαι αυτό που θα φτιάξεις!
__________________
Raven is the best!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-12-10, 09:52
Το avatar του χρήστη Chief
Chief Ο χρήστης Chief δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 25
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Chief
Προεπιλογή

ΟΚ ολα ενταξει τα συναρμολογησα ολα και τωρα το ενυδρειο δουλευει.....μετα απο 2 βδομαδες θα βαλω και το 1ο μου ψαρι.μερικες φοτο απο το ενυδρειο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00054.JPG
Εμφανίσεις:  254
Μέγεθος:  109,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00055.JPG
Εμφανίσεις:  245
Μέγεθος:  119,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00056.JPG
Εμφανίσεις:  233
Μέγεθος:  111,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00057.JPG
Εμφανίσεις:  278
Μέγεθος:  113,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00058.JPG
Εμφανίσεις:  244
Μέγεθος:  114,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-12-10, 10:04
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Φιλαράκι, με όλη την καλή διάθεση που έχω, θα σε παρακαλούσα ιδιαίτερα να:

1. Βγάλεις το καράβι από εκεί μέσα......... πότε βυθίστηκε το εργαλείο;;;;;

2. Τέτοιου είδους...... κοράλια, δύσκολα τα βρίσκεις σε ενυδρείο γλυκού νερού..........

3. Αλλάξεις την πλαστικούρα που έβαλες εκεί μέσα....... Χάθηκε ο κόσμος τα φυτά να ήταν αληθινά;;;;;;

4. Να σκεφτείς πως το χαλίκι θα ήταν πιο όμορφο αν είχε φυσικό χρώμα............

Βέβαια διάβασα ότι είναι το πρώτο σου ενυδρείο, και πολλές φορές, αυτό το αποτέλεσμα είναι κοινό για πρώτη προσπάθεια, αλλά μια που είσαι και μέλος του φόρουμ, ίσως θα μπορούσες να αποφύγεις κάποια λάθη που ίσως να έκαναν πολλοί στην αρχή.........

Και επαναλαμβάνω, με ΟΛΗ την καλή διάθεση τα λέω..... φιλικά, Σωτήρης.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-12-10, 10:18
Το avatar του χρήστη Chief
Chief Ο χρήστης Chief δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 25
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Chief
Προεπιλογή

χαχα σε καταλαβαινω αλλα μου αρεσει να βλεπω βυθισμενα καραβια.......
φυτα ηθελα να βαλω αλλα τελικα αποφασησα το αντιθετο διοτι δεν προλαβαινω να φροντιζω και τα ψαρια και αυτα(εχω το σχολειο τα φροντηστηρια κλπ. και ειμαι ο μονος μες στο σπιτι που ξερει τι γινετε στο ενυδρειο οποτε δεν εχω και αφθονο χρονο στην διαθεση μου)το καραβι βυθηστηκε εχτες παρεπιπτοντως γιατι επεσε πανω σε παγοβουνο(δεν εβρισκα τιτανικο και πηρα αφτο)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-12-10, 11:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βαλε το θερμαντηρα ορθιο διπλα στο μπαστουνι εισοδου νερου του φιλτρου.
Αν δεν ειναι βυθιζομενος εχε την κεφαλη του εξω απο το νερο. Προσοχη ομως οταν γινεται αλλαγη νερου να τον βγαζεις απο τη μπριζα, ωστε να μη μενει το μερος που υπαρχει το ελατηριο που ζεσταινει το νερο εκτος νερου, και σπασει το γυαλι.
Αλλα και βυθιζομενος να ειναι, καλυτερα ειναι να το βαλεις και παλι ετσι.
Μεγαλωνει η διαρκεια ζωης του αφου δεν καταπονειται το σημειο της κεφαλης.

Το Spraybar της εξοδου νερου του φιλτρου, τοποθετησε το πιο ψηλα για να κανει περισσοτερη αναταραξη της επιφανειας του νερου.
Ετσι και οξυγονωση του νερου θα γινεται και δεν θα φαινεται ασχημα.
Θα ελεγα μαλιστα να το βαλεις στην πλαινη πλευρα του ενυδρειου απο την απεναντι πλευρα που ειναι το μπαστουνι εισαγωγης.

Με ποιο τροπο αποφασισες να "στρωσεις" το ενυδρειο (να ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου)?

-------------------------
Και πες οτι αποφασιζεις να διακοσμησεις με φυσικα υλικα το ενυδρειο και βγαλεις τα πλαστικα, να σε δω πως θα βγαλεις το σιελ χαλικι

Χαλαρα, μην ανησυχεις, ολα γινονται
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 16-12-10 στις 11:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-12-10, 12:02
Το avatar του χρήστη Chief
Chief Ο χρήστης Chief δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 25
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Chief
Προεπιλογή

οκ τον αλλαξα θεση...ευχαριστω για την συμβουλη...ομολογω πως δεν το ηξερα...λαθος μου...οσο για το χαλικι....πλακα κάνεις???? 2 ολοκληρες ωρες εκανα για νααδειασω το ενυδρειο να το βγαλω να το απολημανω και να το ξαναβαλω και μετα να το ξαναγεμισω με νερο.....αστο καλυτερα....καλα ειναι και η μπλε....
__________________
Σε αυτο δεν πιανομαι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-12-10, 12:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Χαχαχα, καλα. Εδω θα ειμαστε να τα ξαναπουμε.

Ελεγξες τα διακοσμητικα και το χαλικι αν ειναι ασβεστολιθος?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
..ξεπλυνε ή/και απολυμανε το χαλικι ή αμμο που θα επιλεξεις και βαλτο στο βυθο (καλο ειναι να ειναι ουδετερα υλικα και να μην επηρεαζουν τις σκληροτητες του νερου, πχ αν ριξεις ακουαφορτε σε μια πετρα ή στο χαλικι και αφρισει δεν ειναι ουδετερο υλικο)....
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-12-10, 12:09
Το avatar του χρήστη Chief
Chief Ο χρήστης Chief δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 25
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Chief
Προεπιλογή

χαλαζιας αν θυμαμε καλα ειναι το χαλικι το καραβι δεν ξεροω απο τι ειναι φτιαγμενο
__________________
Σε αυτο δεν πιανομαι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-12-10, 12:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα θα το καταλαβεις και αν μετρησεις στο ενυδρειο ανεβασμενε τιμες pH gH kH σε σχεση με της βρυσης.
Να τσεκαρεις μηπως ξεβαφουν τα πλαστικα φυτα και τα διακοσμητικα γιατι μερικοι την εχουν πατησει με κατι τετοια της πλακας.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με ποιο τροπο αποφασισες να "στρωσεις" το ενυδρειο (να ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου)?
Ε?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 16-12-10 στις 12:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-12-10, 12:20
Το avatar του χρήστη Chief
Chief Ο χρήστης Chief δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 25
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Chief
Προεπιλογή

εβαλα βακτηρια που ηταν ενα ασπρο υγρο και εκανε το νερο να θολωσει......ερηξα και 2 φιλα τροφης....τι αλλο να κανω....ψαρι δεν βαζω μεσα με τιποτα(την εχω πατησει και δεν ρισκαρω....κοστιζει....)
__________________
Σε αυτο δεν πιανομαι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-12-10, 13:32
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Chief είσαι Αρχηγός
Το ενυδρείο σου μου θυμίζει το δικό μου όταν ήμουν στην ηλικία σου (εγώ είχα και βατραχάνθρωπο που έβγαζε μπουρμπουλήθρες ) αλλά τότε δεν είχαμε διαδίκτυο
Για να κάνεις καλή αρχή και να μην απογοητευτείς διάβασε τα υπομνήματα στα λινκ που σου έδωσαν τα παιδιά πιο πάνω και κυρίως αυτά που αφορούν το "στρώσιμο".
Να πάρεις υγρά τεστ για να κάνεις μετρήσεις(θα γίνεις και καλύτερος στη Χημεία)
Τα διάφορα πλαστικά που έβαλες μπορεί να σ' αρέσουν αλλά έχεις τον κίνδυνο να απελευθερώσουν τοξικές ουσίες και να χάσεις τα ζωντανά σου αργότερα. Σκέψου το.
Υπάρχουν φυτά που δεν θέλουν ιδιαίτερη φροντίδα,ούτε λιπάσματα, ούτε πολύ φωτισμό και δεν θα έχεις πρόβλημα (ανούμπιες,βαλισνέριες,πίστια,crinum κλπ).
Δες στις παρουσιάσεις ενυδρείων και πάρε ιδέες για πιο φυσικό στήσιμο (με λίγες πέτρες,ξύλα κλπ).
Το γαλάζιο χαλίκι αν βάλεις ψαράκια που δεν χρειάζονται άμμο στον βυθό, μπορούμε προς το παρόν να το παραβλέψουμε
Καλή συνέχεια!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-12-10, 13:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chief Εμφάνιση μηνυμάτων
εβαλα βακτηρια που ηταν ενα ασπρο υγρο και εκανε το νερο να θολωσει......ερηξα και 2 φιλα τροφης....τι αλλο να κανω....ψαρι δεν βαζω μεσα με τιποτα(την εχω πατησει και δεν ρισκαρω....κοστιζει....)
Οκ αλλα πρεπει να συνεχεισεις να ταιζεις με κανενα φυλλαρακι τη βιολογια μεχρι να στρωσει το ενδυρειο.
Χωρις ρυπους στο νερο, δεν αναπτυσονται ουτα διατηρουνται ζωντανα (αν ηδη υπαρχουν) βακτηρια στο φιλτρο που καθαριζουν βιολογικα το νερο
Στρωμμενο θα ειναι οταν εχεις μηδεν αμμωνια (ΝΗ3/ΝΗ4), μηδεν νιτρωδη (ΝΟ2), και πανω απο μηδεν νιτρικα (ΝΟ3). Τοτε κανεις μια καλη και με σωστο τροπο αλλαγη και εισαι ετοιμος για το πρωτο ψαρι.
Ισως δεν φτασουν οι 15 μερες να στρωθει.
Υπολογισε κανα μηνα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-12-10, 14:23
Το avatar του χρήστη Chief
Chief Ο χρήστης Chief δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 25
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Chief
Προεπιλογή

οραια.....σχετικα με τα σχολια για πλαστικα:το καραβι δεν ειναι πλαστικο...αλλα τα φυτα ναι οποτε....υπαρχουν αληθινα φυτα που δεν θελουν τιποτα αλλο παρα μονο να δεσω τισ ριζες τους σε μια πετρα και να τα βαλω στο ενυδρειο???
__________________
Σε αυτο δεν πιανομαι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-12-10, 14:38
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chief Εμφάνιση μηνυμάτων
οραια.....σχετικα με τα σχολια για πλαστικα:το καραβι δεν ειναι πλαστικο...αλλα τα φυτα ναι οποτε....υπαρχουν αληθινα φυτα που δεν θελουν τιποτα αλλο παρα μονο να δεσω τισ ριζες τους σε μια πετρα και να τα βαλω στο ενυδρειο???
Τις ανούμπιες τις δένεις σε μια πέτρα.Τις βαλισνέριες τις φυτεύεις στο χαλίκι. Τα πίστια επιπλέουν στην επιφάνεια κλπ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-12-10, 14:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chief Εμφάνιση μηνυμάτων
οραια.....σχετικα με τα σχολια για πλαστικα:το καραβι δεν ειναι πλαστικο
Ναι δεν ειπε κανεις οτι ειναι πλαστικο το καραβι.
Να τσεκαρεις αν ξεβαφει και αν λιωνει το υλικο που ειναι φτιαγμενο ή αν ειναι απο ασβεστολιθικο υλικο και ανεβαζει σκληροτητες ειπαμε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-12-10, 19:59
Το avatar του χρήστη Chief
Chief Ο χρήστης Chief δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 25
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Chief
Προεπιλογή

παιδια μολις εκανα το τεστ πεχα και βγηκε 8....τι σημενει αυτο????ειναι παραπολυ βασικο????επισης πηρα και ενα υγρο το οποιο ισσοροπει αυτες τις τιμες(easybalance το λενε)για πητε......
__________________
Σε αυτο δεν πιανομαι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-12-10, 02:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Της βρυσης ποσο ειναι?
Αστο να μεινει καμια ωρα πριν το μετρησεις
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στήσιμο ενυδρείου 2 xristos2002 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 10 09-08-10 01:08
Απορίες για στήσιμο ενυδρείου για κιχλίδες Costa Αρχάριοι γλυκού νερού 6 10-12-09 17:07
στήσιμο ενυδρείου JENI Γλυκό νερό - Γενικά 10 14-04-08 01:43
Στήσιμο Ενυδρείου Minakki Αρχάριοι γλυκού νερού 31 03-10-07 10:18
Νέο στήσιμο ενυδρείου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 32 23-03-06 17:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11910 seconds with 16 queries