Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas > Αναπαραγωγή

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-08-12, 18:24
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή SOS! Αναπαραγωγή κατά λάθος!

Παιδιά σε 20ρι ενυδρείο που διατηρώ ένα αρσενικό και ένα θηλυκό παρατήρησα σήμερα ότι ζευγάρωσαν και έχουν κάνει φωλίτσα με αυγά. Οι πρώτες μου ενέργειες ήταν να απομακρύνω τη θηλυκιά και να σταματήσω το φίλτρο καθώς είχε μεγάλη ανατάραξη (κρεμαστό) και χαλούσε τη φωλιά του Μπάμπη μου. Ο καϊμένος τρέχει και τα μαζεύει από κάτω και τα ξαναβάζει στη φωλιά αλλά πολλά του έχουν πεσει και η φωλιά δεν έχει πολλές φυσαλίδες για να τα προστατέψε από τυχόν κυμματισμούς στην επιφάνεια... Σκέφτηκα να βάλω ένα φιλτράκι εσωτερικό που έχω από την Dennerle που είναι και shrimp safe οπότε φαντάζομαι ότι θα είναι κατάλληλο και για το γόνο που αργότερα (ελπίζω) θα έρθει... Η συγκεκριμένη γέννα δεν ήταν κάτι που είχα προγραμματίσει αφού είχα ακούσει ότι για να μπορέσει να υπάρξει αναπαραγωγή πρέπει να ακολουθηθεί μια διαδικασία "γνωριμίας" των 2 και όχι να συγκατοικούν σε όλη τους τη ζωή... Είμαι εντελώς απροετοίμαστος, ούτε artemia ούτε τίποτα και ούτε είμαι έτοιμος να διαχειριστώ τα αποτελέσματα μιας επιτυχούς αναπαραγωγής! (Που να τα βάλω????)
Έχω διαβάσει τα υπομνήματα...
Να αφήσω για 2 μέρες που διαρκεί η εκόλαψη το φίλτρο κλειστό? Θα επηρρεάσει και το Μπαμπίκο μου φοβάμαι...
Όποια συμβουλή δεκτή...
Να και δυο εικόνες της φωλιάς και του περίφανου πατέρα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-08-12, 18:55
arg Ο χρήστης arg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

δεν εχω ιδεα απο αναπαραγωγη. εχω ενυδρειο εδω κ 20 μερεες κ θα ηθελα να σε ρωτησω πως ξεχωριζεις την θυλικια?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-08-12, 19:14
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arg Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν εχω ιδεα απο αναπαραγωγη. εχω ενυδρειο εδω κ 20 μερεες κ θα ηθελα να σε ρωτησω πως ξεχωριζεις την θυλικια?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!
τα θηλυκα εχουν μικροτερα πτερυγια απο τα αρσενικα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-08-12, 19:14
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Κοιτα, η αρτεμια δεν ειναι τοοοοοσο απαραιτητη, εγω στην αναπαραγωγη που ειχα κανει δεν ειχα ταισει καθολου γιατι ετυχε να μου πεσει μια ξαφνικη δουλεια και δεν ειχα καθολου χρονο.
Με τριμενα flakes τα ειχα ταισει, τροφες σε σκονη και μια συσκευασμενη αρτεμια της ocean nutricion η οποια ομως σε 3-4 μερες χαλασε και σταματησα να τη δινω.
Τις πρωτες μερες θα τρωνε infusoria απο τα φυτα

Το κυρο προβλημα που θα αντιμετωπισεις ειναι με τα λιτρα σου.


Αν ειχες ενα φυσιολογικο ενυδρειο (απο 50-60 λιτρα και πανω) θα σου συνηστουσα να εφαρμοζες τη δικη μου μεθοδο (οχι ακριβως δικη μου, την εφαρμοζουν και καποιοι "αιρετικοι" εκτροφεις) του να μεινουν για αρκετο καιρο τα παιδια με το μπαμπα (το οτι θα τα φαει ειναι μαλλον μυθος τελικα, ΙΣΩΣ το κανει στον ελαττωματικο γονο)

Τωρα σε 20 λιτρα με το συνεχομενο ταισμα που θελουν τα μικρα θα πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος και παρα πολυ τυχαιρος να μην εχεις peak αμμωνιας.
Σε μερικες μερες καλο ειναι να βγαλεις και τον μπαμπα, για το μονο λογο οτι εκει μεσα κι ο ιδιος θα στρεσσαρεται αλλα επιβαρυνει και το νερο.


καλη τυχη.

Επισεις μη διανοηθεις να βγαλεις τα μικρα απο κει μεσα οσο ειναι μικρα, ειναι φυση αδυνατον να τα ποιασεις ολα


Επισεις να πω και ενα παραδειγμα προς αποφυγη (ετσι εχασα ολα τα μικρα εκτος απο 2 που ειχαν μεινει με το μπαμπα τους) αν καταφερουν και αντεξει η φιλτρανση, μην τα βγαλεις σε δυο βδομαδες για να τα βαλεις σε αλλο ενυδρειο οσο τελεια κι αν φερεις ολοιδια τις παραμετρους. κατι μπορει να ξεφυγει (εμενα προσωπικα μου χτυπησε την επομενη μερα peak αμμωνιας κι ετσι τα εχασα τη 16η μερα)
Μπολιασμενα φιλτρα δεν κανουν δουλεια οταν εχουμε νεογεννητα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-08-12, 19:15
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arg Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν εχω ιδεα απο αναπαραγωγη. εχω ενυδρειο εδω κ 20 μερεες κ θα ηθελα να σε ρωτησω πως ξεχωριζεις την θυλικια?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!
Μέρα με τη νύχτα....
αρσενικό ή
αρσενικό crowntail
Θηλυκό
Νομίζω βέβαια ότι υπάρχουν και άλλα υποείδη betta αλλά δες τα υπομνήματα των πιο έμπειρων. Μη σε πάρω στο λαιμό μου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-08-12, 19:18
arg Ο χρήστης arg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα θηλυκα εχουν μικροτερα πτερυγια απο τα αρσενικα.
σε ευχαριστω φιλε μου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-08-12, 19:20
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα, η αρτεμια δεν ειναι τοοοοοσο απαραιτητη, εγω στην αναπαραγωγη που ειχα κανει δεν ειχα ταισει καθολου γιατι ετυχε να μου πεσει μια ξαφνικη δουλεια και δεν ειχα καθολου χρονο.
Με τριμενα flakes τα ειχα ταισει, τροφες σε σκονη και μια συσκευασμενη αρτεμια της ocean nutricion η οποια ομως σε 3-4 μερες χαλασε και σταματησα να τη δινω.
Τις πρωτες μερες θα τρωνε infusoria απο τα φυτα

Το κυρο προβλημα που θα αντιμετωπισεις ειναι με τα λιτρα σου.


Αν ειχες ενα φυσιολογικο ενυδρειο (απο 50-60 λιτρα και πανω) θα σου συνηστουσα να εφαρμοζες τη δικη μου μεθοδο (οχι ακριβως δικη μου, την εφαρμοζουν και καποιοι "αιρετικοι" εκτροφεις) του να μεινουν για αρκετο καιρο τα παιδια με το μπαμπα (το οτι θα τα φαει ειναι μαλλον μυθος τελικα, ΙΣΩΣ το κανει στον ελαττωματικο γονο)

Τωρα σε 20 λιτρα με το συνεχομενο ταισμα που θελουν τα μικρα θα πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος και παρα πολυ τυχαιρος να μην εχεις peak αμμωνιας.
Σε μερικες μερες καλο ειναι να βγαλεις και τον μπαμπα, για το μονο λογο οτι εκει μεσα κι ο ιδιος θα στρεσσαρεται αλλα επιβαρυνει και το νερο.


καλη τυχη.

Επισεις μη διανοηθεις να βγαλεις τα μικρα απο κει μεσα οσο ειναι μικρα, ειναι φυση αδυνατον να τα ποιασεις ολα
Δε σκόπευα να βγάλω τα μικρά μέχρι να γίνουν μιας Α ηλικίας την οποία ελπίζω να μου υποδείξετε γιατί δεν κατέω πράμα!
Έχω καλή φίλτρανση αλλά φοβάμαι να το βάλω εμπρός όσο είναι ακόμα αυγά. Όταν εκκολαφθούν σκέφτομαι σφουγγάρι στην είσοδο για να μην έχω παρατράγουδα... Τώρα το θέμα είναι να εκκολαφθούν για αρχή... Έπειτα που θα χώσω το Μπάμπη και τέλος που θα βάλω τους επιζήσαντες γόνους... Μάλλον αν καταφέρουν να επιβιώσουν θα βάλω αγγελία εδώ για χάρισμα... Δε θέλω να τα δώσω σε Pet Shop να τα βάλουν σε ποτηράκια του νερού αλλά σε καμία περίπτωση ο προϋπολογισμός μου δεν μπορεί να σηκώσει επιπλέον ενυδρεία αυτή τη στιγμή...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-08-12, 19:21
arg Ο χρήστης arg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέρα με τη νύχτα....
αρσενικό ή
αρσενικό crowntail
Θηλυκό
Νομίζω βέβαια ότι υπάρχουν και άλλα υποείδη betta αλλά δες τα υπομνήματα των πιο έμπειρων. Μη σε πάρω στο λαιμό μου
αυτα ειναι το ιδιο ειδος κ εχουν τοση διαγφορα ειμαι αρκετα σχετος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-08-12, 19:42
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Αν αφήσεις το φίλτρο κλειστό μάλλον η βιολογία σου θα πάει περίπατο.

Σκέψου πως μπορείς να μικρύνεις την ανατάραξη της επιφάνειας ή πώς να προφυλάξεις τη φωλιά.

Δεν έχω καμία εμπειρεία με betta, αλλά θα δοκίμαζα να σταματήσω την ανατάραξη στην περιοχή της φωλιάς με ένα κομμάτι φελιζόλ, η οτιδήποτε άλλο είχα πρόχειρο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-08-12, 20:37
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Μείωσε τη ροή του φίλτρου αν μειώνεται, γύρνα το να χτυπάει στο τζάμι η έξοδος αν γυρίσει, βύθισέ το περισσότερο να μην είναι η έξοδος στην επιφάνεια και κάνει ανατάραξη.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-08-12, 20:41
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Να εκτρέψω τη ροή είναι αδύνατο. Το φίλτρο είναι αυτό. Η ιδέα με το φελιζόλ είναι όντως πολύ καλή... Πάω να την εφαρμόσω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-08-12, 07:45
Το avatar του χρήστη drak7family
drak7family Ο χρήστης drak7family δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2009
Περιοχή: αγιος νικολαος κρητης
Μηνύματα: 433
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην drak7family
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά σε 20ρι ενυδρείο που διατηρώ ένα αρσενικό και ένα θηλυκό

μηπως εναι πολυ λιγα τ λιτρα σου?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-08-12, 09:13
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε σκόπευα να βγάλω τα μικρά μέχρι να γίνουν μιας Α ηλικίας την οποία ελπίζω να μου υποδείξετε γιατί δεν κατέω πράμα!
κανα μηνα το λιγοτερο σιγουρα, τουλαχιστο για οσα μεγαλωσουν πιο γρηγορα γιατι δεν αναπτυσονται ολα το ιδιο (κανονικα θα επρεπε να υπαρχει μεγαλο τανκ και να μεινουν κανα τριμηνο) αλλα πως θα ζησουν εκει μεσα αν γεννηθουν πχ 100 μονομαχακια?
Σου ευχομαι βεβαια να μην εχεις μεγαλη παραγωγη αλλα ποτε δεν ξερεις ποσα θα εκκολαφτουν και θα επιβιωσουν.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-08-12, 09:17
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drak7family Εμφάνιση μηνυμάτων


μηπως εναι πολυ λιγα τ λιτρα σου?
Ναι είναι...
Είναι το πρώτο ενυδρείο που απεκτησα ως παντελώς άσχετος όμως μην το πάμε εκεί. Για αυτό τώρα δε γίνεται τίποτα που να μην έχω κάνει ήδη.
Έχω βάλει πολύ δυνατό φίλτρο για τα λίτρα του και το ελέγχω καθημερινά για να διατήρω τις συνθήκες όσο το δυνατόν καλύτερες.
Αρκεί να σου πω ότι πιο πολλή δουλειά πατάω σε αυτό το ενυδρείο καθημερινά από ότι στο μεγάλο μου κάθε εβδομάδα...
Θερμοκρασίες σταθερές +-0,5 βαθμούς, επεξεργασία με τύρφη και φουλ φυτεμένο με εύκολα... Μετρήσεις μέρα παρά μέρα...

Το θέμα μου όμως εδώ δεν είναι αυτό...
Από χθες ακολούθησα τις συμβουλές του υπομνήματος αναπαραγωγής και των παιδιών πιο πάνω και έβαλα σφουγγάρι γύρω από τη φωλιά το οποίο το έχω στερεώσει στα τζάμια του ενυδρείου. Όλη νύχτα το φως ανοιχτό και το πρωί που τα είδα τα έχει συγκεντρώσει τα αυγά όλα στη γωνία... Δείχνουν μια χαρά...

Θα δούμε αν θα έχουμε ουρίτσες από αύριο λογικά...
Το θέμα είναι ότι θα χρειαστώ ανάδοχες οικογένειες για τα μικρούλια, όταν με το καλό θα είναι έτοιμα...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
κανα μηνα το λιγοτερο σιγουρα, τουλαχιστο για οσα μεγαλωσουν πιο γρηγορα γιατι δεν αναπτυσονται ολα το ιδιο (κανονικα θα επρεπε να υπαρχει μεγαλο τανκ και να μεινουν κανα τριμηνο) αλλα πως θα ζησουν εκει μεσα αν γεννηθουν πχ 100 μονομαχακια?
Σου ευχομαι βεβαια να μην εχεις μεγαλη παραγωγη αλλα ποτε δεν ξερεις ποσα θα εκκολαφτουν και θα επιβιωσουν.
100 δεν είναι με τίποτα (ευτυχώς)!
Όπως τα είδα είναι βαριά καμιά 30ρια αυγά σήμερα το πρωί...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Immortal : 23-08-12 στις 09:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-08-12, 09:22
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλη νύχτα το φως ανοιχτό

ΓΙΑΤΙ???
Μην αφηνεις φωτα αναμενα, δε χρειαζεται ΚΑΙ στρεςς ο ταλαιπωρημενος μπαμπας.

Παράθεση:
100 δεν είναι με τίποτα (ευτυχώς)!
Όπως τα είδα είναι βαριά καμιά 30ρια αυγά σήμερα το πρωί...
μακαρι, αλλα κι εγω για τριαντα τα εκοβα τα δικα μου και γεννηθηκαν 68
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-08-12, 09:28
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΓΙΑΤΙ???
Μην αφηνεις φωτα αναμενα, δε χρειαζεται ΚΑΙ στρεςς ο ταλαιπωρημενος μπαμπας.
Παράθεση:
Την περίοδο που ο αρσενικός προσέχει τα αβγά, είναι καλό να του αφήνουμε ανοιχτό το φως και κατά τη διάρκεια της νύχτας, ώστε να μπορεί να μαζεύει και τότε τα αβγά αν πέσουν από τη φωλιά
Το παραπάνω το διάβασα στο thread "Περι αναπαραγωγής..."
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-08-12, 09:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παραπάνω το διάβασα στο thread "Περι αναπαραγωγής..."
οκ, δε χρειαζεται ομως να το εφαρμοσεις, ουτε στη φυση αφηνει τον ηλιο αναμενο... οποτε δεν εχει καμια λογικη.
Κολπα με ενα μικρο φωτακι (οχι το κυριως φως βεβαια) κανουν ΜΕΡΙΚΟΙ εκτροφεις προκειμενου να μη χαθει κανενα αυγο που ειναι το ψωμι τους αλλα εμας ως ζωοφιλους δε μας ενδιαφερουν ολα αυτα.
Επισεις πολλοι προτεινουν και bare bottom παλι για να μη τυχει και χαθει καποιο αυγο και υψος νερου 10 cm... γρηγορη απομακρυνση του πατερα κτλ κτλ αλλα ουτε αυτα εχουν καμια σχεση με το τι γινεται στη φυση
Ολα αυτα μπορει να ενδιαφερουν μονο τους ανθρωπους που ειναι επαγγελματιες και η χασουρα ενος δυο αυγων σημαινει χασουρα χρηματων, αλλα οχι εμας που θελουμε τις καλυτερες δυνατες συνθηκες.
Εγω πχ οταν εκανα αναπαραγωγη την ειχα κανει κανονικα μεσα στο 60ρι που ζουσε ετσι κι αλλιως ο αρσενικος, με τα χαλικια του, τα φυτα του τη φωτοπεριοδο του και ολα του τα σχετικα, κι οσο δεν επενεβαινα δεν υπηρξε κανενα απολυτως προβλημα. (και ναι ζουσα μια χαρα μαζι με το μπαμπα τους)
Οταν εκανα την ηλιθια επεμβαση μου (να τα απομονωσω) τοτε δημιουργηθηκε και το προβλημα.
Τωρα ξερω ομως, η επομενη αναπαραγωγη θα γινει τυλαχιστο σε 100ρι και τα ψαρακια δε θα κουνηθουν ουτε θα αποχωρηστουν το μπαμπα τους μεχρι να μεγαλωσουν και να αρχισουν οι τσαμπουκαδες
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-08-12, 09:52
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Η δική σου λύση μου αρέσει καλύτερα... Οπότε το αφήνουμε στη φυσική επιλογή να επιβιώσουν μόνο τα ισχυρά... Βέβαια ελλείψει 60λιτρου εγώ θα πρέπει να καταφύγω σε άλλη λύση... Μάλλον θα βάλω τη λεκάνη με τα φυτά μεσα στο σπίτι (είναι γύρω στα 30 λίτρα υπολογίζω) που τρέχει ήδη με υπόστρωμα , φίλτρο και φυτά (και κάμποση άλγη...)
και θα βάλω μέσα όσα μικρά περάσουν τη νεογνική φάση μέχρι να βρω άτομα να τα δώσω... Τώρα μου μπαίνουν στο μυαλό και άλλες λύσεις τύπου "κουτί από τα ΙΚΕΑ" αλλά δεν ξέρω αν θα μπορέσω να πάω από εκεί...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-08-12, 10:01
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ΑΝ νομιζεις πως εχεις τη δυνατοτητα να μεταφερεις ολοκληρη τη φωλια θα ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα...

Η φυσικη επιλογη δεν εξασφαλιζει οτι θα ζησουν μονο τα ισχυροτερα ουτε ισχυουν οι π@π@ριες περι μπαμπα -δολοφονου (εκτος κι αν τον κανουν δολοφονο οι εκτροφεις με τα πειραματα τους) και τα μονομαχακια αυτο που ειδα ειναι πως μαθαινουν πολλα πραγματα απο το μπαμπα τους, τουλαχιστο στις 16 μερες που τα ειχα μαζι.
ΑΝ τυχει και φαγωθουν καποια τις πρωτες μερες αυτο δε συμβαινει επειδη τα ειδε για ζωντανη τροφη αλλα με αυτο τον τροπο μας απαλασει απο τον ελαττωματικο γονο που εχει παραμορφωσεις και ανωμαλιες.
Αν κανεις μια σωστη αναπαραγωγη με υτα φυσικα προτυπα και παρακολουθησεις τι συμβαινει θα μαθεις πολλα πραγματα που μεχρι τωρα δεν τα γνωριζαμε
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-08-12, 07:02
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΝ νομιζεις πως εχεις τη δυνατοτητα να μεταφερεις ολοκληρη τη φωλια θα ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα...
Δύσκολο... Δεν έχει πολλές φυσαλλίδες και φοβάμαι να τη μετακινήσω...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η φυσικη επιλογη δεν εξασφαλιζει οτι θα ζησουν μονο τα ισχυροτερα ουτε ισχυουν οι π@π@ριες περι μπαμπα -δολοφονου (εκτος κι αν τον κανουν δολοφονο οι εκτροφεις με τα πειραματα τους) και τα μονομαχακια αυτο που ειδα ειναι πως μαθαινουν πολλα πραγματα απο το μπαμπα τους, τουλαχιστο στις 16 μερες που τα ειχα μαζι.
ΑΝ τυχει και φαγωθουν καποια τις πρωτες μερες αυτο δε συμβαινει επειδη τα ειδε για ζωντανη τροφη αλλα με αυτο τον τροπο μας απαλασει απο τον ελαττωματικο γονο που εχει παραμορφωσεις και ανωμαλιες.
Αν κανεις μια σωστη αναπαραγωγη με υτα φυσικα προτυπα και παρακολουθησεις τι συμβαινει θα μαθεις πολλα πραγματα που μεχρι τωρα δεν τα γνωριζαμε
Είμαι υπέρ της άποψης της λιγότερης δυνατής επέμβασης γενικά... Στα guppy μου δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ γεννήστρες και τέτοια και έχω από πέρσι που τα έβαλα τεράστια παραγωγή νεογνών.... Δεν ξέρω που να τα βάλω... Το μόνο που είχα κάνει ήταν να βάλω πολλά φυτάκια πυκνά για να κρύβονται, τίποτα άλλο...
-------------------------
Update: Μόλις εντόπισα τα δύο πρώτα μωράκια, γύρω στα 3 χιλιοστά και κολυμπάνε ήδη!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Immortal : 24-08-12 στις 07:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-08-12, 19:08
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Τελευταίο Update επί του θέματος :
Από τα αυγά βγήκαν μόνο 2 μικρά. Δεν ξέρω τι παίχτηκε ακριβώς αλλά όταν γύρισα από τη δουλειά προχθές τα περισσότερα αυγά είχαν σκορπίσει στο ενυδρείο και μόνο 2-3 ήταν στη φωλιά... Την επόμενη μέρα είδα δύο μικρά πλασματάκια , περίπου 2 χιλιοστά να γυροφέρνουν τα πάνω στρώματα του νερού... Σήμερα που τα έψαχνα βρήκα μόνο 1 το οποίο είναι περίπου ένα εκατοστό! Καλά μεγαλώνουν τόσο γρήγορα???
Ελπίζω να βρώ και άλλα μπομπιράκια αλλά δυστυχώς λόγω πολλής βλάστησης πρέπει να το πετύχεις... Θα περιμένω να μεγαλώσουν λίγο... Για την ώρα αλλαγές νερού μέρα παρά μέρα 20% με αεροσωληνάκι για να μην τα ταράξω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-08-12, 22:30
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ρε φιλε τι να πω? επεσες απο την ακροπολη και απο κατω περναγε ενα φορτηγο με μπαμπακι...
Παιξε κανα Λοττο...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-08-12, 08:27
betta 21 Ο χρήστης betta 21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-08-2010
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελευταίο Update επί του θέματος :
Από τα αυγά βγήκαν μόνο 2 μικρά. Δεν ξέρω τι παίχτηκε ακριβώς αλλά όταν γύρισα από τη δουλειά προχθές τα περισσότερα αυγά είχαν σκορπίσει στο ενυδρείο και μόνο 2-3 ήταν στη φωλιά... Την επόμενη μέρα είδα δύο μικρά πλασματάκια , περίπου 2 χιλιοστά να γυροφέρνουν τα πάνω στρώματα του νερού... Σήμερα που τα έψαχνα βρήκα μόνο 1 το οποίο είναι περίπου ένα εκατοστό! Καλά μεγαλώνουν τόσο γρήγορα???
Ελπίζω να βρώ και άλλα μπομπιράκια αλλά δυστυχώς λόγω πολλής βλάστησης πρέπει να το πετύχεις... Θα περιμένω να μεγαλώσουν λίγο... Για την ώρα αλλαγές νερού μέρα παρά μέρα 20% με αεροσωληνάκι για να μην τα ταράξω...
θα ειναι κρυμενα παντου και θα δεις πολλα μετα! μην κανεις αλλαγες για μια εβδομαδα και αν μπορεις φτιαξε αρτεμιες μεγαλωνουν πολυ γρηγορα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-09-12, 12:50
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Τελικός απολογισμός:
Έσκασαν 4 αυγουλάκια μόνο...
Το παράδοξο είναι ότι μέσα στο ενυδρείο βλέπω 2 μεγάλα και 2 μικρά μονομαχάκια... Δηλαδή τα μεγάλα είναι περίπου 2 εκατοστά και τα μικρά κάτω από 1... Γιατί μπορεί να συνέβη αυτό? Υπάρχει περίπτωση τα 2 αυγά να έσκασαν πολύ αργότερα από τα 2 πρώτα? Ή μήπως είναι λόγω διαφορετικού φύλου ας πούμε?

Για την ώρα βέβαια όλα είναι σα θηλυκά... Δε μπορώ να πω με σιγουριά
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-09-12, 13:01
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Τα μεγεθη για κανα διμηνο-τριμηνο θα ποικιλουν, δεν ειναι προβλημα.
Καποια θα τα βλεπεις μικροσκοπικα και καποια τεραστια.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-09-12, 13:37
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Την επόμενη μέρα είδα δύο μικρά πλασματάκια , περίπου 2 χιλιοστά να γυροφέρνουν τα πάνω στρώματα του νερού... Σήμερα που τα έψαχνα βρήκα μόνο 1 το οποίο είναι περίπου ένα εκατοστό! Καλά μεγαλώνουν τόσο γρήγορα???
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
τα μεγάλα είναι περίπου 2 εκατοστά και τα μικρά κάτω από 1... Γιατί μπορεί να συνέβη αυτό? Υπάρχει περίπτωση τα 2 αυγά να έσκασαν πολύ αργότερα από τα 2 πρώτα? Ή μήπως είναι λόγω διαφορετικού φύλου ας πούμε?
Πόσο καιρό πριν το τελευταίο ζευγάρωμα είχες μαζί το ζευγάρι; Αν και γενικά υπάρχουν αρκετά μεγάλες διαφορές μεγέθους ανάμεσα στα μικρά, αυτό δεν είναι ορατό από τις πρώτες μέρες. Υπάρχει η άποψη ότι όσο μεγαλώνουν τα μονομαχάκια (κυρίως τα αρσενικά) εκκρίνουν κάποιες ορμόνες που καθυστερούν την ανάπτυξη των υπολοίπων μικρών, το οποίο οδηγεί στις μεγάλες διαφορές μεγέθους στην ίδια γέννα. Γιαυτό οι εκτροφείς κάνουν πολύ συχνές αλλαγές νερού και απομονώνουν τα αρσενικά με το που αρχίσει να ξεχωρίζει το φύλο τους. Παρολαυτά, επείδη όσο κι αν έψαξα δεν κατάφερα να βρώ επιστημονική αναφορά επ αυτού, είμαι επιφυλακτικός...

Στη δική σου περίπτωση πιο πιθανό είναι να είχαν ξαναζευγαρώσει στο παρελθόν και ίσως να ήταν η πρώτη φορά του ζευγαριού, με αποτέλεσμα ελάχιστα αβγά να γονιμοποιηθούν και να εκκολαφθούν.

Γενικά: Το φως που γράφω και στο άρθρο (ακόμα καλύτερα όχι το φως του ενυδρείου αν είναι δυνατό, αλλά ένα άλλο μικρής έντασης φως στο δωμάτιο) δεν πιστεύω ότι είναι απαραίτητο μόνο στους επαγγελματίες εκτροφείς, καθώς αναφέρεται ότι και στη φύση οι μονομάχοι αναπαράγονται κυρίως τις ημέρες κοντά στην πανσέληνο (μάλιστα πολλοί εκτροφείς αναφέρουν ότι έχουν υψηλότερα ποσοστά επιτυχίας στις αναπαραγωγές τους κατα την πανσέληνο). Υποθέτουν ότι αυτό βοηθά στη φροντίδα των αβγών από τον αρσενικό κατά τη διάρκεια της νύχτας.
Το ίδιο και με τη στάθμη του νερού, στη φύση οι μονομάχοι επιλέγουν πολύ ρηχά σημεία και με ελάχιστη ανατάραξη για να φτιάξουν φωλιά. Γιαυτό πιστεύω ότι σε κανονικό ενυδρείο, αν και είναι δυνατό να γίνει αναπαραγωγή, δεν είναι το ιδανικό
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-09-12, 13:48
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Η αναπαραγωγή έγινε κατά λάθος... Τους είχα μαζί από τότε που τους πήρα αλλά δεν είχαν ξαναζευγαρώσει και γενικά το θηλυκό δεν πολυέδινε σημασία στο αρσενικό... Απλά έκατσε... Τώρα τους έχω χωρίσει και έχω μόνο το μπαμπά με τα μικρά, αν και δεν ξέρω για πόσο ακόμα πρέπει να το κάνω αυτό... Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν έχω άλλο ενυδρείο για να τους χωρίσω... Μάλλον θα δοκιμάσω να πιάσω τα αναπτυγμένα μικρά και θα τα βάλω σε κάποιο μεγάλο δοχείο με νερό από το ενυδρείο τους και φιλτράκι μέχρι να μεγαλώσουν και να τα δώσω... Το μόνο βέβαιο πάνω σε αυτά που λές είναι ότι όλα τα μικρά είναι από την ίδια γέννα καθώς το ενυδρείο τους το βλέπω κάθε μέρα και θα πρόσεχα αν είχε ξαναγίνει κάτι τέτοιο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-09-12, 13:57
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Μην είσαι σίγουρος, αν ήταν η πρώτη τους γέννα (δηλαδή ήταν άπειρα) ή η θηλυκιά είχε πολύ λίγα ώριμα αβγά, το ζευγάρωμά μπορεί να κράτησε πολύ λίγο (λιγότερο από ώρα) και αν έγινε το ξημέρωμα (που είναι η πιο συνηθισμένη ώρα) είναι πολύ πιθανό να το έχασες... Καλή συνέχεια όπως και να έχει, περιμένουμε και καμία φωτογραφία
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-09-12, 16:05
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
αν και δεν ξέρω για πόσο ακόμα πρέπει να το κάνω αυτό...

απο δικη μυ εμπειρια μπορω α σου πω οτι ειναι καλυτερα να μεναν για αρκετο καιρο (μεχρι την αρχη των τσαμπουκαδων) αλλα τα λιτρα ειναι που με προβληματιζουν για το αν ειναι εφικτο...
Ριξε μια ματια κι εδω
http://bettysplendens.com/articles/page.imp?articleid=809

(βεβαια κι η τυπισα για 10 γααλονια μιλαει, δηλαδη καπου 45 λιτρα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-09-12, 16:38
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
(βεβαια κι η τυπισα για 10 γααλονια μιλαει, δηλαδη καπου 45 λιτρα)
38 παρα κατι για την ακριβεια!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορίες κατά το στρώσιμο aias.george Αρχάριοι γλυκού νερού 33 27-05-12 16:12
Πρόβλημα με φυτά κατά το στρώσιμο . MINA Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 22 02-07-08 20:26
μονομάχος κατά μυγών.! dim Bettas 5 18-11-05 18:07
Ερώτηση προς κατόχους τηε βάσης του RIO 400..... Johnkokk Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 29-01-05 12:09
Ερώτηση για κατόχους RIO400 ? Johnkokk Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 11-01-05 11:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10051 seconds with 13 queries