Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas > Αναπαραγωγή

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-07-11, 17:54
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Question Μπορώ να κάνω αναπαραγωγή εδω;

Καλησπέρα σε όλους, είμαι νέος στο forum, εχθές μόλις γράφτηκα. Επίσης είμαι νέος στο hobby, αφού εδώ και 6 μήνες άρχισα με το κοινωνικό μου ενυδρείο. Το ενυδρείο μου είναι αυτό: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54382

Έω διαβάσει διάφορα άρθρα για αυτό το θέμα και απλά σκεύτηκα να ασχοληθώ με ότι μέσα διαθέτω αυτή τη στιγμή.

Έτσι λοιπόν αφού είχα τους 3 μονομάχους (2 θυληκές, 1 αρσενικό) και ένα μικρό πλαστικό ενυδρειάκι σκεύτηκα να τα βάλω για αναπαραγωγή.
  • Το πλήρωσα με νερό του ενυδρείου
  • Τοποθέτησα για αρχή τον αρσενικό.
  • Του έφτιαξα ένα δακτύλιο με πλαστικό φυτό για να φτιάξει τη φωλιά του.
  • Έχω και μια ταϊστρα που βάζω για μερικές ώρες την θυληκιά μέσα, την απελευθερώνω για λίγο και έπειτα τη βάζω πίσω στο κοινωνικό ενυδρείο.
  • Επίσης τοποθέτησα μία κρυψώνα για τη θυληκιά, σε περιπτώσεις που την κυνηγάει έντονα.
  • Η θυληκιά παρουσιάζει τον οωαποθέτη στο κλατω μέρος της κοιλιάς της και φαίνεται λιγάκι πρισμένη στη κοιλιά.
  • Αντιμετωπίζω και το πρόβλημα των υπολοιμάτων τροφής στο πυθμένα. (Εφόσον δεν έχω γατόψαρα και φίλτρο)
  • Επίσης ο αρσενικός δυσκολεύεται στο να φτιάξει φωλιά.
  • H Θηλυκιά μέσα στη ταίστρα, ανταποδίδει το flaring, αλλά δεν του κάθεται.
Θα καταφέρω τίποτα ή να επιστρέψω τον μονομάχο μου πίσω στο κοινωνικό ενυδρείο; Το βασικό που έχω παρατηρήσει αυτές τις μέρες είναι ότι φτιάχνει μια μικρή φωλιά η οποία διαλύεται μετά απο λίγες ώρες και η θυληκιά δεν του "κάθεται". Αυτά. Περιμένω απαντήσεις σας.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00168.jpg
Εμφανίσεις:  379
Μέγεθος:  62,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00169.jpg
Εμφανίσεις:  358
Μέγεθος:  55,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00170.jpg
Εμφανίσεις:  361
Μέγεθος:  37,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00175.jpg
Εμφανίσεις:  350
Μέγεθος:  64,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00184.jpg
Εμφανίσεις:  344
Μέγεθος:  49,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00179.jpg
Εμφανίσεις:  340
Μέγεθος:  43,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-07-11, 18:10
Το avatar του χρήστη giwrgos_1977
giwrgos_1977 Ο χρήστης giwrgos_1977 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή hi!

καλησπερα φιλε!
ποσα λιτρα ειναι το πλαστικο ενυδρειο σου?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-07-11, 18:12
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

To φίλτρο πούντο ντε? Τα ψαράκια δεν το χρειάζονται απλά, το απαιτούν! Σου προτείνω λοιπόν να επισκεφτείς την κατηγορία των αρχαρίων και να δώσεις ιδιαίτερη έμφαση στα υπομνήματα.

Από εμένα, καλώς ήλθες στην παρέα μας.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-07-11, 18:16
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giwrgos_1977 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα φιλε!
ποσα λιτρα ειναι το πλαστικο ενυδρειο σου?
Καλησπέρα φίλε! Το ενυδρειάκι είναι 6,5L
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
To φίλτρο πούντο ντε? Τα ψαράκια δεν το χρειάζονται απλά, το απαιτούν! Σου προτείνω λοιπόν να επισκεφτείς την κατηγορία των αρχαρίων και να δώσεις ιδιαίτερη έμφαση στα υπομνήματα.

Από εμένα, καλώς ήλθες στην παρέα μας.
Καλησπέρα, καλώς σε βρίσκω! Δυστυχώς φίλτρο έχω μόνο στο 80άρι μου ενυδρείο. Επειδή είχα το μικρό το ενυδρειάκι σκεύτηκα να βάλω τους μονομάχους για αναπαραγωγή. Και απλά θέτω το ερώτημα αν τελικά μπορώ να κάνω ή όχι με τα μέσα που παραθέτω στις photos!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Manuel : 05-07-11 στις 18:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-07-11, 18:17
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα φίλε! Το ενυδρειάκι είναι 6,5L
αναπαραγωγη στα 6,5λιτρα???
λιγο δυσκολο...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-07-11, 18:18
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα φίλε! Το ενυδρειάκι είναι 6,5L
Πολύ μικρό φίλε μου! όχι μόνο για την αναπαραγωγή, αλλά και να ζήσει ένα μόνο ψάρι εκεί. Για αρχή πρέπει να έχεις υπόψην σου τα 20-25 λίτρα και βάλε.

Όμως, φίλτρο με συνεχόμενη κυκλοφορία και για τους χειμερινούς μήνες σταθερή τροπική θερμοκρασία με ενυδρειακό θερμαντικό σώμα. Έχεις μετρήσεις της χημείας του νερού? Αντιχλώριο βάζεις στις αλλαγές του νερού?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
Και απλά θέτω το ερώτημα αν τελικά μπορώ να κάνω ή όχι με τα μέσα που παραθέτω στις photos!!!
Προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα έχεις αποτέλεσμα. Πιστεύω μάλιστα ότι θα θέσεις και σε κίνδυνο τη ζωή του ζευγαριού σου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-07-11, 18:42
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ μικρό φίλε μου! όχι μόνο για την αναπαραγωγή, αλλά και να ζήσει ένα μόνο ψάρι εκεί. Για αρχή πρέπει να έχεις υπόψην σου τα 20-25 λίτρα και βάλε.

Όμως, φίλτρο με συνεχόμενη κυκλοφορία και για τους χειμερινούς μήνες σταθερή τροπική θερμοκρασία με ενυδρειακό θερμαντικό σώμα. Έχεις μετρήσεις της χημείας του νερού? Αντιχλώριο βάζεις στις αλλαγές του νερού?
Αλλάζω τη μισή ποσότητα νερού, μιά φορά τη μέρα με φιλτραρισμένο νερό του 80λιτρου ενυδρείου ενυδρείου. Αυτό είναι το ενυδρείο. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54382.
Δηλαδή βγάζω το μισό, το ρίχνω μέσα στο 80λιτρο και εν συνεχεία παίρνω νερό από την έξοδο του φίλτρου και το ρίχνω πίσω στο μικρό ενυδρείο. Και το κάνω επειδή ο μονομάχος δεν έχει φτιάξει φωλιά ακόμα. Αν φτιάξει φωλιά και του αλλάξω νερό, θα πέσει η στάθμη και θα του χαλάσει η φωλιά.

Το ενυδρειάκι αυτό το έστησα μόνο για την αναπαραγωγή τους. Τους μονομάχους τους έχω κανονικά στο 80λιτρο ενυδρείο. Μάλιστα το εγχείρημα δεν θα αποδόσει καρπούς. Έιναι να σκεύτομαι να αγοράζω νέο ενυδρείο. Δεν ξέρω πόσα χρήματα θα μου κοστίσει βέβαια ένα 20-30 λίτρα μαζί με το φίλτρο του. Ευχαριστώ πάντως!
-------------------------
Μπορώ να κάνω τρύπες στο 6,5άρι ενυδρειάκι να το στηρίξω εντός του 80λιτρου και να βάλω τον μονομάχο μέσα να κάνει φωλιά και αναπαραγωγή;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Manuel : 05-07-11 στις 18:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-07-11, 19:13
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

το παλεύεις πάντως....

άκου λίγο
οι αναπαραγωγές έρχονται μετά
πρώτα,καλό θα ήταν, να διάβαζες τα υπομνήματα όπως σου λέει και ο φίλος πιο πάνω
πρέπει να κάνεις κτήμα σου τον κύκλο του αζώτου
να αρχίσεις τις μετρήσεις στο νερό σου

να ...
να ...
να...

και μετά που θα ξέρεις τα ψάρια σου και τις ανάγκες του και θα ξέρεις πως να τις ικανοποιήσεις
οι αναπαραγωγές θα έρθουν απο μόνες τους...σχεδόν



πάντως το παλεύεις-ωραίος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-07-11, 00:22
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Εγώ την πρώτη μου αναπαραγωγή την έκανα σε 5λιτρο. Ήταν από τις μεγαλύτερες γέννες που έχω δει μέχρι σήμερα. Έχασα όλα τα μικρά σε 3-4 μέρες. Μετά με λίγο παραπάνω διάβασμα δοκίμασα σε 10λιτρο, όλα έδειχναν να πηγαίνουν καλά για 2 εβδομάδες. Ξαφνικά έχασα όλα τα μικρά από peak αμμωνίας μάλλον. Συμπέρασμα, τα λιγα λιτρα δε συγχωρούν... Ξεκίνα σωστά με ένα 40+ ενυδρειο, το οποιο θα σου επιτρέψει να μεγαλώσεις και τα μικρά και στο μέλλον μπορεις να το εκμεταλλευτείς με άλλους τρόπους (πχ το κάνεις ένα όμορφο γαριδάδικο). Αν δε θες να πας σε μεγάλα έξοδα, μπορείς να καταφύγεις στη φτηνή λύση του πλαστικού κουτιού (πχ http://www.ikea.com/gb/en/catalog/products/70102972 στα 45L) + τον απαραίτητο εξοπλισμό (φιλτρακι-θερμαντήρας). Καλή συνέχεια στο εγχείρημά σου και καλό διάβασμα!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-07-11, 08:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για τους φιλους στην αρχη που σχολιασαν τα λιτρα και το φιλτρο, εχω να πω την αποψη μου οτι στις αναπαραγωγες δεν παιζει ρολο το μεγεθος του ενυδρειου και η υπαρξη φιλτρου, διακομητικων κλπ.
Μαλλον το αντιθετο συμβαινει.

Αυτο που χρειαζεται περισσοτερο ειναι καποια εμπειρια, ορεξη και χρονο για ενασχοληση, ετσι ωστε να μπορουμε να εχουμε τα ψαρια, οσο διαρκει η διαδικασια αναπαραγωγης, σε καθαρο νερο χωρις την πολυτελεια των μεγαλων ενυδρειων και φιλτρων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι μπορώ να κάνω στα 120λ..;; \/ag Θαλασσινό νερό - Γενικά 12 07-06-11 02:04
Ο Κίτσος... ανησυχώ και δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω... QS-Plan Bettas 6 26-12-10 20:25
Πως μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο Αλέξης6 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 12 17-09-10 17:19
Αφού δεν θα το κάνω θαλασσινο... θα το κάνω γλυκό! crywolf Αρχάριοι γλυκού νερού 4 21-01-10 23:38
τι μπορώ να κάνω;....(τρύπες στα φύλλα anubias) gemini_str Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 16-06-04 09:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06915 seconds with 14 queries