Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 26-08-10, 14:15
philosopher Ο χρήστης philosopher δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2009
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από wheelsdeal Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε philosopher με μια επιφυλαξη αλλα νομιζω οτι με ανουμπιες και εχινοδορους δεν θα δεις μειωση στα νιτρικα σου θες φυτα ταχειας αναπτυξης.Οσων αφορα το νερο εγω βρυσης χρησιμοποιω για τους δισκους μου και ειναι super απλα τωρα το περναω απο προφιλτρα στερεων και ανθρακα που κοστισε 30 ευρω και ουτε πετας νερο ουτε σου μειωνει τη παραγωγη.
O εχινόδορος (μακρύφυλλος) αν τον αφήσω απείραχτο 2 βδομάδες δε θα μπορώ να μπω στο σπίτι
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 26-08-10, 14:22
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από wheelsdeal Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε philosopher με μια επιφυλαξη αλλα νομιζω οτι με ανουμπιες και εχινοδορους δεν θα δεις μειωση στα νιτρικα σου θες φυτα ταχειας αναπτυξης.Οσων αφορα το νερο εγω βρυσης χρησιμοποιω για τους δισκους μου και ειναι super απλα τωρα το περναω απο προφιλτρα στερεων και ανθρακα που κοστισε 30 ευρω και ουτε πετας νερο ουτε σου μειωνει τη παραγωγη.
οταν λεσ βρησης ?
απο βρηση σε βρηση αλλαζουν πολλα
νερο βρησης μεχρι 300 ππμ δε νομιζω να εχουν προβλημα οι δισκοι σε τετειο βρησης ναι
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 26-08-10, 14:46
Το avatar του χρήστη wheelsdeal
wheelsdeal Ο χρήστης wheelsdeal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Περιοχή: Αθηνα,Κυψελη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Μια φορα μετρησα tds στην αρχη και δεν ξαναμετρησα δεν θυμαμαι ποσο αλλα ηταν ικανοποιητικο.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 28-09-10, 17:22
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ35
ΑΝΤΩΝΗΣ35 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ35 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-09-2010
Περιοχή: ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ ΠΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από philosopher Εμφάνιση μηνυμάτων
Hello
Μια ερώτηση ήθελα να κάνω καθώς φαίνεται ότι δεν έχει απαντηθεί επαρκώς μέσα στο forum.

Βλέπω ότι κατά κύριο λόγο οι δισκάδες χρησιμοποιούν Α/Ο ή τύρφη για τα νερά τους προκειμένου να επιτύχουν χαμηλές σκληρότητες και pH.

Ωστόσο βλέπω ότι υπάρχουν και αρκετοί που διατηρούν τους δίσκους σε νερό δικτύου (ή ελάχιστα μαλακό/όξινο, πολλές φορές με αναλογίες πχ 80% βρύση/20% Α.Ο.).
Πολλοί από αυτούς είναι έμπειροι χομπίστες και διατηρούν δίσκους πολλά χρόνια (έχω γνωρίσει και κάποιον προσωπικά).

Είναι ξεκάθαρο ότι οι ιδανικές συνθήκες για τους δίσκους είναι όξινο και μαλακό νερό, ωστόσο η Α/Ο απαιτεί χρόνο, κόπο κ έξοδα.
Είναι επίσης ξεκάθαρο ότι τα περισσότερα petshops -αν όχι όλα- διατηρούν τους δίσκους σε νερό δικτύου καθώς τα χιλιάδες λίτρα που διατηρούν δε μπορούν να τα συντηρούν με Α.Ο.

Η ερώτηση λοιπόν είναι απλή. Με νερό παραμέτρων δικτύου οι δίσκοι υποφέρουν και απλά επιζούν ή προσαρμόζονται πλήρως;
Αν είναι μέσα "στις προδιαγραφές τους", γιατί βασανίζεται τόσος κόσμος με Α.Ο.;

Ο λόγος που ρωτάω είναι μιας και αλλάζω ένα ενυδρείο για δίσκους, και με απασχολεί αυτό το θέμα.
Χρησιμοποιώ Α.Ο. εδώ και χρόνια (για αναπλήρωση), αλλά το να παράγω πχ 100 λίτρα νερού Α.Ο. κάθε βδομάδα σημαίνει ότι θα πετάω και άλλα 200-300 λίτρα (δεν έχω μποστάνια να ποτίζω, ούτε αεροδρόμια να σφουγγαρίζω...).

Θα εκτιμούσα τις απόψεις όλων, αλλά ιδιαίτερα αυτών που ΔΕΝ χρησιμοποιούν αποκλειστικά Α.Ο.

Ευχαριστώ!
Δεν χρειαζετε να παρεις Α.Ο. η αθηνα εχει μαλακο σχετικα νερο gh 10 kai kh 7 και PH 7.5 αδικα θα ταλαιπωρεις τον εαυτο σου κ τζαμπα λεφτα θα δινεις.θα βαζεις νερο βρυσης απευθειας με την αναλογη θερμοκρασια και αντιχλωριο φυσικα κ ιχνοστοιχεια discus trace.βαζε κ λιγο αλατακι αν θελεις.χρειαζετε απλα καθαρο νερο.οι σκληροτητες και το ph λιγη σημασια εχουν και μην ασχολεισαι καθολου μα καθολου.εγω εχω 5 χρονια δισκους rio 300 με 5 δισκους.τους πηρα μικρους 6 εκατοστα και τωρα ειναι 15 περιπου με λαμπερα χρωματα.δεν ειχα ποτε καμια απωλεια ουτε καμια αρρωστια.νομιζω ειναι τα πιο ανθεκτικα ψαρια γλυκου νερου οι δισκοι και αυτα που λενε οτι ειναι ευαισθητα και χρειαζονται ειδικες συνθηκες εγω τα ακουω και γελαω.αλλαγες κανω περιπου το μισο καθε 10 μερες.ακουω μερικους που το αλλαζουν μερα παρα μερα.ελεος.δεν εχουν αλλη δουλεια να κανουν.εχω gh14 kh11 kαι ph 7.5. ξερω μερικοι θα φριξουν και θα αρχισουν να λενε τα δικα τους.και δεν μπορω να ακουω ανοησιες οτι σε αυτες τις συνθηκες υποφερουν και αλλα τετοια.αν ηταν ετσι δεν θα ειχαν λαμπερα χρωματα και δεν θα ειχαν τετοια αναπτυξη.μετρησεις δεν κανω με τεστ.τις εχω καταργησει.εκανα στην αρχη αλλα τζαμπα κοπος και λεφτα.το ενυδρειο μου ειναι αψογο οι δισκοι μου τελειοι και δεν ακουω τιποτα.καποια στιγμη θα ανεβασω φοτο η βιντεο.λοιπον φιλε μου εσυ που ρωτας για α.ο. κανε αυτο που νομιζεις.η επιλογη δικη σου
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από philosopher Εμφάνιση μηνυμάτων
Hello
Μια ερώτηση ήθελα να κάνω καθώς φαίνεται ότι δεν έχει απαντηθεί επαρκώς μέσα στο forum.

Βλέπω ότι κατά κύριο λόγο οι δισκάδες χρησιμοποιούν Α/Ο ή τύρφη για τα νερά τους προκειμένου να επιτύχουν χαμηλές σκληρότητες και pH.

Ωστόσο βλέπω ότι υπάρχουν και αρκετοί που διατηρούν τους δίσκους σε νερό δικτύου (ή ελάχιστα μαλακό/όξινο, πολλές φορές με αναλογίες πχ 80% βρύση/20% Α.Ο.).
Πολλοί από αυτούς είναι έμπειροι χομπίστες και διατηρούν δίσκους πολλά χρόνια (έχω γνωρίσει και κάποιον προσωπικά).

Είναι ξεκάθαρο ότι οι ιδανικές συνθήκες για τους δίσκους είναι όξινο και μαλακό νερό, ωστόσο η Α/Ο απαιτεί χρόνο, κόπο κ έξοδα.
Είναι επίσης ξεκάθαρο ότι τα περισσότερα petshops -αν όχι όλα- διατηρούν τους δίσκους σε νερό δικτύου καθώς τα χιλιάδες λίτρα που διατηρούν δε μπορούν να τα συντηρούν με Α.Ο.

Η ερώτηση λοιπόν είναι απλή. Με νερό παραμέτρων δικτύου οι δίσκοι υποφέρουν και απλά επιζούν ή προσαρμόζονται πλήρως;
Αν είναι μέσα "στις προδιαγραφές τους", γιατί βασανίζεται τόσος κόσμος με Α.Ο.;

Ο λόγος που ρωτάω είναι μιας και αλλάζω ένα ενυδρείο για δίσκους, και με απασχολεί αυτό το θέμα.
Χρησιμοποιώ Α.Ο. εδώ και χρόνια (για αναπλήρωση), αλλά το να παράγω πχ 100 λίτρα νερού Α.Ο. κάθε βδομάδα σημαίνει ότι θα πετάω και άλλα 200-300 λίτρα (δεν έχω μποστάνια να ποτίζω, ούτε αεροδρόμια να σφουγγαρίζω...).

Θα εκτιμούσα τις απόψεις όλων, αλλά ιδιαίτερα αυτών που ΔΕΝ χρησιμοποιούν αποκλειστικά Α.Ο.

Ευχαριστώ!
δικτυου νερο να βαζεις.η α.ο ειναι για να ταλαιπωρεις τον εαυτο σου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ35 : 28-09-10 στις 17:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 28-09-10, 17:49
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ35 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χρειαζετε να παρεις Α.Ο. η αθηνα εχει μαλακο σχετικα νερο gh 10 kai kh 7 και PH 7.5 αδικα θα ταλαιπωρεις τον εαυτο σου κ τζαμπα λεφτα θα δινεις.θα βαζεις νερο βρυσης απευθειας με την αναλογη θερμοκρασια και αντιχλωριο φυσικα κ ιχνοστοιχεια discus trace.βαζε κ λιγο αλατακι αν θελεις.χρειαζετε απλα καθαρο νερο.οι σκληροτητες και το ph λιγη σημασια εχουν και μην ασχολεισαι καθολου μα καθολου.εγω εχω 5 χρονια δισκους rio 300 με 5 δισκους.τους πηρα μικρους 6 εκατοστα και τωρα ειναι 15 περιπου με λαμπερα χρωματα.δεν ειχα ποτε καμια απωλεια ουτε καμια αρρωστια.νομιζω ειναι τα πιο ανθεκτικα ψαρια γλυκου νερου οι δισκοι και αυτα που λενε οτι ειναι ευαισθητα και χρειαζονται ειδικες συνθηκες εγω τα ακουω και γελαω.αλλαγες κανω περιπου το μισο καθε 10 μερες.ακουω μερικους που το αλλαζουν μερα παρα μερα.ελεος.δεν εχουν αλλη δουλεια να κανουν.εχω gh14 kh11 kαι ph 7.5. ξερω μερικοι θα φριξουν και θα αρχισουν να λενε τα δικα τους.και δεν μπορω να ακουω ανοησιες οτι σε αυτες τις συνθηκες υποφερουν και αλλα τετοια.αν ηταν ετσι δεν θα ειχαν λαμπερα χρωματα και δεν θα ειχαν τετοια αναπτυξη.μετρησεις δεν κανω με τεστ.τις εχω καταργησει.εκανα στην αρχη αλλα τζαμπα κοπος και λεφτα.το ενυδρειο μου ειναι αψογο οι δισκοι μου τελειοι και δεν ακουω τιποτα.καποια στιγμη θα ανεβασω φοτο η βιντεο.λοιπον φιλε μου εσυ που ρωτας για α.ο. κανε αυτο που νομιζεις.η επιλογη δικη σου
-------------------------

δικτυου νερο να βαζεις.η α.ο ειναι για να ταλαιπωρεις τον εαυτο σου
δεν ειμαι ειδικος στο θεμα αλλα δεν έχετε λογο και δεν ειναι πρεπον να προσβαλλετε την αποψη της πλειοψηφιας του μεγαλυτερου ελληνικου φορουμ με αυτο τον τροπο
απαραδεκτο
και για τους δισκους
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 28-09-10, 17:52
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

καταρχην δε ξερεισ τη ειναι το μαλακο και το σκλυρο νερο τη γραφεις ???? 7.5 ειναι μαλακο νερο το 4 τι ειναι ????
και αλατι στην αλλαγη στο θεο τα tds
τη ειναι γκαπι που ζουνε και σε υφαλμηρο ?????????
ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-09-10, 18:04
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Αν ξεκινήσω να πάω στη Θεσσαλονίκη από την Αθηνά και υπήρχε τρόπος να αποφύγω τα διόδια μπορεί να έφτανα πιο αργά και να γλίτωνα κάποια χρήματα αλλά θα ήμουν περισσότερο κουρασμένος!

Για μένα ΔΕΝ υπάρχει μονόδρομος - ευτυχώς υπάρχουν πολλοί δρόμοι (παραπάνω από 2) ώστε να διατηρούμε τους δίσκους μας ... και δε πρέπει να απαξιώνουμε κανένα! Ο καθένας αποφασίζει σύμφωνα με τι πιστεύει ότι είναι καλύτερο για τα ψάρια του -και το βλέπει στη πράξη φυσικά!

Μια παρατήρηση ... το αλάτι ΔΕ φεύγει τόσο εύκολα από το σύστημα μας ακόμα και με μεγάλες αλλαγές νερού ... Είναι ΛΑΘΟΣ να βάζουμε σε κάθε αλλαγή νερού γιατί με το χρόνο συσσωρεύεται όλο και πιο πολύ ... με συνέπεια να φτάσουμε κάποια στιγμή σε πολύ υψηλές αλατότητες πράγμα επικίνδυνο για τα ψάρια του γλυκού νερού!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 28-09-10, 18:58
Κωστας13 Ο χρήστης Κωστας13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχην δε ξερεισ τη ειναι το μαλακο και το σκλυρο νερο τη γραφεις ???? 7.5 ειναι μαλακο νερο το 4 τι ειναι ????
και αλατι στην αλλαγη στο θεο τα tds
τη ειναι γκαπι που ζουνε και σε υφαλμηρο ?????????
ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ
Και ποιος μας λεει οτι οι δισκοι θελουν 4 ph;
Και ακομα χειροτερα 0 σκληροτητες;
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 28-09-10, 19:01
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Οι ΕΜΠΕΙΡΟΙ αυτού του ΦΟΡΟΥΜ που ασχολούνται ΧΡΟΝΙΑ και ΧΑΛΑΝΕ την ΩΡΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟΥΣ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΜΕ; ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ;;;
ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο STENDKER ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ... τί να σας πώ
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 28-09-10, 19:04
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ποιος μας λεει οτι οι δισκοι θελουν 4 ph;
Και ακομα χειροτερα 0 σκληροτητες;
Μπορει καποιος να πει "επιστροφη στη φυση" (υπαρχει και τραγουδι για αυτο! ) ειδικα για τις σκληροτητες θα εχει δικιο!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 28-09-10, 19:54
Κωστας13 Ο χρήστης Κωστας13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Ο καφε η μπλε δισκος (S. aequifasciatus axelrodi και S. aequifasciatus haraldi) ζει σε πολυ πιο καθαρα νερα, με pH απο 6.0-7.8 και αγωγιμοτητα πανω απο 25 µS, πραγμα που το κανει πιο ευκολο να διατηρηθει και να ζευγαρωσει στην αιχμαλωσια. Ζει σε κοπαδια που μπορει να φτασουν και τα 1000 ατομα! Στον βιότοπο του μπορει να υπαρχουν και λιγα υδροβια φυτα, πραγμα που δεν συμβαινει σε αυτους του πρασινου και του heckel, λογω του πολυ σκουρου χρωματος του νερου.

Εδω βλεπω οτι ακομα και στη φυση,αγριοι Δισκοι,ζουν σε ph 6.0-7.8.
Βεβαια καποιοι αλλοι ζουν σε 3.8-4.8 αλλα νομιζω οτι δεν πρεπει να ξεχναμε οτι το συντριπτικο ποσοστο των Δισκων που φιλοξενουμε στα ενυδρεια μας ειναι Δισκοι εκτροφης οι οποιοι αμφιβαλω κατα πολυ οτι εχουν μεγαλωσει σε ενυδρεια με ph 4.0-5.0
Τελοσπαντων,εδω κουβεντα κανουμε και ανταλλασουμε αποψεις.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 28-09-10, 20:20
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

το 7,8 ph να μου δωσεις πηγες που το βρηκες και ποιος επιασε τους δισκους σε τετοιο ph Ο Bleher παντως δεν εχει καμια τετοια αναφορα στο βιβλιο του ......

Α να μην ξεχασω νερο με 25 μικροζιμενς ειναι πολυ μαλακο νερο
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 28-09-10, 20:44
Κωστας13 Ο χρήστης Κωστας13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Δεν το εβγαλα απο το κεφαλι μου παντως:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43013
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 28-09-10, 22:08
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Το πιο πιθανο ειναι ο Τολης να εχει κανει καποιο τυπογραφικο λαθος που δεν "πιασαμε" οι υπολοιποι. Ας μας το επιβεβαιωσει ο ιδιος.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 28-09-10, 22:15
Κωστας13 Ο χρήστης Κωστας13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή


Δεν ξερω.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 28-09-10, 22:18
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ποιος μας λεει οτι οι δισκοι θελουν 4 ph;
Και ακομα χειροτερα 0 σκληροτητες;
καταρχην δεν ανεφερα οτι κραταμε δισκους στο 4 ρωτησα αν το 7,5 ειναι μαλακο νερο το 4 τι ειναι ? αυτο ρωτησα εγω κραταω δισκακια στενκερ κατω του 5 και δεν εχω κανενα προβλημα αλατι χρησιμοποιο μονο σε θεραπεια για εξωτερικα παρασιτα και μετα για να απαλαχτω κανω καθημερινες μεγαλες αλλαγες στο να ριχνεις αλατι στο νερο ανεβαζεις τα tds αρα δεν εχεις μαλακο νερο και ιδικα αμα χρησιμοπιεις και βρηση οσο για το ποιος λεει ποσο ph θελουν οι δισκοι θα σου απαντησω μπορεις να τους κρατας και σε 7 και παραπανω αλλα γιατι μολις αρρωστησουν ολοι λενε ph κατω του 5 ???? γιατι να μη το κραταω μονιμα κατω του 5 ??? πες μου ενα λογο ??????
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 28-09-10, 22:26
Κωστας13 Ο χρήστης Κωστας13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

1)Οικονομια(εχουμε και κριση,μην το ξεχναμε )

2)Δεν εχουμε ολοι κηπο Χαρη,το "βρωμικο" νερο της Α/Ο τι θα το κανουμε;

3)Ζουμια (ιχνοστοιχεια,ηλεκτρολυτες).Ξερεις τι αλλο περιεχουν αυτα τα ζουμακια;
Θελεις κι αλλα;

Εγω δεν διαφωνω στο χαμηλο ph,μπορεις να εχεις χαμηλο ph χωρις να πετας νερο,χωρις να προσθετεις ζουμια και πανω απο ολα χωρις να πετας τα λεφτα σου.

Ξαναλεω οτι αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη και σεβομαι και την δικη σου αποψη.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 28-09-10, 22:32
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας13 Εμφάνιση μηνυμάτων
1)Οικονομια(εχουμε και κριση,μην το ξεχναμε )βρε σιγουρα αλλα ποσο εχει παει το νερο 14 ευρο το χρονο πλυρωνω

2)Δεν εχουμε ολοι κηπο Χαρη,το "βρωμικο" νερο της Α/Ο τι θα το κανουμε; εγω εχω τι να κανω μπορεις να φτιαξεις ενα μαλαουι

3)Ζουμια (ιχνοστοιχεια,ηλεκτρολυτες).Ξερεις τι αλλο περιεχουν αυτα τα ζουμακια;
Θελεις κι αλλα;δε ξερω τι ειναι αυτα που μου λες μονο νερο βαζω και ταιζω καλα

Εγω δεν διαφωνω στο χαμηλο ph,μπορεις να εχεις χαμηλο ph χωρις να πετας νερο,χωρις να προσθετεις ζουμια και πανω απο ολα χωρις να πετας τα λεφτα σου.

Ξαναλεω οτι αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη και σεβομαι και την δικη σου αποψη.
σου απαντησα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 28-09-10, 22:42
Κωστας13 Ο χρήστης Κωστας13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Εσυ Χαρη μου εισαι προνομιουχος,ακου 14 ευρω τον χρονο νερο.Θα τρελαθουμε τελειως.Εγω Χαρη με δυο ενυδρεια αυτη τη στιγμη πληρωνω
απο 60 εως 70 ευρω το διμηνο.Με το τριτο που στεινω τωρα (600 λιτρα) θα παω στα 80 υπολογιζω,αν παρω και Α/Ο.................αστο καλυτερα.

Μαλαουι ειχα αλλα το ξεστησα γιατι επηξα στα μωρα,η γυναικα μου κοντευε να παθει εγκεφαλικο.

Για το τελευταιο,αν εχεις βρει τον τροπο να μην προσθετεις ζουμια και να καληπτεις τις αναγκες των ψαριων σου μονο με τις τροφες που τους δινεις,μαγκια σου και μπραβο.

Μονο Α/Ο κανεις αλλαγη η βαζεις και νερο βρυσης;
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 28-09-10, 22:43
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Στην οικονομια που αναφερεις δεν εχω δει το λογαριασμο της ΕΥΔΑΠ να μου φουσκωνει παρα που κανω πολυ συχνες αλλαγες και μεγαλες (εξαιτιας των λιτρων!)
Κηπο δεν εχω ουτε εγω -ουτε καν μπαλκονι με φυτα αλλα νερο δε πεταω!!
Ζουμια και λοιπα δεν βαζω καθολου και σε γεννες μου ... ολα ειναι μια χαρα!!

Και ναι ... αν μιλαμε για το κοστος της Α.Ο. εδωσα 180 ευρω να παρω μια με 2πλη μεμβρανη "οικολογικη" ... το μηνιατικο μου ηταν 230 (δουλευω ημιαπασχοληση) παρολα αυτα τα εδωσα γιατι απο οτι εχω δει προσωπικα ειναι κατι που "αρεσει" στα ψαρια μου! Φυσικα ολα γεννηθηκαν σε τετοιο νερο και οπως λεμε συνηθως καλο ειναι να τα κραταμε στις συνθηκες που γεννηθηκαν ... και μπορω να πω οτι χαιρομαι για αυτο παρα οτι ποναει η τσεπη μου! Η φυση μας δειχνει τον δρομο ... και οσο για το ph (το επιμαχο θεμα) ειναι στο 5,5-6 ...
Προσωπικη εμπειρια και εγω εκφραζω και λεω με αποδειξεις οτι μια Α.Ο. δεν ειναι πεταμενα λεφτα! Μακαρι να ηταν να πεταγα 2 προφιλτρα 8+8 ευρω και να εκανα τη δουλεια μου ... νομιζει κανεις οτι δε το εχω δοκιμασει και αυτο? Παρολα αυτα δεχομαι τις αποψεις ολων ... αλλα δυστηχως δε μπορει να με πεισει καποιος για κατι που εχω δει με τα ματια μου! Ετσι και αλλιως πιστευω στη δυναμη της φυσης και στη σοφια της ωστε με πραγματικο πονο (να δουλευω 1 μηνα ολοκληρο και μετα να μη εχω φραγκο) ...
Και η ακροτερη αντιληψη μου που εχω:
Αν οι δισκοι εχουν "συνηθισει" τα νερα που ζουν εδω και χρονια εμεις θα πρεπει να τα ξανασυνηθισουμε στα νερα που η φυση τα εφτιαξε να ζουν! Απλα ... οτι παρα φυση ειναι μια προσωρινη επιτυχια ... ο ανθρωπος δε μπορει να τα καταφερει ολα ... και ας θελει να μοιασει στον Θεο!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 28-09-10, 23:00
Κωστας13 Ο χρήστης Κωστας13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Μαζι σου,εφοσον ειναι προσωπικη σου εμπειρια και πιστευεις οτι τα ψαρια σου ειναι ευτηχισμενα και γουσταρουν.......

Αφου δεν εχεις κηπο και γλαστρες στη βεραντα,το νερο τι το κανεις;
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 28-09-10, 23:04
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαζι σου,εφοσον ειναι προσωπικη σου εμπειρια και πιστευεις οτι τα ψαρια σου ειναι ευτηχισμενα και γουσταρουν.......

Αφου δεν εχεις κηπο και γλαστρες στη βεραντα,το νερο τι το κανεις;
Το μαζευω βρε ... βαρελακια και κανει για οτι φανταζεσαι ... (το πιο πολυ παει για σφουγγαρισμα η Κα Γιωτα εδω σφουγγαριζει 5-6 φορες και οχι μονο εδω αλλα και ολοκληρη τη πολυκατοικια! )
Ποιος μιλαει για ευτηχισμενα ψαρια? Αυτα ειναι ευτηχισμενα οταν τρωνε!!! Παρολα αυτα μιλαμε (επικοινωνουμε ...) τα εχω εκπαιδευσει απο μικρα! Δε βαζω βιντεακι γιατι θα με παρετε στο ψιλο παλι!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 28-09-10, 23:12
Κωστας13 Ο χρήστης Κωστας13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Να βαλεις να βαλεις.Αντε να δουμε τι σου λενε.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 28-09-10, 23:18
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Δε σφαξανε .... απαπαπα
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 28-09-10, 23:23
Κωστας13 Ο χρήστης Κωστας13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 28-09-10, 23:25
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσυ Χαρη μου εισαι προνομιουχος,ακου 14 ευρω τον χρονο νερο.Θα τρελαθουμε τελειως.Εγω Χαρη με δυο ενυδρεια αυτη τη στιγμη πληρωνω
απο 60 εως 70 ευρω το διμηνο.Με το τριτο που στεινω τωρα (600 λιτρα) θα παω στα 80 υπολογιζω,αν παρω και Α/Ο.................αστο καλυτερα.

Μαλαουι ειχα αλλα το ξεστησα γιατι επηξα στα μωρα,η γυναικα μου κοντευε να παθει εγκεφαλικο.

Για το τελευταιο,αν εχεις βρει τον τροπο να μην προσθετεις ζουμια και να καληπτεις τις αναγκες των ψαριων σου μονο με τις τροφες που τους δινεις,μαγκια σου και μπραβο.

Μονο Α/Ο κανεις αλλαγη η βαζεις και νερο βρυσης;
μονο α\ο βαζω αλλα η α/ο ειναι θυριο βγαζει 1/1 εσκασα μια 400 ρα ευρα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 28-09-10, 23:50
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

http://www.practicalfishkeeping.co.u...t.php?sid=2724 το λεει ο μπλεχερ στη μεση της σελιδας για τον μπλε δισκο (Symphysodon haraldi κατ αυτον), και παρακατω λεει και για τις σκληροτητες. Εχω αναφερει τις πηγες του αρθρου στο τελος.
Λυπαμαι ομως που βλεπω οτι ισως πρεπει επιλεκτικα να "κρυβω" λογια, γιατι απο ενα αρθρο (και τις πηγες του) που αναφερει δεν ξερω ποσες φορες οτι οι δισκοι ζουν σε μαλακο και οξινο νερο, επιλεγουμε να κρατησουμε την μονη αναφορα του pH πανω απο 7, χωρις να λαβουμε υπ οψιν οτι ειναι η πανω οριακη τιμη που αναφερει αυτος που μετρησε τα νερα.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 29-09-10, 01:06
philosopher Ο χρήστης philosopher δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2009
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε λοιπόν ότι θα έπρεπε να διατηρούμε τους δίσκους μας σε μαλακό και όξινο νερό, παρότι θα καταφέρουν μάλλον να επιβιώσουν και σε ουδέτερο/ελαφρώς αλκαλικό. Με την ίδια λογική δλδ που ένα λαμπρατόρ θα εκτιμούσε ένα μεγάλο κτήμα και καθημερινές πολύωρες βόλτες στο δάσος, αλλά θα επιζήσει και σε ένα διαμέρισμα με 2 μέτρα βεράντα.

Για την ιστορία, και για να επιστρέψω στο αρχικό θέμα, δοκίμασα τη λύση της τύρφης αλλά με κούρασε και προτίμησα να επενδύσω σε μια καλύτερη Α/Ο από αυτή που είχα. Προετοιμασία σε βαρέλι + νερό από προφίλτρα όσμωσης με 24ωρη τουλάχιστον γήρανση = πλήρως ελεγχόμενες συνθήκες, τόσο που οι μετρήσεις ph/KH γίνονται σχεδόν περιττές.

Merci
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 29-09-10, 01:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από philosopher Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την ιστορία, και για να επιστρέψω στο αρχικό θέμα, δοκίμασα τη λύση της τύρφης αλλά με κούρασε και προτίμησα να επενδύσω σε μια καλύτερη Α/Ο από αυτή που είχα. Προετοιμασία σε βαρέλι + νερό από προφίλτρα όσμωσης με 24ωρη τουλάχιστον γήρανση = πλήρως ελεγχόμενες συνθήκες, τόσο που οι μετρήσεις ph/KH γίνονται σχεδόν περιττές.

Merci
Πολυ καλη η επιλογη σου κατα την αποψη μου.
Πιστευω οτι ενα εξωτερικο φιλτρακι με τυρφη στο βαρελι (αφου υπαρχει) δεν ειναι τοσο κουραση.
Και εκει που το αφηνουμε μια μερα και περιμενει, το αφηνουμε και περισσοτερες (μεχρι την μερα της αλλαγης).
Εγω τουλαχιστον ετσι κανω κι ας μην εχω δισκους. Εχω ομως ψαρια που ζουν στο ιδιο νερο που ζουν και οι δισκοι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 29-09-10, 07:07
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.practicalfishkeeping.co.u...t.php?sid=2724 το λεει ο μπλεχερ στη μεση της σελιδας για τον μπλε δισκο (Symphysodon haraldi κατ αυτον), και παρακατω λεει και για τις σκληροτητες. Εχω αναφερει τις πηγες του αρθρου στο τελος.
Λυπαμαι ομως που βλεπω οτι ισως πρεπει επιλεκτικα να "κρυβω" λογια, γιατι απο ενα αρθρο (και τις πηγες του) που αναφερει δεν ξερω ποσες φορες οτι οι δισκοι ζουν σε μαλακο και οξινο νερο, επιλεγουμε να κρατησουμε την μονη αναφορα του pH πανω απο 7, χωρις να λαβουμε υπ οψιν οτι ειναι η πανω οριακη τιμη που αναφερει αυτος που μετρησε τα νερα.
Κατά αρχήν περαστικά

Τώρα αυτο που με παραξενεύει είναι ότι στο βιβλίο του που ειναι και μεγαλο και έχει πιασει ψαρια από διαφορες περιοχες δεν αναφερει πουθενα τετοια τιμή ph ....
μου εδωσες βεβαια μία πολύ καλή πασα για να τον ρωτήσω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μετρήσεις δικτύου Αθήνας manolis1976 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 28-02-09 17:53
Απιονισμένο νερό η νερό βρύσης? stamp Αρχάριοι γλυκού νερού 4 04-11-08 00:30
νερό δικτύου Καλαμαριάς theodor72 Γλυκό νερό - Γενικά 4 29-06-08 10:06
Αναλογία νερού δικτύου & Α.Ο safi Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 18-04-06 00:41
Γιατί μυρίζει το νερό το βράδυ; catfish Γλυκό νερό - Γενικά 4 22-11-05 21:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09915 seconds with 13 queries