Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas > Αναπαραγωγή

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-08-10, 07:24
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή Αναπαραγωγη μονομαχων-infusoria(φωτογραφιες)

Εχω κανει ηδη την διαδικασία η οποία στέφτηκε με απόλυτη επιτυχία .Σε ενυδρείο 40 λίτρων έβαλα μέσα το ζευγάρι μονομάχων και πολύ σύντομα έγινε η φωλιά με τα αυγά και εκκολάφτηκαν τα μικρά . Δεν τα τάιζα αφού το νερό και τα φυτα του ενυδρείου προέρχονταν από την γλαστρολιμνη. Με την infusoria και μονο επιβίωσαν καμια 50ρια απο αυτα και εγιναν αρκετα μεγαλα για να τρωνε σκονη για μικρα ψαρια . ¶ρχισα προχθες να κανω την ιδια διαδικασια και επισυνάπτω φωτογραφικό υλικο .Δεν ειναι υψηλης ποιοτητας δυστηχως ..

Ευελπιστώ ότι αν διορθώσω κάποια λαθη και απροσεξίες να καταφερω να σώσω πιο πολλα μικρα αυτή τη φορα .

Ο μονομαχος μου (crown tail) που προσεχει τα αυγα





Το ενυδρείο απο ψηλα όπου εξελίσσετε η ολη διαδικασια


Μπορείτε εδω να δείτε καθαρά το άσπρο σημάδι κάτω από την κοιλιά της μητέρας που σημαίνει ότι είναι έτοιμη για γέννα και παλι .

Τελος μπορείτε να δειτε κάποια από τα μικρα του ιδιου ζευγαριού από την προηγούμενη γέννα .(ειναι σε αλλο ενυδρειο τωρα)

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-08-10, 09:36
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

μπραβο σου!!!
ωραιος ο crown tail σου!!! συνεχισε την καλη δουλεια και σιγουρα θα εχεις πολυ καλα αποτελεσματα!!!!


υ.γ.:αν και για πρωτη φορα να σου ζησουνε και καμια 50αρια... εινα σουπερ!!!!
μπραβο σου και παλι!!
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-08-10, 10:14
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ωραία προσπάθεια! Μου φαίνεται αρκετά καλός ο αριθμός αυτών που επιβίωσαν, σε σχέση με άλλες αναπαραγωγές που έχω δει!

Δύο πράγματα να ρωτήσω. Δε θα ήταν καλύτερα στην αρχή της διαδικασίας να έχεις λιγότερο νερό στο ενυδρείο, ώστε να μην κουράζεται πολύ ο πατέρας στο ανεβοκατέβασμα για να πιάνει τα αβγά που πέφτουν από τη φωλιά; Και επίσης, έχεις κάνει άλλη αναπαραγωγή με αρτέμια για να μπορείς να συγκρίνεις αριθμό επιζόντων και μέγεθος στις ίδιες μέρες;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-08-10, 10:36
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

[QUOTE=zapatas;470439]

υ.γ.:αν και για πρωτη φορα να σου ζησουνε και καμια 50αρια... εινα σουπερ!!!!
QUOTE]


Εχω ξανακανει αναπαραγωγη με το συγκεκριμενο ζευγαρι πριν λιγο καιρο αλλα το καλυτερο αποτελεσμα ηταν οταν μου γεννησαν σε συνθηκες που υπηρχε αφθονη infusoria .Υπολογιζω οτι αν δωσει καποιος πιο πολυ χωρο στα μικρα με περισσοτερα φυτα ο αριθμος των ψαριων που θα επιβιωσουν θα ειναι πολυ μεγαλος .
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων

Δύο πράγματα να ρωτήσω. Δε θα ήταν καλύτερα στην αρχή της διαδικασίας να έχεις λιγότερο νερό στο ενυδρείο, ώστε να μην κουράζεται πολύ ο πατέρας στο ανεβοκατέβασμα για να πιάνει τα αβγά που πέφτουν από τη φωλιά;


Αυτο για να ειμαι ειλικρινής δεν το σκεφτηκα ποτε .Ισως να εχεις δικαιο .Αν και οταν το παρακολουθούσα οσα αυγα επεφταν στον πατο δεν τα σηκωνε ξανα.Εφερνε πανω μονο οσα προλάβαινε πριν ακουμπησουν τον πατο .Ενδεχομένως να πετυχει αυτο που λες και στο επομενο πειραμα θα το κανω .

Και επίσης, έχεις κάνει άλλη αναπαραγωγή με αρτέμια για να μπορείς να συγκρίνεις αριθμό επιζόντων και μέγεθος στις ίδιες μέρες;
Δοκιμασα να κανω αρτεμια και τα καταφερα αλλα δεν μου αρεσε η ιδεα να ταιζω ζωντανη τροφη στα ψαρια .Φαινεται περιεργο επειδη ενω εχω κατεψυγμενη αρτεμια για τα ψαρια , ζωντανη δεν υπαρχει περιπτωση να βαλω ξανα . Για αυτο εψαχνα πολλους τροπους για να βρω το υποκαταστατο της ζωντανης αρτεμιας και ως τωρα νομιζω πετυχαινει η ιδεα . Απλα δοκιμαστε την αναπαραγωγη ειτε σε μια γλαστρολιμνη ειτε σε ενα ενυδρειο με φυτα λιμνης . Φροντιστε ομως πρωτα να εχει ωριμασει η μινι λιμνη για να εχει δημιουργηθει η υπερπολυτιμη infusoria .
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 12-08-10 στις 10:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-08-10, 12:09
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μα και η infusoria ζωντανή τροφή είναι, αλλά επιλογές είναι αυτές! Δεν είναι δική μου ιδέα για το λίγο νερό, το λέει ο Maverick στο υπόμνημα για τις αναπαραγωγές, όπως και πολλοί άλλοι που έχω διαβάσει, μακάρι να σου μίλαγα από την πείρα μου!

Πάντως, ανεξάρτητα από τα άλλα παρατήρησες κάποια διαφορά; Για παράδειγμα μεγαλύτερο ποσοστό επιβίωσης, αλλά μικρότερη ανάπτυξη ή ας πούμε οι θάνατοι σε κάθε περίπτωση να είναι σε άλλη φάση της αναπαραγωγής. Λέω αν παρατήρησες κάτι για να ξέρουν και οι επόμενοι, αν και προφανώς δε βγαίνει ασφαλές συμπέρασμα με μία φορά κάθε εμπειρία είναι πολύτιμη!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-08-10, 12:18
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

σιγουρα αν εκανες και μια πιο αναλυτικη παρουσιαση για εμας τους καμμενους μονομαχοχομπιστες, θα ηταν ακομα καλυτερα να βγαλουμε καλυτερα συμπερασματα!!!!!!
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-08-10, 14:42
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα και η infusoria ζωντανή τροφή είναι, αλλά επιλογές είναι αυτές! Δεν είναι δική μου ιδέα για το λίγο νερό, το λέει ο Maverick στο υπόμνημα για τις αναπαραγωγές, όπως και πολλοί άλλοι που έχω διαβάσει, μακάρι να σου μίλαγα από την πείρα μου!

Exelix οταν εχεις infusoria δεν βλέπεις τη τροφη να προσπαθεί να αποφύγει το θηρευτή και κυρίως δημιουργείτε μονη της στο χωρο που είναι τα ψαράκια χωρις να κάνεις ιδιαίτερες παρεμβάσεις . Μπορει καποιος να προτιμησει τον τροπο αυτο επειδη βαριεται την διαδικασια παραγωγης αρτεμιας ..
Ο maverick με βοηθησε και εμενα αφου όταν αρχισα πριν λιγο καιρο με τους μονομαχους δεν ειχα ιδεα για την διαδικασία αναπαραγωγής τους . Το υψος του νερου είναι κατι που μου ξεφυγε ομολογώ . Καποιος άλλος που εχει κανει αναπαραγωγή με χαμηλη σταθμη να μας πει αν ο μονομαχος του επαιρνε και από τον πατο τα αυγα για να τα μεταφερει πισω στη φωλια .Εμενα μπορει βεβαια να μην το εκανε αφου τον εξαντλουσε η αποσταση.

Πάντως, ανεξάρτητα από τα άλλα παρατήρησες κάποια διαφορά; Για παράδειγμα μεγαλύτερο ποσοστό επιβίωσης, αλλά μικρότερη ανάπτυξη ή ας πούμε οι θάνατοι σε κάθε περίπτωση να είναι σε άλλη φάση της αναπαραγωγής. Λέω αν παρατήρησες κάτι για να ξέρουν και οι επόμενοι, αν και προφανώς δε βγαίνει ασφαλές συμπέρασμα με μία φορά κάθε εμπειρία είναι πολύτιμη!
Πολύ λιγη η εμπειρια μου ακομα για να σου πω με σιγουρια αν μεγαλωνουν πιο αργα ή πιο γρηγορα με αυτή τη μεθοδο και συμφωνω μαζι σου ότι δεν μπορει να βγει ασφαλες συμπερασμα με την πρωτη . Μπορει να ευνόησε η εποχη ή το καλο dna του ζευγαριου ή οποιοδήποτε άλλο τυχαίο γεγονος για αυτό καλο είναι να το κανει και κάποιο άλλο παιδι και να μας μεταφερει τα δικα του συμπερασματα . Παντως βασιστηκα στο γεγονος ότι οι παραγωγοι μονομαχων ριχνουν τα μικρα για να μεγαλωσουν σε μεγαλες λιμνες οπου υπαρχει η infusoria .Θα σας ενημερωνω για την εξελιξη exelix
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zapatas Εμφάνιση μηνυμάτων
σιγουρα αν εκανες και μια πιο αναλυτικη παρουσιαση για εμας τους καμμενους μονομαχοχομπιστες, θα ηταν ακομα καλυτερα να βγαλουμε καλυτερα συμπερασματα!!!!!!

Φιλε όπως ειπα και πιο πανω βασιστηκα στα βασικα της αναπαραγωγης στα οσα συμβουλευουν τους νεους σε αυτην την ενοτητα .Το μονο διαφορετικο που εκανα είναι να τοποθετησω το ενυδρειο με το ζευγαρι εξωτερικά και να βαλω μεσα νερο και φυτα από γλαστρολιμνη .

Δεν ειχα φως για να βλεπει ο μονομαχος τα αυγα την νυχτα και αν καποιος εχει παροχη ρευματος εξωτερικη καλυτερα να βαλει αν και δεν φανηκε να ηταν μεγαλο προβλημα στην περιπτωση μου .

Όταν εκκολάφτηκαν τα ψαρια μετάφερα τους γονεις αλλου . Μετα προσθεσα ακομα λιγα φυτα λιμνης και αφησα μονο του το συστημα .
Σταδιακα εβαζα και λιγη powder για νεογέννητα .Τωρα κανω σκονη τα αποξηραμένα σκουλήκια και το τρωνε .


Προσοχη ! Εκανα τη διαδικασια αυτη οταν η θερμοκρασια ηταν ψιλη .Μην το κανει καποιος αλλος μες το χειμωνα και παγωσουν τα ψαρια !
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 12-08-10 στις 14:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-08-10, 18:12
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Μετά από μερικές μέρες απουσίας κατάφερα πάλι να μπώ και βλέπω πολλά ωραία πράγματα Πολλά μπράβο και από μένα και καλή συνέχεια με το μεγάλωμα των μικρών. Σύντομα θα είναι σε θέση να φάνε και κατεψυγμένα bloodworms και τότε η ανάπτυξή τους θα είναι ραγδαία! Επίσης στο θέμα του ύψους του νερού υπάρχουν πολλές απόψεις που υποστηρίζουν το όσο λιγότερο τόσο καλύτερο (δηλαδή ακόμα και κάτω από τα 10 εκατοστά η στάθμη).
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-08-10, 19:35
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά από μερικές μέρες απουσίας κατάφερα πάλι να μπώ και βλέπω πολλά ωραία πράγματα Πολλά μπράβο και από μένα και καλή συνέχεια με το μεγάλωμα των μικρών. Σύντομα θα είναι σε θέση να φάνε και κατεψυγμένα bloodworms και τότε η ανάπτυξή τους θα είναι ραγδαία! Επίσης στο θέμα του ύψους του νερού υπάρχουν πολλές απόψεις που υποστηρίζουν το όσο λιγότερο τόσο καλύτερο (δηλαδή ακόμα και κάτω από τα 10 εκατοστά η στάθμη).
Ευχαριστω για τα tips Maverick και ολους για τα καλα σχολια !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-08-10, 13:36
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Ειχα μια ατυχια με τα αυγα των μονομαχων . Ενα παιδάκι πείραξε τη φωλιά και τα πιο πολλα αυγα επεσαν στον πατο . Καμια δεκαρια εκκολάφτηκαν και ειπα να τα αφησω με τους γονεις τους να δουμε αν θα μεγαλωσουν χωρις προβλημα. Διαβασα οτι ειναι δυνατον να γινει αυτο με τον πατερα μόνο αλλα αφού ο αρσενικος εχει καλο χαρακτηρα ειπα να μην τους χωρισω .Παρα πολυ σπανια θα κυνηγήσει τη θυληκια και αυτο μπορεί να γινει αν αυτή περάσει στο χώρο που ειναι τα μικρα .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-08-10, 13:39
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

Εύχομαι από εδώ και στο εξής τα πράγματα να πάνε καλύτερα και τα εναπομείναντα ζωντανά να επιβιώσουν...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-08-10, 15:21
george1995 Ο χρήστης george1995 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-07-2010
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Τι θα τα κανεις τόοοσα ψάρια????
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-08-10, 17:13
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από repanas6 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εύχομαι από εδώ και στο εξής τα πράγματα να πάνε καλύτερα και τα εναπομείναντα ζωντανά να επιβιώσουν...
Φιλε μακαρι ...το οτι ζουν ηδη αρκετες μερες ειναι ελπιδοφορο ..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george1995 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι θα τα κανεις τόοοσα ψάρια????
Πολλοι φιλοι μου εχουν κανει κρατηση .Οποιος παρεπιπτοντως εχει ενυδρειο και μπορει να ερθει Λεμεσο για παραλαβη ευχαριστως να του χαρισω.

Ηδη τα μικρα απο την πρωτη μου γεννα εχουν αρχισει σιγα σιγα να περνουν χρωμα. Σε λιγο φθανει και ο καιρος που θα πρεπει να τα χωρισω και εκει θα εχω προβλημα ...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 19-08-10 στις 17:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Infusoria ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Διατροφή 22 07-10-13 21:43
Αναπαραγωγη μονομαχου..... alkis13 Αναπαραγωγή 28 09-11-09 13:50
infusoria??? Πάνος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 20-01-06 21:27
chat για αναπαραγωγη μονομαχων Mariel Bettas 0 21-10-05 01:35
INFUSORIA Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 28-12-02 04:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06560 seconds with 13 queries