Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-04-10, 08:39
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Question Απορία σχετικά με υγρασία απο ενυδρείο

Καλημέρα σας.

Όπως βλέπετε και στον τίτλο, η απορία μου είναι σχετικά με την υγρασία που δημιουργείται από την ύπαρξη ενός ενυδρείου.

Με λίγα λόγια, έχοντας ένα ενυδρείο στο σπίτι μας υπάρχει κίνδυνος εμφάνισης υγρασίας στο σπίτι (πχ στον τοίχο ή σε έπιπλα που βρίσκονται δίπλα κτλ).
Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι σχετικό?
Θα ήθελα την γνώμη από άτομα που ασχολούνται χρόνια με ενυδρεία και έχουν προσωπική εμπειρία με πραγματικά δεδομένα.

Εγώ ασχολούμαι 1 χρόνο ακριβώς με ενυδρεία. Τον τελευταίο καιρό παρατήρησα στον τοίχο δίπλα στο ενυδρείο "φούσκωμα" και ενδείξεις από εμφάνιση υγρασίας. Επίσης στο δωμάτιο που βρίσκεται πίσω από το ενυδρείο βλέπω μία ελαφριά ένδειξη υγρασίας. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι έχω δει "φούσκωμα" τοίχου και σε ακόμα ένα δωμάτιο τελείως άσχετο με το ενυδρείο. Το σπίτι όταν το ενοικίασα δεν είχε τέτοια σημάδια. Μπορεί βέβαια όλα να είναι τυχαίο γεγονός....

Θά ήθελα τις πολύτιμες συμβουλές σας γιατί σύντομα μετακομίζω στο νέο μου σπίτι το οποίο είναι πλέον και δικό μου () και δεν θα ήθελα να έχω προβλήμα με το ήδη υπάρχον ενυδρείο μου και το νέο που σκέφτομαι να στήσω αν όλα πάνε καλά...

Ελπίζω να έχω ποστάρει στο σωστό σημείο... δεν ήξερα που αλλού θα ταίριαζε!

Α ξέχασα να πω... το ενυδρείο μου είναι 200λίτρα. Το λέω μήπως έχει σχέση με την υγρασία λόγω μεγέθους.

Αυτά... σας κούρασα, απλά ήθελα να παραθέσω όλους τους παραμέτρους για να μπορείτε να μου απαντήσετε!

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-04-10, 09:14
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Κατ' αρχήν καλορίζικο το καινούργιο σου σπίτι.
Όσον αφορά υγρασία στον τοίχο απο το(τα)ενυδρεία απλά δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο(το πάτωμα μπορεί να το καταβρέχουμε καμμιά φορά με τις αλλαγές νερού αλλά προλαβαίνει η σφουγγαρίστρα)
Αν έχει υγρασίες το σπίτι είναι σίγουρα απο άλλη αιτία.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-04-10, 09:17
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Κλεόβουλε
καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση. Και γω κάπως έτσι το φαντάστηκα... ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Απλά ήθελα και την γνώμη έμπειρων με πολυετή εμπειρία!!

Βασικά ο λόγος που ρώτησα είναι ότι η υγρασία παρουσιάστηκε δίπλα από το ενυδρείο αλλά και στο δίπλα δωμάτιο στον τοίχο που είναι πίσω από το ενυδρείο.

Να είμαι ήσυχος δηλαδή στο νέο σπίτι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-04-10, 09:24
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Να είσαι ήσυχος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-04-10, 09:26
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

θανκς θανκς
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-04-10, 09:29
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Αν όμως το ενυδρειο είναι χωρίς καπάκι
Και ο χώρος δεν αεριζεται επαρκώς τότε
τότε συνήθως ψηλα στις γωνίες βγαίνει υγρασία
(αυτή η μαύρη μούχλα)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-04-10, 09:33
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

tsilojohn
όχι το ενυδρείο είναι κλειστό. Εννοείται ότι δεν πρόκειται να έιχα ποτέ σπίτι μου ένα ενυδρείο ανοιχτό... τουλάχιστον με τέτοιες διαστάσεις.
Αυτό το είχα υπόψη μου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-04-10, 09:40
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

απλώς το ανέφερα για να υπάρχει...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-04-10, 09:57
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Το ενυδρείο δεν δημιουργεί υγρασία.

Η υγρασία μέσα στα δωμάτια δημιουργήτε απο τα νέα οικοδομικά υλικά που κάνουν το σπίτι .... vivarium για μύκητες!

Η υγρασία που υπάρχει σε ένα σπίτι -ιδίως στις κουζίνες - δεν θα δημιουργούσε κανένα πρόβλημα αν υπήρχε ΜΟΝΙΜΟΣ εξαερισμός στον χώρο.
Πόσοι θυμάστε μούχλα στους τοίχους πριν από μερικά χρόνια;

Τα παλιά οικοδομικά υλικά (ξύλο, πέτρα, τούβλα, παραδοσιακός σοβάς κ.α.) προσφέρανε αυτόν τον μόνιμο εξαερισμό.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-04-10, 10:05
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Εγώ είχα για 4 χρόνια σε δωμάτιο 20τμ:
2 x 180lt, 1 x 80lt, 2 x 60lt και 2 x 20lt
Δεν είχε βγάλει τίποτα από υγρασία.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-04-10, 10:07
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

lucy

έχεις ένα δίκιο εν μέρει, απλά σκέψου ότι όλα αυτά τα παλιά υλικά μπορεί να άφηναν των χώρο να αερίζεται αλλά για να θερμάνεις τον χώρο απαιτούνταν διπλάσια ποσότητα ενέργειας!!

Σώσε τον πλανήτη!!! Μην σπαταλάς ενέργεια άσκοπα!!! Σε πειράζω
-------------------------
Η απάντηση του almost ήταν αυτή που με καθυσύχασε τελικά!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stdev : 28-04-10 στις 10:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-04-10, 10:12
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Θα σου έλεγα στο καινούργιο σου σπίτι όταν μπεις με το καλό να βάλεις αεριζόμενα κουφώματα. Έτσι δεν θα πιάσουν ”ποτέ” υγρασία τα δωμάτια.

Αν πάλι έχεις τοίχο βορινό και ο εργολάβος δεν έχει κάνει σωστή μόνωση θα έχεις μικρό προβλήματα σε θέματα υγρασίας.
Τα κουφώματα πάντως θα παίξουν μεγάλο ρολό στον τομέα υγρασία

To ενυδρείο αν είναι μεγάλο θα επηρεάσει την υγρασία του ατμοσφαιρικού αέρα του δωματίου, κάτι που έως εν βαθμό χρειάζεται.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-04-10, 10:24
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

POURITANOS
δυστυχώς το νέο μου σπίτι το αγοράζω έτοιμο!! Δεν έχω επιλογές να επιλέξω υλικά!!

Ο προσανατολισμός του δωματίου που θα είναι το ενυδρείο κατά 99% θα είναι βόρειοανατολικός.

Το ενυδρείο είναι 200 λίτρα (κλειστό με καπάκι από πάνω), ομως έχω στο μυαλό μου (αν πείσω και τη γυναίκα.... ) την κατασκευή μάλλον DIY 300-500 λίτρα.

Βέβαια από όσα μου λέτε εδώ δε νομίζω να έχω πρόβλημα τελικά ούτε με το 200αρι ούτε με μεγαλύτερο...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-04-10, 11:09
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

με κλειστο ενυδρειο δε θα εχεις προβλημα....λιγα λεπτα τη μερα να αεριζεις το σπιτι και υγρασια 0.
με ανοιχτο ενυδρειο ομως σαφως και θα εχεις πολυ υγρασια.
επειδη εχω και μερικα ανοιχτα....αν κοιμηθω με κλειστη την πορτα...θα "τρεχουν" οι υδρατμοι στο τζαμι (πριν βαλω το 20λιτρο ανοιχτο στο υπνοδωματιο αυτο δε συνεβαινε)
στο φις ρουμ οπου εχω 2 μικρα ανοιχτα....επειδη ειναι πιο ψυχρο δωματιο..καθε πρωι σφουγγαριζα αρκετο νερο απο το πατωμα...καταλαβαινεις. ελυσα το προβλημα αφηνοντας ΜΟΝΙΜΑ 1 δαχτυλο ανοιχτη την πορτα. δε γινοταν αλλιως.
αν λειψω μερικες μερες και δεν "αερισει" καποιος το σπιτι...υπαρχει αποπνικτητη υγρασια. δεν ειναι τυχαιο οτι οι ορχιδεες μου πανε περιφημα και ανθισαν φετος παλι με τεραστια ανθη για 3η συνεχη χρονια...(λατρευουν την υγρασια)
επισης εχω 2 φωτιστικα για ρεσω απο κρυσταλλους αλατιου. αν δεν ανοιγα τα παραθυρα καθε μερα....εβλεπα πανω στο τραπεζι νερο και δοκιμαζοντας το ...ηταν αλμυρο . οι υδρατμοι υγροποιουνταν σε επαφη με το αλατι και ετρεχε αλμυρο νερο στο τραπεζι. απο τοτε αυτα τα φωτιστικα τα εχω σαν δεικτη υγρασιας στο σπιτι μου...αν αμελησω να αερισω το σπιτι...θα δω τις σταγονες αυτες...(αν το παρακανω τα φωτιστικα θα λιωσουν )
παραυτα..οι τοιχοι δεν εχουν εμφανισει καθολου μουχλα γιατι δεν "καθεται" αλλα ανοιγω και φευγει η υγρασια αυτη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-04-10, 11:32
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Πάνο ήσουν πολύ κατατοπιστικός!!! Σε ευχαριστώ πολύ!!
Δυστυχώς (ή ευτυχώς...) δεν έχω σκοπό να έχω τόσα ενυδρεία! Δεν μπορώ... έστω και αν το ήθελα!!

Το σπίτι προφανώς και θα αερίζεται... όπως αερίζεται κάθε σπίτι! Χαίρομαι που πολλοί από εσάς με χρόνιας εμπειρίας με καθυσυχάσατε!! Είχα αγχωθεί κάπως για το νέο σπίτι!

Πάντως αυτό που παρατήρησα στα λεγόμενα σου Πάνο είναι ότι ακόμα και ένα ενυδρείο 20λίτρων ανοιχτό από πάνω μπορεί να δημιουργήσει υγρασία σε κλειστό χώρο!! Το λέω γιατί έχω ακόμα ένα μικρό (13 λίτρα) ανοιχτό με μονομάχο! Θα του φτιάξω καπάκι βέβαια, απλά just to know
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-04-10, 11:44
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stdev Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως αυτό που παρατήρησα στα λεγόμενα σου Πάνο είναι ότι ακόμα και ένα ενυδρείο 20λίτρων ανοιχτό από πάνω μπορεί να δημιουργήσει υγρασία σε κλειστό χώρο!! Το λέω γιατί έχω ακόμα ένα μικρό (13 λίτρα) ανοιχτό με μονομάχο! Θα του φτιάξω καπάκι βέβαια, απλά just to know
ετσι ειναι...στο 20 λιτρο καθε μερα συμπηρωνω πανω απο μισο λιτρο νερο...ολο αυτο γινεται υγρασια του σπιτιου.
να ξερεις πως σημαντικο ρολο παιζει η διαφορα θερμορασιας γιατι ενα ενυδρειο θερμαινεται καπου στους 25 και το σπιτι εκτος απο το καλοκαιρι δεν πιανει αυτη τη θερμοκρασια...
το λεω γιατι τα κρυου νερου το χειμωνα (ακομη και τωρα) δε παρουσιαζουν τοση εξατμιση οσο τα θερμου νερου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-04-10, 11:51
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Και γω συμπληρώνω στο 13λιτρο κάθε 2 μέρες αλλά ποτέ δεν σκέφτηκα ότι αυτό που "χάνεται" γίνεται υγρασία στον χώρο !!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-04-10, 14:18
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
εβλεπα πανω στο τραπεζι νερο και δοκιμαζοντας το ...ηταν αλμυρο .
παιδια ο Πανος ειναι ταλεντο αλλα δεν το λεει.. δοκιμαζει το νερο και καταλαβαινει στη στιγμη ΡΗ, σκληροτητες,αλατοτητα, νιτρικα και αλλες πολλες παραμετρους

Οσο για τα ανοιχτα ενυδρεια που εχω κι εγω, αν κλεισω την μπαλκονοπορτα το σπιτι γινεται βαλτος. Μια φορα με τα χιονια εκλεισα γιατι εκανε κρυο και το πρωι μπροστα απο το τζαμι υπηρχε μια λιμνουλα απο τους υδρατμους που ετρεχαν.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-04-10, 14:38
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια ο Πανος ειναι ταλεντο αλλα δεν το λεει.. δοκιμαζει το νερο και καταλαβαινει στη στιγμη ΡΗ, σκληροτητες,αλατοτητα, νιτρικα και αλλες πολλες παραμετρους
μετα απο 2 δεκαετιες ενασχολησης αυτα παθαινεις....θα ερθει και η σειρα σου...απλα ξεκινησες λιγο αργοτερα...
το δικο σου ταλεντο θα ειναι σαν του βουδα που στο διαβα του ανθιζαν λωτοι.
θα περπατας και θα φυτρωνουν moss και stem plants
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-04-10, 14:40
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ετσι ειναι...στο 20 λιτρο καθε μερα συμπηρωνω πανω απο μισο λιτρο νερο...ολο αυτο γινεται υγρασια του σπιτιου.
Τς τς τς .. για αυτο ο παπαγαλος σου εχει αρχισει να μοιαζει με .... παπαγαλοψαρο?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-04-10, 14:41
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ασε ασε...αρχισα να τον ταιζω cichlid pellets..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-04-10, 16:52
extacy Ο χρήστης extacy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: -
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

επειδη φτιαχνω ενα ενυδρειο 200λτ και θα ειναι μαλλον ανοιχτο θελω να ρωτησω το εξης...
τι ειναι πιο σωστο???
ενα ανοιχτο ενυδρειο με μεγαλη εξατμιση οπου ομως θα γινεται καλη οξυγονωση του νερου?
ενα ενυδρειο με καπακι με μικρες τρυπες οπου δεν θα εχουμε μεγαλη εξατμιση αλλα δεν θα εχουμε και πολυ καλη οξυγονωση?
ενα ενυδρειο με καπακι χωρις τρυπες που δεν θα εχουμε σχεδον καθολου εξατμιση αλλα δεν θα εχουμε σχεδον καθολου οξυγονωση?

ρωταω γιατι το ενυδρειο που φτιαχνω θα ειναι χωνευτο σε μια ντουλαπα και θελω να δω αν πρεπει να αφησω λιγο κενο αποπανω για να γινεται κυκλοφορια αερα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-04-10, 17:47
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

extacy

από όσα γράφουν εδώ προφανώς και δεν είναι η καλύτερη λύση να το αφήσεις ανοιχτό και μάλιστα όταν θα είναι χωνευτό σε ντουλάπα!!
¶ρα σίγουρο κλειστό με καπάκι.

Όσο για την οξυγόνωση που ζητάς, παρέχεται από την ανατάραξη του νερού από το φίλτρο ή στην τελική βάζεις και μία αεραντλία αν θεωρείς ότι υπάρχει πρόβλημα!!

Α και επίσης... πάντα υπάρχει μία έστω μικρή εξάτμιση ακόμα και στα καπακομένα ενυδρεία, γιατί πολύ απλά δεν κλείουν αεροστεγώς!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-04-10, 22:21
extacy Ο χρήστης extacy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: -
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

παμε παλι...

στο ενυδρειο που φτιαχνω υπολογιζα να μπει καπακι που θα κλεινει το ενυδρειο 99% αεροστεγος... ετσι ο αερας αναμεσα στο νερο και το καπακι δεν θα ανανεωνετε....αρα με αναταραξη νερου δεν θα εχω οξυγονωση? να ανοιξω τρυπες στο καπακι?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-04-10, 22:45
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Φιλε μου μην κανεις καπακι να κλεινει αεροστεγος.Περα απο το οτι δεν ξερω πως θα το κατορθωσεις{θα βαλεις περιμετρικα λαστιχο;}δεν βρισκω λογο να το κανεις{ισως για να αποφυγεις την εξατμιση;}.Ασχετα τωρα με την ερωτηση σου αυτο το"Παμε παλι" που εγραψες δεν καταλαβα,τι εννοεις;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-04-10, 22:59
extacy Ο χρήστης extacy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: -
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

αναφερομουν στον φιλο stdev που μαλλον δεν καταλαβε οτι οταν ειπα για μηδαμινη οξυγονωση αναφερομουν στην περιπτωση του αεροστεγουσ καπακιου και μου απαντησε οτι οξηγωνοση θα γινετε μεσω αναταραξης πραγμα που δεν ισχυει
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-04-10, 23:06
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Οχι φιλε κανεις λαθος.Η οξυγονωση του νερου επιτυγχανεται μεσω της αναταραξης(και φυτων βεβαια αλλα οχι απολυτα γιατι τα ενυδρεια χωρις φυτα ετσι οξυγονονονται).Η αεραντλια(που ισως αυτο να νομιζεις)ειναι περισσοτερο εφε και γι αυτους που τους αρεσουν οι μπουρμπουληθρες
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-04-10, 23:14
extacy Ο χρήστης extacy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: -
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

οχι φιλε εσυ κανεις λαθος. αν το καπακι ειναι αεροστεγες με την αναταραξη θα οξυγονωθει για λιγο το νερο αλλα μετα παπαλα...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-04-10, 23:43
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

η αναταραξη που κανει το φιλτρο στην επιφανεια του ενυδρειου προσφερει την απαιτουμενη οξυγονωση που χρειαζεται ..
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-04-10, 01:26
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

.. όταν υπάρχει οξυγόνο πάνω από το νερό..

Ο extacy εννοεί ότι αφού δεν θα ανανεώνεται ο αέρας (που έχει το Ο2) πάνω από το νερό, πως θα συνεχίζει να οξυγονώνεται το νερό;
Θα οξυγονωθεί για λίγο και μετά πάπαλα.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορία σχετικά με την τροφή... theok1200s Γατόψαρα Ν. Αμερικής 7 24-03-10 01:07
Υγρασία σε θερμαντήρα Juwel aquaman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 17-10-09 15:48
Απορία σχετικά με τη διατήρηση της riccia σε νερό βρύσης! gfdimopo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 16 04-11-08 15:44
Απορία σχετικά με στρώσιμο 20λιτρου! ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΑΣ Γλυκό νερό - Γενικά 21 03-10-08 15:22
υγρασία σε θερμοστάτη dimitris21 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 19-12-05 14:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07926 seconds with 13 queries