Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-03-06, 15:52
cutter Ο χρήστης cutter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή Ποιο φίλτρο για ενυδρείο 180 λίτρων?

Καλησπέρα σε όλους. Έχω μερικές ερωτησούλες.

1) Έχω το rio180 και σκέφτομαι να αντικαταστήσω το εσωτερικό του φίλτρο με ένα εξωτερικό της eheim. Πιστεύετε πως το 2215 είναι υπερβολή (η eheim το δίνει για 350 λίτρα!). Μήπως να προτιμήσω το 2213 που είναι πιο κοντά στο ενυδρείο μου στα 250 λίτρα?
2) Επίσης μήπως μπορείτε να μου πείτε αν τα συγκεκριμένα φίλτρα περιέχουν και τα υλικά καθαρισμού (filter media) ή αν πρέπει να τα αγοράσω ξεχωριστά?
3) Ξέρετε αν είναι θωρυβώδη? Το ενυδρείο παρόλο που δεν είναι στο υπνοδωμάτιο, είναι στο επόμενο δωμάτιο. Για παράδειγμα, το εσωτερικό φίλτρο ούτε που το καταλαβαίνω από θόρυβο, παρόλο που το έχω ξεσκέπαστο λόγω ύπαρξης λαμπών t5. Τα εξωτερικά φίλτρα κάνουν πολύ περισσότερο θόρυβο?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-03-06, 16:14
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Γεια χαρα ,

στις ερωτησεις σου :

1) το 2215 παρε ... ΙΜΟ , το 2213 ειναι μικρο για τα λιτρα σου.Κατι βασικο που πολλοι ξεχνουν : τα λιτρα που λεει οτι βγαζει καθε φιλτρο ισχυουν σε μηδεν υψος ! δηλαδη θα πρεπει η κεφαλη του φιλτρου να ειναι σχεδον στο υψος του νερου , πραγμα οχι συνηθες εκτος και αν βαλεις το φιλτρο στην ''πλατη'' του ενυδρειου .Οσο πιο χαμηλα το εχεις τοσο πιο πολυ πεφτει η αποδοση.
2) για τα υλικα εξαρταται απο που θα το παρεις το φιλτρο . Καθε μαγαζι pet shop ή online καταστημα αναλογα με το μοντελο , την διαθεσιμοτητα του κλπ βαζει και υλικα (αλλα ανεβαινει η τιμη).Υπαρχει το ιδιο μοντελο και με υλικα και χωρις.
3)Θορυβο που να σε ενοχλει , δεν θα κανουν τα εξωτ. φιλτρα και ειδικα τα eheim ...αν δεν σε ενοχλει το εσωτ. φιλτρο , σιγουρα δεν θα σε ενοχλησουν και αυτα ...

Μολις καταληξεις ποιο φιλτρο θα παρεις ξαναρωτα να σου πουμε απο που (εαν δεν ξερεις ηδη )

Βασιλης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-03-06, 16:20
cutter Ο χρήστης cutter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Τότε και φυσικά θα πάω στο 2215. Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση Βασίλη. Αν έχεις κιόλας να μου προτείνεις από που να το πάρω... Εγώ σκέφτομαι το aquaristic.net αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν στην τιμή των 76 ευρώ συμπεριλαμβάνονται και τα υλικά γιατί δεν αναφέρει τίποτα. Αν υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση για αγορά από αλλού περιμένω! Ευχαριστώ και πάλι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-03-06, 16:39
GFON Ο χρήστης GFON δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2005
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

To 2215 κανει 76ε μονο το φιλτρο απο aquaristic.net.

Θα χρειαστης διπλες βανες αρα +20 με 25ε και 20ε τα εξοδα αποστολης...αρα θα σου βγει οσο το πουλανε εδω καταστηματα με διπλες βανες.

Αν το θες αμεσα πας σε ενα καταστημα εδω και το παιρνεις αμεσως.
Και στις 2 περιπτωσεις τα filter media θα τα πληρωσεις extra.
__________________
Γιώργος
_________

120 Lt, Φίλτρο Eheim 2213, Φωτισμός 2x30W & 2x25W με ανακλαστήρα,CO2 με φιαλη 2 lt.

Φυτά: Anubia barteri,Anubia nana,Ceratophyllum demersum, Hygrophilla difformis, Hygrophilla polysperma,Alternathera Rossefolia Alternathera Cardinalis, Vesicularia dubyana on Woods, Gymnocoronis Spilanthoides Ludwigia Repens,Ophiapogon Kyoto.

Ψάρια:1 Firemouth, 3 Cherry barb, 2 Rosy barb, 1 Red fin shark,1 Clown loach,1m+1f Ramirez, 14 Neon Tetra 2 Crossocheilus latius, 2 SAE, 2 Albino ancistrus, 5 Amano Shrimp, 2 Apple Snails.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-03-06, 13:30
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Εγώ πάντος επειδή έχω το ίδιο ενυδρείο στο σπίτι μου θα σου πρότεινα το 2217 αλλά το θέμα είναι και τι ψάιρα θέλεις να βάλεις ή έχεις μέσα!?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-03-06, 14:09
GFON Ο χρήστης GFON δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2005
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM
Εγώ πάντος επειδή έχω το ίδιο ενυδρείο στο σπίτι μου θα σου πρότεινα το 2217 αλλά το θέμα είναι και τι ψάιρα θέλεις να βάλεις ή έχεις μέσα!?
Μεγαλο δεν ειναι το 2217 για 180 λιτρα??
Δεν δημιουργει πανικο μεσα στο ενυδρειο απο την πιεση??
__________________
Γιώργος
_________

120 Lt, Φίλτρο Eheim 2213, Φωτισμός 2x30W & 2x25W με ανακλαστήρα,CO2 με φιαλη 2 lt.

Φυτά: Anubia barteri,Anubia nana,Ceratophyllum demersum, Hygrophilla difformis, Hygrophilla polysperma,Alternathera Rossefolia Alternathera Cardinalis, Vesicularia dubyana on Woods, Gymnocoronis Spilanthoides Ludwigia Repens,Ophiapogon Kyoto.

Ψάρια:1 Firemouth, 3 Cherry barb, 2 Rosy barb, 1 Red fin shark,1 Clown loach,1m+1f Ramirez, 14 Neon Tetra 2 Crossocheilus latius, 2 SAE, 2 Albino ancistrus, 5 Amano Shrimp, 2 Apple Snails.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-04-06, 12:16
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Δεν νομίζω οτι είναι μεγάλο, εγώ έχω γυρίσει το spray bar προς το τζάμι και έτσι δεν έχω μεγάλη αντάραξη. Για να καταλάβεις στο ίδιο ενυδρείο έχω και το 2215 και το εσωτερικό της Juwel και πρόβλημα δεν έχω! Μην φαντάζεσε καμιά τρελή ροή.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-05-06, 18:47
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Να ρωτήσω κάτι και εγώ ως νέο μέλος και άσχετος με την όλη διαδικασία της διατήρησης ενός ενυδρείου?
Ο κυκλοφορητής (εσωτερικός) πως τοποθετείται μέσα στο ενυδρείο (καλά μη βαράτε...είπαμε...νέος είμαι )
Βυθίζεται όλος μέσα στο νερό???

Σας ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-05-06, 21:24
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsikis
Βυθίζεται όλος μέσα στο νερό???
Nαί
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-05-06, 18:11
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69
Nαί
THANKS
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα. newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 30-03-03 21:32
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
Ούτε εγώ έχω θαλασσινό ενυδρείο ακόμα ! Tolis Παραλία - Beach Bar 0 14-12-02 04:43
Περί λιπασμάτων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 10-12-02 19:39
Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 10-12-02 18:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05339 seconds with 13 queries